Zeker 800 mensen weg bij de CO-OP UW Admiraal Koroturk president Turkije Golda Meir vreest dat Hoessein wordt gedood Palestijnse leider vond dood in Parijs £vadémo El Makelaardij \#W je 1 Indianen begroeten zingend de 'vrede' Rotterdam pakt stankoverlast aan Scholten Honig en Edah kopen bedrijven Amerika bestreed Allende in 1964 met 70 miljoen Mogelijk zelfs 1300 ontslagen In deze krant Fraiwe arrestant doodt pol'tie-agent en gijzelt een man Aanhanger van Makarios op Cyprus doodgeschoten sherry Meisje overreden Discriminatie in VS door verzekeringsmij? krant bon noteer als ni« op de bres voor een sterke christelijke pers T8/ Maiwe LeMse Coerainnt hristelijk dagblad voor leiden en omgeving ord ;eenstraat 37 ZATERDAG 7 APRIL 1973 54ste jaargang no. 6 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is gheblevan mijn hert in taghenspoetl" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 passende omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 'Zionisten schuldig' PARIJS (AFP, UPI, Reuter, AP) De Iraakse hoogleraar dr. Bas- iel Raouf Kabaisi, die gisteren in 'arijs werd vermoord, blijkt een eider te zijn geweest van het narxistische Volksfront voor de levrijding van Palestina (van Jeorges Habasj). )it is in Beiroet bekendgemaakt. Ka- aisi voerde in Parijs een missie uit. )e politie deelde mee dat volgens een oggetuige twee mannen naar Kabaisi iaren gestapt en een tiental schoten p hem hadden afgevuurd. Zij maak- en gebruik van pistolen met geluid- empers. De schoten klonken als het ntkurken van champagneflessen, laar zahcter. De moord werd in de lachtelijke uren gepleegd voor Kabai- i's hotel, dicht bij de beroemde kerk ladeleine. De daders maakten zich it de voeten. [abaisi doceerde rechten aan de Ame- ikaanse universiteit van Beiroet, de oofdstad van Libanon. Uit een on- erzoek is gebleken dat hij de laatste jd veel gereisd heeft, met name in lanada en Europa. Hij bevond zich al nkele weken in Frankrijk waar twee irabieren werden gearresteerd die in un auto springstoffen vervoerden. Wee Arabieren die lid van de Zwarte eptember-beweging zouden zijn, wer en gedeporteerd. n Beiroet wordt gezegd, dat de loord op Kabaisi de derde misdaad ai de 'zionistische en imperialists che inlichtingendienst in de Franse oofdstad' is, die onder de ogen van e Franse autoriteiten is gepleegd. IVij gaan deze autoriteiten beschou wen als deelgenoten in een likwidatie- peratie die tegen het Palestijnse volk gericht', aldus de bekendmaking an het Volksfront. ADVERTENTIE maarten groenendijk reclame bedrijven? van speykstraat 22 utrecht tel. 711968 vraag vrijblijvend w adviseursbezoek Zogezegd Uiteindelijk moet je het ook aan- fcurven voor je achterban een jompromis te verdedigen. Prof. dr. B. Goudzwaard. ADVERTENTIE ™*\HOOGEVEEN. Tel. 0528Ö- 64250 ti«n H. Joi Or G arduin nen Pi wntan I«1 a ment ïugddi ienie« TH Ml e Doei •ent 9.9C UNI ii Opening van de uishoudbeurs rW/ U1S Onbestendig Wisselend bewolkt met af en toe buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige tot harde, nu en dan stormach tige wind ruimend van zuidwest naar noordwest. Maximum tem peraturen rond acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aanhoudend koud met enkele buien. Zon op: 06.00 05.57 onder: 19.25/19.27 Maan op: 08.44 09.