Europees Parlement heeft nog heel weinig invloed Vierkant in de fles i Rond op de tong I Berkhouwers peloton in de tweede versnelling? kblaclen+weekbladen weekbladen w '•Minister Langman fesï Deelneming nodig ïokjin Kalkar-project Griek krijgt anderhalf jaar voor oplichting Europa-kraker komt er aan onsterfelijk pijpspinazie puntenhuis ROUW/KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 BINNENLAND Tö KA ommeiitaar f Somber phen n van o dezc ko'om 's a' vaak genoeg attelj roorspeld dat een kabinet zonder de 'vdA niet meer zal mogen hopen op p°°j en stabiel en succesrijk bestuur van ie hii iet land. Voor de oplossing van de Jbehi inanciclc- cn sociaal-economische iroblcmen die ons boven het hoofd erdaj ireigen te groeien, is nu eenmaal de Boel nedewerking van de groep die juist in «S W' 3 aai nisbaar. Maar evenzeer is het onmo- Ite (ADVERTENTIE) dijk een stabiel kabinet te vormen onder steun uit de confessionele frac- ,hof. ies. Er is anders geen politieke basis aarop zo'n kabinet met kans van 6e laSen kan opereren. Op grond van de Le erste zowel als de tweede overweging Sport icbben wij steeds gehoopt dat de onfessionele fracties (na het afhaken pen ran de CHU althans die van KVP en ntal ÏRP) het zouden opbrengen al het «P P ingerief dat de heer Den Uyl en de f yj Üncn hun hebben bereid, maar eens oor lief te nemen en dat zij de tw efaamde 'wittc rand' zouden willen ormen rondom het overheersende de eifood van het progressieve kabinet dat an |e heer Burger aan het vormen is. }lt on8erief bestaat onder meer hier- ouw dat de confessionelen het zouden bestnoetcn goedvinden dat niet hun pro- >nde: «ramma maar het progressieve regeer- Jtkoord uitgangspunt van het kabi- uwkj letsbeleid zou zijn. Het is niet erg irleidelijk zoiets te verlangen van De ichzelf respecterende politieke partij- 1 no n. Het zou op zijn minst redelijk ijn, toekomstige coalitiepartners naar venredigheid een inbreng in de be ds' t eidsvoornemens van het kabinet te t mi unnen. De vraag is alleen of het Ve lelang van een stabiel cn kansrijk estuur aan dit soort redelijkheid •en noet worden opgeofferd, nu immers gem 1c PvdA geprangd door ervaringen rden net de KVP uit een grijs verleden en, ruisi vat veel meer zegt. met steun van een r s], jrociend aantal kiezers daartoe vei onder een ernstige crisis in eigen cring geen ruimte kan bieden. Het is °dat,ee' gocd te begrijpen dat KVP en e*\RP zich door de PvdA geen beleid villen laten dicteren. Maar anderzijds aal ouden zij ook weieens kunnen beden- xen, dat zo een dictaat in de praktijk vcinig meer dan schijn kan zijn. Als nie :r iets is dat ons binnenlandse beleid 'mei lictecrt, dan is het de economische ten verkc''jkhcid, zoals al ten duidelijkste D. gebleken toen, enkele weken gelc- Sden. Den Uyl zelf zijn eigen regeerak koord genadeloos heeft uitgekleed om ninihet aan te passen aan de slechte ke toestand van de schatkist. Daarom is e£ voor bet komend kabinetsbeleid 'an niet al te grote betekenis of KVP n ARP aan dc toekomstige regering leelnemen. Wat wel van betekenis zou js ;unnen zijn is dc politieke realiteit, lat nu mogelijk dc PvdA opnieuw los zijt ian dc confessionelen zal gaan opcrc- en, hetgeen dc polarisatie tussen bei- Ie kan doen voortduren en misschien telfs verscherpen. In dat perspectief is 0,de beslissing van KVP cn ARP om VI aan dc formatie Burger niet meer mee le doen, een somber bericht. door Ferry Mingelen DEN HAAG West-Europa moet de komende jaren uitgroei en tot een economische en poli tieke macht