Bestaanskans van kabinet-Den Uyl is nog te gering E3ÜI3I BOOT Amerika neemt op sobere wijze afscheid van Vietnam Scherpe kritiek op hangman |)RG ELS-PIANO'S - Bewolkt Ja, uitstappen, anders zakken we door de brug Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding Crisis 'slaat' die van 1956 krant op de bres voor een sterke christelijke pers Burger wil meer duidelijkheid van KVPers Woonwagenkamp in Bergeyk ontruimd S"hüttonMm blijft voorzitter NOS lit deze krant Tunesië weer getroffen door overstromingen nvester ingsr egeling fan onze parlementsredactie IENt HAAG De plannen van ïinister Langman (economische aken) en Udink (ruimtelijke or- ening) om de investeringen in e Randstad af te remmen be- ekenen 'het begin van economi- che verpaupering en een bedrei- ing van de kwaliteit van de ste- elijke samenleving'. e gemeentebesturen van de drie rootste gemeenten, Amsterdam, Rot- srdam en Den Haag, een aantal ande- gemeenten, provinciale besturen en entallen organisaties en instellingen ebben gisteren deze vernietigende ritiek gespuid tijdens een hoorzitting ie de Tweede Kamer over dit wets- ntwerp had belegd. De zitting wordt andaag voortgezet en zal naar ver acht wordt opnieuw een aanzienlijk Dgst aan kritiek opleveren, oor minister Langman betekent dit e zoveelste klap die hij met zijn etsontwerp moest incasseren. Zijn igen partij de WD leverde, in het ielzog van de vrij algemene kritiek an de werkgeversorganisaties, al vele laanden forse kritiek op de plannen an hun bewindsman. Later bestreed >k de SER de methoden waarmee de nnister de industrie in het westen in het land wil gaan afremmen. Ook kringen van de PvdA en de vakbe- eging werd het voorstel niet met ijuich begroet. In die kringen legt en vooral de nadruk op het ongenu- ïceerde karakter van het wetsont- erp: iedere investering in het wes- ;n van het land krijgt een heffing igelegd, terwijl het beter zou zijn n met een vergunningenstelsel te erken. De minister heeft dit systeem leen willen toepassen in het westen an het land. Misvatting )e Amsterdamse wethouder Lammers •onstateerde dat 'er een gevaarlijke Hisvatting aan het wetsontwerp ten irondslag ligt'. Men gaat er namelijk van uit dat de rest van het land in Vergelijking met de Randstad tekort gekomen: 'In Amsterdam is er chter eerder sprake van verouder- igsverschijnselen dan van stadsvcr- ïeuwing', aldus Han Lammers. Hij epleitte daarom een ander systeem amelijk een premiestelsel voor be- rijven die zich in het kader van de adsvernieuwing willen verplaatsen, aast of in plaats van een premie oor bedrijven die zich in dc zwakke ïgio's vestigen. een ontwerp-advies van de dviesraad voor de ruimtelijke rdening, dat gisteren aan aard is, wordt overigens ten aan- cn van de selectieve investeringsre- eling ook gezegd dat een genuan- ;erd beleid vereist is. De raad geeft e voorkeur aan een vergunningen- clsel, omdat dat een beter instru- ent is voor een positief gericht itegraal inrichtingsbeleid dan de einig selectieve investeringsheffing, ver de andere aspecten van de ruim- ilijke ordening zegt het advies dat e beleidsmaatregelen van de rege- ng, zoals die zijn neergelegd in de fota noorden des lands 1972, Nota erstructurering Zuid-Limburg 1972, e ontwikkeling van de Haagse agglo- leratie en de afremming van de roei van de kantorensector, onvtrl- oende zijn gebaseerd op resultaten an onderzoek. 