'Buitenverbanders' uit het GPV gezet Ook 'buitenlands' wad wordt bedreigd Twee vermisten na omslaan van boot Sloopactie-met-hart PORION n Kerkstrijd in eigen kring werkt door j: ■---Sx 8$•- Vli'' Luchtvervuiling meetnet nu klaar ZO'N OPGEBLAZEN GEVOEL? CARTERS Steenkamp praat voor tv over kabinetsformatie In station Ede-centrum wordt museum gevestigd Alkmaar lichtstad bij 400ste ontzettings feest Prins Bernhard benoemd tot meester- pijproker NV V-af deling begint actie voor stakers PPR: ministers uit KVP en AR niet als gijzelaars zien Weinig opwekkende verhalety op vergadering in Leeuwarden Beheer in Duitsland versnipperd ïïoiiderlijk vulmiddel voor vakiiiaii en gezin Het weer Blijetijds v Gereedschap /^TROUW/KWARTET MAANDAG 2 APRIL 1973 BINNENLAND T3/K5 Van onze parlementsredactie ROTTERDAM Aan de vooravond van de herdenking van zijn 25-jarig bestaan heeft het GPV de kiesverenigingen van Wezep en Voorthuizen geroyeerd. Het besluit deze twee kiesverenigingen, waarvan de leden behoren tot de gereformeerde kerken, vrijge maakt buiten verband, niet meer in de partij te tolereren, werd vrij dagavond laat genomen. Leden van het GPV moeten de belijdenis van de gereformeerde kerken vrijgemaakt onderschrijven. En dat was volgens de overgrote meerderheid van de algemene vergadering met deze 'buitenverbanders' niet het geval. De gereformeerde kerken vrijgemaakt buiten verband zijn, zoals bekend, ontstaan uit de gereformeerde kerken vrijgemaakt. Ook dit kerkelijk conflict bleek verder door te werken en wel in het GPV. Na het besluit sprak GPV-voorzitter G. Veurink de afge vaardigden van de geroyeerde kiesver enigingen nog in vermanende zin toe. Zij moesten de weg teruggaan, aldus v.i H -x/ r de GPV-voorzitter, na ar Schrift en Be lijdenis. De als lid uil gestoten GPV-ers waren inmiddels opgestaan en verlie ten de kerk, waarin de algemene vergadering werd geliouden, na eerst nog kenbaar te hebbj n gemaakt: 'Wij blijven gereformeerd'. Een veront waardigd 'Sssttt' was.de reactie. De algemene vergad«f\r;ing bleek prin cipieel vast te houdan aan de band van schrift en belijdenis met de gere formeerde kerken vrijgemaakt. Het voorstel van de kiesvereniging van Ede om aan de ajparte kiesvereni gingen het toelatingsbeleid van de leden over te laten, vond dan ook geen steun. De algemene vergadering liet het bij het oud<De bedoeling van het voorstel was ruimte te maken voor bijvoorbeeld de ^toelating van de ledpn van de christelijke gereformeer de kerken en van de gereformeerde bond in de hervormdje kerk. Zielloos In een ruim voor de helft bezette grote zaal van de Rotlerdamse Doelen hebben de leden van het GPV zater dag het 25-jarig bel .taan van hun verbond gevierd. Na; het openings woord door voorzitter G, Veurink sprak prof. C.Trimp f over 'nationaal gereformeerd'. Hij noemde de demo cratie van vandaag eer» zielloos geval. Alleen het woord van de verhoogde Christus, zei hij, kan - de uitgeleefde en bijziende democrat* e redden. Hij wenste het C.PV voor élie toekomst de gelovige moed toe, de rustige kracht en de politieke wijsheid van de Vader des Vaderlands. De heer P. van Leeuvl en uit Berkel betoogde dat de afga lopen 25 jaar architecten bezig gewenst zijn aan de opbouw van het volk. II laar het waren architecten van een ka artenhuis. om dat men de mens in liet middelpunt zette en voorbijging aan het woord van God. De heer L. Veijen had het over het onderwerp 'Het GPV en de lagere overheden'. Hij constateerde dat GPV- vertegenwoordigers vaal 'nee' moeten zeggen in raden en sta ten, juist om principiële redenen. Uitgangspunt voor hen is steeds Gi'ds universele wet. De heer P. Jongeling sprak met het oog op de toekomst ren bezielend woord en ging in op de actuele poli tieke situatie van vandaag. Hij was van mening dat de devolutie zich binnen de VVD langzlimer voltrok dan binnen de PvdA. ID'e toespraken werden afgewisseld docfl1 vaardig or gelspel door Wim Roos} en