die in de wereld een stevige vinger in de pap krijgt. Voor deze ontwikkeling waarvan de uitbouw van de Europese Eco nomische Gemeenschap de basis vormt, moeten op vrij korte ter mijn belangrijke zaken worden geregeld. Hoe belangrijk deze zaken ook zijn, van feitelijke parlementaire invloed en controle op de beslissingen die de regeringen van de EEG-landen ne men, is vooralsnog geen sprake. De nationale parlementen kunnen nauwe lijks oordelen en het Europese parle ment mag er nauwelijks over oorde len. De EEG zal zich dit jaar vooral bezighouden met de relatie tot Ameri ka en dc opbouw van een economi sche en monetaire unie. De Amerika nen zijn weinig tevreden over de Europese handelspolitiek. Zij wijten hieraan mede hun huidige financiële moeilijkheden en dreigen met tegen maatregelen. Dc EEG heeft al laten weten bereid te zijn over concrete bezwaren van de Amerikanen te pra ten, maar daar wat stekelig aan toege voegd, dat Amerika de oorzaak van zijn financiële moeilijkheden ook eens in de geldverslindende operaties in Zuid-Oost-Azië moet zoeken. Eind van dit jaar gaan Amerika en West-Europa de handelsproblemen be spreken. Hoe de afloop daarvan zal zijn, is niet te zeggen, maar wel is duidelijk dat Amerika zijn 'grote- broer-verhouding' tot West-Europa zal laten varen en desnoods met het mes op tafel het dreigement de Ameri kaanse troepen uit West-Duitsland te rug te trekken.tot resultaten wil komen. Van deze besprekingen is niet los te zien de totstandkoming van de econo mische en monetaire unie tussen de EEG-lidstaten, waarvan de tweede fa se in 1974 moet beginnen. Deze ont wikkeling zal uiteindelijk moeten lei den tot de invoering van een Europe se munteenheid, waarvan de noodzaak door de voortdurende valutacrises overduidelijk blijkt. Het is duidelijk dat dooi! deze uitbouw van de EEG steeds meer beslissingen, die epk voor de binnenlandse politiek van de lid staten uiterst belangrijk zijn (de eco nomische groei, de inflatiebestrijding enz.) op gemeenschapsniveau zullen worden genomen: door de raad van ministers van de EEG in Brussel, waarin alle lidstaten zijn vertegen woordigd. Met de verschuiving van de beslis singsbevoegdheid van nationaal naar Het Europees parlement; veel vergaderingen, weinig bevoegdheden. Drs. Westerterp: 'Democratische controle geen Nederlandse hob by'. gemeenschapsniveau neemt dc contro- lemogelijkhoid van de nationale parle menten drastisch af. Hun controletaak zou eigenlijk overgenomen moeten worden door het Europese Parlement Mr. Berkhouwcr: 'Europees wa ter in de gaullistische wijn'. in Straatsburg, waarin leden van de nationale parlementen zijn afgevaar digd, maar dit heeft daar nauwelijks bevoegdheden toe. Weliswaar moet hel Europese parlement advies uit- De Groene Zonder bewijs Van een verslaggever |DEN HAAG Minister Langman leent dat de bouw van de snelle kweekreactor in Kalkar Duitsland een samenwerkingsproject van West- Dkitsland, België Luxemburg en Ne derland nodig is om over vijftien jaar a twintig jaar goedkope energie te verkrijgen. Weliswaar bekruipt hem soms wel een huivering als hij aan de gevaren denkt die aan de kernenergiewinning zijn verbonden, 'maar in dit geval zijn zo veel voorzorgsmaatregelen ge troffen dat deelneming door ons land naar zijn mening alleszins verant woord is.' Tijdens het debat over de goedkeu ring van Nederlands deelneming in meerderheid toonde de Kamer zich bereid het regeringsvoorstel te steu nen zei de bewindsman van econo mische zaken gisteren dat ons land zich eigenlijk al in 1967 heeft vastge legd voor de bouw van een prototype van deze 'snelle broeder'. Als we nu uit stappen, zo waarschuwde hij de tegenstanders van eht project, zullen de partners ons straks ook uitsluiten van deelneming aan nieuwe experi menten. In dit verband zei hij de motie van bo4 de socialistische prof. dr. Klein, waar in werd gevraagd de Kalker-reactor in het stadium van reserarch te houden en er bij de partners op aan te dringen genoegen te nemen met een I, kleinere capaciteit, van de hand te moeten wijzen. 