VRAAG OVER POLITIEKE MACHT IS OPENGEOLEVEN dichtbij unto Speciale LRaanbieding - .Consequent Na record van 128 dagen formatie: op de plaat - pop op de plaat-pop op dep} vermaning Jerry Lee Lewis op dreef Bemiddelingscommissie Suriname ontbonden Aktie natuur in heel het land reischèque loeki straatkapsel reünie :t/K HOUW /KWARTET VRIJDAG 6 APRIL 1973 BINNENLAND/COSIMENTAAR T3/K7 -1 Commentaar V a twee maanden duwen en trekken I iceft formateur Burger gisteren een P Jnclusie getrokken die, wat ons be- c^t: helaas, niet langer kon worden itweken. Het formeren van een min- irheidskabinet-Dcn Uyl blijkt niet ter te kunnen worden verenigd met opdracht van de heer Burger, vol- ms welke immers moet worden ge- >cht naar voldoende steun in de olksvertegenwoordiging. Weliswaar valt niet te verwachten dat en kabinet Den Uyl reeds na zijn erste treffen met de Tweede Kamer iar huis zal worden gestuurd, maar 8 zakelijke beoordeling die de KVP- actie en een minderheid van de RP-fractie hebben toegezegd, garan- jert allerminst dat een nieuwe crisis nger dan een maand of vijf, zes zal (blijven. :ze verwachting is te meer gerecht- ardigd, omdat blijkens de program- atische wensen die KVP en ARP irige week aan de formateur te nnen hebben gegeven, de zakelijk- id van met name de KVP precies u worden begrensd door het eigen ogramma. Zo zou voor het minder- idskabinct weinig anders zijn over bleven dat het uitvoeren van het risten-dcmocratische programma, id de KVP-fractie het kabinet-Den meer leefruimte moeten bieden? st, lerzijds kan niet worden volgehou- dat zij daartoe krachtens haar loften aan haar kiezers verplicht is. Maar anderzijds kan van het iderheidskabinet niet worden ver- Vw ïgd dat het alleen maar het chris- Üs «-democratische programma zou uit- xen. Het kabinetsbeleid had daar- ergens tussen beide programma's :ten uitkomen. de zijde van de KVP wordt nu :t ten onrechte aan kandidaat-pre- ier Den Uyl verweten dat daartoe, thans in zijn tot bevrediging van ze wa nee! van door een ie aan ende n eigen kiezersaanhang afgestoken rhalen, te weinig ruimte is gelaten, aar daar staat tegenover dat de rmateur het heeft klaargespeeld, zo rkJ btiel met programmapunten te spe- Verho 1 en te schuiven, dat kwaadwillen de sp< n reeds van 'manipulatie' of zelfs sag, o' lezersbedrog' hebben gewaagd en wij chtinj ||en vaststellen dat er ruimte was het kabinet zelfs met medewerking n bewindslieden uit de kring van pia VP. ARP en CHU te laten opere- onder heer Burger heeft de opvatting dat iter aïn thans op te treden kabinet 'welbe et spekust een zeer tijdelijk karakter zou 11 te w loeten dragen' wel eens "verwerpelijk' floemd. Het is, gezien de resultaten n zijn werk, daarom alleen maar nsequent dat hij heeft haltgehouden een weg die waarschijnlijk alleen aar toe een spoedige nieuwe verkie- igsronde had kunnen leiden, j^lussen komt thans dwingender dan <^bit op de fractieleiders van KVP, IP en CHU de vraag naar het Jernatief af. De fractieleider van de VP. mr. Andriessen is de eerste die ndaag de koningin zal moeten advi- ren. Hij is er tot dusverre op virtuo- wijze in geslaagd, de eenheid bin- m zijn fractie te bewaren, althans, schijn daarvan naar buiten op te luden. Het belang daarvan is voor n zo door verkiezingsnederlagen en sluiteloosheid geprangde partij niet xing. Maar het wordt nu toch tijd at er een kabinet komt, dat in de op herp staande sociaal-economische si- atie van dit moment enig uitzicht op ilitieke en maatschappelijke stabili- ep hie] ders M i Twei 17.00 7.10 I aten. vezen. Lichte muz. eking. nws. door Willem Breedveld DEN HAAG Met het verzoek van zijn formatie-opdracht ont heven te worden heeft mr. J. A. W. Burger gisteren de tweede ronde afgesloten van een kabi netsformatie, die met haar 128 dagen alle records uit de parle mentaire geschiedenis