$6 onder: 01.14/02.08 De bezetters van Wound ed Knee zingen bij hun traditionele drum, ter wijl leiders van de Ame rikaanse Indianen-bewe ging een 'vredesverdrag' sluiten met vertegen woordigers van de rege ring in Washington. (Zie Ook pagina 9. Vijftiende stemming doorbrak impasse ANKARA AP, Reuter) Het Turkse parlement heeft gisteren de al 25 dagen durende impasse tussen de militaire en politieke lei ders doorbroken en de onafhankelijke senator Fahri Koroturk, een voormalig admiraal, tot president gekozen. ADVERTENTIE De kandidatuur van Koroturk (wat 'bescherm de Turken' betekent) werd gesteund door de drie belangrijkste partijen. Hij kreeg 365 stemmen, 47 meer dan de benodigde meerderheid van 318. De legerleiders toonden hun goedkeuring, toen ongeveer dertig ge neraals, onder wie de voorzitter van de generale staf en de opperbevelheb bers van leger, luchtmacht en marine vanaf een balkon de verkiezing van Koroturk gadesloegen. De vroegere Turkse premier Suleiman Demirel prees in het parlement de legerleiders voor het vetrouwen, dat zij hadden gesteld in de palementai- re democratie. Hij noemde de verkie zing van Koroturk 'een zeer goed geslaagd examen voor de Turkse de mocratie, het parlement en de strijd krachten'. De voorzitter van de links in het centrum staande Republikeinse Volks partij, Bulent Ecevit, zei, dat Koro- turks 'persoonlijkheid en democrati sche gezindheid buiten twijfel zijn'. Ook de Republikeinse Vertrouwens- partij steunde Koroturk. Koroturk werd gekozen bij de vijftiende stem ming. De ambtstermijn van de vorige president Sunay liep op 28 maart af. CURLER De legerleiders drongen oorspronke lijk aan op de benoeming van gene raal Faruk Curler tot president. Maar ROTTERDAM Het gemeentebestuur van Rotterdam vindt dat 'rigoreuze' maatregelen moeten worden genomen om stankexplosies als die van de afge lopen week in Vlaardingen te voorko men. In het college van b. en w. is daarover overleg gaande. Gistermid dag is meegedeeld dat het college bij de gemeenteraad snel een voorstel wil indienen om de gemeentelijke haven verordening zo te wijzigen dat stank- verwekkende activiteiten als het schoonmaken van schepen en het over pompen van stankstoffen van het ene naar het andere schip alleen mogen gebeuren op grond van een vergunning en alleen op bepaalde door het ge meentebestuur aan te wijzen plaatsen. de burgerpolitici weigerden. De politi ci slaagden er niet in om het eens te worden over een kandidaat, totdat zij gisteren overeenstemming bereikten over Koroturk als compromis-kandi daat. De Turkse premier Ferit Melen ver klaarde later, dat zijn regering dit weekeinde zal aftreden om Koroturk in staat te stellen een nieuw kabinet te formeren. Koroturk diende 37 jaar bij de mari ne en steunde de miiltaire staatsgreep van 1960, toen het regime-Menderes werd verdreven. Na zijn pensionering was hij vier jaar lang ambassadeur in Moskou. In 1968 werd hij senator. Hij staat bekend als een gematigde neu tralist. die nauw contact met alle politieke partijen heeft vermeden. Bij de stemming van gisteren kreeg gene raal Gurler slechts 87 stemmen. (ADVERTENTIE) Het lijkt wel of iedereen opeens niet een LCGJ-kamp mee wil Zo stromen de aanmeldingen bij ons binnen. Als jij ook nog mee wil mag je wel snel reageren Vraag de kampgids 'WEGWEZEN' aan bij: Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugd werk, afd. Kampwerk, Postbus 99. Driebergen of bel: 03438—6341 JERUZALEM (AP) Premier Golda Melr van Israël heeft verklaard tc vrezen, dat koning Hoessein van Jordanië zal worden vermoord indien hij vrede sluit met Israël en dat het vredesverdrag door zijn opvolger zal worden verscheurd. 'Ik wens dat Hoessein niet toe, God verhoede het,' zei ze tijdens een diner met de raad van bestuur van de Hebreeuwse universiteit. 