Verkeerstraverse in Voorschoten voltooid kandidaat .esteld als nieuwe ethouder Financiën Agenda voor Leiden 4r. Vrolijk installeerde Regionale brandweerraad Over wonen in Leiden B.V. L.I.A.M. Rooyakkers automobielbedrijf N.V. automobielbedrijf D. van Nielen vinden service een kwestie van mentaliteit. lauwe Leidse Courset Werf nee! Win een abonnee Telefooncentrale Leiderdorp eind 1973 in dienst ADVERTENTIE .b% een onzer verslaggevers pDEN De prot.-christ. fractie in Leidse gemeenteraad zal de heer J. H^EIsgcest voordragen als opvolger i de plotseling vertrokken wethou- P. S. Harmsen, die ruim tien jaar iportefeuille Financiën, Personeels- en en Organisatie heeft beheerd, dat aanvankelijk het partijbestuur I de CHU-afdeling Leiden reeds j voorkeur voor de heer Elsgeest uitgesproken, schaarde gistera- id de prot.-chr. fractie zich tijdens i speciaal daartoe belegde vergadc- 'g achter de figuur van Elsgeest. bekend heeft hij grote ervaring re^B kennis op financieel gebied. De Elsgeest heeft zich in principe bereid verklaard de portefeuille Fi nanciën te aanvaarden, mits hij in voldoende mate het vertrouwen van de raad zal krijgen. Over de andere taken binnen de portefeuille wenst hij overleg met B. en W.. Tijdens de vergadering van gistera vond heeft de prot.-christ. fractie overigens haar grote teleurstelling uitgesproken over het plotselinge ver trek van de heer Ifarmsen. De fractie leden zeiden altijd grote waardering voor het beleid van de wethouder te hebben gehad. Vermoedelijk zal zeer binnenkort een extra raadsvergade ring worden belegd in verband met zijn opvolging. rale M PHEN De Commissaris der Koningin in de provincie Zuid- age; Hand, mr. M. Vrolijk installeerde gistermiddag de regionale brand- 'eel%rraad voor Rijnland. 'Het is de derde regio die zijn beslag heeft Via de voortschrijdende reorganisatie zijn wij een stap hter gekomen naar een nieuwe toekomst. Het is een uitdaging de Nederlandse samenleving waaraan in de toekomst meer offers Glilen worden gevraagd, aldus mr. Vrolijk in zijn toespraak. bijeenkomst in de nog nieuwe Koe ïdweerkazerne van Alphen, de sub- van de regionale brandweer, ld onder voorzitterschap van bur- leester mr. R. M. Gallas van Alp- aan den Rijn, die in het kort inorccrdc dat in november 1969 ïzaa enentwintig gemeenten besloten studiecommissie in het leven te j)en voor een regionale brandweer, intwmtog gemeenten besloten uit- lelijk tot de gezamenlijke rege- over te gaan. 'Nauwe samenwer- is nodig voor een doeltreffende ïdbestrijding. Het kan ook het pn zijn van een samenwerking tus- gemeenten op veel bredere basis, de toekomst zal er misschen ook regionale ambulance zijn. Het Jin is er al, want in dit gebouw is fentirale alarmeringspost gemaakt', zei de heer Gallas, die vooral veel Jrderende woorden richtte tot de willige brandweerlieden. bespreking zijn. De snelle en doeltref fende brandbestrijding vraagt om be trouwbare en snelle verbindingen, aldus de heer Broeshart. Na de instal latiebijeenkomst volgde een eerste vergadering van de regionale brand weerraad. Service is voor Mercedes meer dan een begrip Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710-69303 Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710-52643/4 Sub-dealer van Rooyakkers N.V. Oegstgeest, Alphen a/d Rijn, Wilhelminalaan 13-17, tel. 01720-72884/91291 In feite is het zo, dat na de verkoop van een wagen ons werk pas begint. Uiteindelijk zijn wij, als Mercedes-dealer, er mede verant woordelijk voor dat uw wagen in perfecte staat blijft. Dat kan alleen met een goed georganiseerde werkplaats, rnet bekwame vak mensen