Blanke Afrikaner kerken zijn het oneens over GOS-resolutie Psychiater en pastor Liturgische katerns hij nieuwe liedboek Doodvonnis priester om doopbediening Trouw K wartel Voor ruim vijftig mille geroofd uit etalage juwelier Huursubsidie hoger Bevestiging vonnis van tien jaar gevraagd Nota-Scheveningen in april openbaar vandaai Beroepiugs- werk Protestantse groft in Brazilië Boekenetalaé TROUW/KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 KERK/BINNENLAND Prof. Pont tegen 'gezamenlijke aanbidding' Van een onzer verslaggevers PRETORIA De drie blanke Afrikaner-kerken hebben moeilijk heden in hun onderlinge verhoudingen naar aanleiding van de re solutie inzake 'gezamenlijke aanbidding' die vorig jaar door twee ervan op de gereformeerde oecumenische synode (G.O.S.) in Syd ney werd aanvaard. De kleine Nederduits Hervormde Kerk (niet te verwarren met de oud ste en grootste Nederduits Gerefor meerde Kerk) moet in april besluiten of zij al dan niet lid van de GOS zal worden. De kerk die destijds bekend werd door het zgn. 'ketterijproces' tegen prof. Geyser (die bezwaar had gemaakt tegen een bepaling in de kerkorde dat alleen blanken lid van deze kerk konden zijn) verzet zich heftig tegen de GOS-resolutie. De voorzitter van de predikantenvergade ring, dr. J. P. Oberholzer verklaarde dat men unaniem van mening was, dat van het traditionele beleid van'af- zonderlijke aanbidding' niet mag wor den afgeweken. De andere twee blanke Afrikaner-ker ken, de genoemde Nederduits-gerefor- meerde kerk en de gereformeerde kerk, zijn bijzonder ontsticht over een artikel van prof. dr. A. D. Pont waarin deze schreef dat de GOS 'ker kelijke integratie, gelijkstelling en vermenging van blank en niet-blank als een noodzakelijke bijbelse eis be schouwt'. Tegen deze lezing van het besluit van de GOS hebben kerkleiders van de beide andere kerken krachtig stelling genomen. Prof. Pont is dezelfde die destijds tot in hoger beroep een proces wegens aantasting van eer en goede naam, tegen hem aangespannen door dr. Beyers Naudé, directeur van het christelijk instituut, verloor en tot een zeer hoge boete werd veroordeeld. Hij had dr. Naudé in een reeks arti kelen afgeschilderd als iemand die gewapende revolutie tegen Zuid Afri ka hielp voorbereiden. Graham over apartheid JOHANNESBURG 'Zuid Afrika be vindt zich nu in een positie waarin de Verenigde Staten twintig jaar geleden waren met de rassenverhoudingen', zo Billy Graham heeft de evangelist Billy Graham blij kens een verslag in Die Burger in Johannesburg opgemerkt. 'Twintig jaar geleden werd in Amerika de toegang tot hotels en restaurants aan de zwarte bevolking ontzegd. Men vreesde, dat zij die gelegenheden vol komen zouden 'overnemen' zodra zij recht tot toegang zouden krijgen, maar dat is nooit gebeurd', aldus de evangelist. Hij was nu naar Zuid-Afrika geko men, zei Graham, omdat twee voor waarden die hij altijd gesteld had, waren vervuld, namelijk dat zijn ge hoor geïntegreerd zou zijn ('in mijn opvatting betekent dit, dat iedereen kan gaan zitten waar hij wil') en dat hij noch iemand anders van zijn team geld zou ontvangen. Een journalist stelde hem de vraag of zo'n geïntegreerd gehoor dat hij nu in Zuid Afrika heeft, hem toch niet met een verkeerd beeld van de Zuidafri- kaanse werkelijkheid naar Amerika terug zal doen gaan. 'Daarvoor heb ik met te veel mensen hier gesproken', antwoordde Graham, 'trouwens, teke nen van discriminatie op grond van huidskleur zijn hier wel te zien. Gis teravond zag ik een blanke vrouw uit een kroeg komen die door twee man nen werd ondersteund, ze was geheel onder invloed van drank en de helft van haar boezem hing eruit. In mijn gezelschap was een zwarte Amerikaan. Hij is een man van God. Iemand liep Prof. dr. A. D. Pont een paar keer om hem heen en keen hem intimiderend aan. De blanke vrouw was aanvaardbaar omdat zij blank is, de neger in mijn gezelschap niet omdat hij zwart is.' New York is volgens Graham het beste bewijs dat mensen van verschil lend ras kunnen samenleven. 