ij Philips '73 opnieuw ogere winst Gezamenlijke aanpak inf latiebestrij ding Enige tekenen van herstel economie Océ-Van der Grinten verwacht een goed jaar Dividenden Geschatte omzetgroei 8procent 'Gent moet grote aven hebben' S eisen liberale andbouwpolitiek n Eur. Gemeenschap led. fondsen in New York Dividend Nedap verhoogd op iaa-ve-gadering Op-?ni~af "kondigen sluiten zich aaneen zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Wall Street opnieuw zeer vast OUW/KWARTET VRIJDAG 30 MAART 1973 FINANCIëN ECONOMIE T21/K25 Van een onzer redacteuren EINDHOVEN Philips venvacht in 1973 de omzet (vorig jaar met 10 pet. gestegen tot ruim 19,9 miljard gulden) met 8 procent te kunnen vermeerderen. 'De eerste maanden van dit jaar geven aanwijzingen, dat we dit kunnen verwezenlijken,' meent jhr. H. A. C. van Riemsdijk, president van de raad van bestuur. In 1972 steeg de winst in percentage van de omzet van 2.1 naar 3,7 en 'hilips hoopt dit laatste cijfer ook dit aar te kunnen bereiken. Wat zou nhouden. dat de winst dan zeker 8 iet. hoger zou uitkomen dan in 1972 n totaal zal het personeelsbestand dit aar weinig veranderen, ook niet in federland. waar het aantal werkne mers vorig jaar met 2.000 terugliep ot 97.000. Per 31 december waren er .500 mensen minder indirect voor de iroduktie werkzaam, dan een jaar •erder, maar was het aantal direct bij Ie produktie betrokkenen 500 groter lan eind 71. Daardoor was van het federlandse personeel 53 pet. direct iroduktief en 47 pet. indirect in idministratie, verkoop enz.). In deze lercentages zullen in 1973 weinig wij- igingen optreden. )e 8 pet, omzetstijging ziet Philips rooral bij de consumentenartikelen, die in 1972 voor 58 pet van de on.zet orgden. De overige 42 pet. ging toen laar de professionele produkten, wel- Omzetten bij concernonderdelen Van een aantal concernonderde len publiceert Philips in het jaarverslag omzetcijfers en ook de stijgingspercentages van de omzet, die dan te vergelijken zijn met de groei van de verko pen in zijn totaliteit. Omzet In Stijgings- miljarden percentage Radio, gramm., tv 4.2 18 Huishoud, art. 1.6 U Licht 2.3 6 Electro-onderdclen 2.5 u Telecommunicatie en defensiesystemen 1.6 15 Electro-akoestiek 1,1 7 Ned. Kabel fabr. 1.1 1 ke sector vorig jaar al iets was terug gelopen en die dit jaar verhoudings gewijs weer enige terrein zal noeten prijsgeven. Kleurentelevisie niet weer bereikt zal worden schrijft de raad van bestuur toe aan de een malige uitzonderlijk grote verkoop van kleurentelevisietoestellen. Oorzaken hiervan waren, zoals bekend, de Olympische Spelen en versoepeling van de afbealingsre 'din gen in Engeland. Alle producenten samen verkochten in 1972 in Europa 4,3 miljoen kleurenapparaten tegen maar 2,6 miljen in het voorafgaande jaar. Voor dit jaar raamt men een verkoop van 5,7 miljoen toestellen. Eind 72 waren er in West-Europa 10 miljoen kleurenontvangers in gebru;k, wat betekent, dat 13% van de gezin nen, die binnen het bereik van een 'kleurensignaal' wonen, ook over een toestel beschikte. In 1980 zal 50 a 60 pet van de kleurenmarkt van dat mo ment verzadigd zijn. meent Philips. Het Eindhovense concern houdt overi gens angstvallig geheim, wat het marktaandeel op de kleurentelevisie- markt is en men wil ook niet prijsge ven of de positie vorig jaar verbeterd of verslechterd is. Wel wil Philips kwijt, dat men op de kleurenmarkt een wat groter aandeel heeft dan op de Zwart-witmarkt, maar de concur rentie