Den Briel onder luid gejuich heroverd Liberale en progressieve kamerleden op de fiets in 'nacht van het hart' GORP Weer woningnood in Sliedrecht Nieuwpoort op Madurodam Matthaeus Passion in originele stijl bochara Zilver voor gemeentebode Schippersfeest in De Doelen Agenda TROUW/KWARTET MAANDAG 2 APRIL 1973 REGIO DR3 Aprilfeest in Geuzenstraat en Wellerondom Van een onzer verslaggevers BRIELLE Heet onder de voe ten werd het zaterdag wel een aantal jongelui op de brug aan het einde van Maarland NZ, die de Watergeuzen wilden verove ren, maar waar eerst een aantal obstakels moesten worden ver brand, voor de poort kon worden gerammeid. Wie niet uitgerookt wilde worden, moest met grote spoed verdwijnen. Kanonschoten daverden inmiddels over Den Briel, het vorstelijke Geu- ïenschip De Admirael. het vlaggeschip van Admiraal Lumeij, liet geen ka nonschot onbeantwoord. Hellebaar diers uit het Spaanse leger van Alva weerden zich dapper, maar konden de moedig strijdende Geuzen onder aan voering van Koppelstok niet de baas. Onder de duizenden bezoekers ging een luid gejuich op toen de poort bij de derde poging onder luid gekraak bezweek. Den Briel was weer op de Spanjaarden veroverd, het feest kon beginnen. Een feest was het zaterdag zeer zeker, vooral omdat het zonnetje voor warm te en fleur zorgde. Carnavalsliedjes schalden door de straten en in de Geuzenstraat was het een drukte van belang. De straat was aangekleed in oude stijl. Kippen en eenden liepen rond. een wafelbakker probeerde zijn lekkernijen, gebakken op een oude plaat, aan de man te brengen. Wie deze straat 'ontluisterde', werd meteen in de schandpaal geslagen. Kon daarin ook gefotografeerd wor den. maar moest dan wel een kleine bijdrage geven voor het 'kruit-en-pek'- fonds. Kleurig schouwspel bood ook de Wel lerondom. Ook daar wapperde het wasgoed, dat tussen de huizen was gespannen, in zon en wind. Wie dor stig was geworden kon een glaasje wijn drinken voor tien stuivers en hongerigen vonden erwtensoep of pof fertjes, buiten op het plein waar zelfs de geiten niet ontbraken. De Markt voor de Marechaussee Ka zerne was overvol, toen de sleutel van de stad werd overgedragen en terwijl de gevangenen in de Voorstraat nog aan hun bewakers trachtten te ont snappen, eiste Lumeij al op luide toon het bevel over Den Briel. Daar na bleef nog slechts één ding over: de raasdonders. En menig Brielenaar zal zich dit originele Geuzenmaal goed hebben laten smaken. NIEUWPOORT Het nieuwe sei zoen van Nederlands kleinste gemeen te Madurodam (in Den Haag) wordt óp woensdag 4 april geopend met de ingebruikstelling van het miniatuur stadhuis van Nieuwpoort Het is een complete weergave van het aan de Dam in Nieuwpoort staande stadhuis (zie foto) en aangebouwde waag (op de foto rechts nog net te zien). Het gemeentebestuur van Nieuwpoort is bijzonder blij met het feit dat de directie van Madurodam de Nieuw- poortse wens van vorig jaar ingewil ligd heeft. Op zichzelf hoeft dat nie mand te verwonderen, want Maduro dam is een stad in miniatuur en daarin behoort het historische stad huisje van Nieuwpoort, het kleinste zelfstandige stadje (55 ha) van ons land, ongetwijfeld thuis. De kosten van het miniatuur van het stadhuis in Madurodam zijn voor rekening van Madurodam genomen. In de gids van Madurodam (200.000 exemplaren), die in vier talen wordt uitgegeven, is inmiddels een beschrij ving van Nieuwpoort opgenomen. Het ligt daardoor voor de hand dat Nieuwpoort in de loop van dit jaar en de daarop volgende jaren aanmerke