Nieuwe Leidse Comraiait E 1 E 52^31 Verkeer slaat in weekeinde hard toe Drs. Wester terp wil op 'wezenlijke voorwaarde' wel in kabinet-Den Uyl Hanoi: wij hebben nooit gemarteld UW Plan tot afbouw transfersysteem Fries muzikaal protest v. d. Velde Peiger Emmen nag achttien man ontslaan Zeker tweeëntwintig slachtoffers Auto reed put in Militair dreigde zijn dorpsgenoten met bommen krant In deze krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers! V.' „Stantvastich is ghebleven MAANDAG 2 APRIL 1973 HRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet 1" WASSENAAR, v. Zuylen van NIJevelUtr. enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Liko Platje Van onze correspondent EMMEN Het gewestelijk ar beidsbureau in Emmen heeft aan het elektro-industrieel bedrijf Peiger b.v. te Emmen vergunning verleend om achttien van de 110 werknemers te ontslaan. Het ingang van 1 mei kan het bedrijf legen ex-stakers en evenveel 'door- werkers' ontslag verlenen. De aap- raag van directeur L. Bood vap-Pel- er om ontslag van twee-jen. twintig •erknemers werd doorliet GAB Em men niet volledig"'gehoereerd', om dat men voor vier daarvan geen ont- lagredenen .aanw^ig^aehtte. /olgens directeur Bood heeft het Em- ner bedrijf, gehandeld op basis van de egeLihg zoals die destijds met dc '^k^OjTdeh is getroffen en overeen komstig het vonnis van de Asser echtbank. Er was een keus tussen verktijdverkorting of vermindering van het personeelsbestand. Een zoge naamde nul-urenregeling is door dit ontslag bij Peiger niet meer nodig. Ook Aiko Platje Ook Aiko Platje, de bedrijfscontact- man van het NVV, zou bij de ontsla gen werknemers zijn. Het districts- ïoofd van de industriebond-NW in Drente, Arie Plaisier, zei dat deze nieuwe Peiger-situatie vanavond met iet personeel zal worden besproken in een vergadering te Emmen. Over èen eventueel ontslag van de lieer 'latje, zei de heer Plaisier dat dit log niet vaststaat. iat de directie van het bedrijf vol gens de afspraken Platje dan daargelaten heeft gehandeld, kon de heer Plaisier niet tegenspreken, hoewel hij zich duidelijk teleurgesteld toonde over de door het GAB verleen de ontslagvergunning. Welke gedragslijn door de industrie bond ten opzichte van deze ontwikke ling zal worden gevolgd, kon de heer Plaisier nog niet zeggen, omdat daaro ver het Peiger-personeel zich vana vond moet en kan uiten. Van een verslaggever. AMSTERDAM - Zeker twee en twintig mensen zijn dit weekeinde in het verkeer omgekomen. Het ergste ongeluk deed zich voor langs de Bavelseweg in het Brabantse dorp Gilze, waar drie inzittenden van een auto verdronken toen deze in een brandput gereden was. De auto, die uit de richting Breda kwam raakte in de nach* van zaterdag op zondag van de weg, vloog aan de linkerkant van de rijbaan over een sloot, vernielde een hek van metaal gaas en kwam tenslotte in de brand put terecht, waarin acht tot negen me ter water stond. Twee passagiers die op de voorbank zaten, konden zich in veiligheid stellen en zijn met lichte verwondingen in een ziekenhuis opge nomen. Drie anderen kwamen om het leven: de zeventienjarige mej. F. Fijenman uit Oosterhout en de negen tienjarige jongens A. J. Rullens en F. J. Huisman, beiden uit Hank. De brandweer van Tilburg en de hulpver leningsdienst van Breda hebben met hulp van een duiker en een takelwa gen de auto met de drie slachtoffers kunnen bergen. Dwars op de weg De negentienjarige T. Halbersma uit Later opklaringen Veel bewolking met op de mees te plaatsen regen. Later op de dag van het noordwesten uit naast enkele buien ook weer op klaringen. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde westelijke wind, geleidelijk krimpend naar zuid, enige tijd stormachtig en later ruimend naar noordwest. Maximumtempe raturen omstreeks 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: vooral aanvankelijk nog buien, later weer kans op regen en temperaturen meest onder nor maal. Morgen zon op: 06.11 onder: 19.17 maan op: 05.39 onder: 19.51 RITA Sint Anna Parochie (Friesland) reed zaterdagavond met' een auto tegen een aanhangwagen van een melkauto, die na een mislukte manoeuvre dwars over de weg was komen te staan. Signa len die de bestuurder van de melk auto nog gaf (de zijkant van de aan hangwagen was onverlicht) bereikten het slachtoffer niet tijdig meer. De chauffeur van de melkauto had de aanhangwagen willen afkoppelen en op een parkeerstrook willen zetten. Bij die manoeuvre bleeg de aanhanger echter met de wielen in de berm ste ken: In Bierum kwam de 23-jarige fa brieksarbeider Stephan Mars uit Delf zijl om toen hij met zijn motorfiets tegen een vrachtauto reed; in Berg en Terblijt werd de negenjarige Raymond Vermeeren uit Maastricht door een auto gegrepen en gedood; in Dronten is de 27-jarige machinst R. J. Door nenbal uit Baarn omgekomen toen zijn auto geen voorrang kreeg; ir. Duive- land werd de vierjarige E. P. Rozema uit Nieuwerkerk door een auto ge schept en gedood; in Blokker werd de elfjarige M. Buisman bij het over steken gedood en in Zwolle kwamen twee zestienjarige meisjes uit Dalfsen, Yvonne Kleine Schaars en Gea Vrie- link, om het leven toen de brommer waarop zij zaten kwam te vallen en gegrepen werd door een achter hen rijdende vrachtauto. In kanaal De twintigjarige H. Steins uit St. Pan- cras kwam om het leven toen de auto waarin hij meereed zondagnacht bij Purmerend door onbekende oorzaak in het Noordhollandskanaal reed; de be stuurder en twee meisjes wisten zich te bevrijden. De 21-jarige P. J. Stoop uit Zevenbergen overleed toen hij met zijn auto in een bocht tegen een boom reed. De 32-jarige loodgieter M. Draijer uit Zandvoort werd dodelijk gewond toen hij op de boulevard in zijn woon plaats door een auto gegrepen werd. De 57-jarige A. L. Busker uit Vlaar- dingen overleed nadat hij bij het oversteken door een auto gegrepen werd; de zestienjarige G. Schotman uit Wijk en Aalburg strief nadat hij in Aalst met zijn motor over de kop- geslagen was. Onder tractor In Sleen werd het tweejarig dochter tje van landbouwer H. Albring ge dood toen het kind onder de door haar vader bestuurde tractor raakte; de achtjarige Robert de Ruiter uit Wieringermeer kwam zaterdag om toen hij van de eerste van twee door een trekker voortbewogen aanhang wagens sprong en door de tweede werd overreden. In Tilburg von de zeven tienjarige Mieke van Diessen de dood bij een val van een bromfiets toen de bestuurder tegen een stoeprand ge reden was. De achttienjarige Simon Spil uit II- pendam is gisteren overleden nadat hij De brandpunt aan dc Bavelseweg bij het Brabantse Gilze, waarin na een auto ongeluk drie jonge lui verdronken. Op dé voorgrond het gaas waar de auto, nadat hij van de weg af geraakt was, doorheen gevlogen is. gisternacht met zijn bromfiets tegen een andere brommer gebotst was. De zestienjarige H. Tijssen uit Wezep is gistermiddag tegen een bestelauto gebotst en kort daarna overleden. De chauffeur van een truck met op legger, de 22-jarige Ariens van Willi gen uit Capelle aan den IJssel, is zon dagavond omgekomen toen op een af rit bij de Van Brienenoordbnig in Rot terdam het gevaarte kantelde en in de berm terechtkwam. Politiemannen moesten de bestuurder die onder de wagen lag, uitgraven. Van onze parlements redactie DEN HAAG De ondervoorzitter van de KVP-Tweede-Kamerfractie drs. Th. E. Westerterp zou in het kabinet-Den Uyl willen gaan zitten op voorwaarde dat de ministers onderling afspreken dat de ministerraad slechts met tweederde meerderheid met heengaan en het uitschrijven van vervroegde verkiezingen mag dreigen. 