bij kleuren stijgt', aldus de heer Van Riemsdijk. Aan zwart-wit- toestellen verkochten alle productvn- ten samen in 1972 8.3 miljoen toestel len en dit jaar - zo vermoedt men - gaan er in West Europa 7,4 milj-ien over de toonbank. Diepvriezen ENT Tijdens een werkbezoek aan haven van Gent heeft de Belgische atssecretaris voor havenarbeid, ayat. gezegd ervan overtuigd te zijn at Gent over een haven moet be- hikken voor schepen van 125.000 n. Het zal dan noodzakelijk zijn dat in Terneuzen een grote zeesluis ordt gebouwd. urgemeester Van den Daéle van ent zei dat er zo snel mogelijk nderhandelingen met Nederland oeten worden gevoerd, e heer Fayat zal de wensen van het entse gemeentebestuur inzake een teuw kanaal en een grote sluis in erneuzen aanhangig maken bij de elgische regering. urgemeester Van den Daele herin- erde er aan dat de voormalige Belgi- he minister van openbare werken, e Saeger, eveneens de noodzaak van en nieuw kanaal Gent-Terneuzen eeft onderstreept. Hij meende echter at eerst de onderhandelingen met ederland" over het Baalhoekkanaal een ^oed einde moeten worden gebracht. De Gentse burgemeester was van mening dat de verlangens van tijn gemeentebestuur het onderhande lingspakket met Nederland niet waard'tfr zullen maken. -ONDEN De Verenigde Staten villen dat de Europese Economische lemeenschap al in de naaste toekomst •egint met het liberaliseren van haar emeenschappelijke landbouwbeleid, o heeft de Amerikaanse onderminis- er van buitenlandse zaken voor eco- lomische kwesties. William Casey, op en persconferentie in Londen ver- Iaard. De voornaamste Amerikaanse oelstellingen voor de komende on- erhandelingen met de EEG zijn ver- aging van de prijssteun in de ge- neenschap en verbetering van de toe- lang tot de gemeenschappelijke markt 'oor Amerikaanse iandbouwproduk- en, aldus Casey. loewel de Amerikaanse 'regering dus Traag zou zien dat de liberalisering /an het landbouwbeleid van de EEG n de naaste toekomst bfgint vreest ij dat het nog lang zal duren voor de ubsidiëring van lansbouwprodukten n de gemeenschap'vermindert, zo zei 'asey .Het Amerikaanse ideaal is een ituatie in de EEG waarin het ge- neenschappelijke landbouwbeleid orgt voor de produktie van goedko- 'er vlees t?n voor een vrije toegang ot de markt van de EEG voor Ameri- aanse produkten. De Verenigde Sta- ea zien ook uit naar verzachting van Ie beperking op dollarinvesteringen n Europa, aldus de Amerikaanse on- lerminister. kon. Olie noteerde gisteren $43',-% 143%- Philips S20'„-% i 19%-20%), Unilever 53!4-% '53V4-51) en KLM $37% (38). Op- [ave duPont, Glore en Forgan. :kfectenkoersen avondverkeeh AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende :oersen tot stand (tussen haakjes staat de 'tficiële slotkoers van dezelfde dag) Akzo 85.80-86.on (85.SO). Hoogovens 88.20). Kon. Olie 126.60gb-127.20 126.701 nilips 58.10gb-5S.80 <38.70). Unilever 156 40- «56.60 (156.40). KLM (111.10). AMSTERDAM Het bestuir van Nedcrlandsche Apparatenfa- briek Ncdap ging donderdag zonder enig verzet accoord met een uit de aandeelhoudersverga dering komend voorstel het contante dividend te verhogen van 18 tot 19 pet. Daarnaast wordt over 1972 vijf pet in agio- aandelen uitgekeerd. Het lopen de boekjaar heeft tot nu toe een bevredigend verloop gehad. De eerste 10 weken zijn volgons verwachting geweest. De order portefeuille is ten opzichte van iict begin van het jaar met 10 pet gegroeid. Engeland neemt als afzetmarkt in