lijk meer toeristen zal trekken. De officiële heropening van Maduro dam zal geschieden door drs. J. A. F. Roeien, voorzitter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Drs. Roeien is tevens burgemeester van Arnhem. Hij zal met een gouden sleuteltje het deurtje openen van het model van het stadhuis van Nieuw poort. VLAARDINGEN Acht leden van de Algemene Christelijke Bond van Vervoerspersoneel zijn gehuldigd in verband met hun 25-jarig lidmaat schap. De heer W. Dassel, voorzitter van de ACVB, stelde dat de chr. vakbeweging haar eigen motieven dui delijk wil maken en haar eigen deel wil behouden. Eerder had hij gewezen op het verdelingsprobleem dat aan de orde is. Wie moet wat hebben en waarom en wie heeft het voor het zeggen. RIDDERKERK De gemeentebode Woud Taselaar heeft tijdens zijn af scheidsreceptie. op vrijdagmiddag in Sint Joris een onderscheiding gekre gen in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau.- Hij ontving dit koninklijke erelint uit.,handen van burgemeester dr. C. J. Verplanke we gens zijn belangrijk aandeel in het culturele leven van Ridderkerk. De receptie zelf trok grote belangstel ling en aan de inmiddels gepensio neerde bode werden veel geschenken overhandigt, waaronder een tiendaag se, geheel verzorgde vakantiereis naar Nunspeet voor hem en zijn vrouw, namens het gemeentebestuur. SCHIEDAM Bij de uitvoerin gen van de 'Matthaus Passion' van Johann Sebastian Bach in on ze tijd is wel gebleken dat het aanhoren van de twee delen ach ter elkaar een kleine pauze er tussen voor een deel van de toe hoorders niet uit te zitten is, ter wijl men ook mag vermoeden dat velen om deze grote lengte van het werk wegblijven. Daarom heeft de Nederlandse Bach- vereniging haar uitvoeringen in de Grote Kerk te Naarden al jaren on- derbrokn door een lange pauze, waarin de toehoorders de inwendige mens konden gaan versterken. Zondag heeft men in de Grote Kerk te Schie dam iets dergelijks gedaan, zij het dan dat er een broodmaaltijd in de kerk verkrijgbaar was. Nieuw was in Schiedam ook de po ging, om de oorspronkelijke uitvoe ring .pnder Bach op Goede Vrijdag 15 april i?29 en bij de herhaling in 1736 zoveel mogelijk te benaderen. Dit ge beurde door het gebruiken van Barok- SLIEDRECHT De geringe bouw van woningen is reeds dui delijk merkbaar in de toeneming van het aantal woningzoekenden. Tot 1972 was het aantal nieuwe m- schrijvingen teruggelopen tot 127 per jaar. In 1972 steeg dit aantal tot 170. Als de huidige tendens zich voortzet, zullen dit jaar 260 nieuwe inschrijvin gen worden genoteerd, aldus de ge meente in het wekelijks informatie bulletin. Deze aantallen drukken, aldus ver volgt de gemeente, maar een gedeelte uit van de totale behoefte aan wonin gen, aangezien de inschrijving bij het bureau huisvesting beperkt blijft tot I bepaalde categorieën woningzoeken den. Slechts een zeer klein gedeelte kan worden geholpen. Het gemeentebe stuur wordt dan ook dagelijks gecon fronteerd met vele schrijnende geval len. Het niet in aanmerking komen voor een gewenste woning geeft irri taties bij het publiek. Dit misnoegen wordt niet onder stoelen of banken gestoken. De gemeente vindt het zaak dat alle onnodige vertraging in de uitvoering van in voorbereiding zijnde projecten wordt voorkomen en dat naar een bespoediging van de bouw wordt ge streefd. Voorts zouden meer woningen dienen te worden gebouwd om in de komende tijd in de stijgende behoefte aan woonruimte te kunnen voldoen. DIT BOTA- OF MIRI-ORNAMENT komt veelvuldig voor in de