Beethovens negende bezat 'n jeugdig elan Vrouwen staken om gelijk loon MIL ILIEBERICHTEN ♦(Bte Vrouwenkoor bracht wereldpremière Bloemenexpositie in en hapjeskramen Vergane glorie aan het Hekelveld gemeente hoofd tehuizen Reizende oplichters veroordeeld Oost-Groningen levert primeur: door Jan Sloothaak W/Ki /KWARTET VRIJDAG 30 MAART 1973 K17 ubriceerde advertenties worden uitsluitend geplaatst in ig OPLAGE. De prijs bedraagt 58 cent per hoogte-mllll- r kolombreedte, excl. 4% B.T.W. Deze rubriek verschijnt Elk Pijltje, waarvoor de opdracht: vóór 11 uur "s mor- vrijdag 1 uur 's middags, zaterdag 9.30 uur 's morgens) eZit is, kan in het e.v. nummer van Trouw opgenomen gunnen worden geplaatst op een breedte van eén kolom n breedte van twee kolommen en zij worden opgenomen hoofd waar zij naar de Inhoud behoren. Indien een retbreedte en hoogte wordt verlangd, dan dient dit in jingsopdracht te worden aangegeven. Als geen bepaalde iten dienaangaande worden gegeven, dan wordt de ad- over één kolom en zo klein mogelijk gezet. (Bewijsnum- rden van Pijltje» niet verstrekt, tenzij op verzoek). sarden generlei aansprakelijkheid terzake de schade van rd ook, welke als gevolg van misstelling, niet tijdig of Iiatsen ontstaat. üm 33 3 (berijmd). behaagde het de at Zich te nemen on- Tante, Oudtante en iertje Schaap ghuis rangeduin", Deynootweg 59. ondentie-adres: ijkstraat 44. Geen bezoek. )een bloemen, rledene is opgebaard rouwkamer „Atro- ,'an Boetzelaerlaan lezoek zaterdagmid- 1-2.39 uur. raardebestelling zal ebben maandag 2 n 1 uur op de Alge- legraafplaats aan de Iflaan. Vertrek van uwkamer om 12.30 plaats van kaarten ikbergen is nog plotse- Jverleden onze lieve I Schoonzuster en Tan- juffrouw l N. van Beek ^uderdom van 76 Jaar. d hebbende te Rotter- faardebestelling heeft [els plaats gevonden, •t 1973. I leedwezen geven nnis van het overllj- i onze Collega [Tijsterman Dzn. van Tilburg, Oudwater, leenheer, irg, 29 maart 1973. ,,Wle in de Schuilplaats des Allerhoogsten is ge zeten, die zal vernachten in de schaduw des Almach- tigen". Heden, in Jezus pntslapen mijn lieve Man, onze Vader en Opa Cornelis de Waard oud 62 jaar. S. T. de Waard- van dei Leer J. J. de Waard S. de Waard-Christe Kees Ellen Geleen: J. J. de Waard A. M. de Waard-Baukes Paul Anja Westmaas: C. de Waard J. M. de Waard- Groenendijk Marianne Peter Barendrecht: H. de Waard A. G. de Waard-Trouw Geen bloemen. Condoleantlebezoek aan aan huis vrijdag van 19.30 tot 21.00 uur. De bijzetting in het fami liegraf zal plaatsvinden D.V. zaterdag a.s. op de Zuiderbegraafplaats. Heengegaan is in de eeuwige rust op de gezegende leeftijd van 78 Jaar, onze geliefde Zuster en Tante Cornelia van der Kooij weduwe van F. N. C. de Vries. Namens de familie: G. van der Kooij. 43 Elisabeth Street N 5 R 2x2, St. Thomas, Ontario, Canada. De begrafenis zal plaatsvin den vandaag om 10.30 uur op de Hervormde begraaf plaats te Pijnacker. Zondag 1 van de Heidelb. Cat. legaan in het Vaderhuis met zijn vele wonin- mijn geliefde Man en Zoon, onze zorgzame Ier, Behuwd- en Grootvader, de Heer J. Tijsterman echtgenoot van J. M. van der Gugten op de leeftijd van 58 jaar Rijnsburg: J. M. Tijsterman-v. d. Gugten D. J. Tijsterman W. F. E. Tijsterman-v. Beelen Jan Dik, Marjon en Ceesje i Breezand: J. M. Veldman-Tijsterman J. P. A. Veldman Johan, Marko Jieuw Buinen: J. N. E. Walter-Tijsterman G. J. Walter Edwin Rijnsburg: H. Tijsterman C. Tij