belangrijklu-id toe. Nedap is gaan kijken in Groot-Brittannië, omdat zij er van is uitgegaan, dat de aam al de beste verdediging is tegen de onvermijdelijke concurrentie vanuit dat land na de intrede in de EEG. Het bestuur merkte nog op, da< Nedap moet groeien wil men de sterk stijgende ko«= ten in de hand blijven houden. Daarnaast streeft men naar effi ciencyverbeteringen. Voor een statutenwijziging, waarbij tor bescherming tegen een overval preferente aandelen worden ge plaatst, was geen quorum aan wezig. Het bestuur is er zich van bewust, dat Nedap behoort tot het 'wild', waarop vauu't Engeland na de vergroting van de EEG de jacht is geopend. Christelijke werkgevers: Van een onzer verslaggevers DEN H AAG Het Nederland? Christelijk Werkgeversverbond wil ook voor 1974 komen tot een ge zamenlijke aanpak van de inflatiebestrijding. Daarbij kunnen lijnen Vf>or een inkomensbeleid worden getrokken. Moederplaat van Philips voor videoplaten. Eén kant kan 60.000 beel den bevatten. ters vertoonde opnieuw een grote stij ging, hoewel de hele computersector als zodanig nog verliesgevend is bij Philips. De samenwerkingsplannen met Siemens en het Franse CII zijn verge vorderd en jhr. Van Riemsdijk zei: 'I kan u de verzekering geven, dat de samenwerking er binnen niet al te lange tijd komt'. Bij al deze ontwikkelingen op het gebied van de omzet speelt op de achtergrond de Japanse concurrentie. 'Er is geen gebiedsdeel, waar we de Japanners niet tegenkomen', aldus Philips, dat zich bezorgd maakt aver de excessieve import uit Japan, naar de Benelux. Het concern verstaat daaronder een verdubbeling van de invoer in de Benelux, zoals bij radio's in een jaar tijd het geval was of cie verviervoudiging in twee jaar tijd van het aantal radiorecorders. Japanse fa bricage in Europa vindt de heer Van Riemsdijk niet erg. want dan moeten de Japanners onder dezelfde omstan digheden werken als de concurrentie. Vraag is echter of het om echte fabricage gaat of alleen om het op plakken van het merkje' (Dat zou tien officieel nog assemblage zijn wat uit een oogpunt van invoerrrechten gun stiger is, red.) Tot het zoveel gunstiger resultaat in 1972 (de winst verdubbelde bijna) droegen bijna alle industriegroepen bij, dankzij de betere bezetting van de fabrieken en de verkooporganisa tie. Het effect van de ook in 19/2 sterke kostenstijgingen kon men door eenmalige maatregelen nog opvangen, maar nu een evenwichtiger bezetting van de organisatie is bereikt, en nu ook de voorraden belangrijk zijn te ruggebracht zijn de mogelijkheden om de gestegen kosten tc compense ren niet meer in dezelfde mate aan wezig. (De omvang van de voorraden daalde tot 27% van de omzet, voor Philips ongekenu laag). Wat kan Philips doen om nu toch nog de kosten te bestrijden? Het bestuur noemde doorgaan met de schaalvergroting en hergroepering van de produktieaktiviteiten. Verder moet de goederenbeweging in het concern nog beter worden en ook verwacht men resultaat var beperking van het aantal te verkopen typen van een produkt. De valutamoeilijkheden hebben voor Philips een nadelig effect gehad. In omzet scheelde het 3% (ongeveer ƒ600 miljoen) en in netto winst 2% (circa 14 miljoen). Deze suggestie doet het NCW in het gisteren gepubliceerde jaarverslag over 1972. Volgens dit werkgeversver bond is het orde op zaken stellen in onze economie in '72 mislukt, terwijl het er voor '73 niet beter uitziet. De kosteninflatie zal onverminderd voort gaan en ook de