Al vijftig jaar vechten voor behoud Hollandse molen Veilinghal uitgebrand Leidse brandweer danste vermoeidheid vrolijk weg Werkende jongeren willen gebouw uit 'De Burcht' showt volle Gehoorzaal in f500 boete voor agent die vocht Noorderkwartier wijkt niet voor runderhal Tentoonstelling in Lakenhal bij jubileum vereniging Expositie: rijke keuze 3 Maatregelen Wethouder Auto Heemskerk AZ krijgt centrum voor radiotherapie Geschokt door schoolkrant Chr. lyceum Commentaar van rector ROUW/KWARTET VRIJDAG 6 APRIL 1973 REGIO Ï3-" LEIDEN Op 15 mei zal het vijftig jaar geleden zijn dat in Amsterdam de vereniging "De Hollandselie Molen" werd opgericht. Een aantal landgenoten, verontrust door de snel om zich heen grijpende buitenwerkingstelling en afbraak van molens, besloot toen op na tionale basis dit verschijnsel te bestrijden. Uit propagandistisch oogpunt werd besloten de vereniging de naam te geven van "De Holiand- sclie Molen' met de doelstelling tot ondertitel: 'Vereniging tot behoud van molens in Nederland'. LEIDEN Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging 'De Hollandsehe Mo len' is in De Lakenhal een ten toonstelling ingericht onder de titel 'De Hollandse Molens in de 18e Eeuw'. Op de tentoonstelling hebben alle werken uitsluitend betrek king op Nederland en dan in het bijzonder op het westen des lands, op Holland, waarbij nog de voorkeur uitgaat naar de molen in en om de steden. De 18e eeuw werd gekozen, omdat slechts weinig tentoonstellingen aan deze periode werden ge wijd. Er kon een keuze worden gemaakt uit een uitgebreid ar senaal toen bleek welk een gro te hoeveelheid vaak zeer inte ressante en mooie tekeningen, prenten en schilderijen nog be staat. De bijzondere accuratesse waar mee b.v. ook de constructieteke ningen werden uitgevoerd, heeft de samenstellers ertoe ge noopt ook aan dit, vrijwel nooit geëxposeerde facet aandacht te schenken. Naast enkele meer algemene schilderijen, tekeningen en prenten, zijn behalve uit Leiden voorbeelden aanwezig van de steden Amsterdam, Delft, Dordrecht, Haarlem, Den Haag, Rotterdam en Utrecht. Om de ligging van molens in en rond de steden te verduide lijken, zijn vogelvlucht-platte gronden opgehangen van Am sterdam, Dordrecht, Leiden en Rotterdam". De keuze van de voorwerpen is vrij willekeurig maar er is wel geselecteerd op kwaliteit en op de wijze waarop de molen is gekarakteriseerd. De tentoonstelling duurt tot 13 mei. Er is geen kostbare catalo gus voor vervaardigd, maar ie dere bezoeker kan er gratis een gestencilde lijst van titels en een korte inleiding in ontvangst nemen. In de loop van de nu achter ons liggende halve eeuw heeft de vereni ging onafgebroken gestreden voor het behoud van de Hollandse molens in de ruimste zin van het woord. Reeds een jaar na de oprichting be sloot het bestuur tot het uitschrijven van een prijsvraag, die sterk de aan dacht trok. Daarin werd gevraagd naar oplossingen, die de werking van de molen zouden verbeteren, zonder evenwel het uiterlijk te schaden, met het oogmerk de positie van de molens in hun economische strijd tegen de mechanische krachtbronnen te ver sterken. Minder dan 1000 Het leven van de vereniging heeft uiteraard hoogte- en dieptepunten ge kend. Ondanks haar niet-aflatende ac tiviteiten nam het aantal molens, dat in 1923 nog ongeveer 2500 bedroeg af tot minder dan duizend vandaag. Voor buitenstaanders mag dat een niet zo tot tevredenheid stemmend resultaat lijken, het staat toch wel vast. dat zonder de werkzaamheid van de vereniging het aantal molens mis schien tot enkele honderden zou zijn beperkt. Dankzij het initiatief van de vereni ging werd