Angst is eigenlijk een gezonde zaak - maar het kan uit de hand lopen eoeo Een valk voor 'n koningin WWW'M. wAM r door Catherine Gaskin DE 'SLANK-BLUF' SMEERKAAS TROUW/KWARTET MAANDAG 2 APRIL 1973 BINNENLAND/ RADIO EN TV T4/K4IT Van een verslaggevers AMSTERDAM 'Ik kan geen definitie geven van een olifant, maar als ik er een zie, weet ik dat ik met een olifant te maken heb. Zo is het met angst ook. Als ze me vragen om het begrip angst te defi niëren, kan ik met allerlei omschrijvingen komen, die allemaal wel ongeveer aangeven wat angst is, maar pas wanneer ik bang ben, weet ik wat angst is', aldus de Engelse psychiater W. Linford Rees, die zaterdag in het Amsterdamse St-Lucasziekenhuis voorzitter was van een symposium, dat de angst en de behandeling daarvan tot onderwerp had. D£ symptomen van de angst, de uiter lijke tekenen, die erop wijzen dat iemand angst ondervindt, zoals zweten de handen, hartkloppingen enzovoorts, gaan dan ook weer als signaal werken, waardoor in het centrale zenuwstelsel de angstgevoelens verhevigd worden, inplaats van af te nemen, wat eigen lijk een van de bedoelingen van deze uiterlijke verschijnselen is. Psycho farmaca (medicijnen te»gen de aandoe ning) kunnen verlichting geven, zo zei hij, maar ze nemen de aandoening niet weg. Het menselijk wezen, de an der, zo zei hij, vervult een centrale rol als het gaat om het wegnemen van de ziekelijke angst en vooral de arts dient hier een voorname functie te vervullen. De Engelse* psychiater Max Hamilton vertelde iets over het verschil tussen patiënten, die aan ziekelijke an^st lij den en depressieve patiënten. De symptomen, zo zei hij, lijken dikwijls nogal op elkaar. Enige onderzoek teams hebben beide verschijnselen in Engeland geanalyseerd. Het was wat pijnlijk, zo vertelde hij onder hilari teit, dat de mensen uit Newcastle tot geh't'el andere conclusies waren geko- Angst, daar waren alle sprekers het over eens, is eigenlijk een gezonde zaak. Het is een signaal, dat ons waar schuwt voor gevaar en als zodanig heeft het een nuttige functie. Over dit soort angst en de bestrijding of be handeling daarvan ging het symposium dan ook niet. Maar wanneer angst niet meer de* reactie is op gevaar, maar onberedeneerd, zonder aanwijsbare oorzaak, onstaat, is er sprake van een ziektebeeld, van een aandoening waar door mensen gekweld worden, zonder dat ze er een reden voor kunnen opge ven. Prof. dr. J. J. Groen, van de Jelgers* makliniek in Oegstgeest zei dat over dreven, onberedeneerde angst een kwestie is van 'terugkoppeling'. Wan neer iemand een gevaar opmerkt, zo zei hij, wordt er een signaal doorga geven aan het centrale zenuwstelsel. Een aantal onderdelen van het centra le zenuwstelsel vertaalt de signalen en op dat moment ontstaat het angstge voel. Wanneer de onderdelen van het centrale zenuwstelsel, die het signaal registreren, niet in staat zijn het sig naal 'evenwichtig* te vertalen ontstaat angst voor iets dat er eigenlijk niet is. men dan die uit Londen, waardoor het onderzoek eigenlijk nauwelijks had bijgedragen tot meer duidelijkheid. Hijzelf, zo zei hij, had ook enig onder zoek verricht, wat tot weer andere uit komsten had geleid. Toch is er wel een aantal kenmerken, die uit kunnen wijzen of een patiënt aan ziekelijke angst dan wel aan een depressie lijdt. Een patiënt, die zijn interesse* verliest, zijn hobbies verwaarloost, die boven dien geen trek meer heeft in eten en bij wie ook het libido, de sexuele aan drang afneemt