bemand. Die snel kleine storingen verhelpen, het nood zakelijke onderhoud vlot verrichten en die bij grote schadegevallen uw auto niet langer vasthouden dan nodig is. Bovendien herzag Mercedes nog onlangs het systeem van de onder houdsbeurten. Het resultaat? Uw Mercedes krijgt nu om de 15.000 km zijn grote beurt. Waardoor u uw wagen minder hoeft te missen en bespaart op onderhoudskosten. Ja, Mercedes service is attente service. Mercedes-Benz rijplezier door veiligheid irzien gemeester drs. A. J. Vis van kern- 4eente Leiden kon niet nalaten op pierken, dat in juli 1971 de zaak al 3,pd was en dat nu pas de regionale werd geïnstalleerd. 'Dat is geen ïdweertempo', aldus de heer Vis. wees er voorts op, dat de regeling ktsd cie gemeenten nu aangaan, tezij- ?enotijd zal moeten worden herzien, va t hier nu gebeurt is eigenlijk nog wat het wezen moet, namelijk intensievere samenwerking, wat uitlopen op een samengaan, zodat nath zou kunnen spreken van één ord ïdweer. Wij gaan echter steeds Hoi stapje verder', va Leidse brandweercommandant, A. er Broeshart. <jie tenslotte het woord merkte op dat men direct al veel vraagstukken wordt gecon- g' iteerd. Hij noemde in dit verband id Ier meer de rechtspositieregeling J de geüniformeerde vrijwilligers de onderlinge hukpverlening als- 'He het regionaal rampenbestrij- delgsplan. Ook de samenwerking met vasjrijfsbrandweren zal een punt van Hut ochtendblad èfo protestant* Ctirtotattjk gezin m Leiden en omgaving VOORSCHOTEN Voorschoten wacht op de aanleg van de Leidse Baan. Zolang die Baan er niet is, gaat Voorschoten gebukt onder de zorg van het steeds maar toenemende verkeer. Per dag passeren 13.000 auto's. De Veurseweg kan dit verkeer niet voldoende ver werken. Het is mogelijk de Leidse Baan aan te leggen en toch de natuur te sparen mits deze weg gelegd wordt langs de spoorbaan. Het lawaai dat de treinen veroorzaken is erger dan dat van het toekomstige motorische verkeer. Deze woorden sprak wethouder dr. P. S. Pels bij de officiële opening van het laatste stuk gereconstrueerde ver keerstraverse, de Veurseweg. Gezeten op 'Zoef-Zoef', de oude stoom wals van de N.B.M. reed de wethou der de twee linten stuk. die tijdelijk de weg versperden. Achter op de stoomwals hadden plaats genomen burgemeester dr. J. v. d. Haar en de hoofdopzichter van de Provinciale Waterstaat J. van der Oever. In aan wezigheid van het voltallige college van B. en W., enige raadsleden en LEIDERDORP B. en W. hadden een gesprek met de directeur van het telefoondistrict 's-Gravenhage. Aanlei ding was een publikatie over de wachtlijstsituatie voor telefoonaanslui tingen. Hoofdpunten uit het verslag zijn de aansluiting van 550 wachtenden in de loop van maart 1973 en de indienst- stelhng in december 1973 van de Centrale Leiderdorp. Als norm geldt 1 telefooncel op 1000 woningen. In Leiderdorp zijn reeds 9 cellen in bedrijf. Op uitbreiding is aangedrongen. vele genodigden reed de stoomwals hevig fluitend naar de Gouden Leeuw. Het was feest. De aannemingsmaatschappij N.B.M. had binnen de gestelde tijd de Veur seweg opgeleverd, het werk was in volledige harmonie verricht. De nieu we Veurseweg is gereed, maar duide lijk gereconstrueerd als lokale weg, omdat de Leidse Baan aangelegd zou worden voor het doorgaande verkeer. De Leidse Baan is er niet, wel een grote uitbreiding van het autopark, en de nieuwe weg wordt ontsierd door tal van verbodsborden, waarvan het inhaalverbod er slechts één is. Een bewoner van de Veurseweg wond er geen doekjes om. Vanaf de gevel wapperde de vlag halfstok, want van uit zijn huis kijkt hij op maar liefst twaalf