Benzine in VS ts gerantsoeneerd Infiltratie Hanoi in zuiden valt mee Honderdduizenden Zuidvietnamese vluchtelingen keren weer huiswaarts Johnsons broer failliet door dokters rekeningen Jartha Mitchell weer op _le bres voor haar man Vaticaan beticht Albanië van moord op priesters Pompstations moeten \oodgedwongen gaan sluiten Acupunctuur Betoger neemt politie beet Japan verhoogt bankdisconto Oud-premier Sidky blijft Sadat helpen succes in de strijd tegen drugs Peronisten wenden zich tot Europa iRL fiOUW/KWARTET MAANDAG 2 .APRIL 1973 BUITENLAND T5/K7 AUSTIN (AP) De broer van wijlen president Lyndon B. Johnson heeft zijn faillissement aangevraagd omdat zijn doktersrekeningen gedurende de laatste 16 jaar zo hoog zijn geweest Sam Houston Johnson heeft bekend gemaakt, dat hij schulden heeft van 53.108 dollar, die volgens hem het gevolg zijn van het feit, dat hij in 1957 een been heeft gebroken. De complicaties die zich later hierbij voordeden veroorzaakten de schulden. 'Dit toont aan, dat er werkelijk behoefte bestaat aan een nationale verzekering tegen ziekte en ongevallen zoals mijn broer die zo graag tot stand had willen brengen'. zei Johnson. 'Ik vind het erg om failliet te gaan maar als dit het congres er op attent maakt dat miljoenen Amerikanen failliet gaan, omdat zij de doktersrekeningen niet meer kunnen betalen, heeft het toch zijn nut gehad', zo zei hij. 'Ik heb de behandeling alleen maar gekregen omdat ik een broer van de president was. Duizenden Amerikanen hebben dit soort behandeling nodig, maar zij krijgen die niet op krediet, omdat zij geen broer hebben die president is', zei hij. Sam Houston zei dat hij sinds 1957 niet meer heeft gewerkt, behalve aan een boek over zijn broer. ROME (DPA, AP) Radio-Vaticaan heeft zaterdag Albanië van priester- moord beschuldigd. Sinds Albanië zich zes jaar geleden uitriep tot 'de eerste atheïstische staat in de wereld', zou den tientallen priesters zijn terechtge steld. Volgens het Vaticaan zijn sinds 1948 zeventig van de 120 roms-katho- lieke priesters in Albanië gedood. De paar priesters die er nog zijn in Albanië 'zijn na hun verbijlf in ge vangenissen en concentratiekampen stervend of ziek', aldus radio-Vaticaan. Onlangs zou nog een priester zijn terechtgesteld omdat hij een kind had gedoopt. Er zouden nu in Albanië geen kerkelijke gebouwen meer bestaan. 'Men heeft er danszalen, gymnastiek zalen en overheidskantoren van ge maakt'. Het atheïsme van de staat rich zich ook tegen anders godsdiensten. De G-ieks-orthodoxe kerken en de isla mitische moskeeën hebben hetzelfde lot ondergaan, aldus het Vaticaan. Schietpartij MARSEILLE (AFP, Reuter) In een café in Marseille zijn zaterdagavond vier mensen doodgeschoten cn twee ge wond door drie jongemannen. Een ooggetuige zei dat de drie dichtbij het café uit hun auto waren gestapt, er heen slenterden en onverhoeds begon nen te schieten. Daarna liepen zij terug naar de witte auto waarmee zij waren gekomen. De politie meent dat er een geschil tussen onderwereldbendes mee is be slecht of dat het een afrekening was tussen twee bendes handelaars in ver dovende middelen. Stiptheid in België BRUSSEL (ANP) Alle Belgische luchtverkeersleiders zijn gistermor gen een stiptheidsactie begonnen ter ondersteuning van hun eisen: betere werkvoorwaarden en loonsverhoging. De actie wordt gevoerd voor onbepaal de duur. Enkele weken geleden voerden de verkeersleiders ook al zo'n actie. Die werd opgeschort in afwachting van be sprekingen met de regering. De ver keersleiders zijn echter van