Kunnen indianen blanken helpen? Burgeroorlog teistert Roeanda en Boeroendi m if/KWARTET ZATERDAG 7 APRIL 1973 BUITENLAND T13/K15 r Jelte Rep wasichu's (blanken) hebben fa deze vierkante kisten ge- [Onze kracht is verdwenen Ij sterven, want de kracht is langer in ons. Toen wij leef- bij de kracht van de cirkel manier zoals het moet, wa- tongens op hun twaalfde of Inde man. Maar nu duurt eel langer om op te groeien, het is zoals het is. Wij zijn [gevangenen, terwijl wij jachten. Maar er is een an- b-ereld'. Elk (Zwarte Eland), de oude. I man van de Oglala Sioux', die boorden sprak, is als een be- j mens gestorven. Toen hij ne ar was, gaf de Grote Geest hem |rste visioen. Wijze mannen van >lk leerden hem de geschiedenis idiepere betekenis van de gods van zijn volk. In visioenen a hem speciale krachten gege- n de verantwoordelijkheid om kiende boom van zijn volk tot te brengen'. Maar Black Elk f niet hoe hij dat visioen realiseren. Hij moest met lede hoe zijn volk steeds jwerd verdreven van de 'goede. peg'- j zelf zei, werd hij geboren m felack Elk heeft daarom nog de jdagen gekend, toen zijn volk fer de uitgestrekte vlakten heer- I op de bison jaagde. Hij had feyochten tegen de blanken bij Bighorn en Wounded Knee. Hij fen neef van de legendarische Horse en kende Sitting Bull, 4loud en andere leiders van de e Oglala Sioux', de beroemdste 4van de westelijke (of Teton) die op hun beurt weer de dominerende groep van alle waren. am Sioux (spreek uit: Soel hen gegeven door Franse ont- gsreizigers. In hun eigen taal i ze 'Na do wis sue' genoemd tnsen bekortten dat rigoreus tot Maar zelf noemen de indianen «rer Dakota's, (of Lakota's) het- Waarschijnlijk 'bondgenoten' be- In de 17-de eeuw waren de door hun aartsvijanden, de pja's, uit de bosrijke gebieden, aring [de Mississippi verdreven naar «gestrekte vlakten ten westen rivier de Missouri. Met het •e gemak verwisselde de Sioux' in schors gemaakte kano's voor In. In de 19-de eeuw stonden ze I als 'de geweldigste lichte cava- ter wereld'. ren ook handige bisonjagers. De kormde de grondslag voor hun economie. Hij verschafte hen voedsel, kleding, onderdak en een verbazing wekkend aantal gereedschappen en werktuigen, alsmede de heilige objec ten voor ceremonieel gebruik. De bi son was ook het centrum van hun cultuur en drukte een beslissend stempel op hun gehele levenspatroon. In grote groepen, die soms uit meer dere stammen bestonden, trokken ae Sioux' er 's zomers op uit voor jachtpartijen, die hen dikwijls hon derden kilometers ver voerden. Met zich mee voerden ze hun wigwams, de ronde tenten, die bestaan uit lange palen en dierenhuiden als bedekking. De palen dienden tevens als wielloze karren, waarop zij hun bagage, kinde ren, bejaarden en zieken voorttrokken. 'Eens waren we gelukkig in ons eigen land', herinnerde Black Elk zich. 'En we waren zelden hongerig, want toen leefden de twee-benlgen en de vier- benigen tezamen als familieleden, en was er een overvloed voor hen en voor ons'. Dat aan dit paradijs een einde zou komen, was de Sioux' reeds lang voor de komst van de blanken voospeld in een visioen aan een heilige man. 'Hij droomde dat de vier-benigen terug zouden gaan in de aarde en dat een vreemd ras een spinneweb had gesponnen rond alle Lakota's', vertelde Black Elk. 