•nzeker of dosis if dodelijk was eoeo Limiet studieduur kan worden overschreden Buitenlandse bende vond Nederland een ideaal 'overvalland' Marlon Brando wil Oscar niet hebben Geen extra geld van het rijk voor Amsterdamse metro Inbraak juwelier Schaap: 75 mille Hartstichting steunt open hartchirurgie Meer vergoeding bij migratie naar het noorden van het land JOUW/KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 BINNENLAND TPNOZHU9/K9 Tweede dag in proces tegen apotheker [JTRECHT Was de dosis vergif die de 51-jarige Rotterdamse apotheker Wie Hok L. zijn 27-jarige nichtje Ing Hong Kho toediende, dodelijk of niet? )e geleerden waren het er gisteren, op de tweede dag van de strafzaak die tegen de apotheker wordt gevoerd, niet geheel over eens. Iet gebruikte vergif, dixogine, ver regen uit de plant digitalis purpurea vingerhoedskruid), werd door een an de zeven getuigen-deskundigen uiterst grillig' genoemd, wat de on- lerlinge tegenstrijdigheden verklaart. )e cardioloog prof. dr. F. L. Meijer, loofd van de afdeling hart- en vaat- lekten van het Academisch Zieken- iuis in Utrecht, die de rechtbank apport heeft uitgebracht, verklaarde jat Ing Hong Kho door het oog van •en naald is gekropen. Prof. Meijler vas betrokken bij de behandeling van iet meisje, dat vorig jaar op zondaga vond 9 januari in het ziekenhuis werd opgenomen en geopereerd, nadat ze een met dixogine vergiftigd tabletje uit een door haar oom verstrekt doos- e had ingenomen. )e rechtbank liet de opgetrommelde letuigen-deskundigen, artsen, apothe kers en farmaceuten, uitvoerig over dat tabletje aan het woord. Anders ian de vergiftigde lekkernijen en Irank, die L. zijn nichtje en zijn neef ling Gwan Kho toestuurde, trof het geneesmiddel wel doel. Het meisje lad het doosje al een paar maanden n huis; haar oom verklaarde veron dersteld te hebben dat ze het allang had weggegooid. Daarom stuurde L. zijn nichtje een paar dagen voordat zij het tabletje slikte, vergiftigde vruchterïgebakjes en bonbons. De po- itie vond die later in de vuilnisbak. Hing Gwan Kho, die er door zijn oom van werd verdacht zijn zusje tegen hem opgezet te hebben, werd alleen maar misselijk van een bonbon uit een hem toegezonden doos. L. stuurde die doos om zijn in Nijmegen stude rende neef te straffen; zijn nichtje, die de verhouding met hem had verbroken, wilde hij ziek maken, opdat ze het contact met hem weer zou herstellen. L. zei gisteren dat hij daarin een laatste middel had gezien om het meisje terug te krijgen; ze wilde zelfs niet meer met hem praten. De offi cier van justitie, mr. J. C. van den Berg, bracht gisteren aan het licht dat L. al eerder de kleren, van het meisje stuk gesneden had. Waarom de apotheker dat had gedaan, werd niet duidelijk; de rechtbank hield het maar op een 'symbolische handeling'. L. verklaarde, evenals bij het vooron derzoek, dat het tabletje drie milli gram dixxjgine had bevat. Volgens prof. Neijler bedroeg de hoeveelheid minstens vijf milligram, De getuige bleef bij de in zijn rapport neergeleg de conclusie dat de dosis vergif dode lijk had kunnen zijn. Volstrekte ze kerheid kon prof. Meijler niet ver schaffen, omdat alleen bekend is hoe dieren op het vergif reageren. Een poging tot vergiftiging met behulp van dixogine is in Nederland nooit eerder ondernomen. Prof. Meijler merkte op dat in elk geval vaststaat dat L. niet kon weten dat de door hem gebruikte dosis niet dodelijk was. Naar zijn mening had L. 