mening, dat dit gesprek onvoldoende resultaten heeft opgeleverd en daarom zijn ze op nieuw met een stiptheidsactie begon nen. Gisteren had het luchtverkeer bo ven België nog geen noemenswaardi ge vertragingen door de actie opge lopen. Geen asiel meer STOCKHOLM (AP) Nu de oorlog in Vietnam teneinde is, zal Zweden geen asiel meer geven aan Amerikaan se deserteurs en dienstonderduikers, aldus maakte de krant Aftonbladet gisteren bekend. De Amerikanen die naar Zweden wa ren gevlucht vóór het tekenen van het vredesverdrag op 28 januari te Parijs, mogen er blijven, maar nieuwkomers zullen aan de grens worden tegenge houden. 'Desertie is niet langer meer reden genoeg voor het verkrijgen van poli tiek asiel in Zweden,' aldus het blad. Hoessein pro vrouwen AMMAN (UPI) Koning Hoessein van Jordanië heeft opdracht gegeven tot wetswijzigingen, die aan vrouwen het kiesrecht verlenen, zowel actief als passief, zo heeft radio Amman zaterdag meegedeeld. Hij heeft dat ge daan in een boodschap aan premier Lawzi. Tot nu toe hebben Jordaanse vrouwen niet mogen stemmen of zich kandidaat kunnen stellen voor het parlement. De Jordaanse wetten zullen over het algemeen moeten worden herzien om de vrouw de status te geven in het openbare leven waar zij recht op heeft, aldus de koning. Guinee vreest inval DAKAR (AFP) Guinee heeft zater dag Portugal, België, Frankrijk, Enge land, Zuid-Afrika en Rhodesië er van beschuldigd een militaire operatie te gen de regering van Sekou Touré voor te bereiden, die in mei zou moeten worden uitgevoerd. Tot die stap zou op een vergadering van de NAVO-raad besloten zijn, aldus radio-Conakry. De bedoeling zou zijn Conakry te ver woesten, regering en politieke leiders die 'trouw zijn aan de revolutie, te vermoorden en een federale republiek te stichten met vier staten, waarvan Nabi Youla het hoofd zou worden. Youla is ambassadeur in Bonn en Pa rijs geweest en in januari 1971 bij verstek ter dood veroordeeld. AMSTERDAM Ongeveer 150 studen ten hebben zaterdagmiddag in Amster dam een prtestmars gehouden als soli dariteitsbetuiging met het verzet van de Griekse studenten tegen het kolo nelsregime. De demonstratie was geor ganiseerd door de studentenverenigin gen AS VA en SR VU GRONDTROEPEN De Zuidvietnamese president zei. dat hij Amerika nooit zal vragen weer grondtroepen naar Zuid-Vietnam te sturen. Het Zuidvietnamese leger is volgens hem te land sterk genoeg. Maar, zo voegde hij eraan toe, Ameri kaanse luchtsteun zal nog nodig zijn omdat de Zuidvietnamese luchtmacht 'niet volledig gevietnamiseerd is'. Thieu verklaarde, dat de communisten de lopende onderhandelingen in Parijs over de politieke toekomst van Zuid- Vietnam willen 'saboteren' om een nieuw offensief te kunnen ontketenen. Noord-Vietnam heeft Amerika er gis teren van beschuldigd, dat zijn vlieg tuigen verkenningsvluchten boven Noord-Vietnam hebben gemaakt. Het Russische persbureau TASS meldde gisteren vanuit Hanoi dat deze vluch ten, die dc afgelopen twee dagen zijn 'En nu er tegen aan, Simpkins. Zijn vuisten moeten zo langzamerhand uitgeput zijn.' De vluchtelingen kunnen per kamp eeramenl'ik een aantal afgevaardig den aanwijzen. Deze worden naar de genlande nieuwe vestigingsgebieden gebracht om te beslissen, waar de genen die zii vertegenwoordigen, een nieuw bestaan zullen gaan opbou wen. Dan volgt de organisatie van het transport van de vluchtelingen naar deze gebieden. Meestal hebben zij niet meer aan bezittingen bij zich dan zij kunnen dragen. Voordat de mensen arriveren zijn voor hen gestandrriseerde