'En hij zei: Als dit gebeurt, zult u leven in vierkante, grauwe huizen, in een dor land en naast die vierkante grauwe huizen zult u verhongeren'. Hoewel de Sioux' gewoonlijk oorlog voerden met andere stammen, verzet ten zij zich niet actief tegen de komst van de blanken, totdat die in grote getalen kwamen opzetten. Na de ont dekking van goud in California (hal verwege de 19-de eeuw) trokken steeds meer blanken door de grote vlakten, waar de Sioux' heer en mees ter waren. Sommigen stopten halver wege en kregen bescherming van sol daten. De indianen verzetten zich te gen de indringers en voerden steeds meer aanvallen uit op de kolonisten. Geen metaal 'Toen ik ouder was vernam ik, waar om het vechten ging. De Wasichu's hadden veel van het gele metaal ge vonden, dat zij vereren en dat hen gek maakt, en zij wilden een weg hebben door ons land naar de plaats, waar het gele metaal was', aldus Black Elk. 'Maar mijn volk wilde die weg niet. Het zou de bisons bang maken en weg jagen en het zou ook de andere Wasichu's binnen laten als een rivier. Zij zeiden ons dat zij slechts een beetje land wilden gebrui ken, zoveel als een wagen nodig heeft tussen de wielen; maar ons volk wist beter. En als u nu naar ons kijkt, kunt u zien wat het was dat zij wilden'. Toch sloten de Teton-Sioux' een vre- des- en vriendschapsverdrag met de Verenigde Staten, een verdrag, dat zoals alle andere, bijna onmiddellijk geschonden zou worden. Nadat in 1862 een opstand van de Santee-Sioux' (de tak uit het oosten) bloedig was neergeslagen, vielen de Teton-Sioux' met hernieuwde ijver alle routes van de Missouri naar de westkust aan. Huifkarren, postkoetsen, telegraafpa len werden verwoest; reizigers en hele blanke gezinnen werden afgemaakt. De grens werd het toneel van terreur. Het leger werd te hulp geroepen en versloeg binnen enkele maanden grote groepen Sioux' tijdens veldslagen in North Dakota. Maar in 1865 keurde het Congres nieuwe routes naar het westen goed, die echter dwars door de jachtgebieden van de Tetons liepen. De Sioux' beschouwden dit als een aanslag op hun bestaan en begonnen een ware guerrilla onder leiding van het Oglala-opperhoofd Red Cloud (Ro de Wolk), waarvoor de Verenigde Sta ten tenslotte capituleerden. In 1868 werd in Fort Laramie een verdrag getekend, waabij de VS zich verplichten blanke kolonisten en ja gers uit de indiaanse gebieden te weren, de geplande routes naar het westen op te geven en de indianen schadeloos te stellen voor hun verlo ren gebieden. Bovendien voorzag het verdrag in de vestiging van een Groot Sioux Reservaat, dat het gehele weste lijke deel van het tegenwoordige South Dakota besloeg. De indianen gaven al hun gebieden ten oosten van de Missouri op, behalve de reeds daar gevestigde reservaten. Het verdrag van Fort Laramie werd twee jaar geëerbiedigd. Recalcitrante krijgers onder leiding van Sitting Bull (Zittende Stier) weigerden zich te laten opsluiten in reservaten. 'De Grote Geest heeft me als indiaan geschapen, maar niet als een reser vaat-indiaan, en ik ben niet van plan er een te worden', verklaarde hij bitter. Binnen enkele jaren zou hij gezelschap krijgen van het opperhoofd van de Oglala Sioux, Crazy Horse (Gek Paard), Sitting Bull Aan dit tweetal, Crazy Horse, het militaire genie van de Sioux-federatie en Sitting Bull, geen oorlogsleider maar een medicijnman met grote in vloed, had het Amerikaanse leger ge duchte tegenstanders. Tijdens de Slag van Little Bighorn hakten de Sioux' het 7-de cavalerie-regiment van Geor ge Custer geheel in de pan. Het was echter hun laatste overwinning. De indianen werden uiteengedreven, stam voor stam verslagen en vervolgens gedwongen zelfs hun heilig gebergte, de Black Hills, en hun lang bevochten jachtgronden in Wyoming op te ge- Een auto-biografische tekening van Sitting Bull. De bison rechtsboven symboliseert zijn naam. Het zwarte voorwerp dat aan zijn hand hangt toont dat hij een Crow-indiaan