Doctor Warns neemt afscheid van het R'dams zeehospitium ze zeggen. Veense kwekers willen aktie streekplan plassengebied Wethouder Houtsemi kreeg duimstok Raad Rijnsburg geeft krediet Oudheidkamer Middenstand verontrust over winkelcentrum Kort nieu uit de regih- i» 31 Bromfietsdieven kwamen niet ver Marktberichten TROUW/KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 REGIO HOI Bekwaam specialist en enthousiast werker KATWIJK AAN ZEE Het zal straks vreemd zijn wanneer hij er niet meer is. Want het Zeehospitium en doctor Warns waren voor velen bijna onafscheidelijk met elkaar verbonden. Merkwaardig ge noeg, sluit bij zijn vertrek ook het t.b.c.-sanatorium, waarvoor hij jarenlang, als specialist^ enthousiast heeft gewerkt. 'Ik voelde me, bij de andere zeven broers en zusters, net als het kind rekend op diezelfde dag sloten de van m'n grootouders', herinnert hij zich. Op de h.b.s. vond hij zijn aanstaande vrouw, die in dezelfde klas zat. Een andere klasgenoot was een zoontje van professor Laqueur. 'Ik kwam daar vaak thuis. Die professor heeft me ervan afgebracht om biologie, m'n lie velingsvak, te gaan studeren. Word toch arts, zei hij altijd, in biologie is geen droog brood te verdienen. Die professor Laqueur was wel een praktisch man; hij heeft ook Organon opgericht. Ik heb zijn raad gevolgd en er nooit spijt van gehad. Begin 1934 was ik met m'n studie aan de Amster damse universiteit klaar. Eerst heb ik een tijd waargenomen en me daarna als huisarts in Amsterdam gevestigd. Maar dit bevredigde me op den ,duur toch niet. Je moest overal een specia list bijhalen. Ik ben zélf in mijn hart specialist'. Via relaties is hij in de tuberculose terechtgekomen. In die tijd was die nog altijd een gevreesde ziekte. En toevallig verdwijnen de laatste her stelde patiënten uit het Hos, tegelijk met doctor Warns. Hij behoeft dus zijn levenswerk gelukkig niet te over leven. Het sanatorium wordt gesloten. Van jongs af aan was hij een groot natuurliefhebber, kende Heimans en Thijsse uit zijn hoofd, zwierf door de lage landen rondom Amsterdam, z'n geboortestad, hield al vroeg een zoet wateraquarium met allerlei slootdie- ren en planten. Nog altijd is de natuur één van zijn grote hobby's; een schelpenkollektie, een geweldig tropisch aquarium en zijn kennis van de duinflora demonstreren het. Maar die grote vissenbak gaat weg. 'Nee, ik houd geen dieren meer, ik wil vrij zijn, voor muziek en studie, reizen, fotograferen'. Het viel nog niet eens mee, na het grote huis op het Zeehos-terrein een nieuwe woonplaats te vinden. 'We wilden hier graag in de buurt blijven, onze getrouwde kinderen wonen in de omgeving en Katwijk hebben we al tijd heel aardig gevonden. Het is tenslotte Rijnsburg geworden. De nieuwe wijk Frederiksoord is niet zo druk en ligt toch centraal. We komen daar in een voor ons heel geschikte woning. Nou ja, zo'n landgoed als hier krijg je natuurlijk niet terug'. Het werd op den duur in het Hos wel heel erg druk. Als je dan aan de top van zo'n enorm bedrijf staat, en je moet je ook met velerlei andere za ken, buiten het eigenlijke medische werk om, bemoeien, da kan de maat wel eens vol raken. 