of verdwijnt, is hoogst waarschijnlijk depressief. Iemand, die aan heftige, onberedeneerde angsten lijdt, zal over het algemeen niet zijn libido verli'dzen. Het juiste onderscheid is daarom zo belangrijk, zo zei dr. Hamilton, omdat vastgesteld moet worden, wat voor me dicijnen men de patiënt kan toedie nen. Wanneer er sprake is van twijfel, moet in eerste instanties geneesmid delen van het 'angst-bestrijdende type' worden voorgeschreven, omdat psycho farmaca, die depressies bestrijden aan zienlijke lichamelijke' ongemakken kunnen veroorzaken. Ook prof. Hamil ton wees erop dat psychofarmaca bij beide aandoeningen over het algemeen niet kunnen worden beschouwd als gé- neesmiddel in die zin, dat ze de pa tiënt van zijn aandoening afhelpen. Ze kunnen het de patiënt hoogstens het leven wat draaglijker maken, de onlustgevoelens tijdelijk verzachten of wegnemen, waardoor de wc'g voor een behandeling wordt geëffend, maar therapeutisch ingrijpen zal over het algemeen noodzakelijk blijven. De redactie behoudt zich het recht voor ons ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BI] publlkatle wordt met de naam van de inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus «5». Amsterdam. Religie (2) Uit het verbod van de apostelen hen te aanbidden volkomen logisch kan ik niet distilleren dat dus religie zonde is. Als men de hiervoor ingesla gen richting verder volgt stuit men al gauw op de sleutel tot dit alles: Karl Barth. Dr. Funke (Tr/Kw van 22 mrt) zet deze richting nog verder voort en komt terecht bij Kutter. Deze gaat van teksten over op slogans als 'reiegie is surrogaat' en 'relegie is heidendom'. Nu zegt Van Dale: religie is godsdienst. Theologen gebruiken echter gaarne een geheimtaal, wat hun goed recht is. Maar het gevaar speciaal bij hen is dat zij dit doen door aan de woorden een andere bete kenis of waarde toe te kennen dan het Algemeen Nederlands spraakge bruik doet. Al met al is degene die geen religieuze behoefte ervaart maar een arm mens. Voor de eenvoudige ziel die via Karl Barth, Miskotte, Kutter e.a. tegen deze hautaine en kille abstracties oploopt is het een houvast dat er ook staat: men hoort zijn geluid, al weet men niet wanneer het komt en waar het henen gaat, maar men hóórt het wel. Joden en christenen Het valt me uit eerdere discussies op dat men zo prat gaat op het christen dom zoals dat nu functioneert. Dacht a werkelijk, dat er onder Joden gèèn zonen Gods zijn? Als u naar Israël zou gaan en met de Joden in contact zou komen, dan zou u zich erover verbazen hoe Israël (niet vergeestelij ken, zoals de kerk dat bijna 20 eeu wen lang heeft gedaan) intens in verbinding staat met de ene God van de bijbel. Israël komt zijn Messias steeds naderbij, terwijl de christen heid zich juist steeds meer van Jezus verwijdert. De opperrabbijn van het Israëlische leger blies (in 1967), on der de jubel van de soldaten, de ramshoorn bij de klaagmuur en riep uit: 'Wij hebben de Godsstad ingeno men, wij treden het Messiaanse tijd perk van het Joodse volk binnen'. Ik herhaal, met voorbijgaan van de christenheid komen zij hun Messias steeds meer naderbij, terwijl de chris tenen juist daar terecht komen, waar de Israëli's nu uit vandaan komen, namelijk in de toestand van de totaal dode vormen. Toendertijd waren zij zo dood en blind voor hun Messias, dat Jezus over de stad weende, omdat zij de Vredevorst niet zagen (Lucas 19:41 en 42). Maar nu wij! Slnt-Annen J. A. Balkema (ADVERTENTIE) Quiz (2) Naar aanleiding van hetgeen de heer De Hoog uit Hoofddorp over de B.B.