Moskou zal leger Egypte versterken 'Fransen, als eens wisten' iif 'ortugese oppositie ritiseert regime Smith wil weer met Londen praten Gevechten in Vietnam 'intensiever dan ooit' —4 tosygin op persconferentie in Zweden: KAAS BIJ FILMPREMIÈRE I Noors bod op Oostzee en Hillegersberg Twee bankrovers gijzelen twee Duitse vrouwen Bezetting van Wounded Knee opgeheven Indiase katholieken tegen sterilisatie rotest tegen band U met universiteit Zuid-Af rika Mississippi tot recordhoogte (1844) gestegen Internationale controle op splijtstoffen in EEG Spaanse kardinaal: onrecht is oorzaak van dood arbeider ROUW/KWARTET VRIJDAG 6 APRIL 1973 BUITENLAND T7/K9 ÏOCKHOLM (Reuter, AP, UPI) De Russische premier Aleksej [osygin heeft gisteren aan het eind van zijn vierdaags bezoek aan jweden op een persconferentie gezegd te geloven dat president [ixon de Vietnam-akkoorden zal uitvoeren, dat de spanning met liina voorlopig onopgelost zal blijven en dat de Sowjet-Unie de fersterking van het Egyptische leger zal doorvoeren. taygin ergerde zich duidelijk aan vra- n van twee Israëlische journalisten er de Russische politiek jegens hun id en de behandeling van Joden in I Sowjet-Unie. Hij meent dat er geen duurzame vrede in het Midden- Oosten zal zijn voordat de 'Israëlische agressie' is gestaakt en de bezette gebieden teruggegeven zijn. De Sowjet-Unie is van oordeel dat (ADVERTENTIE) ;htin| ver boor de -première van 'A Fistful of Gold\ zijn laatste spaghetti-western, ;as regisseur Antonio Tigretti even in ons land. Samen met hoofdrol- Kier Francisco Bianco (I. in costuum met een stukje kaas uit het kistje) poseerde hij voor de fotograaf. Grapte Bianco: 'A Fistful of holden Cheese(NZB-foto). pIRO (AFP) Sinds 1961 n 10.000 mensen omgekomen de oorlogen, die Portugal voert ie Afrikaanse kolonies. 20.000 isen zijn verminkt en de oor- slokt 45 procent van de itsbegroting op, aldus Alvaro Neves, die als voorzitter op- It van het congres, dat de locratisch oppositie in Portu- deze week houdt in 't plaatsje iiro, ten noorden van Lissa- i. Hij zei, dat Portugal 50.000 itairen in Afrika heeft. échten uit.leidene oppositionele groeperingen beur: bleek stren- niet neu- alle het congres nemen ongeveer vertegenwoordigers van ver- ter voorbereiding van de verkie- en van het komend najaar. De vfees-&nisatoren hadden professor Rui Gomes, die in ballingschap do- in Brazilië, uitgenodigd als zitter van het congres, maar de .ugese regering heeft hem een isvergunning geweigerd. Zijn dpunt dat Portugal onafhanke- ïeid moet verlenen aan de Afri- ïse kolonies is door het regerings- nde dagblad Epoca als 'verraad' leid. I de sociaaldemocratische leider ning. Openbare manifestaties tijdens het congres zijn verboden. ARRESTATIE Een spreker maakte woensdag bekend, dat in de stad Oporto meer dan 200 studenten zijn gearresteerd, die een vergadering hadden belegd om de gang van zaken aan de universiteit te bespreken. De rector van de universi teit had de politie te hulp geroepen om de studenten te verwijderen. Bij de politie-actie kwam het tot inciden ten en werd grote schade toegebracht aan universiteitsgebouwen. Op de agenda van het derde congres van de democratische oppositie staat de internationale en de nationale poli tiek, onderwijs, gezondheid, vrijheid van godsdienst, de rechten van de mens en de economische en sociale ontwikkeling. Egypte een sterk leger nodig heeft om zich te verdeidigen tegen agressie en om zijn bezette gebieden te bevrij den. 