'Ik wens hem een goede gezondheid toe, maar stel u voor, dat wij alles teruggeven, een vredes verdrag tekenen en dat Hoessein dan door Arafat wordt vermoord, wat wordt er dan van het vredesverdrag?' (■ItATIS I I LUS \1 li IJ CIIA All Van een onzer verslaggevers UTRECHT De onderhandelingen tussen CO-OP Nederland enerzijds en Scholten Honig en Edah anderzijds hebben tot overeenstemming geleid. Scholten Honig in Koog aan de Zaan neemt de produktiebedrijven over en Edah in Helmond de ongeveer honderdvijftiè' winkels. Als gevolg van de noodzakelijke reorganisatie zullen er echter tenminste achthonderd werk nemers van de CO-OP worden ontslagen. Deze ontslagen zullen voor een belang rijk deel bij hel hoofdkantoor in Utrecht vallen, zo werd duidelijk in de persconferentie die Scholten-Honig en Edah gisteravond in Utrecht belegden. Scholten-Honig zou 1.400 en Edah circa 1.500 mensen van CO-OP overnemen. Overigens is de overeenstemming nog niet helemaal rond. In de eerste plaats moet de financiering nog gere geld worden (daarvoor is nog één week tijd) en verder zijn er nog enkele pensioenkwesties die opgelost moeten worden. Dr. W. L. G. S. Hoefnagel, voorzitter van de Raad van bestuur van Scholten Honig is over het laatste punt optimistisch ge stemd. De ondernemingsraden van CO-OP Nederland, Scholten en Edah zijn van het besluit tot overneming op de hoogte gesteld. Het personeel van CO- OP is gistermiddag per telegram inge licht. Op de persconferentie verklaarde dr. WASHINGTON (UPI) Amerika hééft in 1964 zeventig miljoen gulden uitgegeven om te voorkomen, dat Sal- Binnenland vador Allende tot president zou wor den gekozen. Dit heeft de Washington Post gisteren geschreven. Zoals be kend werd Allende'in 1970 wel geko zen. De Washington Post. die 'door gaans betrouwbare officiële bronnen' aanhaalde, schreef verder, dat onge veer hond 3rd Amerikanen van het mi nisterie van buitenlandse zaken en van de CIA in 1964 waren ingeschakeld bij de Amerikaanse anti-Allende-cam- pagne. Hoefnagels dat volgens de huidige inzichten tenminste 700 k 800 perso neelsleden van CO-OP ontslagen moe ten worden. Hij kon geen garantie geven dat het bij deze aantallen blijft. Wel zei hij het 'zeer onwaarschijnlijk' te vinden als het aantal afvloeiingen boven de 1300 zou komen. Of het mogelijk tot boven de 1000 zob oplo pen kon hij niet zeggen. Scholten-Honig neemt de meelfabriek in Rotterdam, de bakkerijen en een deel van de produktiebedrijven in Utrecht over. Een stuurgroep zal op korte termijn uitmaken welke produk- tie-afdelingen niet meer rendabel te maken zijn. De Rotterdamse fabriek wordt overgenomen omdat Scholten- Honig de meelproduktie op korte ter mijn wil verdubbelen, omdat door het toetreden van Engeland tot de EEG er een afzetgebied is bijgekomen. De winkels zullen door Edah voor een belangrijk deel als 'Radar'-zaken wor den voortgezet, waarbij het huidige winkelpersoneel gewoon in dienst kan blijven. Voor 40 winkels ziet Edah weinig toekomst, maar dat houdt nog niet in, dat deze zullen worden geslo ten. Edah heeft al contact met belang stellenden, die op hun beurt deze winkels willen overnemen. Bovendien neemt Edah het centraal magazijn en de kantoren van CO-OP in Utrecht, Roermond cn Hcr.gelo over. Over het bedrag, dat Scholten-Honig en Edah hebben neergeteld voor de overname, wilde men geen medede ling doen. De vakbonden hebben geen bezwaren tegen de gevonden oplossing. Goudzwaard: aanloop voor inkomensbeleid Pleidooi voor de auto