- quiz schreef, wil ik het volgende opmerken. Het verbaast me dat men zelfs in onze christelijke kringen niet door schijnt te hebben, dat de zo geliefde tv-quizen in wezen nog ver werpelijker zijn dan dc dansen om het gouden kalf in Mozes' tijd. Teza men met het stimuleren van een kinderachtige speel- on ijverzucht ver hoogt het de verering van het be krompen menselijke verstand dat zich bijna geheel laat fixeren op en door stoffelijke waarden. Te zwaar op de hand zou bovenstaande kritiek alleen zijn indien de quizen enkel een paar keren in het jaar (zoals de carnavals vieringen) op het TV-scherm zouden verschijnen; maar nu miljoenen kij kers er een soort cultus van maken waar ze zich met een zekere harts tocht aan vergapen, lijkt me een waarschuwing tegen dit soort 'dansen om het gouden kalf' toch zeker op z'n plaats. Den Haag M. M. A. van Raalten Riolering Niet alleen op Terschelling heeft men op het erf stapelputten, doch ook in het midden van het land in het élite dorp, Hollandsche Rading in de ge meente Maar'ensdijk (U) heeft men geen afvoer van het rioolwater. De putten in de tuinen functioneren niet goed, doordat de grond verzadigd is. De grond rondom de huizen is dan vaak ook doordrenkt met rioolwater. De NOS vertoonde op de tv over Terschelling een filmpje, doch zij had slechts enkele kilometers buiten Hil versum dezelfde toestanden kunnen filmen. Een put ledigen kost 25 gul den. Als de grond verzadigd is, moet dit meermalen gebeuren. De straat en rioolbela9ting bedraagt 35,90. Dit ar tikel is misschien een kleine troost voor onze eilandbewoners. Vaak voe len zij zich een achtergebleven ge bied. C. Voogt Ilollandsche Rading 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 Crisis, leegte, de auto en 't geweten De antirevolutionaire senator prof. mr. W. F. de Gaay Fortman heeft in de zaterdagse aflevering van Brandpunt blijk gegeven van zijn zeer persoon lijke visie op de kabinetscrisis. Wat de laatste vier weken is vertoond, noemde hij zonder meer een onwaardige ver toning. Daarom is hij ook van oordeel dat zijn eigen partij en de KVP in het afwijzen van een kabinet-Den Uyl ver keerd hebben gehandeld. Ook omdat we op weg zijn naar nieuwe verhoudin gen verdient een samengaan van pro gressieven en confessionelen de voor keur, zo luidde ongeveer een van zijn uitspraken. Overigens ziet de senator voor een slagen van de heer Burger nog als enige mogelijkheid dat de twee machtsblokkenhet te vormen kabinet niet langer vastprikken op de manifesten van beide kanten. Dan moet het wel gauw gebeuren, anders verliest de gewone burger zijn toch al gedeukte belangstelling voor de stembus. Het sluitstuk van AVRO's Sterallures werd geen hoogtepunt. Er lag een ze kere matheid over het gesprek met de vitale actrice Elly van Stekelenburg. Presentatrice Sonja Barend, anders zeer slagvaardig en in staat het vuur wat aan te blazen, kwam deze keer niet verder dan af en toe een vonkje. Wat er van het hele qesprek bij mij bleef hangen, was een gevoel van leegte. Panoramiek vervolgde zondagavond de serie over de fatale consequenties van het autosysteem. Opnieuw werden interessante alternatieven besproken en in de praktijk als goed functione rend getoond. Er werd duidelijk ge maakt, dat de toenemende vlucht uit de steden nog meer verslinding van kostbare ruimte tot gevolg heeft. In het kader van de democratisering van de maatschappij