'Wij kunnen de diplomatieke betrekkingen met Israël niet hervat ten, omdat wij de aanvaller en het slachtoffer van de aanval niet op dezelfde wijze kunnen behandelen'. De premier zei voorts dat Israël en 'andere anti-sowjet-machten' leugens verspreiden over het 'niet-bestaande Joodse vraagstuk in de Sowjet-Unie'. Met betrekking tot de zgn. diplomabe lasting voor naar Israël emigrerende Joden zei Kosygin, dat de Sowjet-Unie de wet, die voorziet in de compensatie voor genoten onderwijs en opleiding niet heeft gewijzigd. Wel hebben de Russische autoriteiten de bevoegdheid gekregen, deze belas ting te verlagen of niet te heffen,als er Joden zijn die haar niet kunnen betalen. De Russiche premier zou van ochtend naar Moskou terugkeren. In de door Israël bezette Gazastrook hebben Arabische terroristen een aan slag gepleegd op de leider van een Palestijns vluchtelingenkamp. De man (Issa Ibrahim) zijn vrouw en een dochter liepen schotwonden op. In de Gazastrook worden onderlinge vetes vaker met wapens beslecht. Op het vliegveld van Rome rijn twee Arabie ren gearresteerd nadat twee pistolen en zes handgranaten op hen waren aangetroffen. De mannen hadden Iraanse paspoorten, maar deze zijn vrijwel zeker vals. Zij hadden geboekt voor een vlucht met een toestel van Alitalia naar Parjs, maar kwamen niet opdagen, hoewel hun drie koffers aan boord van het vliegtuig waren. Zij werden gearresteerd, toen het Ali- talia-toestel wa; vertrokken en zij bij een ingang zaten voor passagiers die met een vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al zouden vertrekken. ROTTERDAM Stoomvaart maatschappij Oostzee en stoom bootmaatschappij Hillegersberg hebben in principe overeenstem ming bereikt met de Noorse scheepvaartgroep Fearnley and Eger. De Noorse groep zal na sluiting van het overleg een openbaar bod in con tanten uitbrengen op de uitstaande aandelen Oostzee tegen een koers van ƒ740 per aandeel van nominaal ƒ250 (laatste beurskoers 670) en op de uitstaande aandelen Hillegersberg te gen een koers van 1710 per aandeel van nominaal ƒ200 (laatste beurs koers ƒ1550). Ook op de oprichtersbe- wijzen Oostzee en Hillegersberg zul len biedingen worden uitgebracht van respectievelijk 50.000 en 40.000 per stuk. Het bod zal alleen dan gestand wor den gedaan, indien 'n nader te bepalen aantal aandelen Oostzee en Hillgers- berg zal worden aangeboden. Verwacht wordt dat de onderhandelingen in de nabije toekomst zullen kunnen wor den afgesloten, waarna een definitief bericht zal volgen. Ian Smith SALISBURY (AP). De Rhodcsl- sche premier Ian Smith heeft giste ren in het parlement aangekondigd, dat zijn regering een nieuwe poging zal ondernemen om een eind te maken aan het acht jaar oude ge schil met Engeland over de Rhodesi- sclie onafhankelijkheid. Smith ont hulde, dat zijn regering Londen er van zal trachten te overtuigen, dat de voorwaarden van de in 1971 door beide regeringen overeengekomen regeling thans aanvaardbaar zijn voor de meerderheid van de Rhode- siërs. Een Britse commissie onder leiding van Lord Pearcc, die vorig jaar naar Rhodesië was gestuurd voor een on derzoek naar de aanvaardbaarheid aldaar van de door premier Smith en de Britse minister van buiten landse zaken Douglas Home, over eengekomen regeling, kwam tot de conclusie, dat de Afrikaanse bevol king in meerderheid tegen 't voorstel was. Smith vertelde niet op welk niveau de nieuwe onderhandelingen zouden moeten worden gevoerd of welke maatstaven zijn regering bij de benadering van de Britten zal aanleggen. Britse waarnemers zijn van mening, dat Smith het moeilijk zal krijgen met zijn nieuwe voorstel. Hij zal, zo zeggen ze, Londen er nauwelijks van kunnen overtuigen, dat de publieke opinie in zijn land, sinds het ver trek van de commissle-Pearce geheel is omgeslagen. MONCHENGLADBACH (AP) Twee gewapende mannen hebben gis teren twee vrouwen in een bank in Mönchen-Gladbach in gijzeling geno men en een bedrag van een miljoen mark, een auto en een vrije aftocht geëist, zo heeft de Westduitse politie meegedeeld. De bankovervallers hebben gisteravond één van de twee gegijzelde vrouwen vrijgelaten. De twee overvallers zijn met een losgeld van een miljoen mark per auto in de richting Frankfort ge reden. Ze hebben op grond van een overeenkomst met de politie een vrije aftocht bedongen, maar worden wel door politie-auto's gevolgd. PINE RIDGE (UPI) De voornaam ste onderhandelaar van de regering in Washington in hetconflict met de Sioux-Indianen, die de nederzetting