heeft ge slagen maar die bovendien de sleutelvraag, namelijk wie het in dit land voor het zeggen hebben, onbeantwoord heeft gelaten. Ogenschijnlijk is de formatie daarmee geen stap verder geko men dan op de avond van de 29ste november, toen de uitslag van de verkiezingen bekend werd. De confessionele partijen reageerden echter negatief op deze programverge lijking, hielden vast aan hun eis van gelijkwaardigheid en eisten bovendien een confessionele bezetting in het ka binet die recht zou doen aan de verhoudingen in het parlement. An driessen dreigde zelfs een motie te zullen steunen, waarin het optreden van het kabinet-Den Uyl al de eerste dag onmogelijk zou worden gemaakt. Burger moet er maar mee ophouden, zo meende de meerderheid van de confessionele fracties. Grote slag In plaats daarvan sloeg Burger dins dag 27 februari zijn grote slag: de ARP minister Boersma en AR-fractie- voorzitter in de Eerste Kamer De Gaay Fortman zegden toe in principe bereid te zijn in een kabinet-Den Uyl zitting te nemen. In de hierop volgende periode nam het aantal 'gedogers' van een kabinet- Den Uyl in de confessionele fracties zienderogen toe. Alleen de CHU le verde problemen op. Ook al omdat KVP en ARP binnen de zes hun toegewezen ministerszetels geen plaats wilden maken voor de CHU. besloot Burger de knoop door te hakken: de CHU zou niet mee mogen doen: 'met goed fatsoen kan niet van de CHU worden gevraagd al haar nadrukkelij ke standpunten te vergeten en com pleet van mening te veranderen,' al dus Burger. KVP en ARP maakte zich echter sterk voor een zetel voor de CHU, maar op 19 maart zag de CHU zelf er defenitief van af. Drs. Den Uyl, die zich op de partij raad van 16 maart nog uiterst somber toonde over de goede afloop van de formatie Burger, bleek in de daarop volgende week hoopvoller gestemd: hij zou als minister-president niet lichtvaardig de kabinetskwestie stel len. zodat de confessionele partijen in het parienent op verschillende punten hun zin zouden krijgen. Ommekeer Het gesprek van maandag 26 maart tussen Andriessen, Aantjes en Den Uyl onder leiding van formateur Bur ger, zou echter een ommekeer beteke nen. Andriessen had duidelijk de in druk geen 'titel of jota' aan keerpunt toe te kunnen voegen. Zijn fractie keerde daarmee op haar oorspronke- De drie confessionele fractievoor zitters Andriessen (KVP), Aan tjes (ARPj en Tilanus (CHUj. lijk harde standpunt terug, met dit. verschil dat zij een kabinet Den Uyf niet bij zijn eerste optreden naar hui6 zou sturep. Wel meende de fractio, geestverwanten te moeten ontraden in een kabinet Den Uyl zitting te ne men. Mr. Burger moet deze zakelijke beoclr- deling van de KVP-fractie echter on voldoende hebben gevonden. Welis waar zou een kabinet-Den Uyl een eerste optreden overleven, maar hae het daarna zal zijn is niet zeker. Het grotendeels wegvallen van h<t politieke midden na de verkiezingen, heeft de confessionele partijen in deje kabinetsformatie evenals in vrori- ger jaren voor de noodzaak gjï- plaatst een keuze te doen tussen linizs (PvdA) en rechts (VVD). De ketis voor rechts levert nu echter een iHi- terst kleine basis op om te regerrin; een keus voor links een ruime basrs. Het verschil is echter dat de confessi onele partijen in het laatste gen'al niet de meerderheid hebben in det'.e coalitie, waarmee de keus heel vtfat fundamenteler is geworden dan 3n voorgaande jaren. De 'loor-om-otid ijzer'-theorie kan niet meer in erdst worden volgehouden. Het is deae machtsverschuiving, olie de confesjpnele partijen in de groot ste verlegenheid heeft gebracht. 