4 Hoofdgebouw VU wordt volgende week geopend Spaarrente tot »stuns« Moderne muziek komt er weinig aan te pas inst speelbanken komt in schatkist Grootste pand van Amsterdam kost 80 miljoen londerd hartrenbanen Twee boetes voor rijkspolitieman Treinbotsing was gevolg van menselijke fout RVD: Meijnderts niet met ontslag bedreigd Rotterdams Philharmonisch 1973-1974 nlHH DE KLERK Passieberichten Komst koningin is kostenverhogend OIW/KWARTET VRIJDAG 6 APRIL 1973 BINIVENLAND/KmST T9/K13 ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 714% voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK ^an een onzer verslaggevers MSTERDAM De opening van het hoofdgebouw van de Vrije niversiteit volgende week donderdagmiddag in aanwezigheid van oningin Juliana is niet alleen een mijlpaal in de 93-jarige geschie- enis van de VU, maar leidt tevens de voltooiing in van een universi- eits- en ziekenhuiscomplex, dat straks meer dan 400 miljoen gulden al hebben gekost- hans resteert nog de uitbreiding van •t academisch ziekenhuis, van 630 iar 900 bedden, ten dele aan de erzijde van het bestaande zieken- lis en de bouw van een eigentijdse ilikliniek, alsmede een accommoda- voor de tandheelkundige faculteit. 1970 werd begonnen met de werk- amheden voor het hoofdgebouw, dat et meest imposante bouwwerk van t complex is geworden en in totaal geveer 80 miljoen gulden heeft ge- rgd. Het is het grootste gebouw van hoofdstad, het heeft meer inhoud n de gebouwen van de Nederlandse mk en het GAK-gebouw tezamen, •t beslaat aan de Boelelaan, waar de j nog steeds met ruimtegebrek mpt, een oppervlakte van 90.000 jrkante meter. De inhoud is 342.000 ibieke meter en er zijn 107 college- [en, die tezamen met de prachtige la, een uniek systeem van facul- tsbibliotheken en een kerkzaal op bovenste verdieping de kernen vor- „•n van een creatie, die een architec- igroep. onder leiding van architect ,r. Nielsen, heeft verwezenlijkt, renlang is de VU het grootste uwprojekt van Amsterdam geweest. (ADVERTENTIE) d, Wij plaatsten in de nieuwe aula van de Vrije Universiteit de supermoderne simultaanvertaal- en liskussie-installatie iet 75 mikrofoons. B V. TECHNISCH BUREAU jUCOT Pieler Calandlaan 112-114 imsterdam-West. Tel. 191747. Iirootste en oudste verhuur- en in- tallatiebedrijf in Nederland. lok voor gesloten t.v.-circuits (be daking), radiodistributie- en ge- uidsinstallaties, enz. .Landelijk erkend elektro-technisch installateur. ACOT - .ommunikatiemakers Hel centrum 16 verdiepingen is rustig en sober te noemen. De aparte sfeer is te danken aan de uniforme toepassing van stoere materialen. Bo vendien zijn de bouwmaterialen niet verder bewerkt. De wanden zijn van betonsteen vervaardigd en vrijwel nergens bedekt of beschilderd. Dat wil niet zeggen, dat er weinig verf zou zijn gebruikt. De hoeveelheid groene verf is van dien aard, dat daarmee de Amsterdamse Westertoren zou kunnen worden beschilderd! De materialen en de manier, waarop ze zijn toegepast maken niet alleen een robuuste indruk, maar zijn ook ideaal voor een centrum, waarin dage lijks enkele duizenden studenten ko men, naast de bijna duizend perso neelsleden. Kenonerfkenid voor dit reusachtig» bouwwerk is voorts, diat er nimmer een stukadoor heeft gewerkt en dat 80 procent van het schilder werk, in een fabriek is gedaan. Het eigen karakter komt mede tot uiting in de sfeervolle aula met haar ruig- aandoende betonnen constructie. Technische wedloop In verband met de snelheid, waarmee het hoofdgebouw werd neergezet het aannemersbedrijf Neüis Uitgeest heeft er met zeven onderaannemers gewerkt was het nodig, om de stijging van het groeiend aantal stu denten het hoofd te kunnen bieden, nieuwe technieken te ontwikkelen. Uit een compromis tussen snelheid en lage kosten is een systeem geboren van geprefabriceerde kolommen en een gepatenteerde cassettenbekisting. De ontwikkeling van de VU ging zo