Progressieven hopen op tweede kans van Burger neme... Bonden willen af van akkoord UW Fransen onderscheppen Russisch vrachtschip Pompidou krijgt Confessioneel pleidooi: tweemanschap Van Agt-Albeda grote invloed op J 1 buitenlandse zaken Tweehonderd vaten gif in Noordzee Beurs blij Kunst Sonsbeek op vuilnisbelt In deze krant Adviescommissie Hollandia-Alphen moet toch sluiten Zware brand in Arnhem Al onenigheid bij 'Vrije Democraten' krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers 'Nieuwe jLeidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" VRIJDAG 6 APRIL 1973 54ste jaargang no. 5 voor exclusieve herenkleding Modehuis SLOOS Stille Rijn 11 Leiden. Telefoon 20868. teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur PARIJS (Reuter, UPI) De Franse president Georges Pom pidou heeft gisteravond de samen stelling van de nieuwe regering- Messmer bekendgemaakt. Hieruit blijkt, dat hij indirect bezit heeft genomen van buitenlandse zaken door op die post zijn naaste me dewerker en vertrouweling Mi chel Jobert te benoemen. De benoeming van de de vrijwel on bekende Jobert kwam als een grote verrassing, omdat aanvankelijk werd aangenomen dat deze sleutelpost zou gaan naar de gouverneur van de bank van Frankrijk, Olivier Wormser. Ver scheidene invloedrijke ministers be hielden hun posten, onder wie Mar- cellin (binnenlandse zaken), Giscard d'Estaing (economie en financiën) en Fontanet (onderwijs). Ex-minister van transport Robert Galley volgt op defensie de veteraan-gaullist Michel Debr op. Volgens waarnemers is uit de samenstelling van het kabinet een lichte ombuiging van rechts naar het centrum te distelleren. Een van de voornaamste taken van het uit 21 man bestaande kabinet zal de uitvoering zijn van een programma van sociale hervormingen. Studenten hebben gisteren de univer siteiten van Strasbourg, Montpellier, Tours, Bordeaux en Caen bezet uit protest tegen het regeringsbesluit geen uitstel meer voor militaire dienst te verlenen. Onbestendig Wisselend bewolkt met tijdelijk buien, mogelijk met hagel. Ma-' tige tot krachtig toenemende wind, aan de kust vrij krachtige toenemend tot hard, uit zuidwest tot west. Maximum temperaturen rond acht graden. MORGEN EN OVERMORGEN: tamelijk koud met zonnige perio den en tijdelijk minder buien. Morgen zon op: 06.02 onder: 19.24 maan op: 07.45 onder: 00.04 Tentoonstelling over verkrotting O Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van PvdA, PPR en D'66 in de Tweede Kamer hopen dat formateur Burger een nieuwe opdracht van de koningin zal krijgen, die het hem mogelijk maakt, alsnog een progressief kabinet te formeren. Van een verslaggever DEN HAAG Tijdens de storm van maandag zijn ongeveer twintig mijl uit de kust voor Scheveningen ruim tweehonderd vaten met een onkruid bestrijdingsmiddel in zee terecht ge komen. De vaten lagen op drie vracht auto's met oplegger die overboord zijn geslagen van het schip de 'Duke of Norfolk.' Het schip was onderweg van Great Yarmouth naar Scheveningen. De lading, in totaal veertig ton, was bestemd voor verscheping naar India. Als het weer iets gunstiger is gewor den zal Rijkswaterstaat, zo nodig met hulp van de marine, de vaten probe ren op te sporen en te bergen. Het is niet uitgesloten dat ze na verloop van tijd op de Nederlandse kust aan spoelen. De vaten, donkerblauw met een wit deksel, kunnen zonder gevaar worden aangepakt mits ze onbeschadigd zijn. Van beschadigde vaten moet men af blijven. Het middel werk sterk in op de huid en is gevaarlijk bij inwendig gebruik. Vondsten kunnen worden gemeld bij het controlecentrum van Rijkswater staat in Hoek van Holland, tel. 01747- 3791. Zogezegd Wie de kansen van de vrede wil versterken en de daarvoor nood zakelijke veranderingen van maatschappelijke structuren be pleit, frordt gemakkelijk voor links of zelfs voor communistisch aangemerkt, ook als hij niets an ders doet dan de ideeën van Paus Joannes in Pacem in Terris door geven. Kardinaal Alfrink De heer Burger heeft gisteren zijn eerste opdracht teruggegeven omdat hij nog 'enige twijfel' had over de vraag of het kabinet mocht rekenen op voldoende steun in de volksverte genwoordiging, zoals hij moest onder zoeken. Gisteravond liet hij op een persconferentie weten, dat de zakelij ke opstelling, die de KVP-fractie te genover het progressieve minderheids kabinet heeft beloofd, niet voldoende te achten. 