'gigan tische risico's genomen. Nadat gistermorgen de medische en farmaceutische deskundigen aan het woord waren geweest, was het gister morgen de beurt aan de psychiaters. Prof. dr. J. H. Plokker belichtte uit voerig de persoonlijkheidsstructuur van de verdachte, die hij volledig toerekeningsvatbaar achtte, 'ondanks de vreemde emotionele toestand waar in hij verkeerde'. Prof. Plokker gaf echter toe die con clusie getrokken te hebben om te voorkomen dat L. ter beschikking van de regering "zou worden gesteld. In wezen was hij het met de ook als Prof. Groenman: ontwerp Posthumus niet ivaterdicht IVan onze onderwijsredactie AMSTERDAM Als het wetsontwerp-Posthumus niet waterdicht wordt gemaakt, zullen sommige groepen studenten de limiet van zes jaar studeren gemakkelijk overschrijden. Dat houdt een discrimina tie in van de studenten die dat niet kunnen. De Utrechtse rector prof. dr. S. 7 jaar, en dan tenslotte een vijfjari- Groenman zei hierover gisteren op ge cursus hoger onderwijs, het congres van de Amsterdamse stu- getuige optredende districtspsychiater dr. G. C. van Dorp eens, dat L. verminderd toerekenigsvatbaar is. Prof. Plokker zei ervan overtuigd te zijn dat L. er geen ogenblik aan gedacht heeft zijn nichtje te doden. 'Hij had alleen maar in z'n kop: ze moet terugkomen, ik ga haar ziek maken.' Hij schetste L. als een intel lectueel die een westerse opleiding heeft genoten, maarin z'n hart een Confuciaanse Chinees was gebleven. 'We hebben hier te maken met een botsing van cultuurkringen'. Uit het betoog van prof. Plokker bleek dat L. altijd een hardwerkende man was geweest, in Indonesië als hoogleraar en ministerieel adviseur een zeer grote carrière had gemaakt, en zeer veel voor anderen heeft ge daan, ook in financieel opzicht. De rechtlijnige gedachtengang van L. be paald door zijn 'in wezen heel ouder wetse Confucianisme', en zijn narcisti sche structuur hadden hem ertoe ge bracht zijn nichtje tot de orde te roepen. Onder sluier Welke relatie hij precies met het meisje onderhield, werd niet duide lijk, hoewel de officier van justitie erop aandrong die uit de doeken te doen. De president, mr. M. B. van de Werk liet blijken er niets voor te voelen de sluier op te lichten. Uit de schaarse gegevens die aan het licht kwamen, bleek dat L. fungeerde als een soort pater familias, dat het nichtje hem 'papa' noemde en dat de verhouding tussen die twee wel ero tisch getint was geweest, maar dat de erotiek in het leven van L. geen belangrijke rol speelde, omdat hij, volgens prof. Plokker, zijn energie voornamelijk in zijn carrière had geïnvesteerd. Een maatschappelijk werkster die in het huis van bewaring veel gesprek ken met L.M heeft gevoerd, zag in hem een door drie culturen, de Chi nese, Indonesische en Nederlandse, gespleten man met het gevoelsleven van de oosterling dat in het westen als ondoorgrondelijk wordt ervaren. Prof. Plokker vertelde dat L. van een hardhandige en autoritaire vader een 'ijzeren opvoeding' heeft gehad en daarbij moederliefde te kort is geko men. De niet volgroeide emotionali teit had volgens de psychiater in de tweede levensfase een uitweg gezocht. Ten slotte werd gistermiddag nog ge memoreerd datt L. in een Japans con centratiekamp heeft gezeten en daar na een doodvonnis op zijn einde heeft gewacht. Prof. Plokker, die memoreer de dat tegenwoordig veel gesproken wordt over de gevolgen van een con centratiekampsyndroom, zag daarin een verzachtende omstandigheid Brando is verbonden met de Indian Movement en hij benutte de Oscaruit reiking in Hollywood om de aan dacht op het lot van de Indianen te vestigen. Zelf