Plan tot afbouw transfersysteem FC Utrecht stunt niet 'PRIJSDUMPING' VAN FRANZ HASIL s Prijsmaatregel toekomstbeeld Moreel, sociaal en juridisch onaanvaardbaar systeem van koop en verkoop op de helling topscorers sporttoto Gerrie Kneteman op vijfde plaats TROUW/KWARTET MAANDAG 2 APRIL 1973 SPORT T7/K8 TROT Van onze speciale verslaggever ZEIST Het sectiebestuur betaald voetbal heeft afgelopen zaterdag de leden van de sectie een revolu tionair plan voorgelegd. Nadat er van talrijke zijden jarenlang geageerd werd tegen het zgn. transfer systeem waarbij spelers ge- en verkocht werden, heeft het slagvaardige bestuurscollege zélf het initiatief tot afschaffing genomen. Op 12 mei, als er weer een buitengewone vergadering is uitgeschreven, moeten de clubs beslissen over de plannen van het sectiebestuur. De bedoeling is vervolgens dat een alternatief systeem nog met ingang van 1 juni gehanteerd gaat worden. Het transfersysteem wordt nog steeds in vrijwel alle voetbalnaties gebruikt. Ondanks het feit, dat alle betrokkenen ervan overtuigd zijn, dat het een sys teem betreft dat in moreel, sociaal en juridisch opzich op geen enkele manier acceptabel is. Toch is het systeem nooit getoetst aan het oordeel van de burgerrechter. Directe aanleidingen deden zich praktisch niet voor en de grootste belanghebbende, de VVCS (spelersvakbond), heeft de 'koehandel' nooit bij andere dan voetbalinstanties aangekaart. Het gevolg van een met de FBO (organisatie van de clubs) en de KNVB gesloten gentleman's agree ment, dat tot stand kwam doordat alle partijen zich realiseerden dat een geforceerde afbouw van het systeem Allereerst: het is een goed 'ding' dat het transjersy steen mogelijk verdwijnt. Alhoewel het systeem de laatste jaren minstsns even vaak door spelers als door clubs met succes is gehanteerd, kleven er in moreel opzicht dermate grote bezwaren aan dat het niet te tole reren was. Het bestaan van het transfersysteem was symptomatisch voor de wens die de sportwereld zo graag koestert: geen normaal bestanddeel vormen van het totale maatschappelijke gebeuren. Waar het elders in de maatschappij on denkbaar is dat een werkgever een werknemer kan afremmen in het maken van carrière, kan dat wel in de voetbalweredeld. Immers, al waren een speler en een club tot overeenstemming gekomen over een dienstverband, dan had de oude werkgever alsnog een vinger in de pap: als er geen akkoord bereikt werd over de transferso,, ging de koop niet door. Of de speler daar door benadeeld werd was een punt dat eenvoudig niet ter sprake werd gebracht. Zo werd er altijd in het betaalde voetbal geredeneerd zo wordt er trouwens nóg geredeneerd. Van waar dan die plotselinge bereid heid van het sectiebestuur om tóch afschaffing van het systeem voor te stellen én te verdedigen? Omdat op de achtergrond nog altijd de stap van een speler naar de bur gerrechter dreigde. Het transfersy steem is op juridische gronden ver werpelijk. Mr. Max Tripels, lid van het sectiebestuur: 'Er is mij ge vraagd door het sectiebestuur of dit systeem houdbaar was. Daar heb ik onmiddellijk met 'neen' op moeten antwoorden'. Het transfersysteem was en is in strijd met het arbeidsrecht en met de bepalingen van het Verdrag van Rome. Dat u-as bekend. Dat het nog nooit bij de burgerrechter is aangekaart is enerzijds het ge volg van de houding van de VVCS, dat zich gebonden achtte aan het zgn. genteleman's agrrement, en anderzijds een gelukkige om standigheid. VVCS kan zijn leden uiteraard niet dwingen om niet naar de burgerrechter te stappen cn bovendien: niet alle spelers