Vooruitgang door andere trui i I i Hans Brugman terug als springruiter Vuile was Supporters van SVV in actie na ontslag van Rinus Gosens 1 Joop Zoetemelk tramt hetzelfdemaar rijdt in zijn nieuwe ploeg sterker "Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit tien verschillende spaarvormen, met eh... 4 tot7rente?" "Sterker nog, niet tien maar elf Algemene Bank Nederland Ruzie tussen Klijnjan en Steegman —Tweede nederlaag l_rsjechoslowakije n «finale in Rotterdam IL SfiËiiÉi Gelukwens NVV voor plan tot afbraak van transfersysteem Zege van Okker 'ROUW/KW ARTET VRIJDAG 6 APRIL 1973 SPORT T13/K17 ADVERTENTIE De Goldrace heeft dit jaar een onge kend sterk rennersveld. Met uitzonde- ring van Roger De Vlaemanck, Cyri'lle Guimard en de Italianen zullen alle Europese toprenners aan de 238 kilo meter tussen Heerlen en Meerssen beginnen. Zoetemelk heeft evenals vo rig jaare toen hij als derde finishte al wekenlang naar dit gebeuren toege- leefd 'Er zijn twee wedstrijden in Neder land belangrijk voor mij: de Amstel Gold race, en het Nederlands kampi oenschap. Die wedstrijden wil ik ge woon goed rijden. De Gold race ligt mij aanzienlijk beter dan de Belgische klassiekers. Daarin zijn grote vlakke stukken opgenomen en dat betekent dat je in waaier-vorm moet rijden. e lm eg en g! 17. Hl Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Na het gedwongen afscheid van Rini Wagtmans i rust het totale gewicht van het Nederlandse wielerprestige bij de professionals op de frêle schouders van Joop Zoetemelk. Hij is de enige Nederlandse wegrenner die in wedstrijden van allure nog een vooraanstaande rol weet te vertolken. Wanneer morgen in de Am- J stel Gold Race de enige Nederlandse beroepsrennerskoers van kali- I ber de top van de Belgische, Franse en Spaanse broodrenners aan- I treedt, is de kans op een nationaal succes in belangrijke mate afhan- Ikelijk van de prestatie van de kopman van de Franse Gitane-for- |matie. Dat ligt mij niet. In deze koers moet alles op eigen kracht gebeuren. Het is een golvend traject van de eerste tot de laatste kilometer. Het maken van waaiers heeft geen zin. Dat zijn de parkoersen waarop ik mij in mijn element voel.' De 26-jarige Zoetemelk die sedert zijn huwelijk met Fran god se in Bermigny L'Eveque een gehucht dat nog binnen de lichtcirkel van Parijs valt woont, is in Frankrijk algemeen geaccepteerd als een vedette. Wordt zijn stijl van rijden in België nog altijd fel gekritiseerd, in Frankrijk hebben zijn prestaties toch de waarde ring gekregen die zij verdienen. 'De koersen in Frankrijk liggen mij. De wedstrijden daar gaan steeds over gol vend terrein. De Goldirace lijkt in veel opzichten op een Frans parkoers.' Joop Zoetemelk heeft dit seizoen meer aan de weg getimmerd dan in het verleden. Hij won Nice-Seillance, verder het klassement over een reeks wedstrijden aan de Cote d'Azur, de tijdrit in Parijs-Nice. behaalde de tweede plaats in het eindklassement van deze wedstrijd, enkele ereplaatsen in de Catalaanse week, en een vijfde plaats in de Ronde van Vlaanderen. Het meest opzienbarend in deze serie was z'n overwinning in de afsluitende tijdrit van Parijs-Nice, waarin hij er kende specialisten als Poulidor. Oca- na. Agostinho, Van Springel en een weliswaar zieke Merckx ver sloeg. Zoetemelk: 'Ik was zelf het meest verbaasd toert ik hoorde dat ik gewonnen had. Het hele