Energiecrises beheersen wereld ^Olympisch kampioene won strijd tegen Praags bewind Schip met wapens bij Ierland onderschept Militante indianen terug in bezet dorp -Nog meer macht voor Sadat Instituut voor Strategische Studies Trotse Amerikaanse patriot Rooms geworden dominee na jaar weer terug SYSTEEM a Zuidafrikaans leger ingezet bij hoogoven - TROUW/KWARTET VRIJDAG 30 M AART 1973 BUITENLAND T7/K9 LONDEN (Reuter, UPI) Voor West-Europa, Noord-Amerika en Japan lijkt de opkomende macht en de gewjj zigde tactiek van de olieproducerende landen in het Midden-Oosten vrijwel alle militaire dreigingen te over schaduwen. Dit is één van de voornaamste conclusies van het jaaroverzicht 1972 van het in Londen gevestigde Internationale Instituut voor Strate gische Studies. Terwijl het anachronisme van de oorlog in Vietnam verdwijnt, dreigen nieuwe gevaren ernstiger te worden, zoals het gevaar van een internatio naal economisch conflict over ener giebronnen en van een gewapend conflict in zuidelijk Afrika. Het instituut voorspelt, dat de olie landen van het Midden-Oosten tégen 1985 uit olie-export naar de VS, West-Europa en Japan een jaarlijks Inkomen van ongeveer veertig mil joen dollar zullen ontvangen. Daar door zullen deze landen belangrijke partners in het internationale mone taire systeem worden. Maar voor wie het kan betalen, zal waarschijn lijk voldoende olie beschikbaar blij ven aldus het rapport. Een andere belangwekkende ontwik keling noemt -het, Londense instituut-- de actievere rol van China in de Internationale politiek. In deupmer- kelijk pragmatische buitenlandse po litiek van Peking krijgt het binnen de perken houden van de Russische invloedssfeer een duidelijke ■ftrjori-. teit. -5 'i' J Over Europa zegt het instituut, dat de bekroning van de Westduilse 'Ostpolitik' en het begin van een reeks multilaterale Oost-West-ondei- handelingen de overgang markeert van een 'formele regeling van de ..koude oorlog naar het onderzoeken van een mogelijk nieüw systeem.' De Sowjet-Unie, aldus het "-apport, streeft naar ontspanning in Europa om zich beter te kunnen concentre ren óp binnenlandse problemen, die een dringender beweegreden zijn dan de angst voor China. In 1972 zijn voor veel landen plotse ling de sterk vereenvoudigde voor stellingen weggevallen, die sinds dc tweede wereldoorlog aan hun beleid ten grondslag hebben gelegen. Veel aandacht besteedt het Londense -n- stituutaan. de eerste Amerikaans- Russische akkoorden over beperking -van de strategische bewapening (SALT). Daaruit blijkt in welke ma te de supermachten er in slagen bilaterale samenwerking te conibuie- .ren met het voortduren van hun rivaliteit. 1 - Sowjet-Unie Voor de Sowjet-Unie was 1972, vol gens het gezaghebbende instituut een jaar van tegenslagen. Nadat Moskou vijf jaar had gewerkt aan het vergroten Van zijn invloed in Egypte, moesten het afgelopen jaar de Russische militairen dit land ver laten. Voor dit gevoelige verlies vonden de Russen slechts een gerin ge compensatie in Irak, terwijl el ders in de wereld weinig of geen vooruitgang werd gemaakt met het uitbreiden van de Russische in vloedssfeer. Azië De plotselinge ontspanning van het Chinees-Amerikaanse conflict heeft in Azië gezorgd voor nieuwe politie ke mobiliteit en een onzekere situa tie. Terwijl Japan enerzijds streeft naar handhaving van het bondge nootschap hiet de VS, zoekt het tegelijkertijd naar wegen om contac ten te, vestigen met China cn de SöwjeVUnle. Mogelijk "komt Japan in de verlei ding een kernmacht te ontwikkelen. Maar zelfs als de politieke obstakels hiervoor uit de weg worden ge ruimd, is Japan misschien technisch en zelfs economisch nog niet in staat om daar snel in te slagen, in tegenstelling tot wat algemeen wordt aangenomen, aldus het rap port van het Londense instituut. Uit het voorbeeld van Japan blijkt, dat het aantal landen, dat technisch en economisch ver genoeg gevorJerd is om een kernmacht op te bouwen beperkt is. De functie van de we- reldbeheersing door de supermach ten wordt