past natuurlijk de leus dat iedereen recht heeft op een auto. Panoramiek stelde daartegen over dat het systeem de afstand tus sen rijk en arm vergroot. Omdat het de beter-gesitueerden zijn, die de op eenhoping en de stank van de grote stad het verst kunnen ontvluchten. Naar de door Koos Postema gepre senteerde terugblikken op bepaalde jaren, mag ik graag kijken. Er zit al tijd een stuk zelfherkenning in. maar ook de verrassing van het 'Hé, dat heb ik niet geweten". Waaraan het lag. kan ik zo een-tioee-drie niet zeg gen. maar het terugspelen van 1928 vond ik niet zo geslaagd. Misschien waren er nu minder mensen aanwezig die echt interessante herinneringen wisten op te halen. Wie naar Zienswijze heeft geluisterd, kan weten dat hij en zij met een slecht geweten nog niet zo slecht af is. Want het functioneert tenminste. Er is over het geweten op goed niveau gediscussieerd, hoewel de denkwerel den van de gesprekspartner zeer ver uiteen lagen. Maar het is juist uit die botsing van meningen dat de luiste raar vaak voor zichzelf iets goeds kan slijpen. TON HYDRA Horizontaal: 1. zeden - vogelpluim; 2. keur - halfbloed; 3. insekt - een weinig - afk. van Emeritus; 4. plaats in Over ijssel - reinigingsmiddel; 5. uitslag op metalen - twijg; 6. niet dicht opeen staande - vlaktemaat - keurig; 7. geurig heid - pers. voomaamw. - radio omroep; 8. wier - bedrog (barg.) - water in Friesland; 9. taille - scheepslading. Verticaal: 1. aantekenboek; 2. voorheen - plaats in N. Br.; 3. gordel - lofspraak; 4. vervelend wezen - welaan - snijwerk- tuig: 5. teken r wijze; 6. vuil - platte steen; 7. loot - plaatsje onder Epe - familielid; 8. plaats in Gelderland - ri vier in Engeland - zaak; 9. verhaal - gezicht. Oplossing van vrijdag: Hor.: 1. kolos. 4 me, 5 AP. 7 rage. 9 iris, 11 Kea, 12 lak, 14 els, 16 To 18 Rr. 19 ka, 20 es, 21 ga, 22 de, 23 er, 25 Mn. 27 roe, 29 aak, 31 ank, 33 slap, 35 roge, 37 Ta, 39 da, 40 regie. Vert.: 1 keg, 2 la, 3 sar, 4 maat, 6 pier, 7 re, 8 el, 9 ik, 10 si, 11 koker, 13 al. 15 steek, 17 oer, 18 ram, 23 eelt, 24 ba. 26 naga, 28 os, 29 AP.. 30 kr.. 32 Ne.. 34 aar, 36 ode, 38 eg. Aan onze abonnees Voor de incasso van abonne mentsgelden verzenden wij bin nenkort weer de acceptgirokaar ten. Graag hopen wij dat u van deze kaarten gebruik wilt maken, omdat onze administratie op verwerking hiervan is ingesteld. Mocht er voor u aanleiding bestaan toch een eigen giro overschrijving te verrichten, dan verzoeken wij u met klem altijd het abonnee-nummer, dat op de acceptgirokaart staat, op uw girobiljet te vermelden. Wilt u verder, zowel bij ge bruik van de acceptgirokaart als bij een eigen giro-overschrij ving, geen mededelingen zoais kennisgeving van verhuizing e.d. vermelden? Doet u dit in een afzonderlijk schrijven? Onze administratie is u er zeer dankbaar voor. De Directie 'Ach, ja, dat is waar ook. Een bis schopsdochter. Meneer Lachalan zegt dat er in China fortuinen worden ge maakt'. Ik voelde boosheid opkomen. Iedereen kletste over opium handel en spoor wegaandelen en handelskoncessies. en iedereen veronderstelde dat iedereen in China er zijn deel van kreeg. Ik dacht aan de betrekkelijke armoede waarin wij geleefd hadden. 'Morgen, dat is met zo! Ik kan het niet uitleg gen. maar het is niet zo, niet iedereen is daar rijk. En leg dat alsjeblieft te rug in de koffer!' Ze hield de lange, wijde bontmantel op die ik in de koude Pekingwinters had gedragen. 'Moet ik hem niet ophangen?' 