koorzang onder leiding van Nina fWind. De 85-jarige ds. Douwt? van Dijk sprak het slotwoord 'Een" stuk vlees dat het hart van Rot terdams ^burgemeester moest voorstel len werd .'iftejdag in de Rotterdamse buurt Het' Oude Westen rondgedra gen en later op*siraat neergelegd. Dat gebeurde (onder het. gezang van het lied: 'Wij gaan Thomassen jonassen'), terwijl leden van de actiegroep 'Het Oude Westen' opnieuw begonnen met het eigenhandig slopen van zeer bouwvallige panden. Dertig politie mannen keken toe hoe de slopersha mer gehanteerd werd maar zij grepen niet in. De nieuwe spanning in de Rotterdam se buurt (waar, zoals burgemeester Thomassen eens zei, zijn hart ligt) ontstond nadat zaterdagmiddag een vrouwelijk lid van de actiegroep, dat opriep de sloopactie te steunen, aan gehouden werd en meegenomen- naar het politiebureau. Een paar uur later werd zij vrijgelaten maar enkele le den van de actiegroep waren inmid dels al naar het bureau gegaan waar het tot een schermutseling tussen po litie en een van de actievoerders kwam. HAARLEM Het meetnet voor luchtverontreiniging in Noord-Hol land is sinds korte tijd klaar voor ge bruik. De meetapparatuur staat op 33 punten in de provincie opgesteld. Over enige tijd zal het meetnet wor den aangesloten op het landelijk meetcentrum in Bilfchoven. De provin cies Zeeland en Limburg zijn de re gio Noord-Holland al voorgegaan. Het is uiteindelijk de bedoeling te komen tot een aaneengesloten meet net voor Nederland, België en West- Duitsland. Binnen dit gebied zullen meetstations komen binnen een maas- net met een onderlinge afstand van 20 km. (ADVERTENTIE) Wellicht is uw galtoevoer onvol doende - en die is onontbeerlijk voor een goede spijsvertering en het regelmatig functioneren van uw ingewanden. Te weinig gal brengt de werking ervan in de war. U gaat zich loom en onprettig voelen en wordt daardoor humeurig. Doe de kuur met zachte Carters Pilletjes. Zij wekken de gal op en zorgen voor een goede toevoer ervan in de dar men. U voelt zich dan weer prettig, opgelucht en in een beter humeur. Import btnïlux: N.V. Odol Company Amstsrdam AMSTERDAM AVRO's Televizier Magazine brengt vanavond (tien uur, Nederland II) onder meer een gesprek met prof. Steenkamp over de kabinets formatie. gijX Van een correspondent EDE Het station Ede-l entrum zal niet worden gesloopt. Naj heel lang onderhandelen heeft het Gemeentebe stuur van Ede dit van de il'.irectie van de Nederlandse Spoorwegen gedaan weten te krijgen. Er zal iiji het onge veer veertig jaar oude gebouw een museum worden gevestigd.. Over het NS-station in Lunteren woiïit nog on derhandeld. Ook daarovor hoeft de ge meente Ede belangstelling. V ALKMAAR In Alkmaar ïs een actie begonnen onder het motto 'Alk maar lichtstad'. De bedoeling is 50.000 bijeen te brengen v<«or ver lichting van vijf historische gebouwen in de stad, die dit jaar herdenkt dat het 400 jaar geleden werd ontzet van een Spaanse belegering. De verlichtingsapparatuur is bedoeld als geschenk van de burgerij a an de gemeente. Men wil het geld 21 april bij elkaar hebben. Voor de eerste maal in de geschiede nis van het Franse pijprokersgildc 'Confrères des maitres pipiers de St. Claude' (opgericht in 1799) Is een pijproker buiten de grenzen van de Franse stad St. Claude geïnaugureerd tot Confrère van dit gilde. Tijdens een plechtigheid in palcis Soestdijk werd Prins Bernhard zaterdagmid dag als zodanig benoemd. St. Claude is het centrum van de Franse pijp- industrie. Prins Bernhard is gisteren naar Montreal vertrokken, waar hij een kort bezoek zal brengen aan prinses Christina. Vandaar zal hij doorreizen naar Philadelphia in de Verenigde Staten. Dc World Affairs Council of Philadelphia zal hem een onderschei ding voor internationaal staatsmans schap verlenen. Van een verslaggever RHEDEN De afdeling Rhe- den van het NW heeft zaterdag besloten een landelijke actie te organiseren ten behoeve van de stakers. Het