'Ik heb de laatste dagen op een uitgestoken pink van de KVP zitten wachten om het kabinet althans met een n<et al te ongepust geweten te laten optreden, maar er is geen aanduiding van goede wil gekomen' concludeerde mr. Burger. Gisteravond al heeft koningin Juliana haar eerste adviseurs ontvangen: ach tereenvolgens de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer mr. N. de Niet en dr. A. Vondeling en de funge rend vice-voorzitter van de Raad van State, mr. A. L. de Block. Vandaag zullen de fractieleiders van PvdA en KVP, drs. J. M. den Uyl en mr. F. H. J. J. Andriessen op Soestdijk worden ontvangen. Zaterdag en maandag vol gen de andere fractieleiders. Landsbelang" Den Uyl zei gisteravond in een eerste commentaar dat Burger bijna de eind streep had gehaald: 'Hij had zijn ene voet er al overheen. Het landsbelang vergt dat hij ook het andere over de streep moet kunnen trekken', aldus Den Uyl. En Van Mierlo (D'66) zei: 'Burger kwam de laatste lettergreep tekort om de rebus op te lossen. Dezer dagen moet worden beslist of de confessionele fracties die laatste lettergreep voor de oplossing zullen aandragen.' Den Uyl sloot niet bij voorbaat uit, dat hij de formateur van het minder heidskabinet zal worden. Overigens had de formateur zelf laten weten dat politici, onder wie Den Uyl, met wie hij contact had gehad, hem hadden geadviseerd ondanks zijn twijfel toch door te gaan. Den Uyl toonde er later begrip voor dat Burger in zijn eigen verantwoordelijkheid een andere be slissing had genomen. 'Ik heb er al leen maar waardering voor dat hij zo scrifpuleus te werk is gegaan', aldus Den Uyl. Hij zei, iets optimistischer dan Burger aan te kijken tegen de te verwachten houding van de KVP te genover het progressieve kabinet. Verwarring Mr. Burger: wachtte op puik van KVP Intussen heeft de stap van mr. Burger in de kring van de KVP tot grote verwarring geleid. Voor fractieleider Andriessen moet de beslissing van de formateur zeer onverwacht zijn geko men. Hij zou er zeer van zijn ge schrokken. Andriessen verklaarde dat er een moeilijke situatie is ontstaan, waarin niet veel andere oplossingen denkbaar zijn. Hij kondigde aan, nog voor vandaag aan de koningin, zijn advies te zullen uit brengen, contact te willen zoeken met ARP en CHU omdat hij weer 'wilde proberen, in deze nieuwe situatie, zo goed mogelijk samen te werken.' Gistermiddag vergaderde het KVP-be- stuur over Burgers beslissing en gis teravond kwam de fractie in een spoedvergadering bijeen. In deze kring bestond aan het begin van de avond een voorkeur voor de benoe ming van een KVP-er als formateur. Daarbij werd de naam genoemd van de demissionaire minister van justitie, prof. Van Agt, die ook in de formatie Burger kandidaat-minister is geweest. Uit het feit, dat de KVP-fractie hem als formateur naar voren zou willen schui ven. moet wordei ^potejd /'at zij het contact met de progressiever: warm wil houden. Prof. Van Agt zou daarbij evenwel optreden in een tweemanschap met de antirevolutionair prof. dr. W. Albeda, lid van de Eerste Kamerfractie Andriessen heeft hierover gisteravond langdurig overlegd met zijn ar-collega mr. W. Aantjes. De ARP-fractieleider mr. W. Aantjes weet het mislukken van de formatie aan. de 'te starre houding van Den Uyl.' Voor Aantjes bewijst deze ont wikkeling dat een formateur een pro gramma moet samenstellen op basis waarvan over een regeringssamenwer king wordt onderhandeld. De fractievoorzitter van de WD, de heer H. Wiegel noemde de nieuwe situatie 'uiterst belabberd', maar her haalde overigens, dat zijn fractie de regeringsverantwoordelijkheid niet schuwt. Zie verder pagina's 5 c: 7 AMSTERDAM Het bericht op de beurstclex, dat formateur Burger zijn