was hij niet aanwezig. Een Indiaans meisje Sacheen Little feather sprak namens hem en veroor zaakte daarmee opschudding. Brando is, in vijfenveertig jaar, de tweede die de Oscar weigerde. George Scott was twee jaar geleden de eerste. De Oscar voor de beste korte docu mentaire ging naar Nederland. Charles Huguenot van der Linden won hem met Die kleine Wereld een film over kinderspeelgoed. Liza Minelli, de dochter van Judy Garland die net nooit een Oscar kreeg, werd gekozen als beste actrice voor haar rol in Cabaret, de film die de meeste Oscars kreeg: voor de regie van Robert Fosse, voor de produktie, het geluid en onder andere ook voor de beste mannelijke bijrol: die van Joel Grey als de ceremoniemeester. De Oscar voor de beste vrouwelijke bijrol kreeg Eileen Heckart, de moe der in Butterflies are Free. Als beste buitenlandse film werd Le Charme Discret de la Bourgeoise van Luis Bunel gekozen. Charles Chaplin ontving een Oscar voor de muziek in Limelight, de film die hij twintig jaar geleden al maakte maar die toen in de V.S. niet werd vertoond. Verleden jaar werd er al veel aan hem goedgemaakt met een dentenvereniging Obas: 'Dank zij de collegegeldwet zijn we geroutineerd in het opsporen van mazen in de wet. Als we daarvan leren dat we het bij de volgende wet beter moeten doen, is de collegegeldwet tenminste ergens goed voor geweest. De volgende wet: dat is waarschijnlijk het wetsontwerp-Posthumus dat in 1974 kracht van wet moet krijgen. De cursusduur wordt volgens het ont werp vier jaar, de maximale inschrij vingsduur zes jaar. Prof. Groenman verwacht dat de stu denten in de toekomst zuinig zullen worden met hun inschrijvingsjaren. Ze kunnen dan hun inschrijving een of twee jaar onderbreken en intussen thuis voor zichzelf verder werken. Als ze dan weer bij zijn kunnen ze zich weer laten inschrijven. Op die manier kun je veel langer studeren dan de officiële termijn van zes jaar inschrij ving. Risico Het descriminerende hiervan is dat deze mogelijkheid voor een deel van de studenten wel bestaat en voor een ander deel niet. Mannelijke studenten lopen het risico dat zij in dienst moeten als ze hun inschrijving onder breken; meisjes niet. Kinderen van rijke ouders kunnen die extra studie jaren zelf betalen; maar studenten van minder rijke ouders verliezen met hun inschrijvingsbewijs hun beurs en hun kinderbijslag en kinder aftrek. Verder zullen verschillen optreden tussen A- en B-faculteiten. In B-facul teiten is het mogelijk niet-ingeschre- venen te weren van de praktika, maar in A-faculteiten liggen de grenzen veel vager (scriptie, werkgroep). Tenslotte zijn volgens het wetsont werp uitzonderingen mogelijk in ge val van overmacht, persoonlijke om standigheden of werkstudentschap. In die gevallen moeten de wetenschappe lijke medewerkers beoordelen of een student langer ingeschreven kan staan. Prof. Groenman verwacht dat zij daarbij vooral schappelijk zijn. En er zullen heel wat fictieve werkstu denten opduiken. I Op de discussiedag in Amsterdam kwam ook het plan van de progressie ve drie ter sprake om het laatste jaar i van het voortgezet onderwijs bij het hoger onderwijs te trekken. Posthu- mus-exegeet C. J. Snijders legde na mens de afwezige prof. dr. G. Klein (PvdA-Kamerlid) uit dat de progres sieven het mogelijk achten om eerst de studieverkorting te regelen -en pas daarna een nieuwe brug te slaan tus sen voortgezet en hoger onderwijs. Dat laatste zou namelijk een totale hervorming van het hele onderwijs stelsel inhouden: één basisschool van 4 