'eze beleidsmaatregelen gaan uit, al- us het advies, van de Tweede nota ïimtelijke ordening. T ADVERTENTIE Grote keuze bij BODEGRAVEN TEL. 01726-2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE Cogezegd 'olariserend optreden als middel an noodzakelijk zijn als alle an- ere middelen falen. Polarisatie ls doel (om de bestaande tegen- tellingen bloot te leggen) leidt ot verharding van verhoudingen ussen mensen en werkt ver- reemdend. J. Lansprvoorzitter CNV. Van het westen uit geleidelijk meer bewolking maar tot de avond droog. Tot matig of krach tig toenemende zuidwestelijke wind. Maximum-temperaturen rond 10 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: wisselvallig voorjaarsweer. Morgen zon op: 06.18 onder: 19.12 maan op: 04.49 onder: 15.49 Gisteravond zijn de fractieleiders van PvdA. PPR en D'66 Den Uyl. De Gaay Fortman en Van Mierlo op nieuw bij de formateur geweest. Gis- Vaii een verslaggever LEEUWARDEN De BUS VERBINDING TUSSEN Leeu warden en Wanswerd hangt let terlijk af van de brug over de Dokkumer Ee te Birdaard Deze brug is in zó slechte staat, dat een bus mei passagiers er niet meer overheen kan. liet brugge tje kan niet meer dan een ge wicht van 4.000 kg verdragen. De druk van de vooras van de bussen is iets meer dan 4000 kg. De verkeersinspectie heeft des ondanks toestemming gegeven de route te rijden. Voorivaarde is echter dat alle passagiers uitstappen voor de brug. De bus gaal er dan alléén met chauffeur overheen, en aan de overzijde stappen de passagiers weer in. Alleen op deze manier kan voorkomen worden dat Wanswerd van openbaar ver voer verstoken raakt. Het zal nog wel vier jaar duren voor dat de plannen voor een nieu we brug werkelijkheid worden. Binnenland Gifzaak: eis 8 jaar 'Ruimtevaarders' slopen gifhal Buitenland Energieproblemen Strijd tegen Praags bewind. Kerk Gesprek met ds. Van Dijk Bijbel-per maand-club Sport Nederlands elftal moet crisis indammen Economie Philips hogere winst Bockencialage Men schrijft ons Itudio 'en tv Recept Strips, feuilleton Puzzel Commentaar Dichtbij en verder Poprubriek Films, auto's Familieberichten leuwe leidse Courant hristelijk dagblad voor leiden en omgeving ïenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 VRIJDAG 30 MAART 1973 53ste jaargang no. 52 MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur 122 dagen Van een verslaggever DEN HAAG De kabinetscri sis zal vandaag het rekord van het jaar 1956 evenaren: zij duurt dan 122 dagen. Op 13 juni 1956. de dag van de Twee de-Kamerverkiezingen, diende het ministerie-Drees zijn ont slag in. Koningin Juliana hield, op (lie eerste dag van de kabi- netscrisis-1956. het ontslag in beraad. Pas op de 122ste dag. vrijdag 12 oktober, vond de con stituerende vergadering van het nieuwe ministerie-Drees plaats. Op zaterdag 13 oktober beëdig de dc Koningin de nieuwe be windslieden en daarmee behoor de toen de langste kabinetscri sis tot het verleden. Minister-president dr. W. Drees sr. verklaarde na de vorming van zijn nieuwe kabinet, dat hij het van weinig betekenis vond of het als parlementair dan wel extra-parlementair gezien zou worden. Helemaal los van de parlementaire fracties kon het nieuwe kabinet zijns inziens niet genoemd worden. De huidige kabinetscrisis ont stond op woensdag 29 novem ber, toen het kabinet-Biesheuvel ter gelegenheid van de ver vroegde Tweede-kamerverkiezin gen zijn ontslag aanbood. Dit is nu 122 dagen geleden. 'Ik neem deze. Hij ligt heel makkelijk in de hand.' noteer als nieuwe abonnee Naam.- Adres: Plaats: Betaalt per: maand; O kwartaal. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gc mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven doe. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Deze naar de camera bukkende dame in Bergeyk brengt overduidelijk in beeld dat ze het niet eens is met het politieoptreden, gisteren in het woonwagenkamp. De politie ontruimde het kamp, dat was be doeld voor vier wagens. Nu stonden er zestien. Aanmaningen om te vertrekken werden genegeerd. Na herhaald verzoek vertrokken twee gezinnen uit eigen beweging. De andere wagens werden naar Almelo gebracht. I olkslied via bandrecorder Van onze parlementsredactie DEN HAAG Formateur Burger meent dat de bestaansmogelijkheid van een minderheidskabinet-Den Uyl nog te gering is om het aan het werk te laten gaan. SAIGON (Reuter, UPI, AP) Amerika's directe militaire aanwezigheid in V' Inain eindigde-gis teren met liet vertrek van de Taaiste vijftienhonderd Amerikanen tan liet vliegveld van Saigon, nage keken door Noordvietnamese militairen en A iet Congstrijders, die meer dan tien jaar hun bittere vijanden waren. De formateur acht het nog niet vol doende dat een ruime meerderheid uit de Tweede Kamerfractie van de KVP bereid is het kabinet 'zakelijk te beoordelen', zoals KVP-fractieleider Andriessen verklaarde toen hij zijn medewerking aan de formatie opzeg de. Tegelijkertijd vertrokken de laatste 67 Amerikaanse krijgsgevangenen uit Ha noi. Het vertrek van de laatste Ameri kanen uit Saigon had een sober ka rakter. De laatste commandant van de Amerikaanse troepen, generaal Fre derick Weyand, h;eld kort voor het ver trek met het laatste vliegtuig gister middag twee korte toespraken, één in het Engels en een in het Vietnamees, waarin hij zei de indruk te hebben, dat Zuid-Vietnam nu sterk genoeg is om zichzelf tegen elke aanval te ver dedigen en 'in vrede met de buren te leven'. Waarna het Amerikaanse volkslied per bandrecorder ten gehore werd gebracht. Er is nu in Zuid-Vietnam nog een groep van 825 Amerikaanse militai ren, die zijn toegewezen aan de thans opgeheven militaire vier- partijen-commissie. Zij blijven tot en met het komende yeekeinde. Daarna zullen er nog 209 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam blijven, te weten 159 mariniers ter bewaking van de Amerikaanse ambassade en vijftig militairen, die zijn toegevoegd aan de Amerikaanse militaire attaché. Inmiddels gaan de gevechten in Zuid- Vietnam door. Nog geen uur. nadat generaal Weyand het land had verla ten, werd ten noordwesten van Da- nang een Amerikaanse helikopter, die was uitgeleend aan de gemengde mili taire commissie, neergeschoten. De twee bemanningsleden werden daarbij gewond. De Viet Cong heeft de Amerikanen gisteren laten weten, dat nog een Amerikaanse krijgsgevangene, de 32- jarige legerkapitein Thomas White, wordt vastgehouden. White, die door het Amerikaanse ministerie van de fensie als 'vermist' werd beschouwd, zal waarschijnlijk het komende week einde vrijkomen. In Washington hoopt men, dat nog meer Amerikanen DEN HAAG Bij KB van 28 maart is de lieer E. A. Schiittenhelm op nieuw benoemd tot voorzitter van het bestuur van de NOS. De heer Schütteuhehn is 63 jaar en dat betekent, dat hij een nieuwe ter mijn van vier jaar niet vol zal maken. De bekendmaking gisteravond heeft abrupt een einde gemaakt aan een pe riode van speculaties cn adviezen van een verdeeld NOS-bestuur. Aangeno men wordt, dat het verhaaste kabi netsbesluit verband houdt met de on zekere politieke toestand van ons land. Mocht mr. II. van Doorn, vice- voorzitter van de NOS, minister van CRM worden (waarvoor hij in een progressief kabinet op de nominatie stond) dan zou het zeer onwaarschijn lijk zijn geweest, dat de heer Schüttenhelin in zijn termen zou zijn gevallen. Begin van deze maand heeft de heer Van Doorn namens de der tien bestuurders van de verschillende omroepen aan minister Engels ge schreven, dat men de heer Schiitten helm niet langer geschikt achtte 0111 de tegenstellingen tussen de NOS en de omroepen te beslechten. Overleg De Amerikaanse sergeant