gedood en gescalpeerd heeft. Het lichaam van de Crow ligt op de grond. Nu bewijst hij zijn dapperheid door met een boog een andere Crow-indiaan to raken, hoewel die gewapend is met een geweer en hem op een haar 11a mist. Black Elk ven. Blanke jagers roeiden in tien jaar tijds alle kudden bisons uit, waarmee ze tevens de bestaansmidde len van de Sioux' vernietigden. Hon gerig en uitgeput moesten de Sioux' zich aanmelden bij de reservaten Het ene Sioux-opperhoofd na het an dere gaf zich over. In 1877 kwam Crazy Horse tevoorschijn. Kort daarop werd hij met een bajonetsteek afge maakt 'omdat hij probeerde te ont snappen'. Black Elk en anderen die met Sitting Bull naar Canada waren gevlucht, volgden. Niet lang daarna keerde ook Sitting Bull zelf terug. Beperkt tot reservaten, niet meer in staat te jagen, bedrogen door gebn>- ken verdragen en verboden om met de zonnedans hun opperwezen aan te roepen, keerden de indianen zich ver twijfeld tot een nieuwe culte: de Geestdans. Door deze dans zouden de bisons terugkeren, de doden opstaan en de blanke verdwijnen. Het leger, bang voor een opstand onder leiding van Sitting Bull, deed alles om de beweging te onderdrukken. In 1890 werd Sitting Bull gedood bij een poging hem te arresteren. Een groep Oglala's vluchtte daarop met hun op perhoofd Big Foot (Grote Voet) het reservaat uit. Later werden ze onder schept door de Amerikaanse cavalerie en afgemaakt tijdens de 'Slag van Wounded Knee'. Nu was de Grote Sioux Natie definitief verslagen. Black Elk treurde dat de 'heilige boom' dood was. Jammerklanken Sindsdien leven de Oglala Sioux' als krijgsgevangenen in het reservaat van Pine Ridge, het op één na grootste reservaat van Amerika. De grond, die de Oglala's hebben overgehouden, kan slechts dienen voor veeteelt en het begraven van hun doden. Werk dreigt er even zeldzaam te worden als de bison. Bijna de helft van de beroeps bevolking is werkloos. Per gezin wordt jaarlijks 8.040 dollar besteed om het van de armoede te redden; desondanks bedraagt het jaarinkomen van die gezinnen gemiddeld 1.910 dol lar. Volgens de laatste telling is er één bureaucraat voor ieder gezin op het reservaat, dat ongeveer 12.000 in woners telt. De levensverwachting is er kort, het aantal zelfmoorden hoog. Voor Black Elk stierf in 1950, keerde hij als een oude bedroefde man nog eenmaal terug naar de plaats, waar hij zijn eerste visioen ontvangen had om deze woorden te spreken: 'Terwijl mijn tranen stromen, O Gro te Geest. Grote Geest, mijn Grootva der terwijl mijn tranen stromen moet ik nu zeggen dat de boom nooit gebloeid heeft. Een zielige oude man ziet u mij hier en ik ben uitgeblust en heb niets gedaan. Opnieuw, en misschien voor het laatst op deze aarde breng ik het visioen in herinne ring dat u mij zond. Het kan zijn dat een kleine loot van de heilige boom nog steeds leeft. Koester hem dan, dat hij bladeren en bloemen moge voort brengen en vol mag zijn met zingende vogels. Hoor mij, niet om mijnentwil, maar om mijn volk. Hoor mij, opdat zij eens weer terug zullen gaan in de heilige cirkel en de goede rode weg zullen vinden, de beschermende boom. O, laat mijn volk leven'. Heeft Black Elks Grote Geest zijn jammerklachten verhoord? Sinds hij die droeve woorden sprak, zijn er veel onverwachte dingen gebeurd. Hetzelf de Wounded Knee, waar Black Elk 83 jaar geleden zijn droom zag verwoes ten, is nu een symbool geworden voor de indiaanse renaissance en een be wijs voor een nieuwe belangstelling voor de indiaan. De indianen zijn niet opgelost in de Amerikaanse smelt kroes, zij hebben de bejubelde 'Ame rican way of life' afgewezen