'Ik kreeg iedere week zo'n tweeën twintig specialisten, die ieder hun ei gen gebied bestreken; ik voelde me daar gewoon een leek. Na een paar jaar kun je, bij wijze van spreken, geen kies meer trekken. Ik beunhaas niet, maar verwijs de gevallen buiten m'n eigen specialiteit door naar de consulenten'. Superspecialist Doctor Warns is eigenlijk super-speci alist. Zijn gebied beperkt zich tot een onderdeel van de t.b.c., de gewrichts- tuberculose. Hierop is hij, november 1945, in Groningen, ook gepromo veerd: 'Bloedonderzoek bij skelettu- berculose'. Op 3 maart 1908 werd hij, als enig kind uit het tweede huwelijk van zijn vader, geboren. Vader, een gemeente ambtenaar, was toen al vierenvijftig. Gennep en Laren 'Uit Amsterdam ging ik naar Gennep. Maria-Oord, een groot sanatorium, be stemd voor de nazorg aan genezenden, die door werktherapie weer naar het gewone leven werden teruggebracht, maar dit nu nog niet aan konden. Dit werk sprak me aan; mensen met be perkte mogelijkheden, die op een laag pitje leefden, te helpen. Later wéér, want na de Lb.c.-periode kregen we de spastische patiënten'. De voorbereiding voor zijn Katwijkse bestemming vond dokter Warns in Laren, het Julianaoord, waar speciaal de zieken met gewrichtstuberculose werden behandeld. Zes jaar lang was hij hier eerste geneesheer. In het Rotterdamse Zeehospitium in Katwijk volgde hij op 1 mei 1942 mevrouw dr. Van Dorp als geneesheer-directeur op. Het Hos, op 4 april 1908 door konin gin Emma geopend, was door de Rot terdamse tuberculose-vereniging be doeld als een kindersanatorium voor gewrichts-tb.c. 'Het zat me niet erg mee. want uitge- nog wel voor anderhalf jaar. Dit gaf Duitsers de boulevard af. Ik kon het werk beginnen met in drie weken de paviljoens te ontruimen. Daar werden landmijnen omheen gelegd. De kinde ren brachten we zolang in de school onder. Onze grote voorraden van hout en glas stopten we in kelders. Later verdwenen ze in pakhuizen; dan zou den we na afloop van de oorlog dadelijk kunnen gaan bouwen. Alles clandestien natuurlijk, want het mócht niet'. 'Binnen een half jaar waren we met alles weg. naar Paterswolde, in een familiehotel. Achteraf was ik er ziels blij om. Het waren daar heel aardige mensen, die liever hun hotel voor een goed doel dan voor de Duitsers af stonden. Ze hebben ons op alle manie ren geholpen, we konden alles krij gen, er was geen voedselgebrek. En het gebouw lag bovendien schitterend aan het meer. Ik ging m'n visites maken per kano. Hier hadden we 160 patiëntjes, daar liep het nog tot 200 op. Achteraf gezien was het een mooie tijd'. Uniek in Nederland 'In 1945 kwamen we terug, konden toen aan het gewone werk beginnen, moderniseren en uitbreiden. Er was een ontzaglijke vraag. We begonnen met barakken in 1946. Tot 1952 is alles verbouwd. Het Hos werd nu een sanatorium voor Alle leeftijden en voor alle vormen van t.b.c., dus ook van klieren, longen, nieren, enzo voort. Deze combinatie was uniek in Nederland. Het patiëntental was in 1952 gestegen tot 360'. 'De volgende omschakeling vond in 1956 plaats. Er heerste in dit jaar een kinderverlamming-epidemie. De pa tiëntjes lagen verlamd in de zieken huizen. Toen is bij ons de revalidatie- idee opgekomen. Wij zouden die kin deren kunnen helpen'. De neergang van de tuberculose is een hoofdstuk apart. 'Na de oorlog hadden we nog een lange wachtlijst en in 1956 al 30 lege bedden. Pas na 1945 was de behandeling van de oorzaken mogelijk geworden, werd de aanval rechtstreeks op de tuberkel bacil gericht. Het begon met een enorm aantal stoffen, die meestal veel te giftig waren. Maar het werkelijk goede geneesmiddel bleek de strep- tomycine, de zwam. die de bacil doodt. Zo veranderde het behande lingsbeeld totaal. Nu werd de verwek ker aangetast. Vroeger raakten hele gezinnen door kuren uit elkaar, als het meeviel, toch ren; zo erg gemakkelijk gaat het ook problemen waarbij het hele menselij ke leven was betrokken. Nu kunnen de patiënten in drie maanden met succes worden behandeld; dit kan thuis gebeuren. Ze zijn ook niet meer gevaarlijk voor anderen. 