patronen van oosterse tapijten. Dit sterk gestyleerde motief is ontleend aan de plantenwereld Men kende zo n ornament een sterk symbolische waarde toe. Een waarde die ook afstraalt van de hedendaagse oosterse tapijten. Ga daarom eens bij Bochara kijken. U staat versteld over de enorme keus. En laat u dan eens (uiteraard vrijblijvend) op deskundige wijze adviseren door de heer Bouwman of de heer Mellegers. OOSTERSE TAPIJTEN Joh. de Wittstraat 10-12. Dordrecht. Tel. 01850-34269 ROTTERDAM Op zeven plaatsen in Rotterdam-Zuid zijn zaterdag informatiestands ten behoeve van buitenlandse werknemers inge richt. Op het Afrikaanderplein, Burgemeester Hofmannplein, Plein 1953, Zuidplein en de Pleinweg, Spinozaweg en de Randweg konden gastarbeiders en Rotterdammers informatiestencils, boekjes en voor- lichtingsmaterieel over sociale verzekeringen vinden in verschillende talen. De kramen, die zijn ingericht door een stuurgroep uit de gezamen lijke kerken, de wereldwinkel en wijkorganen en met behulp van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers, waren bedoeld als voorbereiding voor een grote informatiedag, die op 7 april wordt ge houden. De manifestatie komt in de aula van de Van Oldebamevelt- scholengemeenschap op het Afrikaanderplein. Zij is bedoeld voor buitenlanders en Nederlanders. Er zal voorlichting worden gegeven in verschillende talen. Onder luid gejuich bezweek de speciaal \oor dit duel gebouwde poort, nadat dappere Watergeuzen hem niet een paal hadden gerammeid. instrumenten of getrouwe nabootsin gen daarvan in twee, vijftien musici tellende orkesten en door het verban nen van de vrouwenstemmen, die in Bachs tijd nog niet in de kerk zon gen. Voor wie meent dat het betere het goede altijd verdringt, kan het geen vraag zijn, of het juist is, de noodge dwongen situatie van de eerste twee uitvoeringen het bestuur van Tho- maskerk te Leipzig was helemaal niet gul! te herstellen, waarbij dan nog komt, dat ons klankideaal een heel andere is dan in de ,tijd van de barok, waarin bijvoorbeeld een viool anders van klankkleur was en zo ongeveer een derde van de sterkte van moderne of verbouwde oude violen had. De uitvoering door de Groninger Bachvereniging onder Johan van der Meer was bewonderenswaardig, maar kon de ouderen onder de meer dan 1500 toehoorders de glansrijke klank van wat zij hebben gehoord in de laatste 60 jaar niet doen vergeten. Voor hen zal het een slap aftreksel zijn geweest, want noch de kleinere koren, noch de kleine orkesten kon den deze ruimte vullen. Van de soli, die door jongens werden gezongen, waren, zoals te verwachten was. alleen de hoge tonen te horen. De beroemde alt-aria 'Busz und Reu', gezonden door een counter-tenor, werd een lamentabel geval met boven dien veel klank op lettergrepen en woorden, die dat niet moesten heb ben. Eigenlijk voldeden alleen de Evangelist Marius van Altena, wiens doordringende geluid de ruimte aan kon, en Max van Egmond, die de Christuspartij waardig en met een sonoor geluid vertolkte, al moet hij zich gaan hoeden voor uitschiets in het forte. Al met al een experiment dat niet geslaagd is, wat ook de mening was van de zeer velen, die ondanks het brood en de koffie in de kerk toch weggingen. Dat de humor bij zo'n ernstige aangelegenheid niet altijd verstek laat gaan bleek hieruit, dat het jongenskoor naar het hotel was gegaan in plaats van naar de kerk, waardoor de uitvoering twintig minu ten te laat begon. G. M. Dersjant ROTTERDAM 'Schippers-festival 1973', onder dit motto heeft de