de efficiency, de bruikbaar heid van de molens verbeterd, door de invoering van verbeterde wiekpro- fielen, hetgeen tot gevolg had en heeft, dat menige molen tot de huidi ge dag zijji taak, hetzij als water- hetzij als korenmolen, is blijven uit oefenen. Zowel bij de overheid als bij de burgerij is het besef gegroeid, dat ons molenbezit met alle mogelijke midde len dient te worden gehandhaafd en beschermd. Vooral na de tweede we reldoorlog, waarin 171 molens werden vernietigd en 52 beschadigd, is dit besef gegroeid. In de loop der jaren hebben de provinciale besturen het belang van het behoud van molens erkend en de bemoeienissen van de rijksoverheid vinden nu hun voornaamste oor sprong in de Monumentenwet van 1961, die de molens tot in beginsel onaantastbaar monument heeft ver klaard. De Rijksdienst voor de Monu mentenzorg beschikt over een speciale afdeling, die sindsdien in toenemende mate de technische bemoeienis met molenrestauraties onder haar hoede heeft. De vereniging telt thans meer dan 4000 leden. Dankzij de medewerking van oud-voorzitter ir. F. Stokhuyzen zal binnenkort een boekje het licht zien waarin op beknopte wijze een overzicht wordt gegeven van 50 jaar 'leven en streven' van De Hollandsehe Molen. Actie ANWB De Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond ANWB heeft ter ondersteu ning van het molenbehoüd een actie onder zijn leden ingezet om gelden in te zamelen voor de restauratie van een viertal molens. In overleg met de vereniging zijn daartoe gekozen een molen in het noorden (Burgwerd Fr.), een in het oosten (Goor), een in het westen (Ouderkerk a.d. Amstel) Cir H. C. wou- drs, mail Commentaar Dat B. en W. van Leiden voornemens zijn. in het vervolg krachtige maatre gelen te zullen nemen als het bureau Huisvesting wordt bezet, kan het ver trouwen in het beleid van dit bureau in het algemeen alleen maar verster ken. Waf er enkele weken geleden, gebeurd is, geeft natuurlijk wel te denken. Als mensen bij een bezetting van het bureau wél een ander huis krijgen al wordt het ook als een tijdelijke oplossing aangeduid en anderen die dit middel niet durven of wensen te gebruiken, met hun woonproble men blijven zitten, dan vraag je je wel af of er nog wel van een recht vaardige verdeling sprake kan zijn. De huizen liggen in Leiden nog steeds niet voor het oprapen. Wie voor zijn beurt gaat, verdringt een ander, wiens geval even urgent en zelfs nog urgenter kan zijn. Terwille van de billijkheid kan de overheid inbreuk op haar verdelingsnormen niet toestaan. Groot feest bij viering 30-jarig bestaan LEIDEN In de sfeervol ingerichte garages van de brandweer werd woensdagavond het zesde lus trum van de Leidse beroepsbrandweer gevierd. De feestelijke avond, waarbij alle personeelsleden met hun dames aanwezig waren, begon met het optreden van het bekende tamboer- en pijperskorps K. G. op de binnenplaats. Een bezetting op zichzelf is zeker 55^ verklaarbaar. De nood moet dan wel tot aan de lippen zijn gestegen. Maar in die nood zal langs normale weg Conditie moeten worden voorzien. Anders wordt hij nog groter dan hij al is. Na deze show ging men aanzitten aan het diner, dat door de commandant van de brandweer namens het ge meentebestuur werd aangeboden. On der de tientallen aanwezigen, waaron der ook oud-personeelsleden, bevond zich ook de eerste Leidse beroepscom mandant, de hoer Flameling. Hoe de beioepsbrandweer in Leiden tot stand is gekomen vertelde brand meester H. J. Héderik voordat hij aan commandant H. C. Broeshart een brandweerstaf aanbood: toen na de grote branden van het stadhuis in 1929 en de Petruskerk in 1933 bleek dat de