tot 12, een middenschool van 12 tot 5, een school voor voorbereidend hoger ondenvijs (havo-v.w.o.) van 5- Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Een hermetisch afgesloten Prinsengracht, een gordel van overvalwagens om het gerechtsgebouw en vier identi teitscontroles voordat het mogelijk was de rechtszaal te betreden, gaven gisteren een indruk hoe justitie denkt over de zes verdachten, die moesten voorkomen wegens een spectaculaire gewapende bank overval. Hoewel dat zeer ongebruikelijk is, bleven de verdachten ook tijdens de ondervragingen met een handboei ge ketend aan hun begeleider. Na een bijna acht uur durende zitting, waar bij alleen de verdachten en getuigen gehoord konden worden, schorste de president, mr. H. Knap, de zitting tot vrijdag. De vier Italiaanse mannen (29, 23, 22 en 23 jaar), een Griek (33 jaar) en een Italiaanse vrouw (19 jaar) werden in september vorig jaar gearresteerd na een mislukte bankoverval op het Valeriusplein in Amsterdam. Na een wilde achtervolging door de stad, waarbij over een weer schoten werden gelost, rekende de politie de vier Italianen in. De vrouw werd later aan gehouden: zij zat te wachten in een gereedstaande vluchtauto. De Griek werd enkele dagen later in Utrecht aangehouden. Drie van de vier Italianen worden ook verdacht van een gewapende roof overval op de Nederlandse Midden- standsbank op 5 juni 1972, waarbij 160.000 gulden werd buitgemaakt. Verder worden twee van hen verdacht van de diefstal van een tas met 11.000 gulden van een wisselloper van de firma Catz en Lips op de Coolsingel in Rotterdam op 18 juli, en bovendien worden de vier Italianen en de Griek verdacht van een gewapende banko verval op een filiaal van de Amro- bank in Utrecht, buit 40.000 gulden, op 28 juli. En één van de verdachten, de 29-jarige Italiaan Franco de C., zou ook nog 162.000 gulden aan diamanten en gouden ringen te hebben ontvreemd uit een juwelierszaak in Amsterdam op 12 augustus van het vorig jaar. Moord Deze Franco de C. moet in Italië nog een straf van zes jaar uitzitten we gens moord op een politieman. Na twee jaar. cel wegens dit feit ontsnap te hij uit de gevangenis in Rome en ontkwam naar Nederland. Na de arrestatie in september zei de politie te doen te hebben met zware tot zeer zware jongens, die werken in georganiseerd verband, die er niet voor terugdeinzen om wapens te ge bruiken. Na de overval op het Valeri usplein werden een stengun, een ma chinepistool en enekele pistolen in beslag genomen. Tijdens de zitting lieten de verdach ten bijzonder weinig los over hun eventuele organisatie. Zij wilden al leen het een en ander toegeven over de bankoverval waarbij zij op heter daad werden betrapt, maar de gang van zaken bij de andere overvallen bleef duister. De Griek onder de verdachten. Ilias R., wilde de rechtbank doen denken dat de roofovervallen gepleegd wer den ten bate van het Griekse verzet. Over de overval in Utrecht, waarbij 40.000 gulden werd buitgemaakt, zei hij echter dat dit bedrag niet de moeite waard was geweest om er het Griekse verzet mee te steunen. De andere verdachten bevestigden dat het geld werd verdeeld. Volgens aanwezi ge rechercheurs werd een deel van het geld overgemaakt in Rome. Of 'het brein' achter de serie roofover vallen onder de gearresteerden was, konden de rechercheurs niet bevesti gen, omdat het onderzoek naar de eventuele bendeleden die nog op vrije voeten zijn, voortduurt. Daarbij wordt samengewerkt met de Italiaanse poli tie. Minimaal Op de vraag van de president waarom