1 Nadat de minister enkele uren aan het woord was geweest werd de verga dering tot volgende week dinsdag ver daagd. Dan zal hij zijn antwoord af ronden. Van een verslaggever MIDDELBURG De rechtbank heeft de 56-jarige Griek V. H. uit Terneu- zen, directeur van 'Victor Oveiseas Trading Company', veroordeelt tot an derhalf jaar met aftrek. De man zou van november 1971 tot augustus 1972 Slavenburgs Bank in Terncuzen en in Rotterdam opgelicht hebben voor an derhalf miljoen gulden. Geëist was twee jaar. De Groen publiceert een gesprek met de advocaat Ströbele. die Horst Man- Ier (Ba'ader Meinhof groep) heeft ver dedigd. 'De veroordeling is niet geba seerd op feiten, concrete bewijzen, maar op een waarschijnlijkheidstheo- rie. Tevens is daarmee een beden kelijk soort rechtspraak geïntrodu ceerd: niet het gerecht moet bewijzen dat iemand schuldig is. maar d3 ver dachte moet bewijzen dat hij onschul dig is. Vooral deze uitspraak onder streept nog eens de dieper liggende betekenis van het hele Mahler-proces en alles wat er omheen is gebeurd: het experimenteren met een rechtsple ging waarmee een overheid en een ge willig justitieel apparaat elke onge wenste politieke tegenstander zouden kunnen aanvatten.' Het blad signaleert verder dat de trage gang van zaken met de formatie de huisbazen geen windeieren heeft gelegd. 'Als het kabinet Den Uyl ruimschoots voor 1 april had kunnen aantreden, dan had dit kabinet nog de maatregelen kunnen treffen die het in zijn programma had aangekondigd om de huurharmonisatie dit jaar n'et verder door te voeren. (-) Alles is echter tevergeefs geweest en Udir.k heeft met allerlei kunst- en vliegwerk de zaak nog rond gekregen en daarbij aan alle kanten de rechten die de huurders hebben om te weigeren, be perkt.' Wouter Gortzak constateert verder kinderachtige represailles van <ie Hoogovendireetie in verband met ae recente stakingen in het bedrijf, en ook verdeeldheid onder het personeel bij Hoogovens. Vr(j Nederland Verbittering Jan Rogier beschrijft ln Vrij Neder land rar. Jaap Burger als 'de socialist die keer op keer verloren heeft. Geen wonder dat er in sommige van zijn uitspraken een flinke dosis verbitte ring doorklinkt'. Rogier herinnert b.v. aan de perszuivering van na de oor log, toen hij 'de onteigening van de productiemiddelen van foute kranten bepleitte, maar ofschoon een amende ment in die zin door de Kamer werd aangenomen, is die regeling nooit uit gevoerd door de rooms-rode regering'. Maar Rogier spaart zijn kritiek niet, 'want ondanks alle stoere woorden en dreigementen, is Burger ook in hoge mate de man van het compromis Een sterk voorbeeld daarvan is een kleine brochure die Burger tijdens de oorlog schreef (-) Daarin betoogde hij dat democratie mooi is voor rustige tijden, maar dat in een erisisiilua'.ie een sterk gezag nodig is (-) Ook hij had het toen over kletscolleges vin voor de oorlog (-). En verkiezingen (-) moeten weliswaar vrij zijn, maar daarna dienen de gekozenen eenvou dig te regeren