en zijn op zoek gegaan naar de 'goede, rode weg'. En dat gebeurt op een moment dat in onze westerse beschaving, ge kweld door milieu- en energie-crises, een proces van zelfonderzoek op gang is gebracht. Wij moeten niet alleen snelle oplossingen zoeken voor de dringende problemen van onze hoog ontwikkelde technologie, maar ons te vens afvragen of dit nog lang kan door gaan. Of wij niet een rampzalige weg volgen. En of de 'goede, rode weg' van de indianen niet een beter perspectief biedt. De indiaanse nationalisten zijn ervan overtuigd dat zij kunnen bijdragen aan een verbetering van de moderne maatschappij. 'Op het ogenblik ver sluiert de zichtbare armoede van de indiaanse stammen het grote poten tieel van het indiaanse volk voor de moderne maatschappij', zegt één van hen. 'Maar op vele manieren wordt de sluier opgelicht en een zonniger toe komst zichtbaar. De indiaan zal spoe dig opnieuw groot en sterk zijn'. Wellicht zal de 'heilige boom* toch eens bloeien. richt stelij 58, Jor Harm Lamberts leroendi en Roeanda hebben veel gemeen. Het zijn straatarme ïdjes in Centraal Afrika, die ieder met 3,5 miljoen inwoners zeer t bevolkt zijn. Ook de samenstelling van de bevolking is in bei- landen precies gelijk: 85 procent Hoetoe's, 14 procent Toetsi's 1 procent Twa's. In het koloniale tijdperk werden beide landen een geheel bestuurd, eerst door de Duitsers en later door de lgen. Beide landen zijn weinig in het nieuws want ze spelen geen in het wereldgebeuren en ook nauwelijks in het Afrikaanse po- leke bedrijf. onderwijs kregen. Voordien hadden zij iedere vorm van onderwijs moe ten ontberen, omdat de Toetsi's het niet nodig vonden dat hun lijfeige nen iets leerden. De Hoetoe's die op de missiescholen een opleiding had den gekrgen, begonnen zich steeds pijnlijker hun ondergeschikte posi tie bewust te worden. Zij gingen plannen beramen daar verandering in te brengen. In 1956 publiceerden zij het Manifest van de Bahoetoe, dat diepe indruk maakte en het startsein werd voor de emancipatie van de Hoetoe-meerderheid. Aan de lange gemeenschappelijke geschiedenis van Roeanda en Boe roendi kwam in 1959 een eind, toen de Hoetoe-meerderheid in Roeanda het slavenjuk afwierp, waaronder ze eeuwenlang gebukt was gegaan. De Mwami, de koning van de Toetsi's, werd het land uitgejaagd, honderd duizend van zijn volgelingen over kwam hetzelfde en een onbekend aantal Toetsi's overleefde de revolu tie niet. De Hoetoe's kwamen massaal in ver zet na de dood van koning Moetara. Die werd in 1959 opgevolgd door zijn jonge, onervaren broer Kigeri, die een werktuig werd in handen van extremistische groepen Toetsi's. Die groepen begonnen zich zorgen te maken over de groeiende opstan digheid van de Hoetoe's en wilden daar radicaal een eind aan maken. De intellectuele bovenlaag van de Hoetoe's moest uitgeroeid worden. Toen daarmee werd begonnen, brak dc revolutie uit. De koning werd het land uitgejaagd. Tussen 1959 en 1961 namen ongeveer 140.000 Toet si's de wijk naar buurlanden om te ontkomen aan de wraakoefeningen waarmee de Hoetoes in Roeanda eeuwenlang vernedering trachten uit te wissen. ter n jn ch gebeurt er genoeg opwindends: ie in( oluties, moorden op premiers en tingen en systematische pogingen heel volk uit te roeien zijn ia aan de orde van de dag. Dat eurde allemaal in de afgelopen of e rtien jaar en rusj js nog t weergekeerd. Op dit moment rdt in Roeanda de Toetsi-minder- d over de kling of over de grens aagd; in Boeroendi gebeurt dat t de Hoetoe-meerderheid. Hoetoe's en de Toetsi's zijn zwart, ar daarmee zijn de uiterlijke reenkomsten ook bijna uitgeput Hoetoe