snel. dat in het cursusjaar 1970 12 verdiepingen gereed moesten zijn. Men had toen nog maar zeven van de 16 verdiepingen gestort, maar wist het te klaren. De totstandkoming van dit hoofdge bouw leidt er toe, dat tegen het einde van dit jaar een gefaseerde verhuizing kan beginnen van de nederzettingen, elders in de stad, vooral die in het Vondelparkkwartier, zoals de ter plaatse vertrouwde faculteit voor scheikunde aan de De Lairessestraat, alsook de faculteit voor sociale weten schappen. Het is duidelijk dat wat de glimaatbe- heensing betreft, mede i-v.m. de geluidshinder van Schiphol, grote aan dacht is besteed aan factoren van rust. Men moest rekening houden met een aantal van circa 10.000 studenten, in 1980 wellicht 15.000, vergelijkbaar loof met VVD niet te overbruggen an onze pariementsrerlaetie EN HAAG De winsten van de speelbanken, die straks in andvoort en Valkenburg en misschien in Arnhem worden geves- zullen niet ten goede komen aan voorzieningen voor het toe- isme, maar moeten worden afgestaan aan de schatkist van het rijk. De discussie gisteren in de Tweede Kamer maakte duidelijk, dat de kloof tussen de confessionele partijen en de VVD niet te overbrugfen is. Als je met elkaar wilt discussiëren moet er ergens een basis van overeenstem ming bestaan. Maar in zijn antwoord had dc heer Geurtsen er geen blijk o in inen) ROBl|« rage- de raad voor de speelbanken, die irdt gevormd, zal het toerisme even- in zijn vertegenwoordigd; er zullen ieder geval geen leden in deze raad irden opgenomen op voordracht van toeristenorganisaties, heren Geurtsen (VVD) en Van haik (KVP), die gisteren in de reede Kamer de vestiging van de eelbanken en de invoering van de itto verdedigden, willen de casino's reet aan het toerisme koppelen, aar het amendement van de PvdA, n dit onmogelijk te maken en de inst te besteden voor het algemeen lang (schatkist), zal door de Twee- Kamer worden aangenomen: de mfessionele partijen zullen dit voor- el steunen, wanneer het amende- ent-Scholten om de invoering van selbanken geheel onmogelijk te ma in, wordt verworpen. Ook de PPR i de andere linkse partijen zijn voor it afvloeien van de winst naar de hatkist. et liberaal-katholieke duo Geurtsen- an Schaik zal nog op een tweede int een belangrijke concessie moe- n doen. De verdeling van de op- rengst van de voetbaltoto en de lotto 1 geheel en vooraf worden onder- orpen aan de controle van de Twee- e Kameo. Het plan van de indieners as toto en lotto onder te brengen bij e stichting Sporttotalisator. De KVP- r Du Chatinier wil dat door een Jmmissie, waarin de verschillende oepelorganisaties en ook de minister an justitie en CRM zijn vertegen- oordigd, een bestedingsplan aan de Veede Kamer wordt voorgelegd. [an onze correspondent IDE De hartstichting zal op ca. onderd plaatsen in ons land hartren- anen aanleggen. Dat zijn banen van vee kilometer over vlak terrein, die ien zo snel mogelijk moet afleggen, abellen aan het einde van de test- aan geven aan in welke conditie de ebruikers verkeren. 'e eerste baan de hartstichting oemt ze 'cooperbanen' is woensdag Ede met enig vertoon in gebruik Enomen. Het nieuwe hoofdgebouw van de Vrije Universiteit, gezien van de Buitenveldertselaan. met de bevolking van een kleine stad. Daarom is voor een gesloten gevel gekozen en vooral voor moderne in- laties voor de klimaatbeheersing, die tevoren door TNO-Delft zijn beproefd. De hoogste eisen moesten worden ge steld aan verwarming en luchtverver sing (in de kantine, die aan 1200 tot 1400 personen plaats biedt, is van de nood een deugd gemaakt, daar hebben de luchtkanalen door de zeskantige vorm een decoratieve functie gekre gen). Vrij uniek is voorts, dat de VU beschikt over een eigen energiecentra le. Indien het GEB uitvalt, levert de eigen centrale zonder onderbreking de benodigde energie voor een groep pre ferente gebruikers, waarvan het aca demisch ziekenhuis