'We mikken op de zwijgende meerderheid' Bijbel per maand-club Waarom zou uw draagbare tv óók 'n Philips moeten zijn Omdat dit top-apparaat nu nog maar 525.- kost. I Ruim 500 priesters in Tsjechoslowakije mogen niet werken PHILIPS Ds. M. P van Dijk confessioneel geref. beraad): Trouw K wartet Bockcnetalage vandaag Beroepings- werk Ontmoetingsdag Vuur en Jezus-beweging Belgische bisschoppen, zondebesef slijt uit Turks fruit geraaj in pastorietuin TROUW/KWARTET VRIJDAG 30 MAART 1973 KERK/BINNENLAND ADVERTENTIE door A. J. Klei Een poos terug hadden we in de krant het bericht dat het confessio neel gereformeerd beraad een stich ting wilde gaan vormen. Daarna kre gen we het verzoek of we wilden meedelen dat er op een nog nader te bepalen datum en plaats een besloten vergadering gehouden zou worden, maar het kwam ons voor dat we de lezers maar bitter weinig zouden dienen met een dergelijk gegeven. Verder kwam er geen nieuws meer. Vandaar mijn eerste vraag: Is het confessioneel gereformeerd be raad nu al een stichting? Ds. M. P. van Dijk: De zaak is op een juridisch oortje na gevild. Waarom koos men voor de stichtings vorm? We bestaan nu zo'n jaar of drie, vier, en we waren eigenlijk niet meer dan een soort van los-vast comité. Een vereniging wilden we niet worden, dan loop je grote kans een groep te vormen en dat wensen we niet te zijn. Toch was het wel nodig dat wij om zo te zeggen in organisatorisch opzicht wat steviger in elkaar zouden zitten. En zo kwam de stichtingsvorm in zicht. Van belang is dat we behalve een bestuur ook een commissie van toezicht hebben, die tegelijk fungeert als commissie van advies. Wat is het voordeel daarvan? Dat je op een breder front overlegt en dat je op deze manier meer con tact hebt met wat ze noemen de achterban. We willen bij ons .verk namelijk ook betrekken mensen die goed thuis zijn in het politieke en maatschappelijke leven. We beogen niet alleen voorlichting op kerkelijk gebied, maar ook op politiek en maat schappelijk terrein. Het gaat dus niet louter om domi nees? Vooral] niet! Kunt u een paar namen noemen? We hebben een aantal personen op het oog, maar ik zeg nog niet wie. Hoe staat het doel van uw stichting in de statuten omschreven? Het gaat ons om het verdiepen en bewaren van het gereformeerd belij den in zijn actualiteit in betrekking tot het brede terrein des levens, in zonderheid het kerkelijk terrein Zo ongeveer staat het geformuleerd, ik citeer uit het hoofd. In het persbericht stond destijds iets over het bewaren van de identiteit van de gereformeerde kerken. Zijn die woorden verdwenen? En waarom? We waren met die omschrijving niet zo gelukkig, ik geloof niet dat je eerste streven moet zijn de handha ving van de identiteit van je eigen kerk. Bent u het misschien eens met de verontruste dominee Van den Brink, die uitriep dat de gereformeerde ker- De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol. Den Haag; dr. E. Bleumink. Paters- wolde; mr. G. C. van Dam. Nootdorp; W. A Fibbe. Rot terdam; J Lanser, Utrecht; drs. J W. de Pous. Den Haag: J Smallenbroek. Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma. Am- sterdam; H. A. de Boer. IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag. J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. Huijsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens. Voorschoten: mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lands man. Den Haag; H. de Mooij. Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga. Lunteren; dr. A. Veerman. Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers. Den Haag; drs R. Zijl stra. Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276-280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. 