1128 dagen van formatie-arbeid hebbOn hie/rin weinig verandering kunnen bréngen. Hoewel de confessionele par tijjein nu in de derde ronde waar- scl»ijnlijk een strikt extra-parlementai re oplossing zullen bepleiten, heeft heft er toch meer van weg, dat mr. Bitfrger met het niet aanvaarden van zijn opdracht een laatste poging in hef werk stelt om de confessionele pfcftijen uiteindelijk toch een keus te l.'rten doen. Het antwoord op de machtsvraag le- vferde in de afgelopen vijftig jaar nauwelijks problemen op. De confessi- (Siele partijen behaalden altijd wel •jenoeg zetels om hetzij met links, hetzij met rechts een regering te votmen die kon rekenen op voldoende steun in de Tweede Kamer. Tijdens .kabinetsformaties behoefden de con fessionele partijen alleen maar hun keus te bepalen meestal aan de hand •van onderhandelingen over de pro grammatische inbreng die hun coali tiegenoot voor zich opeiste. Vanuit deze machtspositie was het de confes sionele partijen betrekkelijk 'lood om oud ijzer' met wie er uiteindelijk een regering gevormd werd. Met de verkiesingen van vorig jaar verloren de confessionele partijen echter tun krachtige middenpositie en daarmee ontstond een machtsva cuüm, waaraan 128 slopende formatie- dagen weinig hebben kunnen verande ren. De belangrijkste oorzaken voor deze situatie zijn, dat de progressieve partijen PvdA, PPR en D'66 weiger den de 'lood om oud ijzer'-theorie van de confessionele partijen te accepte ren. De partnerkeus had volgens deze partijen voor de verkiezingen moeten gebeuren. Nu dit niet mogelijk was nog afgezien van de vraag wiens schuld dat was moet onverkort vastgehouden worden aan het progres sieve Keerpunt '72. De confessionele partijen van hun kant bleven een gelijkwaardige inbreng in program en samenstelling van het kabinet eisen. j_ door iviltem-jun martin e rede van kardinaal Alfrink in het Dr, 1(1 Theatre in Londen bepaalt ons et een ruk weer bij het ongelooflijke pro.vi ar 1963: het jaar van de encycliek N" acem in Terris, de nalatenschap van onvergelijke Joannes XXIII, én het i.só bu 'ar van de dood van John F. Ken- :dy. Een jaar eerder stierf Dag 16 30 i ammerskjö'd bij de vervulling van - -^n missie, en vijf jaar later dr. King, ihokkende sterfgevallen markeren de wustwording dat vrede en gerechtig- eid zaken van gewone menselijke tfantwoordelijkheid zijn. o Nws.Dic bewustwording is in de jaren na acem in Terris voortgegaan daar- ver moet de kardinaal niet te somber ijn maar wij delen zijn teleurstel- rtv- ng- dat de kerken als geheel niet in 17 3» eweging zijn gekomen. De kardinaal preekt op dit punt van een 'zeer 2o!ïi "nstig tekort'. lath0' achten het van grote betekenis, en wei at de stem van een leidende kerkelij- e figuur zo vast en zo trouw is lijven spreken in de geest en de gezindheid van Pacem in Terris, on- anks alle wispelturigheid en rumoer ie ook het kerkelijk leven vaak bege- iden. Zijn vermaning treft juist die TV-ci eeds groter wordende groep in de LandsóEI* ^'e n'et af'aat geloofsgenoten oo Jou orizontalisme te verwijten, zodra de- zich gaan uitsloven om in en ?rekk« u'ten dc gemeenten en parochies de- rzicante zaken aan de orde te stellen. Die 20 Fiii ,ensen hadden reden zich zo langza- 'erhand te gaan afvragen, of ze nog 'el als ordentelijke gelovigen werden eschouwd, of als een hinderlijk bij- "gr erschijnsel van de kerk dat wel over 19.38 du gaan. Het werd hoog tijd voor °2i?40en herderlijk gebaar om hen in het art der kerk te plaatsen. Al een flinke tijd lijkt liet voor de al wat ouder wordende groten uit het rock- en blueswezen tot de verplichte nummers te behoren om alvorens de pijp definitief aan Maarten te geven tenminste één keer in Londen, met de hulp van een serie Britse vertegenwoordigers van de tweede of derde popgeneratie (opgegroeid met de muziek van de hoofdrolspeler, vanwaar het hoorbare enthousiasme van de bewonderaar dat steeds in het resultaat doorklinkt), enige muzikale activiteit vast te leggen en dit dan onveranderlijk onder een titel waarin het begrip 'session' centraal staat aan de