vrijwillige brandweer niet vol deed, kwam er in 1935 een 'politie- brandweer' tot stand. Acht jaar later werd de broepsbrandweer een feit en begon men met 28 man in de tot kazerne omgebouwde Petruskerk. Dat de 'affaire Harmsen' niet tot politieke complicaties heeft geleid en, naar het zich laat aanzien, ook niet za,l leiden, is een gelukkige omstan digheid. De heer Harmsen behoorde tot de CHU en het lag geheel voor de hand, dat eerst in deze kring naar een opvolger werd gezocht. Dat die er uitgekomen is, is alleen maar een meevaller. De CHU is qua aantal in de Leidse raad nogal pover vertegenwoordigd en bovendien moest er een man gevonden worden voor wie financiën gesneden koek zijn. Politiek en vaktechnisch voldoet de heer Elsgeest aan deze eisen. Hij geniet vertrouwen niet alleen in zijn eigen prot.-chr. kring. Het is prettig, dat hij bereid gevonden is het tverk tot aan het eind van deze zittingsperi ode over te nemen. Vit persoonlijke waardering daarvoor en om hem een steuntje in de rug te geven wat hem op deze leeftijd (70) wel toekomt zou zijn verkie- zing met algemene stemmen moeten zijn. Bij de brandweer gaat heden ten dage nog steeds het verhaal, dat de ver- moowie spuitgasten zich na de blus sing van de kerk daar ter ruste heb ben gelegd en daarna niet meer zijn verdwenen. Als het aan de comman dant zou liggen zou hij liever nog vandaag dan morgen uit de kazerne trekken, want tijdens zijn toespraak belichtte hij nog eens het belang van een nieuwe en aangepaste kazerne. De voorzitter van de personeelsvereni ging 'De Vlam', de heer W. Harte- veld, bood de commandant een klok aan. Na het diner, het 'officiële' ge deelte, was het (moment aangebroken om een dansje te gaan maken. On danks het feit dat vele brandweerlie den drie dagen hun bed niet hadden gezien (vanwege de storm van afgelo pen maandag) konden ze goed uit de voeten komen. Dat de lichamelijke conditie van de vuurbestrijders op een hoog peil staat, werd pas goed duidelijk toen als klapstuk van de (ADVERTENTIE) DATSUN DEALER ROELOFARENDSVEEN LEIDEN Alkcmadclaan 1 Herengracht 79 01713-2866 01710-33861 Smeekbede om betere huisvesting O LEIDEN Honderdtwintig werkende jongeren komen op straat te staan, als vóór 1 augustus van dit jaar geen vervangende ruimte kan worden gevonden voor het vormingscentrum, dat abominabel is gehuisvest op de bovenverdiepin gen van het pand Hogewoerd 57. Door het ministerie van Onderwijs is al ge ruime tijd geleden semi-permanente nieuwbouw in de Cronesteinsepolder be loofd, maar binnen anderhalf jaar hoeft hierop nog niet te worden gerekend. Wij schreven al eerder over het voornemen van de staf van het vormings centrum om het werk te staken indien geen betere huisvesting kan worden ge- vonden. Dit voornemen is nu bevestigd in een nota, waarin in elk geval reeds wordt aangekondigd, dat men de tweede verdieping van het pand (de slechtste) na 1 mei niet meer zal gebruiken. De nota is verstuurd naar tal van instellin gen, die zijn uitgenodigd om op 12 april een hoorzitting bij te wonen in het pand Hogewoerd, om van gedachten te wisselen over een mogelijke oplossing voor het probleem. avond de boerenkapel van de Leidse politie onder leiding van 'boer Gijs' binnenstapte. Onder de tonen van be kende carnavalsschlagers ging het feest door tot in de kleine uurtjes. Tijdens het feest behoefde de brand weer gelukkig niet één keer uit te rukken. De wacht: 'Ik had het gevoel dat ze de telefoon hadden afgesneden'. LEIDEN Namens prof. Thomas heeft dr. Meilink gisterochtend de eerste paal geslagen voor het Radio therapeutisch Centrum, dat op het terrein van het Academisch Zieken huis