OPTIMISME OVER KANSEN OM GROEI TE OEHEERSEN 1 Jd 1 dichtbij ommentaar lislukt overleg Technici over het milieu Bestrijding van water- en luchtvervuiling moet anders IQ Geen aanwijzing voor heroïnesmokkel Geen tragedie De wereld van morgen Zonder naam en toch bekend omgeving stichter eregast DUW/KWARTET WOENSDAG 4 APRIL 1973 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 iet ziet ernaar uit, dat de werkgevers "n de metaal ten volle bereid zijn, de fitputtingsslag die ze de industriebon den in bet vooruitzicht hebben gesteld, Ijit te vechten. Geef je de actievoeren- 5 bonden een vinger, dan vragen ze olgend jaar de hele hand, en daar i we voor, zo schijnen de werk- te redeneren. Deze onverzette lijke houding, met name waar het de erverdeling van inkomens betreft, eeft opnieuw tot een impasse in het jnetaaloverleg geleid. Peigerden de werkgevers aanvankelijk jlfs maar te praten over een maxi- oum in de prijscompensatie en moest )f. Goudzwaard eraan te pas komen a ze over deze drempel heen te :lpen, nu blijkt, dat de werkgeversde- atie van de FME (Federatie He- rfpBl- en Elektrotechnische Industrie) in .het geheel geen behoefte meer heeft fetóian overleg met de industriebonden. Als gevolg daarvan staat er een coh- I (]ict voor de deur, dat qua omvang 1 |He na-oorlogse stakingen dreigt te kvertreffen. kennelijk menen de werkgevers, dat He bonden over onvoldoende geld be- Schikken om in vele bedrijven tegelijk Icties te voeren. Voor het geval de enden erin zouden slagen, door mid- lel van selectieve stakingen toch een.' antal bedrijven lam te leggen, zullen - e werkgevers teruggrijpen naar het c joroorlogse wapen van de uitsluiting. let andere woorden: ze zullen aan B erkwilligen die als gevolg van een n aking niet kunnen werken, geen loon "P itbetalen. Of de werkwilligen hun 'M roede over een dergelijke maatregel - ip de bonden of op de werkgevers p uilen richten, interesseert ons minder r lan het vooruitzicht, dat in zo'n. geval v e sociale verhoudingen binnen het drijf voor jaren verstoord zijn. 1 ,ok op nationaal niveau zullen de erhoudingen er niet beter op worden. heren De Boon (NW), Mertens .:V) en Lanser (CNV) hebben zich Dte inspanningen getroost om de ren Bakkenist en Van Boven ertoe bewegen, bij de werkgevers in de netaal aan te dringen op soepelheid. )at heeft niet mogen baten. Ook van of. Goudzwaard kan worden ge- gd, dat hij intensief heeft gezocht ïr een formule om uit het conflict ,ei_. komen. 'ujOp een gegeven moment heeft er een goeioorstel op tafel gelegen, inhoudend, ragehat de inkomensgroepen boven de 28.000 gulden niet meer de volledige «ïjscompensatic zouden ontvangen, daar deze regeling kende geen maxU num en eerst de inkomensgroepen yanaf 50.000 gulden zouden maximaal éér. procent van de prijsstijgingen niet gecompenseerd krijgen. (Per 31 de cember zou dat eventueel een half procent worden.) Dit voorstel door de industriebonden als niet serieus van tafel geveegd is ook door de beambtenbonden van de hand gewe ien. Zij hebben de werkgevers zelfs onduit de schuld gegeven van het nislukte overleg. Rest de vraag, hoe er nu nog een oplossing kan worden bereikt. Op de ze plaats is al eerder de instelling van een verplichte arbitrage geopperd. De standpunten zijn nu zodanig verhard, dat geen der partijen daar veel voor zal voelen. Toch zal er in deze rich- lV!ting moeten worden gezocht. Er kan ójten slotte niet tot St. Juttemis worden staakt. U3 ak wordt het langzamerhand tijd, de huidige methode van het vrije loono- ockp verleg eens onder de loep te nemen. .aavrfMen hoeft zich niet direct als pleitbe- shoi zorger voor een herstel van het dnfgi systeem der geleide loonpolitiek op te ""ta werpen om toch te constateren, dat de invloed van de overheid node wordt i.ici gemist. Een Centraal Akkoord alleen Jj-Jis kennelijk onvoldoende om tot af- radi spraken te komen in elk geval op gebied van de inkomenspolitiek. 