minder duidelijk, wan neer wordt gekeken naar het ver band tussen economische factoren en conflicten, zo meent het Instituut voor Strategische Studies. Amerika De Verenigde Staten hebben hun rol van wereldpolitieman ingeruild voor die van een gewone super macht. Voor wat Vietnam betreft heeft het instituut uitgerekend, dat de VS hier meer dan 108 miljard dollar aan de oorlog hebben uitgege ven. De militaire hulp van de Sow jet-Unie aan Noord-Vietnam bedroeg niet meer dan 1.66 miljard en die van China 670 miljoen dollar. De Amerikaanse uitgaven, waarin de economische hulp niet is meegeteld zijn berekend over de periode 1965- 1972. Het Internationale Instituut voor Strategische Studies in Londen is in 1958 opgericht als centrum voor in formatie en onderzoek van de pro blemen van de internationale veilig heid en wapenbeheersing in het atoomtijdperk. In het instituut, dat gisteren zijn zevende jaaroverzicht publiceerde, participeren meer dan vijftig landen. Het instituut werkt onafhankelijk van regeringen. Joe Cahill gearresteerd DUBLIN (Reuter, UPI, AP) Joe Cahill, een van de leiders van de militante vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger, zal vandaag voor het speciale criminele hof in Dublin moeten verschij nen. Hij werd gisteren gearresteerd na de aanhouding voor de Ierse kust van de op Cyprus geregistreerde kustvaarder Claudia, waarop gistermorgen in alle vroegte vijf ton binnengesmokkelde wapens in beslag werden genomen. Een voormalige krijgsgevangene, die de Amerikaanse vlag op zijn ooglap heeft genaaid, glimlacht trots als hij een hand krijgt van de gouverneur van Californië, Reagan (niet zichtbaar). De oud-krijgs gevangenen vierden met een etentje hun herkregen vrijheid. WOUNDED KNEE (UPI, Reuter) Een machtsstrijd in het Ameri kaanse dorpje Wounded Knee heeft de indiaanse bezetters verdeeld in twee kampen, die elkaar op een gegeven ogenblik met vuurwapens hebben bedreigd. Dit heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Een advocaat van de indiaanse bezetters heeft het verhaal ontkend. CAIRO (UPI, AP) President Anwar Sadat heeft, door zich ook nog eens te benoemen tot militair gouverneur van Egypte, nu alle topfuncties in handen. Sadat is nu staatshoofd, regeringslei- ler, opperbevelhebber van de strijd krachten, president van de Arabische socialistische unie (de enige politieke iartij) en militair gouverneur. ")e functie van militair gouverneur jeeft Sadat verstrekkende volmachten n het binnenland, dat zich volgens lijn woorden moet voorbereiden op :en 'totale confrontatie' met Isritël. [)e Egyptische president heeft nu het recht op: - arrestaties, detenties en huiszoe kingen; de vrijheid *an vergadering, reizen en verblijf in te trekken; censuur uit te oefenen op de nieuwsmedia en hun verschijning te verbieden. De stappen van Sadat schijnen erop te wijzen dat Egypte een hardere lijn gaat volgen in het binnen- en buiten land. De maatregelen zouden vooral gericht zijn tegen 'dissidenten van het avontuurlijke links en het reactionai re rechts', om de woorden van de president te gebruiken. In recente toespraken heeft Sadat deze elemen ten herhaaldelijk beschuldigd van het aanstichten van de studentenonlusten en'van het vertekenen van Egypte's houding in het conflict met Israël. Sadat heeft zijn nieuwe ministers, die gisteren opnieuw vergaderden, ge waarschuwd dat zij niet alleen moeten optreden als chefs van personeelsza ken, wier enige zorg het is wie pro motie krijgt. Hij gaf de ministers twee maanden om fundamentele veranderin gen in het regeringsapparaat te intro duceren. Sadat voorganger, president Nasser, riep zich tijdens de invasie van 1956 uit tot militair gouverneur. Hij deed dit nog eens tijdens de zesdaagse oorlog van 1967. Naast zijn grote verscheidenheid aan binnenlandse functies is Sadat een boerenzoon uit zuid-Egypte ook nog president van de federatie van Arabische repu blieken (Egypte, Libië en Syrië) en toekomstig president van de staat, die Egypte en Libië willen gaan vormen. Senator