aan de Wassenaarseweg zal ver- tijzen. Het doel van het centrum, dat in samenwerking met ziekenhuizen uit de omgeving zal werden verwezen lijkt, is het toepassen van radiothera peutische en daaruit voortvloeiende behandelingen (bestralingen) op pa tiënten uit de regio Leiden. Het ge bouw wordt een z.g. lineaire versnel ler, waarin de behandelingen optimaal kunnen worden gegeven. en tenslotte een in het zuiden, bij Oud-Vossemeer op Tholen. Voor de totale restauratiekosten zal een be drag nodig zijn van om en nabij drie ton. Mede in het kader van het jubileum is thans in de Leidse Lakenhal een tentoonstelling ingericht van schilde rijen, tekeningen, kaarten en prenten onder de titel 'De Hollandsehe Molen in de 18e eeuw'. In verband met het gouden jubileum van de vereniging besloot 'The inter national milonological society' op een symposium, dat in 1969 in Denemar ken werd gehotiden. een derde sympo sium dit jaar in Nederland te beleg gen. Aan de bijeenkomst, die van 6-11 mei a.s. in het conferentiecentrum 'De Pietersberg" in Oosterbeek wordt gehouden, zal een 40-tal molenexperts uit twaalf landen deelnemen. Nationale molendag Een bijzondere manifestatie zal wor den gevormd door een 'Nationale Mo lendag' op zaterdag 6 oktober a.s. Het ligt in de bedoeling alle eigenaars van molens uit te nodigen op die dag hun molens te doen draaien. Aan deze dag zal tevens een fotowed strijd worden verbonden, waarvoor van verschillende zijden prijzen be schikbaar worden gesteld. Aan deze manifestatie zal het 'Gilde van Vrijwillige Molenaars', dat 350 leden telt, op ruime schaal medewer king verlenen. Ook van de zijde van het Nationaal Bureau voor Toerisme kan medewerking worden verwacht. Ten slotte zal aan het eind van dit jaar eventueel begin 1974 bij de Uitg. Mij. 'Kosmos' een molenboek verschijnen, waarvan de eerste oplage als 'Boek van de Maand' zal worden gepubliceerd. Het boek zal met een schat van (de tekst begeleidende) fo to's een duidelijk beeld geven van de Nederlandse molenrijkdom. RIJNSBURG/DEN HAAG De Haagse rechtbank heeft donderdag een 23-jarige wachtmeester van de rijkspolitie uit Roelofarendsveen, S. de M.f wegens een verkeersovertre ding en verzet tegen de politie ver oordeeld tot resp. 200 en 300 boete. De man werd vrijgesproken van het hem eveneens ten laste gelegde bestu ren van een auto, terwijl hij onder invloed van drank verkeerde. In de avond van 6 mei van het vorig jaar reed hij, de wachtmeester was tijdelijk in Rijnsburg gedetacheerd, met zijn auto op het kruispunt Sandt- laan-Oegstgeesterweg tegen een muur. Toen een andere wachtmeester ter plaatse kwam en verdachte weigerde mee te gaan naar het bureau, liep het op een gevecht uit. Volgens De M. zou hij door persoonlijke moeilijkhe den en zware diensttijden in over spannen toestand zijn geraakt Hij doet nu weer normaal dienst. De officier van justitie had tegen verdachte eenzelfde boete geëist en vier maanden intrekking van het rij bewijs, hoewel ook de officier de drankinvloed niet bewezen achtte. De Groencndijkse molen te Hazerswoude, een van de pronkstukjes van Rijn lands molenbezit. LEIDEN Het populaire orkest De Burcht gaf met zijn drumband en majorettes een succesvolle uitvoering in de, ondanks koopavond en TV, bijna volle Gehoorzaal. De stemming zat er al bij voorbaat in, want voorzit ter Groeneweg kreeg applaus voor hij nog een woord had gezegd. De Burcht hield weer eens met al zijn donateurs en genodigden, waaron der burgemeester en mevrouw Vis. een gezellige, vlotlopende 'grote avond'. Vroeger hoorde men hier voor de pauze nog wel eens iets (zoge naamd) klassieks. Maar deze keer was