zijn lid van de spelersvakbond. Voorna melijk daarom heeft het sectiebe stuur spoed betracht. Het was nog niet gebeurd maar het kon wèl elk moment gebeuren'. Een van de voornaamste argumen ten die spraken vóór het handha ven van het transfersysteem is al tijd geweest de controlerende func tie die ervan uitging op de inflatie van spelerssalarissen, en het zijn een van de moeilijkheids-factor voor de rijken in de voetbalwe reld, die soms zelfs uit leedver maak de armen van hun laatste veren pogen te ontdoen. Het kapi taal van de clubs werd doorgaans gevormd door de spelers die onder contract stonden. Daarom kón het transfersysteem ook niet radicaal worden afgeschaft. Mr. Tripels- 'De clubs hebben zoveel geld geïn vesteerd in spelersmateriaal, dat het onverantwoord was er hele maal van af te zien. Daarom moes ten we zoeken naar een formule, die weliswaar aanhaakte bij het bestaande systeem maar de juridi sche bezwaren er niet van bevatte'. NIETTEMIN BIEDT DE vorm van schadevergoedingen een scala van problemen. De hoogte van de scha devergoedingen zal aanvankelijk enigszins corresponderen met de huidige transferbedragen, de be doeling is althans zo wordt het voorgesteld - ook dat systeem af te bouwen. En dan kunnen de proble men de pan uitrijzen. Het geld dat niet hoeft te worden uitgetrokken voor de transfersom resp. schade- verogeding kan wel eens gespen deerd worden om spelers tegen zéér aantrekkelijke salarissen naar een (waarschijnlijk rijke) club te trekken. Ter verduidelijking een voorbeeld. PSV heeft interesse in de gebroeders Van de Kerkhof. Salaris en secundaire arbeidsvoor waarden lijkt geen probleem. Dat is de door FC Twente bedongen transfersom wél. Maar zodra dat systeem of het systeem der schade vergoedingen icordt afgebouwd be staat dat probleem niet langer en kan er door het rijke PSV steeds nadrukkelijker met de geldbuidel gerammeld loorden. Kortom: de voorgestelde ingreep kan bevorde ren dat de steeds rijker wordende clubs steeds sterker ivorden en de steeds armer wordende clubs steeds armer. DAT HOEFT NIET. Als het be roep dat op het verantwoordelijk heidsbesef van de clubbestuurders gedaan wordt ook ingewilligd icordt. En daar mag een enorm groot vraagteken achter gezet wor den. Waf blijkt immers: door het voortdurend letten op eigenbelang (dat op den duur zelfs geen eigen belang is) vermoorden economisch sterke voetbalorganisaties de voet balbranche: door een machtspositie in te nemen en door de salaris schaal naar ongekende hoogte op te schroeven. Mr Tripes onderkent dat gevaar. Maar zegt: 'Wc willen niet onmiddellijk dwingend optre den. Het sectiebestuur vindt dat de clubs vrijheid van handelen moeten hebben'. HET SECTIEBESTUUR wil ook in de uiterst zorgwekkende situatie waarin het betaalde voetbal ver keert liberaal denken; de clubs een vrije economische politiek la ten voeren. Om andere redenen dan in de normale economie is dat in dit geval niet bevordelrijk. In voetbal móet concurrentie zijn. Niet alleen om de kwaliteit van het produkt te waarborgen, maar om überhaupt een produkt op de markt te kunnen brengen. Voetbal bestaat bij de gratie van het feno meen competitie. Aan liberaal re denerende sectiebestuurders wordt gevraagd of zal in de toekomst gevraagd worden een sociaal be leid te voeren, gericht op nivelle ring van de krachtsverhoudingen in de twee nog bestaande divisies betaald voetbal. Dat botst. Als het sectiebestuur ooit toch een derge lijke richting in zal slaan zal er bovendien oorlog uitbreken in de voetbalwereld. Daarom is de slo topmerking van