houten woningen op een vloer van cement neergezet. Iedereen, die de land bouw wil gaan bedrijven, krijgt één hectare grond gratis. Na twee jaar kan men er twee hectaren bij krij gen. Gedurende de eerste zes tot negen Zuitivietnamesc vluchtelingen. maanden worden de vluchtelingen door de regering gratis voorzien van voedsel en andere dagelijkse beno- digheden, teneinde de periode tot de eerste oogst te overbruggen. De overheid stelt als voorwaarde, dat de vluchtelingen op hun nieuwe boer derijtjes beginnen met de verbouw van produkten. die al na enkele maanden geoogst kunnen worden zo als bataten, bonen, erwten. Ook is de eerste tijd alleen kleinvee toegestaan. Men heeft liever geen varkens en koeien, omdat het te lang duurt, voordat deze slachtrijp zijn of melk geven. De overheid rekent er niet op, dat de landerijen van dc vluchtelingen de eerste twee jaar al marktgewas- $en zullen opleveren. Alles is er op gericht deze mensen binnen enkele jaren geheel zelfstandig te maken. [Net als vroeger in het Wilde Wes ten', zegt minister Quang Dan. De regering beschikt thans over 167 gebieden, waar vluchtelingen zich kunnen vestigen en waar veiligheid, yervoer. water voorziening en een goede bodemkwaliteit >erzekerd zijn. Wanneer gezinnen naar hun in de oorlog verwoeste woonplaatsen te rug willen keren, zal de regering eveneens bijstand verlenen. Het geld voor dit grootscheepse pro gramma komt voornamelijk van de Verenigde Staten, maar ook Japan verleent aanzienlijke steun, evenals de Europese Economische Gemeen schap en enkele Zuidoost-Aziatische landen. Het Internationale Rode Kruis heeft geld en goederen toege zegd. JEW YORK (AP) Vele grote Amerikaanse aardoliemaatschappijen heb- en een begin gemaakt met de rantsoenering van benzine of het beperken an de afleveringen. Tot deze maatregelen is overgegaan ten gevolge van ekorten aan ruwe olie. Arts in Hons Kong ontdekt: IASHINGTON (UPI) Martha lltchell, de vrouw van de voormalige mcrikaansc minister van justitie, eeft dit weekeinde opnieuw verklaard at het een 'vervloekte leugen' is dat aar man betrokken zou zijn bij het luisterschandaal in het hoofdkwar- er van de Democratische partij, en van de beklaagden in het zoge- uamdc Watergate-proces, James W. cCord, heeft voor een senaatscom- issic onder ede verklaard, dat hij agelljks met Mitchell in copjaet .was *n een poging werd gedaan de'af- listerapparatuur in—het gWotrw van Democrat^! tc-j)Jaatscn. litchell" Wqs toen hoofd van de cam- igim voor de herverkiezing van pre- 1 derft 'Nixon.; Bfi was in maart afge- reden adwminister van justitie. Twee -/[{ken Jia de ontdekking van hel l'atwgate-schandaal trad Mitchell ook af als Nixons campagneleider. Zijn vrouw dreigde destijds dat zij van hem zou scheiden als Mitchell zich niet terugtrok uit de politiek. Volgens mevrouw Mitchell probeert dc regering-Nixon in wanhoop haar man tot zondebok te maken. 'Ik denk dat deze regering zich helemaal tegen mijn man heeft gericht. Met andere woor den, zij zijn wanhopig en ik zal onder gpon beding toestaan dat zij de schuld op mijn man gooien.' ZIJ beschuldigde McCord ervan dubbelagent te rijn, maar wilde niet uitleggen wat zij daar mee bedoelde. Mitchell zelf heeft onder ede verklaard dat hij McCord maar één keer heeft ontmoet. McCord was hoofd van de afdeling veiligheidszaken tijdens dc campagne voor dc herverkiezing van Nixon. Een woordvoerder in de senaat heeft gezegd dat of McCord of Mitchell meineed moet hebben gepleegd. Regeringsfunctionaris sen VS: WASHINGTON, SAIGON (UPI, AP, Reuter) De Noordvietna- piese infliltratie van militairen en materieel in Zuid-Vietnam heeft kinds de afkondiging van liet bestand niet zo'n grote omvang aange- |nDnien, al eerst was gevreesd. Dit lieten Amerikaanse regeringsfunc tionarissen zaterdag in ashington weten. tar zij zeiden, dat president Nixon ;elopen donderdag voor alle zeker- leid Hanoi toch maar heeft gewaar- :huwd tegen overmatige infiltratie in iet zuiden om te laten merken, dat ashington zeer hecht aan het naleven taiTTE^{etnamese bestandsakkoorden. L'it de-meest recente Amerikaanse rap porten blijkt». dat niet meer dan tien- Luizend man Noardvietnamese militai ren sinds het ingagn^van het bestand ha de Ho Tsji MuuSSpute naar Zuid- Wietnam zijn getrokkeir.' De afgelopen Rveken werd in Saigon en Washington «esproken over 30.000 tot 40.060 man. De meeste Noordvietnamezen, die 'haar het zuiden zijn getrokken waren, vol-» gens de zegslieden in Washington, al op weg toen de bestandsovereenkomst in januari van kracht werd. Verder werd bevestigd dat de Noord vietnamezen sinds oktober 1972 drie honderd tanks en andere voertuigen via de Ho Tsji Minh-route naar het zui den hebben getransporteerd. Het Viet namese bestandsakkoord staat de ver vanging van versleten militair mate rieel toe, maar verbiedt de komst van verse troepen. VOORSPELLING President Thieu van Zuid-Vietnam heeft voorspeld, dat Noordvietnamese troepen binnen drie tot zes maanden een groot offensief in het zuiden zullen ontketenen. Daarom hebben de Noord vietnamezen de laatste tijd zoveel man schappen en geschut naar het zuiden overgebracht, aldus Thieu in een inter view voor het Franse tijdschrift Le Nouvel Observateur. Thieu gaf te kennen, dat president Nixon de Amerikaanse luchtmacht zal inschakelen als de Zuidvietnamese troepen een noordelijke opmars niet tot staan kunnen brengen. 'Gaat een Noordvietnamees offensief onze krach ten te boven, dan hebben de Verenigde Staten hun verantwoordelijkheden' zo verklaarde Thieu. 'Zij zouden zelfs kunnen reageren, voordat de Zuidviet- namezen daarom vragen'. Washington heeft Zuid-Vietnam, volgens Thieu, ver zekerd, dat het 'in geval van een ern stige schending' van de Parijse vredes overeenkomst in actie zou komen. gemaakt, 'een brute schending' van de bestandsakkoorden vormen. De ver kenningsvluchten zouden zijn uitge voerd boven de provincies Ha Tinh en Kwang Binh. Nu de traditionele zomerpiek in het autoverkeer nadert, wofdt de vrees geuit, dat de toestand eerder zal ver ergeren dan verbeteren. De American Automobile Association heeft de auto mobilisten inmiddels doen weten, dat hun zomervakantieplannen niet be hoeven te worden gewijzigd uit vrees voor benzinetekorten Wel is bet mo gelijk. dat zij hier en daar gesloten benzinestations vinden. Onafhankelijke benzinestations ziin het zwaarst eetroffen door het tekort Zij kopen hun voorraden gewoonlijk op afroen en niet on ^ontra^t 7oate de wederverkoper»: van de grr»t« hpi'ino. merken flat do°n O" onafban'rnliiV^n zijn de eerste k'anten van dp oH«. maatenhanniien. die niet meer hevnnr raad worden ah de aanvoeg stagneert. Van de mogelijkheid om In te schrij ven voor de levering van brandstoffen en smeermiddelen aan de staats- en plaatselijke besturen wordt door de aardolieeoncerns geen gebruik ge maakt. Het autobusbedriif van de stad New Orleans vreest een beperking van de diensten ten gevolge van de brandstoffencrisis. De brandstofreser ve van dit bedrijf is gedaald van een voorraad die strekt voor zeven dagen tot genoeg voor twee dagen. Door