Bonden onverwacht toch weer aan tafel UW Politieke spanning in Cambodja groeit Burger aarzelt 'Rellen in Paramaribo uitgelokt' Rechtstreeks van importeur Machinist gedood bij treinbotsing Nieuwe Leidse Courant Glazenwassers maakten val 2 man gedood Kamer keurt kernreactor in Kalkar goed Vraag om hogere broodprijs In deze krant Opening op vijf plaatsen Kind fietst met plastic zak om hoofd: gestikt krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers 'Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvasflbh is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 DONDERDAG 5 APRIL 1973 54ste jaargang no. 4 Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden ert* omgeving ZORG VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Premier Sedney CLO-bulletin: Van een speciale verslaggever PARAMARIBO De straatrellen in Paramaribo, waartegen de po litie met wapengeweld is opge treden, is uitgelokt door de rege ring Sedney. Dit heeft het CLO- bulletin (het blad van de sta kingsleiding) gisteren in grote opmaak gemeld. Het bulletin noemt de namen van degenen die door minister Dundas (ministerie van Arbeid) zouden zijn betaald om wanordelijkheden te scheppen met de bedoeling stakende ambtenaren de schuld daarvan te ge ven en zodoende de afkondiging van de noodtoestand te rechtvaardi gen. In een interview verklaren drie men sen dat minister Dundas in hoogst eigen persoon in het bijzijn van enke le PNP-statenleden een honderdtal onderwerelHfiguren aanzocht om de straatrellen te organiseren. De rel schoppers werden, teneinde elke ach terdocht te voorkomen, administratief ingedeeld bij de dienst werkverschaf fing van het ministerie van arbeid. Het CLO-Bulletin schrijft voorts, dat de politie daarvan op de hoogte is geweest en dat zij opdracht had de betaalde oproermakers ongemoeid te laten. Door het optreden van deze onderwereldfiguren, zo vervolgt het bulletin, is er sprake geweest van massale brandstichtingen. Daarbij wordt de beschuldiging uitgesproken dat de politie tot dusverre geen on derzoek durft instellen naar de ware schuldigen van de rellen, waarbij drie mensen werden doodgeschoten en vijf gewond. NIJMEGEN Door het breken van een hangsteiger hebben gisteren vier glazenwassers gisteren in Nijmegen een val van twintig meter gemaakt. De 23-jarige A. Willemse uit Arnhem was op slag dood, zijn even oude collega S. LeiSner (eveneens uit Arn hem) overleed even later in het zie kenhuis. De twee andere mannen lig gen daar nog met zware verwondin gen. Het ongeluk gebeurde toen zij bezig waren de ramen van het gewestelijk arbeidsbureau te wassen. Er wordt niet aangenomen dat de breuk in de steiger nog een gevolg was van de storm van maandag. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Met 66 tegen 54 stemmen is de Tweede Kamer er mee akkoord gegaan, dat de elektriciteits tarieven 3 procent hoger worden. De extra opbrengst is bestemd voor de Nederlandse financiële bijdrage in de bouw en ontwikkeling van een snelle kweekreaktor in het Westduitse Kal kar aan de Rijn. Ook België en Luxem burg werken mee aan dit project. In de Tweede Kamer is langdurig over dit project gesproken, omdat er nog zoveel onzekerheid bestond over de veiligheid van de reactor. Met algemene stemmen nam de Kamer dan ook de motie aan van de heer De Brauw (DS'70) waarin de regering wordt gevraagd, dat Nederland mee zal beslissen over het moment waarop de reactor in bedrijf wordt gesteld. De Nederlandse inspraak is belang rijk, omdat de reactor niet zover van steden als Arnhem en Nijmegen af ligt. Een overgrote meerderheid stemde ook voor de motie van dr. Verburgh (GPV) waarin de regering wordt ge vraagd ook andere onderzoekprojec ten, anders dan de atoomkernsplijting te stimuleren. De onderwerpen moe- A ten vooral zijn de wisselwerking met g*611 lil AlüStGrCicllü DGgTnïlGïl. het milieu en de energiebesparing. Voor het wetsontwerp stemden tot In de textielindustrie is gisteren in- slot de KVP, WD, ARP, CHU, DS'70 formeel overleg gepleegd tussen de GPV SGP en de RKPN. bonden en de werkgeversorganisatie Storm Veel bewolking met nu en dan regen. Vrij krachtige tot harde wind, aan de Waddenkust nog storm uit het zuidwesten. Maxi ma rond 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: koud weer met enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Morgen zon op: 06.04 onder: 19.22 Maan op: 06.59 onder: Politie neer de straat op De werkgeversdelegatie van de Hoogovens is gisteren naar het provinciehuis te Haarlem gekomen om te spreken met mr. Kranenburg, de commissaris van de koningin. De delegatie, onder leiding van de directeur personeelszaken, dr. H. Albrecht, vierde van links, om de tafel met mr. Kranenburg (vierde van rechts). Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Op vijf fronten zijn gisteren openingen gevonden, die het nu al zes weken durende loonconflict uit de impasse kunnen halen. Na informeel overleg, dat gistermiddag plaatsvond, gaan de industriebonden en de directies van Heineken B.V. en Breda-Oranjeboom vandaag formele besprekin- ROTTERDAM In een telegram aan de minister van economische zaken, aan de voorzitter van het produktschap granen, zaden en peulvruchten pleiten de drie organisaties van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf van de Nederlandse bakkerij voor een nieuwe verhoging van de minimumbroodprijs- regeling per 1 juli 1973. 'Staat van nationaal gevaar' uitgeroepen PHNOM PENH (Reuter, AFP) De Cambodjaanse Nationale Vergadering heeft gisteren eenstemmig de 'staat van nationaal ge vaar' uitgeroepen. Het besluit werd genomen na waarschuwingen van ministers voor hernieuwde subversieve activiteit. De kritieke politieke situatie in het door guerrillaeenheden omsingelde Phnom Penh werd korte tijd later onderstreept door het ontslag van ge neraal Lon Nol, de jongere broer van president Lon Nol, als minister van pacificatie. Generaal Lon Nol. die ook nog bevel- hebber is van een legerdivisie, werd als een van de machtigste mannen in *3 het huidige Cambodja beschouwd. Zijn ontslag wordt gezien als een nieuwe fase in de politieke strijd om het vice-presidentschap. Met name de Amerikanen zouden graag zien, dat niet generaal Lon Nol, maar generaal Sirik Matak vice-president wordt, s waardoor de politieke basis van het huidige regime zou worden verbreed. Het is slechts enkele weken geleden, dat president Lon Nol in heel Cam- bod ja dat overigens voor driekwart r in handen van guerrillastrijders is de noodtoestand afkondigde, na een aanval op zijn paleis, die werd uitge- voerd door een schoonzoon van het f afgezette staatshoofd prins Sihanoek. i De nu afgekondigde 'staat van natio- naai gevaar' gaat nog verder en geeft de regering de bevoegdheid voor een half jaar een groot aantal grondwette lijke vrijheden op te schorten. Verder krijgen de militaire rechtbanken de macht de doodstraf op te leggen zon der mogelijkheid van beroep. Tekenend voor de gespannen situatie in Phnom Penh is ook, dat de natio nale defensie-commissie besloten heeft negen leden van de familie Sihanoek "óor de rechter te brengen. Het gaat om de vier kinderen van prins Siha noek, vier van zijn neven en een oom. Fenetex. In Arnhem beginnen van morgen besprekingen tussen de bon den tn de -'imtie yl i het AKZO- concern. Het confectieoedrijf Sturka in Zutphen heeft de Stichting Werk gevers van de Confectie-industrie on der druk gezet om de onderhandelin gen met de bonden te openen. De werkgevers in de confectie lijken daar niet afwijzend tegenover te staan. De Contactgroep van werkgevers in de metaal gaat morgen met de industrie bonden praten. Na het vastlopen van de besprekingen tussen de metaal werkgevers (FME) enige verruiming in de onderhande lingsmarges kan worden gevonden De industriebonden en de directies Zie verder pagina 5, le kolom. (ADVERTENTIE) en de industriebonden zijn deze ope ningen toch nog vrij onverwacht ge komen. Dat enkele werkgeversorgani saties en directies van grote bedrijven nu wel met de bonden aan tafel willen gaan zitten, heeft als oorzaak r pucdkiv m n dal de besprekingen in de metaal als UnLilliY-PIANO S richtinggevend voor de hele industrie werden gezien. Vele werkgevers heb ben daarom het resultaat van bespre kingen tussen de FME en de bonden afgewacht. Binnenland Casino's in Nederland 5 Rumoer over gromlkoop 5 Gevelde bomen opslaan11 Buitenland Brandt naar Washington 9 Galg voor Noordier 9 Kerk Als we Adam laten vallen 2 Kunst Kurt Thomas overleden 0 Sport NAC en NEC in finale 13 Economie Herstel lanwdbouwmarkt kost boeren te veel geld Nu dit gesprek is vastgelopen en de industriebonden eergisteren hebben aangekondigd, ook in andere bedrijfs takken dan de metaal en de textiel en bij enkele grote concerns stakings acties te zullen beginnen, hebben vele werkgevers de afgelopen vierentwintig uur koortsachtig naar middelen ge zocht om het gesprek met de bonden weer te heropenen. De werkgeversorganisatie Fenetex ver zocht dinsdagmorgen al om een infor meel overleg met de bonden. In Velp zijn gisteren de eerste gesprekken gevoerd, die aanstaande zaterdag zul len worden voortgezet. Dan zal ook worden besloten, of de volgende week het formele overleg in de textiel kan beginnen. Onderhandelaar L. Ester van de industriebond-CNV zei na af loop van het gesprek, dat de discus sies voor beide partijen verhelderend hebben gewerkt. De bonden en do werkgevers bekeken gisteren of er WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIK A-PIANO'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door aeheel Nederland Westersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber Enkele mensen gewond UTRECHT Tussen Gouda en Woerden is gisteravond een per sonentrein achterop een met bui zen geladen goederentrein gere den. Daarbij is de machinist om het leven gekomen. Voor zover gisteravond laat bekend was. zijn enkele passagiers gewond ge raakt. Over de oorzaak bestond toen nog geen zekerheid. Eén lezing is, dat de laatste twee wagons van de goederen trein zouden zijn losgeraakt. Vast staat in ieder geval, dat de ma chinisten van tevoren een lastgeving hadden gekregen op het traject voor zichtig te rijden omdat er vee op de baan zou zijn gesignaleerd. Doordat enkele wagons kantelden, ont stond een grote ravage en werd de baan volledig versperd. Onmiddellijk na de botsing spoedden politie en brandweer zich naar de plaats van het ongeluk. Al spoedig bleek, dat er enkele ambulances nodig waren om de slachtoffers naar het zie kenhuis te brengen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur Bur ger heeft gisteren nog geen be slissing genomen over de afron ding van zijn werk. Volgens zegslieden uit zijn omgeving, zou hij nog aarzelen over de vraag, of hij door kan gaan met vormen van een louter progressief minderheidska binet zonder buiten de grenzen van zijn opdracht te raken. In deze opdracht gaat het om een kabinet dat zal mogen rekenen op voldoende Steun in de Kamer. Het is de vraag, of die meerderheid wel zal bestaan, nu de fracties van KVP en ARP niet meer aan de formatie wil len meewerken. Zoals bekend wil de KVP-fractie het kabinet zakelijk be oordelen, maar ook niet meer dan dat. De fractievoorzitter, mr. F. An- driessen, zal het geestverwanten ont raden er zitting in te nemen. Gezien deze houding van de KVP- fractie valt ternauwernood nog te ver wachten, dat Burger erin zal slagen de bekende witte rand rondom het rood van het kabinet aan te brengen, die hij er graag om had willen zien. Nu dit zo is, zou ook de deelneming van de AR-kandidaten, drs. J. Boers- ma en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, aan het progressieve kabinet onzeker kunnen worden. Vermoede lijk zal de formateur vandaag nadere beslissingen over de voortgang van zijn werk nemen. WINSUM De achtjarige Titia Reijntjes uit Garnwerd (gemeente Winsum) is in een plastic zak gestikt. Het meisje had de zak, omdat het hard regende, om haar hoofd gedaan en was op haar fietsje gestapt om naar school te gaan. De grote zak reikte tot aan haar middel. Ongeveer zestig meter van huis zag de vader op een sintelpad even later het kind liggen. Mond-op-mond beademing had geen resultaat meer: het kind was door zuurstofgebrek gestikt. 19 't Gaat om een beter contact Thieu De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, verwacht, dat Zuid- Vienam naar aanleiding van het top- overleg tussen Nixon en Thieu meer economische steun van de VS zal krijgen. Maar hij weigerde in te gaan op de waarschuwing van Nixon en Thieu, dat communistische bestands- schendingen 'krachtig beantwoord' zullen worden. Kort nadat de Zuidvietnamese presi dent Nixons residentie in San Cle mente had verlaten, deelde Ziegler mee, dat de economische hulp aan Saigon 'waarschijnlijk groter zal zijn dan de hulp die we nu verlenen.' Hij schatte het bedrag, dat „uarlijks naar Saigon gaat op vijfhonderd miljoen dollar. Nixon en Thieu, die meer dan acht uur met elkaar hebben geconfe- Sihanoek reerd. spraken hun bezorgdheid uit over de 'grootscheepse' infiltratie van Noord-Vietnamezen naai- het zuiden. In een slotcommuniqué verklaarden de beide presidenten, dat 'acties, die de bestandsovereenkömst schenden, krachtige tegenacties zullen oproe pen.' Hoewel de Amerikaanse minister van defensie, Elliot Richardson het Con gres eerder deze week meedeelde dat een massale inval van noordelijke troepen in het zuiden tot nieuwe Amerikaanse bombardementen zou leiden, weigerde Ziegler zich gisteren in deze zin uit te laten. Hij zei niet over zo'n hypothese te discussiëren. Protest Een aantal rooms-katholieke organisa ties in Italië, waaronder het verbond van katholieke studenten, zal vandaag in Rome een protestmars houden uit protest tegen het voornemen van paus Paulus om de Zuidvietnamese presi dent Thieu maandag in particuliere audiëntie te ontvangen. Bockenetalage Men schrijft ons Kadlo en tv Recept Puzzel Strips, feuilleton Commentaar Weekbladen Dichtbij en verder Beurs Familieberichten RITA 'Heeft iemand van jullie een tante met een spitse neus en rood haar?' noleer als nieuwe abonnee Betaal! per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van Het ploafselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres.- PlactS: Ik ontvang als beloning het aangekruiste l mapjes postpapier met enveloppen i—t pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1