en de kiezers eenvou dig geregeerd te worden'. Verder in VN onder meer Gerard an Westerloo, die naar Groningen gir.g 'met de bedoeling de staking da ai van de kant van de werkgevers te bekij ken.' Dat viel niet mee. Van de directies van drie scheepswerven, bleek slechts-één bereid lot een ge sprek. dat was de heer Jan van Die pen. directeur van de gelijknamige werf. Deze zegt: 'Wij vinden het verontrus tend dat de vakbeweging zijn machts positie gaat gebruiken voor het na streven van politieke doelstellingen'. Op de tegenwerping dat de Haarlemse rechter dit gerechtvaardigd achtte, antwoordt de heer Van Diepen dat hij dat niet ontkent. 'Maar het gaat om de versnelling, het gaat allemaal zó snel dat de arbeiders het zelf niet meer kunnen bijbenen'. Rob Sijmons schrijft voorts ever de (on)betaalbaarheid van snelle kweek reactoren en de ongewisse toekomst van het project van Kalkar en Martin van Amerongen schrijft over de mani pulaties bij het Rotterdamse blad Dc Havenloods dat na verkoop aan Wege ner in conformistisch kader wordt gedrongen. Hervormd Nederland Symptoombestrijding De verkeersnood (meer dan 3000 do den per jaar) noet Hervormd Neder land symptoom van een veel dieper liggende kwaal. 'Niet voor niets spreekt men van beschavingsziekten. Het sterftepatroon van de samenle ving hangt samen met het leefpa troon. Jacht naar bezit, macht, geld en comfort hebben tevredenheid en rust verstoord'. 'Het heeft geen zin als de kerken slechts vermanend de vinger heffen, of zich als een pressie groep laten aandienen bij de over heid. Het heeft pas zin als de kerken vanuit hun goddelijke opdracht de symptomen herkennen, de invloeden die de ziekte bevorderen bestrijden en de geestelijke weerstand trachten te verhogen. Haagse Post Niets aan te doen HP interviewde'prof. dr. F. Haring, inkomensdeskundige en medewerker van NRC/Handelsblad. Prof. Hartog wenst zich bij onrechtvaardigheid ten dele neer te leggen, omdat er toeh niets aan te doen is. 'Ik bqn veran- brengen over door de raad van minis ters te nemen besluiten, maar de raad kan van zo'n advies afwijken. Het enige zware wapen dat het parle ment in handen heeft, is de bevoegd heid de Europese Commissie, een ge zelschap deskundige politici, benoemd door de regeringen, dat het dagelijks bestuur over de EEG voert en de voorstellen aan de raad van minister voorbereidt, naar huis te sturen. Het is een keus tussen doodschieten of nietsdoen en als er al geschoten wordt, treft men nog de verkeerde, want niet de commissie maar de raad van ministers maakt de dienst uit. 'Het is bijzonder frustrerend op de belangrijke beslissingen die de EEG moet nemen, geen formele invloed te kunnen uitoefenen. Informeel kan dat natuurlijk wel, door meningsbeïnvloe ding tijdens de vele contacten en door het stellen van schriftelijke vragen, maar als men het in Brussel niet met je eens is, dan kan je daar verder niets aan doen', zegt een Nederlands lid van het Europese Parlement. Mr. Berkhouwer Ook de nieuwe voorzitter van het parlement, de Nederlandse liberaal mr. Cees Berkhouwer, geeft deze on macht toe. 