sterman-Star Annemarie H. C. Tij sterman Mevr. de wed. Joh. Tijsterman- Heemskerk Osburg, 29 maart 1973. laan 118. begrafenis zal D.V. plaatsvinden a.s. maandag a. 3 uur op de begraafplaats aan de Sandt- 1 te Rijnsburg, voorafgegaan door een rouw- Dst in de aula van de begraafplaats welke aan- gt om 2.30 uur. Vertrek van het sterfhuis om 2 uur. onze diepe droefheid is plotseling overleden p Zwager en Oom, de Heer J. Tijsterman echtgenoot van J. M. v. d. Gugten op de leeftijd van 58 jaar ie troost is dat wij weten dat ook hem een lts bereid is daar waar geen droefheid en tra- I meer zijn. Maar Zijn beloften ons toebereid legeven. Rijnsburg: Joh. Jungerius C. v. d. Gugten A. v. d. Gugten-van Muyen Joh. v. d. Gugten A. v. d. Gugten-Geerlofs H. v. d. Gugten A. v. d. Gugten-Zandbergen W. A. v. Egmond- v. d. Gugten J. van Egmond Neven en nichten Isburg, 29 maart 1973. Joh. de Heer 555:4 O, hoe zal 't zijn in d'Eeuwigheid. Daar in die zaalge sfeer, klinkt: kroont Hem, kroont Hem kroont Jezus aller Heer. jZijn tijd heeft de Here, die beschikt over le- i en dood, in Zijn eeuwige rust tot Zich ge len ons aller vriend en dirigent, de Heer J. v. d. Meyde pote bewondering gedenken wij hoe hij ruim jaar met intense vreugde leiding heeft gege- laan ons koor, om in het eeuvoudige lied de fe rijkdom, die Christus voor de wereld ver ben heeft, uit te dragen aan anderen. De vele frrctenen die hij aangedragen heeft om Gods Bokrijk in deze wereld gestalte te geven mo- bet fundament zijn voor de nabestaanden om pop verder te bouwen. Het Evangelisatiekoor te Zuidland. Uw genade is mij genoeg Heden werd na een kort ziekbed uit ons midden weggenomen onze Vader, Grootvader, Overgroot vader, Broer, Zwager, Oom en Huisgenoot weduwnaar van Maria Johanna van der Gaag Cornelis Pieter van Bochove op de leeftijd van ruim 91 jaar Heemstede: mr. I. van Bochove F. A. v. Bochove-Goudappel Den Haag: J. J. v. Bochove-Nipins Den Haag: W. v. Bochove Delft: C. H. Brune-v. Bochove G. J. W. Brune C. P. v. Bochove jr. M. L. v. Bochove-Verstraeten C. v. Bochove H. Struik kleinkinderen, achterkleinkinderen en verdere familie Den Haag/Loosduinen, 29 maart 1973. Loosduinsehoofdstraat 269. Geen bezoek aan huis Geen bloemen De rouv/dienst zal worden gehouden maandag 2 april om 13.30 uur in de Bethelkerk, Handel- laan 50 te Den Haag, waarna de bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden op de Ned. Herv. begraafplaats bij de Oude Abdijkerk te Loosdui nen om ca. 14.45 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in het Gemeentccentrum. Den Haag: Den Haag: Den Haag: Heden nam God tot Zich, in dc ouderdom van 77 paar, onze Vader en Opa Pieter Johannes Bakker weduwnaar van J. M. van der Griend Kinderen en kleinkinderen Den Haag, 29 maart 1973. Dierenselaan 91. Geen bezoek aan huis. Geen bloemen Vader is opgebaard in het uitvaartcentrum Bau- tersemstraat 1. Bezoek op vrijdag van 1617 uur en zaterdag en zondag van 1213 uur. De begrafenis zal plaatshebben maandag 2 april a.s. omstreeks 13.45 uur op de begraafplaats „Nieuw Eyk-en-duynen", ingang Kamperfoelie straat. Vertrek van het uitvaartcentrum 13.30 u. Ruwe stormen mogen woeden alles om mij heen zij nacht. God, mijn God, zal mij behoeden, God houdt voor mijn heil de wacht. Moet ik lang zijn hulp verbeiden, zijne liefde blijft mij leiden; door een nacht, hoe zwart, hoe dicht, voert Hij mij in 't eeuwig licht. Gezang 105. Voor ons toch nog onverwacht heeft God tot Zich genomen mijn zeer geliefde Man, onze zorgzame Vader en Opa Johannes de Graaff op de leeftijd van 69 jaar F. de Graaff-v. d. Meij M. J. Volders-de Graaff P. F. Volders Putten; F. M. v. Dasselaar-de Graaff E. v. Dasselaar G. G. de Bruin-de Graaff B. A. de Bruin Voorschoten: B. A. de Graaff G.M do Graaff-Hoogenboom T. M. J. de Graaff P. M. L. Schut-de Graaff F. A. Schut J. F. A. de Graaff en kleinkinderen Voorschoten, 29 maart 1973. Koningin Julianalaan 12. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 2 april a.s. in de Gereformeerde Kerk te Voorscho ten aanvang 13.00 uur, waarna de begrafenis te plm. 14.00 uur zal plaatsvinden op de algemene begraafplaats „Rosenburgh". Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in de „Werf" zijzaal van de Gereformeerde kerk. DANKBETUIGING Door de buitengewoon grote belangstelling ons betoond bij het zo plotseling oveiHijdlen van onze geliefde Vader sn Grootvader Pieter Johannes Keijzer is het ons onmogelijk ieder persoonlijk te bedanken. Toch is het ons een behoefte op deze wijze uiting te geven aan onze dankbaarheid aan allen die hun mede leven hebben betoond en ook bij de begrafenis van hun belangstelling hebben blijk gegeven. We zijn u allen daar zeer erkentelijk1 voor, het was ons tot troost in onze droefheid- Uit aller anaam: Familie Kedjzer. Maasland, maart 1973. West gaag 11. Voor de bewijzen van deelneming die wij mochten ont vangen in verband met het overlijden van onze Vader, Groot- en Overgrootvader Benjamin Verveer betuigen wij u onze oprechte dank. Namens de familie: W. Verveer Schoonhoven, maart 1973. Koestraat 20. Niet alleen in vreugde, ook in verdriet hebt u om ons heen willen staan. Dit is ons tot steun, nu wij onze lieve, onvergetelijke Vrouw en Moeder Jannie Meij er-van Koeveringe moeten missen J. C. Meijer De Steeg, maart 1973. en kinderen Voor hot bewijs van medeleven, ons betoond na het heengaan van mijn geliefde Vrouw, onze lieve zorgzame Moeder. Behuwd- =n Grootmoeder. Zuster, Behuwd zuster en Tante Maria Johanna van der Zwart-Slootweg betuigen wij onze welgemeende dank. Uit aller naam: J. van der Zwart Valkenburg Z.H., maart 1973. Middenweg 8. GESPRONGEN- OF SCHRALE LIPPEN Pijnlijk en ergerlijk: je voelt ze de hele dag. Gelukkig helpt Blistex - de nieuwe amerikaan- se lippencrème-direkt Blistex maakt je lippen zó weer gaaf en zacht: je kunt weer gewoon RIJSWIJK De goede relaties die Ria Borgmeijer en het onder haar leiding staande Rijswijkse Vrouwen koor onderhouden met de uitgeverij Harmonia, konden er toe leiden dat het concert van genoemd koor in de Rijswijkse Johanneskerk geopend werd met de wereldpremière van een recent ontdekte cantate van Haydn. De cantate voegt een kort welluidend werk toe aan het bestaande oeuvre voor Vrouwenkoor. De 3 vrouwelijke zangsolisten Clara Zietse, Willemke Pias-van Claerbergen en Corrie Ger- rets lieten hun goede stemmen horen, die echter wat de eerste twee betreft nog enigszins schools en daardoor niet geheel vrij klonken. Ria Borgmeijer had haar hele pro gramma, uiterst gevarieerd opge bouwd. Er volgden Spaanse liederen van Nliin, en vocale werken van Lock- wood en Ruyneman voor vrouwen koor steeds met andere instrumentale begeleiding. Edward Witsenburg sprong wat al te enthousiast en daar door slordig om met een Haydn be werking voor harp solo, terwijl Clara Zietse en Jacques van Ootmerssen met 3 