één van de verdachten naar Neder land was gekomen om bankovervallen te plegen, zei deze, de 23-jarige Luigi L.. dat Franco de C. hem had gezegd dat in Nederland de mogelijkheid om gepakt te worden nihil is, de gevange- De politie heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen in de omgeving van het Amsterdamse gerechtsgebouw, waar gisteren het eerste deel van de openbare terechtzitting tegen een buitenlandse bende plaatsvond, die een aantal spectaculaire berovingen op zijn naam heeft staan. Personen met een toegangskaart moesten zich viermaal legitimeren. Verder kwam er niemand door. feit Het Indiaanse meisje Sacheen Littlefcather (rechts) maakt een afwijzend ge baar op het moment dat Roger Moore en Liv Ullmann haar de Oscar wilden overhandigen, die bestemd was voor de acteur Marlon Brando. HOLLYWOOD (AP) Marlon Brando, aan wie de Oscar was toege kend voor zijn rol in The Godfather, heeft deze onderscheiding ge weigerd, omdat de Amerikaanse filmindustrie altijd heeft meege werkt aan de vernedering, achteruitzetting en onderdrukking van de Indianen. Oscar voor zijn gehele werk. Voor de onlangs overleden acteur Ed ward G. Robinson was er een Oscar als postume hulde. Rolf Lieberman wil Parijse Opera redden PARIJS Met een luxueuse gala voorstelling van Mozarts Figaro is het nieuwe seizoen - en naar men hoopt een betere toekomst - voor de Parijse opera woensdagavond begonnen. Rolf Libermann, die 14 jaar lang directeur van de Hamburgse Opera was, heeft de zware taak op zich genomen de volkomen verlopen Parijse opera-zaak weer op poten te zetten. Hij vroeg en kreeg daarvoor meer geld en mede werking van de overheden dan ooit aan dit instituut was verleend. Een van de belangrijkste punten daarbij was. dat hij Georg Solti bereid vond als muzikaal leider aan de wederop bouw van de Parijse Opera mee te werken. De thans 63-jarige Liebermann is van plan de Parijse Opera tot de beste van de wereld te maken. Hij wil daarvoor o.a. het operagebouw hele maal vernieuwen, in drie jaar een repertoire van 40 opera's opbouwen, een Mozart-festival in Versailles orga niseren en moderne opera's produce ren in de kleine Opera Studio. Koor Grand Rapids naar Nederland AMSTERDAM Vanaf vandaag tot 7 april maakt het Metropolitan Choir of Praise uit Grands Rapids (Michigan, VS> o.l.v. Peter J. van den Bosch een concertreis door Nederland. Het 110 leden tellende koor, dat voor het grootste deel bestaat uit Nederlandse emigranten of kinderen van hen is zaterdag in Alkmaar, op zondag 1 april in Brielle en Den Haag, op dinsdag 3 april in Ede, op woensdag 4 april in Groningen, op donderdag 5 april in Loppersum en op vrijdag 6 april in Leeuwarden. De concerten van het koor, waarvan de leden tot vele kerkgenootschappen behoren, worden in ons land gegeven onder auspiciën van de Dutch Immi grant Society, een christelijke organi satie die tot doel heeft het onderhou den van persoonlijke, culturele en godsdienstige banden tussen de Vere nigde Staten en Nederland. Toneelprijzen uitgereikt LEEUWARDEN Het toneelstuk 'In deserteur' ('Een deserteur') van Ar jen Terpstra te Ferwerd is in de provinciale prijsvraag voor Friese to neelstukken in de afdeling experimen tele stukken bekroond met een prijs van 1000 gulden. Deze prijs werd met een aantal andere in Leeuwar den uitgereikt door de heer P. van der Mark, lid van gedeputeerde staten van Friesland. De jury. heeft vooral de uitstekende dialogen en het sterke slot geprezen. Verder werden in dezelfde afdeling twee prijzen van 500 gulden toege kend aan Alle Jager te Leeuwarden voor het stuk 'De kans' ('De kans') en Oene Spelstra te Donkerbroek voor het stuk 'Thüs' ('Thuis'). De heer Spelstra kreeg ook nog een prijs van 250 gulden voor zijn stuk 'Afke D.'