initiatief daartoe is genomen door de afdeling van dc bouwbond NVV. Nu de stakingen in sommige be drijven al weken duren, gaat dat dc betrokken werknemers steeds meer kosten. Sommigen komen aan de stakingsuitkeringen van de bonden tweehonderd gulden per maand tekort vergeleken bij hun normale inkomsten. De opbrengst van de actie is niet alleen bestemd voor NVV-leden, maar ook voor NKV-ers en CNV'ers, en ongeorganiseerden die meestaakten. Het Gelderse NVV-dislrict heeft inmiddels al contact opeenomen met de sta- kingscomité's in de verschillende delen van het land. Drie jongelui bij ongeluk op Amer gered MOERDIJK Een roeiboot met mo tor is gistermiddag op de Amer bij Drimmelen vol water gelopen en ge zonken. Vermist worden de 22-jarige mevrouw J. Vrijaldenhoven-Stoop uit Oosterhout en haar 21-jarige broer P. Stoop uit Lieshout. De vrouw was in verwachting. De man van mevrouw Vrijaldenhoven, een tweede broer en de achttienjarige Joke Schepers uii Maria-Heide werden nadat zij enige tijd hadden rondgedob berd, door opvarenden van jachten ge red. Bij twee verhuurbedrijven van boot jes hadden, volgens de rijkspolitie te water, zij te horen gekregen, dat het onverantwoordelijk was met het slech te weer te gaan varen. De jongelui hadden om di ereden geen bootje ge kregen. Bij een derde bedrijf hadden zij een roeiboot met motor kunnen huren. Ook op andere plaatsen zijn mensen met bootjes in moeilijkheden geraakt. Drie sportvissers uit Eindhoven heb ben zich gistermiddag voor de kust van Schouwen, op de Oosterschelde, met grote moeite kunnen redden. Het drietal, 26, 24 en 25 jaar, was met een polyester visboot in de Oosterschelde gaan vissen. Zij kregen een golf water over zich heen en de boot zonk. Eén van de mannen wist een caisson te beklimmen. Met een kabel kon hij zijn twee lotgenoten redden. Zij wer den door een reddingboot uit Burgh- sluis van de caissons gehaald. De 45- jarige H. van S. bleek door de kou te zijn bevangen. Afgedreven (ADVERTENTIE) Twee neefjes uit Ossendrecht waren gisteren met een roeiboot bij de Kreekrakdara de Oosterschelde opge gaan. Door de opkomende vloed is het bootje afgedreven. De rijkspolitie te water heeft de scheepvaart toen ge waarschuwd, maar het bootje is naar de dijk teruggedreven. De rijkspolitie bracht het tweetal, dertien en veertien jaar oud, naar de wal. Van een verslaggever HINDELOOPEN De Friese PPR btreurt het 'afhaken' van de KVP en de ARP bij de formatiepogingen van mr. Burger. In een motie die in een zaterdag gehouden congres aanvaard is wordt de kamerfractie gevraagd zich ervoor te beijveren dat er in het kabinet-Den Uyl ook KVP- en AR- ministers opgenomen worden 'die van zelfsprekend niet misbruikt worden als gijzelaars maar een eerlijke kans krij gen een brugfunctie te vervullen door vanuit hun verkiezingsprogramma te streven naar een kabinetsbeleid dat voor een meerderheid in de Tweede Kamer aanvaardbaar is'. Van een onzer verslaggevers j LEEUWARDEN Behoud van het Waddengebied is geen Nederlands, maar een internationaal probleem. Om dat nog een s ie onderstrepen had' de landelijke ver eniging tot behoud van de Waddenzee voor haar jaarvergadering in Leeuwarden een Duitser en een Deen uitgenodigd om iets te kunnen vertelló n over 'hun' Wad denzee. Opwekkend klonken hun ver halen niet. Dr. Wolfgang Erz, hoofd van het Duits regerings bureau voor natuurbescher ming, somde een groot aantal bedreigingen op voor het Duit se wad. Het massatoerisme, dat op verscheidene plaatsen uit de hand dreigt te lopen, de vuil- lozing via enkele grote rivieren en de alsmaar groeiende be drijvigheid in de havensteden als Emden, Bremen en Ham burg leveren de grootste moei lijkheden op. Op wat langere termijn dreigt de toevoer van warm water afkomstig uit de kerncentrales die West-Duits- land wil bouwen. Bescherming van het Duitse wad is geen eenvoudige zaak. want het beheer is sterk ver- snipperd. Drie Duitse deelsta ten, elk met hun eigen belan gen, zijn erbij betrokken. Wat de ene regering goed zou wil len doen, kan gemakkelijk door de ander teniet worden gedaan. Dr. Erz stelde tot zijn spijt vast, dat ook de particulieren die zich inzetten voor het wao, hun krachten versnipperen. Er bestaat in Duitsland een scala vaii goedwillende vereni gingen an actiegroepen. Het zo broodnodige centrale beheer van de W.