ACTIE OM DE 'GESEL VAN DEZE EEUW' TE DESTRIJDEN Uitnodiging tot zaken doen I*: Het Motorhuis X Adverteren doet verkopen wij nodigen uUMSas INSTITUUT PRAEHE L QI Opel Admiral Hartinfarcten eisen steeds meer slachtoffers Compromis-voorstel in Surinaamse stakings-conflict Geefaan de kolekte cf stert op gro 204050afbankreksnng248 Nederlandse Hartstichting, Den Haag Pen-centrum op de bres voor politieke gevangenen Agrarisch Opleidingscentrum AANGIFTE VAN LEERLINGEN Ontsfiiegelde filterglazen HINDERWET Te koop: EEN GOED ONDERHOUDEN WOON- EN WINKELHUIS GEMEENTE LEIDEN Verhuizingen piano-iransporten Jan v. Duuren Kinder GOOCHEL. BOEK TUINSLANG TUINBEELDEN TUINBAKKEN LEIDSE SCHOUWBURG K&0 LAK ïf"' 'fx-*)'*. PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN TROUW/KWARTET MAANDAG 2 APRIL 1973 DRX (jC door Huib Goudriaan DEN HAAG 'Het hart- en vaatlijden is een overweldigend lijden, dat de westerse wereld dreigt te ontwrichten. Als deze volksziekte zoals nu het geval is in kracht blijft toenemen, zal zij de plagen van de Middeleeuwen nog overtreffen.' Deze woorden, van dr. C. L. C. van Nieuwenhuizen, voorzitter van de wetenschappelijke adviesraad van de Nederlandse Hartstichting, zijn tekenend voor de verontrus ting over de alarmerende, jongste cijfers van de hart- en vaatziekten in ons land. Een steeds groter deel van de totale sterfte wordt immers veroorzaakt door het hartinfarct, dat door de Wereld Gezondheids Organisatie de 'gesel van de twintigste eeuw' is ge noemd. In de vandaag begonnen nati onale Hartweek kunnen wij, door te geven aan de collecte 1973 van de Hartstichting, deze gesel bestrijden. Een strijd, die bitter noodzakelijk is: acties van de reeds een tiental jaren langer werkende hartstichtingen in de anglosaksische landen hebben er waarschijnlijk mede toe geleid dat daar het dodenpercentage stokt. De cijfers in Nederland over 1971 geven een stijging aan: er overleden in totaal 110.243 mensen, daarvan stierven er 50.095 (27.141 mannen en 22.954 vrouwen) aan de gevolgen van hart- en vaatziekten. Het hartinfarct overvalt bovendien mensen op steeds lagere leeftijd. Dr. Van Nieuwenhui zen: 'Omdat steeds meer mannen tus sen de dertig en veertig jaar worden getroffen, begint deze ontwikkeling de gehele bevolkingsopbouw te bedrei gen'. Economie De coronaire hartziekten (ziekten van de kransslagader) betekenen een zwa re belasting van onze economie. Vol gens een advies van de Gezondheids raad, dat in 1970-1971 werd uitge bracht, zou jaarlijks aan ziektekosten, werkverzuim en arbeidsverlies door overlijden, bijna een miljard gulden verloren gaan. Volgens minister Stuyt moet dit bedrag nu met anderhalf worden vermenigvuldigd. Wellicht ten overvloede: onnoemelijk veel erger is het niet te becijferen leed in tal van gezinnen. Wat gebeurt er om mensen met coro naire hartziekten te genezen, om deze ziekte te voorkomen en haar te be strijden? Belangrijk is tijdig sympto men van een naderend hartinfarct te onderkennen. Volgens dr. Van Nieu- wehuizen is de laatste tijd uit onder zoekingen in het buitenland en in Nederland gebleken, dat de volgende verschijnselen vier zes weken van tevoren een hartinfarct aan kondigen: toenemende pijnen in de hartstreek, onverklaarbare moeheid, onregelmatig slaan van het hart. Dankzij tijdig signaleren is het in enkele Nederlandse hartcentra gelukt een hartinfarct door operaties te voor komen. Ook na een hartaanval kunnen nog veel patiënten worden gered; eender de deel van de getroffenen sterft echter in de eerste uren. Volgens minister Stuyt zijn de eerste ervarin gen met bijzondere ambulances als de hartrenwagens om de patiënten op deskundige en snelle wijze naar het ziekenhuis te brengen, nog niet be moedigend. Ook de hartchirurgie aldus de minister onlangs in een rede is nog niet in een stadium waar zij algemene toepassing kan vinden. Zij is nog in ontwikkeling en kan slechts in sommige acute gevallen met enige kans op succes worden aangewend. Bewaking Wel konden goede resultaten worden bereikt met de