verkeersborden. Met de dringende wens dat iedere weggebruiker de verkeersborden zal naleven en de opmerking dat een asfaltweg per definitie geen racebaan is, besloot de wethouder zijn toe spraak. De Veurseweg was eenmaal een zand weg, werd daarna bekeid en nog later bestraat en is thans een asfaltweg. De rust is in de loop der tijden verjaagd voor de haast. Zes jaar geleden begon de reconstructie van de verkeerstra verse bij de Zilverfabriek aan de Leidseweg. VOORSCHOTEN —Drs. A. F. van der Laan, praktievoorzitter van de KVP in de Voorschotense gemeente raad zal dit bestuur gaan verlaten in verband met zijn vertrek naar Zwolle. De heer Van der Laan is benoemd tot secretaris van het Gewest Zwolle. Als opvolger op de KVP-lijst staat drs. J. Meershoek. LEIDEN Je wordt er eigenlijk een beetje moedeloos van als je bedenkt dat bovenstaande foto's in één wo ninkje gemaakt zijn. Over wo nen in Leiden gesproken. Het buro voorlichting van het stadhuis gaf in '69 een brochure uit met bovenstaan-, de titel. Een brok geschreven machte loosheid, waarmee althans nog werd getracht enige verklaring te geven voor de barre situatie, waarin Leiden op woongebied verkeert. Die brochure was hoofdzakelijk bedoeld voor gezin nen, die toen nog woonden in situa ties als op bovenstaande foto's. Den ken we maar eens aan het gebied Waardgracht, dat nu wacht op weder opbouw, maar waar een paar jaar geleden nog wel sterkere staaltjes van woonellende konden worden waarge nomen. Met de categorie gezinnen zijn we inmiddels een stapje verder. Hoe-wel de woningnood nog schandalig groot is, komen toestanden als op de foto's nauwelijks nog voor in huizen waar gezinnen wonen. Maar daarbij moet onmiddellijk weer icorden bedacht dat de Leidse binnenstad nog vol rotte kiezen zit en dat de tandarts vaak niet betaald kan worden. Zodoende blijft de man weg, en de zaak takelt verder af. U begrijpt het al. Het gaat hier natuurlijk altijd om particuliere woningbezitters. Huisbazen, wier macht los staat van vrijwel elk ge meentelijk beleid. Als een huurder voor een huisje veertig gulden per maand betaalt, komt de huisbaas met het eeuwige argument dat hij van dat bedrag geen dak kan laten vernieu wen. of wat dies meer zij. Anders wordt dat, wanneer een huis baas dat wél kan. Een dergelijk geval signaleerden wij dezer dagen bij het pand Janvossensteeg 5, ook al weer gelegen in een rotte kies, die Maren- dorp-oost heet. De omstandigheid, dat het pand twee maanden geleden van eigenaar veranderde, hebben de beico- ners vijf jonge mensen, allen rond de 25 jaar oud aangegrepen om te protesteren tegen het feit, dat ze gevijven maandelijks 530 gulden aan huur op tafel brengen en dat daar iets tegenoverstaat, dat minder com fort biedt dan een varkensschuur. Vijf kamerbewoners, die elke dag bij het doen van hun behoefte een ware zelfmoordpoging ondernemen, omdat de kans bestaat dat men met porce- lein en al door de vloer van de eerste verdieping heen zakt om vervolgens op de begane grond tot stilstand te komen. Bij dat gevaar blijft het niet, want ook in het plafond van het toiletje is het niet helemaal zoals het hoort. Een groot gat is afgeschermd met een stuk zeil (zie foto), dat kun stig met een touwtje is bevestigd. Bovendien veroorzaakt het doortrek ken van de stortbak een verdieping lager grote wateroverlast in de keu ken. Met de leidingen en de afvoer is het niet pluis, voelt u. Die keuken moet overigens noodzakelijkerwijs ee- tijpeerd worden als de 'mooie', om enig onderscheid te maken met de 'lelijke' boven (foto rechts). Ook daar gaten, hangende flinters en andere ondeugdelijke zaken, zoaarvan de gei ser wel de meest bonte vertoning is. Slechts het geraamte fungeert, de be- schermkap ontbreekt. Om over de middelste foto geen twij fel te laten bestaan, moet worden opgemerkt dat dit geen vervuild ach terplaatsje is, maar een soort open riool, waar de uitwerpselen opborre len. Heel erg, zult u zeggen, maar de lucht die er hangt is nog veel erger. De douche is het pronkstuk van de woning. 