schip- persgemc'enschap zaterdagavond een grandioos programma meegemaakt in de kleine Doelenzaal. waar ongeveer 650 aanwezigen van de binnenvaart genoten van een wervelend program ma. De avond werd geopdnd met het op treden van het jeugdkoor 'Jong Ne derland voor Ghnstus' uit Dordrecht dat op moderne wijze getuigde van het geloof. De 60 leden tellende groep werd begeleid door een eigen combo en bracht op indringende wijze hun evangeliserende boodschap. Onder leiding van d'd bekende televi siepresentator Dick Passchier werd het driekampspel gespeeld tussen de >rhippersinternatcn Rotterdam Mathc- nesse. Dordrecht, en Rotterdam Irene. De lang niet altijd gemakkelijke vra gen werden vaak slagvaardig beant woord en brachten een grootse over winning voor het internaat Irene. De hoofdprijs, een vliegtocht van een uur, werd uitgereikt door de plv. directeur van de Nat. Luchtvaart- school. Het programma voor de pauze werd afgesloten met een uiteraard succesvol optreden van het 'Lolland- trio' waarvan het overbekende 'Mijn naam is haas' de begeleiding werd van een dolle polonaise door de zaal Na de pauze werd gekeken naar het optreden van de Haagse cabaretgroep 'Trosselos'. Ook deze groep werkt op evangeliserende wijze, maar zodanig dat zij vraagt om kritiek. Het is als het ware een uitdagend optreden om discussie uit te lokken en de mt'.isen aan het praten te krijgen. Jong en oud van het schipperspubliek werden op intrigerende wijze goéonfronteerd ROTTERDAM De jaarlijkse nacht van het hart, die als sluit stuk van de actie 'Geef ze de ruimte' voor gehandicapte sport lieden onder auspiciën van de Stichting Bevordering Volksge zondheid in Rotterdam het afge lopen weekeinde in sportpaleis Ahoy werd gehouden, is weer een grandioos succes geworden. In een hartverwarmende sfeer werd een spectaculair programma van sport en muzikaal amusement aangeboden. Hoogtepunten van de nachtelijke ma- raton waren ongetwijfeld een wieler ronde tussen liberale en progressieve kamerleden en een solistisch optreden van de demissionaire minister van buitenlandse zaken Norbert Schmel zer. Zevenduizend harten sloegen tij dens deze fascinerende onderdelen wat sneller in deze immense hal van Rotterdam. Zelden zullen zoveel lachsalvo's in het sportpaleis weerklonken hebben als op het moment toen zes kamerleden hun zetels in de kamer verruilden met de Rotterdamse wielerbaan, on der luide aanmoedigingen namen CRM staatssecretaris Vonhoff en zijn partijgenoten De Beer uit Vlaardin- gen en Keja uit Amsterdam het op tegen de progressieve leden Lems, fractievoorzitter in de Rotterdamse raad, J. P. Pronk, kandidaat minister voor ontwikkelingszaken in een even tueel kabinet-Den Uyl en zijn partij genoot De Ruyter. Hoewel de VVD- vandaag ROTTERDAM: Ceciliakerk: 20 00 Discussiea vond SWO 'Prins Alexanderstad; Wijkgebouw De Meerpaal Voorburgstraat 166 20.00 Ver gadering Wljkorgaan Centrum-Noord: Club huls 'De Dijk': Grondherendijk 42: 10.30 Vergadering Commissie Stadsontwikkeling voor Deelgemeente Charlois; Wijkcentrum Spangen Mathencsserdijk 113: 20.00 Lezing Transcendente Meditatie. ALBLASSERDAM Cantlnc Van der dessen- De Noord 19.30 Vergadering Postzegelvere niging De Posthoorn. VLAARDINGEN: Stadsgehoorzaal 20.00 Dis cussie-avond bevolking Rijnmond. ROTTERDAM: Wijkcentrum Spangen: 20.00 Vergadering Wijkorgaan Spangen: Hulpbu reau C.N.A. Looslaan 1 20.00 Vergadering Wijkraad Hillegersberg-Schlebroek; Hulpse cretarie Pernis: 19.30 Vergadering Wijkraad Pernis: Stadhuis: 12 00 Carillonconcert