Burger overweegt ermee te stoppen UW Politie Barcelona vuurt op arbeiders CH wil komst van casino's voorkomen Het Westland na de storm zeven jaar president is te lang WASAUTOMATEN 499,- Ook Den Uyl sou somber gestemd zijn SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Rotterdam steunt voorstanders van Zestienhoven Jongetje overreden In deze krant Euro-Rama toont schade Rijexamen wordt vandaag duurder krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! Nieuwe Leidse Comraiit Ct->ntwaetirh nhnhlpupn WOENSDAG 4 APRIL 1973 54ste jaargang no. 3 «enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 ISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN J Alle bekende merken i Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Een triest beeld van de ravage die de storm gisteren op veel plaatsen in ons land aanrichtte. Dit bleef over van een tuin bouwkas in bet Westland, waar de schade aan glas én aan de gewassen bijzonder groot was. Verder trof de storm vooral de kuststreek, waar talloze bomen ontworteld werden en huizen beschadigd. Maar ook natuur gebieden als Dc Hoge Veluwe werden zwaar getroffen. Zie ook pagina 8 en 11. au onze parlementsredactie DEN HAAG De kans dat formateur Burger doorgaat met bet formeren van een kabinet-Den Uyl is gisteren bijzonder klein geworden, nu de fractie van de KVP in de Tweede Kamer niet wil terug komen op haar voornemen, geestverwanten te ont raden in liet kabinet te gaan zitten. ADVERTENTIE enz. enz. In elke prijsklasse. Uit voorraad te leveren. Ner gens heeft u zo'n keus als in onze ENORME toonzalen. „Meu bel. en Slaapbankencentrale", In dustriegebouw Goudsesingel 66, Rotterdam, tel. 010-126461. Einde Opel GT RUSSELSHEIM (AP). De Adam Opel AG heeft bekendgemaakt, dat men in augustus de fabrikage van de sportwagen, de G.T., zal stopzetten. lijf daaen loon ingehouden BARCELONA (AP, Reuter) De Spaanse politie heeft gisteren bij Barcelona het vuur geopend op een menigte van tweeduizend be togende bouwvakarbeiders. Een arbeider werd gedood en tientallen raakten gewond. Ook tien politiemannen liepen verwondingen op. Het waren de ergste arbeidsonlusten in Spanje sinds ruim een jaar, toen de politie in de noordelijke stad El Ferrol twee arbeiders van een scheepswerf doodschoot.' Een communiqué van deze strekking, dat gisteren na drie kwartier praten door de KVP-fractieleider mr. F. An- driessen is uitgegeven, zou de forma teur zo hebben ontmoedigd, dat hij ernstig overweegt zijn opdracht terug te geven. De heer Burger heeft hiero ver gisteravond drie uur lang met kandidaat-premier Den Uyl overlegd. Daarbij zou zijn gebleken, dat ook Den Uyl zelf somber is gestemd over de bestaansmogelijkheid van zijn pro- gresieve kabinet. Niettemin zou een aantal KVP-ers uit de fractie het niet uitgesloten achten, dat Andriessen alsnog bereid zal zijn ministers te leveren, wanneer de for mateur toegevend zou reageren op drie 'programmatische verlangens' die de fractie in het communiqué heeft neergelegd. Recht doen Om te beginnen zou de formateur een program-formule moeten hanteren, die recht doet aan het programma van de christen-democraten. Confessionele minister in zo'n kabi net moeten daarvoor hun eigen in breng kunnen hebben. Verder moet er duidelijkheid komen over de uitwerking van een aantal belangrijke programpunten, met name of daarover al dan niet een kabinets kwestie zal worden gesteld door de progressieve drie. Voor sommige KP-ers is met het communiqué het harde standpunt van deze fractie herhaald. Volgens andere fractie-leden onder wie drs. P. van ROTTERDAM Het gemeentebe stuur van Rotterdam heeft een subsi die van 2000 gulden gegeven aan het comité werknemers Zestienhoven, dat het behoud van de Rotterdamse lucht haven voorstaat. Met het geld moet een deel van de kosten worden gedekt van een Nipo-onderzoek, dat in op dracht van het comité onder omwo nenden werd ingesteld. Het bedrijfsle ven had daarin eerder al een kleine 15.000 gulden bijgedragen. Uit de enquête bleek, zoals gemeld, dat een overgrote meerderheid van de direct omwonenden geen bezwaar had tegen