'Maar dat kan ook niet an ders', zeggen de bewoners, 'want wij hebben hem al een paar maanden niet meer durven gebruiken, zodat deze ruimte nog vrij redelijk oogt.' Tsjoep, dit is volgens een bewoner het geluid dat hij hoort als hij door de vloer zakt, hetgeen nogal eens gebeurt. 'Normaal zou je krak moeten horen, maar de zaak is hier zó verrot, dat je voet-afdruk in het hout blijft staan'. De bewoner van de zolderkamer spot met zijn leven. Een huisgenoot: 'Toen het een paar maanden geleden sneeuwde, waren we bang dat hem iets zou overkomen'. Geen ongegronde angst, omdat het dak geschraagd wordt door een hanebalk, die het lot trof eens te breken en die nu met twee dunne latjes is 'gerepareerd'. Zodra het dak een beetje druk krijgt, stort het ineen. En bovendien, mocht er eens brand ontstaan, dan is de enige redding een sprong uit het raam. Een en ander heeft erin geresulteerd dat de bewoners voornemens zijn om voorlopig geen cent huur meer te betalen, totdat de boel maar eens naar behoren wordt opgeknapt. Mis schien treffen ze het, want de broer van de nieuwe eigenaar is aannemer. En van die zijde werd ons dezer dagen verzekerd dat men er wat aan gaat doen. De jongens komen echter weer met een ander verhaal. De nieu we eigenaar zou wel wat willen op knappen, maar dan met de hulp der bewoners. Het principe 'de huurder is de goedkoopste arbeidskracht' wensen zij echter onder geen beding te huldi gen. Resultaat: van de zijde van de eigenaar zou het woord 'knokploeg' al gevallen zijn. Vrijdag 30 maart Doopsgezinde kerk. Pieterskerkstraat 1. 8 uur: concert Wim van der Heijden, orgel en Koos Hunnego viool: werken van Van Noordt, J.S. Bach. A. Corelli, G. F. HSndel. Wim van der Reijden. Henk Badings. Albert de Klerk. Hans Fr. Michlelsen en Max Reger. Vestestraat 40. 8.30 uur Microtheater 'Impe rium', fragmenten uit 'Fantastische vertel lingen' van Edgar Allan Poe. Oegstgeest Rijnlands Lyceum. 8.15 uur Lltteris Sacrum met 'Mercadot' (blijspel Ilonoré de Balzac). Petrakerk Surinaniestraat: 2-4.30 en 5.30-8 uur bevolkingsonderzoek. Zaterdag 31 maart Oegstgeest Rijnlands Lyceum. 8.15 uur 'Op hoop van zegen' (Amsterdams Volksto neel). Groenoordhal. 8 uur: Showfestival 45 Jaar K. en G. Vestestraat 40. 8.30 uur: Microtheater 'Impe rium'. fragmenten uit 'Fantastische vertel lingen' van Edgar Allan Poe. MAANDAG 2 APRIL Stadhuis, 7.30 uur: gemeenteraadsvergade ring. Stadhuis, kamer 3. 2.30 tot 4.30 uur: spreek uur ambtenaar Alg. Burg. Pensioenfonds. Karrewiel. Steenstraat 55, 5 tot 7 uur: receptie t.g.v. zilveren Jubileum van M. B. van der Klugt als alg. directeur v. d. Kluet B.V. Petrakerk. 2 tot 4.30 en 5.30 tot 8 uur: bevolkingsonderzoek. DINSDAG 3 APRIL Groenoordhal. 10 uur: opening Paasveeten- toonstelling door J. W. Diepeveen. voorz. Ned. Bond Vee- en Varkenshandelaren. Breestraat 19. 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Einlgratiecentralc. Stadhuis, 7 tot 8 uur: spreekuur Bouwfonds Ned. Gemeenten Hooigracht 38, 7.30 tot 8.30 uur: spreekuur huisvesting werkende Jongeren. Arbeidsbureau Herengracht, 9.30 tot 10.30 uur: Man-Vrouw-Maatschappij. spreekuur over parttime-werk. Driftstraat 49. 