'Blauwdruk voor overleving' zou een-goede titel zijn geweest voor een zojuist door de stich ting Toekomstbeeld der tech niek uitgegeven studie in de se rie Mens en milieu. Maar die ti tel was vorig jaar al eens ge bruikt door een groep Engelsen die de bevolking van hun land in eeuueüw tijd tot de helft wil de tetugbrengen en die mensen dan id dorpen wilden laten le ven van wat het land opbracht. Én daarom heeft de nieuwe stu die gewoon 'Beheerste groei'. Dat geeft meteen een heel ver- schil in denkwereld aan met die Britse groep, de Club van Rome die daaraan vooraf ging, en een heleboel andere denkers en schrijvers over milieu, uitgeput te grondstoffen en bevolkings explosies. Voor hen is groei iets dat uiteindelijk tot rampen moet leiden. Toch zijn er overeenkomsten. Net als de blauwdruk-makers weten de samenstellers van Be heerste groei dat je niet onbe perkt olie en andere dingen uit de grond kunt halen. Ook zij trekken de conclusie dat we naar een kringloop-economie moeten, waarin materialen op nieuw gebruikt worden. Zij blij ven alleen wat dichter bij huis met hun plannen. Het zijn de nuchtere technici van het Koninklijk instituut van ingenieurs, die zich twee jaar geleden op hun congres afvroe gen wat er nu toch met het mi lieu aan de hand was. Zij zagen dat er veel gegevens waren, maar niet genoeg. En ze gingen in werkgroepen uiteen om het ontbrekende te vinden. Zij bren gen nu hun eerste rapport uit. door Rob Foppema De manier waarop wij water verontreiniging te lijf gaan, met heffingen op geloosd vuil, zal niet 3iet gAwëUste, resultaat opleveren. Nööig is bovendien eén systeem dat het gebruik van veel water (en dps het ontstaan van veel af- valw^tèrjF.ontmoedigt. Overigens is ons waterbeheer r~ Nederiahds grootste milieupro bleem r zo versnipperd dat er gëéri samenhangend beleid be dacht! kén^ worden. Voorgesteld wordtéeji structuur waarin dat wé! moet kunnen, -waarin ieder een bovendien kan zien wat er gebeuri en niemandzich gepas seerd voélt. Een beleid tegen luchtveront reiniging kén beginnen met het overal neerzetten van snuffelpa- len, maar het tienmaal zo goed koop om na te gaan wat er aan kwalijke dampen uit schoorste nen, uitlaatpijpen en fabrieken komt. Daaruit kan worden uitge rekend wat die snuffelpalen zou den meten. De bestrijding van luchtvervui ling door het wegverkeer kan zich niet beperken tot personen auto's. Bromfietsen stoten bijna evenveel koolwaterstoffen uit als auto's; van het stikstofoxide komt ruim eenderde uit de dieselmoto ren van vrachtauto's. Koolwater stoffen plus stikstofoxiden geven smog. Dat zijn enkele van de meer alledaag se bevindingen van de werkgroepen die het Koninklijk Instituut van inge nieurs (KIvI) na zijn milieucongres var. juni 1971 opzette. Hun werk werd gecoördineerd door een stuurgroep Milieuzorg onder voorzitterschap van dr. 'ir. W. J. Beek. Begonnea met hét overzichtelijke pro bleem 'wat kan de techniek bijdragen om het' milieu ,-s.choon te houden?', kwamen, die groepen in steeds inge wikkelder vaarwater terecht. Het mi lieu bleek maatschappelijke, economi sche 'en zelfs ethische kanten te heb- hen* waar je als technicus niet om heen kon. Ze zijn er ook niet omheen gegaan, én zo ontstond de nu verschenen eerste :deelstudie, Beheerste groei. Met een origineel en verstrekkend eco nomisch hoofdstuk over hoe het zou kunnen. Met een heldere ethische ver handeling van prof. dr. J. de Graaf over waarom het moet. En met een voorzichtig gepresenteerd maar ver rassend toekomstbeeld van Beek zelf Dr. ir. W. J. Beek over 'de ontwikkeling van de geïndus trialiseerde samenleving'. Op dat 'sce nario' wordt verder ingegaan in de rubriek 'Wetenschap en techniek. Aangetast Het economische hoofdstuk begint met vast te stellen hoe de milieukwes tie de traditionele economie heeft aangetast. Die hield zich bezig met het gebruik van schaarse middelen voor de bevrediging