hartbewakingseenhe- den, die thans ook in Nederland in de meeste grotere ziekenhuizen zijn gein- stalleerd. Algemeen wordt aangeno men dat deze eenheden de sterfte in het ziekenhuis door hartinfarct kun nen halveren. De hoge verpleegkos- ten, die in een afdeling met speciaal geschoolde staf en kostbare appara tuur onvermijdelijk zijn, lijken ge rechtvaardigd. Om dit werk te stimu leren heeft de Hartstichting het hart- chirurgisch centrum van het acade misch ziekenhuis in Nijmegen 155.000 gulden geschonken. Met dit geld kun nen vier hartbewakingsbedden van de nodige apparatuur worden voorzien. Prof. dr. L. K. Lacquet, onder wiens leiding het Nijmeegse hartteam werkt, zegt als reactie op dit initiatief van de Hartstichting: 'Bij het ministerie van volksgezondheid staat het opvoe ren van de hartchirurgische capaciteit in ons land hoog op de prioriteiten lijst. De academische ziekenhuizen zijn voor hun budget voornamelijk aangewezen op de begroting van het ministerie van onderwijs en weten schappen. Juist nu deze categorie zie kenhuizen in de hartchirurgie zo'n belangrijke rol speelt, stuiten we door deze constructie op extra problemen op het gebied van onze investeringen in de gezondheidszorg. Aangezien we nu iets aan het opvoeren van onze chirurgische capaciteit moeten doen. zijn we vanzelfsprekend heel blij met een initiatief, zoals dat van de Hart stichting, waardoor we iets van die uitbreiding mogelijk kunnen maken'. Nazorg Drie miljoen In 1972 werd voor al deze vormen van hulp anderhalf miljoen gulden door de stichting uitgekeerd. Om dit werk op dezelfde schaal te kunnen voortzet ten zal in 1973 drie miljoen gulden moeten kunnen worden verstrekt. Voor een doeltreffende hulpverlening zou volgens dr. Van Nieuwenhuizen echter vijf miljoen gulden nodig zijn. Om deze miljoenen bijeen te krijgen Herken de voortekenen van een hartinfarct ^middenvoor kaak fc' in de borst V ol rug SYMPTOMEN: 1. Hevig suitientickkencJO'pijn -middenvoor in de borst. 2. Pijn lioudl langer dan 5 minuten aan. ook als inen rustig zit of ligt. 3. Transpireren en onrust, misselijkheid en braken kunnen voorkomen. 4. Pijrt kam uitstralen, naar hals, rugof armen. NB. Korte, scherpeistcken op öón plaatsop de borst wijzen vrijwel nooit op een hartinfarct. Van een verslaggever PARAMARIBO De commissie van goede diensten in het stakingsconflict in Suriname heeft een compromisvoor stel overhandigd aan de regering en de ambtenarenbond CLO. De regering heeft inmiddels met het voorstel inge stemd. Ten aanzien van de douanekwestie merkt de commissie op, dat haar is ge bleken dat de regering bereid is het door de douanebond verlangde overleg mogelijk te maken door de instelling van een commissie met duidelijke be voegdheden. Dit overleg zal volgens de commissie kunnen beginnen, zodra de stakende douaneambtenaren het werk hebben hervat. Zij doet een beroep op de regering in het kader van het al gemeen akkoord de disciplinaire straf fen, die de stakende douaneambtenaren zijn opgelegd, te verzachten tot ernsti ge berisping, strafdienst of boete. Een aantal douanebeambten was gestraft De gevolgen van een hartaanval zijn meestal zeer ingrijpend, ook wanneer de patiënten als genezen worden be schouwd. Daarom zijn nazorg en re validatie hard nodig. Er zijn enkele revalidatie-centra gesticht, waar aan de wederinpassing van de patiënten in de- maatschappij wordt gewerkt. Het voorkomen van hart- en vaatziek ten, de preventie, het steeds meer de aandacht van overheid en Hartstich ting. Het jongste initiatief op dit terrein van het ministerie van volks gezondheid, is een onderzoek naar de mogelijkheid om drie consultatiebu reaus voor tbc-bestrijding te gebrui ken voor de bestrijding van hart- en vaatziekten. De Hartstichting bevordert en onder steunt financieel: voorlichting (ter voorkoming); snelle hulpverlening na hartin farct; revalidatie van hartpatiënten; wetenschappelijk onderzoek; activiteiten voor kinderhartpatient jes. Deze kaart wordt verspreid door de Hartstichting: om ter harte te nemen. wordt