het voortbestaan van de ge wraakte luchthaven. ROERMOND De achtjarige Martien van Nieuwehoven uit Nedenveert is gistermiddag door een auto overreden en om het leven gekomen. Meer bewolkt Van het westen uit toenemende bewolking, mogelijk gevolgd door regen. Tot matig of krach tig toenemende zuidwestelijke wind. Maximum temperaturen ongeveer 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe buien en ook overdag vrij koud. Morgen zon op: 06.06 onder: 19.20 maan op: 06.25 onder: 22.43 De onlusten van gisteren ontstonden in het kleine stadje San Adrian del Besos, ongeveer acht km ten noorden van Barcelona, toen de ochtendploeg te horen kreeg dat vijf dagen loon zou worden ingehouden, na een wilde staking maandag voor hoger loon. De politie opende het vuur. nadat de arbeiders geweigerd hadden zich op bevel van de politie te verspreiden, aldus een woordvoerder van de poli tie. De bouwvakkers, die werkzaam waren bij de aanleg van een elektrische centrale, reageerden na de bekendma king over de inhouding van het loon met woedende uitroepen, het gooien van stenen en het blokkeren van een spoorlijn. Volgens de politie werd er op de menigte gevuurd, toen men 'het noodzakelijk achtte de agressie te on derdrukken'. Aanval Een Spaans vliegtuig heeft gisteren voor de kust van Agadir een aanval gedaan op een vaartuig van de Marok kaanse kustwacht, dat een Spaanse vissersboot opbracht. Me vreest, dat dit incident in het Spaans-Marokkaan- se visserijconflict ernstige gevolgen kan hebben. Marokko heeft enkele BirWSnlSncJ weken geleden zijn territoriale visse- rijgebied tot zeventig mijl uitgebreid. Tegen deze stap heeft Spanje, dat het zwaarst wordt getroffen, heftig gepro testeerd. Binnen het Marokkaanse vis- serijgebied mogen nu alleen nog die buitenlandse schepen vissen, waarvan de regeringen afspraken met Marokko hebben gemaakt. Een Marokkaanse marinewoordvoer der bevestigde, dat een Marokkaans fregat met raketten werd beschoten, maar dat de Spaanse vissersboot' toch kon worden opgebracht. De ambassa deur van Spanje in Rabat heeft de, vrijlating van het schip en de beman ning geëist. Vervuiling Men schrijft i Recept Puzzel Commentaar Wetenschap en techniek Familieberichten wat is 't wat! ROTTERDAM Slechts met inspanning van alle krachten kan het tentoonstellingsgebouw Eur-o-Rama in Europoort dinsdag weer voor een deel open. De expositieruimte is evenwel volledig verwoest. Eur-o-Rama toont nu actueel hoe een storm kan huishouden. Getracht wordt voor de Paasdagen weer normaal te kunnen draaien. 'Ik breng u ontbijt op bed, dan vertel ik meteen wat er met uw electrische boor is ge beurd.' Mr. J. A. W. Burger tieleider (ARP) onder leiding van de formateur, onvoldoende aan het licht gekomen zijn. Van Zeil noemde het gesprek 'niet optimaal', waarin kenne lijk veel langs elkaar heen is gepraat. Toen had Burger als arbiter conclu sies uit het gesprek moeten trekken, vindt Van Zeil, om de nodige duide lijkheid voor de beide partijen te brengen. Dat is toen helaas niet ge beurd, meent hij. 'Wanneer Burger in zijn antwoord op ons communiqué', aldus Van Zeil. 'dit nu wel doet, dan brengt dit wellicht een wijziging in het standpunt van de fractie'. Burger heeft hier gisteren nog niet openlijk op gereageerd. Zeil genoemd als kandidaat-minis ter in een kabinet-Den Uyl zou hiermee daarentegen een opening ge schapen zijn. Hij ziet hierin een mo gelijkheid voor Burger om duidelijk te maken waar nu de schoen wringt. Dit zou in het gesprek van vorige week maandag tussen kandidaat-pre mier Den Uyl (PvdA). Andriessen, fractieleider (KVP) en Aantjes frac- Van een verslaggever RIJSWIJK Met ingang van van daag wordt het rijexamen duurder. De inschrijfgelden zullen worden ver hoogd met ƒ2,25, waardoor de prijs van een volledig examen op 33 gulden komt. Een praktisch herexamen komt op ƒ30,50, die van een theoretisch herexamen blijft gelijk: ƒ23,35. Stakers in Suriname 5 Optimisme over kansen om groei te beheersen 7 Buitenland Explosies in Londen 9 IJsland laat tanden zien9 Kerk Gijsen mikt op 30 pet2 Primaat mag niet weg2 Sport Misère