'We stellen momenteel niet zo veel voor, dat weet iedereen, maar daar moet je jc niet bij neerleg gen, je moet zorgen dat dat verandert Het gevecht om de macht is moeizaam, stap voor stap moet je dat voeren'. Mr. Berkhouwer meent dat hij, wat dit betreft, op een gunstig tijdstip voorzitter is geworden. Weinig rege ringen staan te dringen om de positie van het parlement te versterken, maar Frankrijk was steeds het groot ste struikelblok. Een rapport van de zogenaamde Commissie-Vedel dat de onmacht van het parlement duidelijk aantoont en dat voorstellen bevat voor de geleidelijke invoering van een speciaal vetorecht en medebeslissings bevoegdheid, ligt daardoor nog steeds op behandeling in de raad van minis ters te wachten. Berkhouwer verwacht echter, dat na de laatste verkiezingen Frankrijk zijn starre houding zal la ten varen, omdat de meer Europees- gezinde Réformateurs van Lecanuet en Servan-Schreiber nu meer invloed krijgen. 'Er zal Europees water in de gaullistische wijn gedaan moeten woi- den', zegt hij. Europa Unie derd van een man d;e dacht in del stellingen in een man die denkt .n instrumenten. Bij de meeste mensen komt dat wel, op den duur. Dc Galan en Jan Pen bijvoorbeeld zijn nog niet zo ver. maar ze hebben de kiem in zich van redelijke mensen. Dat komt nog wel. De Galan heeft maar een klein stootje nodig. Pen ook. Alius Hartog. Verder in de Haagse Post onder meer achtergronden van het suc ces van milieugroepen in de Zaan streek met betrekking tot het vogel- rijke natuurgebied Westzijderveld Elseviers Magazine Koeien In een gesprek met minister Udi.ik besteedt Elseviers weekblad uitgebrei de aandacht aan de beteugeling van de verkeersonveiligheid. Eén opmer king van een verkeersdeskundige springt eruit. Hij zegt: Als er even veel koeien per dag zouden sterven of levensgevaarlijk gewond raken, zou er paniek ontstaan. Nu het om mensen gaal, wordt er bitter weinig gerea geerd. Verder een kort overzicht van de catastrofe bij CO-OP, waarbij vakbon den en werknemers praktisch van rie ene dag op de andere geplaatst wer den voor een voldongen feit, die an dere kruidenier (De Spar), die de glasberg niet aankon ('Dit is ons totaal boven het hoofd gegroeid'), en waarom de tapijtfabriek Van den Brink-Bonaparte uit Hilversum door de knieën ging voor de vakbonden. De Nieuwe Linie Huuradvies Advies van Joos Arts in De Nieuwe Linie over de huurverhoging per 1 april: 'Iedere particuliere huurder doet er goed aan eerst bij een huur derscomité raad te vragen, alvorens aangekondigde verhogingen te gaan betalen. Het Nederlands Verbond van Huurorganisaties zetelt in PUrmerend, p/a mevr. J. Mans, Meteorenweg 384. In Purmerend hebben ze adressen van comite's over het hele land. Niet klakkeloos betalen'. Verder in DNL een portret van de journalist Willem Oltmans die van leer trekt tegen zijn oude werkgeef ster De Telegraaf. Oltmans wil rechts noch links heten. Op de vraag of hij niet voor de onderdrukten kiest ant woordt hij: 'Welnee, als ik dat deed, zat ik hier niet' Jacg. Engels schrijft over de tegenstellingen in de PSP, die door de coulissen van de financië le moeilijkheden een weinig aan het oog zijn onttrokken. Bart Edel heeft een vraaggesprek met dc inmiddels hoogbejaarde Cor Bruijn, auteur van onder meer het bekende boek 'Sil de Strandjutter'. Hoop voor de uitbreiding v;. dc bevoegdheden van het parlement put hij ook uit de resultaten van de Parijse tópconferentie in oktober vo rig jaar. Daar werd overeengekomen dat de EEG-lidstaten in 1980 een Europese Unie moeten vormen, waar voor de verschillende instituten van de EEG in 1975 voorstellen op tafel moeten leggen. In deze voorstellen zullen ook de verhoudingen tussen raad. commissie en parlement moeten worden geregeld. Mr. Berkhouwer heeft na zijn verkiezing hiervoor di rect een ambtelijke werkgroep inge steld. 