'De oude geneeswijzen waren lapmid delen, zoals vegetarisch leven, koude baden nemen, bij heel lage temperatu ren slapen. Ik heb dat nooit begrepen. De tuberkelbacil kan niet bevriezen in het lichaam, ook niet aan de zuidpool en open t.b.c. genees je niet met zeelucht. In die tijd kiftte men echt over bijzaken, maar het was uit onmacht. Men kón niet anders'. Met dat al is de t.b.c. nog niet helemaal verdwenen. Wel heeft Ne derland de laagste cijfers. Van twee zijden, gastarbeiders en door zwerven de jongeren, die ook naar het midden oosten trekken, dreigt nog altijd ge vaar. Ze kunnen hele groepen mensen infecteren. In Duitsland en ook in België zijn de t.b.c.-cijfers veel hoger dan in Nederland en de skandinavi- sche landen. Wat dit betreft, wonen wij hier op een gezondheidseiland, niettegenstaande ons ver van gunstig klimaat. In september 1956 was het Zeehospiti um de eerste inrichting, die met polio- revalidatie begon. 'Na anderhalf jaar was er geen polio meer; zo'n epidemie loopt vanzelf af, als die door vaccina tie wordt gecoupeerd. Daarmee hield ook de noodzaak van deze revalidatie op en we zijn toen overgeschakeld naar algemene revalidatie. Ook de t.b.c. liep verder terug. Dokter Sj. Vos. de eerste geneesheer, is eind '60 nog als longarts begonnen. Daarna ging hij algemene longziekten als kan ker en chronische bronchitis behande len. Dit groeide uit tot de longkliniek met 65 bedden'. 'Maar in 1961 zijn we weer omgescha keld. Mevrouw Van Walsum, echtge note van de Rotterdamse burgemees ter, kwam vragen of we de zwaar lichamelijk gehandicapten, die niet meer thuis konden blijven, wilden opnemen. Dank zij ook een grote jubileumgift van het 25-jarige Feyen- oord-stadion konden we toen een tweede internaat bouwen. Op 't ogen blik worden 74 zwaar gehandicapte mensen in zes voor hen aangepaste internaten verzorgd'. kijken in de kantine van de voe vereniging R.C.L. Stagneert het werk bij al die uitbrei dingen niet door personeelsgebrek? 'Nee, dat kan ik niet zeggen. We moeten natuurlijk wel tijdig adverte- weer niet, maar van werkelijke stag natie is gelukkig geen sprake'. Dokter Warns is een kleine anderhalf jaar geleden als directeur gestopt. 'De combinatie directeurs- en medisch werk werd me te veel. Met 290 perso neelsleden zijn wij de grootste werk gever in Katwijk 'Ik voelde me burgemeester van een klein dorp, meer dan medicus en t.b.c.-specialist. Met het personeel steeg het aantal problemen. Bovendien had ik niet alleen hier, maar ook in andere plaat sen, zoals Rotterdam en Dordrecht, consultatiebureaus. Ik werkte te hard, want ik kan niet stoppen als ik er gens mee bezig ben'. Hij kon het bedrijf overdoen en het medische werk houden. En juist nu loopt het sanatorium af. Een paar genezende patiënten zijn er nog; die wachten tot ze naar huis gaan. Ik heb me verder alleen nog met de bouw plannen bezig gehouden. Daar hebben ze de naam bouw-coördinator voor bedacht' Het lijkt er op alsof dit hele verhaal over het Zeehospitium en niet over de scheidende dokter Warns ging. Toch is het geen vergissing, want deze bekwame specialist, deze enthou siaste werker was de ziel van het Hos. Zijn verhaal is het verhaal van het Zeehospitium. Na het afscheid zal hij zich niet vervelen. 