prachtige liederen voor piano en sopraan van Webern en Berg, verrassend goed, zowel technisch als qua voordracht uit de hoek kwamen. Na de pauze kwam tenslotte de canta te Das Manifest der Brlinnlein van Martiniu de niet geringe eisen die aan het koor, de solisten en de instrumen talisten van het Rotterdams conser vatorium waren gesteld, verzwaren. Alles met elkaar een programma om U tegen te zeggen en waar de dirigen- te haar dames nu eens met meer (Haydn)' dan met minder succes (Nin) doorheen haalde, terwijl de overige medewerkenden over de hele lijn een zeer behoorlijke indruk maakten. E. J. B. DEN HAAG In een tiental kramen die op dinsdag 17 en woensdag 18 april op het Buitenhof staan, zullen lekkere hapjes en informatie uit en over tal van landen zijn te krijgen. Reisbureau Wagon-Lits-Cook, dat aan het Buitenhof 46 heropent, zet die kramen buiten in samenwerking met luchtvaartmaatschappijen en het Nat. Verkeersbureau. In het reisbureau zal dinsdagmiddag 17 april wethouder Bastet een expositie van exotische bloemen uit vijf werelddelen openen, de volgende dag zet Wagon Li ts-Cook de deur open voor iedereen, die de bloemen wil bewonderen. Binnen en buiten zal een steelband het 'reisge- beuren' opluisteren. Bedorven maag en diarree Het gebeurt zo gemakkelijk. Te zwaar tafelen. Uitheems® gerechten. Scherpgekruide spijzen, iets verkeerds eten of drinken. Of gewoon kou op maag en buik. Plotseling overkomt het u. Bedorven maag. Diarree. Een nar® maag- en darmstoornis heeft u in z'n greep. Neem dan ENTOSORBINE: witte aan gename tabletten. Met 6 snel werkende middelen. Brengt nw maag tot rnst. Zuivert de ingewanden. Stopt diarree.' ENTOSORBINE neemt pret tig in en helpt direkt. Zorg dat n zo'n buisje in huis hebt. ENTOSORBINE zuivert maag en ingewanden De eens zo trotse krantenburcht van de N.V. De Arbeiderspers, jarenlang de geboortegrond van Het Volk en het na-oorlogse Vrije Volk, centrum van voorlinchting van de voormalige S.D.A.P. aan het Am sterdamse Hekelveld, is vrijwel verdwenen. De slopers vernietigen het bolwerk waar eens de grootste krant van Nederland werd gemaakt, waarin vele periodieken, ten dienste van de socialistische beweging zijn vervaardigd. Wanneer de bulldozers hun taak hebben verricht, begint er de bouw van een hotel. door Adr. Hager DEN HAAG Alsof een traditie in ere werd hersteld, zo weerklonk Beet hovens negende symphonie aan het einde van het winterseizoen van het Residentieorkest. De belangstelling voor dit concert met een vocaal accent was opvallend groot. Extra stoelen moesten worden bijgeplaatst. Bovendien wordt dit pro gramma in de PW-zaal herhaald. De combinatie met Beethovens laatste symphonie levert programmatisch al tijd moeilijkheden op. Gastdirigent Leitner zocht en vond een goede op lossing; hij schakelde de mannen van het gemengde koor In bij de alt rapsodie van Brahms en de mannen van Deosacrum hebben zich als ama teurs in deze professionele sfeer uit stekend geweerd. In Leitners beheerste tempo zongen zij aanvankelijk wat aarzelend, ten onrechte bescheiden, doch allengs op dreef, sfeervol partij gevend. De Ame rikaanse alt Carol Smith zong ingeto gen de tekst op intense wijze tot uitdrukking brengende. delft De VAN DER WOUDENSTICHTING, verpleeg- en verzorgingsinstituut voor geestelijk gehandicapten, beheert op het ogenblik een Internaat en vier gezins vervangende tehuizen. De voortgaande ontwikkeling van het werk maakt