10.30 tot 11.30 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Petrakerk, 9 tot 12 cn 2 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek. WOENSDAG 4 APRIL Lak-theater, 8.15 uur: Renga Mol, door Theatre Limited uit Kampala, Oeganda, voor het eerst in West-Europa. Dijkstraat 2a, 10 tot 11 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Stadhuis, 4.30 tot 6 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. Petrakerk. 2 tol 4.30 en 5.30 tot 8 uur: bevolkingsonderzoek. DONDERDAG 5 APRIL Zaal Clos en Leembruggen. Derde Blnncn- vestgracht 3. 2 uur: afd. Leiden Ver. Huisvrouwen. Boekenparade. door mevr. G. v. d. Zwaard. Stadhuis, 6 tot 8 uur: spreekuur soc. raadsvrouw. VOORSCHOTEN Kasteel Duivenvoorde. 8.30 uur: concert ensemble Variant. Gehoorzaal. 8 uur: invitatieconcert De Burcht. Petrakerk. 9 tot 12 uur en 2 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek. VRIJDAG 6 APRIL OEGSTGEEST Rijnlands Lyceum, 8.15 uur: Kwartetten, door Fons Jansen. School v. d. Brandelerkade 24a. 7.30 tot 10 uur nam.: expositie van kreatief werk. Jazz-zolder Hot House, Rapenburg 24. 22 uur: Peter Grimston met trio Rein de Graaff. Poe. Petrakerk, 2 tot 4.30 en 5.30 tot 8 uur: bevolkingsonderzoek. ZATERDAG 7 APRIL School v. d. Brandelerkade 24a. 10 tot 13 uur: expositie van kreatief werk. Vestestraat 40. 8.30 uur: Imperiu m met 'Fantastische vertellingen' van Edgar Allan Poe. Den Burcht. 8 uur: toneelavond Ons Grun. negerlaand. Films ln Leiden tot 5 april: Camera: 'De Peetvader' 14 Jaar. Dag. 2 en ma. dl. do en vr 14. Matinee- Zorro en de drie Musketiers a l. wo en za 14.30 zo 14 en 16.15 uur. Nachtv. Who's afraid of Virginia Woolf. 18 jr vr-za 23.30 uur. Lido: 'Turks Fruit" 18 Jr. Dag. 14.30. 19 en 21.15. zo 16.45 uur extra. Studio: 'Carnal knowledge" 18 Jr. Tijden zie Lido. Luxor: 'Niet voor de poesen', 18 Jr. Tijden zie Lido. Rex: 'De erotiek en de moderne vrouw' 18 Jr. dag. 14.30, 19 en 21.15 zo 14.15, 19 en 21.15 uur. Nachtv. 'Huwelijk in groepsvei band' vr-za 23.30 uur. APOTHEKEN LEIDEN TENTOONSTELLINGEN Galerie v. d. Vlist. Botermarkt 3: schilderij en Rob Brouwers, keramiek Dini Henkes. Tot en met 30 april. Dc Lakenhal. Oude Singel 28: De Hollandse Molens in de 18e Eeuw. Tot 13 mei. Dag. 10 tot 17 uur. zon- en feestdagen 13 tot 17 uur. TENTOONSTELLINGEN Stcd. Museum De Lakenhal: Oudo Singel 28. nia t.m. za 10-16 uur. zo en fd 13-16 uur. vanaf 1-4 Molententoonstelling. Galerie Van der Vlist: Botermarkt 3, dl t.m. za 10-18. De gehele maand Rob Brouwers met schilderijen. Ding Henkes emet kera miek. Galerie Héuff: Hoflaan 7. ma t.m. za 10-17 uur. di 20-22 uur t.m. 21 april Harry van Kruiningen met etsen en maskers, etsen naar e minnebrieven van Franc-Tireur van Multatuli. Kninct Gaper: Joh. dc Wltstraat 40. di t.m. za 14-17.30 uur. t.m. 27-4 wisselende exposi. t.m. za 19-22. derijen. 8.4 t.m. 4.5 Fia Schipper, abstracte fantasie. RIJksm. v. Volkenkunde: Steenstraat 1. ma t.m. 19-17 uur cn zo en fd 13-17. In het prentcnzaaltje 'Japanse Prentkunst uit eigen bezit' van 1670 tot 1750. LAK-Theater: Levendaal 150: een expositie van oude en nieuwe speelkaarten, t.m. 17 april. Academiegebouw: Rapenburg 73: t.m. 17 april Kees Sabee met reliëfs. WERELDWINKEL OEGSTGEEST Elke zaterdag in de hal van het Gemeente centrum Lljtweg 9 van 11 tot 3 uur. ACTIE VOOR MOEDERS Hofdijk 32 Oegstgeest: Actie Moeders voor Moeders mevr. zr. E. Janssen-Nlemeycr, tel. 01710-53652. DIVERSEN Lcldsc koopavond: Iedere donderdag tot 21.00 u. Groenoordhal: Iedere vrijdag van 04.00-14.00 u veemarkt. KWARTET VRIJDAG 30 MAART 1973 REGIO L3

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3