'Nee, in die kist is hij veilig voor de motten. Leg hem alsjeblieft terug'. 'Zeker, juffrouw.' Ze was weer vol nederig respekt. 'Het is alleen dat ik nooit iets van bont in mijn handen heb gehad. U zult hem hier 's winters goed kunnen gebruiken. Dit is beter dan die oude plaid die u nu draagt.' 'De plaid bevalt me best.' 'U wordt een echte Hooglandse? Nou, u zult hem dan wel verslijten op uw ritten, voordat u ermee klaar bent' 'Klaar? Met wat?' 'Gaat u niet altijd op zoek naar Callum Sinclair?' Ze wendde zich met een smekend gebaar in mijn richting. 'Och, juffrouw, het zijn mijn zaken niet, en ik vraag u vergeving. Ik heb het recht nietMaar Callum Sin clair gaat zijn eigen weg, altijd al gedaan, en ook vandaag nog. De vrouw die hij zoekt is net zo hoog boven hem verheven als die vogel van hem. Hoog en machtig. Ze speelt en lokt, dat doet ze, en die arme dwaas heeft dat niet in de gaten. Nou ja, hij is een man, ondanks al zijn geleerd heid, en alle mannen zijn soms dwa zen. Hij komt wel weer tot bezinning, als de zomer voorbij is en zij vertrok ken.' 'Morag?' 'Ach, juffrouw, ik moet mijn tong beheersen. Wie ben ik om te roddelen over mijn meerderen? En toch lijkt het me soms, dat die zogenaamde meerderen van mij ongestraft allerlei dingen kunnen doen, waardoor Ik in moeilijkheden zou komen. Maar Cal lum Sinclair mag haar zoeken in de heuvels en op de heide, en ze mag een tijdje de zijne zijn. maar ze zal nooit voor altijd de zijne zijn. Callum Sinclair zal met zijn voeten op de grond moeten komen. En hij zal val len als een steen, niet zo zacht als zijn vogel. Hij zal zwaar en hard vallen. En dan zal hij daar liggen, klaar voor de hand die hem opneemt.' 'Welke hand?' Ze haalde haar schouders op en wend de zich af. 'Wie weet? Maar, juffrouw, verslijt uw pony en uw rok niet met achter hem aan te rijden. Er is een tijd voor alles. Alles komt terecht, op zijn tijd.' Ze vouwde de bontmantel zorgvuldig terug in de hutkoffer. 'Dus zal ik mijn tante schrijven voor een nieuwe rok, goed. juffrouw? Het zal. niet erg duur zijn. En ik zie dat u een prachtige avondjurk heeft voor als de prins naar Ballochtorra komt. Ze zeggen dat het een grootse avond wordt, met alle edelen van het land die komen buigen en onderdanig doen. Ja, U zult er in die jurk erg mooi uitzien, juffrouw 'Hoe weet je dat ik uitgenodigd ben?' Ze lachte. 'Iedereen weet dat toch? Er is niet veel om over te kletsen in het dal. Wat in de zitkamer van Balloch torra wordt gezegd, wordt al spoedig herhaald in de bediendenkamers. We weten allemaal dat u en de meester uitgenodigd zijn We weten ook alle maal dat hij niet gaat, en we wachten allemaal af wat hij zal zeggen als u wel gaat.' LOWIETJE SMIDJE VERHOLEN EN DE BOPPERTJES i 25 'Wat betekent dat allemaal?' vroeg smidje 'Verholen nieuwsgierig. 'Ik zie daar stenen, een zak cement, een berg zand en nog veel meer dingen, die ik wel bij de huizenbouw verwachten zou, maar niet hier diep onder de grond'. 'O, dat is werk van mijn trouwe Adriaan', zei de graaf. 'Die brave kerel is werkelijk van alle markten thuis. We staan hier namelijk in eèn deel van het complex vluchtgangen, dat zich uitstrekt onder het kasteel. Je weet wel, dat hadden ze graag in, vroeger eeuwen. Nou heeft Adriaan één van deze com plexen dichtgemetseld tot een stevige, brandvrije kluis Dat moest Adriaan wel doen, want als ik een metselaar uit de stad had laten komen, dan was de geheime toegang tot mijn schatka mer meteen 1 al verraden geweest'. 