Mr. Tripels des te gedurjder.: 'We komen er vandaag of morgen misschien inderdaad achter dat een loyale benadering van de clubs onderling een utopie is. Als zal blijken dat door het beleid van enkele clubs de salaris- markt verstoord ivordt, moet het sectiebestuur ingrijpen. Dat moet evengoed kunnen als dat' in Den Haag gebeurt. We vormen toch een regering. Dan moet je om erger te voorkomen ook kunnen besluiten tot een prijsbeherend optreden'. De prijsmaatregel dus. Het zal een vreemd begrip in het betaalde voetbal zijn. JOHN LINSE de peilers van het betaalde voetbal zou verpulveren. Dat gebeurt ook nu niet. Het principe van koop en verkoop van spelers is slechts doorbroken. In de nieuwe regeling wordt het mogelijk, dat de speler/werknemer solliciteert en on derhandelt bij en met een club zonder rekening te hoeven houden met de eisen van zijn oude werkgever. Komt de speler namelijk rond met een nieuwe werkgever, dan is de zaak be klonken voor wat hem betreft. Het steekspel moet dan nog achter, maat niet over zijn rug beginnen. Want: in plaats van een transfersom stelt het sectiebestuur een nieuwe vorm voor: schadevergoedingen. De twee bij de transfer van een speler betrokken partijen, dienen tot overeenstemming te komen over de hoogte van de scha devergoeding die de oude werkgever claimt als gevolg van het vertrek van één zijner contractspelers. Vooralsnog zullen de momenteel gehanteerde nor men voor het vaststellen van een transfersom ook aangehouden worden bij het bepalen van een schadever goeding. Het is uiteraard denkbaar dat twee clubs elkaar niet kunnen vinden bij het vaststellen van de schadevergoe ding. Op dat moment móét een van de partijen de bemiddeling inroepen van een arbitragecommissie, waarvan de samenstelling (drie personen) nog niet bekend is. De uitspraak van de arbitragecommissie zal bindend zijn. Dat wil zeggen: al zou een van de partijen zich niet kunnen conforme ren, dan nóg moet de schadevergoe ding overgemaakt en de desbetreffen de speler in dienst genomen worden. BUITENLAND De nieuwe regeling zal alleen van toe passing zijn bij het nationale perso- neelsverkeer in de voetbalwereld. Zodra een buitenlandse club geïnteres seerd is in een speler van een Neder landse club, kan worden teruggegre pen op het oude systeem. Ook dat is strijdig met de bepalingen van het Verdrag van Rome (EEG-verdrag), maar volgens sectiebestuurdef mr. Max Tripels zal er binnenkort in UEFA-verband over deze zaak ge sproken worden en: ook beslissingen worden genomen. Teneinde niet on middellijk geconfronteerd te worden met een leegloop van het Nederlandse spelersbestand heeft de VVCS zich achter dit standpunt van het sectie bestuur geschaard. De voorstellen van het sectiebestuur kunnen beschouwd worden als de introductie van fase 1. VVCS, KNVB en FBO zijn van mening dat binnen enkele jaren ook het systeem van schadevergoedingen moet worden af gebouwd, zodat er een normaal perso- neelsverkeer kan plaatsvinden. Het initiatief, doorgesproken in het Ver trouwelijk Beraad van VVCS, KNVB en FBO, heeft ook de clubs overvallen. Zaterdag pas werden de leden van de sectie in kennis gesteld. De clubs krijgen twee weken de tijd om de plannen te bestuderen en op- of aan merkingen te maken. De verwachting is, dat het betaalde voetbal zal in stemmen met de nieuwe regeling. HaarlemFC Amsterdam 14 AZ '67—Go Ahead 1—I MW—PSV 0—1 SpartaNEC 22 ExcelsiorFeyenoord 16 FC Den HaagFC Groningen 30 FC Den Bosch—NAC 2—0 FC TwenteTelstar 20 AjaxFC Utrecht 31 Verzwakt Ajax bijna geen moment in gevaar: 3-1 Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM FC Utrecht kan zich momenteel concentreren op een rij van tegenstanders die pun tenverlies niet bij voorbaat garan deren. Dat biedt de Utrechtse formatie de gelegenheid om de competitie alsnog met een aan vaardbaar aantal punten af te sluiten. Die slotserie kan FC Utrecht echter niet gebruiken om het op talrijke plaatsen bescha digde prestige, opgebouwd in twee stormachtige jaren, uit te deuken. De reputatie van komen de opponenten is te gering om de verloren goodwill bij het publiek terug te winnen. Ajax heeft die naam wél, interconti nentaal zelfs vandaar dat je redelij kerwijs kon aannemen dat FC Utrecht het duel van gistermiddag zou gebrui ken om nog eenmaal te stunten. Te meer daar de Europese kampioen ogen schijnlijk aanzienlijk verzwakt is door de blessures van Cruijff, Blanken burg en Gerrie Mühren. Een idee ove rigens, dat trainer Bert Jacobs niet helemaal voor ogen had. Hij: 'Er zijn dan wel enkele krachten weggevallen, feit is ook dat je tegen de wereldkam pioen moet optornen. Het is voor Ajax niet zó belangrijk als een paar men sen absent zijn. Het patroon wordt er niet door aangetast. Heb je gezien hoe Heinz Schilcher zich binnen enkele weken de Ajax-school volkomen eigen heeft gemaakt. Die vertrekt net als Blankenburg op essentiële momenten uit de defensie. Het zal inmiddels bekend zijn: FC Utrecht haalde tegen Ajax niet sen sationeel uit en kon zich derhalve niet 'nadrukkelijk in het licht der schijn werpers plaatsen. Ajax kwam nauwe lijks in moeilijkheden, werd na rust even met een Utrechtse opleving ge confronteerd (via een schitterende ac tie van Karei Bonsink werd de stand teruggebracht tot 21) maar nam la ter weer hautain het initiatief over. Het zeker niet onaantrekkelijke duel finishte tenslotte op 31, een volko men juiste score. FC Utrecht kon ook niet voor een ver rassing zorgen, de omstandigheden in aanmerking nemende. Somde Bert Ja cobs, de trainer, later op: 'Vooral op het middenveld waren we gehandi capt. Naast van Huissteden, de links achter, hebben de middenvelders Cabo. Coté en Steen Olsen de afgelopen week nauwelijks getraind wegens blessures. Het was eigenlijk een meevaller dat Olsen de eindstreep haalde. Dat had ik niet verwacht na die rustperiode van twee weken'. De mooiste treffer van de Ajax-produktie tegen FC Utrecht Johnny Rep doelman Hendriksen. Steen Olsen passeerde dus de negentig minuten-grens, maar daar was veel mee gezegd. De Deen, gevreesd door zijn grote actie-radius én acceleratievermo gen wat hij meestal op de rechter flank pleegt te etaleren, vormde een welhaast onzichtbare schakel in het toch al weinig evenwichtige geheel. Frappant was, dat vrijwel alle spelers een acceptabele prestatie leverden, maar de ploeg in totaliteit gèen be dreiging was vóór Ajax. Het overne men van posities een belangrijk as pect als de tegenstander hei zo be weeglijke Ajax is verloopt bijvoor beeld niet vlekkeloos. Het gevolg van een gebrek aan onderling begrip. Dat voornamelijk teistert FC Utrecht. De ploeg hanteert gretig de buiten- spelval. moet dat ook wel vanwege de aanwezigheid van een zeer trage aus- putzer Pronk, maar voert het middel niet overtuigend uit. Linksachter Van Huissteden heeft voortdurend de nei ging het centrum in de rug te dek ken, niet blindelings mee te stappen waardoor FC Utrecht zélf enkele du bieuze buitenspelgevallen creëerde. Uit een dergelijke situatie volgde ook Ajax' openingstreffer nadat de Amster damse formatie in de eerste vijf minu ten al vier formidabele kansen had laten liggen (Jacobs: 'Het is