voorseizoen is het boven verwachting goed ge gaan. Ik heb in vergelijking met vorig jaar de training precies hetzelfde aan gepakt. Niettemin rijd ik sterker'. De wijziging bij Zoetemelk zit hem in de trui die hij nu draagt. Vorig jaar maakte hij deel uit van de ploeg van Briek Schotte, een ploegleider die als mens wordt gewaardeerd, maar als vakman hopeloos tekort schiet. Zoete melk: 'Briek is zelf oud-renner. Hij oordeelt over liet huidige wielrennen vanuit de praktijk van 20 jaar gele den.' Eef Dolman die vorig jaar ook bij Schotte in de ploeg zat. lag her haaldelijk met zijn ploegleider in de clinch over de taktiek in de Tour de France. Dolman: 'Schotte vroeg iedere avond aan mij: hoe vaak heb je vandaag gedemarreerd? Al sik ant woordde: twee keer, werd hij kwaad en zei: dat had vier keer moeten zijn. Je kon hem niet aan het verstand brengen dat je alleen kunt demarre ren op het moment dat het wedstrijd verloop zich daartoe leent.' Zoete melk: 'Schotte gaat uit van wedstrij den die met gemiddelden van 38 km. per uur worden gereden. Het gaat nu allemaal veel harder. Daar moet je ook je taktiek bij aanpassen.' ilefooj Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Rond het we reldje der betaaldvoetbal- scheidsrechters hangt een icaas van geheimzinnigheid. Het is bekend, dal binnen dat milieu een iveinig verhef jende geest heerst, maar concrete bewijzen voor dat sterke vermoeden zijn schaars voor handen. Er lekt wel eens wat uit, maar door gaans weten de arbiters de vui le was toch wel binnenskamers te houden. Dat lukte gistermiddag niet. Op een door Willem II uitgeschre ven persconferentie ter intro ductie van de trofee voor de beste scheidsrechter m het set- zoen, werd duidelijk hóe hetero geen het arbitrale gezelschap is samengesteld en wat erger is hóe pluriform er gerede neerd wordt Met toestemming van de KNVB en in samen spraak met de BVBS (Belangen vereniging Betaald voetbal Scheidsrechters) kondigde de directie van de sigarenfabriek een prijzenschema aan, zoals dat de eerstkomende drie jaar ten faveure van de scheidsrech ters gehanteerd zal worden. Aardig idee zowel voor de scheidsrechters als voor de on derneming in sigaren vanwege de publicitaire waarde. Deson danks uas er kritiek. Vooral gericht op de gevolgen van het premiestelsel dat. ongetwijfeld de rivaliteit tussen de scheids rechters zal verscherpen en dus de sfeer nóg meer zal vertroebe len. Frans Derks, Theo Boosten en Welhnga plaatsten zinnige kanttekeningen, die met moeite door de voorzitter van de scheidsrechterscommissie, mr Kernkamp, gepareerd werden. Kernkamp stelde niemand tevre den, ook de pers niet, die enigs zins verbijsterd de discussie volgde Volkomen terecht zette Kern kamp tenslotte een streep onder het woorden-steekspel. 'Als de heren het niet eens zijn, moeten ze dat maar onder elkaar uit vechten. En zeker niet op deze plaats'. Dat had het bestuur van de BVBS zich ook moeten realiseren. Het initiatief van Willem II is vrij revolutionair. In een dusdanige mate dat Frans Derks later opmerkte: 'Als sir Stanley Rous hiervan hoort zal hij zijn afschuw niet kunnen verbergen'. JOHN LINSE Joop Zoetemelk in actie op de Col du Galibier, tijd ens de Tour de Fi ance van vorig jaar. In de 29-jarige André Desvages, zijn huidige ploegleider, heeft Zoetemelk in ieder geval een man die zijn aktie- ve carrière nog maar drie jaar achter zich heeft. 