'Ik heb eigenlijk te veel hobby's, bekent hij zelf. Ook muziek en reizen, naar Frankrijk en Italië, horen er bij. 'Ik houd veel van de romaanse architectuur, voel me thuis in Toscane, in Siena en omgeving'. Hij vindt muziek de hoogste kunst. Maar architectuur is immers óók mu ziek, maar dan in steen, in de ruim te Vele vrienden, kollega'^ en ook dank bare patiënten, zullen hem vrijdag tussen drie en «vijf uur n.m., in de eetzaal van het Hos de hand komen drukken, op de receptie, hem door het bestuur aangeboden. Johan van Wolfswinkel Hogere omzet veiling EMM ROELOF ARENDSVEEN Tijdens de algemene ledenvergadering van de Coöp. Bloemenveiling 'E-M-M.-Roelofarendsveen' overzag voorzitter A. H. Verdel de resultaten van liet afgelopen jaar. Be houdens een teleurstelling inzake de tulpen is 1972 toch niet ongunstig geweest. Roelofarendsveen mag zich dan geen grote veiling noemen, maar neemt met een omzet van 20.803.859,09 toch een be langrijke plaats in. ADVERTENTIE Kinderen creatief bezig in peuterspeelzaal 'Ot en Sien', Pieterskerkchoorsteeg. RIJNSBURG De Partij van de Arbeid verklaarde tijdens de raadsver gadering het niet eens te zijn met b. eo w. om aan het aannemingsbedrijf Hennipman uit Leiderdorp grond te verkopen tegen een prijs van schraal 100 per m2. welke prijs volgens de heer De Mooy veertig gulden lager lag dan de berekende kostprijs. Uit de discussie bleek dat de oppervlakte 800 m2 groter was dan eerst in de bedoeling lag. De grond was oorspron- gelijk bestemd voor openbaar groen. Burgemeester B. H. Koomans merkte op de plantsoenendienst op deze ma nier te ontlasten. De heer Mooy wees er op dat nu de mogelijkheid om speelweiden aan te leggen, is verke ken. Ook de heer C. Kralt (ARP) was een tegenstander. 'Ik ben altijd al tegen de grootte van de kavels geweest. De Rijnsburgers worden uitgeschakeld, want een villa van 250.000 kan niemand zich permitteren. De Rijns- burgers moeten te veel in hun bedrij ven investeren', aldus de heer Kralt. De firma Hennipman wil op de grond zeven villa's en bungalows bouwen. Wethouder De Mooy wees op de kri tiek die b. en w. de laatste tien jaar nogal eens hebben gehoord: 'Plan West was niet best, Frederiksoord deugde niet. Wij bouwen te snel en te veel. Toch meen ik dat wij verant woord en goed hebben gehandeld. Rijnsburgers kijken graag de kat uit de boom. Daarna willen ze wel', aldus de wethouder. Het voorstel werd daar na goedgekeurd. Geen bezwaar ondervond het voorstel een bedrag van 24.500 beschikbaar te stellen om de bovenverdieping van het vorige postkantoor tot oudheidka mer dn te richten. De heer T. Kralt (CHU) vroeg om nu al bepaalde voor werpen waarvan vaststaat dat zij het nageslacht inzicht zullen geven hoe men nu leeft, een plaats in de oud heidkamer te geven. In nauwe relatie tot dit voorstel stond de verbouwing van de beneden verdieping van het pand en de subsi diëring van de stichting van de open bare bibliotheek van de CJMV. Hier voor zal bijna 25.000 geïnvesteerd moeten worden. De lasten zullen dan. inclusief de huur, per jaar ongeveer 4564 zijn, wat volgens b. en w. een te zware belasting is. Over 1972 werd per uitlening een subsidie van 7 cent verleend. Al met al zal het nadelig saldo 7000 bedragen. Geen der raadsleden had bezwaar tegen een ver hoging tot 15 cent. Verwacht wordt dat tijdens de