pure maz zel dat we aanvankelijk ongeschon den uit die fase naar voren kwamen'). Piet Keizer passte zorgvuldig op de inderdééd buitenspel staande Rep, die vervolgens Barry Hulshoff op maat be diende. Jacobs: 'Dat wós buitenspel, dat lijdt geen twijfel'. En Co Adriaan- se: Toen Rep werd aangespeeld had den we juist collectief de stap-naar- voren gemaakt.' Het centrum van FC Utrechts defen sie is een enorm probleemgebied. Ton- nie Pronk, de ausputzer, wekt door een naar arrogantie neigende houding wel een solide indruk maar is dat beslist niet. Pronk is te traag, niet wendbaar, nvt flexibel genoeg. Co Adriaanse: 'Als voorstopper moet ik me eigenlijk te veel bemoeien met de ontwikkeling van het spel. Tonniie is te langzaam Wordt steeds weer verslagen als de opponent de dieptepass hanteert. Om dat te voorkomen hou ik ook andere dingen in de gaten dan alleen mijn directe tegenstander. Teneinde corri gerend op te kunnen treden'. Van dat uitgangspunt profiteerde Johnny Rep bijzonder knap. Funge rende als gelegenheidsspits plaatste hij zich zodanig op de voorgrond, dat bondscoach Fadrhonc hem later een plaats in het Nederlands elftal in het vooruitzicht stelde ('Daar hecht ik an ders niet zoveel geloof aan. Dat heeft hij tegen veel meer mensen in het verleden gezegd, nietwaar'). Rep snel de regelmatig langs zijn tegenstan ders, hield de bal knap in de ploeg, trad uiterst provocerend op, scoorde eenmaal, en werkte alsof er een we reldbeker te verdienen viel. Dat was daarom zo opmerkelijk, omdat Rep twee opgelegde kansen in de eerste minuten liet liggen. Recentelijk nog zou hij na dergelijke teleurstellingen ROTTERDAM 'Ik verwacht,' zei Franz Hasil uren na zijn door zijn frustrerende houding zeer op merkelijke heroptreden in Feyen- oords hoofdmacht tegen Excelsior op Spangen (Feyenoord won met 16), 'ik verwacht dat Feyen oord wel in de loop van de maand mei zal beslissen over mijn ver zoek een jaar eerder bij de club te mogen vertrekken. Ik wil nog steeds graag terug naar Oosten rijk.' Hasis woorden moesten na alles weer diplomatiek klinken. Na zijn spel op Spangen, na alle al maanden geleden gedane uitlatingen over het feit. dat voor Franz Hasil het hoofd stuk Feyenoord is afgesloten. Dat hem bij Austria Klagenfurt een aan trekkelijk contract wacht, waarvoor hij zijn handtekening reeds onder de voorlopige overeenkomst heeft ge plaatst. De terugkeer van Franz Hasil naar Oostenrijk zijn vrouw en kinderen zitten reeds een paar maanden in de buurt van Graz leek tot voor enkele weken nog slechts een kwestie van tijd. Een wachten tot het einde van het lopende seizoen. Trainer Ernst Happel had zijn landgenoot al afgeschreven, hem ook duidelijk ge maakt, dat er nog slechts een plaatsje in he' B-team van de Rotterdammers restte omdat een speler met een der gelijke mentaliteit niet meer in zijn hoofdmacht paste. Ook intern, in de relatie met enkele andere eerste elf talspelers van Feyenoord, lag Hasil op zijn vriendelijkst gezegd, niet zo goed. ONZEKERHEID De wisselingen bij Feyenoord hebben echter toch weer enige onzekerheid bij Hasil gebracht. Wiel Coerver. op volger van Happel, zou immers anders over de capaciteiten van Hasil kunnen oordelen en zijn zeer geslaagde optre den in het Oostenrijks elftal, afgelo pen woensdag in Wenen tegen Oos tenrijk. zou verder opnieuw een argu ment voor Feyenoord kunnen zijn hem aan zijn laatste contractjaar te houden. Franz Hasil heeft de mogelijke hoop van Feyenoord, dat hij wellicht ook in de 'nieuwe' Rotterdamse ploeg een kracht van formaat zou zijn, op on dubbelzinnige