is niet uitzonderlijk lang, aft de normale dikke lippen van negroïde volken en een ronde ifdbouw. De Toetsi's hebben een gte van om en nabij de twee ter, hebben dunnere lippen en de m van hun hoofd is langwerpig, or hun uitzonderlijke lichaams- gte voelen zij zich superieur aan 1(j Hoetoe's en de Twa's, die zij al de zestiende eeuw aan zich heb- 'iting 1 onderworpen. Die maatschappe- te structuur, waarbij de Toetsi's heerszuchtige veehouders waren de Hoetoe's de schatplichtige idbouwers, bleef ook gehandhaafd n Europese mogendheden bezit i Afrika namen. Roeanda-Oeroen- zoals het gebied toen heette, rd onderdeel van de Duits Oost- rtka. Na de eerste wereldoorlog rd het een mandaatgebied van de lkenbond, dat het bestuur over eanda-Oeroendi opdroeg aan Bel- België regeerde het gebied van- Kongo, maar de koningen van de etsi's behielden hun autonomie. t zou tot de jaren vijftig duren lp,i ,r de Hoetoe's in Roeanda zich >t//prganiseerd begonnen te verzetten en hun onderdrukkers. Met de nst van het Belgische bestuur n ren °°K de rooms-katholieke 'Melijken actief geworden. Zij chtten overal scholen waar Hoe 's voor het eerst van hun leven ij!' i Av :i I REPUBLIEK Onder toezicht van de VN zijn in 1962 in Roeanda verkiezingen gehou den. Ze bevestigden dat de Hoetoe's de rollen definitief hadden omge keerd. Zevenentachtig procent van de kiezers sprak zich uit tegen de Mwami en voor de republiek. Op 1 juli van dat jaar werd Roeanda een onafhankelijke republiek. Drie jaar later, toen de Parmehoetoe, de partij voor de emancipatie van de Hoetoe's, 97 procent van de stem men haalde, probeerden de Toetsi's nog een keer hun oude machtsposi tie te heroveren. Met hulp van een invasielegertje, samengesteld uit vluchtelingen, probeerden de achter gebleven. Toetsi-leiders de Hoetoe- regering van president Kayibanda ten val te brengen. Dat mislukte en opnieuw vielen er veel doden en vluchtten drommen Toetsi's het land uit Toen de rust in Roeanda eindelijk was weergekeerd, waren er nog maar zo'n 500.000 Toetsi's in het land. Zij legden zich bij de nieuwe situatie neer en pasten zich wonder lijk goed aan. Na verloop van tijd bezetten zij weer vooraanstaande posten en aan de universiteit van Roeanda studeerden verhoudingsge wijs veel Toetsi's. Dat riep wel nieu we spanningen op, maar die hadden niet hoeven uit te lopen op een Ex-koning Mwamboetsa: mondain leven nieuwe catastrofe, als in het zuider- lijke buurland Boeroendi de vlam niet in de pan was geslagen. BOEROENDI Toen Boeroendi in 1962 gelijk met Roeanda onafhankelijk werd, was daar de Toetsi-minderheid nog steeds aan de macht. Koning Mwam boetsa IV regeerde, maar deed dat hoofdzakelijk vanuit Zwitserland, waar hij in riante villa's aan het meer van Genève van het leven genoot. Hij keerde af en toe naar zijn land terug om wat bevelen uit te delen en enkele ministers te ver vangen. En er viel nog al eens een minister te vervangen, want Boe roendi stortte van de ene regerings crisis in de andere. Er werden twee premiers vermoord en tussen 1962 en 1965 wisselde Boeroendi maar ljefst zes keer van regering. Het is voor een buitenstaander ui terst moeilijk te beoordelen wat er zich nu precies steeds in Boeroendi afspeelt, omdat er altijd twee dingen door elkaar lopen. Aan de ene kant is dat de tegenstelling tussen de Hoetoe's en de Toetsi's, aan de ande re kant de onderlinge strijd van de Toetsi-clans. Onder de Toetsi's heb je monarchisten en republikeinen. De monarchisten behoren tot een elite-clan onder de Toetsi's, die zich er op beroepen dat hun voorouders al in de vijftiende eeuw naar het zuiden trokken