James Abourezk van South Dakota, die de situatie nauwkeurig volgt, zegt dat er verwarring is ont staan over de vraag wie nu de baas is in Wounded Knee. Kent Frizze'l, on derminister van justitie, vertelde dat een informant hem had ingelicht dat er een gewelddadig conflict was uitge broken tussen de twee leiders van de militante AIM (American Indian Mo vement), Dennis Banks en Russell Means, en de Oglala Sioux-indiar.rn van het reservaat Pine Ridge, die helpen bij de bezetting. Volgens Frizzell zijn de volgelingen van Dannis Bar.ks en Russell Means erin geslaagd de 'opstand' van de Sioux onder leiding van Pedro Bisso- nette te onderdrukken tijdens een gewapende confrontatie. Kennelijk hebben Means en Banks deelgenomen aan het beëindigen van de 'staats greep'. Volgens eerdere berichten was het tweetal maandag door de omsinge ling van het dorpje gebroken. Nu zij echter weer terug zijn, schijnen zij opnieuw de macht in handen te heb ben. Ramon Roubideaux, een advocaat van de irdiaanse bezetters, heeft tegenge sproken dat er verdeeldheid heerst onder de protesterende indianen Hij deed dit in Rapid City, waar opnieuw besprekingen zouden plaats vinden tussen de indianen en vertcgenwoor digers van de Amerikaanse regering. Maar dit overleg is niet doorgegaan omdat, zoals senator Abourezx zei, 'ie mensen, van wie verteld was dal zij de mensen in Wounded Knee verte genwoordigen, kennelijk niet de ver tegenwoordigers van de mensen in Wounded Knee zijn'. Dit heeft de situatie danig verward en de kansen dat er een spoedig, vreedzaam einde komt aan de bezet ting van Wounded Knee verkleind. In het dorpje heeft Ted Means, de broer van Russell, bevestigd dat Banks en Means teruggekeerd zijn. Waarom het tweetal er tussenuit ging. wilde hij niet zeggen, evenmin hoe zij in en uit het dorpje konden komen. Aangeno men wordt dat de twee leiders terug keerden aan boord van een vliegtuig je, dat woensdag werd waargenomen. Federale autoriteiten vrezen dat het vliegtuigje bovendien wapens en mu nitie heeft aangevoerd. Het was de grootste wapensmokkel- affaire, die tot dusver in Ierland aan het licht is gekomen. Vier Ierse marineschepen, gesteund door militairen en politiemannen wa ren betrokken bij de goedberaamde 'overval' op de kustvaarder. Zij wacht ten het 28 ton metende schip op. dat van Tunis via Cadiz de Ierse wateren binnenvoer. 'Wij lokten het in de val en kregen het met de hele buit bin nen', aldus de woordvoerder van de Ierse marine. Militairen met zwartgeverfde gezich ten waren op de toppen van hoge klippen geklommen, vanwaar zij het vissersdorp Dungarven konden over zien. waar een vissersboot poogde met de Claudia contact te maken. Ook vliegtuigen waren paraat. Het schip werd tenslotte onder geleide de haven van Cork binnengebracht, waar de wapens in beslag werden genomen. Dc Ierse minister van defensie. Paddy Donegan. deelde later mee. dat zich aan boord onder meer 250 geweren, 240 kleinere wapens en anti-tankge- schut bevonden. De politie zei, dat de geweren en 20.000 patronen van Rus sische makelij waren. Voorts waren er granaten, lonten en ontstekingsappa raten bij. Diplomatieke bronnen in Londen hebben gisteren te kennen gegeven, dat de wapens waarschijnlijk afkomstig zijn uit Libië. De woordvoerders van de Ierse politie heeft in Dublin meegedeeld, dat gelijk met Cahill twee Ierse burgers, Gerald Murphy en Sean Garvey, formeel in staat van beschuldiging zullen worden gestéld. Joe Cahill is een veteraan van de Republikeinse beweging. De in 1920 in het hart van Belfast geboren. Cahill heeft als voorman op een werf aldaar gewerkt. In 1938 voegde hij zich bij het Ira. Vier jaar later werd hij ter dood veroordeeld na een sabo- tage-actie, waarbij een politieman werd gedood. Drie dagen voor de uitvoering van het vonnis kreeg hij gratie. In 1949 kwam hij uit gevan genschap. In 1955 leidde hij een commando groep, die een wapenopslagplaats in NETTELKAMP (KNA) De lutherse dominee van het Duitse plaatsje Net telkamp, die vorig jaar rooms-katho- liek