het belangijkste is Dit nieuwe hoofdgebouw wordt beschouwd als een unieke universitai re conceptie, die mede is afgestemd op het leef- en studiepatroon van de jonge mens, ook ten aanzien van maaltijden en dranken, waarvoor een cantine-restaurant en mensa een tota liteit vormen. Faculteitsbibliotheken De leiding van de VU de heer C. de Niet, lid van het college van bestuur was een der woordvoerders tijdens het persbezoek van gisteren is bijzonder trots op de faculteitsbibli otheken. Op elke verdiepjng, waarop een faculteit is ondergebracht, be vindt zich in aangrenzende ruimte, die op de studie afgestemde biblio theek. Daarnaast is er een centrale bibliotheek, waar boeken kunnen wor den besteld, die via bakjes en een paternosterlift na een ingenieuze wijze van bestellen worden aange voerd. Dit bibliotheeksysteem voorlopig nog 'maar' 300.000 delen wijkt af van elk bestaand systeem op univer siteiten. De dynamische groei \an de Vrije Universiteit wordt nog geïllus treerd door deze cijfers: In 1962 werd met de bouw van het complex in Amsterdam-Buitenveldert begonnen. Het eerste projekt was een natuur kundig laboratorium (physica). Daar na volgenden het cyclotron ('62, uit breiding physica), de medische facul teit (1965), het provisorium en het energiecenitirum (1966), het radio- nuclidencenitirum, het gebouw voor de chemie en verdere uitbreidingen (1970). Ter gelegenheid van de opening van het hoofdgebouw wordt in de grote entreehal een expositie ingericht van publikaties van de VU sinds 1880. De tentoonstelling zal voor het publiek toegankelijk zijn. De koningin komt donderdag om 13.45 uur. Prof. dr. P. C. Stam en Ewald Kooiman zullen het nieuwe orgel in de aula inwijden. Er zijn dan toespraken van prof. dr. G. J. Sizoo, voorzitter van de Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag. Prof. dr. G. C Berkhouwer zal een rede uitspre ken oveir het onderwerp: 'De Universi teit en haar toekomst'. Het studenten koor en het kamerkoor van de VU verlenen medewerking. Onderdeel van de plechtigheid is de aanbieding van het carillon door de Van Coeverden Adriani-stichting. Ar chitect Nielsen houdt dan nog een voordracht. Van een verslaggever DEN HAAG De 23-jarige wacht meester van de rijkspolitie S. de M. uit Roelofarendsveen is door de Haag se rechtbank veroordeeld tot boetes van resp. twee- en driehonderd gul den. De eerste boete wegens een verkeerso vertreding, de tweede omdat hij zich bij zijn aanhouding tegen de politie verzet had. Aanvankelijk was hem ook nog rijden onder invloed ten laste gelegd, maar dit werd niet bewezen geacht een reden waarom de wacht meester hiervan werd vrijgesproken. Volgens de M. zelf was hij destijds door persoonlijke moeilijkheden en zware diensttijden in overspannen toestand geraakt. Op het ogenblik doet hij normaal dienst Van een verslaggever UTRECHT De botsing tussen een personentrein en een goederentrein, die zich woensdagavond laat ter hoog te van de gemeente Driebruggen voor deed en waarbij de machinist van de personentrein, de 30-jarige D. J. Pol man om het leven kwam, is volgens de Nederlandse Spoorwegen het ge volg van een menselijke fout. Aanvankelijk werd aangenomen dat het losschieten van de achterste twee wagons van de goederentrein de oor zaak van het ongeluk was. Later is vast komen te staan dat de machinist van de personentrein door een sein is gereden dat tengevolge van een sto ring gedoofd was. De NS voorschrif ten luiden in zo'n geval dat een trein moet stoppen. De personentrein was trouwens al eerder door een geel s ein gereden. Een NS-traject is verdeeld in beveilig de blokken en er mag zich maar één trein in een dergelijk blok bevinden. Een geel sein wil zeggen dat in het volgende blok een trein rijdt, waar door de mogelijkheid bestaat dat het volgende sein rood zal zijn. In dit geval was het volgende sein gedoofd, wat voor de machinist aanleiding had moeten