'Ik weet hein nu ookmerkte de smid droog jóp. 'Jazo is het, zei de graaf met een zucht. 'En dat heb je alleen te danken aan het feit dat Adriaan niet smeden kan. Als hij dat óók nog had gekund, dan had ik jou vast niks gezegd. Ik was dus wel verplicht jou in vertrouwen te ne men'. Toen begon de oude graaf echter te lachen en hij gaf de smid een joviale klap op de schouder. 'Ou we reus!' riep hij schalks. 'Het zit allemaal snor, hoor! Mijn eigen snor is er niks bij! Ik heb je nou in vertrouwen genomen en ik ben ervan overtuigd, dat jij dat vertrouwen in geen enkel opzicht beschamen zult!' 'Ja, maar wat valt er hier dan te smeden?' vroeg de smid. 'Kom mee', antwoordde de graaf. 'Stap rus tig de schatkamer binnen en schrik niet'. De oude edelman draaide het licht in de zogenaamde schatkamer aan en smidje Verholen viel toen bijna achterover van wat hijdaar zag. - Zoveel kostbaarheden had hij nog' nooit bij elkaar gezien. .Hij werd er stil van. Slechts een ongelovige zucht ontsnapte aan zijn borst. 'Aardig beet je, hè?' lachte de graaf trots. 'Neem maar van mij aan, dat hier'voor een slordige drie miljoen ligt. Zie je. die massieve, gouden en zilveren beelden? Zie je die antieke kisten met juwe len? En die laden van die oude kast zitten ook nog helemaal vol'. 'ON- GE-LO-FE-LIJK!' zei de smid, toen hij eindelijk weer in staat was wat te zeggen. 'Niks ongelofelijk', ripos teerde de graaf. 'Het is allemaal zo reëel als mijn kale kop. 'Het ligt er en het moet er netjes blijven liggen ook. En daarvoor heb ik jou nou nodig, Verholen. Adriaan heeft hier een mooie muur gemetseld met een deuropening. In die opening moet jij een inbraakvrije kluisdeur aanbren gen'. FERDNAND 'Daar heeft hij niets in té zeggen. Ik doe wat ik wil.' Ze draaide zich naar me toe, en haar gezicht, meestal vrijpostig en vertrou welijk. was nu verzacht en bijna wee moedig. 'Dat is mooi voor wie het kan zeggen, juffrouw. Moge het altijd zo blijven. Maar voor vrijheid moet je altijd betalen. Wij allemaal. Voor vrijheid en macht moet worden be taald Nou, ik zal die rok meene men en een briefje met de maten naar mijn tante sturen. u heeft hem morgenochtend terug.' Ze was verdwenen en ik bleef achter bij het raam, nadenkend over alles wat Morag had gezegd en me afvra gend of dit een van die avonden was dat Callum langs Cluain reed zonder ooit zijn blik naar mijn hoge raam te richten, zonder zelfs njaar met zijn hoofd te bewegen. Waren zijn gedach ten voortdurend bij de vrouw van Ballochtorra? Ik twijfelde er niet aan dat Morag hóér had bedoeld. Iteed hij uit om Margaret Campbell te ontmoe ten? Verborgen de heuvels en heide vlakten hun ontmoetingen? Nee, dat kon niet waar zijn. Het was niet Margaret Campbells stijl. En toch brandde het beeld van Callum in me, bewegingloos op de pony, zijn valk op de gehandschoende hand, een donke re, markante figuur. Als hij zoveel indruk op mij had gemaakt, waarom dan ook niet op Margaret Campbell? Op haar rusteloze zoekende manier was ze wellicht ook op dat beeld van Callum gevallen dat mij voortdurend beheerste. En zou het gaan zoals Mo rag zei, als ze naar Londen verhuisde wanneer de eerste herfstsneeuvv begon te vallen? Speelde ze met hem, om haar verveling te verdrijven, en ge loofde hij dat het spel geen spel was maar werkelijkheid? (Wordt vervolgd) Radio vandaag Splfsuur A dam: lichte gramm muz en ber.d 7,25.7.30 V.d. vonrpag. VPRO: 7.54 Dez.e.djrg. VARA. 8.00 NW8 8.11 Dingen v.d dag. S',23 (S) Spitsuur A'dam - verv 9.15 iS; Ccef me de vijf. verzoekpl.prugr. 