1 1 Omvang stormschade valt nog niet te schatten Passieberichten Als u toch een kopje koffie neemt zie dan eens hoe goed KlopKlop er op blijft "staan" 'Geen uitstel erkenning sociale functie van NS' Links-rechts in krijgsmacht extreem mank? Cobi Schreijer weer in De Waag Luchtvaartonderneming geeft tropische vissen Pr; TROUW/KWARTET WOENSDAG 4 APRIL 1973 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De scliadeverzekeringsmaatschappijen kunnen nog niet overzien hoe groot de schade is, veroorzaakt door de jong ste storm. 'Het enige, wat we kunnen zeggen is, dat die schade aan zienlijk is,' aldus een woordvoerder van Delta Lloyd. Noch hij, noch mr. C. D. Henny, directeur van het schadebedrijf bij Nationale -Nederlanden en voorzitter van de Vereniging van brandassura deuren in Nederland, kunnen zeggen of de verzekeraars ditmaal meer moeten uitkeren dan na de storm van 13 november. Wel meende mr. Henny, dat deze storm iets minder verrader lijk is geweest. Toen kwamen soms wervelwinden voor, nu woei het al leen maar hard, zegt hij en dat zou kunnen betekenen, dat het nu iets minder erg geweest is. Een verschil met november is wel, dat de schademeldingen deze keer voor een groot deel uit het Westen van het land komen tegen in novem ber meer uit het noorden. Voor Nati onale Nederlanden (niet voor de hele bedrijfstak dus) zou dit kunnen bete kenen, dat het aantal meldingen nu groter is, omdat deze maatschappij vooral in het Westen sterk vertegen woordigd is. VOORLOPIGE INDRUK De woordvoerder van Delta Lloyd dacht over een week een voorlopige indruk te kunnen hebben over de omvang van de schade, maar mr. Henny was daarover wat minder pes simistisch. De ervaring van november heeft hem geleerd, dat ook na een week of twee nog dagelijks volop meldingen binnenkomen. Oorzaak hiervan is onder meer dat veel verze keringsmaatschappijen overal in het land administratiekantoren of agenten hebben, die de schadeopgaven in eer ste instantie krijgen en ze dan aan het hoofdkantoor doorgeven. Ook speelt een rol, dat de schade-experts niet overal tegelijk kunnen zijn en dat het even duurt voordat mensen met weggewaaide daken en gebroken ruiten de rekening van hun repara teur hebben gekregen. Stormschade valt doorgaans onder brandverzekeringen en wordt ook in brandpolissen als schadeoorzaak ge noemd. De storm van november heeft de schadeassuradeurs ruw geschat 140 miljoen gulden gekost. Dit bedrag is waarschijnlijk nog aan de lage kant, want vooral de schade in de landbouw bleek later nogal tegen te vallen (kas sen, ingestorte schuren of omgewaaide hooibergen). Voor vernielingen aan huis of bedrijf is honderd miljoen gulden uitgekeerd, voor schade in de transportsector (vrachtauto's of kra nen) veertig miljoen en voor vernie lingen aan in aanbouw zijnde huizen of gebouwen vijftien miljoen. Bij Nationale Nederlanden was men juist veertien dagen geleden gereed gekomen met de afwikkeling van de novemberschade, een karwei, dat met veel overwerk gepaard is gegaan. Nu begint het lieve leven weer van voren af aan. Op de camping Noordwijkerhout heeft het geweld van de wind niet veel heel gelaten van een aantal zomerhuisjes. Cu rieus is overigens wel dat sommige delen van de inboedel naar het schijnt keurig op hun plaats bleven staan. HAARLEM Cobi Schreijer komt donderdag en vrijdagavond 5 en 6 april weer eens in de Haarlemse Waagtaveerne, met een vermnieuwd driedelig programma. Dat begint met En Als Vrouw Zeg Je Dan.en