werd, is op zijn besluit terugge komen, en heeft gevraagd, weer domi nee van zijn vroegere gemeente te mogen worden. In het blad van zijn gemeente schrijft dominee Peter Heitmann: 'Ik moest erkennen, dat mijn beslissing fout was'. Hij was snel ontnuchterd door de situatie in de r.k. kerk. Met name wijst hij op het 'theologisch moder nisme' in de rk. kerk, dat volgens hem in niets achterblijft bij de vrij zinnigheid in protestantse kring. De alternatieve mogelijkheid, namelijk dc voorconciliaire theologie en vroom heidspraktijk was in haar compromis loosheid wel indrukwekkend, maar voor een luthers theoloog in geweten onaanvaardbaar, aldus Heitmann. door Ludek Pachman Wie in de jaren veertig of vijftig over de Tsjechoslowaakse sport sprak, noemde maar één naam, die van Emil Zatopek. Zijn vrouw Dana, tevens olympisch kampioene speerwerpen (Helsinki 1952), stond dan wel in de schaduw van deze beroemde hardloper, maar niemand in Tsjechoslowakije kon zich aan deze sportfamilie meten. -te In de jaren zestig wist een kleine, tengere vrouw overal in de wereld ïrkenning te vinden voor de Tsjecho- ilowaakse sport. Het was Vera Caslaws- ca. Zij bracht in Tokio de Japanners in verrukking. Zij was al bekend door haar meervoudige Europese en we reldkampioenschappen. Maar de kan sen van de Russische turnster Layni- na werden veel hoger aangeslagen, Toch veroverde Vera drie gouden me dailles en sloeg ze het publiek met stomheid door een betoverende combi natie van gratie en acrobatiek. 'Een nieuwe richting in de gymnastiek', 'Caslawska de grootste ambassadri ce voor haar land', luidden dc kran tenkoppen. Vera kreeg niet de gelegenheid zich rustig voor te bereiden op de Olympi sche Spelen van 1968. En juist daar zou zij de strijd van haar leven''voe ren. Natasja Koetszynska was de niéu we. stralende ster en werd bijvoor beeld beschouwd als de zekere winna res van de Olympische concurrentie tussen de dames. De ontmoetingen tussen Tsjechoslowaakse en Russische sportlieden hadden destijds een bij zondere bijsmaak en zelfs een over dreven betekenis. Slechts een half jaar later droegen twee van onze overwinningen op de ijshockeybaan bij tot een regeringscrisis en tot de val van Doebtsek en zijn politieke leiderschap. Vaklieden bespeurden in Vera's pres taties iets wat hen bijna irrationeel leek: de woede van ons volk. Zo voelde Vera het. Natasja werd gede gradeerd, verpletterd. Zij had pech. Haar carrière was praktisch ten einde. Maar Vera won vier gouden en twee zilveren medailles. Heel Mexico jubel de. En toen de Tsjechoslowaakse hardloper Josef Odlozil Vera ook nog de huwlijkskus gaf in de kathedraal van Mexico-stad was het enthousiasme in de wereld volledig. Na terugkeer uit Mexico werd Vera ontvangen door president Swoboda. Zij kreeg dé hoogste staatsonderschei ding:' de 'Orde van de Republiek'. Verscheidene leden van de regering, die nog steeds in het zadel zitten, wensten Vera geluk. In september 1969 werd uit het huwelijk van Vera en Josef een dochtertje Radka geboren. Josef hoorde het nieuws via de telefoon, want hij was juist in de Russische stad Kiew, waar de kampi oenschappen der bevriende legers' werden gehouden. De organisatoren kwamen bij hem en kondigden aan dat er 's avonds een feestje zou wor den gegeven, waarbij zij Josef een ge schenk wilden overhandigen. 'Neemt u me niet kwalijk', zei Josef, 'maar ik zal geen cadeau aannemen. Ik ben augustus 1968 niet vergeten'. Onmid dellijk na zijn terugkeer werd hij uit het leger ontslagen. Ook voor Vera braken moeilijke tijden aan. Leden van de regering schudden haar niet langer vriendelijk de hand. In plaats daarvan werd zij voor 'bespre kingen' uitgenodigd. Tot op heden zijn er zo'n dertigtal gehouden. Het was steeds weer hetzelfde thema: in juni 1968 had Vera haar handtekervng gezet onder het 'Manifest der 2000 woorden' '(waarin vurig werd gepleit voor voortzetting van de liberalisering onder Doetbsek-red Men wilde dat zij nu deze ondertekening zou herroe pen en 'zelfkritiek' leveren. Geen