wijze in de wedstrijd tegen Excelsior ontzenuwd. Hasil, op geroepen om op het middenveld te acteren Lex Schoenmaker ver dween er zelfs voor naar de laatste vier als voorstopper; Feyenoord kreeg er in ieder geval een zeer aanvallend karakter door presteerde het om de gehele wedstrijd geen bal goed te spelen. Een 'sabotage-actie' om Feyen- oords leiding er opnieuw van te over tuigen, dat verlenging van zijn ver blijf in Rotterdam geen zin heeft. Een actie ook, om zijn in Wenen (privé) opgeschroefde waarde (hand geld) officieel (transfersom) weer zo snel mogelijk naar het niveau vóór Wenen terug te brengen. Want, en dat ontkent Hasil niet. voor Wenen Jörgea Kristensen opent de Feyenoord kannonade tegen Excelsior. Na een paar minuten wordt doelman Eddie van der Roer voor het eerst gepasseerd. had de 28-jarige middenvelder alles gedaan. 'Het was wellicht een gok van trainer Stasny mij op te stellen. Maar ik heb weken aan die wedstrijd lopen denken, er helemaal naar toe gewerkt. Ik wilde in Wenen laten zien wat Franz Hasil nog waard is. Bij Feyen oord kon dat niet meer.' Hasil, hij werd uitgeroepen tot de koning van het Oostenrijkse elftal, bleek plotse ling weer een ijzersterke mentaliteit te bezitten. Zelfs het missen vaii een strafschop deed hem niets. Déar, in het Prater-stadion, bleek Hasil plotse ling wel weer veel geld waard. Hoe veel? Hasil: 'Ik hoop niet dat hier een probleem van wordt gemaakt. Feyen oord heeft me voor 170.000 gulden overgenomen van Schalke '04.' De 'prijsdumping' van Franz Hasil in het compelitict'-C"" <"i Excelsior was opvallend. In wedstrijd waar in hii al'e o- en had te schit teren. werd h>: voor zijn eigen ploeg- iMikf rebel. W rn van Hane*;p;- voorbeeld, liet weinig Zelfs ce.n teenstander als Wint Tetleroo zei. 'Dit was te •Mend. Hij deed n e's goed, Hij kreeg van zijn ploeggenoten ook alles naar het hoofd wat mooi en lelijk was. Onbegrijpelijk.' Ondanks Hasils optreden had Feyen oord geen enkele moeite met het zwakke Excelsior, dat in de defensie Gerrit den Butter node miste wegens blijde familieomstandigheden. Op het middenveld was ook geen plaats inge ruimd voor Reinier van der Vaart en tegen deze gehandicapte afweerlinie was het na 45 minuten spelen nog slechts de vraag of Feyenoord dat reeds met fraaie treffers een 15 voorsprong had opgebouwd, ook na de wisseling in eenzelfde tempo door zou gaan. Feyenoord deed dat tot teleur stelling van het publiek niet, wisselde doelman Treytel voor Reitsma (Trey- tel raakte bij de tegentreffer van Kwakkernaat licht aan de enkel ge blesseerd: Reitsma maakte een goede indruk) en zag in die tweede periode ook Henk Wery uitvallen. Opnieuw met een schouderblessure. 'Voor de zesde, zevende keer is dit al.' zegt Wery. 'Het is steeds mijn rechter schouder, hij schiet er juist niet uit. n.aar er over heen. De spieren en banden moeten met rust herstellen, het is vervelend, maar er is verder Ajax 27 24 0 3 48 86—14 Feyenoord 26 21 2 3 44 67—19 Sparta 27 17 4 6 38 69—27 FC Twente 26 16 5 5 37 39—19 FC Den Haag 27 13 8 6 34 38—25 PSV 26 12 6 8 30 39—29 MVV 27 11 7 9 29 39—33 FC Amsterdam 27 11 6 10 28 41—39 FC Utrecht 27 10 6 11 26 36-44 Telstar 26 10 3 13 23 30—38 NEC 27 8 7 12 23 33-41 AZ '67 27 8 6 13 22 3048 Haarlem 27 7 7 13 21 3045 Go Aheacl 27 6 7 14 19 2541 FC Groningen 26 4 10 12 18 27—51 NAC 26 5 7 14 17 20—45 FC Den Bosch 27 3 7 17 13 15—56 Excelsior 27 2 6 19 10 13—63 Zaterdag: Ajax-FC Tweni Zondag: FC l"trecht-FC Amsterdam. Go Ahead-Haarlem. PSV-AZ '67. NEC-MW. Fey- enoord-Sparta. FC Groningcn-Excelsior, NAC- FC Den