Londen weer in ban van explosies Onderhandelaars van Saigon stappen op 'Kapitalismein de Russische industrie Hoesak, Gierek en Kadar bij echte verkiezingen kansloos Graham toch niet voor castratie 'Watergate-affaire' wordt openbaar Sowjet-Unie lanceert ruimtestation Saljoet-2 Britse dagbladen kraken apartheid Podgorny in Finland Iraakse troepen uit grensgebied Koeweit IJsland laat tanden zien in kabeljauw-krijg Ierse bisschoppen achter het witboek Kwart miljoen verkeersdoden in een jaar Bombrieven op postkantoren Journalisten 'varen voor de vrede' door Suezkanaal Praag legt schrijvers nieuwe beperkingen op Niet eens met houding Viet Cong SAIGON (Reuter, UPI, AP) De Zuidvietnamese onderhandelaars in de militaire controlecommissie zijn gisteren in Saigon uit een ver gadering met de Viet Cong weggelopen, omdat er volgens hen geen vooruitgang werd geboekt met de pogingen een einde te maken aan de gevechten op de regeringsbasis in Tong Le Tsjan. BUITENLAND T7/K9 zuiden van Phnom Penh, getroffen. In militaire kringen in Phnom meen de men, dat de optocht van de in het wit geklede figuren, die zich over een afstand van bijna een kilometer uitstrekte, mogelijk is aangezien voor een communistisch bevoorradingskon vooi, aldus de genoemde reizigers. THIEU President Nixon en zijn Zuidvietna mese collega Thieu hebben maandag avond vanuit San Clemente een beroep gedaan op Hanoi het Vietnamese bestandsakkoord te earbiedigen. De twee staatshoofden bespraken even eens de toekomstige Amerikaanse eco nomische en militaire hulpverlening ter ondersteuning van Saigon in de te verwachten politieke strijd met de Viet Cong. Uitvoerig werd ook gesproken over Nixons recente waarschuwing, dat de VS represailles zullen nemen, tenzij Noord-Vietnam ophoudt met zijn on geoorloofde infiltraties in het zuiden. Nixons woordvoerder Ronald Ziegler kon niet veel zeggen over berichten, dat Zuid-Vietnam het bestandsakkoord ernstig schendt door militaire acties tegen Viet Cong-gebieden te onderne men. :aii Aangenomen worai dat het decreet gericht is tegen Tsje- ihoslowaakse schrijvers, die zich te len het huidige regime verzetten en onder toestemming hun boeken in iet Westen laten uitgeven. Tot dusver noesten alle auteurs twee' procent fan hun totale inkomsten in het teunfonds storten. Tsjecholsowakije heeft de conventie van Bern over het mteursrecht ondertekend. Daardoor ijn schrijvers gerechtigd vrij over mn auteursrecht te beschikken. Maar orig jaar werd een regeling van iracht waardoor het onmoge'lijk fordt inkomsten uit het Westen in larde valuta te incasseren, wanneer Ie schrijver zijn werk in het buiten and publiceert zonder tussenkomst 'an de officiële uitgeverij Dilia. MONTREAL (UPI) Billy Graham heeft zijn recente uit spraak, dat verkrachters gecas treerd zouden moeten worden, 'een voor de vuist weg gemaak te, haastige, spontane opmer king' genoemd, 'die ik bijna op hetzelfde ogenblik waarop ik het zei, al betreurde'. Hij had de opmerking gemaakt op een persconferentie in Zuid- Afrika, naar aanleiding van het geval van een meisje dat door een bende verkracht was en daardoor 'misschien in psychisch opzicht voor het le ven invalide was geworden'. Graham had, zei hij, nog op dezelfde persconferentie op zijn commentaar willen terugkomen, maar zijn aandacht werd voort durend bij andere onderwerpen bepaald. 'Ik gebruikte jammergenoeg een woord (castratie), dat in onze op sex gerichte cultuur een emotionele lading heeft en mijn eigenlijke opvattingen niet dui delijk maakte', aldus de evange list. 'Het is overigens opmerke lijk, dat de gedachte aan castra tie bij sommige mensen een veel heviger reactie veroorzaakt dan de gedachte aan verkrach ting. Misschien hoort dit bij de ziekte van onze al te toegeeflij ke maatschappij'. De evangelist zei, dat hij niet werkelijk voorstander was van het bestraffen van verkrachting met zo'n drastische ingreep als castratie. 