Wounded Knee al 37 dagen bezet hou den, heeft gisteravond laten weten, dat de bezetting wordt opgeheven. De as sistent procureur-generaal Kent Friz- zell zei dit tegen journalisten, nadat hij voor de zesde achtereenvolgende dag overleg had gepleegd met de lei ders van de Amerikaanse Indianan Be weging (AIM) in Wounded Knee. NEW DELHI (NCN> Het katholie ke medische gilde van India heeft bij de regering geprotesteerd tegen het nieüwe voorschrift, dat alle medische studenten verplicht sterilisaties uit te voeren. Op verzoek van de regering heeft de medische raad van India een richtlijn gestuurd aan alle medische facultei ten. Daarin wordt de studenten voor geschreven om minstens 10 sterilisa- tie-operaties onder toezicht van hun hoogleraren uit te voeren als voor waarde om als bevoegd arts te kun nen optreden. Het gilde wijst erop dat dit voorschrift de katholieke stu denten voor ernstige gewetensbezwa ren stelt. Bovendien herinnert de or ganisatie de regering aan haar tot nu toe gevoerde politiek katholieken niet tegen hun zin te dwingen tot sterilisa tie of hieraan mee te werken. De Zuldvietnamese president Thieu heeft gisteravond in Washington ge zegd: Nooit, nooit zal ik vragen om bijstand van Amerikaanse troepen in Vietnam'. Hij zei ook, dat Zuid-Viet- nam kan overleven zonder Amerikaan se luchtsteun. Pentagon: toch geen groot offensief SAIGON (Reuter, AP, UPI) De gevechten in Zuid-Vietnam zijn nu intensiever dan ooit, sinds op 28 januari het bestand van kracht werd, zo heeft een militaire woordvoerder in Saigon gisteren mee gedeeld. .Öp tal van plaatsen hebben Noord- Vietnamese en Viet Cong-eenheden aanvallen ondernomen op Zuidvietna- ftiese eenheden, die zware slagen vmoesten incasseren. Volgens Saigon hebben de regering- stroepen de afgelopen twee dagen in het centrale bergland, in de Mekong- delta, bij Hoeé in het noorden en bij ihet rangerkamp Tong Le Chan ten noorden van Saigon zeker tweehon derd man aan doden verloren. De Noordvietnamezen en de Viet Cong- strijders werpen vooral Infanterie en geschut in de strijd. Volgens Zuidviet- namese militaire zegslieden in Saigon betreft het hier vijandelijke 'oefenin gen' voor een groot vijandelijk offen sief, dat volgende maand zou moeten losbranden. Maar het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren laten weten, dat er geen reden is om te geloven, dat de Noordvietnamezen en de Viet Cong-strijders een groot offensief in Zuid-Vietnam hebben gelanceerd of binnenkort zullen lanceren. Een woordvoerder van het ministerie, ge neraal Daniel James, antwoordde tij dens een persconferentie op een vraag of er sprake is van een communis tisch offensief in Zuid-Vietnam: 'We hebben nu geen reden om aan te nemen, dat een groot offensief is gelanceerd of binnenkort zal worden gelanceerd. Wel zijn er nog steeds bestandsschendingen, veel meer dan ons lief zijn. Maar we hebben vandaag niéts kunnen waarnemen, dat ons meer zorgen geeft dan gisteren'. De Zuidvictnamcsc president Ngoejen Van Thieu is in Washington aangeko men voor overleg met leiders van het Congres, de pers en financiële autori teiten over de wederopbouw van zijn Deense dienstplicht KOPENHAGEN (AFP) In Dene marken zal de dienstplicht met in gang van 1 oktober a.s. worden ver laagd van een jaar tot 9 maanden. Minister van defensie Kjeld Olesen deelde mee dat er voor de dienstplich tigen die vóór 1 oktober onder de wapenen moeten komen, een over gangsregeling zal worden getroffen. Documentaire van negen uur heke It de Gaulle en Franse volk L0 soares, die als balling in Frank- J W( zijn idruk alle leunt is en in.gs- 's a van n 's- staan alle wrik kende toch ir te West- eren, tand- t dit og. emen agra- zake- ïlijke onre- wor- it de een Het wor- Met i'loei- lage- zal uilen n de ikon- woont, kreeg geen inreisvergun- een onzer verslaggevers STERDAM Het bestuur van de •logische faculteitsvereniging van VU heeft bij de universiteitsraad en open brief geprotesteerd tegen besluit van deze raad om de iale relatie die de VU met de afrikaanse Potchefstroom-Univer- lt onderhoudt zij het voorwaar- lk te continueren. universiteitsraad van de VU be lt om de Zuidafrikaanse universi- i op de hoogte te stellen van de paren die aan de VU tegen de Itie was gerezen en om, na kennis •omen te hebben van de Zliidafri- pse reactie, de overeenkomst tus- beide universiteiten eventueel te pgen. [ens Johan Boomgaardt, van het uur van de theologische faculteits- piging is er maar één oplossing die luidt: opzeggen van de over komst. 