zelfkritiek Vera Caslawska interesseerde zich ei genlijk nooit voor de politiek. In de lente van 1968 was zij even enthouaist als 95 procent van onze bevolking. Men vroeg haar en Emil Zatopek het Manifest te ondertekenen en allebei waren zij het met de inhoud ervan eens. Emil Zatopek publiceerde in juli 1971 zijn zelfkritiek, waarin hij zijn vrienden belasterde. Vera was niet bereid om ook maar iets te herroepen. Steeds weer verzekerde zij de diverse functionarissen dat zij de 2000 woorden' juist achtte. Haar gesprekspartners werden scceds hinderlijker. Op zekere dag werd Ve ra uitgenodigd op een zitting te ver schijnen van het bestuur van haar sportvereniging 'Rode Ster' in Praag. Binnen een paar minuten was zij uit de sportorganisatie gestoten. Dat duurde bij mij enkele weken, omdat ik me (tegen de schaakbond) verzette. Maar Vera was te bescheiden om ?icn teweer te stellen. Haar loopbaan was nu ten eindz. Zij had trainster kunnen worden en mis schien nog actief kunnen optreden. Maar niets daarvan werd haar luege- staan, hoewel de Tsjechoslowaakse gymnastiek na haar terugtrekking tot middelmatigheid is vervallen. De Ja panners wilden Vera uitnodigen voor filmopnames. Onze staat zou daaraan één miljoen dollar hebben verdiend deviezen die hard nodig waren. Zij kreeg geen toestemming. Ook een ver gunning om in het buitenland te trainen, werd geweigerd en thuis had zij geen mogelijkheid een beroep uit te oefenen. Boek van Vera Vera was begin 1969 al klaargeKomen met het schrijven van haar boek. Zij geeft daarin ervaringen uit haar sportloopbaan. Het boek was al lang gedrukt, maar het mocht nu niet verschijnen. Vera klaagde bij leidende politici. Premier Hoesak beloofde tenslotte de zaak aan de orde te stellen. Het boek zou verschijnen en zij zou weer sport mogen beoefenen. Maar de voorzitter van de 'Socialisti sche Jeugdbond' Varholik dacht er anders over.. Hij kon het voor 'acht honderdduizend jonge mensen' niet verantwoorden dat het boek van Vera zou worden gepubliceerd, voordat zij duidelijk stelling had genomen legen haar ondertekening van de '2000 woorden'. Opnieuw wilde Vera geen enkel be rouw tonen. Zij bleef uitgeschakeld en het boek mocht niet verschijnen. Maar vorig jaar kwam er dan toch een wending. Zij hoorde dat er bij de sportbond al vele maanden een uitno diging lag voor de Olympische Spelen in München, terwijl hierover tegen haar met geen woord was gerept. Zij diende een scherp protest in en ver klaarde dat zij nu wel gedwongen was dit door te geven aan buitenlandse journalisten. Plotseling kreeg zij een uitreisvergunning. Zij mocht in München zelfs naast Emil Zatopek zitten, zonder zijn koers te volgen. Haar boek kwam op de markt, ook al was het in een zeer beknotte versie. Maar ondanks de censuur kreeg het publiek tenminste te horen dat Vera leeft. Want in de afgelopen maanden had den de agenten van de staatsveilig heidsdienst merkwaardige geruchten over haar in omloop gebracht. Zo werd gezegd dat Vera met haar doch- tertertje Radka het raam uitgespron gen was en werd er beweerd dat zij zich van Josef had laten scheiden. Nog populairder Ondanks deze geruchten heeft Vera Caslawska het contact met de men sen niet verloren. Zij krijgt brieven, kaarten, bloemen. Mensen bellen op en vragen hoe het met haar gaat. Zij is bij de bevolking populairder dan in de tijd van haar verblindende succes sen. Zij is een symbool van het uit houdingsvermogen geworden. Een kleine, bescheiden vrouw heeft haar strijd gewonnen in moeilijke tijden, waarin zelfs helden het hebben laten afweten. een gevangenis in de hoofdstad Du blin opblies. In 1957 werd hij geïnter neerd. Na een korte terugkeer in het 'burgerleven', ging hi.i weer in het offensief, toen in 1969 de moeilijkhe den in Ulster begonnen. Hij voegde zich bij de 'provisionelen' en werd weldra leider van de brigade van Belfast. Na de invoering van de internerings maatregelen in 1971 vertrok hij naar Ierland. Hij reisde rond in de Ierse Republiek om openbare vergaderingen toe te spreken, teneinde