ïddenzee wordt daar door niet bevorderd. Enig co- ordinerend werk wordt nu ver richt door de actiegroep-Noord zeekust. Een lichtpunt in het sombere verhaal v.an dr. Erz was de vaststelling dat West-Duitsland wel over' enkele belangrijke wettelijk© mogelijkheden be schikt, om zo'n groot gebied te beschermen. De .wil om de nodige planologische maatre gelen te nemen, is ook vrij groot. Maiir de van buiten ko mende bedreigingen, zoals de vuillozingc-n. zijn daarmee niet uit te scbsikeien. Om ook daar iets tegen te doen, is interna tionale samenwerking nodig. Dr. Erz riep zijn gehoor in Leeuwarden daarom op mee te doen aan een poging een in ternationale raad voor de be scherming van het hele Wad dengebied te vormen. Zo een internationale organisatie moet er komen, aldus dr. Erz. In Denemarken is de druk op het waddengebied veel kleiner. Verreweg het grootste deel van de Deense bevolking woont aan de oostkant. De Waddenzee heeft hier dan ook niet veel te duchten van havens met ver vuilende industrie. De Denen hebben zich hierdoor tot nu toe ook minder druk gemaakt over het waddengebied dan de Duit se en Nederlandse natuurbe schermers. Professor Kingo Jakobsson uit Kopenhagen bekende dat hij vooral ook naar Nederland was gekomen om te leren, hoe hier de strijd voor het hele waddengebied wordt aange pakt. Zo een actie is in Dene marken toch wel nodig, want het massatoerisme is hier zeer opdringend. Prof. Jakobsson liet enkele voorbeelden zien van mooie duingebieden, die helemaal be zaaid zijn met zomerhuisjes. 'Wij hebben in Denemarken erg veel kust, maar ik ben bang dat we nog te weinig hebben, als de toeristenstroom niet in goede banen wordt ge leid.' aldus de Deen Jakobsson. Verder bestaan er in Denemar ken tal van plannen voor de kustverdediging en verbetering van de waterhuishouding langs het wad. Goed tegenspel van de kant van de natuurbescher ming mag daarbij niet ontbre ken Geen centraal beleid In Nederland blijft het ontbre ken van een centraal beleid vanuit één instantie. Daardoor blijft het voorkomen, dat op tientallen plaatsen, los van el kaar. aanslagen worden be raamd op dit uiterst belangrij ke natuurgebied, aldus de heer T. F. J. Pronker, voorzitter van de landelijke Waddenzee vereniging, in zijn jaarrede. Hij legde uit, dat zijn vereni ging in deze fase niet bereid is tot compromissen. Onze taak is natuur en landschap tot het uiterste te verdedigen. Compro missen betekenen alleen maar vertraging van het tempo waar in de ontluistering van natuur en landschap wordt voltooid, aldus Pronker. Tegen de niet- aflatende druk van (vermeen de) economische belangen en van het politieke spel kunnen de Waddenvereniging en alle natuurbeschermingsorganisa ties alleen maar een harde hou ding aannemen. Voorzitter Pronker wees erop, dat het be houd van natuurgebieden voor al een belang is voor de vol gende generaties. Met de be dreiging van die natuur blijft overigens ook de vereniging groeien. Het ledental is inmid dels de dertigduizend gepas seerd. (ADVERTENTIE) Om een idee te geven: Houtrot herstellen. Kieren afdichten tussen kozijn en muur of langs de trap. Scheuren en paden blijvend af dichten. ook rondom cv-pijpen. Trapleuning muurvast zetten. Be tonreparatie. Uitgesleten trap of vloer uitvlakken tot "nul" zonder afbrokkeling. Dat zag u op de TV- reklame! Van dik tot ragdun pla muren. Tegels zetten op hout of spaanplaat of betonemaille of over oude tegels. Spaanplaat naadloo3 verlijmen. Pleisterlaag repareren op muur of schoorsteen. Opnieuw voegen. Dakpan vastzetten. Stop