Hoogvliet Geref. Gemeente 20.00 ds J. G. v. d. Noort, herdenking 100-jang bestaan gemeente ABBENBROEK: Gemeentehuls: 19.00 Gemeen teraadsvergadering. ALBLASSERDAM De Wipmolen 20.00 Verga dering Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. MAASLAND Gemeentehuls: 19.30 Gemeente raadsvergadering. MAASSLUIS: Dc Ark, 19.30 Gemeenteraads vergadering. formatie een valse start leek te ma ken en duidelijk de PvdA een hak wilde zetten, wees in deze nacht on vermoeibare commentator Chris Del- bressine Vonhoff en de zijnen op harde maar gepaste wijze terecht. WINNAAR Hoewel de liberalenen progressieven in de nachtelijke strijd zeer aan el kaar gewaagd waren en het er ogen schijnlijk op leek dat de progressie ven het meeste succes zouden boeken finishte toch de VVD deze nacht als overwinnaar. Voor deze niet alledaagse wielerronde, waarbij Vonhoff het zeer moeilijk bleek te hebben bij het op en af stappen van zijn ros, had de staatsse cretaris een shirt aangetrokken, dat duidelijk het embleem van een linkse Beladen met bloemen maakte Vonhoff tenslotte onder luide ovaties van het duizendkoppige publiek een ere-ronde. Een niet minder spectaculair onder deel van deze nacht was het optreden van Norbert Schmelzer, waarbij deze zijn duidelijke muzikale aspiraties uit droeg. In een zelf gecomponeerd en gezon gen liedje, waarbij hij zich aan de vleugel begeleidde, bracht de minister dank aan het publiek dat deze hele nacht voor het goede doel had opgeof ferd. De heer Schmelzer werd met een eigentijds woord door Willem Duys ingeleid waarbij deze de inzet van de Rotterdammers prees. In het 'hart van de nacht' in Amsterdam, die ook tegelijkertijd plaatshad, waren in de zaal, die slechts zestienhonderd zitplaatsen telde, nog vele stoelen leeg. PRIJZEN Niet alleen Duys babbelde het pro gramma aan elkaar, er waren nog meer tV-presentatoren die het publiek tot ver na de kleine uurtjes wakker moesten houden. Berend Boudewijn, bijgestaan door de man met de mooie stem Pierre van Ostade, gooide met prijzen die zijn gelijknamige tv-kwis nog overtrof. Een caravan van tien mille, een sportauto, tv's en buiten landse reizen maakten voor verschil lende bezoekers dat het niet de 'nacht van het hart', maar de 'nacht van hun leven' werd. Ook de tv-omroepster Fiola van Em- menes, NCRV's zeskamp Dick Pas schier en Jan Blaazer zorgden voor een onvergetelijke nacht. Niet alleen het publiek, dat voor een zitplaats zo'n tien tot vijftig gulden had be taald, maar ook de pers heeft spon taan gereageerd op een uitdaging een bedrag bijeen te brengen. Tijdens de pauze werd in de perskamer in vijf minuten tijd ruim driehonderdvijftig gulden door Berend Boudewijn bijeen gebracht. Een keur van artiesten, waaronder Thérèse Steinmetz, Connie van Ber gen. Sandra en Andress, Saskia en Serge, George Baker Selection, het orkest van Charlie Nederpelt, Imka Marina, heeft het publiek zeven uur lang in de ban gehouden. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer burgemeester W. Thomas sen van Rotterdam, formateur Burger en verschillende kamerleden. Berend Boudewijn: Prijzen msammm mmmm Schmelzer: eigen compositie Vonhoff: Moeite met opstappen ADVERTENTIE)- H60RP Voorjaarsshow Uw Vauxhall/GM Ranger/Bedford/Chevrolet dealer: Albert Cuypsingel 296, Dordrecht Van dinsdag 3 t/m zaterdag 7april. Gehele dag geopend Vauxhall/GM Ranger/Bedford/Chevrolet. Tevens ruime keus uit inruiiwagens. Albert Cuypsingel 296 DORDRECHT Telefoon 01850 - 42044

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3