van onze materië le behoeften. Dat gebeurde in een marktmechanisme, waarin die midde len een prijs kregen dié hoger was naarmate ze schaarser waren en de bevrediging van. onze materiële, be hoeften dus duurder werd naarmate ze moeilijker te stillen waren. Daar is op twee manieren de klad ingekomen. Ten eerste begint het mi lieu onder onze activiteiten zo te lijden dat we „doorkrijgen dat dat óök een schaars goed is. Maar daar heeft nog niemand eén,..prijs voor kunnen vaststellen en dus trèkt het marktme chanisme zich er niets van aan. Ten tweede beseffen we dat sommige mid delen niet- alleen maar een beetje schaars zijn, maar helemaal op kun nen raken. Ook jnet die 'absolute' schaarste weet het marktmechanisme niet goed raad. Het reageert kortzich tig (met een blikveld van tien, hoog uit vijftien jaar). En als het de bodem van dé pan ziet, en* dlis de prijs verhoogt kan liet te laat zijn om nog verantwoorde verVangirigsmidde- lér. te vinden: - Kleinkinderen Dat probleem hebben de schrijvers van het economische hoofdstukken willen aanpakken met twee centrale gedachten in het achterhoofd: de be staansmogelijkheden van onze klein kinderen en hun kleinkinderen enzo voorts moeten zekergesteld worden, dus onmisbare hulpbronnen mogen niet op raken. En in de te ontwikke len oplossing moet de keuzevrijheid voor individuele mensen zo groot mo gelijk blijven. Dat eerste principebetekent dat we moeten overgaan naar een kringloop- economie, waarin materialen niet meer worden weggegooid of geloosd, maar opnieuw gebruikt. Dat betekent een forse revolutie, maar we moeten ge woon vaststellen dat dat het eindoel is en dat we in ieder geval in die richting moeten werken. Nu heeft de wereld eeuwen lang als kringloop-economie gewerkt, namelijk tot de opkomst van de industrie, in de achttiende eeuw. Naar die samenle ving. aldus de heren Van den Belt, Smit en Van der Straaten kunnen we niet terug. Zelfs als we het geleidelijk proberen, betekent dat barre hongers nood. (Het Britse idee om daarom de bvolking ook geleidelijk te verminde ren,* wordt in een ander hoofdstuk door ir. R. van Hasselt onmogelijk verklaard. Als we erg ons best doen kunnen we bereiken dat de bevolking over -tachtig jaar niet meer groeit. We zijn .dan. in Nederland met zijn zeven tien-miljoenen. Proberen we sneller af te remmen dan. gaan er dingen heel erg mis). Maar er is een ander soort kringloop economie, waarin we de industriële grondstoffen, die er tenslotte toch zijn, gebruiken als 'werkkapitaal', en telkens opnieuw gebruiken. Dat zal de produktiekosten wel verhogen en dat is vervelend maar dat helpt juist wel weer om de industriële produktie, en dus het grondstoffen verbruik waar het om begonnen was, te matigen. En naar mate we tech nisch slimmer worden, gaat het beter. Rechtbreien Die visie op de verre toekomst is natuurlijk belangrijk, maar wel zo interessant is de vraag wat we nu moeten doen. De drie economische auteurs willen de onvolkomenheden in het marktmechanisme voornamelijk recht breien door het schaarse milieu en de eindigheid van grondstoffen- voorraden wèl tot uitdrukking te brengen in de prijzen. De andere mogelijkheid is dat de overheid direct gaat ingrijpen in de verdeling va goederen en diensten, en dat laat minder over van de individuele keuze vrijheid. Door met milieu-heffingen de prijzen bij te stellen lukt dat beter. Tot zover zijn de geluiden nog niet zo erg nieuw, maar over de praktische haalbaarheid van hun ideeën zijn Van den Belt. Smit en Van der Straaten verrassend optimistisch. Het gebruike lijke argument tegen doeltreffende milieuheffingen is dat. als Nederland ze wel toepast en de rest van de wereld niet. onze economische concur rentiepositie ten opzichte van het bui tenland slechter wordt. Dat argument noemen de drie zonder aarzeling kort zichtig. We kunnen niet zover gaan dat de betalingsbalans uit zijn voegen raakt of de