kiem voor overbeste- ding blijft voorlopig aanwezig. Bij dit laatste is volgens NCW waakzaamheid geboden en mag een fors overschot op de betalingsbalans geen zand in de ogen strooien. De claims, vooral van de collectieve sector, blijven staan tegenover een verminderde groei van het nationale produkt. Onder deze omstandigheden komt het weerstands vermogen in de ondernemingen aan nieuwe krachtproeven bloot te staan. Dit spitst zich toe. aldus het verbond, op stijging van sociale lasten, fiscale maatregelen. investeringsbelemme ring, milieukosten en de verslechte ring van onze concurrentiepositie. Het ziet er volgt'ns het NCW naar uit. dat deze laatste door de devaluatie van de dollar, respectievelijk het zweven van andere valuta's een onverwacht zware klap kan krijgen. Nederland is hard op weg een duurte-eiland te worden met lage rendementen, verminderde exportkansen en een gebrek aan mild heid in het investeringsklimaat. Het NCW bepleit een krachtig doch even wichtig sociaal-economisch beleid. 'De vooruitzichten en de dreiging van nog hogere werkloosheid vragen er om een herstel van de welvaart niet in de weg te staan', aldus het NCW. Besnoeiing 3csnopjing van de exoansief toene mende uitgaven in de collectieve sec tor her ft voorlopig de hoogste priori teit hij de inflatiebestrijding, aldus het NCW. De jongste prognosis voe gen daar volgens het werkgeversver bond nog als opgaven aan toe: geen verdere aantasting van het nettoren dement, verbetering, doch in ieder geval veiligstelling, van onze internati onale concurrentiepositie door een milder fiscaal kimaat. niet-discrimi- natoirc' handespolitiek en het voorko men van een verdere daling van de produktiviteit. Tenslotte geen afwenteling van de sociaal-economische problemen op het smalle draagvlak van investeringen en zogenaamde hogere inkomens. Met in achtneming van deze uitgangspunten zal het NCW deelnemen aan het over leg over de sociaal-economische ont wikkeling in dt' nabije toekomst, dat binnenkort in de SER zal beginnen. In het jaarverslag wijst het verbond erop dat het minimumloon in een jaar met vijftien procent is gestegen, mede als gevolg van een structurele verhoging met drie procent. Het ver bond noemt een herbezinning uit het oogpunt van de internationale concur rentieverhoudingen op het minimum loon van toenemend belang. Overwo gen zou zolgens het NCW kunnen worden het minimumloon om te do pen in een garantieloon. 'Dergelijke stappen zijn nodig om de beste mini mumloonwet ter wereld enigszins bij te buigen in de richting van wat in enkele landen op dit gebied bestaat', aldus het NCW. Tegen het aanbren gen van strafsancties in de minimum- loonwel heeft het verbond mistige bezwaren. Het verbond meent ook dat de gelijke beloning van mannen en vrouwen in het burgerlijk wetboek moet worden geregeld. Gezien de beperkte ruimte en de snelle kostenstijging van de sociale verzekeringen vreest het NCW dat het niet mogelijk zal zijn de komende jaren een volksverzekering arbeidson geschiktheid in te voeren. De meest aangewezen weg om aan de benodigde middelen 0.29 procent van het nationale inkomen te komen, lijkt volgens het verbond de omzetting van de welvaartvaste in waardevaste kin derbijslagen. Nederlandsche Bank: AMSTERDAM De Nederlandse economie heeft in het vierde kwar taal van 1972 enige tekenen van conjunctureel herstel vertoond, al dus de Nederlandsche Bank in haar jongste kwartaalbericht. Winst en omzet heide 10 proeent