opdracht heeft te ruggegeven, deed de beurshan delaren gisteren zichtbaar genoe gen. Men gaf daaraan uiting door luid hoerageroep en ap plaus. Het feit, dat Den Uyl het Catshuis (nog) niet zal betrek ken, deed de koersen van staats leningen en internationale aan delen, na aanvankelijke verlie zen, plotseling oplopen. Groot bleek het vertrouwen echter niet; tegen sluitingstijd liepen de meeste koersen weer terug. ADVERTENTIE 1 flesje vanillevla - 1 flesje choco ladevla - 50 gr. walnoten 50 gr. hazelnoten - boter - suiker -1 eetl. rum of cognac. Noten-domino-vla. Hak afzonderlijk walnoten en hazel noten en rooster ze, ook weer af zonderlijk in een iets vette koeke- pan, waarbij u ze met suiker be strooit en dit af en toe omschept. Voeg de rum of cognac en de hazelnoten toe aan de chócolade- vla, de walnoten aan de vanillevla. Zet een vlaschaal klaar en giet nu tegelijk uit twee kannen de twee soorten vla in de schaal, ieder van een kant, zodat u een gele en een bruine helft krijgt. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Van een onzer verslaggevers ARNHEM Een groot deel van de kunstobjecten die in de zomer van 1971 te zien waren tijdens de manifestatie 'Sons beek buiten de perken', ligt op plaatsen als vuilnisbelten, rio len en schroothopen. Dit blijkt uit een onderzoek van twee studenten van de af deling publiciteit van de Rot terdamse Kunstacademiede 23- jarige Rick Vermeulen uit Schiedam en de 23-jarige Paul Bonger tut Oosterbeek. 'Sonsbeek buiten de perken', dat meer dan acht ton kostte en praktisch geheel met gemeen schapsgelden werd gefinancierd, werd destijds artistiek een flop van zeldzame hoogte. Er deden wel serieuze moderne kunste naars aan mee, maar hun werk werd overwoekerd door 'n aan tal iveergaloze charlatans. De studenten Vermeulen en Bonger, die duizenden kilome ters reisden om te zien, wat er van de Sonsbeek-kunst gewor den is, hebben hun ervaringen in een dezer dagen verschenen geïllustreerd geschrift vastge legd Binnenland Onrust bij Wereldomroep 6 Machtsvraag blijft 7 Winst casino's voor rijk 13 Hoofdgebouw VU open13 Buitenland Als de Fransen wisten 9 Kosygin in Zweden 9 Kerk Grote kerkenconferentie 2 Sport Zoetemelk beter in andere trui 17 Bockenetalngc 2 .Men schrijft ons 2 ltadlo en Lv S Strips, feuilleton fi Commentaar 7 Familieberichten 8 't Is lang geleden, dat Ellen eens een keer voor het eten zorgde.' Van een onzer verslaggevers ALPHEN AAN DEN RIJN Het Alphense filiaal van Hollandia Trico BV te Veenendaal moet toch gesloten worden. Dit is het advies va de com missie die enige tijd geleden werd ingesteld naar aanleiding van de golf van bezwaren van de zijde van het personeel, die rees nadat de directie haar voornemen tot sluiting had be kendgemaakt. RITA Enkele uren lang is gisteravond dc Arnhemse spijkerbuurt in donkere vette rookwolken gehuld geweest nadat bij de verfhandel Willckes brand was uitge broken. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat behalve de verfhandel in korte tijd ook een handelsdrukkerij en zeker vijf bovenwoningen totaal werden verwoest. De schade loopt in dc miljoenen. Doordat bij de verfhandel veel brandbare stoffen en gasflessen lagen opgesla gen ging de brand gepaard met hevige ontploffingen, waardoor hele muren uit elkaar werden geslagen. Ondanks het haalde waarschuwingen \an de politic verdrongen zich honderden belangstellenden rond de vuurhaard. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. DRIEBERGEN De drie industriebonden overwegen de vakeen- trales onder druk te zetten om liet Centraal Akkoord op te zeggen. De besturen hebben gisteren de hele avond over dit punt vergaderd. Binnen de industriebonden zijn liet vooral de onderhandelaars bij de AK ZO. die erop aandringen het Centraal Akkoord eenzijdig op te zeggen. De directie van dit concern is, volgens de bonden, namelijk bereid een hogere prijscompensatie aan het hoger perso neel te geven dan binnen het raam van het Centraal Akkoord tussen werkgevers en vakcentrales was afge sproken. Een bewering, die door de AKZO-directie overigens wordt ont kend. Opzegging van het Centraal Akkoord zou een zwaie escalatie van het loon- conflict betekenen. De besprekingen tussen de bonden en de bierbrouwerijen Heineken en Bre- da-Oranjeboom zijn op niets uitgelo pen. Ook het overleg bij AKZO is gisteren vastgelopen. 