. Mevrouw J. Koopmans-Ratsma te Fra- neker kreeg een aanmoedigingsprijs van 250 gulden in de afdeling avond vullende stukken voor haar toneelstuk 'Füst' ('Vuist'). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het rijk zal geen extra subsidies geven om de kosten- overschrijdingen bij de bouw van de metro op te vangen. Althans daar hoeft de gemeente Amsterdam niet op te rekenen. Dit is op te maken uit het antwoord, dat minister Udink heeft tegeven op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid en tevens raadslid van Amsterdam voor D'66 de heer A. Martini. In zijn antwoord verwijst minister Udink naar de brief die staatssecreta ris Keijzer begin 1970 aan B. en W. van Amsterdam heeft gestuurd en waarin staat, dat het rijk voor de aanleg van de metro-ooostlijn een voorlopige rijksbijdrage van 195 mil joen wil geven. Herziening van dat bedrag zou alleen mogelijk zijn. wanneer de metro-kosten stijgen door loon- en prijsstijgingen. De kosten voor de metro in Amster dam zijn veel hoger dan indertijd was geraamd. Er moet nu 225 miljoen gulden extra worden uitgegeven, om dat de bouwkosten door prijs- en loonstijgingen zijn gestegen. Voor dit bedrag is eventueel nog een vergoe ding van het rijk mogelijk. Daarnaast is er een kostenoverschrijding van 185 miljoen en hiervoor krijgt Amsterdam geen subsidie. Het rijk wil overigens meer bemoeie nis met de metrobouw in Amsterdam. Met de gemeente Amsterdam wordt overlegd om te komen tot een inter departementale commissie, die zou moeten bestaan uit de ministers van financiën, binnenlandse zaken en ver keer en waterstaat Opzet is de kosten ontwikkeling bij de bouw van de oost- lijn en de aan de bouw verbonden financiële consequenties te bestuderen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Juwelier Schaap in de Steenweg is gisteren het slachtoffer geworden van een inbraak. Omstreeks vijf uur woensdagochtend haalden inbrekers zijn etalage gedeel telijk leeg. Dit gebeurde nadat het 20 mm dikke traliehek voor de etalage doorgeknipt was en een stuk uit de etalageruit was gesneden. Juwelier Schaap en de politie werden meteen gewaarschuwd door het ingebouwde alarmsysteem. De inbrekers waren toen echter al verdwenen. Zij hebben gouden horlo ges ter waarde van 75.000 gulden meegenomen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Nederlandse Hart stichting wil met een bijdrage van 155.000 guld'én aan het hartcentrum van het academisch ziekenhuis te Nij megen de capaciteit voor open harto peraties vergroten. Verwacht wordt, dat daarmee de huidige capaciteit van honderd tot honderdtachtig open hart operaties zal kunnen worden opgfri voerd. Dr. G. L. C. van Nieuwenhuizen, voorzitter van de wetenschappelijke adviesraad van de Hartstichting, vindt dat de gift moet worden gezien als t'en gebaar: een appèl aan het Neder landse volk om in de jaarlijkse collec te met gulle hand te geven. De heer Van Nieuwen hui jzen onderstreepte gistermiddag, op de jaarijkse perscon ferentie van de Hartstichting, dat de stichting overigens geen taak heeft in, noch verantwoordelijkheid draagt voor de opön hartchirurgie. Bovendien, zei de heer Van Nieuwen huizen, ziet de Hartstichting meer in overleg dan in een militante houding als die van de Nederlandse Hartpa tiënten Vereniging, die nu eenmaal een andere doelstelling heeft dan de Hartstichting. Dr. Van Nieuwenhuizen acht het trouwens onvruchtbaar en onjuist de schuldvraag te stellen voor de lange wachtlijsten van open harto peraties. 