'Uiteindelijk kan mis daad alleen maar onder contro le worden gebracht als er een verandering des harten tot stand komt'. WASHINGTON (UPI). De Senaats commissie, die het 'Watergate-schah- daal' onderzoekt, gaat een reeks open bare zittingen houden, zo heeft de voorzitter van de commissie, senator Sam Ervin, gisteren aangekon digd. Tot dusver werden de getuigen achter gesloten deuren gehoord over de afluisterpraktijken in het Waterga- te-hoofdkwartier van de Democrati sche Partij. De openbare zittingen, die over een dag of tien beginnen, zullen waarschijnlijk de verhouding tussen de commissie en het Witte Huis, dat de activiteit van de commis sie toch al met groeiende wrevel ga deslaat, verder verslechteren. Het houden van openbare zittingen wordt gezien, als verdere druk op president Nixon om zijn medewerkers voor de commissie onder ede te laten getuigen. Nixon heeft tot dusver al leen aangeboden zijn medewerkers in formeel met de commissie te laten praten. De Republikeinse senator Lowell Wic ker uit Connecticut, lid van de com missie van onderzoek, vindt dat Nixon zijn 'chef-staf' Haldeman moet ont slaan, als deze zelf niet de consequen ties trekt uit de Watergate-affaire. Betrokkenen in de Watergate-kwestie hadden Weicker verteld, dat ze niets ondernamen zonder overleg met Hal deman. MOSKOU (UPI) De Sowjet-Unie heeft gisteren haar tweede ruimtesta tion van het type Saljoet in een baan om de aarde gebracht- Volgens het Russische persbureau Tass zal de Saljoet-2 wetenschap pelijk en technisch onderzoek en ru imtevaartproeven verrichten. Ver der beoogt de lancering van de Sal joet-2 vervolmaking van het ont werp, boordsystemen en de uitrus ting. Op 19 april 1971 werd de Saljoet-1 in een baan om de aarde gebracht. Op 6 juni 1971 werd de Sojoet-2 gelanceerd met drie kosmonauten- Deze werd gekoppeld aan de Saljoet. Door een ongeluk met de drukver- laging in de Sojoet verloren de drie bemanningsleden Dobrowolski, Wolkow en Pazajew het leven, toen zij van het ruimtestation Saljoet-een vertrokken en op weg naar de aarde waren. Zeven mannen en drie vrouwen, die gearresteerd werden naar aanleiding van bomexplosies in geparkeerde au to's, zullen nog een week in voorar rest blijven. De tien werden gearres teerd, toen zij kort na de explosies aan boord wilden gaan van een vlieg tuig met bestemming Belfast. Bij de aanslagen kwam een man om en 259 mensen werden gewond. Een 24-jarige Palestijn, Mohammed Achmed Fuheid bekende gisteren te genover een Londense rechtbank dat hij in december op de luchthaven Heathrow was aangetroffen in het bezit van een automatisch pistool en munitie. De Palestijn reisde op 'n vals paspoort .en met een koffer met een dubbele bodem. De wapens waren be doeld voor een aanslag op de Israëli sche ambassade in Stockholm. Fuheid ontkende te hebben geweten dat hij ook explosieven bij zich droeg. LONDEN(AP). Twee gerespecteer de Britse dagbladen hebben aandeel houders gisteren verzocht druk te blijven uitoefenen op BRITSE Ven nootschappen, die in Zuid-Afrika wer ken, om zwarte arbeiders zodanige lonen te betalen, dat zij geen honger behoeven te lijden. De Financial Times en de Guardian vroegen zich verder af of de Britse investeringen in Zuid-Afrika soms be vorderlijk zijn voor de apartheid. In een ongewoon lang hoofdartikel schreef de Guardina': apartheid, zo dient bedacht le worden, is geen ge ringe sociale afwijking. Het is een ontoelaatbare vorm van sociale onder drukking, die berust op het ontzeggen aan Afrikanen van gelijke mensen rechten, op het uitbuiten van hun arbeid, op een verbod van normale politieke vrijheid en op politieter- reur'. HELSINKI (UPI). De Russische predident, Nikolai Pogorny, is giste ren in Helsinki voor een officieel bezoek ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Russisch-Fins vriendschapsverdrag in Helsinki aan gekomen. Podgorny legde een krans op het graf van de Finse oud-president Juho Paasikivi, de voornaamste instigator van het vrienschapsverdrag dat de 'hoeksteen' van de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Finland wordt genoemd. De Russische premier Aleksej Kosy- gin, die in Zweden