werkgelegenheid wordt aange tast. Maar binnen die beperkingen kunnen we internationaal wel dege lijk voorop lopen met een houtsnij dend milieubeleid. Zij verwachten dat zo'n beleid, juist op het gebied van internationale concurrentie, op iets langere termijn grote voordelen heeft: 'Wanneer ons land eerder dan onze handelspartners de consequenties van de milieuproblemen aanvaardt, dan zal de aanpassing van onze samenle ving die te zijner tijd toch nodig is, eerder zijn voltooid dan elders. Bi; wijze van illustratie wijzen zij op de modernisering van de landbouw in de tweede helft van de vorige eeuw. Mede door een snelle reactie op de gewijzigde omstandigheden heeft Ne derland toen op dat terrein een grote internationale voorsprong verkregen. (Daarmee willen de heren trouwens niet pleiten voor het bij wijze van speculatie snel invoeren van een straf milieubeleid). Het rapport Mens cn Milieu I, Be heerste groei, is voor 18 te bestellen bij de stichting Toekomstbeeld der techniek In Den Haag, giro 1 60 99 00 (en voor 16 af te halen: Prinsesse- gracht 23). DEN HAAG Minister Van Agt (justitie) kan de juistheid van de ver klaring van twee leden van het Ame rikaanse congres, dat via de havens van Amsterdam en Rotterdam heroïne wordt gesmokkeld naar Amerikaanse militairen in Duitsland, niet onder schrijven. Dit blijkt uit het antwoord van de bewindsman op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP). Een paar storende zetfouten hebben enige onduidelijkheden veroorzaakt in het artikel over het voorstel van prof. dr. P. J. Roscam Abbing aan de drie :rote confessionele partijen op de rerkpagina van gisteren. In de voor laatste vraag aan de hoogleraar werd gesproken van kiezers die sinds jaar en dag 'uit tragedie' op een van de bekende drie confessionele partijen stemmen. Uiteraard is hier 'uit tradi tie' bedoeld. Verder is een zinsfragment bij het maken van de pagina gaan dwalen. Daarom herhalen we die hele zin nog even (hij begon onder aan het tweede kolommetje): 'De drie genoemde par tijen hebben een bepaalde achter grond, respectievelijk in de hervorm de kerk, in de gereformeerde kerken en in de roomskatholieke kerk, maar het wordt steeds minder duidelijk dat het belijden dier kerken tot verschil lende partijpolitieke programmapun ten moet leiden. Het scenario voor de ontwikkeling van de geïndustrialiseerde samenle ving' dat dr ir. W. J. Beek onder de titel 'De wereld van morgen bijdroeg aan de hieboven heschreven studie Beheerste groei, heeft een angstig eenzijdige voorgeschiedenis. Het is het resultaat, schrijft de auteur, "van een lange reeks discussies en studie weken voor het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), Ka mers van koophandel en handelsbe vordering, de Nederlandse maatschap pij voor nijverheid en handel, en instellingen als Rotary Clubs. 'Alleen de confessionele werkgevers ontbre ken nog. Des te boeiender is het, te lezen dat de auteur in zijn toekomstwereld de be lastingdruk zonder morren nog verder ziet stijgen, de overheid haar invloed tot binnen het beleid van de onderne ming ziet uitbreiden, de mogelijkheid van staatscontrole op investeringen binnen bereik ziet komen. Het be drijfsleven krijgt gevoelige vegen uit de pan en wordt bijna hartstochtelijk opgeroepen zijn rol in de samenleving drastisch te veranderen. Het lijkt haast of Beek zijn 'lange reeks discussies' alleen nodig had om zijn ideeën tegen krachtige tegenstan ders te beproeven. En ook dat is weer niet helemaal waar, want de maat schappelijke rol die hij voor het be drijfsleven bepleit, lijkt er een waar mee. een ondernemer best kan leven. Nog twee noodzakelijke punten ter informatie. Dr. Beek is zelf research- directeur bij Unilever (en ex-hoogle raar in Delft), Zijn 'scenario' Is geen toekomstvoorspelling, maar een 'po ging om de koers van de samenleving in het vizier te krijgen om de coficre- te suggesties en aanbevelingen uit milieustudies te kunnen wegen'. Die samenleving zal meer en meer geïndustrialiseerd zijn', in de zin dat men zal werken in grote werkorgani saties', ook in. de dienstverlenende sector (die iri omvang 'zal toenemen). Dit zal leiden tot behoefte aan centra lisatie, 'zelfs tot een roep om sterke mannén'. Daar staat tegenover de voortgaande deelname van bredere la gen van de bevolking aan het onder wijs. 