'In Nederland wordt nog be trekkelijk veel geopereerd, vergeleken bij Duitsland, waar wachttijden zijn van vier tot vijf jaar. De verklaring voor de impasse is de enorm snelle ontwikkeling van (té hartchirurgie en de financiële krapte van de overheid.' De Hartstichting heeft bovendien 250.000 gulden beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar bepaalde ver schijnselen bij hartinfarcten, dat zal worden verricht door het fysiologisch laboratorium te Amsterdam. Het en thousiasme voor onderzoek na en b'é- handeling van hart- en vaatziekten in Nederland noemde dr. Van Nieuwen huizen overweldigend. De Hartstichting keerde in 1972 voor onderzoek en behandeling 1.5 miljoen uit. In 1973 zal minimaal 3 miljoen nodig zijn. Teneinde dit te kunnen financieren doet de Hartstichting vol gende week van 2 tot en met 8 april, wéér een beroep op het Nederlandse volk met een collecte onder het mot to: 'Uw hart, uw leven, wees royaal met geven!' In ongeveer vijfhonderd gemeenten zullen leden van 'Vrienden van de Hartstichting' collecteren. Er zijn inmiddels anderhalf miljoen brie ven met een verzoek om een bijdrage verzonden. Radio, tv dn pers zullen de campagne begeleiden en vijf kleinkun stenaars hebben liedjes en teksten aan de Nationale Hartweek gewijd. Ook kan geld worden gestort op giro rekening 204050 of op bankrekening 248. Vul horizontaal in: 1. opstandeling, 2. optocht, 3. houten klepper, 4. schoen- vorm, 5. vreemde munt, 6. medeklin ker, 7. tweeklank, 8. lied, 9. richting, 10. buitenmuur, 11. scheut, 12. werp- strik. Bij juiste oplossing leest men verti caal 13 een zegswijze. Zandloper 1 13 2 3 4 S 6 7 8 9 i 10 11 12 Oplossing van gisteren 1. heilrijk, 2. oorbaar, 3. relatie, 4. zakelijk, 5. employé, 6. lanital. HORZEL KREKEL nisstraffen er minimaal zijn (een jaar ofzo), zijn advocaat zou worden be taald en dat er in Nederland geregeld vrouwen in de gevangenissen worden toegelaten. Tijdens de zitting werd niet duidelijk wie nu het vuur had geopend: de politie of de verdachten. Eén van de verdachten werd tweemaal door zijn knie geschoten en kan niet meer lopen (hij hoefde dan ook geen hand boei om). Tijdens de andere bankovervallen werd niet geschoten. Alle verdachten bleken speciaal naar Nederland te zijn gekomen voor de overvallen. Twee van hen beweerden als toerist te zijn gegaan. Van een verslaggever DEN HAAG Werknemers uit de randstad, die zich gaan vestigen in het noorden van het land kunnen dit jaar hogere vergoedingen krijgen voor reis- en verhuiskosten. Alsook een hogere tegemoetkoming in de inrichtingskosten. De vergoedingen bedragen tien procent van het nieuwe loon met een minimum van 2.000 en een maximum van 4.000 gulden. Minister Boersma (sociale zaken) heeft deze migratiercgeling in het leven ge roepen als inlossing van een belofte, die de regering heeft gedaan in 1972 in de nota voor het noorden des lands. De regeling is bedoeld, aldus de minister, om de verplaatsing van werknemers uit de randstad naar de provincies Gro ningen, Friesland, Drenthe en delen van Overijssel op effectieve wijze te be vorderen. Aan de regeling zijn wel enige voorwaarden verbonden. Zo moet de directeur van het arbeidsbureau van oordcel zijn, dat er aan de categorie arbeidskracht waartoe de migrant behoort, behoefte bestaat I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9