bewegingen van de markt prijs te geven. Iets dergelijks konden we bijvoorbeeld al eens meemaken met zulke gerenommeerde klanten als Howlin' Wolf, John Lee Hooker of Chuck Berry. Vooral bij de eerste twee resulteerde een en ander in prima muziek. Berry leek te haastig, in ieder geval: zijn London Sessions kwamen over als een flodderig gelegenhei dsprodukt. Jerry Lee Lewis is ongeveer net zo oud en net zo invloedrijk (geweest) als opgemeld trio. Een retourtje- Londen kon dan ook moeilijk uitblijven. Het resultaat werd onlangs als THE SESSION (Mercury Stereo SRM 2-803 6672 008) in de handel gebracht. Een dubbel-elpee in een afschuwelijke protserige hoes maar met een ruime hoeveelheid uitstekende ongelooflijk vitale muziek. Daarvoor werd de medewerking verkregen van onder meer Peter Frampton, Rory Gallagher, Kenny Jones. Alvin Lee, Klaus Voormann, Gary Wright en Mick Kellie, maar ook al doen die allemaal erg hun best, het meest belangrijk blijven natuux-lijk de stem en de piano van Jerry Lee Lewis, die hier bijzonder op dreef is. In ferm tempo wordt het bekende repertoire afgewerkt (Whole Lot Of Shakin' Goin' On, What'D I Say, Jenny Jenny, Memphis, Johnny B. Goode, Drinkin' Wine Spo-Dee O'Dee), afgewisseld met een enkele 'original' (Jukebox) of wat recenter muziek (Bad Moon Rising van John Fogerty, Gordon Lightfoots Early Morning Rain). Alles zeer aanstekelijk, niet in de laatste plaats doordat in de 'producing' veel ruimte werd gelaten voor spontaniteit. Misse nummers komen niet voor, zodat al met al deze dubbel-elpee het aanschaffen meer dan waard genoemd kan worden. The Doobie Brothers Verder met THE DOOBIE BROTHERS, van wie een derde langspeelplaat getiteld THE CAPTAIN AND ME (Warner Bros WB 46217) begroet kan worden. Niet met al te veel vreugde overigens. Van de oorspronkelijk geëtaleerde melange van akoestiek en ingehouden elektriek (luister nog eens naar de voorgaande platen, vooral Toulouse Street) is niet zo bijzonder veel meer over. De nadruk valt vooral op een scherp en ijzig soort elektriek geweld, dat binnen de kortst mogelijke keren een flinke dosis irritatie oproept Wat er van het destijds zo subtiel-akoestische Led Zeppelin I Strawbs i (ADVERTENTIE) Koren en koralen uit Bach's Matthaus-Passion; opname van de befaamde uitvoering door het Concertgebouworkest en het Nederlands Omroep koor o.l.v. Eugen Jochum. Deze unieke langspeel plaat tijdelijk Q Q/\ slechts Philips 6833-096 Moeilijk nog is overgebleven heeft aan originaliteit en indrukwekkendheid ferm ingeboet doordat de groep compositorisch (meestal de bijdrafym van Patrick Simmons en Tom Johnston) stevig achteruitgekachelti is. een nummer als Dark Eyed Ca:|tm Woman vermag de handen nog opj elkaar te brengen, maar voor het overige wemelt het van de variati<M; op een bekend thema (Listen To %'he Music, een compositie van de elpen Toulouse Street, dat het ooit nog ééns tot een bescheiden hit-notering wü.t te schoppen). Ook niet bijster te genieten valt <sr in het gezelschap van de heren LED ZEPPELIN, Hun vijfde elpee heet HOUSES OF THE HOLY (Atlantfc ATI 50014). Het herrie-tijdperk l|gt al weer enige tijd achter ons. ma?a- met de wat intellectualistischer reactie hoeven we evenmin blij te| zijn. Ik hoor misschien nog wel litïver een Jimmy Page die zich laat gaam en dan gewoon een zoodje lawaai maiikt dan dit gedoe, dat kant noch wal raakt en bol staat van de pretentie onzin, mislukt eclecticisme. Wat de teksten aangaat, weten de jongens er ook raad mee, zanger Robert Plaidt bedacht een aantal verhaaltjes die» met elkaar wedijveren in stupiditeit Een voorbeeld mag dat misschien^ verduidelijken: 'I had a dream crazy dream, anything I wanted to know, any place I needed to go. B ear my song sing along, any little pong that you know, everything that's 1 small has to grow'. Ik wil maar zeggen. Tot besluit van deze noodgedwongen wat korte aflevering BURSTING fVT THE SEAMS (A M AMLH 681l*4i van de STRAWBS. Een Engelse groep, die met vrij traditionele fiqlk als vertrekpunt bezig is zich i langzamerhand te ontwikkelen ia- de richting van een redelijk puntige I soft- roek-representant Een van de laaètste stappen daartoe was de vervanging van de nogal puristisch ingestelde gitarist Tony Hooper door David, Lambert, die er een meer 'grootsteeds' geluid op na houdt. .De muziek wordt al met al steeds aardiger, aardser ook, al blijft he!