'We mikken op de zwij gende meerderheid in onze kerken', zegt de Nunspeetse emeritus dominee M. P. van Dijk, als ik hem aanschiet met de vraag hoe het staat met de plannen van het confessioneel gereformeerd beraad, waarvan hij een der op richters is. Ik kan moei lijk aannemen dat de 'confessionele beraders' met de armen over el kaar de gang van zaken in de gereformeerde kerken gadeslaan, maar terwijl de georganiseer de verontrusten voor ieders oog hun gelede ren hechter aaneenslui ten, hoor je niets van of over het confessioneel beraad. Ds. M. P. van Dijk ken begraven zijn In de bossen van bereiken? Lunteren? Daar ben ik het beslist niet mee eens. Ik vind nog heel veel goede dingen m de gereformeerde kerken. Je mag on- ze kerken niet identificeren met de bpvattingen van bepaalde theologen. Als u me vraagt waarom er in de. statuten niet met zoveel woorden over de gereformeerde kerken gesproken wordt, kan ik antwoorden dat wij ons werk niet als beëindigd zouden wensen te beschouwen wanneer het ooit zou komen £ot een fiisie met de hervorm de kerk. Begrijp me goed. ik ben niet tegen een fusie als zodanig, er is theoretisch heel goed een fusie denk baar waarbij men 'n belijdende, evan gelische kerk als uitkomst krijgt. Maar ik ben tegen een fusie die niet meer is dan een optelsom van richtin gen. Met welke middelen wilt u uw loei De stichting confessioneel gerefor meerd beraad denkt in hoofdzaak aan Eublikaties die het grondvlak van de erk bereiken. We willen in populair gestelde geschriften, en niet via strikt theologische verhandelingen de rijk dom laten zien van de gereformeerde belijdenis voor heel het leven, ook het leven van nu. Verder denken we aan vergaderingen en conferenties. Niet aan afzonderlijke kerkdiensten, zoals de verontrusten? Nee. daaraan niet. We zijn toch wel bang dat je langs die weg tot groeps vorming komt. Overigens kan ik b<\st begrijpen en ook wel billijken dat men in bepaalde gevallen tot het. beleggen van eigen kerkdiensten en dergelijke overgaat. En als je nu meent dat ergens het houden van dergelijke diensten op z'n minst be grijpelijk is, dan hoeven wij daarnaast Dc reductie behoudt zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen \erkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus X59. Amsterdam. Breuk Naar aanleiding van uw hoofdartikel van zaterdag 24 maart, wil ik u er graag óp attent maken, dat het een ondemocratische zaak is wanneer een minderheid (Partij van de Arbeid. Democraten '66 en de Politieke Partij adicalen) haar partijprogramma als uitgangspunt blijven nemen voor een te vormen meerderheiskabinet. Want hier komt het uiteindelijk op neer. (Gedogen en medeverantwoorde lijkheid dragen). Tegen een regering met PvdA. enz. geen bezwaren, maar dan volgens de regels van de demo cratie. Hoewel ik geen aanhanger ben van de CHU. wil ik dit toch wel even recht zetten. Waddinween A. Lafeher ste indianen die nog niet het slachtof fer zijn geworden van het Amerikaan se gezonde verstand, de even snel als dc winsten stijgende misdadigheid binnen de Amerikaanse samenleving, de steeds massalere verslaving aan drugs en drank zijn symptomen die de meeste Nederlanders er terecht van weerhouden zich door middel van een hersenspoeling door de Ameri kaanse luchtspiegeling te laten mislei den. Amsterdam O. F. Dobber Identiteit In het artikel over verontrusten viel nv.j het gebruik van de term 'identi teit van de gereformeerde kerken' op. Nu is het voor mij altijd al de vraag geweest, wat zoiets betekent. Eigen lijk vind ik het volkomen onbelang rijk. Mijns inziens is het beter Jezus te volgen met Zijn identiteit als voor beeld en daarom pure liefde (zonder er iets voor terug te willen hebben» uit te stralen door jezelf te geven, jezelf weg te cijferen in relatie tot anderen en door eerlijk te zijn, niet omdat je gereformeerd bent. maar omdat je christen wilt zijn met als enige