volgen de vergadering een voorstel op tafel komt betreffende de watervoorziening ten noorden van het kanaal. Met na me de waterdruk laat veel te wensen over. De grote zondebok is de groen teveiling, met de peenwasserij. Er zijn twee mogelijkheden een oplos sing hiervoor te vinden. De heer Trampert beloofde spoedig een uitge werkt rapport aan de raad te zullen aanbieden. NOORDWIJK De politie arresteer de een 16-jarige jongen uit Noordwij- kerhout, die aanvankelijk weigerde informatie te geven omtrent de her komst van de door hem bereden bromfiets en ook niets wilde zeggen over zijn eigen identiteit. De jonge man, die onder invloed van alcohol verkeerde, werd in de cel opgesloten. Na veel speurwerk slaagde de politie er in de naam en het adres van de arrestant aan de weet te komen, zodat de ouders op de hoogte konden wor den gebracht. De brommer bleek bij een Noordwijkse dancing te zijn ge stolen. Ook werd een 16-jarige Hage naar aangehouden, omdat men twijfel de aan zijn bromfiets. De jongen sloeg op de vlucht, maar kon in het Vinkenlaankwartier opnieuw worden gegrepen. Hij bekende de brommer te hebben weggenomen met de bedoeling er op naar de residentie te rijden. SASSENHEIM Jubileum. De firma W. Noordermeer viert dit jaar het 75- jarige bestaan. Deze viering vond on langs op bijzondere wijze plaats door de heropening van de zaak aan de Hoofdstraat. Hot interieur werd ver nieuwd en gemoderniseerd. Het voorlopige veilingpercentage voor 1973 werd vastgesteld op 5,5 procent plus 0,5 procent verplichte storting op het ledenkapitaal. Akkoord ging de vergadering met het voorstel van de heer A. W. J. Wubben tot verhoging van de financiële vergoeding aan le den van bestuur en raad van toezicht. Direkteur der veiling, A. R. Meima, deelde mee dat 1973 goed is begonnen en een hogere omzet van bijna een miljoen ten opzichte van de gelijke periode in 1972 is verkregen. Uitvoerig ging de voorzitter in op het uitgebrachte rapport inzake 6trukti*ir en rentabiliteit en financiering van de westeuropese sierteelt. Voor de eigen veiling dient aandacht te wor den besteed aan verbreding van het assortiment. In de Kring Bloemenvei lingen wordt gezocht naar een betere en meer doelmatige samenwerking tussen de bestaande veilingen. Vooral bij afzetmoeilijkheden kan een hechte organisatie van groot belang zijn voor de ondernemers. Spanningen Vervolgens sprak adjunkt consulent voor de tuinoouw ir. W. F. S. Duffues die constateerde dat in dit gebied van Zuid-Holland nogal spanningen waren op de bedrijven, vooral ook gezien de achtergrond van het nieuwe streekplan. Toch zag hij nog wel mo- Burgerlijke stand Leiden LEIDEN Geboren Patricia A A d v P J M de Ridder en J W van Rijn, Marc z v G S J Laemers en A M Boers, Adrlana d v B van Gunsteren en A A Faas, Marlëlle d v H Blnsbergen en E L de Bruin. Overleden: C W M Bolstier geb 30 dec 1887 geh gew met M Velthuijsen: H Viele geb 4 apr 1890 e v A Stikkelorum; A T van Duyvcnbode geb 26 jun 1931 e v A Meijvo. gel: G Kramer geb 20 dec 1926 man. Gehuwd: EMC Kaak en M Jojic. 