'Wij vinden dat een univer- 't zich dient te wijden aan weten- *P ten dienste van het welzijn van ibele mensheid. j) De Potchefstroom-Universiteit Migt sinds jaren de racistische Jtiek die in Zuid-Afrika gevoerd fdt (ja zelfr. is zij een van de perken achter de apartheid in p-Afrika). Daarom willen wij de |d met de Potchefstroom-Universi- verbreken' aldus de open brief de theologische faculteitsvereni- V van de VU. PARIJS (AP) De Franse documentaire die vorig jaar een Oscar won, heeft thans een nog boosaardiger vervolg gekregen. In de eerste film werd de draak gestoken met de nationale mythe van heldhaftig verzet tegen de Duitse bezetter, in de tweede wordt Charles de Gaulle afgeschilderd als een leugenaar en het Franse volk als schaapachtig en misleid. De film, getiteld 'Frangais, si vous saviez' (Fransen, als jullie eens wis ten), bestaat uit drie delen van elk drie uur. Ondanks de intense bitter heid die hij ademt en de kritische Iers die hij heeft gekregen komt het Franse publiek en masse opzetten. Het n egen uur durende masochisti sche spektakel is gemaakt door het team André Harris en Alain de Se- douy. André Harris kreeg, samen met Marcel Ophuls, in 1972 een academy award voor zijn 'smart en medelij den', een vier en een half uur duren de documentaire over de bezetting. De film was gemaakt in opdracht en met fondsen van de Franse staatsom roep ORTF. Maar de Franse regerings televisie weigerde de vertoning. 'Fransen, als jullie eens wisten' i s gemaakt volgens het zelfde procédé als Harris eerdere film: documentaire beelden worden afgewisseld door frag menten uit interviews. Knippen en montage zijn weer meedogenloos; kei harde filmbeelden worden afgezet te gen de haperende of onwillige geheu gens van de betrokkenen. Alleen be strijkt deze tweede documentaire een veel groter terrein: van de eerste wereldoorlog tot en met het einde van het tijdperk de Gaulle. Harris en De Sédouy slaan het hardst toe nadat ze hebben laten zien hoe de Franse regering in gebreke bleef bij de voorbereiding van het land op de tweede wereldoorlog. Er zijn Leelden, geput uit Duitse archieven, die laten zien hoe het volk in het oosten van Frankrijk bloemen aanbiedt aan de Duitse troepen en hoe Franse mannen en vrouwen in Parijs neergeschoten Britse en Amerikaanse vliegers die geboeid door de straten worden ge leid, beschimpen en bespuwen. Maarschalk Pétain Opnamen van miljoenen Parijzenaars die maarschalk Pétain op het bordes van l'Hotel de Ville toejuichen, wor den gevolgd door beelden van miljoe- l^üi Maarschalk Pétain Generaal Charles de Gaulle nen Parijzenaars die Charles de Gaul-- le op precies dezelfde plek toejui chen tijdsverschil vier maanden. Een gaullistische officier levert als cynisch commentaar: 'Tenzij de Parij- se bevolking in vier maanden is ver dubbeld, zijn het dezelfde mensen'. De Gaulle wordt afgeschilderd als een man die reeds vanaf het begin van zijn Londense periode persoonlijke macht heeft nagestreefd. Eenmaal le- rug in Frankrijk, aldus de jonge aan voerder de Maquis van Toulouse, heeft de Gaulle geen enkele poging gedaan om de ondergrondse te inte greren in- de naoorlogse regering. In tegendeel, de macht bleef rusten bij dezelfde politieke en sociale klasse die ook voor de oorlog de lakens uitdeel de. Oud-premier Pierre Mendes-France oe fent kritiek op de Gaulle omdat de generaal geen enkele poging heeft gedaan tot het instellen van een na oorlogs regime van uiterste