bij N AC 13 Economie Afrika bezorgd 17 Schakel: 'Uiterst kwalijk spel' Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om te voorkomen, dat er in Nederland speelcasino's komen heeft mr. W. Scholten (CHU) een amendement ingediend op het initiatiefvoorstel van de heren Geurtsen (WD) en Van Schaik (KVP) tot wijziging van de wet op de kansspelen. Het voorstel van de CHU vindt krachtige en principiële steun bij de ARP. Voor het geval dat het voorstel, on- danks de ernstige bezwaren van de h protestants-christelijke partijen zal worden aangenomen, heeft mr. Schol ten nog een aantal voorstellen op tafel gelegd om de regeling te verbe teren. Zo wil hij voorkomen, dat de speeltafels worden neergezet in ho tels, café's en nachtclubs. De speel banken moeten in ieder geval geïso leerd worden. Ook mogen volgens een ander amendement van mr. Scholten de speeltafels niet worden geëxploi teerd als nevenbedrijf van hotels, en feest- en of concertzalen. De kans, dat andere commerciële belangen invloed krijgen bij de exploitatie van de casi no's zal, volgens mr. Scholten, zo klein mogelijk dienen te zijn. CRIMINALITEIT 'De ervaringen in het buitenland heb ben geleerd, dat de casino's vooral criminele elementen aantrekken. De Chinese gokhuizen in Amsterdam staan reeds onder controle van syndi caten in Londen', vertelde de heer Schakel (ARP). 'Nederland kan ge bruikt worden voor een verdere pene tratie in Europa. Engelse deskundigen hebben Nederland met klem ontraden om de speelbanken te introduce ren' .De heer Schakel verklaarde ver- M. W. Schakel: ernstige bezwaren Voor vervolg zie pagina 5, le koloni. PARIJS (Reuter, UPI) Presi dent Georges Pompidou van Frankrijk heeft de Nationale Ver gadering meegedeeld dat hij de ambtstermijn (zeven jaar) van de Franse president te lang vindt. De oppositiepartijen hebben on langs gepleit voor een periode van vijf jaar. Pompidou liet zich niet uit over het aantal jaren, dat hij wèl geschikt acht. De president wil een voorstel indie nen om de grondwet te wijzigen, zodat de ambtstermijn met ingang van 1976 wordt bekort echter op voorwaarde dat niet geprobeerd wordt, de grondwet ook op andere punten te wijzigen. Pompidou kondig de voorts sociale maatregelen aan om een eind te maken aan de 'schokken de ongelijkheid' in Frankrijk. Vooral de gehandicapten en bejaarden mogen verbetering van hun positie verwach ten. DEBRÉ NIET BESCHIKBAAR Pompidou benoemde Pierre Messmer opnieuw tot premier om hem in staat te stellen een nieuw kabinet te vor men. Hierin zal Michel Debré, die in het oude kabinet nog minister van defensie was, niet voorkomen. Debré. die gisteren zelf meedeelde, zich niet meer beschikbaar te stellen, was de laatste tijd een omstreden figuur. De door hem doorgezette wet die uitstel van militaire dienst voor studenten onmogelijk maakte, leidde tot massale betogingen en felle vechtpartijen met de politie. Debré's aftreden wordt echter eer in verband gebracht met de wens van president Pompidou, oude gaullisten aan de kant te zetten en nieuwe gezichten en ideeën in het kabinet te brengen. Debré is vaak 'het geweten van het orthodoxe gaullisme' ge noemd. Weliswaar is Messmer ook een gaullist van de oude stempel, maar trouwe aanhangers van De Gaul le als Maurice Schumann en René Pleven (in het afgetreden kabinet op buitenlandse zaken en justitie) keren niet terug, omdat zij in hun district niet werden herkozen. Vele tienduizenden scholieren en stu denten hebben ook gisteren in Parijs gedemonstreerd tegen de wet op de militaire dienstplicht, die uitstel van militaire dienst door studenten uit sluit. PARIJS (AP) Eldridge Cleaver, de voormalige Black Panther-leider, heeft aan Frankrijk gevraagd hem politiek asiel te verlenen als een man 'die wordt vervolgd vanwege zijn werken voor de vrijheid'. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk, en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres.- Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) G handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidsc Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1