Gewetensbezwaarden Buitenland AVIGNON (AFP) Een jongeman die gisteren in het Zuidfranse depar tement Vaucluse werd aangehouden 04 verdenking van moord, heeft later één van de politiemannen die hem hadden gearresteerd doodgeschoten. Daarop nam hij de vlucht met mede neming van een gijzelaar. De jongeman was eerder op de dag bij een wegcontrole aangehouden in een auto waarin ook twee meisjes zaten. Toen zijn papieren in orde bleken mocht hij doorrijden. Pas later ontdekte de politie dat hij wegens moord werd gezocht. Na korte tijd werd het drietal bij Sorgues in Vau cluse achterhaald. De politie verzuimde echter de ver dachte te fouilleren. Toen het gezel schap in een politie-auto op weg was naar Avignon trok ee jongeman een revolver waarmee hij één der politie mannen doodschoot en de bestuurder dwong hem en de twee meisjes af te zetten. Het drietal hield vervolgens een bestelwagen aan waarmee zij ver dwenen, met medeneming van de be stuurder van deze auto als gijzelaar. NICOSIA (AFP) Op Cyprus is donderdagavond 'n Griekse Cyprioot en aanhanger van president Makarios doodgeschoten. De man is op straat neergeschoten, vermoedelijk door aan hangers van generaal Grivas. de rivaal van Makarios die aansluiting van Cyprus bij Griekenland nastreeft. De moordaanslag werd gepleegd in Larnaca, waar aanhangers van Makari os zondag een café van een medestan der van Grivas hebben opgeblazen. De moord wordt beschouwd als een wraakoefening. (ADVERTENTIE) SPANJE'S KOMST,SCOLD VOOK ÜELD. Sherrydrinker, indien U Kewoonlijk 12 fles sen sherry ineens koopt, dan is hel voor U de moeite waard om deze annonce te zenden ANTWOORDNUMMER 2245. AMSTERDAM igeen postzegel nodig). U ontvangt dan een aanbieding direct van de exporteur van wereldberoemde Engelse Merk Sherries in Spanje gebotteld) met een korting van rulin 50 op de vastgestelde vei koopprijs Leve ring franco huis rechsireeks vanuit Transil- loods Amsterdam hoiioicl.i,. nnieuen MUNNEKEZ1JL Op de Gruytsweg in de gemeente Kollomerland is don derdagmiddag de 10-jarige Laura Kerkstra uit Munnekezijl bij een ver keersongeval om het leven gekomen. Het meisje reed op haar fiets en sloeg plotseling links af, juist toen een bestelwagen haar van achteren inhaal de. De bestuurder van de auto kon haar niet meer ontwijken. Het kind werd op slag gedood. Indianen en blanken Burgeroorlog in Afrik Kerk Tien jaar Sjaloom Gluren en afluisteren Kunst Radio cn tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Maandbladen Familieberichten Puzzel Postzegels Men schrijft ons Uw probleem Bockcnctalage NEW YORK Reuter) De grootste levensverzekeringsmaatschappij in de VS is er door de regering van be schuldigd dat ze in haar personeelsbe leid discrimineert ten opzichte van joden en andere minderheden. Bij de Federale rechtbank in Manhattan is een klacht tegen de Metropolitan Life Insurance Company ingediend, omdat hij door zijn personeelsbeleid de wet op de burgerrechten van 1964 zou overtreden. De maatschappij heeft in heel Amerika ongeveer 50.000 mensen in dienst. Piet Zwart exposeert19 Van Eedens dagboek19 Sport Olympisch dorp verloedert 23 Sitters wil hulp 25 Economie La ndbouwo verleg strandt 29 'Ik wilde alleen maar zeggen, dat het per ongeluk ging.' naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; C kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Placts: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schooltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Eon postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1