| oppassen geblazen met een wat regressief ingesteld persoon als Dave Cousins, de leidende man van de Strawbs. Want je afkomst ben je. niet zomaar vergeten (Down By The $!ea. Lay Down, Tear% And Pavan). Aan de goeie kant van de streep staan Sfcigrny Down, Part Of The Union, Flying.en T-he Winter And The Summer. Onder deze omstandigheden begon mr. Burger op donderdag 1 februari zijn moeilijk formatie-werk, dat zich kenmerkte door een even boeiende als uitzichtloze briefwisseling. De heer Burger bediende zich daarbij van ron de, krachtige en soms wat bonkige taal. zoals in de parlementaire ge schiedenis voordien nog niet vertoond was. Hoewel het uiteindelijke resultaat van zijn formatiewerkzaamheden zich op dit moment nog moeilijk laat beoor delen, zijn er toch wel een aantal dingen duidelijk geworden, die wel licht het beste in een chronologisch overzicht weergegeven kunnen worde- n. Op zijne erste dag als formateur gaf de heer Burger te kennen dat hij een kabinet-Den Uyl zou formeren met als uitgangspunt Keerpunt '72 van de progressieve drie. Zowel de confessio nelen als de progressieven zouden voor de totstandkoming van zo een kabinet 'pijn moeten lijden', 'ik heb nog geen formatie meegemaakt waar dat niet het geval was', aldus de heer Burger. Over deze interpretatie van zijn opdracht bestond al direct ver schil van mening. Volgens de confes sionele partijen zou Burger nu zijn uiterste best moeten doen een extra parlementair kabinet te formeren van progressieven en confessionelen. Een paar dagen later weigerden de fractievoorzitters van de confessionele partijen Andriessen (KVP), Biesheu vel (ARP) en Tilanus (CHU) ieder afzonderlijk met de formateur te pra ten. een procedure die naar hij later op een persconferentie zei. Burger had willen volgen om mr. Andriessen alleen te kunnen spreken: 'Ik kende hem nog niet. het leek me een aardi ge jongen'. Het 'confessionele een heidsfront', zoals hij het later noem de. weigerde hem vervolgens dagen lang een confessioneel kabinetspro gram in hoofdzaken te overhandigen, zodat hij 'eindelijk eens aan het werk zou kunnen gaan'. Oorzaak van deze weigering was dat kandidaat minister president drs. Den Uyl hem duidelijk maakte dat onverkort moest worden vastgehouden aan de uitgangspunten van Keerpunt '72. Terwijl de confessi onele partijen vonden dat dat niet het geval was en hun progeam wel dege lijk zou meetellen. Drs. Den Uyl gooi de er nog een schepje bovenop door te zeggen: 'Nou als ze zo graag een program inleveren, ik gun hen alle vijgebladeren'. Bits De eerste bitse brief van Burger, waarin hij de confessionele partijen toebeet dat zij ten onrechte het ge voel hadden door hem ongelijkwaar dig te worden behandeld en de pro gressieve partijen dat ze teveel de indruk hadden 'hetze-achtig' te wor den gevolgd door hun achterban, had in zoverre succes, dat de confessionele partijen hun program inleverden, zij het met de nadrukkelijke aanteke ning. dat hij er voor zijn formatie- werkzaamheden geen gebruik van mocht maken. Dit weerhield Burger er echter niet van de belangrijke constatering te doen dat Keerpunt '72 en het confessionele program niet zo gek veel van elkaar verschillen en dat op basis daarvan heel goed een rege ring kan worden gevormd. Van een