omhoog De omzetgroei in de consumentensec tor was behalve aan kleurentelevisie te danken aan HiFi-apparatuur (radio en grammofoon), elektrische scheerappa- raten en grote huishoudelijke appara ten. Op dit gebied vond de fusie plaats met het Italiaanse bedrijf Ignos e nverder is de toenemende behoefte aan diepvriezen voor deze groep van belang. De marktpositie voor koelkas ten werd verbeterd. De omzettoeneming in de sector oe- drijfsapparatiiur was vooral het ge volg van grote afleveringen ten be hoeve van telefonie en telegrafie. Be neden verwachting bleef de afzet in produkten voor industriële toepassing en voor ziekenhuizen wat nauw sa menhing met de teruggelopen investe ringen bij het bedrijsleven en de overheid. De omzet in kantooreompu- AMSTERDAM Op 6 april 1973 gaan de in 1940 opgerichte Orde van Organisatie-Adviseurs en het in 1961 gestichte Genootschap van Organisa- tiekundigen op in een nieuwe vereni ging. Deze vereniging heet: Orde van Orga- nisattekundigen en -Adviseurs (OOA) en ortivat ca. 400 leden. Deze fusie is een logisch gevolg van de ontwikkeling die de vakuitoefening van organisatiekundigen en organisa tie-adviseurs ook wel bekend onder de benamingen: management consul tant. bedrijfskundige, beleidsadviseur, e.d. de afgelopen 15 a 20 jaar heeft ondergaan. VENLO Zeker gezien de voor lopige uitslagen van het eerste kwartaal verwacht Océ-Van der Grinten een goed jaar 1973. De autonome omzet zal naar ver wachting circa 10 pet stijgen ten opzichte van 1972 en de winst stellig meer dan 10 pet. In 1973 zal de omzet van de groep de 500 min overschrijden. De Oeé- groep staat er thans sterker voor dan enkele jaren geleden. Op korte ter mijn staan geen nieuwe acquisities op hel programma. Dit verklaarde de directie in een toelichting op het jaarverslag. De directie toont zich in het verslag niet ontevreden over 1972. Het aantel Océ-bedrijven waar de gang van zaken zich bestendig en voorspoedig ontwik kelt, neemt toe. In de reprosector gaat het goed in Nederland, België, Frankrijk. Duitsland. Oostenrijk en nu ook na voorafgaande moeilijke jaren in Zweden. De Italiaanse onderneming maakt een moeilijke tijd door. In strijd mei de verwacht-ngen leden de selfcopy-bedrijven ook in 1972 verlies. De aanloop kost meer tijd dan voorzien. De diversificatie in de chemische sector via de dochter Andeno heeft succes en verwacht wordt dat de sterke groei van 1972 ui 1973 zal worden voortgezet. Op de Hannover Messe in april zal een nieuw electro-statisch apparaat worden geïntroduceerd, dat de direc tie een uitschieter' noemde. Verdere mededelingen over dit apparaat kon den nog niet worden gedaan. Van der Grinten, dat, zoals bekend de winst met 22,1 pet zag stijgen tot 17.9 miljoen zal in de loop van 1973 kwartaal mededelingen gaan publicé ren. Er zijn geen concrete plannen het aantal uitstaande aandelen op korte termijn uit te breiden door het aan trekken van additionele financierings middelen. Door conversie van auro- dollar-obligaties is een dergelijke uit breiding evenwel niet uitgesloten. Be sloten is van het moederbedrijf Océ- Van der Grinten een houdstermaat schappij te maken en alle Nederland se operationele activiteiten onder te brengen in enkelf afzonderlijke bv's. Meneba ROTTERDAM De Meelfabriek der Nederlandse Bakkerij (Meneba) lieert in 1972 betere resultaten bereikt dan in 1971. De omzet steeg van 411 min tol 439,2 min en de netto winst groeide van 4,7 min tot 7,3 min. Het betere