'De kiezer en de consument worden mondiger. Buitenparlementai re acties en actios van consumenten zullen meer dan tot nu toe aan de vorming van de publieke mening gaan bijdragen.Dat proces moet worden bevorderd. Het is het natuurlijke te genwicht tegen de tendens naar bu reaucratische en centraal geleide gro te werkverbanden. 'Wellicht is het leren leven met deze spanning tussen de basis en de top de grootste opdracht aan de huidige sa menlevingen'. De belangrijkste eis voor de technolo gische ontwikkeling is verbetering van de rendementen. Voor tal van pro cessen is het gebruik van energie, materiaal en water nog te verkleinen. Hogere prijzen voor energie en water bij groter verbruik, kan die ontwikke ling stimuleren. De wetgeving (waren-, milieu- en hin derwetten) zal strenger worden, Har monisatie in de EEG. zal ons aan de ene kant verlossen van verouderde juridische erfenissen, anderzijds gaan in de richting van de meest verstrek kende regelingen die bij de lidstaten bestaan. 'Dat behoeft niet remmend te werken'. Openbaar bestuur en ondememingsbe- stuur zullen, dichter bij elkaar komen te staan. Konden wetgeving en belas tingregelingen nog worden gezien als uitwendige factoren die op de onder neming werkten, 'zaken als prijscon trole, produktievergunningen en een toewijzingsbeleid van energie, water en grond zijn dat al veel minder. Zij vragen een continu overleg en uitein delijk zelfs gezamenlijke planning'. Het staatsapparaat, vooral voor con trole en planning, wordt nog uitge bouwd. De neiging bestaat, deskundig heid op deze gebieden op te bouwen met A'oorbijgaan van de ervaring die bijvoorbeeld in de grote industrieën aanwezig is. Als Beek de onervaren lieden ziet die veel nieuwe milieu functies bemannen, vreest hij dat de bestaande achterstand er nog groter van zal worden. Rijnmond Dat is natuurlijk erg jammer. Elders in Beheerste groei, doet hij de vol gende oplossing aan de hand, bijvoor beeld voor Rijnmond. De industrie heeft wèl de specifieke kennis om snel tot een uitgewerkt, zinvol plan te komen, 'maar kan om redenen van gerechtvaardigd eigenbelang vaak niet voorlopen in normstelling. De samen leving zou er goed aan doen, die specifieke industriële kennis in haar belang te mobiliseren, en de industrie per bedrijfstak en/of per gebied ver antwoordelijk te houden. De verant woordelijke overheid stelt vast op welke punten de samenleving verbete ring wenst, en bepaalt de norm en de tijd waarin die norm bereikt dient te worden. De industrie maakt aan de hand daarvan een plan 'en geeft aan hoe dit openlijk kan worden ver volgd'. Het probleem is natuurlijk, aldus dr. Beek, dat de ongeorganiseerde consu ment gevraagd wordt, in deze aanpak te vertrouwen. Dat kan alleen lukken bij voldoende openbaarheid vóór de beslissingen vallen. Deze tactiek drijft de industrie op een hoop, en dat is precies waar Beek het naar toe wil hebben (we zijn terug in zijn 'scenario') 'Zij dient zich te organiseren om verantwoordelijkheid per regio en per bedrijfstak te kun nen dragen. Het is in haar eigen belang dat haar deskundigheid ook inderdaad maatschappelijk wordt ge bruikt. De industrie dient haar sociale rol, die nu pover is, te versterken. Meer duidelijkheid over haar produkten, haar werkwijze en haar werkgelegen heidsbeleid zijn nodig om een werke lijk sociale partner te kunnen zijn. De huidige vorm van reclame bijvoor beeld, draagt ertoe bij dat de consu ment de industrie ziet zoals de indus trie haar klant ziet dat wil zeggen als kortzichtig en egoïstisch'. 