Vincent Jacobueci nam gisteren met hulp van een champagnefles en zo te zien zonder veel verdriet als één van de laatste Amerikaanse militairen afscheid van Zuid-Vietnam op het vliegveld van Saigon. In het gesprek dat Burger naar ver wachting met Andriessen zal hebben, zal hij hierover zekerheid willen krij gen. Overigens heeft de KVP-fractie unaniem besloten dat geen van haar leden in een kabinet-Den Uyl gaat zitten. De als progressief bekend staande KVP-er P. van Zeil. die hoge ogen gooide voor de ministerspost op verkeer en waterstaat in zo'n kabinet, zou dit dus ook niet doen. teravond laat was het gesprek nog niet afgelopen. Ver\vacht werd even wel, dat de progressieve drie er nog eens op gewezen hebben, dat de con fessionele ministers in een kabinet- Den Uyl een eigen inbreng kunnen hebben in het program. Maar dit mag niet in strijd zijn met de uitgangs punten van hot progressief regeerak koord Keerpunt '72. Luitenant-generaal J. L. Antonissen, een KVP-er die wel wordt genoemd als kandidaat-minister van defensie in een kabinet-Den Uyl, heeft de forma teur gisteren gegevens verstrekt over mogelijkheden tot bezuinigingen op defensie. in plaats van 'vermist' 'krijgsgevange nen' blijken te zijp. Het Noordvietnamese partijblad Nhan Dan schreef gisteren, dat zich einde lijk geen vreemde troepen meer in Vietnam ophouden. Het blad sprak van een grote overwinning van het Vietnamese volk in zijn lange strijd ter verkrijging van onafhankelijkheid en vrijheid. De uit vertegenwoordigers van Zuid- Vietnam en de Viet Cong bestaande militaire commissie is gisteren voor de eerste keer in Saigon bijeengeko- TUNIS (UPI). Dagenlange stortre gens hebben in het centrale en noor delijke deel van Tunesië zware over stromingen veroorzaakt. Ruim 10.000 mensen zijn dakloos geworden. Drie mensen zijn verdronken, maar ge vreesd wordt dat dit aantal veel hoger zal blijken te zijn. Eind 1969 werd Tunesië ook al door een overstro mingsramp getroffen. Een Nederlands geniedetachement hielp drie maanden om de drinkwatervoorziening te her stellen. Grote gebieden ten noordwesten van Tunis staan onder water, doordat de rivieren de enorme hoeveelheden wa ter niet konden verwerken. Verschei dene landen, waaronder Amerika, Li bië, Italië en Frankrijk hebben al helikopters naar Tunesië gestuurd, en vliegtuigen met voedsel men. Deze commissie is belast met het afwikkelen van de militaire kwes ties, waaraan de nu opgeheven vier- partijen-commissie niet is toegeko men. De delegatie van Saigon wordt geleid door generaal Pham Qoeoc Thoean en die van de Viet Cong door generaal Tran Van Tra. Het voor naamste, waarmee de militaire com missie te maken zal krjgen, is het toezicht op het naleven van het be stand in Zuid-Vietnam, dat iedere dag nog vele malen wordt geschonden. Amerikaanse B-52-bommenwerpers hebben gisteren weer bombardemen ten uitgevoerd op stellingen van guer rillastrijders nabij de benarde Cam bodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Het moet Burgc eerst duidelijk wor den, dat een voldoende aantal KVP ers die zeggen zakelijk te zullen oor delen, bereid is een redelijk deel van het progressieve kabinetsprogramma te steunen. Dit wil hij weten vóór hij zijn eigenlijke formatiewerk (het aan zoeken van ministers) verder zal voortzetten. Wanneer het de forma teur de komende dagen zou blijken dat er niet voldoende steun in de Kamer voor het kabinetsbeleid te ver wachten is, zal hij alsnog zijn op dracht teruggeven. Formateur Burger sprak gisteravond met de fractievoorzitters van de progressieve drie, de heren Van Mierlo, Den Uyl en De Gaay Fortman.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1