het wenselijk om in de staf, naast het hoofd van het internaat, een apart HOOFD TEHUIZEN te benoemen. Deze funktionaris zal, recht streeks onder de direkteur, de dagelijkse leiding over de tehuizen (ca. 40 personeelsleden en ca. 100 ver pleegden van uiteenlopende leeftijden) krijgen. De mogelijkheid bestaat, dat betrokkene na gebleken geschiktheid t.z.t. wordt aangewezen als waarnemend direkteur. Vereist zijn: een ruime ervaring in de orthopedagogische en/of orthoagogische begeleiding van geestelijk gehan dicapten; een opleiding op het niveau van hoger beroeps onderwijs (sociale academie, diploma buitenge woon onderwijs, pedagogiek m.o.A, o.i.d.); ervaring in een leidinggevende funktie. Het salaris is afhankelijk van opleiding en ervaring. Aanstelling geschiedt in dienst van de gemeente Delft, waardoor de gebruikelijke goede rechtspositie regelingen van de overheid van kracht zijn. Een psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selectieprocedure. Sollicitaties kunnen worden gezonden aan de direk teur van de Stichting, Paardenmarkt 1, postbus 337 te Delft, bij wie desgewenst ook nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen (tel. 015-120281). Koordirigent Jos Franken jr. genoot de eer,, dat een van zijn koren, Deo- Sacrum uit Poeldijk, voor de ver tolking van Schiller's ode tussen 'An die Freude' werd uitgenodigd. De ge middelde leeftijd van het koor was wel bijzonder laag, omdat ook het jeugdkoor ingeschakeld werd. Uiter aard zeer ongewoon, doch wat is er tegen om de jeugd het geloof in menselijke broederschap te horen be zingen. Het Residentieorkest heeft zeer be wust de brug geslagen tussen beroeps- en amateurmusici en Deo-Sacrum heeft bewezen deze keuze waard en waardig te zijn. Merkwaardig was dat de kinderen en de koordames uit het hoofd zongen en alle mannen en solis ten met partijen. Ruud van der Meer was de enige Nederlandse solist in het internatio naal gezelschap met Agnes Griebel, Carol Smith en Harald Ek. Een solis tenkwartet dat de dikwijls welhaast onzingbare partijen op kleurrijke en spektaculaire wijze tot klinken bracht. Nog eer het zover was wist Leitner te boeien in de zuiver instrumentale de len, waarbij hij de muzikale boog gespannen wist te houden. Niet op alle onderdelen had hij reeds de greep op het Residentieorkest, doch de romantische weergave bezat allure met aandacht voor het detail zonder de grote melodische lijn uit het oog te verliezen. Leitner heeft zich veel moeite en inspanning getroost om dit concert tot een seizoen-hoogtepunt te doen uitgroeien. Zo ging hij zelfs naar Poeldijk om met het koor te repete ren. Het publiek, waaronder burge meester Marijnen, was uitbundig en thousiast en deze beroeps-amateurs sa menwerking gaf inderdaad reden tot dit spontaan enthousiasme. DEN HAAG Een 25-jarige verte genwoordiger W. T. S. en 24-jarige stuurman W. F. R. beiden uit Den Haag, hebben zich voor de rechtbank te verantwoorden gehad terzake van oplichting, waarvan meest bejaarde mensen de dupe werden. Zij reisden door het land en boden litho's te koop aan, gaven zich soms uit als ambtenaren van woning- of sociale dienst en wanneer zij dan in een woning werden binnengelaten, zagen zij kans geld te stel'dn. In de dagvaarding waren dergelijke gevallen gesignaleerd in Venlo, Mid delburg, Meppel en Roosendaal, waar voor de Officier tegen de vertegen woordiger negen maanden gevangenis straf en tegen dd