vertoeft, bracht gisteren een bezoek aan staalfabrie ken, waar hij met arbeiders sprak. BEIROET (AP). De Iraakse troe pen hebben zich volledig uit Koeweit terug getrokken. Twee weken geleden hadden Iraakse eenheden een kleine driehoek in het grensgebied met Koe weit bezet. Het Beiroetse dagblad Al Anwar meldde dat de Iraakse ambassadeur in Koeweit, Mohammed Nasser el Hadi- thi, heeft gezegd dat de terugtrekking maandagavond was voltooid. De regering in Koeweit heeft deze berichten echter niet officieel beves tigd. Een militaire woordvoerder in Saigon liet weten: 'Toen onze vertegenwoor digers zich er bewust van werden, dat de kwestie Tong Le Tsjan niet ernstig zou worden besproken en er geen resultaat zou worden bereikt, verlie ten onze afgevaardigden de zaal.' De basis, tachtig km ten noorden van Saigon, is al vijf weken lang het terrein van felle gevechten. Het is de belangrijkste kwestie van het bestands- overleg geworden. Onderhandelaars van Saigon en de Viet Cong zijn gisteren in Parijs weer om de tafel gaan zitten om het eens te worden over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam. Zij kwamen bijeen in Celle-Saint-Cloud in het westelijke stadsdeel. Volgens het Vietnamese be standsakkoord moeten de beide partij en voor het einde van deze maand een akkoord hebben bereikt over de politieke toekomst van Zuid-Vietnam. Maar tot dusver is er zelfs nog geeii akkoord bereikt over de agenda van de besprekingen en beschuldigen de beide partijen elkaar van pogingen de besprekingen te laten stranden. CAMBODJA Guerrilla-eenheden hebben de stad Chambak in Cambodja ingenomen, waardoor de hoofdstad Phnom Penh nog verder is ingesloten. Amerikaanse bommenwerpers dekten de terugtocht van de Cambodjaanse regeringstroe pen. Alle grote bevoorradingswegen, naar Phnom Penh zijn nu afgesneden. President Lon Nol heeft inmiddels de benzine in de hoofdstad gerantsoe neerd. Uit Phnom Penh aangekomen reizi gers hebben gisteren in Bangkok verklaard, dat Amerikaanse B-52 bom menwerpers dezer dagen een rouw stoet van boeddhistische monniken hebben gebombardeerd, van wie er tientallen omkwamen. De monniken werden nabij Sang, op dertig km ten REYKJAVIK (AP, Reuter) In de IJslandse kabeljauwoorlog hebben nieuwe incidenten het conflict met Engeland (en West- Duitsland) verscherpt. Maandagavond heeft de IJslandse kan- nonneerboot Aegir een scherpe gra naat afgevuurd over de boeg van een Brits begeleidingsvaartuig, nadat dit schip Volgens de IJslandse kustwacht had geprobeerd de Aegir te rammen. De kanonneerboot had tevoren de treilkabels gekapt van twee? Britse vissersschepen. Gisteren heeft een pa trouilleboot van de IJslandse marine de netlijnen stukgevaren van een En gelse treiler, die weigerde te voldoen aan het bevel de verboden viszone te verlaten. Edn andere Britse treiler, die in de buurt lag, probeerde daarop de patrouilleboot te rammen. De moeilijkheden worden veroorzaakt door de eenzijdige bepaling van IJs land dat de voor buitenlanders verbo den viszone tot 50 mijl uit de kust is vergroot. Engelse en Westduitse vis sersschepen die voorhedn in het ge bied tussen de oude 12-mijlszone en de huidige 50-mijlssector voeren, wor den nu voortdurend door de IJslandse marine verjaagd. Besprekingen zijn tot op heden op niets uitgelopen en een voorlopige uitspraak van het in ternationale gerechtshof in Den Haag is door Reykjavik van de' hand gewe zen. Gisteren zouden voorbereidende be sprekingen over deze kwestie begin nen tussen IJsland en West-Duitsland. IJsland heeft echter geëist dat vóór het overleg alle Duitse vissersboten uit het verboden gebied moeten ver trekken. Daardoor zijn de onderhan delingen opnieuw uitgesteld. BELFAST (Reuter. AP) Het wit boek met voorstellen van de Britse regering om de Noordierse kwestie op te lossen betekent volgens de Ierse rooms-katholieke bisschoppen een be langrijke nieuwe stap. De Ierse bis schoppen (zowel van de Ierse repu bliek als van Noord-Ierland) hebben hun diepe hoop uitgesproken, dat het witboek zodanig zal worden