'Desvages begrijpt de mo derne wielrennerij. Vorig jaar werd een man als Jan Janssen in de ploeg opgenomen om mij te begeleiden. Dat experiment is tegengevallen omdat Janssen sinds de Ronde van België geen grote wedstrijden meer heeft gereden. Maar met een man als Des vages achter mij heb ik geen Janssen meer nodig in de koers. Die ziet het zelf wel.' Joop Zoetemelk heeft bij de equipe van Briek Schotte problemen gehad rond zijn kopmanschap. Vorig jaar waren die problemen weliswaar min der groot dan het jaar ervoor, maar ideaal was de situatie niet. 'De helft van de ploeg reed voor Dierickx, de andere helft voor mij. En dan waren er nog wat renners die voor zichzelf koersten. Bij Gitane is dat heel duide lijk anders geregeld. Dat is een van de redenen geweest waarom ik toch voor Gitane heb geko zen. Tot kort voor het wereldkampi oenschap was ik ervan overtuigd bij Schotte te blijven. Maar toen kwam de Franse manager Piel bij mij en vroeg of ik geen zin had te verande ren. Het rijden in een Franse ploeg levert automatisch contracten op voor criteria in Frankrijk. Bij Gitane werd de voorwaarde in het contract opgeno men, dat de hele ploeg voor mij zou rijden zolang ik een kansrijke positie in het klassement innam.' Zoetemelk heeft zijn ploeg al enige keren kunnen testen, 'Individueel zijn deze renners wat minder dan die uit de ploeg van Schotte, maar als ploeg is deze formatie sterker. In Parijs Nice heb ik gereden met een formatie van ervaren renners. In de Catalaanse week werd ik omringd door jongeren. De ploeg uit Parijs-Nice was de beste. Daar heb ik de kwaliteiten van Ge rard Vianen, Campaner, Wright, Bel- lone, Julien, Martin en Andrade le ren waarderen.' De Nederlandse wielrenner in Franse dienst heeft zijn seizoen geheel op de Tour de France afgestemd. 'Dat lijkt voor mij de belangrijkste wedstrijd van het jaar. Daarnaast hoop ik zo hoog mogelijk te komen in het klasse ment om de Super Prestige Pernod, waarvoor de belangrijkste wedstrijden van het seizoen meetellen. Ik ben daarin twee keer als vijfde geëindigd. De Super Prestige is mijn grote ide aal.' JOOP HOLTHAUSEN ROTTERDAM Jan Klijnjan, mid denvelder bij Sparta, heeft het voorlo pig verbruid bij trainer Leo Steeg man. Naar nu pas aan het licht is gekomen, heeft Steegman hem dins dagmiddag toen Sparta zich in Roc- kanje voorbereidde op de beker-wed strijd tegen NAC uit het trainings kamp laten verwijderen omdat: 'zijn gedrag niet strookte met het serieuze karakter van een voorbereiding op zo een belangrijke wedstrijd. Zijn hele houding in de groep beviel me niet. Toen hij in het hotel met een sinaas appel een gat in een deur had gesme ten, besloot ik hem op een taxi te zetten en hem naar huis te sturen', aldus dc Sparta-trainer. Dal verklaart ook, waarom Janusz Ivowalik die aan vankelijk niet tot de geselecteerden behoorde, later alsnog moest opdra ven. Sympathie-betuigingen voor trainer Van onze sportcorrespondent SCHIEDAM Er is onder de leden en supporters van de eerste divisieclub SW grote deining ontstaan over het besluit van het be stuur het contract van trainer Rinus Gosens (53) niet te verlengen. In voorbereiding is een massale actie om het bestuur alsnog tot an dere gedachten te dwingen. Een actie die bij voorbaat tot mislukken is gedoemd, omdat er in de figuur van Bob Maaskant, de huidige trai ner van Overmaas, al een oefenmeester op part-time basis is aan gesteld. Rinus Gosens, die gisteren tal van sympathiebetuigingen ontving, is door deze handelwijze van de Schiedamse bestuurders intens teleurgesteld. 