0.35- 9.40 Waterst. 10.30 (S) Muz. voor luiste raars. <11.00-11.02 Nws). NOS: 12.00 Den Haag deze week. VPRO: 12.15 VPRO-Maun- dag: rechtstreeks progr., waarin rep., in- torv..komm., ber,, telef. reakties en muz (13,00 Nws, 13.11-13.20 Akt.t. 14.25 Schoolra dio. AVRO: 14.45 Radiojournaal. 14.50 We- genverkeersinf. 14.55 Reg. zaken. 15 25 (S) Scala: ontmoetingen met Jonge Nederlandse kiinsfcnanrs' klarinet en piano: mod. muz 15 53 (SI Vioolduo: klass. muz. 18.00 Nws 16.03 Radiojournaal. 10.05 <S> Ballroomork met zangsollsten. 1C.30 (Si Mikadoo: kinder m Overheidsvoorl.: 17.40 De politic nu A1 RÓ: 17.55 Mod AVRO, 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 1R.2); Dc gesproken brief, 18.25 (S> Jazz Spectrum PP: 19.00 Uitz. v.d. P.P.R. NOS: i" li) <S> Herm. en Fanf. in Nederl. en Eur. 19 -18 <S) Hobhvscnop - popul. progr. over electronica. 20.00 Komt U maar: akt. progr. mèl gesprokken, telef. reakties en lichte gramm.muz, 2145 Utgebr. rep. 22.25 Ultz. v.d, Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. NOS: 22.30 (Si TV vanriuag NEDERLAND I NOS NOT 10.45-12.00 Schooltelevisie- NEDERLAND I NOS 18.00 W.K. IJshockey -Zweden-Tsjechoslowaki je te Moskou 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal AVRO 19.05 AVRO's Toppop NOS i20.00 Journaal AVRO 20.21 Peyton Place 21.10 Cannon: De dood snijdt aan twee kanten 22.00 Televizier Magazine ;nos 22.50 Journaal TELEAC 22.55 Engels - los 22 NEDERLAND II NOS NOS-Jazz: E.B.U. Jazzconc. 1972. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II NCRV- 7.00 Nws. 7.02 Het levende woord 7 08 Si Preludium: klass. njuz. 7.30 Nws 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 Aangestipt- progr.overz. 8.00 <S) Te Deum laudati'ius Cymn, v.d. hulsvr. 8.45 (S) Plein publ. maandagmorgen .met. mensen en muz.. mei 9.30 (St Hier en nu. 10.30 Nws. 11.15 (St v.d. kleuters. 1130 (S) Hier en nu. 11.32 (St Zilverpraat 11.55 Med. 12 00 Strict!-- Countrv StVle. 12.21 Voor boer en tuinder. 12.26 Med. t.b v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12 41 IS) Hier en nu. 12.50 Makro; soc. c*nn. rubr. 13,00 'St Orgelennc,: mod. muz 13,30 <St Hier en nu. 13.32 (S) Frans I' H'i" cchooiradio. 14.30 (S* Hie- en - s net lied in de eur. landen 15 00 Geref. mlddagdst. 15.30 Nws. 15 33 (S) Studio 6; middagmag. met 16.30 <S) Hier en nu. 17.20 Overheidsvoorl.: Ontmoetingen niet rijksgenoten. Samenstel! en pres Tjark Petzoldt. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRVis.00 (S) NCRV Comhn Corner. 18.19 Uitz. v.d B P 18 30 Nws. 18.41 Toelichting bij het nws. 18.45 (S> Kon Militaire Kapel. 19.00 (S) Filter- jongeren- progr. 19 30 Literama: radiokron. over boe ken. schrijvers en toneel. 20.00 Nws. 20.05 Avondoverdenking. 20.15 (St Radiophllh. ork.: mod. muz. 21.00 De legende v.d. groot inquisiteur, hoorspel 21.25 <S) Ich wandte mich und sail an alles Unrechl, das geschah unter der Sonne, ecclesiast. handeling voor twee spreekstemmen, bassolo en ork., van Bernd Alois Zlmmermann. 22.00 De compo- 18.45 Ti-ta-tovenaar 18.55 Journaal KRO 19.05 De familie Ashton NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 Filmportret v.d. actrice Josine van Dalsum 21.10 Speelfilmcyclus met Edward G.Robinson: Gangsters en Gokkers, speelfilm uit 1936 22.30 Tele-Zet NOS 22.35 Journaal TELEAC 22.40 Recht op de Burger af - les 1 (herh.) DUITSLAND I 10.00 Journaal, 10.05 Act. en muz. 10.45 Fllmrep, 11,45 TV-film. 12.15 Act.rubr. 12.40 Persoverz. 