correspondent PARAMARIBO De commissie van goede diensten die heeft bemiddeld in het conflict tussen de Surinaamse re gering en de vakbonden is woensdaga vond voor het laatst bijeen geweest. Nu het compromisvoorstel bij beide partijen is ingediend, acht de commis sie haar taak beëindigd. Van september dit jaar tot april volgend jaar zal de 'Aktie Natuur' voluit en officieel de Nationale actie voor natuurbehoud en na tuurbeschermingseducatie de aandacht van het hele land probe ren te vestigen op problemen hond- om natuur en milieuDe actie, waarbij allerlei groepen uit de be volking intensief worden betrok ken, is groots opgezet en heeft een indrukwekkend comité van aanbe veling aangetrokken, waarvan prins Bernhard erevoorzitter is en waarin verder vertegenwoordigers van diverse maatschappelijke groe peringen zitting hebben. Zo'n actie heeft uiteraard een doel: er zullen fondsen worden gevormd voor het instituut voor natuurbeschermingseducatie, voor de landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee en voor de vereniging tot behoud van na tuurmonumenten. En dan zal er ook een hoop voorlichting worden gegeven over natuur- en milieu vraagstukken. Omdat je de aandacht het best trekt met aardige evenementen is en wordt er een hele boel op touw Geld is sinds een paar dagen taboe in het reisbureau De Wegwijzer aan de Haagse Wagenstraat. Wie toch nog voor een reisje naar het zonnige zuiden wil betalen, zal zijn financiële verplichtingen per chè- que moeten voldoen. De eigenaar van het reisbureau, J. H. M. Kuijpers (58), trapt er niet langer in. Vorige week zaterdag werd hij door vier mannen over vallen, die twaalfhonderd gulden buit maakten. 'Geen geld meer in huis' leek hem de beste oplossing om dergelijke gebeurtenissen te voorkomen. Door middel van ad vertenties heeft de heer Kuijpers nu zijn klanten laten weten dat hij alleen nog maar bank- en giro- chèques als betaalmiddel accep teert. Wie geen bank -of giroreke ning heeft hoeft niet met de han den in het haar te zitten, want de heer Kuijpers zal voorbedrukte gi rokaarten laten maken, die hij zijn klanten toestuurt. Hiermee kan hij zich de eerste Haagse en misschien zelfs Nederlandse middenstander noemen, die geen cent in kas heeft. gezet. Zo zullen Nederlandse symfonieorkesten in het hele land zestig promenadeconcerten geven, bijgestaan door plaatselijke of re gionale muziekgroepen en koren, artiesten uit de cabaretwereld en popgroepen. Achtenveertig regiona le dagbladen gaan samen een puz zelactie voeren ten bate van de 'Aktie Natuur' en daartoe hebben ze de 'stichting samenwerkende dagbladen' opgericht. Er komt een tekenwedstrijd voor kleuterscho len, het voortgezet onderwijs krijgt een werkstuk uit te voeren en er komen acties onder de werkende jeugd en oudere werknemers. Een speciale natuur-postzegel (met toe slag) komt er misschien ook: daar voor is althans al een aanvraag ingediend. Het geld dat het werkcomité denkt in te zamelen, moet over de drie al genoemde projecten verdeeld wor den. Wie wat krijgt, zal later wor den vastgesteld door drie zoge naamde wijze mannen, maar wie die wijzen zijn is nog niet uitge zocht. Behalve deze nationale actie zijn er, met name ten behoeve van de door stormen vernielde bomen, al diverse acties op gang. Nog maar heel kort geleden heeft het Comité Boomfeestdag de 'Stichting fonds vorming nationale boomfeestdag' in het leven geroepen. Het comité wil speciaal geld inzamelen voor een jaarlijkse algemene boomplant- dag en voor de aanschaf van meer voorlichtingsmateriaal over bossen en bomen, waarmee werkgroepen en scholen aan het werk kunnen gaan. Iedereen moet nu meehelpen het beetje aan bomen en groen dót we nog hebben, in stand te hou den, vindt het comité, want 'bomen moeten worden beschouwd als le vende wezens, die bepaalde dingen als