'Het is de grootste zwarte stad ter wereld, het is de grootste Spaanse stad, de grootste Italiaanse, de grootste Ierse en de grootste Joodse stad. Maar de mensen kunnen met elkaar overweg. Ik geef toe, er zijn vijf moorden per dag, maar toch kan het, New York bewijst het', aldus Graham, volgens een verslag in 'Die Burger'. opzichte van de niet-blanke, maar wei nig ten goede is veranderd. Dieren G. van Welsum Sinaasappels (7) De boycot van Zuid-Afrikaanse Out- span sinaasappelen is volgens mij een grote fout, omdat hiermede alleen maar de zwarte arbeider getroffen wordt Twaalf jaar geleden begon de Zuid-Afrikaanse regering te werken, aan een plan, om in de landbouwge bieden meer citrusvruchten te gaan telen, want het landbouw plan was te eenzijdig, (mais en tarwe) en door de mechanisatie was er grote werkloos heid ontstaan. De arbeiders, blank en zwart, waren gedwongen, om in de zware Vaaldriehoek-industrie te gaan werken, honderden km. van huis en haard. Met medewerking van de land bouwhogeschool in Stellenbos, werd het landbouwgebied omgezet in citrus- tuinen. Ook vele emigranten uit Ne derland, vonden hier een goed be staan. Om dat in de citruskultuur bijna alles met de hand moet gebeu ren was deze kuituur zeer welkom. De arbeiders konden dichter bij huis werken. Als nu de boycot een succes wordt betekent dat weer grote werk loosheid, vooral onder de zwarte ar beiders. De boeren ploegen het land weer om, en gaan weer gemechani seerd tarwe en mais verbouwen, de wereld prijs ligt hoger van tarwe dan van sinaasappelen. Santpoort Bert de Wolff Sinaasappels (8) De redactie belioudi zich het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Sinaasappels (6) Mevrouw P. J. van Lutsenburg vindt de Leidse actie tegen de Outspan Sinaasappelen 'een groot schandaal' Daarentegen vind ik het een groot schandaal dat de Zuidafrikaanse rege ring de onder haar toezicht staande bedrijven, waaronder ook de sinaasap pel-cultuur schijnt te vallen, gedeti neerden dwangarbeid laat verrichten, zodat de ondernemers daarmede op een goedkope wijze hun produkt kun nen verkrijgen. Ook buiten de gevan genissen in Zuid-Afrika zijn de lonen voor niet-blanken laag en ver beneden die van blanken. Dat de kosten van levensonderhoud ook laag zijn is ge woonweg niet waar. Toen ik nog in Zuid-Afrika was het is weliswaar een goed aantal ja ren geleden waren de lonen en salarissen voor blanken heel wat ho ger dan in Nederland, maar daartegen over stond weer dat ook het levens onderhoud duurder was. De lonen van de 'kaffers' waren daarentegen schandelijk laag en ver beneden de armoedelijn. Weliswaar zijn de lonen en prijzen sedertien aanmerkelijk ge stegen, maar het loon van de niet- blanke is nog altijd relatief laag ge bleven. Dat bij de Outspan actie opvallend veel Engelsen zijn, kan ik niet beoor delen. Wel meen ik dat een Engels- Zuidafrikaanse vrouw van de kwalitei ten als Ruth First, als blank slachtof fer van het regime weet waarover zij spreekt. Zij en haar echtgenoot zijn daarvoor jaren van hun vrijheid be roofd geweest zonder enige vorm van proces. Zij stond ook terecht bij het hoogverraadsproces van 1956. Ook was haar gedurende jaren als journaliste alle publiciteit verboden. Misschien ben ik nu ook in de ogen van me vrouw L. onkundig en verwaand, dit zijn echter de feiten die ik ken en nog veel meèr. Ik heb na mijn repatriëring alles wat er in Zuid-Afrika gebeurde met argus ogen gevolgd en ben tot de conclusie Formatie (2) gekomen dat er daar, en zeker ten De heer Dominicus beweert, dat elke boycot steeds ten nadele van de min der draagkrachtigen werkt. Albert Lu- thuli heeft al in 1960 gezegd, dat de zwarte bevolking bereid is zich opof feringen te getroosten, omdat het vooruitzicht, dat een effektieve boycot een verandering teweeg kan brengen in de apartheid al van veel meer betekenis is dan het eindeloze lijden, waaraan zij onder de huidige omstan digheden zijn onderworpen. (Her vormd Nederland van nov. '72). En waarom begint men geen boycot tegen een ander land met een systeem waar men tegen is? Waarom nu juist Zuid Afrika? Hoewel ik ook tegen veel andere landen ben, ben ik voor de Outspan-boycot, omdat Zuid-Afrika in deze zin uniek in de wereld is, daar de discriminatie hier bij de wet is vastgelegd. Tevens heeft Nederland nog sterke historisch-culturele