de oppositie van natuurbescher mers is in de afgelopen tien jaar in Amerika slechts een nieuwe raffinade rij gebouwd. Door het strengere toe zicht op de luchtverontreiniging ge bruikt de industrie steeds meer olie als brandstof in plaats van de sterk zwavelhoudende kolen. Daardoor wordt de vraag naar brandstoffen bij dc rafinader'ipn stpeds groter. Di- Verenigde Staten en Algerije heb ben een overeenkomst getekend inzake de levering voor 1.7 miljard dollar van vloeibaar aardgas door Algerije. Gedu rende een periode van 25 jaar zal Alge rije meer dan 28 miljoen kub.meter vloeibaar gas per dag leveren. In Frankfurt is de politie zaterdag slaags geraakt met jonge be togers die ageerden tegen de sloop van oude huizen, de speculatie in de woningen en de woekerhuren. De politie zette een waterkanon in tegen de betogers, maar een van hen zag kans dit wapen tegen de politie zelf te richten. TOKIO Het officiële bankdisconto in Japan is met ingang van vandaag verhoogd met 0,75 procent tot vijf pro cent. Volgens de centrale bank is de verhoging nodig geworden om het hoofd te kunnen b eden aan de over verhitting van handel en bedrijfsleven en aan de aanhoudende stijg:ng van groot- en kleinhandelsprijzen. CAIRO (UPI) President Sadat van Egypte heeft zaterdag Aziz Sidky, die vorige week aftrad als premier, be noemd tot zijn persoonlijke assistent. Die eer viel ook Sayed Marein te beurt, die tot vorige week secretaris-generaal van de Arabische socialistische unie was. Na het aftreden van Sidky is Sa dat zelf ook premier geworden. ■SAIGON (Reuter) Zuid-Viet nam heeft een begin gemaakt met het terugbrengen van hon- dertïüïzenden vluchtelingen naar de voörmalige slagvelden. De regering hoopT, dat voor het eind van dit .iaar een miljoen vluchtelingen zich gevestigd zul len hebben in ruïnes zoals Quang Tri, an Loc en Kontoem. die zij vorig jaar ontvluchtten, toen het communistische offensief over deze steden raasde. Het repatriëringsprogran*na heeft iets in zich van de tonelen uit de tijd van het Amerikaanse Wilde Westen. V»'p tenio"?ekeerde Vietnamezen krijgen nieuw land om te bebouwen. Er is honderd miljoen hectare on ontgonnen eebied beschikbaar. Zij zullen voorlnni? ;n nr«-:corjcrh nn- getrokken woningen moeten verblij den. Zuid-Vietnam heeft voor het repa- triërinesnroeramma een minister aangesteld. Deze bewindsman. Phan Onan* Dan. zegt vnor da trtvoering en-an honderd miljoen Amerikaanse dollars r280 m'lioen gulden) nodig te hebben. On het ogenblik verbliiven 650.000 i'lurMeiincwi 'n kamnen en onge veer 350.000 op andere plaatsen. AFGEVAARDIGDEN HONG KONG Artsen in Hong Kong hebben een techniek ont wikkeld waarmee verslaagden aan opium en heroïne in korte tijd van hun afhankelijkheid van drugs kunnen worden afgeholpen. Het is een toepassing van de Chinese acupunctuur, de techniek die pijn en ziekteverschijnselen behandelt door naalden op nauwkeurig voorgeschreven plaatsen in het lichaam te steken. Hoe acupunctuur werkt is nog volstrekt onduidelijk, dkt het werkt is in een aantal gevallen overtuigend aange toond. Dr. H. L. Wen uit Hong Kong ontdek te bij eigen proeven na een bezoek aan China toevallig dat ook de ont wenningsverschijnselen die staken van het gebruik van hard drugs voor de afhankelijke patiënt zo moeilijk ma ken, met acupunctuur waren te be handelen. Met zijn collega's S. Cheung en M. Patterson heeft hij nu in het Asian Journal of Medicine een succes van honderd procent gerapporteerd voor de eerste veertig behandelde pa tiënten. Dit meldde gisteren het Britse