belijdenis het vaste geloof in Tezus Christus! liaarn K. v. d. Spek Overstappen Breuk (2) U schrijft (commentaar Tr/Kw 24 maart) dat de CH-Tweede Kamerfrak- tie zich volledig bewust zal zijn ge weest, dat door haar afwijzing van een kabinet Den Uyl de goede ver standhouding met de KVP en de AR op het spel zou komen te staan. Ik vraag mij af. waarom toch? De CH- fraktie ging niet uit haar eigen weg, maar volgde consequent de weg die de drie chr. dem. frakties tevoren hadden ingeslagen, gemeenschappe lijk. Zij brengt haar chr. dem. vrien den niet in moeilijkheden. Die ver oorzaken deze zelf, door zich van het gemeenschappelijk standpunt los te maken. Amersfoort H. AI. Martens Gezond verstand Het gezonde verstand zoals de heer A. O. Smith dit in Amerika in overwe gende mate signaleert, wekt bij mij associaties op aan het 'gesunde Volks- empfinden' dat onder Hitler in Duits land tot zulk een vernietigende uitwer king is gekomen. De ellende en de door de Amerikanen in Zuid-Oost-Azië geschapen puinho pen. de wanhoopskreten van zovele verdoemde minderheden in Amerika (die de heer Smith blijkbaar niet wil horen), de wanhoopskreet van de laat- In de tv-uitzending van de PPR van 2 maart hebben de ARP-leden Lanser en Verkuyl gemeend de lading van de PPR te moeten dekken. Dat zijn dan de mannen van weieer, van de tijd van 'In ons isolemeenl ligt onze kracht'. Laten ze nu maar overstapppn en ook deel van die lading gaan uitmaken Zo niet, dan ga ik uit de ARP. Sliedrecht A. Baars Azn. toch niet nóg eens een afzonderlijke kerkdienst te organiseren? Je kunt het 't beste zo zeggen: we werken niet samen met de vereniging van veront rusten, maar we werken ook niet tegenover de verontrusten. We wer ken naóst elkaar. Anders gezegd: u wenst een zekere afstand te bewaren? Het confessioneel beraad is niet altijd ingenomen met de manier waarop bij de verontrusten de dingen gezegd en benaderd worden. Zo'n uitdrukking als: de gereformeerde kerken zijn be graven. néé, die neem ik niet graag voor mijn rekening. Ik ben van oor deel dat de georganiseerde verontrus ten zich op die manier vervreemden van de zwijgende meerderheid in onze kerken. En dat terwijl het naar mijn gevoel met die zwijgende meer derheid wel goed zit. Wij mikken juist déérop. Wat vindt u van de aangekondigde dag van verootmoediging? Dat verootmoediging altijd goed is, maar dat je met verootmoediging de zaak niet oplost. En er liggen in de gereformeerde kerken zakelijke ge schillen. Vond u ook de synodale uitspraak in de kwestle-Kuitert onduidelijk of dub belzinnig? Die uitspraak was naar mijn overtui ging ondubbelzinnig en wees duide lijk het standpunt van professor Kuitert af. De moeilijkheid ligt niet in de synodale uitspraak zelf, maar in het feit dat hij niet gehandhaafd wordt en niet gehonoreerd door de betrokkenen. Dót is het punt en daar moeten we op inspringen Kan ik hieraan nog wat toevoegen? Natuurlijk. Tk wou nog zeggen dat we niet eng hartig willen zijn. We kunnen wel leren van vreemde inbreng, het neo- marxisme bijvoorbeeld, maar ander zijds laat het gereformeerd belijden nog steeds een eigen geluid horen, namelijk dat van de prediking van het koningschap van Christus over heel het leven. Het horizontalisme is niet nodig, het is in die prediking verdisconteerd. Wat dit betreft heb ik behalve van Kuyper ook veel geleerd van Van Ruler. Is er binnen afzienbare tijd van de kant van de stichting iets in het publiek tc verwachten? Op zaterdag 2 juni een openbare bij eenkomst in de Nieuwe Oosterkerk in Rotterdam met als spreker professor Runia uit Kampen over de vraag: heeft het gereformeerd belijden in onze tijd nog zin? Met die vraag zijn we bezig. Paulli Andersen: HANDBOEK VOOR HET WEVEN OP GROTE EN KLEI NE GETOUWEN' (oorspr. titel 'Ram- mevoev - Skaftevoev'. Ned. bewerking Bodil Blokker-Veggerby en M. Bouma- Knottenbelt. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. 286 pagina's, prijs 27.50. Paulli Andersen heeft in Denemarken een goede naam waar het om klassiek, degelijk weefwerk gaat. In dit 'weef- boek' worden haar kennis en erva ring, vergezeld van een 230-tal duide lijke foto's en tekeningen, ten dienste gesteld van a.s. en meer ervaren weef sters (en wevers), die grondig geïn formeerd willen zijn. Tot in finesses wordt onderricht gege ven in het traditionele weven en alles wat daarmee samenhangt, zoals weef getouwen. ht opzetten, berekeningen, ontwerpen, enz. enz. Het werk is niet bepaald aangepast aan onze moderne tijd. Wat menb.v. onder het hoofdstuk 'vrije technieken' tegenkomt (o.m. en kele weefsels uit het noorden waar blijkbaar niet altijd een goed Neder lands woord voor te vinden was krabba. rölla' en. vestfold is wel heel iets anders dan wat wij onder 'vrij' werk verstaan. De 20 bladzijden, gewijd aan 'wat moet men doen als kunnen veel weefprobleempjes oplossen. Hel ge- brik van het boek wordt zeker vereen voudigd door hetuitgebreide regis!'t, waarin tevens veel vaktermen worden verklaard. Zoner meer een uitstekend boek voor wie zich grondig op het klassieke weven wil toeleggen. R.D.S. JPHILIPSI Toe aan uw tweede TV Voor in de boot of in de caravan? Om iedereen thuis het zijne te geven? Of misschien om de lieve vrede te bewaren? Philips maakt een perfekte draagbare t.v., die tegen een stootje kan (geheel getransistoriseerd).Die er bovendien hedendaags uitziet. Leverbaar zowel met palissander motief als in witte uitvoering. Een sterke meenemer van Philips. Nieuwe prijs 525.-. WENEN (Kathpress) In Tsjechoslowakije zijn nog steeds ruim vijfhonderd priesters, die hun ambt niet mogen uitoefenen. Dit on danks het feit, dat zestienhonderd van de bijna vijfduizend pa rochies in het land geen priester hebben. Aldus blijkt uit een uit voerige statistiek over de r.k. kerk in Tsjechoslowakije in het tijd schrift 'Miteinander', een uitgave van het Canisiuswerk in Wenen. BESTAAN EN LEVEN Mag een mens zijn geboortedag vloeken? Job deed dat en er j altijd mensen zijn die menen redenen te hebben. In sommigjj vindelijke, kringen wordt het al gauw 'moeten'. Zonder enige 1 nig wordt Jobs gedrag voorbf gemaakt. Hij geldt als een 'doors mens van wie we in dit opzichj veel kunnen leren. Sluit hierbij| die vraag uit den belijdenisfon 'of ge u zelf voor God misha Moet een mens, om daar te 1 waar het de bedoeling is, ii bepaald opzicht een afschuw va gen bestaan hebben? Dat is iet ders dan 'eigen leven'. Een menj zo beheerst worden door machte hem van buiten en van binnen vloeden in kwade zin, dat moment dat hij zich de erbarm heid van zijn leven bewust word dat leven verwerpelijk gaat Maar dat is wat anders dan bestaan zelf ('u zelf', zegt het haalde formulier) verwerpelijk t ten. Mijn bestaan is, om zo te ze een soort gegeven grondslag mijn leven. Ik moet dat bestaan 'verwisselen met de manier van die ik er op na houd. Ik kan oj bepaald moment misschien het scheid niet meer zien, ik kan onderscheiding dan niet meer ra maar is dat juist niet het bevrijt van het evangelie, dat mijn bes eens gegeven en sindsdien bewp door de Heer geaccepteerd is? F mijn Teven', mijn realisering l mijn bestaan, niet wat ik ervan m? Dat moet mij vergeven worden, \<j( er niet mee ondergaan. Ik hebjj eens één van die zogenaamd do leide christenen horen zeggen, 'hij' (want het spreken over zie 1 in de derde persoon hoort erbij) loren moet willen gaan'. Voor besef is dat een geheel onbij uitdrukking. Kierkegaard zei. dat altijd gelijk had en ik ongelijk, j flat is heel wat anders. Dat is r. lijk geweldig troostend. Want gelijk is het behoud van mijn be n en wil betekenen de vernieuwing mijn leven. i 1 I NED. HERV. KERK ld