resultaat is het gevolg van een ruime grondstoffenpositie in een oplopende markt, van de toeneming van het aanal werkmaatschappijen en van de verbetering in de uitkomsten van de minderheidsdeelnemingen. De resultaten in de sector meel en bloem waren zeer tevredenstellend. In de sector brood had Meneba bij voortdu ring te lijden onder een uiterst felle prijsconcurrentie. cTle het gevolg is van de groeiende overcapaciteit in een dalende markt, zo schrijft de hoofddirectie in het jaarverslag. In 1972 kwam het bruto exploitatiesal do uil op 24,5 min tegen 19.2 min in 1971. De netto winst per aandeel steeg van 22,3 pet tot 32.4 pet (het kapitaal is met ruim 1,3 min ver groot) en he: dividend zal worden verhoogd van 12 tot 15 pet met daar naast nog een uitkering uit de agiore- serve van 10 pet in certificaten. De brooddivisie van de onderneming (ruim 4.600 personeelsleden) heeft, kwantitatief gezien, omzet verloren waarbij do marge onder druk is ko men te staan. 'Zolang de overheid er niet toe overgaat de minimumbrood prijs in een redelijke verhouding tot de kostprijs te brengen, zal de renta biliteit van de branche derhalve mar ginaal blijven', aldus de hoofddirectie. Friesch-Groningsche AMSTERDAM De Friesch-Groning sche Hypotheekbank heeft in 1972 voor 328.6 miljoen nieuwe hypothe ken afgesloten. De hypotheken-porte feuille nam met 180,1 min toe 119,2 min), waarmee de portefeuil le eind 1972 uitkwam op 1,43 (1,25) miljard. De winst groeide van 15,2 min tot 18,4 min en de winst na aftrek van belastingen en reservering voor algemene risico's nam toe van 7,2 min tot 8.5 min. Zoals reeds gemeld wordt het dividend verhoogd van ƒ1.80 tot ƒ1.92 per 10 van een volgestort aandeel. De winst per volgestort aandeel van 1000 steeg in 1972 van ƒ416 tot ƒ481. De marktwaarde van het vastgoed in exploitatie was eind 1972 met 8 min gestegen tot 188 min en de huurop brengst vertoonde een stijging van 16,3 min tot 18,8 min. Begin 1972 waren voor 57,6 min projecten in aanbouw (36,9 min begin 1971) en eind 1972 waren voor 86,6 min pro jecten in aanbouw 57,6 min) Slavenburg» Bank ROTTERDAM Voor Slavenburg's Bank is ook 1972 een jaar van krach tige expansie geweest. Het balansto taal overschreed met een stijging van 1,9 tot 2,4 miljard voor het eerst de grens van 2 miljard, waarmee het in drie jaar tijds verdubbelde. Boven dien breidde het kantorennet zich ook tot Limburg uit, zodat de bank thans in alle provincies met eigen kantoren vertegenwoordigd is. De inkomsten uit interest en provisie stegen vorig jaar met 24,6 pet tot 70,2 min cn de totale onkosten met 28,6 pet tot 41,4 min, waardoor het batig saldo uitkwam op 28,8 min ofwel 19.2 pet meer dan in 1971 (24,1 min). De zuivere winst (voor toevoeg'ng algemene risico's en dota tie pensioenen) nam met 24,4 pet toe tot 20,5 min ofwel 394 361) per aandeel van 1.000. Zoals bekend, wordt voorgesteld het dividend tc ver hogen van 14 naar 15 pet over het met 5 min tot 52 min verhoogde kapitaal. In plaats van 150 in con tanten kunnen aandeelhouders desge wenst 50 in contanten plus 50 in aandelen uit de agioreserve ontvan gen. Hoogenbosch AMSTERDAM Het bestuur van Hoogenbosch Beheer (ruim 110 schoe nenwinkels. ca. 700 personeelsleden) is overtuigd, dat opneming van het bedrijf in het Britse Sears-concern, waarvan British Shoe Corp. (ca. 1.900 filialen in Engeland) één der belang rijkste divisies is, goede vooruitzich ten biedt voor een oplossing van de huidige