'Wij zijn voor onze rechten afhankelijk van de gezamenlijke rege ringen. Ik zal hen daarom steeds met de neus op de afspraken van Parijs drukken. De versterking van parle ment wil ik overigens in goede ver standhouding met raad en commissie proberen te bereiken, je komt verder met praten dan met schoppen'. De nieuwe president van het parlement ziet, wat dit betreft, weinig reden tot pessimisme: 'Ik voel me de kopman van een wielrennerspeloton, dat in de versnelling gaat', aldus mr. Berkhou wer. Hij zal echter, naar te vrezen valt. merken dat juist de kopman de wind tegen, veel meer voelt dan de renners achter hem. De tegenwind die vanuit Brussel naar Straatsburg waait, lijkt voorlopig nog niet in kracht af te nemen. Westerterp Daarvan getuigen de woorden die drs. Westerterp onlangs sprak bij zijn af scheid als staatssecretaris voor EEG- zaken: 'Het is me tegengevallen de andere partners te overtuigen van de noodzaak van een goede democrati sche controle op EEG-niveau. De hui dige monetaire crises hebben duide lijk gemaakt dat snelle besluitvor ming noodzakelijk is. Daarvoor moet een autonoom beslissingscentrum ko men, maar dat kan alleen als er een goed controlelichaam is. Het is moei lijk andere landen duidelijk te maken dat het hier niet om een Nederlandse hobby gaat Politie arresteert drie 'pepfabrikanten' Van een verslaggever SOEST In Soest is gisteren een laboratorium ontdekt waar pepmidde len, vooral amfetaminen, werden ver vaardigd. De politie heeft drie man nen gearresteerd, die ook betrokken waren bij een pepmiddelenfabriek in Wilnis, die in februari werd ontdekt. De politie was getipt door een schoonmaker, die flessen en jerrycans met vloeistoffen had gezien. De 25-jarige vertegenwoordiger J. R. M. uit Ermelo. de 28-jarige chemicus I. F. uit Bussum en de 37-jarige handelaar P. N. uit Amersfoort (hij was in de afgelopen week ook gepakt wegens kledingdiefstalhadden in fe bruari, na een ontploffing in hun flat, een ander ondeikomen in Wilnis ge vonden. Toen deze fabriek werd opge rold, bleef het laboratorium in Soest geheim. De buren hadden wel vaak vreemde luchtjes geroken, maar daar nooit wat achter gezocht. Een vrouw zei zelfs dat zij door de lucht stukken beter was gaan lapen. ^vv.-xvv.v-w,v 'Ook dil jaar zal er uel weer een pas beginnend sterretje zijn dat een zenuwinzinking krijgteen ge vorderde ster die de boot in gaat; een jury-uitslag die van links en rechts wordt aangevochten. We zijn daar aan gewend geraakt en zouden het zelfs heel vreemd vin den wanneer alles feilloos verliep' Voor het geval iemand het mi nog niet weet: deze regels kunnen al leen maar op hel komende Eurovi sie-songfestival slaan. waarvan Skip Voogd in de NCRV-gids een prognose geeft. In elk geval u-eet hij nu al zeker dat het Europese zanggeheuren op 7 april niet vlekkeloos zal verlopen ('Geen songfestival zonder rellen niet waar7e horen er gewoon bij'). Over het gehalte ran de liedjes is Skip niet onverdeeld tevreden 'Be slaat er bij de heren componisten cn tekstdichters een verminderde belangstelling voor hel Eurovisie songfestival? Je zou het wel den ken, wanneer je hoort mei welk materiaal de zangeressen en zan gers straks op een miljoenenpu bliek worden losgelaten.' Goed of niet. zaterdag over een week moet en zal er een Europees Lied uil de bus komen. Vader Pierre Abraham Kartner is er tot in het diepst van zijn zakelijke ziel van overtuigd dat Ben Cramer die zelf ooi: al voor honderd procent in zijn 'geweldige troef' gelooft met zijn 'oude muzikant' dé kraker van het jaar op Euro pees niveau gaat brengen. Dat komt natuurlijk ook doordat die muzikant uit