1 Onthullingen onderdeel van campagne HANOI, WASHINGTON (Reuter, UPI) Noord-Vietnam heeft gisteren beschuldigingen van voormalige Amerikaanse krijgsgevan genen van de hand gewezen, dat zij gedurende hun gevangenschap in Noord-Vietnam zijn gemarteld. BENNEKOM De politie van Benne- kom heeft de twintigjarige militair J. van B. uit die plaats aangehouden, die bekend heeft de laatste weken regel matig dorpsgenoten met bommeldin gen te hebben bedreigd. De man liet 's nachts briefjes in de brievenbussen glijden met de mededeling, dat in de omgeving een bom met Duits mecha nisme was geplaatst. Dankzij ver scherpte surveoillance van de politie liep de militair tegen de lamp. De nachtwacht, die de burgerij reeds had opgericht, kan nu weer ontbonden worden. Dat zou, in een kabinet met tien pro gressieven en zes confessionelen, bete kenen dat de zes confessionele minis ters bij een dreigend conflict met de kamermeerderheid, het stellen van de kabinetskwestie kunnen blokkeren. Deze 'wezenlijke voorwaarde' is een nieuw element in Westerterps stand punt dat het KVP-ers niet' moet wor den ontraden in het kabinet toe te treden. Zoals bekend is hij met dit standpunt op gespannen voet met het voornemen van KVP-fractieleider mr. F. Andriessen die met machtiging van zijn fractie van plan is geest verwanten wel te ontraden in het ka binet te gaan zitten. Westerterp zei gisteren in een interview met AVRO's radiojournaal dat een dergelijk voor nemen hem in strijd leek met het plan van de KVP-fractie het kabinet zake lijk te beoordelen. Zijn idee is intussen bij de PvdA koeltjes ontvangen maar men wenste uit die kring nog geen openlijke reactie te geven. Een zegsman zei ons dat de KVP-fractie, die dinsdag weer vergadert, eerst maar moet bekijken of zij het met Westerterp eens is en het idee dan kan voorleggen aan de formateur. Andriessen zelf was gisteravond onbe reikbaar voor commentaar. Zijn AR- collega mr. W. Aantjes reageerde al leen maar ironisch: hij herinnerde er aan dat Westerterp destijds bij de val van het kabinet-Cals voor de motie van Schmelzer had gestemd omdat hij zat 'We probeerden zo over de ge verfde vloer te komen, maar Tommy viel Johnny Rep tracht Utrechts doelman Jörgen Henriksen te ver slaan. Het is een van de pogingen die mislukte. Overigens ver sloeg Ajax de Utrechters met 3-1. Van onze sportredactie AMSTERDAM Het sectiebestuur betaald voetbal heeft het afgelopen weekeinde verrassend een plan gelanceerd dat een eerste stap is op weg naar afschafifng van het transfersysteem. Indien het plan wordt aange nomen, krijgt de voetballende werknemer de volledige vrijheid een werk gever (club) te kiezen. Mogelijke gevechten tussen oude en nieuwe club zullen niet meer over maar achter zijn rug worden uitgevochten. Het ligt in de bedoeling deze schadevergoedingen (waarvan de hoogte bij geschil len door een arbitragecommissie wordt vastgesteld) in de toekomst af te bouwen. Zie voor het sportnieuws van het afgelopen weekeinde de sportpagina's. te slapen. En Aantjes vreesde dat hij dat misschien weer zou doen wanneer hij straks, als lid van het kabinet-Den Uyl, moet helpen voorkomen dat de kabinetskwestie wordt gesteld. Intussen heeft prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, kandidaat-minister in het ka binet zaterdagavond voor de KRO-tv, in de rubriek Brandpunt, aangekon digd, dat hij nog met Aantjes zou moe ten praten alvorens hij over zijn defi nitieve toetreding zou beslissen. Hij zei dat het, toen hij gevraagd werd, minder duidelijk was dan nu dat Keer punt '72 uitgangspunt van het kabi netsbeleid zou zijn. In elk geval eiste hij voor zijn eigen departement een duidelijk eigen inbreng op. Niet tekenen 'Minister Van Agt en ik zullen zeker ook dagelijks met ons eigen program ma op zak lopen', zei hij en hij voegde eraan toe niet te zullen toetreden wan neer hij daarvoor eerst Keerpunt '72 zou moeten ondertekenen. Op de vraag of hij ook in het kabinet zou gaan zitten als er géén KVP-ers zouden toetreden, zei De Gaay Fort man: 'Ik kan me niet voorstellen dat een verhouding 14-2 voor wie dan ook aantrekkelijk is'. Niettemin meende hij dat de KVP nog een zou moeten bekijken of het toch niet de moeite waard is geestverwanten in het kabi net te hebben. Gisteravond