zijn om te stoppen, aldus de NS. Een onderzoek heeft uitgewezen dat die personentrein eerst op de goede rentrein is gereden en dat pas daarna tengevolge van de botsing de laatste twee goederenwagons zijn losgeraakt. Van een verslaggever DEN HAAG Premier Biesheuvel heeft tijdens de door hem gevoerde gesprekken over het conflict in de legertop, luitenant-generaal Meijn derts commandant van het Eerste Le gerkorps niet met ontslag gedreigd. Aldus een woordvoerder van de Rijks Voorlichtingsdienst. De besprekingen voerde de premier zowel samen met minister De Koster van defensie, als alleen met de Raad van Opperofficieren. Er is volgens de RVD geen sprake van dat er tegeno ver de generaal met ontslag is ge dreigd. Ook is hem niet in overwe ging gegeven zelf ontslag te nemen. CT7J ROTTERDAM De vraag, of men de muziekliefhebbers moet dwingen hedendaagse muziek aan te horen door deze muziek vaak in de programma's op te nemen, is voor het seizoen 1973-74 van het Rotterdams Philharmonisch Orkest in zoverre met 'neen' be antwoord, dat slechts hier en daar in de uit bekende werken bestaande programma's een mo dern werk wordt ingelast, o.a. van Tadeusz Baird, Ton de Leeuw en Charles Ives. Wel zullen in de serie Z verhoudings gewijs meer eigentijdse composities voorkomen, o.a. van Van Vlijmijn, de Argentijn Alberto Ginastera en Ton de Leeuw en Peter Maxwell Davies. Zodoende hoopt men meer duidelijk heid in de programma's te brengen. Zeer populaire programma's zullen de series CD en CW brengen o.a. voor personeelsverenigingen. De laatste Edo de Waart, vanaf 1 septem ber artistiek leider van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. (ADVERTENTIE) van gegeven een antenne te hebben voor het geluid van de confessione partijen. De heer Schakel (ARP),: 'De heer Geurtsen toonde geen enkel ge voel voor nuance. Het heeft geen zin meer met hem te debatteren. De heer Van Sdhaik heeft tenminste nog be grip getoond voor de spanning die altijd dient te bestaan tussen de ver antwoordelijkheid van de overheid en de vrijheid van de burger. Met hem is wel te praten'. Overigens bleef in het debat het ver schil tussen ARP en CHU en de KVP levensgroot bestaan. De heer Van Schaik bleef de invoering van de speelbanken verdedigen. Zijn betoog kwam er op neer, dat door regulering van de kansspelen een bepaald kwaad geringer wordt gemaakt. Bovendien zal de opbrengst bestemd worden voor maatschappelijke en culturele doelein den. Het verschil tussen hem en de protestantse partijen was volgens de heer Van Schaik alleen maar, of het opheffen van het verbod van de speel banken bestuurlijk wel verstandig was. BIJWAGEN Tijdens de verdediging van het voor stel fungeerde de KVP-er Van Schaik slechts als bijwagen van zijn VVD- collega Geurtsen. De laatste was ruim drie uur aan het woord. Met een ondertoon van spijt in zijn stem moest de heer Van Schaik, die ruim een half uur sprak, constateren, dat het meeste al was gezegd. Erik Jurgens (PPR) legde uit, waar om in zijn fractie (de minderheid is tegen de speelbanken) verschillend wordt gedacht. De PPR heeft vooral bezwaar tegen de speculaties op de beurs en met onroerende goederen. De vraag van de socialist Schaefer, of de heer Jurgens niet werkelijk vindt, dat speelbanken het welzijn bevorde ren, werd niet rechtstreeks beant woord. vestigingen: rotterdam/den haag/utrecht/vlissingen/de lier week van maart en de eerste week van april gaat hetorkest weer een tournee door Engeland maken, waar in bekende muziekcentra zal worden geconcerteerd. Per 1 september is Edo de Waart artistiek leider van het orkest HY DIRIGE9RT IN HET VOLGENDE SEIZOEN 53 concerten. Ferdinand Leitner is bereid gevonden in de omende jaren elk seizoen gedurende een viertal weken het Rotterdams Philharmonisch Orkest te Leiden en ook zullen verscheidene reeds beken de gastdirigenten de dirigeerstaf ko men zwaaien. Gastorkesten zullen