alles licht: walsen, marsen, dixieland, blues en songs, met veel hoekige ritmen en een overvloed van metaal en drums. Ik zou daar niet graag kwaad van vertellen, omdat het, met alle luchtigheid, toch goede muziek was. De onderscheiding tussen licht en zwaar is trouwens maar heel be trekkelijk. Adri van Velsen, en vurige, door de muziek bezeten jongeman, leidde zijn vaardig spelend orkest stipt en opwin dend. Een paar leden gaven verdien stelijke soli weg. Ik noem maar geen namen van composities. Van Velsen had er zef ook een aantal gemaakt of gearrangeerd. De drumband trommelde onder de kordate, knappe leiding van mej. Wil Middelkoop (die er helaas mee op houdt) allerlei tamboer-stukken, vol afwisseling en contrasten tussen scherp en dof, in aanzwellende en afnemende sterkte, met verrassende combinaties. Een 14-jarige tamboer en de dirigente zelf hadden er ook hun aandeel aan gegeven. De majorettes gaven, door de drums begeleid, op de beperkte oppervlakte van het voortoneel enkele malen een fraaie show, ook één met de staven, die ze behendig hanteerden. En aan het eind van de avond was iedereen verrukt over de westernshow 'Black Jack back in Town'. Een sa menstel van titelsongs uit de grote western-films, door Van Velsen gear rangeerd en door het orkest knap en vurig gespeeld. De show was door Wil Middelkoop verzorgd en werd door de majorettes en tamboers kundig opge voerd. De zonder twijfel enorme voor- Van een onzer verslagevers LEIDEN Tegen middernacht is gis teren een opslaghal op het terrein van de Leidse groenteveiling grotendeels uitgebrand. De brand werd rond kwart LEIDEN 2 april geslaagd doet. ex. Zuid-Afrikaans Recht de heer H. P. Viljoen Leiden. LEIDEN 3 april: de heer P. J. J. Olivier is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld 'Legal fictions: An analysis and evaluation'. De pro- motor was prof. mr. J. F. Glastra van Loon. LEIDEN Als de Rotterdamse veemarkt door Leiden zal worden overgenomen, zal de korfbalvereniging Noorderkwartier niet het slachtoffer worden van een extra runderhal, die in dat geval vóór 1 januari 1974 op het terrein van de Groenoordhal zal moeten zijn gebouwd. Sedert het verschijnen van een tussen tijds rapport van de werkgroep Groenoordhal, die de toekomstige exploitatie van het verliesgevende object bestudeert, heeft steeds het voornemen bestaan om de eventuele tweede hal gedeeltelijk te creëren op één van de beide ter reinen van Noorderkwartier, die achter de Groenoordhal zijn gelegen. Tijdens een commissievergadering heeft wethouder Den Haan-Groen meegedeeld, dat de A pon PY/jUlPim hal anders zal worden gesitueerd. In ieder geval zodanig, dat Noorderkwartier xXL/Oti* CACllllvilCJ er geen schade van zal ondervinden. Zoals wij reeds publiceerden zijn vanuit LEIDEN 4 april geslaagd doet. ex. diverse Leidse sportkringen eerder grote bezwaren naar voren gebracht met be- Godgeleerdheid de heer H. H. v. d. trekking tot deze kwestie. Kloot Meijbrug, Voorburg. voor twaalf ontdekt. Binnen enkele mi nuten stond het gehele gebouw in lich ter laaie. De stalen zijwanden begaven het vrijwel direct onder de uitslaande vlammen. Het houten dak volgde en ging eveneens geheel in vlammen op. Bij het ter perse gaan van deze editie hoopte de brandweer nog een deel van de hal te redden. De brand is overigens ontstaan in een opslaghoek, war drie maanden geleden eveneens brand werd ontdekt. Deze was aangestoken, TER AAR De CJV New Morning houdt vrijdag 6 april een gezellige avond in de grote zaal van het Dorps huis in Ter Aar. Er kan bijv. worden gedamd, geschaakt, 'ge-mens-erger-je- niet', gemonopolied, gesjoeld en nog veel