'Wij zijn de laatste dagen vele malen uitgenodigd door de werkgevers om gesprekken te voeren, maar het liep OEGSTGEEST Nederlands jongste politieke partij de 'Vrije Demokra- ten' kampt nu reeds met onenigheid Prof mr. J. Wessel heeft zijn be stuursfunctie neergelegd. Hij kan niet instemmen met 'de te geringe daad kracht' van zijn mede bestuursleden. uw kaartje meneer BREST (AP) Een Franse torpedobootjager heeft gisteren een Russisch vrachtschip onderschept en het bevel gegeven om naar Brest te varen, omdat het een Franse vissersboot had aangevaren, waarvan de bemanning wordt ver mist. De treiler, dc Dany Gerard, zonk ter hoogte van de Bretonse haven Loctudy. Het Russische vrachtschip was aangehouden nadat een helicopter van de Franse luchtmacht foto's had genomen van dc boeg, die duidelijke sporen van een aan varing toonde. Het vrachtschip, de Juzcnny Burg, meldde gisterochtend vroeg via de radio dat de vissersboot was gezonken. Na drie uur vervolgde het zijn weg in noordweste lijke richting. Op dat moment besloten dc Franse marine-autoriteiten het te onderscheppen. Naam: Adres: Plaats: noleer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en geziei mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Betaalt per: maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste LJ mapjes postpapier met enveloppen O pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden altijd op een teleurstelling uit. De werkgevers willen hun standpunt niet veranderen', zei de heer A. Groene- velt. voorzitter van de industriebond NVV gisteren. 'Wij twijfelen aan de goede intenties van de werkgevers. Zij willen een fysieke uitputtingsslag, die de vakbonden kapot moet maken.' De heer Groenevelt kondigde daarom gisteravond namens de drie industrie bonden aan, dat er een nationale inzamelingsactie zal worden gestart onder het motto 'Kom op!' Deze acties zullen de weerstadskassen van de bonden weer op peil moeten brengen. Dé industriebonden hebben op het ogenblik nog geld om twee maanden door te staken. Door andere bronnen aan te boren zullen de acties eventueel nog langer kunnen duren. De machtige Duitse vakbond IG-Me- tall heeft al toegezegd de Nederlandse industriebonden te helpen wanneer zij in financiële moeilijkheden zouden komen. Tot nu toe hebben de stakin gen de bonden al 12 miljoen gekost. De gesprekken tussen de bonden en de directie van Heineken zijn vastge lopen op de datum van ingang van de uitkering van de prijscompensatie. De directie van Heineken weigerde om per 31 december een maximum in de prijscompensatie overeen te komen. De directie van Breda-Oranjeboom wilde niet met de bonden over de maximering praten, terwijl dit eergis teren wèl was afgesproken. Ook bij AKZO kon niet over de drie essentiële punten gepraat worden. En bij AKZO èn bij de brouwerijen dreigen nu stakingsacties. Ook de di rectie van Unilever wil niet met de bonden over de maximering praten. De staking bij Gispen in Culemborg is na een maand gisteren opgeheven. Ook de staking bij Thomassen in De Steeg, het bedrijf dat als eerste na Hoogovens in staking ging, wordt eind deze week opgeheven. De stakers van dit bedrijf hadden om beëindiging verzocht. Gisteren werd er bij vierenveertig bedrijven met in totaal 32.000 werkne mers gestaakt. Voorzitter mr. P. H. M. van Boven van het Nederlands Christelijk Werk gevers Verbond, heeft verklaard diep teleurgesteld te zijn over de wijze, waarop de industriebonden nu onder handelen. Het bestuur kan die onder- handelingswijze niet plaatsen tegen de achtergrond van het vorig jaar tussen werkgevers en werknemers gesloten centraal akkoord. Mr. Van Boven vindt, dat de huidige situatie voor ons land zeer gevaarlijk is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1