verf bijwerken. Betonnen ramen beglazen. Dunne plek in goot repa reren. Lek balkon dichten. Latten tegen muur hechten. Nu gemakkelijker èn vlugger èn beter STOPPEN, AFDICHTEN, VOEGEN, UITVLAKKEN, PLEIS TEREN. PLAMUREN EN HER STELLEN met: PORION. de in Zwitserland ontwikkelde één-com- ponentige, dus een kant-en-klare, kunsthars vulpasta met enorme hechtkracht aan èlk materiaal, droog of vochtig, binnen of buiten, ook aan glas! Blijvend thermoplas tisch en waterdicht. Krimpt niet, zet niet uit, scheurt niet, buig- en slijtvast. Onschadelijk voor de han den. In de emmer onbeperkt houd baar, dus geen restenverlies. 112 te 1 te 2 te 5 te f4,95 ƒ8,75 ƒ15,60 ƒ30,50 Depressie vertoon Van onze weerkundige medewerker Ook zonder radiosondes.of loodsballons kon zaterdagavond worden geconclu deerd dat onrustig iweer op kötiist,W(tS. Partijen kommavormige ïjswolkjes, waarin zich een gekleurde bijzon vorm de, vorkondigden dit. De uit de-cirrus- wolkjes vallende neerslag kon het hoge bewegingstempo van de moederwolken niet bijbenen en bleef achter. Gevolg een uitbuiging in westelijke richting van de valst repen: uitvloeisel van een sterk met. de hoogte toenemende wind snelheid. Prompt binnen tien tot twaalf uur kwam de zóne met regen en natte sneeuw begeleid door harde wind over ons land, eerst in het noorden, daarna ook in het midden en zuiden van het land en in West-Duitsland. In Miinster en Diisseldorp werd gister avond vijf millimeter neerslag geme ten. Het minder gunstige weer hing samen met een uitloper van een diepe depres sie (980 millibar) voor de kust van Midden-N oor wegen. Achter het front nam de wind tijdelijk wat af maar van daag breidt de invloed van een nieuwe golfstoring uit Ierland zich aliceer snel over onze omgeving uit met een krachtige tot stormachtige zuidwesten wind en opnieuw regen. Zondagavond had de neerslag Wales en Midden-En- geland (Manchester) al bereikt. Achter de nieuwe depressie krijgt koude en onstabiele poollucht een nieuwe stimu lans met hagel en misschien wel sneeuwbuien naar het noordzeegebied door te dringen: typisch maart-april weer dus, met geen temperaturen om over te juichen. In de tweede helft van de week gaat de show vermoedelijk verder door aan gezien er dan al weer een volgende re gendepressie over ons komt. Het Azo- ren-hogedrukgebied kan niet veel an ders doen dan af en toe eens een rugje van hogedruk naar het noorden uitste ken, die dan zonbevorderend werkt maar de thermometer weinig houvast biedt voor een temperatuur opleving. In Frankrijk was het gistermiddag wel hier en daar lente: Montpellier en Nice 19, AlenQon ten westen van Parijs en Toulon 20 graden Celsius. OPKLARINGEN BEWOLKING REGEN HAGEL Weerrapporten van gisteravond 8 uur, maxi mum-temperaturen van gisteren en neer slag 7-19 uur: Amsterdam regenbui 10 3 De Bilt zw bew 10 2. Deelen zw bew 9 2 Eelde half bew 9 1, Eindhoven regenbul 11 5. Den Helder 7,w bew 9 1. Luchth. R'dam regenbui 9 4. Vllssingen geh bew 9 0.4. Zuid-Limburg re gen 10 6 Aberdeen sneeuwbui 8 0.4. Bar celona onbew 17 0. Berliin regen 10 1. Bor deaux zw bew 15 0. Brussel regen 11 2. Frankfort regen. Genèvo zw bew ie 0- Hel sinki regen 7 0.3. Innsbrück geh bew 15 0. Kopenhagen 1 bew 6 1. Lissabon 1 bew 23 0. Locarno 1 bew 20 0. Londen regen 13 0.6. Luxemburg regenbui 7 0.1. Madrid onbew 18 0. Malaga onbew 18 0. Majorca onbew 18 0. München geh bew 11 0. Nice 1 bew 19 0. Oslo 1 bew S 0.4. Parijs zw. bew 11 0, Rome regen 17 0.2. Stockholm zw bew 8 0. Wenen zw bew 15 0. Zilrich geh bew 11 0. Casablanca onbew 19 0. lstanboel onbew 14 0. Tunis half bew 18 0.6. HOOG WATER Vllssingen: 1.39-14.03; Ha- ringvlietslulzen: 3.26-15.43; Rotterdam: 4.21- 16.55: Schevenlngen: 3.00-15.14; IJmulden: 3.33-15.47: Den Helder: 7.34-20.04; Harllngen: 10.06-22.18: Delfzijl: 12.04 f ADVERTENTIE) Vraag de DHZ-brochure aan bij Nooitgedagt. PoStbus 1, IJlst. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5