meer. Belangstellenden van alle leeftijden, jong en oud, zijn welkom. De avond begint om. kwart voor 8. Promoties te Leiden De heer J. Verburg te Wageningen is gepromoveerd tot doctor in de facul teit der Godgeleerdheid op proef schrift getiteld 'Adam' (Een onder zoek naar de betekenis van de figuur van een eerste mens in het christelij ke geloof)'. De promotor was prof. dr. H. Berkhof. bereiding van deze boeiende spectacu laire finale werd beloond met een groot succes. Johan van Wolfswinkel Men schrijft ons Diep waren wij geschokt, toen wij het schoolblad NYX van het Chr. Lyceum Visser 't Hooft, waarmee onze zoon van 13 jaar thuiskwam, doorlawen. Dit blad ligt wel op zo'n immoreel peil, dat wij het nodig achten dit in de publiciteit te brengen. In dit blad wordt openlijk, kwasi als grapje, de volgende advertentie gezet: 'V.V.V.-condooms, vlug, veilig en voordelig èn bij grote aankoop proef persoon gratis'. Verder wordt als grap gelanceerd: het verschil tussen de Paus en de pil. Ook staat er een strip in, waar open lijk sexuele omgang in gezelschap ge propageerd wordt, inclusief pornogra fische tekeningen, compleet met schunnige tekst. Wij zijn zelf buitenkerkelijk, maar hadden dit op een Chr. Lyceum zeer zeker niet verwacht. Wij zijn zeer verontrust, omdat deze rommel in handen komt van kinderen, die over het algemeen aan dergelijke dingen niet toe zijn. Wij vinden dit daarom volstrekt onaanvaardbaar en stellen rector en bestuur hier zeker voor verantwoordelijk. H. Dl. v. d. Bos Th. II. M. v. d. Bos-Rijsbergen De rector van het Christelijk Lyceum heeft de ouders gisteren het volgende commentaar op de gang van zaken gegeven: 'Gisteren is een nummer verschenen van de leerlingenkrant, waarover bij een aantal ouders verontrusting is ontstaan. Een van de ouders heeft, voordat er enig contact was met de schoolleiding, dit blad met zijn com mentaar gezonden aan de plaatselijke pers en aan een landelijk blad. Van daar dat ik u, voorafgaande aan een mededelingenblad dat de volgende week verschijnt, reeds nu een bericht over de leerlingenkrant zend. Enkele jaren geleden hebben wij het probleem van de leerlingenkrant be sproken op een ouderbijeenkomst; toen was men algemeen van mening dat preventieve censuur niet juist zou zijn. Die gedragslijn volgen wij ook; wèl wordt de inhoud, als daar aanlei ding toe is, met de leerlingen na besproken. Bij dit alles moeten wij meen ik de leerlingenkrant meer beoordelen als een ludieke dan een ernstige vorm van publiceren. Dat blijkt ook wel uit de stijl waarin het blad is geïllustreerd. Maar de erken ning van het ludieke element wil niet zeggen dat er geen normen en grenzen in acht genomen moeten wor den. Er zijn twee dingen die ik betreur. In de eerste plaats de verschijning van dit blad; in de tweede plaats en in niet mindere mate dat een der ouders een communicatie gezocht heeft die vreemd is aan de wijze waarop wij gewoon zijn met de ou ders in relatie te treden. De redactie van de leerlingenkrant heeft op geen enkele wijze na vorige gesprekken doen blijken, gevoel te hebben op de manier waarop een leerlingenkrant in een scholengemeen schap moet functioneren. Die krant is er niet om te shockeren of te polari seren, maar om te binden. Ik ben van mening dat een school krant in de huidige vorm geen func tie kan hebben in de school en der halve op deze wijze niet mag verschij nen. In de gezamenlijke verantwoor delijkheid die wij hebben, hoop ik zo spoedig mogelijk een bijeenkomst met u te beleggen waarop wij het gehele probleem met elkaar bespreken'. A. Middeldorp rector

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3