115. Strelitzja 250-310. Valota 165. gelijkheden door tijdig over te gaan tot uitbreiding, 'daarbij profiterend van de mogelijkheden voor rentesub sidie. In de rondvraag spraken diverse aan wezigen hun misnoegen uit over de onbevredigende gang van zaken bij het ter visie leggen van het streek plan plassengebied. Vooral veront waardigd was men over het feit dat bij de gehouden hearing-avonden toe zeggingen zijn gedaan een reserve tuinbouwgebied voor Roelofarends- Koren en solisten werken mee aan Matthaus Passion KATWIJK AAN ZEE Het chr. gemengde koor 'Hallelujah' en het meisjeskoor 'De Lenteklok jes' geven samen met vokale- en instrumentale solisten en het Ge westelijk Orkest, onder leiding van Johan Admiraal, op dinsdag 3 april, 's avonds half acht in de Nieuwe Kerk een uitvoering van Bachs Matthaus-Passion. Annette de la Bije (sopraan), Elisa beth Cooymans (alt, Willy van Hese (tenor) en Ruud van der Meer (bas) zingen de aria's, resp. kleine partijen. David Hollestelle (bas) en Chris van Woerkom (tenor), resp. de Christus- en evangelijist-partij. Jos Carpay (or gel) en Tijn van Eijk (clavecimbel) verzorgen het continuo. Zoals men weet, volgt Bach de hoofd stukken 26 en 27 van het Mattheus- evangelie, in de duitse vertaling van Luthcr. De uitvoering eindigt om ongeveer kwart voor elf. NOORDWIJKERHOUT Het winkel centrum, dat in het in uitvoering zijnde plan Victor III is gepland, tekent zich zij het alleen nog maar op papuer reeds af. Naast een supermarkt en enkele winkels komen er een bankfiliaal en een restaurant. De heer F. Groot (KVP) sprak in de raad over de verontrusting van de middenstand over de ontwikkeling van het winkelcentrum. Naast de be staande cash en carry-zaak in de Ha venstraat komt er eenzelfde bedrijf in de Zeestraat. En dan nog het winkel centrum. Wethouder P. C. Heemskerk toonde met cijfers aan, dat de werke lijke winkelruimte in Victor III niet veel groter zal worden dan is gepland. Tijdens de rondvraag zwichtte de meerderheid van de raad onmiddellijk voor een voorstel om voortaan om acht uur 's avonds te beginnen in plaats van half acht. In bewerking zijn of worden genomen plannen om iets te doen aan vakantie bezigheid voor de schooljeugd, aan de subsidiewijziging voor de Openbare Bibliotheek, aan het vervoer van be zoekers van de hartpatiënten in het Hartcentrum in Leiderdorp. veen aan te wijzen, zonder dat men daar nu op heeft gereageerd. Gesugge reerd werd een handtekening-aktie te houden onder de agrarische bevol king, om kracht bij te zetten aan de verontwaardiging die men kenbaar wil maken aan het adres van G.S. ROELOFARENDSVEEN Bloemenveiling 27 maart Anjers 17-36, Rozen Garnette. Carol, Spanish Sun 14-22, Douchka, Carina, Zorina 18-25, Sonia, Prominent, Belinda, Motrea, Super Star 34.43, Annabell, Esther Ofarim 25-27, Alstroemcria 80-85, Forsythiatakken 33-40 p.St., Gerbera's 31-35. Anthuriumbloe- men 1.10-1.75 i p.st., Chrysanten-jaarrond 2 05-2.60, Irissen 1.15-1,55, Anemonen 55-80, Freesia's 1.05-2.50, Lathyrus 1.90-2.70, Tri sanjers 2.10-2.15, Narcissen-glas 60.1.15, idem buiten-narcissen 17-40, Tulpen Apel doorn, Montparnasse, Gudoshnick. Bonanza. London. Oxford. Lucky Strike. Orient Ex press. Koning Wilhelmina 1.00-1.45, Preludi um. Prominence. Bellor.a. v. d Eerden, Cassini. Golden Eddy, Blenda. Lustige Wit- \ve 65-1.25, Aladdin 1.55-2.05. Charles. Karei Doorman. Sweet Harmonie. Golden Apel doorn. China Pink 1,30-1,80. West Point 2.25- 2,40, Dubbele tulpen 70-1,25 per bos. LEIDEN Leidsche Coop. Groente- en Fruitveiling. 28 maart. Appelen 58-95 Aar dappelen 18 20. Andijvie 96-123 Snijbonen 420-570. Kroten 80. Prei 46.98. Rabarber 117- 167. Spruiten A 137-140, B 97-102. Paprika 41-146. 