stuurman tien maanden waarvan een maand voor waardelijk eiste. De rechtbank heeft dinsdag uitspraak gedaan en verdach ten conform de eis veroordeeld. WINSCHOTEN Oost-Groningen, al sinds lang in de ban van arbeidsonrust, heeft Nederland een nieuwe stakingsprimeur op geleverd; sinds enkele dagen staken in Winschoten en Nieuw- Buinen vrouwen voor gelijke lonen als hun mannelijke collega's. Gisteren besloten de ongeveer 180 staaksters van de Optilon-fabricken (ritssluitingen) in beide plaatsen om voorlopig nog niet aan het werk te gaan. Hier en daar hoor je de vrouwen zeggen dat ze niet weer aan het werk gaan voordat ze hetzelfde loon krijgen als de mannen. 'Maar dat is toch niet waar", zegt Hillie Klappe-Niebc.lt 23 jaar en getrouwd. 'We houden ons aan wat de vakbonden willen'. Hillie is een vurig staakster die woensdag met een megafoon een demonstratie begeleidde, die de vrouwen door Winschoten hielden. Ze schalde leuzen en riep toe schouwers op tot solidariteit. Is de beloning van vrouwen en mannen inderdaad zo ongelijk bij de ritssluitingenfabriek? 'Ja be slist', zeggen Hillie en collega- staakster Alie Simons (26), 'het scheelt 25 procent ongeveer, veer tig vijftig cent per uur.' Hoe komt het dat de actie juist bij Optilon-Winschoten en Nieuw-Bui- nen zo is aangeslagen? Waarschijn lijk doordat alle vrouwen lid zijn van een van de vakbonden, zeggen de staaksters. Overigens is hst al gelukt om ook het vrouwelijk per soneel van de confectiefabriek Dröge in Winschoten, waar nauwe lijks iemand georganiseerd is, mee te krijgen bij de demonstratieve optocht van woensdag. De vrouwen vertrouwen erop dat hun voor beeld navolging zal krijgen In an dere bedrijven met veel vrouwetijk personeel. 'Zendingswerk' In de Optilon-fabriek in Winscho ten is ook nog wel wat 'zendings werk' te doen. er werken nog al tijd een vijftal meisjes in de pro- duktieafdeling, bovendien werken er nog 69 kantoormeisjes, waar van slechts drie in de demonstratie ve optocht meeliepen. Geen enkele van de 69 staakte echter mee. Zijn de staaksters daarover veront waardigd? 'Ja, heel erg', zeggen woordvoersters Hillie en Alie. Dis trictsbestuurder F. W. Hanco van de industriebond CNV, veronder stelt dat het ook te maken heeft met het feit dat van het vrouwe lijk kantoorpersoneel slechts één lid is van een vakbond. NW- districtsbestuurder G. Kok kondigt aan dat er een circulaire zal wor den verspreid. 'En jullie kunnen ook met die meisjes praten', zegt hij. Vandaag zal voor de poort worden gepost met een spandoek: 'Wij staken ook voor jullie.' De staak sters hebben inmiddels van overal uit het land instemming ondervon den van vrouwengroepen. Dolle Mi- na's en ook van mannelijke stakers. In Nederland zijn de confectie en de textielindustriën de enige be drijfsgroepen waar officieel nog af zonderlijke loontabellen voor vrou wen en mannen zijn (hoewel el ders wel verschil in beloning lus sen mannen en vrouwen voor komt). Deze uitzonderingspositie is des te meer schrijnend omdat Ne derland op dit punt in Europa alleen staat. In Duitsland bijvoor beeld geldt al over de gehele linie gelijke beloning voor mannen en vrouwen. Ook bij de Duitse vesti ging van Optilon krijgt de vrouw hetzelfde loon als de man. Hoe hard zijn voor de vakbewe ging de eisen voor gelijke lonen? 'Even hard als de andere eisen waar we om staken' zeggen de vakbondsbestuurders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 17