o.a. zijn het Scottish National Orchestra, het Residentie Orkest, de Philharmo- nica Hungarica en het Nationale Or kest van België. De promenadeconcerten zijn een root succes geweest en worden met lichte klassieke muziek voortgezet. Ook de nachtelijke 'Knaakconcerten', waarvan de successtukken in de programma's van elk volgend seizoen worden ver werkt, zullen weer worden gegeven. Het verloop in het orkest is tot stilstand gekomen, de verkoop van abonnementen is iets teruggelopen, maar die van losse plaatsen is toege nomen. Het volgens jaar zal geen uitvoering van Bachs 'Mattheus Passi on' worden gegeven, omdat men eerst de ontwikkeling van deuitvoerings- praktijk wil afwachten. De structuur van het bestuursapparaat is gewijzigd: er is een stichtingsraad benoemd on der voorzitterschap van de heer H. J. Postma en er is een artistieke com missie met o.a. leden van het orkest, die een adviserende taak heef taan de stichtingsraad. Uiteraard worden de initiatieven door de dirigent Edo de Waart genomen. ZWOLLE In de Scheppingskerk aan de Mozartlaan in Zwolle, gaat het Overijssels Kamerkoor op 8 april de Johannes Passion van Heinrich Schütz uitvoeren in een gezamenlijke dienst van de Roomskatholieke, de Gerefor meerde en de Nederlands Hervormde wijkkerk van Holtenbroek. Deze uit voering van de Johannes Passion die geheel a-capella wordt gezongen, be gint om 19.00 uur. Evangelist is Harry Geraerts, de Christuspartij wordt gezongen door Joop Visser. Di rigent is Wouter de Rooy. HENGELO In Hengelo's stadhuis hal zal op maandag 16 en dinsdag 17 april de traditionele uitvoering van Bachs Matthaues Passion worden ge geven. Medewerkenden zijn: het Twents Philharmonisch Koor, Jon genskoor van de Plechelmusbasiliek te Oldenzaal en het Overijssels Phil harmonisch Orkest. Theo Altmeijer vertolkt de evangelistenpartij, Ber nard Kruysen de Christuspartij. Ver dere vocale solisten: Agnes Giebel (sopraan), Marianne Dieleman (alt) David Johnston (tenor) en Meinard' Kraak (bariton) Dirigent Bernard Burger. MAASLAND De Matthaeus Passion van G. Ph. Telemann wordt op 10 april (aanvang 20.00 uur) in de Gere formeerde kerk aldaar uitgevoerd door de C.O.V. Hosanna en het Eind- hovens Barokensemble o.l.v. Sander van Marion. Solisten zijn Marry Ste- genga, Kamiel Lampaert. Hen'k v. d. Brink en Hans Zomer. ALBLASSERDAM Telemann's Lu cas Passion wordt op 14 april uitge voerd door het Gereformeerd Kerk koor van Alblasserdam met begelei ding van een studentenorkest in de Havekerk. Solisten zijn: Berna Kouse maker, Jan Schaap en David Holle- stellej GRONINGEN Het feit dat konin- gin Julim het belangrijk genoeg vindt om bij de opening van de Lemshaven te zijn, rechtvaardigt dat deze opening anderhalf ton kost. Dit zei gisteren in een vergadering van het havenschap Ddfzijl, jr. j. c. Hoorncnborg, directeur van rijkswa terstaat in Groningen. Het PPR-actie- centrum Groningen, later gevolgd door de PvdA-afdeling van de stad Groningen, hebben onlangs deze door hen te hoog geachte uitgave bekriti seerd. PPR en PvdA vinden dat het geld wel beter kan worden besteed. Havenschapvoorzitter mr. J. J. Prins voerde nog een tweede reden aan waarom volgens hem de uitgave wel verantwoord is, namelijk het feit dat het Eemsmondgebied zich naar buiten nog eens nadrukkelijk presenteert als een aantrekkelijk vestigingsgebied voor zeehavenindustrieën. Bovendien voerde de heer Prins als rechtvaardiging aan dat ook de 'wer kers' aan de Eemshaven en de nieuwe havenmond bij Delfzijl (in totaal 200 man) mee mogen feesten. De PPR had gedeputeerde staten onder meer gevraagd wat men zijn gasten wel voor wilde schotelen om tot zo'n hoog bedrag te komen. Volgens mr. Prins zijn de openingsgelden inbegrepen bij de investeringskosten en worden ze gedekt door te te verwachten op brengst van de nog braak liggende industrieterreinen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13