toegepast, dat er sprake zal zijn van waarachtige verzoening in rechtvaardigheid en vrede. De bisschoppen doen nogmaals een dringende oproep om een eind te maken aan het geweld: 'In godsnaam en in naam van ons land, dat nu toch wel genoeg heeft geleden, doen wij een beroep op allen die politieke doeleinden nastreven met geweld, in te gaan op de duidelijke wil van het Ierse volk en een eind te maken aan alle gewelddadige acties'. Ook de woordvoerder van het vati- kaan, Federico Alessandrini heeft in de zondagseditie van de 'Osservatore Romano' het witboek onderschreven als een voor beide partijen aanvaard bare tussenoplossing. Akkoord over cao ROME (DPA). Na zes maanden durende onderhandelingen hebben de Italiaanse vakbonden met de werkge vers overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsovereen komst voor de 1,2 miljoen arbeiders in de metaalindustrie. Het nieuwe akkoord voorziet o.a. in een opheffing van het verschil tussen arbeiders en beambten, deze worden in zeven loonklassen ingedeeld. Te vens krijgen de werknemers een loonsverhoging van 16.000 lire (75 gulden) per maand. Het meest om streden punt, verkorting van de ar beidstijd met twee uur tot 28 uur per week, blijft onopgelost. GENEVE (AFP) Het zal niet lang meer uren of het wegverkeer zal per jaar 250.000 mensenlevens vergen en dan zullen er bij verkeersongelukken jaarlijks 10 miljoen mensen gewond raken. Deze sombere voorspelling staat in een rapport van de wereldge zondheidsorganisatie, hierin wordt voorts gezegd dat bijna de helft van de mensen die tussen de 15 en 24 jaar sterven, overlijden tengevolge van verkeersongelukken. Het gebruik van veiligheidsgordels heeft het aantal do den doen dalen, maar vooral het aan tal zwaargewonden sterk doen afne men. Represailles PARIJS (DPA, AFP) De Franse minister van verkeer, Robert Galley, heeft zeven verkeersleiders van de luchthavens ontslagen, die van 20 fe bruari tot 20 maart deelnamen aan de staking. Onder hen zijn vijf vakbonds functionarissen van de socialistisch georiënteerde CFDT. Nog eens vijf verkeersleiders zijn bij wijze van straf overgeplaatst. De maatregelen zijn ge nomen op grond van een wet uit 1964. Staatsgreep? President Bhoetto van Pakistan RAWALPINDI (AP) Het Engels talige blad Pakistan Times meldde gisteren dat een komplot van officieren om de regering van Pakistan omver te werpen, is verijdeld. 'De officieren en hun handlangers die hadden willen toeslaan in de tweede week van april, zijn vrijdag jl. gearresteerd,' aldus de krant Buiklanding PARIJS (Reuter, DPA) Een Brits passagiersvliegtuig met 112 mensen aan boord heeft gisteren een buiklan ding op het vliegveld Parijs-Orly ge maakt doordat het neuswiel niet in de juiste stand kon worden gezet. Alle inzittenden bleven ongedeerd. De Trident gleed 800 meter met zijn neus over de rolbaan. Het toestel had langer dan een uur rond gevlogen om zoveel mogelijk brandstof kwijt te ra ken. Geweten GENEVE (AP) De VN-commissie voor de rechten van de mens heeft haar besluit over het al dan niet proklameren van een universeel recht op dienstweigering door gewetensbe zwaarden, uitgesteld tot 1974. Een ontwerpresolutie, ingediend door Ne derland en Oostenrijk, zou bij aan vaarding de lidstaten hebben opgeroe pen tot 'instelling van het recht be zwaar te maken tegen de verplichte militaire dienst op gewetensgronden of op grond van ernstige morele over tuiging'. De Sowjet-Unie verzette zich scherp tegen de resolutie. Jehova's getuigen MOSKOU (AP). Vier Jehova's ge tuigen' zijn tot vijf jaar dwangarbeid veroordeeld en vijf anderen tot een mindere straf in een nieuwe actie van de Sowjet-autoriteiten. De gevonnis- ten, die 'bevelen opvolgden van het hoofdkwartier in New York' werden ervan beschuldigd een ondergrondse organisatie te hebben opgebouwd en 'anti-Sowjet literatuur te hebben ge drukt en verspreid. Het proces werd gevoerd in de havenstad Klaipeda, in Litouwen. K8 TROUWKWARTET WOENSDAG 4 APRIL 1973 It LONDEN (Reuter, UPI) Op de Londense postkantoren is men bijzonder