problemen. Sears Holdings biedt, zoals bekend, 315 pet in contanten 1575) per aandeel Hoogenbosch van 500. incl. het eventuele dividend over 1972-73. De aandelen kunnen, zo blijkt uit het prospectus, tot en met 27 april wor den aangemeld De bedrijfsresultaten van Hoogen bosch waren de laatste jaren laag in verhouding tot het geïnvesteerde ver mogen. Bovendien maakte de sluiting van vele Nederlandse schoenfabrieken de onderneming steeds meer afhanke lijk van het buitenland. Door de ver anderende marktstructuur en de uit breiding van de EEG deed de behoef te aan schaalvergroting, waarin begre pen eventuele integratie van distribu tie en fabricage, zich ook steeds ster ker voelen. Hoogenbosch behaale over het op 31 januari afgesloten boekjaar 1972-73 een bedrijfswinst van 1,2 min (v.j. 970.822) en een netto-winst van 624.476 (594.063) ofwel 156 148) per aandeel. Als Sears het bod gestand doet, zal over 1972-73 geen dividend worden uitgekeerd (12 pet). Houders van ca. 22 pet van het kapi taal van 4 min van Hoogenbosch hebben reeds te kennen gegeven het bod te zullen aanvaarden. Zo gaf de industriële produktie een meer dan trendmatige groei te zien en liep de werkloosheid nok in de bouw. enigszins terug. Een krachtige toeneming van de uitvoer, alsmede een meer bevredigende ontvangst van exportorder.s, duiden er volgens de bank op dat de produktie een impuls ondervond van het conjunctuurherstel dat in een aantal andere landen reeds eerder was ingetreden. Daarentegen zijn er nog geen aanwijzingen voor een wezenlijk herstel van de investe ringen in vaste bedrijfsactiva, die voordien gedurende zes kwartalen een vrijwel ononderbroken daling te zien gaven. Het particuliere verbruik kwam niet boven het in het derde kwartaal bereikte niveau. De handelsbalans bleef zich, voral in samenhang me' deze factoren, gunstig ontwikkelen, ondanks een grote stij ging van de invoer, die deels op voorraadvorming kan duiden. Het per centage. waarmee de goederenlnvoer werd gedekt, handhaafde zich op 97. In 1972 als geheel was het tekort op de handelsbalans ruim 3,5 miljard kleiner dan een jaar tevoren. Het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans sloeg, volgens voorlo pige gegevens, om van een tekort van bijna 0,9 miljard in een surplus van bijna 3,4 miljard. De prijsstijging bleef in het vierde kwartaal aanvankelijk groot. Het op 22 november van kracht geworden prijscalculatie voorschrift zal er, aldus de bank, toe hebben bijgedragen dat de prijsstijging zich na november voorshands heeft vertraagd. De tot dusver voor 1973 overeengekomen loonsverhogingen voldeden dooréén- genomen aan de in het centraal ak koord neergelegde normen. In ver band met een door de industriebon den geeiste extra inkomensmatiging van de hoger gesalarieerden. alsmede het in de c.a.o.'s opnemen van alle werknemers, is in een aantal bedrijfs takken arbeidsonrust ontstaan. Cen traal akkoord en ca'.culatiebeschikking kunnen, aldus de bank, niet verhinde ren dat de loon- en prijsstijging in 1973 opnieuw zeer groot zullen zijn. Intussen mag van dp waardeverminde ring van de dollar enige matiging van het prijsbeloop worden verwacht. Grontmij: 20 pet. in contanten en 2,5 pet. ten laste van de agioreserve. AMSTERDAMSE WISSELMARKT Londen 7.2655-7 2705. New Vork 2.92775- 2 93025. Montreal 2 93775-2.94025. Pari)-. 