en zich vestigden in het gebied dat nu Boeroendi heet. De huidige president, Michel Micom- bero, behoort tot de Hima-clan. Dat zijn de 'later gekomenen' die van oudsher niet de heersers van het land hebben geleverd en Micombe- ro's positie wordt dan ook nog al eens aangevochten. Het staat niet precies vast, hoe vo rig jaar april de jongste crisis in het turbulente Boeroendi is begon nen. Hebben de monarchisten gepro beerd president Micombero uit het zadel te wippen of is de lezing van Micombero juist dat de Hoetoe's een greep naar de macht hebben ge daan? Micombero was in 1965 aan de macht gekomen, toen hij een opstand effectief maar uiterst bloe dig had neergeslagen. Nadat het zaakje geklaard was, keerde koning Mwamboetsa weer haastig terug naar de geneugten van het meer van Genève. Ondanks herhaalde verzoe ken van Micombero om terug te keren, bleef de koning in mooie showuniformen genieten van het mondaine leven en liet zijn heetge* bakerde landgenoten aan hun lot over. Daarop besloot Micombero de jonge zoon van de koning op de troon te plaatsen. Hij zou als Ntare V maar een half jaar aan de macht blijven. Tijdens een staatsbezoek van de jonge vorst aan Kongo riep Micombero de republiek uit. De ko ning zocht troost in Mllnchen waar hij al spoedig omringd was door een horde playboys en een graag geziene gast werd in dure nachtgelegenhe den. 'GEWOON BURGER' Maar op den duur bevredigde dat Ntare toch niet helemaal en toen Micombero hem vorig jaar maart aanbod dat hij als 'gewoon burger' naar Boeroendi kon terugkeren, ging hij eerst naar Oeganda, stapte daar in een helikopter en vloog naar Boeroendi. Toen hij uitstapte, werd hij onmiddellijk door militairen ge arresteerd. Enkele weken later be leefde Boeroendi zijn zoveelste bloe dige onlusten. Volgens Micombero viel op 29 april een invasieleger van Hoetoe's Boe roendi binnen met het doel alle Toetsi's uit te roeien. Er zijn toen inderdaad Toetsi's vermoord, maar op 29 april is ook koning Ntare onder nooit duidelijk geworden om standigheden om het leven gekomen en dat zou er op kunnen wijzen, dat er ook sprake is geweest van een po ging van de Toetsi-monarchisten de macht te veroveren. Waar geen twij fel over mogelijk is, is, dat na de 29-ste april de regering van Micom bero een systematische uitroei ingscampagne tegen de Hoetoe's is begonnen. Wekenlang is er op gru welijke manier gemoord. Vrachtwa gens reden af en aan om de licha men van de vermoorde Hoetoe's naar massagraven te rijden waar bulldozers het doodgraverswerk de den. MOORD OP SCHOOL Waarnemers hebben verteld dat alle Hoetoe's die een of andere vorm van onderwijs hebben genoten zonder pardon zijn gedood. Op de scholen vermoordden Toetsi-leerlingen ei genhandig hun Hoetoe-klasgenoten. Iedere morgen ontbraken er weer lange rijen Hoetoe's op het appel. Toen de moordpartijen in Boeroendi de aandacht begonnen te trekken, heeft president Micombero opdracht gegeven de zaken wat rustiger aan te pakken. Maar onlangs hebben Zweedse zendelingen opnieuw alarm geslagen. De moordpartijen op de Hoetoe's zijn hervat, vertelden zij. De Toetsi's zorgen er nu alleen voor dat Europeanen er geen ooggetuige van zijn. zodat de zaak niet wereld kundig wordt gemaakt. Maar de vluchtelingen die weer bij honder den Tanzania binnenstromen, vertel len de meest weerzinwekkende ver halen. Ondanks alle revoluties is er geen werkelijke omwenteling geweest in Boeroendi. En zolang een minder heid van vijftien procent vijfentach tig procent van de bevolking er on der houdt, zal de tragedie voortdu ren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15