deze week in ongeveer vijfhon derd gemeenten gecollecteerd door 'Vrienden van de Hartsticthting'. De jaarlijkse inzamelingsactie zal worden ondersteund door affiches (met als motto: 'uw hart, uw leven.wees royaal met geven!') door advertenties en door radio- en tv-programma's. Voor de campagne zullen zich inzet ten radio- en tv-mensen als: Mies Bouwman, Willem Duys, de leden van het Farce Majeur-team, Coos Kamp huis, Pim Jacobs, Koos Postema, Letty Kosterman, Mia Smelt, Monica Penders, Henk van Stipriaan en Jan Dassen. Voor degenen, die niet door een col lectant worden benaderd, is er nog het giro-nummer van de inzamelings actie: 204050 ten name van de Neder landse Hartstichting in Den Haag. Ook kan geld gestort worden op bank- Collectanten kunnen worden herkend Collectaten kunnen worden herkend teneinde zwendel te voorkomen aan het officiële embleem van de Hart stichting: een hart, met daarin alleen maar de toorts, de fakkel met bran dende vlam. De gevers kunnen rekenen op de dank van directeur J. Kierkels van de Hartstichting, die in het voorjaars nummer van het orgaan 'Hartslag' bij voorbaat heeft geschreven: 'Hartelijk dank, omdat u het hart hebt verlicht van de hartpatiënten, oud en jong, en van degenen die zich daar met hart en ziel voor willen inzetten'. met degradatie en inhouding van pe riodieke verhogingen. Wat de uitbetaling van loon aan stakers over de stakingsdagen betreft, stelt de commissie de regering voor de lands dienaren, als zij het werk hebben her vat. op hun verzoek een renteloos voor schot te verstrekken. De aflossing zal moeten geschieden door inhouding op het loon in acht maandelijkse termij nen. In het belang van een goede ver houding tussen regering en vakbewe ging stelt de commissie voor de drie laatste termijnen van terugbetaling kwijt te schelden. AMSTERDAM Het Pen-centrum voor Nederland heeft in zijn zaterdag in Amsterdam gehouden ledenverga dering een resolutie aanvaard, waar in met de meeste nadruk steun wordt gegeven aan het verzoek van Amnesty International aan de Indonesische rege ring, de meer dan 55.000 politieke gevangenen in Indonesië onvoorwaar delijk vrij te laten. De resolutie werd onder meer gezonden naar de rege ring in Djakarta, het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, de commissie voor de rechten van de mens bij de Verenigde Naties, de in ternationale pen-club. DORDRECHT GROENEZOOM 400 (NOORDENDIJK) TEL. 01850- 60666 1. Individueel tuinbouwonderwiji (ILO of MEL) 4-jarig 2. Lager land- en tuinbouwonderwijs (algemeen vormend cn agrarisch), 4-jarig 3. Algemeen voorbereidend jaar (voor partieel leerplichtigen) 4. Leerlingstelsel akkerbouw 2-jarig 5. Middelbaar landbouwonderwijs 3-jarig 6. Voorbereidend jaar voor hoger landbouw onderwijs 7. Hoger landbouwonderwijs Opgave vóór 1 MEI a.s. verdient aanbeveling. Voor inlichtingen zie bovenstaand adres. Hinderlijke reflexen en spiegelingen zijn prak tisch verdwenen bij de nieuwe Laat ze u eens tonen bij Meester Opticien Ook vcjor oogmeting. Leverancier voor alle ziek enfondsen. Burgemeester en wethouders van Rozenburg brengen ter openbare ikennis, dat op de se cretarie \jan die gemeente ter inzage lie|> een verzoek mei bij lagen om een vergunning inge volge de Hinderwet van. de Chevrton - Esso Maatschap voor het Oprichten van een in richting -voor de opslag van aardolie ad aardolieprodukten (sectie E),'aan de Rijnweg. Tol en mei 12 april a.s. kunnen schriftelijk bezwaren tegen hel verlenen tan de vergunning bij hen worcUn ingebracht. Mondelingfe bezwaren kunnen in persoon ol bij gemachtigde worden ingebracht op de open bare zittflng, welke gehouden wordt op p9 april a.s. om 11.00 uur in hul gemeentehuis van Rozenburg^ Burgemtsester en wethouders der gemeente Rozenburg, de secrt*aris, J. Kuiper; de burgemeester, H. SIbots. Rozenburg, 2 april 1973. Begrafenisonderneming Van der Luit Haagweg 31 - Leiden Tel. 23574 Gelegen aan Hoofdweg. Indeling: kamer, eetkamer, ruime keuken. Boven,: 3 slaapkamers, keu ken, douche en zolder ruimte. Grote schuur