soberheid. Mendes-France stelt filmbeelden ondersteunen zijn stelling dat de Franse natie geen enkel noodzakelijk offer heeft willen brengen tijdens de zware naoorlogse jaren van herbouw. Nog harder wordt de Gaulle aange pakt vanwege zijn houding tijdens de Algerijnse oorlog: hij belooft eerst instandhouding van een 'Algerie Fran- gaise'. komt aan de macht en geeft vervolgéns het land prijs. De film beschuldigt hem zonder omwegen te hebben gelogen en stelt hem verant woordelijk voor de martelingen die politie en leger in Algerije hebben bedreven. En de film spaart niemand: niet de communisten die worden ge toond terwijl ze cadeaus aan het ver zamelen zijn voor vadertje Stalin, niet de gaullisten en zeker niet de gemid delde Fransman. NEW YORK (AFP) Door het was sen van de Mississippi en haar zijrie- vieren tot een nieuwe recordhoogte sedert 1844 als gevolg van zware re genval hebben al duizenden mensen hun huizen moeten verlaten, zijn vier miljoen hectare land overstroomd en is er naar schatting voor vele miljoe nen schade aangericht. Van de zes staten die van de watero verlast te lijden hebben, zijn Missouri en Illinois het zwaarst getroffen. Met man en macht is men bezig doorweek te dijken te versterken. Tjjdbom in bus NEW YORK (Reuter) De New- yorkse politie heeft een krachtige tijdbom gevonden in een drukke bus, die juist naar Massachusetts zou ver trekken. In een anoniem telefoontje was meegedeeld dat er een bom in een koffer zat en werd 200.000 dollar in gebruikte briefjes van 20 dollar geëist Volgens de politie was de ge vonden tijdbom krachtig genoeg om de hele bus op te blazen en alle inzittenden te doden. Tirade van Tirana persbureau ATA heeft een fellon.ZISO TIRANA (AFP) Het Albanese persbureau ATA heeft een felle aan val gedaan op de prelaten van het Vatikaan, die 'een lastercampagne voeren tégen de Albanese leiders en hen beschuldigden van terreur tegen de godsdienst'. Het persbureau zegt dit naar aanleiding van berichten dat een rooms-katholieke priester in Alba nië was gedood omdat hij een kind had gedoopt. Bezoek Breznjew iand. Daarvoor heeft hij twee dagen met Nixon geconfereerd in Californië. Thieu zei tegen journalisten onder meer, dat als Cambodja mocht vallen, dit ook de veiligheid van zijn land rechtstreeks in gevaar zou brengen. BRUSSEL (DPA, AP) De EEG heeft gisteren na lang onderhandelen een inspectie-akkoord bereikt met het Internationaal bureau voor atoom energie (IAEA). Deze in Wenen geves tigde VN-organisatie is belast met de controle op naleving van het in 1968 gesloten verdrag tegen verspreiding van kernwapens. Het nu in Brussel bereikte akkoord maakt voor West- Duitsland, Italië en de Benelux-lan- den de weg vrij, tot dit verdrag toe te treden. Engeland, Denemarken en I r- land hadden dat al gedaan en Frank rijk is tegen. De inspectie heeft betrekking op splijtbaar materiaal dat voor de ver vaardiging van kernwapens zou kun nen worden gebruikt Tussen de EEG en de IAEA was hiervoor een speciale regeling nodig, omdat het EEG-ver- drag de controle op kerninstallaties aan een gemeenschappelijk controle- orgaan opdraagt. Het akkoord van Brussel maakt het mogelijk, aan EEG-controlegroepen inspecteurs van de IAEA toe te voe gen. In 'buitengewone omstandighe den' mag het Weense bureau na rug gespraak met de EEG zelf aparte inspecties verrichten. Het akkoord moet nog door de nationale parlemen ten worden goedgekeurd. Het tostandkomen van een inspectie overeenkomst is door de Sowjet-Unie als voorwaarde gesteld voor de even tuele levering van verrijkt uranium aan de EEG, waarover onlangs in Moskou is gesproken. BONN (AP) Bondskanselier Brandt heeft de Westduitse Bondsdag meegedeeld dat de Sowjet-partijleider Leonid Breznjew officieel een uitnodi ging om naar Bonn te komen heeft aanvaard. Dit wordt het eerste bezoek van Breznjew aan West-Duitsland, waar hij besprekingen zal voeren met Brandt, waarschijnlijk van 12 tot 17 mei. Dodelijke rozen OXFORD (UPI) Simon Smith werd gedood