'Had den ze mij maar eerder gezegd dat mijn diensten niet meer op prijs werden gesteld dan had ik meteen opgestapt. Enkele weken terug ont ving ik nog een aanbieding van Hee renveen, maar daar ben ik niet op ingegaan, omdat ik het niet juist vond SVV te verlaten. Het bestuur heeft vorig jaar alles in het werk gesteld om me van Almelo (waar hij Heracles trainde red.) naar Schie dam te halen. Dat heb ik zo gewaar deerd dat ik het een morele plicht vond te blijven. Ik begrijp nog niet dat zc me niet eerlijk hebben verteld dat er geen geld genoeg is om mij in dienst te houden. Ik had best genoe gen genomen met een part-time job. Met een amateurclub erbij zou er dan Na Olympische Spelen aandacht neer gericht op training tan jonge paarden voor mogelijke come-back niets aan de hand zijn geweest'. Go sens heeft inmiddels wel contact opge nomen met Excelsior, dat dezer dagen bekend zal maken dat trainer Joop Castenmiller de Rotterdammers gaat verlaten. EUROPA CUP I De strijd om de Europa Cup voor landskampioenen heeft vanaf het be gin in 1955 tot en met het seizoen 1970-71 in totaal meer dan 36 miljoen toeschouwers getrokken. De gemiddel de bezetting van de stadions bij de 63 wedstrijden van het seizoen 1970-71 bedroeg 38.000 toeschouwers. Het re cord wordt nog steeds gehouden door de ontmoeting Real Madrid-Eintracht Frankfurt (7-3), die op 18 mei 1960 in Glasgow plaatsvond. Niet minder dan 128.000 toeschouwers waren er getuige van dat de Spanjaarden voor de vijfde achtereenvolgende maal de beker ver overden. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Wedstrijdruiters zijn ambitieus. Zo ambitieus zelfs, dat zij zich glashard inschrijven voor evenementen, waarin aanzien lijk meer van ruiter en paard gevergd wordt dan zij kunnen waar maken. Hierdoor kan het voorkomen, dat de berijder eerder dan zijn paard aan de andere zijde van de hindernis belandt. En dat de kost bare obstakels als wrakkenhout uit de piste verdwijnen. Daarom is het niet verwonderlijk, dat zoals gisteren op de openingsdag van het Internationale Concours Hippique een ruiter als Hans Brug man met de nauwelijks als springpaard te kwalificeren viervoeter Alfie vrij moeiteloos naar de overwinning in een nationale wedstrijd kon snellen. OSKOU (UPI). Titelverdediger V Sjechoslowakije heeft gisteravond bij 1,1 et toernooi om de wereldtitel ijshoc- :y in Moskou een tweede nederlaag uie Bieden. Na maandag van Zweden te >l ebben verloren, gingen de Tsjecho- owaken met 32 ten onder tegen artsrivaal Rusland, lexander Volchkov opende de score - oor de Russen en in dezelfde periode to laakte Vaclav Nedomansky gelijk. In v- e tweede periode passeerde Alexan- ïr Budunov doelman Jiri Holecek en ort na het begin van de derde perio- bracht Valeri Kharlamov de Russi- he voorsprong op 3—1. Nadat Jiri ■p otchta de achterstand had verkleind, fck in de slotfase een vechtpartij uit aarbij drie Russen en twee Tsjechen an het ijs werden gestuurd. Rusland - nu nog ongeslagen, evenals Zweden at gisteren met 3—2 van Finland 'on. 1ZE ooi 'EN HAAG (ANP) De finale van et toernooi om de KNVB-beker tus- en NEC en NAC zal donderdag 31 5IJ 'ei (Hemelvaartsdag) plaatsvinden in et Feyenoordstadion te Rotterdam, an de zijde van NAC was men ïnvankelijk meer geporteerd voor rei. i en wat zuidelijker gelegen plaats, aarbij gedacht werd aan het stadion e Vliert te Den Bosch. NAC confor- leerde zich echter aan de mening de sectie betaald voetbal van de j^JNVB dat de finale het best kan J®orden gehouden in Rotterdam. Hans Brugman zegevierde in de Hout- rusthallen tijdens het springconcours Américain. Alfie bleek een half jaar geleden nog goed genoeg om voor zijn baas een vrijbrief voor de Olympische Spelen te veroveren. Brugman faalde in München tijdens de samengestelde wedstrijd. Simpelweg omdat zijn paard daar specifieke klasse tekort- kwam, om zich in een dergelijke alles- vergende wedstrijd staande te kunnen houden. Brugman: 'Alfie is geen spe cifiek 'military' paard. De kwaliteiten kun je er ook niet in pompen.' Tekenend genoeg blijkt Alfie wel over voldoende mogelijkheden te be schikken om op nationaal niveau op vallende prestaties te leveren. Het is niet op de eerste plaats de ruiter, die het niveau van een bepaalde combina tie bepaalt. Veeleer nog is het paard verantwoordelijk voor de publi citeit die de berijder krijgt. Daarom ook heeft Hans Brugman als spring ruiter het afgelopen jaar duidelijk een stap achterwaarts moeten doen. Brugman, recent nog vaste keus voor een vertegenwoordigende équipe voor internationale evenementen, heeft door zijn Olympische militarybe sognes voorlopig de aansluiting ge mist. Met Harry Wouters van den Oudenweyer, Johan Heins en Jan Maathuis is Nederland op dit moment overigens eindelijk in staat een af vaardiging van redelijk niveau over de grenzen te sturen. Brugman: 'De uitzending naar de Olympische Spelen heeft zoveel van mijn tijd gevergd, dat ik daardoor de opleiding van jonge springpaarden heb moeten ver waarlozen Een ruiter, hoe goed hij ook is. blijft afhankelijk van de kwali teit van zijn paarden. Kijk maar naar Toon Ebben. Nu hij Kairouan niet meer voor wedstrijden kan inzetten, is hij sterk teruggevallen. In één klap is hij aan de kant gezet'. Hans Brugman, die dc military niet geheel van zich heeft afgezet maar na München toch duidelijk naar het woe lige wereldje van de springruiters is teruggekeerd, heeft enkele jonge paar den in training, waarmee hij zijn comeback duidelijke vormen wil ge ven. Zegt: 'Ik heb vier jonge paarden. Drie daarvan hoop ik in de komende maanden op nationale concours-hippi- ques te presenteren. Of ze goed ge noeg voor het grotere werk zijn, moet ik afwachten. Ik hoop, dat straks blijkt dat er één goede bij is. Dan ben ik al dik tevreden. Maar dat blijft nog een grote vraag. Wat moet je anders? Het is verschrik kelijk moeilijk om een redelijk springpaard te bemachtigen. Neem een man als Jan Maathuis. Die krijgt als handelaar, honderden paarden voor de neus. Maar wat hij eruit haalt, is gewoon bitter weinig. Neder land bezit genoeg talentvolle jonge ruiters. Voor een doorbraak zijn ech ter ook de juiste paarden nodig.' Hans Brugman lijkt opnieuw begon nen. Met enkele jonge viervoeters volgt hij onder meer eèn speciale trainingsstage die door de Federatie van Springruiters in diverse districten wordt georganiseerd. De tweedaagse bijeenkomsten waarvan er afgelopen winter al zes zijn gehouden, zijn be stemd voor jonge, talentvolle ruiters. Zij worden door erkende vakmensen