12.50-13.20 Bullen), rep. 16.15 Journaal. 16.20 Uitz. voor oudere kijkers 17.05 V.d. kindoron, 17.55-18.00 Journaal. (Reg. progr.: NDR: 9.30-10.00 Sosamstras- se. 18.00 Graf Luckner. 18.30 Act. 18.45 Zandmann. 18.55 Sportjournaal. 19.26 Arnie. 19.59 Progr.overz. WDR: 9.30-10.00 Sesam, strasse. 18.00 Reg. nws. 18.10 Showprogr. 18.40 Hier und Heute. 19.15 V.d. kinderen. 19.25 Oraf Luckner.) 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Rep., analyses en menin- ry,$t v.d. maand: Maurice Ravel, klankbeeld 2.3.00 Theoiog. Etherleerg, 23.35 (S) De comp. v.d. maand: Maurice Ravel, met NCRV-Vocaal ensemble. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III KRO: 7.00 Nws. 7.02 KRO-op-Drie: Discjoc- kcyshow, <8.00, 9.00 en 11.00 Nws.) 12.00 Nws. 12 03 Van twaalf tot twee: KRO's pauzeprogr. met 13.00 Nws en 13 03 Raden maar. TROS: 14.00 Nws. 14.03 Van twee tot dr-" op III. 15 00 Nws. 15.03 De Hugo van Goldmen. Show, incl. de nationale tip- vi M'tien. 16 00 en 17 00 Nws.) NOS: 18.00 Nws. 18.02 Joost de Draayer ShOW. AVRO 19 00 Nws. 19.02 AVRO'S Toppop. 20.00 Nws 20.02 Radiojournaal. 20.05 Take the 8-tra!n 21.00 Nws. 21.02 De negen-uur-show. 22,00 Nws. 22.02 Supercl. dreammachine. 22.55 Mod 23 oo Nws. 23.02 33-45-78 muz.magazine '24.00 Nws. 0.02- U.05 Radiojournaal.) 0.55-1.00 Nws. BELG1E 324 m NED. 12.00 Nws, med. en SOS-ber. 12.08 Landb.- kroii. 12 15 Licht muz.progr. (12.50 Buitenl. persoverz 13.00 Nws. act., weerber. en toneelage.n-L- 13.55 Beursber. 14.00 Nws. 14.03 Schoolradio. (15.00 Nws.) 16.00 Nws cn beursber. 16.10 Lichte muz. 17.00 Nws en med. 17 10 Lichte ork.muz. 17.55 Weeg schaal, IS 00 Nws 18.05 V.d. soldaten. 18.45 Sport. 18.55 Taalwenken. 18.57 Lichte muz. 19.00 Nws en act 19.30 Lichte muz. 19.40 Keurig Engels 19.45 Openb. kunstbezit. 20.00 Licht muz.progr. (20.30 Boekbespre king.) 21.00 Splinternws. 21.05 Licht progr. 22.00 Nws en loterijber. 22 15 Licht muz.- progr. 23.00 Nws. 23.05 Licht platenprogr. 23.40-23 45 Nws. gen. 21.00 Showprogr. 21.45 Fllmrep. 22,30 Journaal, comm. en weerber. 22.50 TV- portret DUITSLAND II 17,30 Journaal en weerber. 17.35 Luft- sprunge. 18.05 Act. en muz. 18 35 Tekenfilm. 19.10 Stadt ohne Sheriff. 19,45 Journaal, act. cn weerber. 20.13 Fllmfragm. en gesprekken. Aansl. Journaal. 21,15 Der Aufruhr in den i'evennen, Franse speelfilm uit 1971. Aansl.: Filmkritiek. 23.05 Journaal, comm. en weer ber 23.20-0 10 IJshockey. DUITSLAND III NDR 18.00-18.30 Sesamstrassc. 19 00 TV-cursus. 19.30 Bellamys Pflanzen-Report. 20.00 Jour naal cn weerber. 20.15 Rep.film. 21.45 Fntofilm, DUITSLAND III WDR 9 30 Sesamstrnsse. 18.30 Cursus Spaans. 19.00 Zandmann. 19.05 Progr. voor Italiaanse werkn. 19.15 Prisma v.h. westen. 19.45 Reg. nws. 19.55 Comm. 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Muz.films. 21.15 TV-kritiek. 21.45 Act. 22.05 TV-cursus. 22.35 TV-portret BELGIE FRANS 18.05 Journaal. 18.10 Kinderprogr. 18.30 V.d. vrouw. 19.00 R.K. uitz. 19.30 Sport. 10,45 Weerber. en journaal. 20.15 La Pierre de Iuiip. 21.45 Kuil. magazine. 22.45 Jour naal BELGIE NEDERLANDS 14.00-16.00 Schooltelevisie. 17.30 Idem. 18.00 Fabeltjeskr. 18.05 De Woudlopers. 18.30 Twee korte fiimrep. 19 10 Sporttribune. 10.33 Zoeklicht. 19.38 Med. en weerber. 19.45 Journaal. 20.10 Milieubeheer en na. tuurbehoud. 20.40 Lady L, speelfilm. 22.35 Nws v.d. boekenmarkt. 23.10 Journaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4