door een roos. Thomas Gardiner, de lijkschouwer in het Brit se Oxford, stelde vast dat het jongetje woensdag overleed als gevolg van een ongeval waarvan de kans op een dode lijke afloop een op de miljoen is. Simon die zijn zevende verjaardag vierde, speelde tijdens zijn partijtje in de tuin waarbij hij op een rozen struik viel. Doornen drongen zijn mond en keel binnen. Ruim een week later stierf hij aan trombose. In zijn commentaar op de film zei professor René Rémond, hoogleraar geschiedenis aan de universiteit van Nanterre: 'Als je vroeger iemand kon veroordelen op vijf zinnen van een publikatie, dan kun je het van nu af aan op grond van enkele zorgvuldig uit hun context losgemaakte filmbeel den'. Vaderfiguur De hoogleraar noemde de film voorts 'zonder twijfel interessant, hoewel de kwaliteit van het materiaal ongelijk is. Soms is het bruut verhaspeld, soms subtiel gemanipuleerd' alles uit mondend in de conclusie dat de Fran sen politiek onvolwassen zijn en een vaderfiguur behoeven, zoals Pétain of de Gaulle. Gevraagd naar het waarom van hun meedogenloze aanval op de Fransen antwoordde Harris: 'We zijn niet mee dogenloos integendeel, onze houding ten opzichte van onze medeburgers is eerder menslievend en oprecht We wensen alleen dat ze zich bewuster worden van hun verantwoordelijkheid. En zachte heelmeesters maken stin kende wonden'. De Sédouy zei dat de film zich hoofd zakelijk bezig houdt met 'de geïnstitu tionaliseerde leugen als kenmerk van de verhouding tussen de staat en zijn burgers. Het is geen onderwijsfilm, we komen immers niet met pasklare antwoorden. We willen de mensen alleen laten zien wat ze nog niet wisten of hebben verdrongen. Ze moe ten daaruit zelf hun conclusies kun nen trekken'. En als de film pijn doet, de Sédouy geeft toe dat dat zo is, doet hij dat alleen om 'de Franse zelfingenomenheid te doorbreken. Een venvatenheid die berust op leugens en mythen, van onze geschiedenis boekjes tot onze televisieprogram ma's'. Chaos in Sikkim NEW DELHI (Reuter) De politie in Gangtok, de hoofdstad van het koninkrijk Sikkim in het Himalaya- gebergte, heeft gisteren een inval ge daan in het gebouw van een opposi tiegroep die onlangs demonstreerde voor politieke hervormingen. De situ atie was al verslechterd nadat woens dag minstens 20 mensen gewond raak ten toen de politie het vuur opende op demontranten. De heerser van Sikkim, tegen wie de demonstraties zijn gericht, heeft India om militaire hulp gevraagd voor het herstellen van de rust in het land. Sikkim ligt ingesloten tussen China, India, Nepal en Bhoetan. Het staat onder protectie van India. BARCELONA (UPI) De kardinaal van Spanje, Narciso Jubany Arnao, heeft woensdag gezegd dat 'maat schappelijk onrecht' de oorzaak is van de heftige botsingen tussen politie en arbeiders, waarbij dinsdag in Barcelo na een arbeider door de politie werd doodgeschoten. De pas door paus Pau- lus benoemde kardinaal zei, dat alle geweld verwerpelijk is, 'maar we kun nen niet het geweld veroordelen zon der de oorzaken te analyseren. Er bestaan situaties van onrecht, waar door de vrije uitoefening van funda mentele rechten wordt verdrukt en verhinderd. Sommige gewelddadige conflicten kunnen voorkomen worden als tijdig de noodzakelijke hervormin gen worden ingevoerd', aldus kardi naal Jubany. Het Spaanse ministerie van voorlich ting heeft de Spaanse pers toestem ming gegeven de verklaring van Ju bany te publiceren, maar onder onop vallende kop en zonder commentaar. Vorig jaar verbood het ministerie de publicatie van een soortgelijke verkla ring van de bisschop van de stad El Ferrol, waar bij een betoging in 1972 twee mensen om het leven kwamen. Gehelmde Spaanse oproerpolitie is gisteren de campus van de universi teit van Madrid binnengedrongen om te voorkomen dat de studenten pro testvergaderingen zouden houden te gen het doodschieten van een arbei der in Barcelona. Het kwam niet tot ernstige ongeregeldheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9