dan zegt en zingt Cobi het even: raak, geestig, en pikant gedurfd, door en door vrouwelijk van de vrouw uit en over de vrouw. Zij zingt van een meisje op de fabriek, van de vrouw die geen ingenieur mocht worden (in eigen goede vertalingen), over meisjes van dertien (van Paul van Vliet) en vrouwen van vijftig (van haarzelf). Zij babbelt over 'mijn emmetje' en de vreemde geheimzinnigheden die daar- omheem werden gebouwd, zij vertelt in haar zelg geschreven talking blues' hoe de vroukan een eeuw lang werden kleingehouden, en eindigt met koste lijke Spaanse coplas over de vrouwen (vertaald door Dolf Verspoor). Zij emancipeert op een genoegelijke, maar ook pittige, manier en als zij dat niet in de Waagteveerne doet, wil zij daarna nog best discussiëren ook. In Dialoog, het tweede deel, heeft zij gezongen gsprekjes van man en vrouw MONNICKENDAM De Cantorij Grote Kerk Monnickendam gaat op zaterdag 14 april in de Grote Kerk een uitvoering geven van Bachs Jo hannes Passion. Als instrumentaal koor werkt mee het Ensemble Felix Merites. Solisten zijn Adi Woltman le Glue (sopraan), Tony Jaanus Rebel (alt), Gerard van Dolder (tenor), Da vid Hollestelle (bas). De evangelisten- partij wordt vertolkt door Ruth Pos en de Christuspartij door Hans Zo mer. Het geheel onder leiding van Gert Nagel. Aanvang: 20.00 uur. AMSTELVEEN Het Pauluskoor zal onder leiding van Herman Blekken- horst op 10 april de Matthaeus Passi on van Bach in de Carmelkerk te Amstelveen uitvoeren. Het jongens koor van de Vredesschool te Amster dam en het Utrechts Studenten Bege- leidings Orkest werken mee. Solisten zijn Andrée Maillard Back (sopraan), Elisabeth Cooymans (alt), Arjan Blanken (tenor), Lieuwe Visser (bas); Herman Schey zingt de Christuspartij en David Johnston die van de evange list. De uitvoering begint om 19.30 AMSTERDAM De Johannes Passi on van Joh. Seb. Bach wordt op 7 april uitgevoerd door het Nederlands Kamerkoor en het Nederlands Kamer orkest o.l.v. Szymon Goldberg in de grote zaal van het Amsterdamse Con certgebouw. Solisten zijn daarbij Nelly van der Spek (sopraan). Norma Procter (alt), Simon van der Geest (tenor), Peter van der Bilt (bas).- Christuspartij: Max van Egmond, evan gelist: Ernst Haefliger. Aanvang 20.15 uur. ROTTERDAM In de grote Doelen zaal wordt op 8 april Bachs Matthaeus Passion uitgevoerd door het Philhar- Voorzitter vervoersboncl: Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT 'Voor uitstel van het erkennen van de sociale functie van de onderneming in de statuten van de Nederlandse Spoorwegen heb ik geen begrip'. Deze uitspraak deed de voorzitter van de Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel, de heer J. J. Das- sel gisteren op de ledenvergadering van de bedrijfsgroep spoorwegen van de AGBV in Utrecht. Volgens de heer Dassel zijn de directie van NS en de vakbonden het er al drie jaar over eens, dat de uitgangspunten van het door beide partijen aanvaarde sociaal statuut van NS tot doelstellin gen van de onderneming moeten wor den gemaakt. Daarmee is gewacht om: dat de statuten van de spoorwegen per 1 juli toch herzien moeten wor den. Maar onlangs hebben de vakbon den een brief gekregen waarin staat dat statutaire verbreding van de doel stelling van NS ten gevolge van tijd gebrek per 1 juli niet mogelijk is. De heer Dassel zei dat hij deze poging om roet in het eten te gooien niet kan waarderen. De AGBV-voorzitter hoopt dat het alsnog zal lukken gezamenlijke uit gangspunten