'Intern dient de industrie de democra tie aan de basis te verstevigen indien men werkelijke loyaliteit aan de doel stellingen van de onderneming van haar medewerkers verwacht. Dat ver eist opvoeding van alle zijden, reden om het in stappen te doen. De eerste stap, nu gezet met de ondernemings raden, is nog maar een begin van participatie. De eerste ervaringen in ons land zijn echter nog zo weinig gunstig, dat men als volgende stap een stap terug moet verwachten'. De veertig appartementen van ho tel Sin Nombre in het Spaanse kustplaatsje Cubellas zien er bijna net zo uit als elk Spaans toeristen- apparatement: je kunt er zitten, slapen, desgewenst zelf koken en een bad nemen, maar in deze 'ap partementen zonder naam' vind je geen drempels, wèl rails en hand grepen om je vast te houden, huis telefoon en alarmbellen voor het geval dat, zoals ook op veel andere plekjes in dit hotel van de Bond zonder Naam. Maandag is het ho tel voor Nederlandse bejaarden en minder validen zoals gisteren hier te lezen was officieel geo pend, ook al duurt het zeker nog een iveek en misschien wel langer voordat de eerste gasten er echt kunnen wonen. Tot zolang zijn ze ondergebracht in een hotel in het naburige Sitges. Waarom heeft de bond dit hotel gebouwd? Voorzitter pater Corbey zegt: 'Om maatschappijkritische re denen, zoals alles wat de Bond zonder Naam probeert te doen. Wij vinden dat bejaarden en min der validen in ons land maatschap pelijk ivorden achtergesteld'. Er wordt, zegt hij, wel een hoop voor hen gedaan, maar desondanks le ven ze in een sociaal isolement, omdat ze alleen als verzorgingsob ject gezien worden. En daar schiet ons land dan in tekort, want 'ook een bejaarde voelt zich honderd procent mens en wil als zodanig gerespecteerd worden. De Bond zonder Naam wil ieder mens tege moet treden als een volwaardig lid van de maatschappij'. En daarom vinden die bejaarden en invaliden in dit hotel als alles af is) personeel dat altijd voor Zon, zee, palmen en veel frisse lucht zijn de ingrediënten waar de vakantiegangers in hotel Sin Nom bre in elk geval op kunnen reke nen. Alle apartementen kijken uit op de blauwe Middellandse Zee en het glooiende landschap dat het bijna Hollandse zandstrand van het hotel scheidt. De bewoonde wereld, hft dorp Cubellas. is vlakbij, bo vendien is er gratis busvervoer heen en wie daar geen zin in heeft, kan nog in de hotelwinkel tjes terecht ook (supermarkt, da meskapper, wasserette en souvenir winkel). Pal voor de deur is een zwembad aangelegd, geschikt voor jong en oud, goede of slechte zwemmers of alleen maar pootjes baders. Het ligt in het hotelplein tje, dat naar de stichter van de bond genoemd is: Plaza Henri de Greeve. Er is een terras, waar 's avonds verlichte fonteinen zullen spuiten en er is nog ruimte genoeg naast om een palmdnpark aan te leggen. Cubellas ligt zo'n vijftig kilometer bezuiden Barcelona, tussen Sitges en Calafell in. Wie nog nooit in een vreemd land geweest is, zal zich hier best op z'n gemak voeldn: in de richting van Calafell kom je eerst door een Nederlands-Duitse 'nederzetting', volgebouwd met door toeristen bewoonde bunga lows en appartementen. En daar is zowaar ook het duidelijk zichtbare en makkelijk te vinden 'Hollandse eethuisje van Hanny'. Iets verder op zijn voornamelijk Belgen geze ten, wat inhoudt dat daar patates gegeten worden. Langs de kant van de weg staat dan ook een groene kraam, waarop in grote let ters 'pommes frites' geschreven is. En als je goed kijkt, zie je er nog Spanjaarden ook. hen klaarstaat, liften waar je ook makkelijk met een rolstoel in kunt, een dokter, een verpleegster, ge noeg Nederlanders in de buurt om niet in angst behoeven te zitten dat je met de vreemde taal in de knoop komt, merendeels Neder lands eten en zo nodig dieetmaal- tijden, recreatiezalen met een kleu- ren-tv, waarop zelfs op