64 725.64.775. Brussel 7.3455-7.3505. Frankfort 103 455-103.305. Stockholm 65.415-65.465, Zu rich 90.720-90.770. Milaan 50.885-50.935. Ko penhagen 47.445-47.495, Oslo 49.655-49.705. Wenen 14.2150-14.2250. BUITENLANDS BANKPAPIER AMSTERDAM De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amster dam luiden heden: dollar 2.85-2.95. ponden 7.12-7.42. b frs 7.3J- 7.60. dm 102.25-103.75. lires 47.00-50.00. escu- ados 11.00.12 50. can dlrs 2.86-2.96. fr frs «4.00-66.00. zw frs 89.00-92.00. zw kr 63.25- 86.25. nor kr 48.30 50.50. den kr 46.50-48.50. os sch 14.05-14.35. pesetas 4.90-5.15. gr drachm 9 40-10 40. fin mark 73.75-76.75. joeg din 16 50-19.50 Koersen in Montreal DOW JONES INDEX 27 mrt. 944.91 197.46 107.91 74.48 502.8 28 mrt. 948.00 198.58 107.62 74.47 488.2 29 mrt. 959.14 201.41 107.78 74.53 484.2 27 mrt. 17.500 19.860 1.789 1.117 343 28 mrt. 15.850 17.240 1.778 716 695 29 mrt. 16.050 21.420 1.764 966 460 Bestuursmutatie ARNHEM Ir. A. Stikker, lid var» de Raad van Bestuur van Akzo is door de Raad van Commissarissen van Rijn-Schelde-Verolme aangezocht voor de functie van president van dc Raad van Bestuur van deze vennootschap. Ir. A. Stikker zal per 1 juli van stoel veranderen. EMS-dochter dicht UTRECHT De Cadena-Sigarenfa- briek, een onderdeel van het EMS- concern, sluit haar produktiebedrijf in Hapert (NB). De handelmaatschap pij, die o.m. een aantal winkels be heert, zal in een andere vorm worden voortgezet. De sluiting betekent het ontslag voor de laatste 40 werkne mers, die nu, na verschillende sane ringspogingen, nog in dienst zijn. Met de afvloeiingsregeling zal rond 100.000 gemoeid zijn. Bovendien heeft de directie nog 25.000 beschik baar gesteld om op basis van dienstja ren en aantal jaren vakbondslidmaat schap te verdelen onder de georgani seerde werknemers. NICIY VORK AC) Industries. Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanainid Am Electr Power Am Melal Climax Am Motors Am Smell C Kel Am Tel Tel Am pel Belhl Slet Boeing Boi lingtiil Celaoese Chase Manhattan l'hcsap Ohio R Chrysler Cities Service Colgate Palniolm Coll Industries Kdi Com Cuiis tdi.s Cunt 'Ml Curtiss vvrighi Curtiss Wriiihi A Dart I rid Deere and Co hemicul Du I i El Glletie Cimbel Broihers Goodyear I and Gulf (III Illinois Ceolr Insilcn I ill Busin Mach 4 Jones and I Kennel-nit c Can Breweries Cello Chartliourn Goih Chase Select Kd Colombia Gas Com toco Coot telephone May Dep Stori Mi IIIell llo Mohll Oil Cor Nal HlNCUIt Nahiscn Nal Distillers \at Gypsum Nal Sleel Ilil Bok lm He lol Klas l-i iv llil l'apel 4 27% 4714 10' 10 21% 17»4 35% l-eiin iVolial 2% 2% Pepsico 83 85 1-helps Dodge 44% 45' j Philip Morris 134 135 Phillips Pell 43% Procter Gaiohl 105'-. 103% KCA 27'. 28 Heputilic Sleel 28% 29 Ki-voolds li.d 46% 46% Rnval Dulch Pelr 43% 43', Santa )c lod 26% 26% Sears RoelillCk 1U5% 105 Shell oil 47% 48% 18% 18-, Soul her o Pacific 35% 37j Railwav 39 39% Sperrv Hand 43% 44'. Stand oil i'alif 83 84% Stand oil Indiana 86% 87% Exxon Colli 93% 95i% Sludeiiikci Morlh 43 44% sun oil 49% 49% lexas Gulf 38 39% lexas Insl 169% 169% Iraiisainerica 14% 14% Unilever 53% Union Carbide 42% 43% IIill Koval 13% 18% Hinied Aircralt 36% 36% Hinted Brands 8% 844 US Sleel 32% 33% Wesi Union Tel 29% 29% Weslmgliouse tl 36% 37». (Vnolworlh 22% 22% Sal I an 13% 13% NV Cenlr A 7% North West K 61 «7% Am I'hllllp* Co 27% 27% occidental l ei, 10% 10% Pacific I ight 23% 23% Ptftihc Serv 19% 19% 51 50% lands 30% 31% Union Klerti 1$ 17 I tilled 1 orps f 8% 17% 18 Western Banci-'o 32' i 33

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 25