voorzichtig geworden, nadat gisteren weer een bombrief is ontploft in de wijk Paddington de tweede binnen vier dagen. Een postbeambte moest met een shock in een ziekenhuis worden opgenomen. Honderden collega's konden nog een veilig heenkomen zoeken. De politie stelt een uitgebreid onder- ;oek hi naar de aanwezigheid van nog meer bombrieven. De andere postkan toren werden onmiddellijk gewaar schuwd. Vorige week zaterdag explo deerde een bombrief in een sorteeraf- deling van het kantoor in Kilburn in het noorden van Londen. Er werd toen alleen schade aangericht. De bom in Paddington zette een elee- MOSKOU (AP) De Russische autoriteiten zullen door de in stelling van machtige staatsma«'schappijen voor het bestuur en be- hëer van de ongeveer 50.000 fabrieken in het land een belangrijke reorganisatie doorvoeren in de leiding der industrie. trisch wagentje in vlam dat gebruikt wordt voor het vervoer van zware postzakken. Een republikeins blad in Belfast heeft een telefoontje gekregen van een man die zei te behoren tot de republikein se groepering van de 'Wrekers', een organisatie die geen banden zou on derhouden met de verboden IRA. De AlTeSt groep zou naar zijn zeggen bombrie ven naar Kilburn en Paddington heb ben gezonden uit protest tegen de manier, waarop de regering in Lon den de bevolking van Belfast behan delt. Het Britse leger liet weten, nooit van de 'Wrekers' te hebben gehoord. ATHENE (AFP) Drie Franse journalisten hebben besloten met een rubberboot het Suez kanaal te bevaren van Port Said naar Suez en terug. Hun- doel is 'de weg te openen naar een vreedzame regeling van het con flict in het Midden-Oosten'. De drie hebben zich in de ha ven van het Griekse Piraeus in gescheept aan boord van een klein jacht. Op ongeveer 25 km van de Nijldelta zullen zij de reis voortzetten in een rubber boot met een blauwe en een groene vlag waarop het woord 'hoop' staat. De journalisten zonden bood schappen aan president Sadat van Egypte, premier Golda Meir van Israël en het Franse staats hoofd Pompidou. Daarin wordt hun doel van hun expeditie uit eengezet en gevraagd de missie gunstig te ontvangen. PRAAG (Reuter) Het Praagse be vind heeft bepaald dat Tsjechoslo waakse schrijvers voortaan 40 procent ran hun inkomsten uit publikatie van ïun werken in het buitonland moeten torten in een staatsfonds voor hulp ian klinstf>naar<; Annaprmmon imrRf De nieuwe staatsorganisaties, die een treffende overeenkomst vertonen met kapitalistische maatschappijen, zullen volledige autonomie krijgen waar het het dagelijks bestuur der industriële ondernemingen en complexen betreft. Net als hun Amerikaanse tegenhan gers, zullen de Sowjet-maatschappijen een raad van bestuur krijgen, op winst-basis werken en verantwoorde lijk zijn voor de financiering van hun eigen research en ontwerp afdelingen, de instelling van maatschappijfondsen en het verstrekken van leningen aan- fabrieken die in financiële moeilijkhe den verkeren. De nieuwe reorganisatie, die gisteren werd aangekondigd door het partijor gaan 'Prawda', betekent dat het toe zicht van bovenaf gedecentraliseerd zal worden, terwijl de invloed van onderop geconsolideerd wordt. Op grond van het ingewikkelde reor ganisatieplan dat binnen zes maanden in werking zal treden, behouden de ministeries van de centrale regering hun rol in de economische planning, maar raken zij al hun bevoegdheden kwijt om de industriële produktie te leiden. De geringe bevoegdheden die de individuele fabrieken vroeger beza ten, zullen nu overgaan op de staats- maatschappijen. De maatschappijen krijgen behalve hun bestuurlijke taak tevens een funktie in de in- en uitvoer en zullen (ook) het recht krijgen om fondsen in te stellen ter bevordering van de buitenlandse handel. Terwijl de regerings-maatschappijen verspreid over het land zullen zijn in de nabijheid van de fabrieken die zij beheren, zal het apparaat der commu nistische partij en de regering in Moskou zijn gecentraliseerde rol in de planning en het oppertoezicht behou den. Deze Cambodjaanse