Overleg metaal geheel mislukt Enkele miljoenen Man verongelukt Radio Veronica op bomen omgewaaid onder vallende muur strand aangespoeld Windkracht minder dan in november '72 Willy Brandt naar Israël Meisje (17) wurgt baby na bevalling Zwaarste aprilstorm in deze eeuw Conflict moet uitgevochten worden krant op de bres voor een sterke christelijke pers! De Mifato hal in Sprundel (Noord-Brabant) werd volkomen vernield. In deze hal werd zaterdag jl. de I jaarlijkse middenstandsmanifestatie geopend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij de november storm van vorig jaar kwamen zeven mensen om het leven. Toen werden plaatselijk windsnelheden bereikt van 162 kilometer per uur (bij Cadzand), waarmee de orkaan van 6 november j 1921 bij Hoek van Holland werd ge- «venaard. Gisteren werden deze windsnelheden vorzover bekend niet gemeten. Bij IJ- muiden: 135 kilometer per uur. Tot nu toe woedde de zwaarste april- storm op 7 april 1943. In De Bilt wer den windsnelheden bereikt van 126 kilometer per uur. Bij de storm van 7 op 8 april 1932 werd in IJmuidcn 115 kilometer gemeten en op 3 en 4 april 1938 bij Hoek van Holland 97 kilo meter. JERUZALEM (AP) Bondkanselier Willy Brandt zal als eerste Westduitse regeringsleider van 7 tot 10 juni een bezoek aan Israël brengen. Hij zal be sprekingen voeren met Israëlische lei ders en samen met zijn yrouw een rondreis door de Joodse staat maken. 'Het bezoek had vorig jaar al een feit kunnen zijn. De vervroegde verkiezin gen (en waarschijnlijk ook de gebeur tenissen tijdens de Olympische Spelen in München) leidden tot uitstel. Op de Westermarkt in Amsterdam ging deze viskraam tegen de grond. Mededeling Tengevolge van een storing in de zetcomputer heeft een deel van onze abonnees gisterochtend de krant te laat ontvangen. De storm van de afgelopen nacht, die vele verbindingen deed uit vallen, zal helaas ook vandaag de bezorging parten spelen. De directie Zogezegd Zelfs de instanties die voorop lopen in de strijd om de mede zeggenschap hebben in hun eigen structuur en statuten nog niet de mogelijkheid daartoe ingebouwd. Rapporteurs medezeggenschaps- project NKV. Buien Veel bewolking met nu en dan buien, waarvan sommige met hagel en natte sneeuw. In kracht afnemende wind. Temperaturen tussen 3 en 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: aan de koude kant met later af en toe regen. Morgen zon op: 06.09 onder: 19.19 maan op: 06.00 onder: 21.17 In deze krant Binnenland Boersma blijft beschikbaar.5 Kritiek werknemers op héle maatschappij11 Buitenland King: een profeet 7 'Apartheid is misdaad' 9 Kerk Roscam Abbing pleit voor hergroepering partijen 2 Sport Doelman Vooys zonder 'Het Foutje' 13 Boekenetalage 2 Men schrijft ons 2 Kerkbladen 2 Strips, feuilleton 6 Puzzel 6 Commentaar 7 Kameragenda 7 Familieberichten 12 STUTTGART Een DC-9 van de KLM, die onderweg was van Milaan naar Amsterdam, heeft gisteren een tussenlanding gemaakt op het vlieg veld van Stuttgart, nadat in het kan toor van de KLM te Milaan een ano nieme bommelding was binnengeko men. De gezagvoerder vond het raad zaam het zekere voor het onzekere te nemen en de vlucht te onderbreken. LAAG KEPPEL Een 17-jarig meisje uit Laag Keppel heeft uit angst voor ontdekking van haar zwangerschap haar pasgeboren zoontje gewurgd. Zij deed dit direct nadat zij het kind thuis zelf ter wereld had gebracht. Het lijkje had zij vervolgens in een plastic tas gedaan en deze tussen de struiken op het landgoed van Kasteel Keppel verborgen. Spelende kinderen hadden tas daar vrijdagavond ge vonden. GORKUM Op de Merwedebrug bij Gorkum is gistermorgen de 55-jarige mevrouw S. v. d. Velden uit Middel burg om het leven gekomen toen de auto, waarin zij zat tegen de betonnen middenberm sloeg RITA De muren van mijn eigen ka mer zitten vol. Meer in omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur ORKAAN BRENGT CHAOS EN RAVAGE Nieuwe Leidse Courant „Stantvastich is gheblaven CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in taghanapoatl" DINSDAG 3 APRIL 1973 54ste jaargang no. 2 Van onze verslaggevers AMSTERDAM Een zware storm, die gister avond aan de kust de kracht van een orkaan had (windkracht 12), heeft vooral in het wes ten een enorme ravage aangericht. Hoewel van nacht de schade b(j lange na nog niet was te overzien, staat wel vast, dat de gevolgen veel ernstiger zullen z(jn dan die van de storm van 13 november vorig jaar. Het was de zwaarste aprilstorm van deze eeuw. Voorzover gisteravond bekend kostte de storm aan een man het leven en raakten enige tientallen mensen ge wond. De heer K. J. Hardeman uit Zevenhuizen (ZH) werd bedolven on der een instortende muur van een loods in Moerkapelle. Op weg naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam'" be zweek hij aan zijn verwondingen. De monteur S. Koster (30) raakte in Krabbendijke gewond toen hij met een collega de golfplaten dakbedekking van een loods met zandzakken aan het verzwaren was, daarbij viel en op een vier meter lager gelegen betonnen vloer terecht kwam. Hij werd overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. Zijn toestand was gisteravond zeer ernstig. Op het Delflandplein in Delft werd een bejaarde man door de storm op getild en vervolgens aangereden, waar bij de man zeer ernstig gewond raak te. Ook