banden met Zuid-Afrika. De blanke Zuidafri kaan wil vooral de Nederlander graag overtuigen, dat apartheid het beste is wat er van te maken valt. Handelsre laties worden als erkenning gevoeld. Laten wij met de Outspan uit te bannen eens een duidelijk nee laten horen. Dat zal een schok geven en hopelijk in blank Zuid-Afrika tot na denken stemmen. Groningen G. Scheer De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. Buigen voor Den Uyl of, liever ge zegd, PvdA; nee, dat niet. Ik ben het daarmede gedeeltelijk eens. Maar dan óók niet met de liberalen. Waarom was er geen bezwaar tegen het samen gaan met de liberalen? Was dat voor deliger? Er moet samenwerking zijn met wie ook, en erkenning van beide kanten. Vlaardingcn C. M. v.d. Boogert Breuk (3) Maximum-snelheid Iedere maandag treft mij in uw blad weer de lange lijst van dodelijke ongevallen in het verkeer. De meeste daarvan worden veroorzaakt door een te hoge snelheid. Ik vind het onbe grijpelijk dat in ons land nog steeds geaarzeld wordt, een algemene maxi mum snelheid in te voeren. De gevolgen bij een botsing zijn onge veer evenredig met het kwadraat van de snelheid. Evenzo is het gesteld met sliprisico's en bij de mogelijkheid ge vaarlijke situaties te corrigeren. Waarom niet met spoed een algemene maximumsnelheid op alle niet-vier- baans wegen, zoals ook reeds bij onze zuiderburen. In ons kleine landje be tekent het hoogstens enige minuten vertraging waar tegenover staat: min der milieuvervuiling, minder slijtage en kosten aan het wagenpark en een grotere capaciteit van de wegen, om over de meerdere rust van de be stuurder maar niet te spreken. Een vermindering van het grote aantal doden en vermirikten kan dan niet uitblijven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In hervormde kring is een liturgische katern samen gesteld, die toegevoegd kan worden aan het nieuwe Liedboek voor de kerken. Met de bindwijze van het liedboek is daar rekening mee gehouden. Assen R. J. Klok Industriepredikanten De heer J. C. Vermeulen gaf in de rubriek 'Men schrijft ons' van 21 maart een vertekend beeld van de inkomensverhoudingen. Iemand die zonder enige bewijsvoering of zonder nadere aanduiding schrijft over werk nemerssalarissen van 2500,- en 3300.- per maand vertroebelt de zaak. Bovendien doet zo iemand af breuk aan de christelijke arbeidersbe weging, wanneer hij er dan ook nog de bijbel bijhaalt. Uit hun oproep tot steun aan de vakbeweging blijkt dat de industriepredikanten beter besef fen wat de gemiddelde lonen zijn. Ter informatie van de heer Vermeulen wil ik er op wijzen dat het toploon van een vijfde klas bankwerker op een grote scheepswerf 1194,13 per maand is. Wanneer een bankwerker een bruto jaarsalaris van circa 18.000 gulden heeft, dan zitten daar ook de toeslagen voor 17 weken nachtdienst en zes zaterdagen in. Bankwerkers in de klassen drie en vier verdienen uiteraard minder. De katern bevat een aantal liturgische gezangen, een toonzetting van de apostolische geloofsbelijdenis en vijf orden van dienst. Men heeft zich bij de samenstelling van het nieuwe Liedboek op het standpunt gesteld, dat liturgische ge zangen, zoals gezang 37 en gezang 88 uit de bundel van 1938, niet in een liedboek met uitsluitend strofische liederen thuishoren, maar in een dienstboek. Het nieuwe hervormde dienstboek is echter voorlopig nog niet gereed. De katern stelt voorgan ger en gemeenteleden in de gelegen heid, toch enige veelgebruikte liturgi sche gezangen terug te vinden en in de eredienst te gebruiken. Krachtens besluit van de synode bevat de katern slechts drie orden van dienst voor de zondagmorgen. Dat betekent reeds een vereenvoudiging in vergelijking met de vijf orden, die nog in het dienstboek-in-ontwerp voorkomen. De eerste sluit nauw aan bij klassieke gereformeerde patronen, de tweede volgt praktisch geheel orde III uit het huidige dienstboek-in-ont- werp, terwijl de derde orde rekening houdt met liturgische ontwikkelingen, die zich na de totstandkoming van het dienstboek-in-ontwerp hebben voorge daan. Voorts zijn in de katern een orde voor de leerdienst en het avond gebed opgenomen. Er wordt ook gewerkt aan een liturgi