gezette tij den via een videorecorder Neder landse programma's te zien zijn, een bibliotheek en een medisch centrum, en hobbyruimten. En dan is er natuurlijk een kapel, waar je naar je 'eigen' kerk kunt. Niet alleen naar de mis dus, want de Bond zonder Naam is niet, zoals vaak hardnekkig ivordt. volgehou den, een specifiek rooms-katholieke instelling. Het is een bond 'voor alle mensen en van alle mensen die een betere wereld beogen door middel van de naastenliefde' en de secretaris is dan ook een hervorm de predikant, dr. C. Snijders uit Haarlem. Van september tot half mei staat het hotel open voor bejaarde en minder valide gasten, die er eventueel met man of vrouw vier weken voor 555 de man een volledig verzorgde vakantie kun nen houden. Die minder validen hoeven nog helemaal niet bejaard te zijn: van 21 jaar af en ouder kunnen ze al in Sin Nombre te recht, maar wel en dat geldt ook voor de oudere mensen onder voorwaarde dat ze om welke reden dan ook anders niet met vakantie kunnen en bovendien niet elke dag hulp van een ander dan man of vrouw nodig hebben. Na half mei wordt het, vindt de bond, in Spanje te heet voor deze groe pen gasten en daarom is het de bedoeling dat in de zomermaanden gewone toeristen in de apparte menten komen wonen tegen gewo ne tarieven, zodat én de onkosten van de goedkope maanden én mis schien het miljoen schuld een kwart van de totale stichtingskos- ten een beetje ingelopen kun nen worden. De nu tachtigjarige pater Henrl de Greeve heeft de Bond zonder Naam gesticht. Bij de opening van het Spaanse hotel met de naam van zijn bond mocht hij natuurlijk niet ontbreken en dus vloog de bejaarde pater een dagje over. Hij vond zichzelf daar helemaal niet te oud voor. 'Je bent pas oud, vind ik, als Je begint te zeveren', zei hij, demonstratief met een zakdoek langs zijn mond vegend. jarig 'Op een zaterdagavond kreeg een klein mannetje een ideetje: verbe ter de wereld ■e'n begin met jezelf'. Die zelfbedachte spreuk, die pater Henri de Greeve in een van zijn eerste 'lichtbakens' in 1938 de Ne derlandse huiskamers in slingerde, kwam aan. Toen hij thuiskwam, vertelt hij, lagen er al <i?n paar brieven van luisteraars die schre ven dat ze dat ook zo voelden en met hem mee wilden doen. Dat was het begin van de Bond zonder Naam. 'Het werk groeide uit en na een tijdje kwamen er zelfs honderd vijftigduizend brieven per maand binnen', aldus pater De Greeve, die stilstond bij de honderden vrij willige medewerkers van weleer, 'aan wie we het voortbestaan van de bond te danken hebben'. De bejaarde pater had bij de ope ning van het hotel een speciale taak te vervullen. Hij was naar Cubellas gekomen om zijn eigen borstbeeld te onthullen, in ruwe vorm, want het definitieve afgiet sel lag op dat moment nog bij de Spaanse douane. De opening van hotel Sin Nombre is niet het enige heuglijke feit waarop de driehonderdduizend le den en de staf van de Bond zonder Naam kunnen terugzien. Op exact dezelfde tweede april was het vij fendertig jaar geleden dat pater Henri de Greeve min of meer toevallig door een van zijn toen alom bekende 'lichtbakens' (zijn wekelijkse radiopraatjes) de bond oprichtte. Daarom waren er ook cadeautjes. Zo gaf het ministerie van erm een schilderij weg ('wat het voorstelt is me niet bekend, je kunt er alle kanten mee uit'), directeur F. van Essen kreeg uit dankbaarheid van de algemene Ne derlandse invalidenbond ANIB een erespeld op de revers en een verte genwoordiger van de bejaarden overhandigde de oude pater een enveloppe met inhoud. Sinds de oprichting heeft de bond, die inmiddels in een stichting is omgezet, nooit een cent subsidie gehad. Het geld, nodig om de ta ken van de bond te financieren, is altijd opgebracht door de honderd duizend leden met hun vrijwillige bijdragen. 'Simpkins zal het lang volhouden. HIJ heeft weinig bewegende delen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7