werd bekend dat De Gaay Fortman samen met drs. J. Boersma en kandidaat-premier Den Uyl zal worden ontvangen door formateur Burger. Dr. Westerterp Het dagelijks bestuur van de ARJOS heeft het standpunt van de meerder heid van de a.r. Tweede aKmer-fractie om geen medewerking te verlenen aan de formatie-Burger veroordeeld. Deze veroordeling geldt et meer 'omdat dui delijk alternatieven ontbreken nu een liberaal confessioneel kabinet niet tot de mogelijkheden behoort'. Het vertrouwen van de ARJOS in de politieke lijn van de ARP is ernstig geschokt. Dat vertrouwen zal alleen hersteld worden als de a.r. Tweede- Kamer-fractie een kabinet-Den Uyl zakelijk zal beoordelen. 'Negatieve ef fecten van de formatie-Burger die ook door het dagelijks bestuur van de ARJOS veroodeeld worden zijn zoda nig verabsoluteerd dat een serieuze afweging van de openstaande mogelijk heden onvoldoende tot hun recht ge komen is', aldus het dagelijks bestuur. Het kringbestuur-Limburg der KVP heeft in een telegram aan de Tweede Kamerfractie gezegd 'gelukkig te zul len zijn als er onmiddellijk een eind komt aan de formatiepogingen van de heer Burger'. Volgens het Noordvietnamese partij blad Nhan Dan hebben de Amerikaan se autoriteiten speciale persconferen ties voor de ex-krijgsgevangenen op touw gezet om Noord-Vietnam te be lasteren. Volgens het blad zijn de ge vangenen in Noord-Vietnam steeds goed behandeld. De Viet Cong-gene- raal Tran Van Tra noemde in Saigon de verklaringen van teruggekeerde Amerikaanse krijgsgevangenen een on derdeel van de campagne om de mis handeling van communistische gevan genen in Zuid-Vietnam te maskeren. De voormalige Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laird, heeft za terdag verklaard, dat het Pentagon al veel eerder wist, dat Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Vietnam werden gemarteld. Hij zei in Milwau kee, dat zes gevangenen, die zijn vrij gelaten, toen hij nog deel uitmaakte van de regering-Nixon, reeds onthul lingen hadden gedaan over martelin gen. Hij zei, dat toen was besloten dit geheim te houden om de families van de nog in Vietnam verblijvende ge vangenen verdriet te besparen. De Amerikaanse actrice Jane Fonda heeft de teruggekeerde Amerikaans^ gevangenen, die hebben verteld, dat ze zijn gemarteld, 'huichelaars en leu genaars' genoemd. Hun goede fysieke toestand bewijst, dat hun verhalen over martelingen gelogen zijn', zei ze in een gesprek met e'en omroepmaat- schappij. Eerder had haar echtgenoot Tom Hayden verklaard, dat de Ame rikanen de best behandelde gevange nen in welke oorlog dan ook zijn ge weest Hayden en Jane Fonda hebben lange tijd geijverd voor stopzetting van de oorlog in Vietnam en zijn meer dan eens in Hanoi geweest. De Viet Cong heeft gistermorgen de laatste officieel als krijgsgevangene te boek staande Amerikaan, kapitein Robert White, vrijgelaten ten zuidwes ten van Saigon. Hij zat sinds 1969 gevangen. LEEUWARDEN Het dertig musici tellende kamerorkest van het Frysk Orkest wil vanavond tijdens de pauze van de gemeenteraadsvergadering van Leeuwarden een protestconcert geven. Als B. en W. het 'gedogen', zal het concert in de hal van het stadhuis plaatsvinden, anders op de stoep. Het protest is gericht tegen het voorstel van B. en W. een eerder genomen raadsbesluit tot de bouw van een concertzaal voor het orkest ongedaan te maken. Dat voorstel komt in de raadsvergadering van vanavond aan de orde, waarschijnlijk na de pauze. Binnenland Geen opgewekt 'Wad'nieuws 5 Angst kan gezond zijn 4 Buitenland Benzine in VS op rantsoen 7 Infiltratie valt mee 7 Kerk Geen subsidie soc. academie 2 Kunst 'Authentieke' Mattliaeus 2 Boekenetalagc Radio- en tr-prograxnma's Feuilleton en strips Even puzzelen Familieberichten noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Opgegeven door Naam Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) O handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1