Vaders pen gevloeid is. Iedereen mag dat allemaal voor zichzelf beoordelen, de komende zaterdagavond al, want een week voordat de nationale topnummers officieel en direct vanuit Luxem burg in onze huiskamers zullen Acteur Ko van Dijk is voorlopig de laatste (tot er weer iemand uitverkoren wordt) in de rij der onsterfelijke» of beter: in de Gale rij der Onsterfelijke» van de Am sterdamse Continental Bodega, waar jc alleen bij mag als je erg groot cn belangrijk bent. Er wordt dan zelfs een sherry naar je ver noemd. zodat iedereen het verschil tussen Ko en andere onsterfelijken in één teug kan proeven. schallen, worden om tien voor elf op Nederland 2 sterren en liedjes op het scherm even voorgesteld. Van die zeventien noemen we al- rast de pakkende titels 'Tom Tom Tom' (Finland) en 'Baby Baby (België). Ook de moeite waard is trouwens de Franqaise Martine Clémenceau, die het na Vicky Le- andros' succes 'Après toi' nu hele maal 'Sans toi' gaat proberen. Een brandend probleem snijdt Nie- meyers Pijprokers Magazine aan: dankt Popeyc zijn superbrute kracht aan dc' altijd uitkomst bren gende spinazie of aan zijn onaf scheidelijke pijp? Hoewel de feiten er op wijzen dat deze 'merkwaardige zeeman met zijn ruwe omgangsvormen' (behal ve dan tegenover zijn aangebedene, de immer charmante Olijfje) on middellijk en uitsluitend na het nuttigen van een blik niet-diepge- vroren spinazie over bovenmense lijk functionerende spieren blijkt te beschikken, filosofeert R. van Eyk: 'liet zou ook kunnen dat Popey's enorme kracht wordt opge wekt juist door de combinatie van pijp en spinazie. Dc mogelijkheid bestaat dal Popeye door voortdu rend pijproken sluimerende super kracht in zich verzameld heeft, die zich slechts door reactie bij het consumeren van spinazie een uit weg baant'. Hij heeft dan al gecon stateerd. dat het dc pijp is die Popey dikwerf redding brt'ngt als de zeeman door de lage listen van zijn tegénstandër niet in staat is het blik met behulp van handen of voeten zelf in te nemen. "Meer dan eens verschaft de spinazie, nadat het blik soms op wonderbaarlijke wijze is geopend, zich toegang tot Popeye's innerlijk via de pijp'. Van Eyk tekent bij dit verhaal nog aan, dat du tekenaar Elzie Segar, die Popeye in 1929 bedacht en op napier zette, zelf ook een pijp rookte, precies dezelfde als die waarmee hij de zeeman opscheepte. Geen krumn.d bouwgrond is er meer over in Vaals. Wat er nog was. is op de bon gegaan en wte de meeste punten up zijn 'bon kaart' verzameld heeft, mag een van de elf overgebleven stukjes grond kopen om er een huis op te zetten. Al eerder besloot de gemeenteraad van Vaals geen bouwgrond meer te verkopen aan buitenlanders, voor namelijk Duitsers van nét over de grens die heel wat goedkoper in Vaals terecht konden dan thuis. En zo bleven er nog elf stuk jus gemeentelijk grond over. geschikt voor elf particuliere eengezinshui zen. uitsluitend te koop voor ge meentenaren. Omdat er zich geen elf. maar vierentwintig gegadigden aanmeldden, besloot de gemeente urgentiepunten uit te delen: één punt voor slechte huisvesting, één punt voor gezinnen met twee of meer kinderen, één punt voor wie vanuit een woningwetwoning naar een eigen huis wil overstappen en bovendien een halve punt extra voor wit' al vóór 1 januari om bouwgrond had gevraagd. De elf die op die manier de meeste pun ten in de wacht gesleept hebben, zijn de gelukkigen geworden die de laatste nieuwbouw-koophuizen van Vaals zullen bewonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5