Haag. Telstar-FC Den Bosch. Willem IIDe Volewijckers 22 VcendamFortuna VI. 21 HeerenveenHeracles 21 VitesseRoda JC 01 FC DordrechtDe Graafschap 02 HVCWageningen 01 EindhovenSC Cambuur 11 Helmond SportVolendam 10 SVV—FC VVV 2—0 Fortuna SCPEC 10 Var DEI het war mat rest viel een De c Haa; taat wiel ginp ge Vitesse 31 17 7 Roda JC 30 13 13 PEC 31 15 7 De Graafschap 31 11 15 SC Cambuur 31 10 16 Wageningen Heerenveen HeJmond,,Sp. Fortuna^S^ lenaai Volendany, Eindhoven Willem II Veendam SVV HVC Heracles Fortuna VI. FC VVV Volewijckers 31 14 31 12 12 31 10 15 31 11 13 7 41 53—32 4 39 39—22 9 37 57—41 5 37 40—31 5 36 45—34 9 36 48-41 7 36 38—32 6 35 42—35 7 35 31—28 -31 12 7 12 31 42—34 *30 J1 J,.Ï2 29 37—32 3 13 10 29 36—40 ,38 -30 9 t'4 23 30-^-49 9 14 23 24—37 30 8 V2'lij 28 31-: 30 "6",.14. io- è0 '18- 31 5 15 11 25 32—39 8 7 5 13 13 23 21—39 5 13 13 23 36—58 FC Dordrecht 30 2 16 12 20 23—44 Wageningen, Dc Graafschap en PEC periodekampioen. keken koele schuiver passeert een kwartier lang onzichtbaar over het veld zwalken. Die instelling is niet meer. Rep: 'Toen ik die kans miste voelde ik eigenlijk helemaal geen te leurstelling. Volgende keer beter, re deneerde ik. Tot voor enkele maan den had het me wél veel gedaan.' In het tweede bedrijf verloren de ac ties van Rep veel van hun glans. In die periode ook oogstte Piet Keizer als een vader voor debutanten Braam (zeer agressief) en Kleton optredend door hun steeds weer in het spel te betrekken het meeste succes via schitterende dieptepasses én verruk kelijke solo-bewegingen. Rep: 'Ik werd toen niet zo veel meer aangespeeld. Dat vind ik een bezwaar in de spits. Je moet hard werken, maar het kan gebeuren dat je weinig aan de bal komt. En dat heb ik nodig. Bovendien was het veld gladder geworden. Ik had misschien beter andere noppen onder m'n schoenen kunnen laten aanbren gen'. Co Adriaanse echter: 'In de twee de helft heb ik de afstpnd met Rep verkleind. Heb ik me niet langer zor gen gemaakt om anderen. Daardoor moest Rep wat gas terug nemen'. AJAX—FC UTRECHT 3—1 (2—0) 28. Huls hoff 1—, Rep 2—0. 57. Bonsink 2—1, 65. Neeskens 31. Scheidsrechter?- Boosten. Toeschouwers: 20.000. - AJAX: Stuy, Suurbier;-Hulshoff, Schilcher. Krol: Arnold Mühren. Neeskens, Haan iBraam): Swart (Kleton), Rep, Keizer. FC UTRECHT: Hendriksen; Adriaanse. Pronk, van Huissteden, Van Oudenallen: Coté, Cabo, Olsen; Hulshorst, Van Veen, Bonsink, VIERDE PERIODE Heerenveen 3 3 0 0 6 6—1 Roda JC 3 2 1 0 5 6—1 Helmond Sport 3 2 1 0 5 6—2 De Graafschap 3 1 2 0 4 4—2 Veendam 3 1 2 0 4 3—2 FC VVV 3 2 0 1 4 4—4 Wageningen 3 2 0 1 4 45 Heracles 3 1 1 1 3 4—3 Volendam 3 1 1 1 3 3—2 Cambuur 3 0 3 0 3 2—2 SVV 3 1 1 1 3 2—2 Fortuna SC 3 1 1 1 3 3—3 PEC 3 1 0 2 2 3—3 Vitesse 3 1 0 2 2 3—3 HVC 3 0 2 1 2 2—3 Eindhoven 3 0 2 1 2 3—4 Volewijckers 3 0 2 1 2 3—5 Willem II 3 0 2 1 2 2—4 FC Dordrecht 3 0 1 2 1 1—7 Fortuna VI. 3 0 0 3 0 1—7 Zondag: PEC'-De Volewijckers. Fortuna VI.- Willem II, Heracles-Veendiim. Roda JC-Hee- renveen, De Graafschap-Vitesse. Wageningen- FC Dordrecht. SC Cambuur-HVC. Volcndam- Eindhovcn. FC WV-Helmond Sport, Fortu na SC-SW JOHN LINSE weinig aan te doen.' Die rust krijgt Wery echter nauwelijks. 'Misschien zou het wel beter zijn het dit seizoen verder voor gezien te houden, maar ja. Ik doe dat verzoek in ieder geval niet.' De serie blessures laten Wery echter ook niet koud. 