als Jan Maathuis, Toon Ebben en Harry Wouters van den Oudenweyer begeleid Routinier Brugman bezoekt in Boekelo de bijeenkomsten die on der leiding van Maathuis staan. Brug man: 'Voor mijn jonge paarden zijn dergelijke bijeenkomsten geknipt om routine te verzamelen.' Waarmee de ruiter uit het Twentse Ambt Delden ongewild aangeeft, dat er aan de organisatorische opzet van deze experimentele bijeenkomsten nog fouten kleven. Sieg Pruikemaker, een van de organisatoren: 'De bijeenkom sten zijn bedoeld voor ruiters die op een hoger niveau willen komen. Ei- HANS BRUGMAN genlijk niet voor degenen die hun paarden ervaring op willen laten doen.' Desondanks blijken de trainingsbij eenkomsten die in Boekelo, Moerges tel en Uddel worden gehouden, een opmerkelijk succes. De animo van de ruiters is groot. De Nederlandse Hip pische Sport Bond heeft het initiatief van de Federatie van Springruiters zelfs gehonoreerd met een volledige subsidiëring. NHS-secretaris Herman de Jager: 'Toen we hoorden dat het succes en de belangstelling zo groot waren, hebben we onmiddellijk beslo ten alle kosten te gaan dragen. We hopen van harte, dat de ruiters hier mee doorgaan.' Toch is de invoering van de districts trainingen niet overal een doorslaand succes. Voor de groep van Sieg Prui kemaker, die in Amsterdam zou gaan trainen, bleek een zo geringe belang stelling dat daar na twee bijeenkom sten werd besloten, niet verder te gaan. Pruikemaker: 'In het westen ligt het allemaal wat moeilijker. Rui ters in de randstad hebben hun paar den veelal in manéges of springstallen staan. In de rest van Nederland wer ken de ruiters veel meer zelfstandig. Daar zijn ook veel meer ruiters, die behoefte aan goede aanwijzingen heb ben. Want er is niemand anders, die hun die geeft.' Dit eerste jaar is duidelijk als experi ment bedoeld. Toon Ebben, vaak de beste springruiter van Nederland ge noemd begeleidt een groep in het Brabantse Moergestel. Hij zegt: 'Het idee vind ik erg goed. De uitwerking kan beter. Dat is een les van deze eerste keer. Ik heb ervaren dat de groepen nog te groot zijn. Het is moeilijk om met twintig ruiters tege lijk te werken. Temeer, omdat de kwaliteit sterk uiteen loopt. Daarom zullen we in de toekomst moeten selecteren, groepen van gelijke klas sen moeten vormen. Dan kan er ook meer gericht gewerkt worden. Daar naast vind ik een serie van acht bijeenkomsten te kort. We zullen vol gend jaar vroeger moeten beginnen. Nu zijn er al diverse evenementen in de open lucht gehouden, terwijl er nog twee van die stages in een over dekte manége afgewerkt moeten wor den.' De reacties van de ruiters op dergelij ke bijeenkomsten zijn enthousiast. De grote behoefte aan een vakkundige begeleiding van aankomende talenten spreekt tijdens iedere wedstrijd van nationaal niveau. Toch is dit eerste initiatief van de Federatie van Spring ruiters niet meer dan een aarzelend begin. Sieg Pruikemaker: 'Ik zou het nog niet eens trainingsbijeenkomsten willen noemen. Met training bedoel ik iets heel anders. Dan moet een ruiter gedurende enkele weken dage lijks begeleid worden. Op de bijeen komsten die nu worden gehouden, kunnen de instructeurs niet meer dan aanwijzingen en suggesties geven. Aan begeleiding komen ze nauwelijks toe. Als we volgende winter weer zoiets willen organiseren, moeten er ook duidelijke richtlijnen komen. Zó dat niet in de