Beroepen: te Ophemert: S. iL zaayer, kand. te Utrecht; te Niss^ P. J. van Ligten, kand. te Utrect Ouderkerk aan den AnjStüL van Schuylenburg te Steènwijke) >nT Onder de priesters, die hun ambt niet mogen uitoefenen, bevinden zich drie bisschoppen, namelijk Otcenasek. Ma- tousek en Hlad. In het aartsbisdom Praag is het priestertekort het grootst. Van de 835 parochies daar hebben er 533 geen priester. Het aantal theologiestudenten bedraagt thans 561. Van staatswege is een nu merus clausus ingevoerd. Het aantal vrouwelijke religieuzen in Tsjechoslowakije bedraagt 7.247. Voor zover zij niet werken in instellingen voor krankzinnigen of gehandicapten, zijn de zusters samengetrokken in tehuizen voor ouden van dagen of in 'concentratiekloosters'. Activiteiten op parochieel gebied, zoals godsdienston- ASSEN In Rellevup te Assen zal zaterdag 7 april een Vuurdag gehou den worden onder het motto 'De uitdaging van de Jesuspeople'. EO- n^edewerker Hans Cornelder zal er sji.-eken. Daarnaast zal een lid van de Jezus-beweging, Jan Dikkers, stude rend in Groningen, samen met andere jongeren van zijn groep aanwezig zijn om in getuigenis en gesprek van hun ervaringen te vertellen. Men wil de nadruk leggen op een open en vreug devolle ontmoeting. De Vuurdag duurt van 10 tot 5 uur. derricht. die de zusters in de Dubcek- periode mochten verrichten, zijn weer ten strengste verboden. In Polen hebben de r.k. bisschoppen een beroep op de regering gedaan, de problemen van de kerk 'realistisch te benaderen' en de bouw van meer ker ken toe te staan. De bouw van nieuwe kerken is al lang een wrijfpunt tussen kerk en overheid in Polen. In 1972 gaven de autoriteiten toestemming voor de bouw van zeventien kerken en negen kapellen. Volgens het Pool se episcopaat zijn er zeshonderd nieu we kerken nodig. BRUSSEL In een herderlijk schrij ven, dat handelt over de bekering, stellen de Belgische bisschoppen vast. dat het zondebesef langzamerhand verloren gaat. 'Al te vaak', aldus de herderlijke brief, 'wordt zonde herleid tot een verouderd begrip, een erfenis uit de duistere eeuwen der onwetend heid of als een vergissing van iemand, die in een onbesuisde bui de wetten van de sociale orde heeft doorbroken'. Hiertegenover stellen de Belgische bis schoppen het christelijk zondebesef. Zonde noemen zij 'uiteindelijk een persoonlijk en vrijwillig neen zeggen tegen God en zijn liefde'. Aangenomen: de ben. tot ziekei pred. Sophiaziekenhuis te Zwoll Stoof te Veldhoven. yi Bedankt: voor Wierden H. Bjfl kamp te Hardlnxveld. J Afscheid van Ede A Noordej ber te Utrecht Intrede te Rijswijk (ZH) C I| meester uit Vreeland Bevestiging te Hattem (pastorale! zorging De Hezenberg): A. M.J Hellendoorn uit 's Gravenhagef Middelburg (scriba P.K.V. Zeell Th Rinkema uit Middelburg. Emeritaat verleend om gezondheij denen aan H. J. Voors te Vught. GEREF. KERKEN Beroepen te Wagenborgen: J. Gi velt te Oppenhuizen. Afscheid van Ezinge: em.; van Appelscha: ber. te Boechout (België; sendam: T. de Boer. ten. Intrede te Zuidhorn: W. Jeroen: Silvolde; te Haren (Gr.); drs. K. uit Oostwold (Old.); te Oldenzas Oranje, kand. uit Amsterdam. Emeritaat verleend aan D. Vii Groningen-West en aan D. de B( Boksum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Assen: J. tc Kampen. Afscheid van Nijmegen: ber. te Kerkwerve. GEREF. GEMEENTEN L Aangenomen naar Norwich (Can.j M. den Boer te P;<Ulc-k rk. i Bedankt voor Rotterdam-West: Gier te 's Gravcnhage-Centrum. S EVANG. LUTHERSE KERK Ordening tot pred. te Stadskanaal C Donga, p'-op. uit Amsterdam. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Afscheid van Wemeldinge: G Bruggen, wegens em. J. de W. J. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zij zijn blij met hun bijbel. Eindelijk konden zij hem kopen ver beneden de kostprijs. Iemand hielp hen via de bijbel per maand-club. Deze zinnetjes, achtmaal onderbroken door por tretten van mensen uit alle werelddelen, blikvan ger op de folder van deze splinternieuwe club. geeft er exact de bedoeling van weer. Gisteren is die club. erevoorzitter prins Bernhard, in het Bijbelhuis door de oud-ondervoorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap, ds. J. R. Wolfens- berger officieel opgericht. De achtergrond ervan is deze. Zo snel neemt de vraag naar bijbels in de wereld toe, dat deze de bijbelgenootschappen boven het hoofd dreigt te groeien. Minimaal, zo werd eind verleden jaar op de wereldconferentie in Addis Abeba afgesproken, zal het aantal bijbeluitgaven elk jaar met vijftien procent moeten stijgen. In 1945 was de wereld verspreiding 20 miljoen, nu is die het tienvoudige per jaar. Dat betekent dus jaarlijks voorlopig 30 tot 40 miljoen bijbels meer dan elk jaar daarvoor. En dit bij toenemende vertaal-, produktie- en verspreidingskosten. Vijf gulden De club vraagt van zijn leden per maand vijf gulden of meer: het gemiddelde bedrag dat op een bijbel moet worden toegelegd om hem voor Iedere koper betaalbaar te maken. Als regel geldt daarbij het gemiddelde loon van een dag werken. Een raad van adviseurs bepaalt welke bijbeluitgaven telkens gesteund zullen worden. Meer dan veertig mensen uit het kerkelijke en maatschappelijke leven traden tot die raad toe. Een kleine werk groep van vier man bereidt steeds de keuze voor. Elke maand Lrijgen de deelnemers een brief. Hierin wordt verteld waar 'hun' bijbel deze maand naartoe gaat (eerste project nieuwe testa menten in het Bari voor vluchtelingen in Sudan) en hoe het er met de ledenstand voorstaat; wordt hun een pagina van de betreffende bijbeluitgave getoond en meer van dat soort zaken. Alles om de betrokkenheid zo groot mogelijk te doen zijn. In februari maakte de club 'n proefpe riode door. Een klein adressenbestand werd aan geschreven. De reacties waren goed. er zijn al rond 1500 leden. Aan hen wordt weer gevraagd namen te noemen van mensen die ook lid zouden willen worden. Daar gaan dar weer brieven naar uit. Dit sneeuwbalsysteem blijkt goed te voldoen en lijkt een snelle aanwas van leden in het vooruitzicht te stellen. Adoptiegedachte en continuïteit in de fondsenwer ving zijn de hoofdelementen waar de bijbelclub op mikt. Voorzitter van de werkgroep, die de raad van adviseurs bijstaat is dr. D. Bakker, conrector van het Hendrik Kraemerinslituut te Oegstgeest. Leden zijn dr. S. E. Hof, studentenpastor te Delft, mevrouw L. Dijkshoorn-Kromkamp te Zoetermeer en mevrouw E. E. R. Stern Dooyeweerd te Amsterdam. Bij de installatie was een aantal clubleden van het eerste uur aanwezig. BUSSUM Er zijn geen naaktsc voor de film Turks Fruit opgeni in de tuin van de r.k. parochie va Sc. Vituskerk in Bussum. Dit beweerd in een televisie-uitzer van de Rooms Katholieke Partij derland, maar het werd bij nat krachtig ontkend door een woord der van filmproducent Rob Hoi Ook pastoor J. van der Veen va Vituskerk in Bussum zei dat er sprake was geweest van opname naaktscènes, laat staan 'met warmi stemming van de plaatselijke lijkheid', zoals een ochtendblad ren schreef. De pastoors bevestigen wél dat e kele korte, niet-erotische scènes v gemaakt, namelijk voor het in de voorkomende tuinfeest. Dat was beurd met hun toestemming. Pa Klueck zei namens zijn mede-a dragers dat zij geen aanleiding den gezien om medewerking te w ren aan een Nederlandse film 'di( stuk leven en literatuur van dez< weergeeft, waarmee met name jeugd wordt geconfronteerd'. D( tor had geen oordeel over de film Inmiddels heeft het RKPN-kan Beukers aangekondigd vragen tl len stellen aan minister Engels val CRM eraan zou medewerkei Turks fruit een exportartikel zou den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2