met zolder, grote tuin. Rijnstraat 86, Katwijk a/d Rijn. De huisartsenpraktijk van B. Sastrowijoto arts is per 1 april overgenomen door W. Schellekens arts. Spreekuur en telefoon (64035) ongewijzigd: Paganonistraat 24, Leiden Z.W. Agenda voor de openbare ver gadering van de commissie voor de algemene cn bestuur lijke aangelegenheden op dins dag 3 april 1973 te 20.00 uur in kamer 234 van het Stadhuis. Procedure behandeling begro ting 1974. Beschikbaarstelling kredieten voor de aanschaf van een com mandowagen en een trekker manschappenwagen t.b.v. de Brandweer. Rapport werkgroep Brandweer. Hoe krijg ik een baan? solliciteren en alles wat u daar van weten moet door F.M.F. Fels *e cn 2e druk lO.OU Verkrijgbaar In de boekhandel KLUWER Algemene Uitgaven Wageningen in binnen- en buitenland. Onder garantie. Verwarmde bergplaats voor inboedels. Middelstegracht 36 Leideh. Tel. 25468-24060. ólHX,MArtECK HST Een origineel cadeautje Toverkunstjes die kinaeren zelf kunnen uitvoeren. Voor de trucs is gebruik gemaakt van eenvoudigs middelen zoals lucifers, een stukje draad, aen zak doek. een glas. vingerhoedjes, kaarten en munten Alle nummers van hel repertoire bezorgen de kin deren veel plezier op veriaarspartijtjes en bii andarr jelegenheden boek met tekeningen f 6.70 .1 G Et A A R IN OS eOCKHANPSA' NIEUWE AUTO HUREN autoverhuur TIDTAp st.aagtenstraat 14 111 Ivl 'telefoon:01710 -25709-53627 leiden Voor de verkoop van beeld- en geluids- en afspeelapparatuur zoeken wij een goede verkoper Leeftijd vanaf 20 jaar, die vanuit een hobby doch liever op grond van een gerichte voor opleiding en enige jareji verkoopervaring in staat is deskundig te adviseren bij aan koop van Radio en TV-apparatuur. Voor 'The right man' (ook salaried) aan trekkelijke funktie met perspektief. Solliciteren met getuigschriften en/of ge tuigschriften dinsdags t.m. vrijdags van 10.0012.00 uur en van 14.0016.00 uur. VROOM 8, DREESMANN HARTWIJK Nieuwe Beestenmarkt 7-11 - LEIDEN - Tel. 26627 Ruime1' jiarlfë'ërgelegenheid cC biss Rengo Moi authentiek ritueel theater uit afrika prijzen fi,- CJP 3,- inschr. K&O 5,25 4,50 WO 4 april STADSGEHOORZAAL Herman van Veen ln zijn nieuwe show met dc contraband prijzen 12,50 10,- 7,50 CJP 6,25 5.- lnschr. K&O 11,25 4,50 MA 9 en Dl 10 aPriI kaartverk. en plaatsbespr. 5 dgn. voor de dag der voorst. Oude Vest 45 (niet op zo.) v. 9.00-15.00 u., zat. v. 9.00-12.00 u„ tel. v. 10.00-12.00 u. (41200) en v.a. 19.30 u. a.d. zaal. Voor Inschr. K&O v. 9,00-15.00 u„ zat. v. 9.00-12.00 u. (niet op zo.), tel. v. 15.00-17.00 u. (31841) W: nbi tip si fa. I'" M Dc in december 1972 gehouden examens brachten ons 662 geslaagde kandidaten voor het associatie-examen Onder deze geslaagde kandidaten bevonden zich 134 cursisten van het rayon Rotterdam. Nieuwe cursussen opleidende voor het examen december 1973 vangen aan dinsdag 10 april. Inl., prosp. en inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en van 7-9 uur aan ons lesgebouw HEEMRAADSSINGEL 111 - TELEFOON 257639-230898- 232816 In 1972 slaagden bij ons 2863 leerlingen n.l. 1570 voor P.D.; 560 voor M.B.A. en I 733 voor S.P.D. Elke cursist ontvangt jaarlijks een volledige geslaagdenlljst. J Jo Neemt li eens contact met ons op voor een gesprek over de Admiral. Het zou wel eens zeer vruchtbaar kunnen zijn. U kunt hem dan meteen eens grondig inspecteren en stevig aan de tand voelen op de weg, met zijn repre- sentatieve uiterlijk, z'n efficiënte motor, z'n ongehoord vas- W te wegligging en zijn zeer zakelijke ir. |ij kilometerprijs. Komt u eens voor een Lj -tal gesprek. Als u dat wenst zullen we ook met II lU genoegen de Diplomat V8 aan u voorstellen. Ook verkrijgbaar met G.M.-Automatic. ft» Uw opeldealer Vondellaan 00 - Telefoon 01710 - 69313- B.V. Het Motorhuls Lelden Ambachtsweg 1 - Industrieterrein 't Heen - Teleloon 01718-71046* Katwijk YO Pre hee troi No Th Nb ins tro tot No ten Sta het zeli sti| ove GF De hij gr< stu vol Ma ka; Th de Nc tei tui Nc Ri ...hï e

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 6