diverse groepen langs el kaar heen wordt gewerkt. De bijeen komsten worden door diverse ruiters nu nog te veel gezien als een goedko pe manier om een goede les te krij gen. Ook dat moet verdwijnen. De stages moeten wel degelijk op een verbetering van de prestaties gericht zijn.' De noodzaak van dit lofwaardige initi atief blijkt echter op ieder concours- hippique. De meeste ruiters die hun paard op een redelijke manier over de hindernis sturen, dreigen zich onmid dellijk daarna als vedetten op te stel len. Zelfkritiek lijkt in de springwe- reld een besmet woord. En juist die eigenschap heeft de ruitersport in Nederland erg hard nodig. Uitslagen CHI Den Haag: nationaal spring concours a rAmericainer (tijd 60 sec., U hindernissen met 11 sprongen): 1, Hans Brugman (Zenderen) Alfie. 13 punten; 2. Arne Kouwenberg (Hoogerheide). Ustarltx, 12-61.3 sec.; 3. Piet Moov Delft). Fluweeltje. 12-61.8; 4. Job van Kasteel (Bergen). Este- nis. 11-57.9; 5 Sieg Pruikemaker «Wasse naar) Eden Rock. 11-60.0. 6. Maarten Bag- chus (Tilburg). Passack. 10-61 8. Nationaal springconcours tabel A (lengte: 408 m. 12 hindernissen 14 sprongen, max. tijd: 70 sec. max hoogte: 1.30 m): L Arne Kouwenberg (Hoogerheide). Ustarilz 0 ft.. 48.9 sec: 2. Jose van de Plas «Bergen op Zoom). Sankt Georg 0 52.8; 3. Rob Rutte (En schede), Nikon. 0-56.8: 4. Bob Rademakers (Wassenaar). Quail. 0-57.5: 5. Arlette Wester huis (Bergen op Zoom). Fair Quota. 0-57.6: 6. Laurence van Droogenbosch «Tilburg). Ibar 0-58.9. GERRIT DEN AMBTMAN Seizoen wedsl. doelp. toeschouwers 1955 56 29 127 912.000 1956. 57 41 170 1 786 000 1957 58 4,8 1«9 1 790 000 195S 59 55 199 2.010 000 1959 6D 52 218 2 780.000 I960 62 51 166 1.850.000 1961 62 55 221 2.315 000 1962 63 59 214 2.158.000 1963 64 61 212 2 190 000 1964 65 62 215 2.577 000 1965 '66 58 224 2 112.000 1966 67 211 2.248.000 1987 68 HO 162 2.544 000 1963 69 52 2.056 000 1969 70 63 202 2.345.000 197(1 71 63 175 2.396.000 Totaal 960 3291 36.283.000 UTRECHT (ANP) Het NVV spreekt zich in het blad 'De Vakbeweging' positief uit over het voorstel van dc sectie be taald voetbal van de KNVB te komen tot een afbraak van het transfersysteem. 'Dat het men sonwaardige transfersysteem in de Nederlandse voetballerij nu zijn langste tijd sclüjnt te heb ben gehad, is een gelukwens waard', aldus het blad. Bij overgang van een speler van de ene club naar de andere zal, aldus De Vakbeweging, volgens het voorstel van de sectie be taald voetbal nog wel sprake zijn van een schadeloosstelling van de ene club door de andere. Maar de vrijheid van de speler wordt gewaarborgd en overd e hoogte van het bedrag doet zo nodig een arbitragecommissie uitspraakm 'Het is te verwachten', aldus De Vakbeweging, 'dat ook econo misch een sanering zal intre den. Het element van windhan del in spelers zal worden onder drukt en een zekere nivellering zal het gevolg zijn. Maar het voornaamste lijkt toch de hu manisering van de positie van de beroepsvoctballer. Eindelijk wordt erkend dat ook hij een mens is van de twintigste eeuw, arbeidsrechtelijk gesproken'. HOUSTON (UPI) Na een verbit terd gevecht heeft Tom Okker zich geplaatst voor de kwartfinales van het 50.000 dollartoemooi van Houston. Hij versloeg de Rus Alexander Metre- veli met 67, 76, 62 en komt nu uit tegen de Nieuwzeelander Brian Fairlie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17