te vinden voor de federa tie van vervoersbonden, waar de AGBV tot dusver buiten is gebleven. Als dat niet het geval is, wil de AGBV met de organisaties die de federatie vormen (de vervoersbonden van NW, NKV en de Federatieve Spoorwegvakbeweging) blijven zoeken naar mogelijkheden tot nauwere sa menwerking. Hét ledental van de AGBV bij de spoorwegen is sinds oktober '70 gestegen van 3850 tot 3900, terwijl het aantal personeelsle den bij de NS in dezelfde periode met ruim 1250 daalde. Het aandeel van de AGBV onder de georganiseerde NS- ers is dan ook gestegen van 12.7 tot 14.6 procent. De ledenvergadering van de bedrijfs groep besloot gistermiddag de Turk Talip Demirhan kandidaat te stellen voor de komende verkiezingen van de ondernemingsraad van de NS. Ver houdingsgewijs acht de bond het lo gisch, dat er een buitenlandse werk nemer in de ondernemingsraad komt, omdat 1 op 25 personeelsleden bij de NS tot deze categorie behoort. Van onze correspondent SCHIPHOL Gistermorgen landde voor het eerst een blauw-geel beschil derde Boeing-707 van de maatschappij Singapore International Airlines op de Amsterdamse luchthaven. Deze maat schappij gaat twee maal per week op Amsterdam vliegen. Tijdens een korte plechtigheid op Schiphol werd Artis een zending tro pische vissen aangeboden ter gelegen heid van de introductie van deze maat- India nationaliseert NEW DELHI De Indiase regering heeft de groothandel in tarwe genatio naliseerd om de stijging van de prij zen tegen te gaan en een betere distributie tot stand te brengen. De handel in rijst wordt later dit jaar overgenomen. Van een verslaggever DEN HAAG 'De vrije pers', een extreem-rechtse periodiek, wordt in de krijgsmacht niet al leen getolereerd, maar zelfs wel willend begeleid. Dit in tegen stelling tot extreem-linkse bla den, die geweerd worden. L( De fractievoorzitter van de PPR, i VO dr. Bas de Gaay Fortman, heeft minister De Koster op deze zaak W1 opmerkzaam gemaakt. Hij heeft dit gedaan met enkele vragen waarop hij het liefst mondeling antwoord zou willen hebben. De heer De Gaay Fortman vraagt bijvoorbeeld of de mededeling in 'De vrije pers' juist is dat dit blad 'dank zij welwillende en spontane medewer king van militaire autoriteiten' in alle inrichtingen van de krijgsmacht mag circuleren. Het blad zou verder heb ben geschreven 'het noodzakelijk te gengif te verstrekken' aan dienstplich tigen die 'bedreigd worden door ex- treem-linkse groepen binnen de strijd krachten'. Dr. De Gaay Fortman verwijst verder naar een advertentie in 'De vrije pers' waarin vrijwilligers worden geworven voor Rhodesië. Hij citeert: 'Het vrij willigerslegioen Rhodesië zoekt voor dienstname bij de bestrijding van het terrorisme in Rhodesië vrijwilligers die als officier, onderofficier of in een mindere rang gediend hebben bij de Nederlandse strijdkrachten. Zeer gunstige financiële voorwaarden. Keu ring zal in Nederland geschieden.' Aldus de advertentie in 'De vrije pers'. De Gaay Fortman vraagt of minister De Koster in deze publicaties geen aanleiding ziet zijn beleid ten aanzien van extreem-linkse bladen te herzien, danwel te streven naar meer samen hang in zijn beleid. Hambro Occidentale Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Aandeelhouders van Hambro Occidentale zal worden voor gesteld een dividend van ƒ3 in con tanten uit te keren. In verband met de wijziging van het boekjaar, heeft dit dividend betrekking op de negen- maands-periode van 1 april tot 31 