'Tomaten A 30,40-31,20, C 28,70-29.30, CC 24,40-24,80. Uien 74-80. Witlof 168-173 Komkommers AA 82-89, A 66-68, B 58-60, C 46-49 E 34-36, F 31. Sla A 18-23, B 14.16 Peterselie 37. Raapstelen 6-15. RadiJ s27-42 Selderij 6-22. BESOMMINGEN IMUIDEN IJMUIDEN per 1 kg in guldens: tarbot 10.12-9.92; grote tong 6.73-6.50: grootmiddel tong 8.75-8.22: kleinmiddel tong 8.69-8.52 tong I 9.80-9.51: tong II 9 69-9 50: per hoog in guldens: roggen 52-41; per 50 kg in guldens: schelvis 1 69; schelvl 2 69-67; schelvis 3 70-56, schar tong 57; tarbot 402. 372; schar 150; wijting I 70-50: haring 26.40; schol 1 77-63; schol 2 88-78; schol 3 98-83; schol 4 70-63: kabeljauw 1 98-78: kabeljauw 2 180-81; kabeljauw 3 143-84: kabeljauw 4 138-84; kabeljauw 5 108-64: koolvis 1 38. koolvis 3 40-37, koolvis 3 45-40; koolvis 4 41- 38: bot 26-18 50; griet 232.210; heek 2 220; heek 3 51: kleine lommen 46; poontjes 29; makreel G2; kuit 84-75; haai 71-32; blanke koolvis I G8-65: blanke koolvis II 84-81. Aan de woensdagmarkt werden te IJ- muiden aangevoerd: 870 kg tong, 4 kisten tarbot, 122 kisten kabeljauw, '304 kisten koolvis, 9 kisten leng, 57 kisten schelvis, 55 kisten wijting, 338 kisten schol, 2 kisten schar, 2 kisten haring. 5 kistn heak en 51 kisten diversen. Aan de woensdagmarkt werden de volgende besommingen gemaakt: Kat wijk 135 29.000. Kw 178 1.150, Urk 78 2.900. Elburg 28 4.900. Volendam 9 1.800, 15 2.800, 19 4.50, 25 4.9, 46 2.60, Wieringen 49 97, Wieringen 137 960, Ierseke 25 1.200, IJmuiden 1 1.380, IJmuiden 7 590, ZL 6 1.550. SCHEVENINGEN 28 maart. Besommingen kustvissers: SCH 19 1540, SCH 64 5550, SCH 65 7570. SCH 96 2920, OD 4 7150. OD 7 7210, Z 588 13 060. YE 52 320. Noteringen per kg: tong g 6,50-6,63, tong gm 8,26-8,75. tong km 8,51-9,04. tong I 8,68-10,73. tarbot I 9.90-10 tarbot II 7-7,45. tarbot III 6.65-6 85. tarbot IV 6 55-6.85, griet I 4.50- 6,10, griel II 3 80-4 80 Verwachte ..anvoer vi or donderdag: uit de Noord SCH 106, ca 15 kustvissers. dat veel mannen bij Waals Komen kijken waar hun vrouw blijft... HAARLEMMERSTRAAT 114-120 TEGENOVER DONKERSTEEG KOUDEKERK Modeshow, rfiol Niekerk v. d. Boom uit Alphen den Rijn gaf voor de leden van n d< afdeling van de Bond van Plattelj roors; vrouwen een fleurige modeshow. ivcja evenement vond plaats in 't Voot Het lederwarenmagazijn van F. en d. Voort in Koudekerk toonde hit et li de mooiste tassen met daarbijbehc jnani de schoenen. rojjj, LEIDERDORP Op donderdag |rcig< maart om 8 uur vergadert de Be? nc(jc dingscommissie Voorhof in get p 'Irene' aan de Hoofdstraat. Bespr? c van het op 7 februari 1973 aai iisb£ Provinciale Planologische Comm >elijk aangeboden ontwerp-bestemmings _n(j( 'Voorhof'; bespreking van de ver! lingstekening van plan 'Voorhof'. Jcs' LEIDERDORP Boomfeestdag, jaan vrijdag 30 maart zullen ca. 400 6e laSe leerlingen van 9 scholen in Lei erstt dorp bomen planten in het Sport icbb Recreatiepark 'De Bloemerd'. onf£ manifestatie begint om 9.30 uui zal omstreeks 12 uur afgelopen an In verband met het grote aantal 1RP lingen zal, terwijl de ene groep p (nge de andere groep naar enkele I jjnc| oor LEIDERDORP Eerste paal tw ,cfa' school Binnenhof. Op 30 m 'orn 's middags om vier uur, gaat de et ood paal voor de fundamenten var |c h tweede school Binnenhof de grom )|t De school, een zes-klassige t school, met in hetzelfde gebouw 111 twee-klassige kleuterschool is bestnoei voor protestant-christelijk ondei ran en zal verrijzen aan het Van Alp y.c plein. De bouw is gegund aan Aj mer Noorlander B.V. De bouwkcICISI zullen, exclusief de kosten van in ent ting, plm. 950.000 bedragen. De )Ch; ning van deze school is begin no n ber te verwachten. NIEUWKOOP Groene Kruis. dens de gisteravond gehouden jaai gadering van 'Het Groene Kruis' Ieids voorzitter D. H. van der Vaart mt uni deeld, dat in het Woerdens Vei )Cia een stichting is gevormd, die rij |cst bejaardenwoningen, alsmede een meenschapsruimte gaat bouwen, no^ ter gebouw 'Beatrix'. Deze gem ie 1 schapsruimte zal gebruikt worden net wijkgebouw voor de beide kruist vat nigingen. De jaarvergadering werd door slef'u' 22 van de 1190 leden tellende ve om ging bijgewoond. ;rir Uit het jaarverslag van de secret iee] de heer Van Lente, bleek dat beide wijkverpleegsters Verkade i d Waal in 1972 5985 huisbezoi vill hebben afgelegd en dat 75 maal ou sultatiebureau en kleuterbureau \J.en gehouden. Aan contributieverhoging zal niet VCI te ontkomen, want als het nieci gebouw in gebruik wordt genomei jic de contributie van 20 minstens f 30 moeten worden opgetrokken. De aftredende bestuursleden. D. d. Vaart, H. Niesing en D. Sder werden herkozen. (koi RIJNSBURG Uit een wonlnfhcl Frederiksoord zijn in nachtelijke |foc I 1000 en enige waardepapieren 'vreemd. Het was mogelijk on gen binnen te komen doordat vergf* was de achterdeur af te sluiten Een bedrag van 300 dat was o Jc, borgen in een bergmeubel in woning aan de Oude Vlietweg is dens de afwezigheid van de bewd *al verdwenen. Dit moet gebeurd zijl at de avonduren, terwijl de deuren C| de gebruikelijke wijze waren geslo VALKENBURG Het Comité jaardenzorg Valkenburg hield in Dorpshuis een bejaardenmiddag oi leiding van mevrouw Van 't W Zijlstra. De heer en mevrouw Heus vertoonden fraaie dia's van reis naar Israël. VALKENBURG De Peuterspeel te Valkenburg heeft officieus intrek genomen in de oude klei school. De Stichting Peuterburg h van het gemeentebestuur de besr king gekregen over 2 lokalen, lokaal wordt gebruikt als 'leslol Het andere als speelzaal. ■Waa Ic >k.ii Volgens het aktiecomité komt er een flatgebouw op 20 meter afstand van I staande woningen. Wethouder Houtsma heeft het over een afstand van on|J veer 35 meter. Van het aktiecomité kreeg hij nu een duimstok, aangebod op een kussentje, om de zaak nog eens goed na te meten. NIEUW-VENNEP De heer R. Groenvelt van het aktiecomité Nacht schadestraat, overhandigde wethouder A. C. Houtsma, na afloop van de hoorzitting, een fraaie duimstok. Le den van het comité kregen gelegen heid hun bezwaren mondeling nader toe te lichten, nadat zij reeds twee maal de raadsleden per brief hiervan kennis hadden laten nemen. Men is vooral gekant tegen het feit dat twee van de in totaal zes flatgebouwen (totaal 72 woningen, waarvan 24 bin nen het kader van de woningwet) op een plaats komen waar nu een plant soen is en kinderen spelen. Ook ver wacht men een parkeerchaos in de buurt als de flats eenmaal bewoond zijn. Het worden 2- en 3-kamerflats vl onvolledige gezinnen. In mei zall raad over de verkoop van de gr» beslissen. Het bestemmingsplan I teert al van 1963. De leden van de raadscommissie hl den om de hoorzitting verzocht, 4 onder voorzitterschap stond van raaj lid J. Th. Keisers. Sommige lei bleken wel gevoelig voor de argumj tatie van het aktiecomité. Beken wordt nog of het mogelijk is de t«j flats die het dichtst bij de bestaan woningwetwoningen staan, andersl situeren, zodat ondermeer de spej ruimte voor de jeugd kan blijvf gehandhaafd. De raad zal in mei een uitspraj doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 4