regeringssoldaat en zijn vrouw, uitgerust met geweer en transistorradio, vluchten met andere militairen in de richting van de hoofdstad Phnom Penh, nadat zij door guerrillastrij ders uit de stad Chambak zijn verdreven. Phnom Penh raakt intussen steeds meer ingesloten. Van een medewerker Bij vrije verkiezingen in Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije zouden de communisten kansloos zijn. Dit valt af te leiden uit een opinie-onderzoek dat in zes West- europese landen is gehouden on der meer dan 3700 bezoekers uit Polen, Hongarije en Tshechoslowa- kije. Het onderzoek werd in de periode van lente 1971 tot eind 1972 gehou den door Amerikaanse instituten. Het resultaat ervan is in New York en Mtinchen bekendgemaakt in de kring van Oost-Europa-ex- perts. De ondervraagden waren toeristen en deelnemers aan congressen, in ternationale conferenties en men sen die ambtshalve industriële con cerns bezochten. In Polen hebben de communisten de geringste aantrekkingskracht. Van de ongeveer 1200 Poolse on dervraagden zei slechts vier pro cent bij vrije verkiezingen op een communistische kandidaat te zul len stemmen. De Hongaren, Tsjechten en Slowaken zouden dui delijk de voorkeur hebben gegeven aan de democratische socialisten (in tegenstelling tot de centralisti sche communisten - red.). In Hon garije zou 36 procent van de (Hon gaarse) ondervraagden op een de- mocratisch-socialistisch georiën teerde partij stemmen. Van de Tsjechoslowaken zou zelfs 41 pro cent democratisch-socialistisch stemmen. In Polen zijn de verschillen tussen dcmocratisch-socialistische cn christen-democratische kiezers ech ter kleiner. 36 procent van de Poolse stemmen zou naar socialis tisch georiënteerde kandidaten gaan, terwijl 30 procent op kandi daten van de christen-democraten zou stemmen. Daaruit blijkt de invloed die de rooms-katholieke kerk op het politieke leven uitoe fent, het sterkst. Het hoge aantal stemmen voor de democratische socialisten in Tsje choslowakije herinnert aan de tijd van de Praagse Lente, toen er van het 'socialisme met een menselijk gezicht', dat de hervormers rond Alexander Doebtsek en Josef Smrkowski wilden realiseren, een grote aantrekkingskracht uitging. Toch verklaarde 27 procent van de (Tsjechoslowaakse) ondervraagden dat zij bij vrije verkiezingen hun stem aan de christelijk georiën teerde democraten zou geven. Boerenpartij Het is niet zonder belang dat de boerenpartijen het er zo slecht af- Janos Kadar, de Hongaarse partijaanvoerder brengen. Deze partijen speelden voor de Tweede Wereldoorlog in de drie landen en tot 1948 in Polen en Hongarije een belangrij ke rol. Van de ondervraagde Polen deed slechts 13 procent zich ken nen als potentiële kiezers van de boerenpartij; van de Hongaren zelfs 16 procent, maar van de Tsje choslowaken slechts vier procent. Het aantal stemmen dat de rechts georiënteerde groepen, voorzien van het stempel Conservatieve Par tij, via de opiniepeilingen verwier ven, toont aan dat de rechtsen, evenals de radicale linksen, ver in de minderheid zijn. In Polen zou den de conservatieven de meeste stemmen krijgen (zes procent). In Tsjechoslowakije zou dat vier pro cent zijn en in Hongarije slechts drie procent. De ondervraagden was ook ver zocht hun mening te geven over het communisme. Zij konden kie zen uit drie antwoorden: instem men met de communistische opvat tingen; de opvattingen van het communisme als goed, maar niet realiseerbaar bestempelen, of het communisme volledig afwijzen. Zelfs van de ondervraagden die hun stem zouden geven aan de communistische partijen, karakteri seerde slechts 89 procent het com munisme als een goed en realiseer baar idee. 70 procent van de stem mers op de democratische socialis- Goestav Hoesak, leider van de Tsjechoslowaakse CP Eduard Gierek, de Poolse par tijleider ten beschouwde het communisme als een goed, maar niet te verwe zenlijken ideaal. Van de christen democratische stemmers werd het communisme door 70 procent strikt afgewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9