december 1972 en is derhalve naar verhouding gdlijk aan het dividend van 4 over 1971-1972. bijeengebracht, uit oude, Haerlemse of Hoornse, 'liedtboeken', uit andere landen, van Annie M. G. Schmidt, Pisuisse, Miel Cools, Peggy Soeger en Cobi Schreijer. Zowel in de keuze, en het onvermoed opsporen van die boei ende liedjes, als in het eenvoudige, zuivere brengen, met eigen gitaarbe geleiding en een gezellig babbeltje tussendoor is Cobi Schreijer enig, zo als zeer velen al wel zullen weten. Bij haar vliegen de uren om (van half negen tot tegen twaalf). In het laatste deel Beelden uit Mijn Kinderjaren brengen smakelijk vertelde herinne ringen aan haar jeugd, met een opoe in de Jordaan haar vanzelf op oude smartlappen en juweeltjes van Louis Davids, Dirk Witte, Clinge Dorenbos. Tenslotte bezingt zij zichzelf als een mollige Hollandse moeke, die moeilijk over gevangenissen, bordelen en zelf kant kan zingen zoals zovelen jon geren dat smartelijk doen maar dan ontdek je dat 'moeke' ondertus sen genoegelijk langs haar neus weg toch heel wat problemen kritisch heeft aangeraakt. PRé trin< dat choi iet noe monisch Koor Toonkunst en het Rot terdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Erich Leinsdorf. De Christuspartij wordt gezongen door Barry Mc Da niel, die van de evangelist door Theo Altmeyer, Verder werken mee Elly Ameling (sopraan). Helen Watts (alt), Richard van Vrooman (tenor) en John Shirley-Quirk (bas). De uit voering begint om 12.00 uur. Dinsdag 10 april volgt een herhaling om 19.30 uur. AMSTERDAM De K.C.O.V. Excelsi or gaat Bachs Matthaeus Passion uit voeren op 17 april in het Amsterdamse Concertgebouw. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest en het Jeugd koor van Toon Vranken werken mee. Solisten zijn Annette de la Bije (so praan), Aafje Heynis (alt), Arjan Blanken (tenor) en Lieuwe Visser (bas). Hubert Waber vertolkt de Christuspartij: Anton Trommelen die van de evangelist De leiding van deze uitvoering, die om 19.15 uur begint berust bij Meindert Boekei. Muzikantenprijs voor saxofonist Povel AMSTERDAM De muzikantenprijs 1973 is in Amsterdam uitgereikt aan de 26-jarige tenorsaxofonist Ferdinand Povel. De eerste Nederlander die (vo rig jaar) de prijs kreeg was de trom pettist Nedly Elstak. Povel spdelt sinds zijn 16de jaar saxofoon. Hij won in 1964 met de combo van Martin Haak het Loosdrecht Jazzfestival. In 1972 speelde hij in het orkest van Kurt Edelhagen en de Duitse 'Brass band rythm combination'. Daarnaast heeft Povel arrangementen geleverd voor o.a. The Skymasters en New Sound. Bent u dol op koffie? En houdt u ervan uw kopje koffie feestelijk te versieren? Uil Dan heeft Klop- t I®» J Klop een prettige - VC1 Klop,® verrassing voor u. KIop-Klop is namelijk onlangs zó verbeterddat het een hele tijd op de koffie blijft staan.(Voorheen had het de neiging om er in op te lossen.) Door die grote standvastig heid kunt u uw koffie met Klop-Klop nu óók bedachtzaam genieten. En u hoeft u intussen ■geenszins zorgen te maken over uw lijn. Want Klop-Klop is een calorie-^ arm produkt. U hoeft er dus niet zuinig mee om te springen. En u kunt het zonder gewetens bezwaar aan uw visite presenteren.1 Is die visite toevallig wat uitgebreid, geen nood. In elk doosje Klop-Klop zitten immers twéé zakjes. Stuur briefkaart met f 1 extra postzegels aan ZNM postbus 1 Bergeyk en u krijgt een Klop-Klop Receptenboekje. 'n ZNZ produkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8