weekblad The Observer. Met hooguit vijftien behandelingen van twee of drie kwartier gedurende niet meer dan acht dagen, kon hij ont wenningsverschijnselen volledig in de hand houden. De beschreven patiënten gebruiken nu al vijf maanden geen drugs meer. Of zij ook op lange ter mijn van hun afhankelijkhed af zijn, kan in dit stadium nog niet worden beoordeeld, waarschuwen de auteurs. Op korte termijn zijn de resultaten van Wen, Cheung en Patterson in ieder geval indrukwekkend veel beter dan wat op dit terrein tot nog toe is bereikt. Hun werk zal dan ook zeker in Europa en Amerika aandacht trekken. Dat be tekent intussen niet dat er nu een pasklare oplossing zou zijn. Drugmis bruik komt niet uit de lucht vallen: op de achtergrond staan de persoon lijke en maatschappelijke problemen van de patiënt. Wanneer zijn lichame lijke afhankelijkheid behandelbaar blijkt, zijn die problemen er nog steeds. Maar als de behandeling vol gens Wen en zijn collega's ook in het westen toepasbaar blijkt, zou dat de mogelijkheden om drug-afhankelijke patiënten te helpen, wel sterk uitbrei den. Ook zal onderzocht moeten wor den of de techniek ook voor andere drugs waardevol is dan voor de opiaten waarmee in Hong Kong begonnen is. Alcohol vormt nog steeds het grootste afhankelijkheidsprobleem in de wes terse wereld. BUENOS AIRES (Reuter) De toe komstige Argentijnse president, de pe ronist Hector Campora. werd gisteren r>n het vliegveld van Buenos Aires tu multueus verwelkomd door duizenden r.anhangers na zijn terugkeer uit Euro pa, waar hij vorige week overleg heeft gepleegd met Juan Peron, de paus, de Italiaanse premier Andreotti en de Spaanse dictator Franco. Hij omschreef zijn reis als 'zeer nuttig voor ons land'. Hij onthulde, dat Peron hem heeft ge vraagd om spoedig naar Europa terug te keren om hem te vergezellen tijdens bezoeken aan Frankrijk en West-Duits- land. Campora. die onlangs de verkie zingen won met de leuze 'Campora aan de regering. Peron aan de macht', heeft met Juan Peron uitvoerig gesproken ever de toekomstige regeringspolitiek. eral in het land sluiten onafhanke- ke benzinestations. Weer andere n minder uren open, omdat de aag naar autobrandstof de aanvoer ertreft. abil Oil Corp., een van de drie ote olieproducenten van de Verenig- Staten, heeft een rantsoenerings an aangekondigd op grond waarvan wererverkopers dezelfde hoeveelhe- n benzine krijgen als in 1972 hoe- el de vraag sindsdien met 7 procent is toegenomen. Texaco Inc. voert een soortgelijk rant soeneringssysteem in. Dit systeem is opgenomen in nieuwe contracten met de wererverkopers. Cities Services Cc., een van de 15 grote olieleveran ciers, is tot de conclusie gekomen, dat de marktsituatie dermate krap is, dat de wederverkopers slechts 90 procent van hun geraamde omzet-1973 krijgen. Mobil ging schoorvoetend tot de geno men maatregelen over, omdat de vraag naar alle aardplieprodukten steeds groter wordt. Deze maatschap pij zegt niet te weten wanneer aan het distributiestelsel een einde zal komen. Het leveringsprobleem van de aardo lie-industrie is in feite ihet resultaat van een beperkte hoeveelheid ruwe olie en een beperkt aantal olieraffina derijen. zeggen woordvoerders voor de industrie. In de afgelopen winter zijn de olievoorraden sterk ,aangesproken en de toestand is verergerd door het ongekend grote aantal .nieuwe auto mobielen met motoren die door hun uitrusting ter bestrijding van de luchtverontreiniging veel benzine ver bruiken. Zomerpiek

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7