steun te krijgen voor de campagne van de IRA in Ulster. Cahill werkte nauw samen met de voormalige staf-chef Sean Mac- stiofain. die kortgeleden een gevange nisstraf van zes maanden in het mili taire kamp van Curragh uitzat. Toen Cahill vorig jaar poogde zijn bood schap naar de Verenigde Staten uit te dragen, weigerde de immigratiedienst hem toe te laten en werd hij terugge stuurd naar Dublin. Vera Caslawska in actie op de evenwichtsbalk RICHARDS BAY (Reuter) Militai ren zijn gisteren aan het werk gegaan in Zuid-Afrika's enige aluminiumsmel- terij in Richards Bay, nadat bedrei gingen met onmiddellijk ontslag de 700 stakende Zoeloe-arbeiders niet naar het werk hadden doen terugke ren. Het inzetten van militairen was een climax in een geleidelijk slechter wordende sfeer van industrieële on rust onder de niet-blanke arbeiders van Zuid-Afrika. De soldaten arriveerden woensdaga vond uit Durban, toen de Zoeloe arbeiders, die vijf dagen geleden het werk hebben neergelegd in verband met looneisen, geen tekenen toonden van een wijziging in hun houding. De arbeiders, die gemiddeld 12 rand (on geveer 40 gulden) per week verdienen verwierpen een aanbod tot een loons verhoging van twee rand per week. Concorde afgezet LOS ANGELES (AP) Continental Airlines heeft bekend gemaakt de op ties op de Concorde niet op te nemen. Het is, na TWA en Pan American, de derde Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, die afziet van de Concorde. Continental Airlines zegt dat haar besluit niet is ingegeven door het verbod op supersonisch vliegen boven de VS. Oostduitse klopjacht BERLIJN (UPI, Reuter) Op de Oostduitse autobanen, die naar het Westen leiden, zijn nog steeds strenge veiligheidsmaatregelen van kracht, nu de klopjacht op de Russische deser teurs kennelijk wordt voortgezet. Au tomobilisten moesten slalom-rijden tussen planken met spijkers. Sinjawski land uit? MOSKOU (UPI) Andrej Sinjawski, die in 1966 gevangen werd gezet we gens het publiceren van anti-Russi sche werken in het buitenland, zal waarschijnlijk binnenkort Rusland verlaten voor een verblijf van een jaar in Frankrijk. Dit zeggen zijn literaire vrienden. De auteur heeft in december een paspoort aangevraagd. Rede van Nixon WASHINGTON (Reuter, AFP) President Nixon heeft de afgelopen nacht een televisie-toespraak gehou den over de buitenlandse j>olitiek, de economie en binnenlandse aangelegen heden. De inhoud van de rede was bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. Naar Bangladesj PARIJS (AP) De Franse schrijver André Malraux (71), een van de ver dedigers van het eerste uur van Bang ladesj zal volgende maand een bezoek brengen aan dat land, op uitnodiging van premier Moedjiboer Rachman. Tijdens de vrijheidsstrijd van Bangla desj heeft Malraux zijn diensten aan geboden als soldaat. Consumentenboycot WASHINGTON (Reuter) Ameri kaanse consumenten willen de volgen de week een boycot van vlees begin nen, uit protest tegen de snel stijgen de vleesprijzen. Alleen in de maand februari stegen de vleesprijzen met 5.4 procent Dit heeft al geleid tot verminderde afzet en het inkrimpen van de produktie. De veeboeren zin nen echter op tegenmaatregelen. Zij klagen over de dalende prijzen voor hun vee en dreigen geen vlees meer te zullen leveren. Doodstraf ingevoerd ATLANTA (UPI) De gouverneur van de Amerikaanse staat Georgia heeft gisteren een wet bekrachtigd, die de doodstraf in deze staat weer invoert. Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft onlangs de doodstraf ongrondwettig verklaard en tegenstan ders van de doodstraf hopen dat het hof de stap van Georgia ongedaan zal maken. Misdaad in VS WASHINGTON (AP) De Ameri- kaanse federale politie heeft bekend gemaakt dat het aantal 'ernstige mis drijven' in Amerika in 1972 drie pro cent lager geweest is dan in 1971. Dat is de eerste daling in 17 jaar. In 1972 werd de doodstraf afgeschaft, een stap die volgens de tegenstanders zou lei den tot opleving van ernstige den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9