water, voedsel, bescherming en verzorging nodig hebben om goed te kunnen leven Er zijn tegenwoordig al Loeki-gor- dijnen, Loeki-affiches, Loeki-speel- goedbeestjes en nog veel meer met het STER-leeuwtje er op te koop. En Loeki's schepper Joop Geesink is daar helemaal niet rouwig om. Hij begon met veertig verschillen de leeuwegrapjes voor tussen de drankjes die je al of niet éénmaal in je leven gedronken moet heb ben, de wasmiddelen die de uitge kookte vvasmachinehandelaar in één moeite door zijn klanten aan smeert, moeders zachte zeephuid en vaders vieze oortjes door en heeft nu alweer honderd nieuwe op stapel, vertelt hij in de NCRV- gids. Maar zijn belangrijkste mede deling is wel dat Loeki volgend jaar een kindje krijgt Een welpje dus, dat van z'n nu anderhalf jaar oude vader of moeder (dat kan je nooit met zekerheid van het leeuwtje zeggen) nog van alles moet leren, wat natuurlijk om de haverklap mis gaat want Loeki is nu eenmaal dom geboren en heeft er niet veel bij geleerd. 'In 1948 zwaaiden de meesten van ons af. Velen hebben elkaar in de afgelopen vijfentwintig jaar niet meer gezien. Ook zijn ons in die tijd helaas collega's ontvallen en enkelen verblijven permanent in het buitenland. Reden dus om weer eens een dag bij elkaar te zijn', schrijft de heer C. Bassa, indertijd chauffeur bij de 11e. Comp. AAT (Aan- en Afvoertroe- pen), die probeert zoveel mogelijk mensen die in die compagnie ge diend hebben, bij elkaar te krij gen, op een reünie. Die reünie zou op 1 of 2 juni in Arnhem of daar in de buurt plaats moeten vinden en de man zo'n ƒ25 gaan kosten. De heer Bassa heeft al een paar vrienden van vroeger teruggevonden, maar er moeten er veel meer zijn. Reden waarom hij iedereen die met deze compagnie te maken heeft gehad en voor zo'n reünie voelt, vraagt hem per om gaande bericht te sturen (Rood- borststaat 16, Leiderdorp, tel. 01710-22830) en voor zover moge lijk, tegelijk adressen en foto's van anderen uit die AAT-ploeg. Het zal je maar gebeuren: nèt zal je met je kletsnatte, ingekrulde hoofd bij de kapper gedroogd wor den en dan valt de stroom uit. Voor deze dames is dat geen pro bleem. Je gaat gewoon met stoel en al de straat op en laat je voor de deur verder permanenten, door de kapster in de zon. Nu is dit plaatje gemaakt in Miami in de zonnige Amerikaanse staat Florida. Daar kan zoiets, maar in ons land zou je lang kunnen wachten voor je droog bent. Toren - Als het niet te hard waait, gaat vanmiddag de 26 ton zware torenspits van de hervormde kerk in Bodegraven weer op zijn eigen 28-meter hoge kerktoren. Een potige kraan zal het gevaarte, dat op het plein naast de kerk van nieuw zinkwerk en leisteen is voorzien, om twee uur op z'n plaats proberen te tillen. Vleu gels - Vijfenveertig voor hun vlieg- examen geslaagde sportvliegers krijgen vandaag uit handen van kolonel Sont hun 'wings'. Dat is dan de 2e keer voor de sportvliege- rij dat vrijetijdspiloten heel offici eel een brevet wordt uitgereikt Vlooien - In het gebouw der Zweed se Kerk aan de Parklaan in Rotter dam is zaterdag tussen tien en drie uur een rijke vlooienmarkt te vinden, rijk gevarieerd althans wat de verkrijgbare gebruiksartike len betreft. Behalve dat zijn er originele Zweedse paasattributen, drankjes en eetwaren (waaronder korv met bröd) te koop en er is doorlopende filmvoorstelling voor kinderen. De toegang tot deze vlooienmarkt van de Zweeds-Ne derlandse Vereniging en de Zweed se Kerk is vrij. Ballenavond - Voor leden, oud-leden en oude le den van de SSRU is er volgende week vrijdag (vrijdag de dertiende dus) in de SSRU-sociëteit aan de Bemuurde Weerd wz 3 in Utrecht een reünie, door de organisatoren zelf tot 'oude ballenavond' verhe ven. 'Je hoeft niet te bewijzen, dat ze tegen een stootje kunnen, Simpkins.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7