'Onbewust ga je toch voorzichtiger spelen, word je toch angstiger.' GEEN TEMPO Niet alleen het uitvallen van Wery was cr de oorzaak van dat de 15 bij de rust niet verder werd uitgebouwd. Met uitzondering van een jagende Wim van Hanegem hij slaagde er desondanks niet in ook zelf te scoren lieten de Feyenoorders het tempo te nadrukkelijk zakken. Of zoals Tet- teroo zei: 'In de eerste helft zag je de bal van man naar man schuiven. Kon je er niet aankomen. Na de rust waren die perioden er bijna niet meer. We waren in de rust wel bang voor een grote afgang.' En Ernst Happel tenslotte: 'Er zijn mogelijkhe den gewepst ora de tien te halen.' EXCELSIOR—FEYENOORD 1—6 <1—5) 5 Kristensen 01, 16 Ressel 6—2 25 Israel 03 33 Kwakkernaat 13. 36 Ressel 14, 36 Schneider 15. Ladlnszky 1—6. Scheids rechter; Corvcr. Toeschouwers: 12.000. EXCELSIOR: Van der Roer: Van der Heij den. Tetteroo, Van Nlerop. Bron: A. den Butter. De Mos. Kwakkernaat: Van dei Heide. Meutstege. Bassanl. FEYENOORD: Treytel (Reitsmai: Schneider. Israel, Schoenmaker. Vos: Hasil. Van Hane gem. De Jong: Ressel, Wery (Ladlnszky). Kristensen. PETER ONVLEE Cas Janssan •\<an NEC heeft zijn leiders plaats op-de ranglijst van scherpschutters in de eredivisie versterkt door zijn treffer tegen Sparta. Hij heeft nu twee doelpun ten' voorsprong op Cruijff en Kreuz. Johnnie Rep (Ajax) en Peter Ressel (Feijenoord) de len met elk 13 doelpunten de vierde plaats. 1. Janssen (NEC) 16. 2. Kreuz (Sparta) en Cruyff (Ajax) 14. 4 Rep (Ajax) en Ressel (Feijenoord) 13. 6. Van Veen (FC Utrecht), Jeuring (FC Twente). Bosveld (Sparta) 12 9 Van der Kuyien (PSV), Ger Mühren (Ajax). Brokamp. Rédel en Bonfrèrc (allen MVV) 11. 14. Keizer (Ajax). René van de Kerkhoff (FC Twente) 10. 16 Haan (Ajax), Schneider (Feijenoord). Berg (FC Den Haag) en Hoyer- man (Sparta) 9, 20. Van Hanegem (Feijen oord). Van Dijk (NAC). Schmidl Hansen (PSV), Venneker (Sparta), Swart (Ajax) en van den Berg (Haarlem) S. Gerdo Hazelhekke van Wageningen heeft zijn positie op de topscorerslijst van de eerste divisie tets kunnen verbeteren en staat nu achter Heskamp (PEC). Zutdema (SC Cam buur en Van Kerkhof (Vitesse) op de vierde plaats. 1. Heskamp (PEC) en Zuidema (SC Cam buur) 19: 3. Bram van Kerkhof (Vitesse) 18; a Hazelhekke (Wageningen) 16: 5. Veenen- daal (Vitesse) en Hoogendoorn (PEC) 15: 7. Blotenberg (Fortuna SC) 12; 8. Van Leeuwen (Roda JC) 11; 9. Kreekels (Helmond Sport). De Jonge (SC Cambuur). Hoogmoed (FC dnrdrecht) en Van Meeleren (Willem II) 10. Een juist ingevulde kolom van Sporttoto 38 ziet re als volgt uit: 232321111221 1. De cijfers van sporttoto nummer 38 van dit weekeinde zijn: Aantal deelnemers 576.000, inleg 1.342.386,prijzenbedr. 567.829.—, Ie, 2e en 3e prijs en premie elk 141 957.— Er hebben zich gisteravond 8 winnaars voor de le prijs gemeld. De winnende getallen in de Duitse lotto zijn: 1 25 26 30 39 43. Reservegetal: 23. Olymplanummer: 5372. ALGIERS (AFP) Stanislav Szozda (Po len) heefl de Rondt van Algerije voor ama teurs gewonnen. Dc Pool heefl in ell van de twaalf etappes de leiding in het alge meen klassement gehad. Gerrie Kneteman (Ned) legde beslag op de vijfde plaats met een achterstand van bijna vijl minuten. De laatste etappe-, een ril over 120 km van Tizi Ouzou naar Algiers, werd in de sprlnl ge wonnen door Likatsjev (Rus). Hij reed de afstand in 2 uur 51 min. en 39 sec. Eindklassement: 1 Szozda (Polen) 39.14.31, 2 Joedin (Rus) 35.18.32, 5 Szurkowsky (Pol) 35.18.44 4 Fagerlund <Zwe) 3S.18.52. 5 Kneteman (Ned) 3S.1S.13. 6. Kratl (WDld) 3S.1S.38. 7 Nilsson (Zwe) 3S.1S.51, 8. Ma- toesek (Tsj) 3S.26.06. S. Lis Pol) 35.20.08. 16. Goesiatnikov (Rus) 36.20.17, 11. Van Dongen (Ned) 28.06,29, 14. Van der Spiegel (Ned) 35.07.23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8