zijn toestand was gisteravond ernstig. In Voorburg viel een man, die zijn huis tegen de storm wilde beveiligen, van een vier meter hoge ladder. Met ernstige verwondingen werd hij in een ziekenhuis opgenomen. In Hengelo kwam een achtjarig jon getje onder een vallende muur te recht. Met levensgevaarlijk hersenlet sel werd hij naar het ziekenhuis ge bracht. Van tientallen huizen werden de da ken afgerukt, honderden auto's werden getroffen door dakpannen en boom takken, het treinverkeer werd ernstig gestagneerd door gebroken bovenlei dingen en versperde baanvakken en in de meeste steden in het westen werd eveneens het tramverkeer voor een groot deel lamgelegd. Staatsbosbeheer had gisteravond nog geen totaaloverzicht van de schade omdat veel boswachters het er in het donker niet op waagden de bossen in te gaan. Zij acht het echter niet on waarschijnlijk, dat enkele miljoenen bomen zijn omgewaaid. Zo groot als in november, toen een kleine zes mil joen bomen sneuvelden, zal de schade zo verwacht men niet zijn. Ook op zee spookte het. Voor de kust van Scheveningen sloeg het schip van Radio Veronica van zijn ankers en kwam op het strand bij Scheveningen vast te liggen. In het Westland en in het tuinbouw gebied tussen Rotterdam en Zoeter- meer is de glasschade even groot als vorig jaar november, maar de schade post zal hoger uitkomen wegens schade aan de (plukrijpe) gewassen als toma ten en komkommers waarvoor hoge prijzen te maken waren en aan bloe men. Om een overzicht van de schade te krijgen en snel hulp te kunnen bie den is een 'rampnummer' ingesteld onder telefoon 01892-5000. De reddingboot President Jan Leis uit Burgsluis moest uitvaren om een Grieks schip, dat zonder roer -bij de Middenbank dreef, hulp te bieden. Op weg van Engeland naar Schevenin gen raakte een rij-op-rij-af-schip van de Norfolklijn in moeilijkheden toen de motor uitviel. De bemanning slaag de erin het mankement te verhelpen, maar kon niet voorkomen dat door het zwalken drie trailers van elk 17 ton over boord sloegen. Het schip is met enkele gewonden op weg naar Sche veningen. In Europoort sloegen een tanker van 48.000 ton en een graanboot van 18.000 ton van de trossen. Toegesnelde haven slepers konden nog maar juist voorko men, dat de schepen tegen de kade sloegen. De haven van Amsterdam werd totaal geïsoleerd toen in de loop van de avond de sluizen van IJmuiden door de Zie verder pagina 5, le kolom. De achtjarige Edwin M. is gisteren levensgevaarlijk gewond toen hij geraakt werd door een omwaaiende muur. Met ernstig hersenletsel is hij naar een ziekenhuis vervoerd. V an een onzer verslaggevers AMSTERDAM De besprekingen over de hervatting van liet overleg over een nieuwe inetaal-cao zijn mislukt, l'rof. dr. B. Goud zwaard verklaarde gisteravond dat de werknemers en werkgevers liet metaalconflict niet aan de onderhandelingstafel wensen op te lossen. 'Het inoet kennelijk uitgevochten worden', merkte hij na een avond van intensieve pogingen om tot een oplossing te komen, op. Namens de drie industriebonden ver klaarde de heer W. Wamsteker dat de werknemers geen maximum in de prijscompensatie één van de kern eisen van de bonden wensten te accepteren. 'Ook uit de overige voor stellen blijkt dat de werkgevers niet serieus hebben willen onderhandelen,' aldus Wamsteker. 'Wanneer wij met dit onderhandelingsresultaat naar de stakers zouden moeten terugkeren, dan zouden wij er niet heelhuids vandaan komen.' De werkgeversdelegatie heeft de vakbonden gisteravond een drempel in de prijscompensatie van nul tot één procent, te beginnen met de inko mensgroep van 28.000 gulden, aange boden. Volgens de redenering van de werk gevers zouden de inkomensgroepen vanaf 50.000 gulden per jaar één pro cent prijsstijging niet gecompenseerd krijgen. Niet serieus 'De bonden vonden dat geen serieus voorstel,' constateerde de heer Prins namens de werkgevers. De werkgevers wilden de drempel per 1 juni toe passen. Indien de studie over het mechanisme over de prijscompensatie per 31 december nog niet gereed zou zijn, dan zou er een drempel van een half procent worden gehanteerd. De bonden wensen dat in dat geval vast gehouden zal worden aan een drempel van één procent. 'Wij gingen er van uit, dat er in ieder geval een maximum in de prijscompen satie zou zitten. Dat is niet het geval', aldus de heer Wamsteker, die uitdruk kelijk verklaarde dat de bonden naar het overleg waren gegaan met de be doeling een oplossing voor het con flict te vinden. De werkgevers wezen ook de vakbondseis af om in de loons verhoging van 1,25 procent plus 20 gul den per maand een vloer te bouwen van 40 gulden. Zij boden een vloer van 37,50 gulden. Acties Prof. Goudzwaard concludeerde dat de partijen in feite niet ontvankelijk waren voor een oplossing. De onder handelingsmarge was te klein. 'Het conflict gaat ook niet om een half procent in de prijscompensatie, maar is fundamenteler'. De drie industrie bonden zullen zich vandaag beraden op welke wijze zij hun akties kracht kunnen bijzetten. Zie verder pagina 5, 5 ekolom. noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: O maand; O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als belóning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel Is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1