sche katern voor de lutherse kerk. Daarin zullen de eigen orden van dienst worden opgenomen met vaste liturgische stukken en aanwijzingen voor de zondagsliederen. Vlaardingen M. Schouten WENEN (Kathpress) In Albanië is een rooms-katholieke priester terechtge steld, omdat hij een kind had gedoopt, wat in dit land streng verboden Is. De geestelijke, Stephan Kurti, was tewerkgesteld in een arbeiderskamp in Lushnje in het zuiden van Albanië. Een vrouw had hem gesmeekt, haar kind te dopen. Hoewel de plechtigheid in het grootste geheim werd gehouden, kre gen de autoriteiten er toch kennis van. De priester kreeg de doodstraf en werd vervolgens door militairen terechtgesteld. Van een correspondent UITRECHT Inbrekers hebben gis teren de etalage van juwelier Schaap aan de Steenweg in Utrecht gedeelte lijk leeggehaald. Hun buit bestaat voornamelijk uit gouden horloges, met een voorlopig geschatte waarde van 50.000 75.000 gulden. De inbre kers hebben een traliehek doorge knipt en een etalageruit uitgesneden. Bij de eveneens tot de juweliersgroep Schaap, Citroen en Van Gelder beho rende zaak Van Gelder Juweliers Dia mantairs in Venlo is enige dagen geleden ingebroken. De directie van de juweliersgroep heeft nu meege deeld, dat zij zich ernstig beraadt over d e toepassing van 'een voor Nederland nieuw systeem van beveili ging'. Van een verslaggever DEN HAAG Per 1 april wordt de regeling voor aanvullende individuele huursubsidie gunstiger door: A) verhoging van de inkomensgrens tot 20.000 gulden (is thans 18.000) en B) verhoging van het plafond van de bijdrage tot 1260 gulden per jaar (is thans 1200). Minister Udink (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft hiertoe besloten in verband met de ontwikke ling van het niveau van de inkomens en die van de huurprijzen Voor een bijdrage kunnen in aanmer king komen de huurders van: een woning waarvoor na 31 maart 1960 rijkssubsidie ïs verleend, een woning waarvan de huurprijs in het kader van de huurharmonisatie al eens met meer dan 6 procent is verhoogd, een woning waarvan de huurprijs be langrijk is verhoogd als gevolg van een ingrijpende verbetering met over heidssteun. ARNHEM De procureur-generaal bij het Arnhemse gerechtshof heeft gisteren bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Zutphen in de zaak tegen de 32-jarige B. S. die op 19 maart vorig jaar de caféhouder T. Poppe uit Ölst van het leven heeft beroofd door met een auto op hem in te rijden. De caféhouder kwam met fiets en al in de sloot terecht waar hij later werd gevonden. De rechtbank te Zutphen veroordeel de S. tot tien jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal vroeg bevestiging van dat vonnis, omdat hij moord bewezen achtte. DEN HAAG De doeleinden-nota met betrekking tot de ontwikkeling van de badplaats Scheveningen zal in april door de bouwcombinatie HGB, Ballast Nedam en Wilma aan het gemeentebestuur van Den Haag wor den aangeboden. Verwacht wordt dat B. en W. van Den Haag op basis van deze nota een principieel standpunt zullen in gaan nemen ten opzichte van de sloop van het Kurhaus. Indien het college bereid is de sloopaanvrage voor het Kurhaus te ondersteunen zal genoemde bouwcombinatie met de Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen gaan onderhandelen. De EMS heeft tot eind juni optie op haar Scheve- ningse bezit verleend. De doeleinden-nota is nog geen stede bouwkundig plan voor de badplaats. Dat zal later worden uitgewerkt aan de hand van de ontwikkelingen. In middels zouden zich nog andere in Scheveningen geïnteresseerde projekt- ontwikkelaars en bouwers bij de EMS hebben gemeld. EXCOMMUNICATIE Het is buiten kijf dat de pul Dor "V 'Sex in de biechtstoel' niet alle enorm uitgekauwd gegeven maar ook een zaak die slechts naturen moet kunnen intere nJeI De 'journalisten', die dit boek n stelden hebben hun vakgenote een slechte dienst mee bewez ijwi waren duidelijk uit op sense y.K. waarschijnlijk belust op de re van zulk een uitgave. Een w;' geheel wanneer men bovendien 0 dat de zaak niet zelden geënscpektf Het Vaticaan heeft intussen alles gereageerd. Of dit versta t ni heeft men waarschijnlijk niet gen, maar hoeft van mij oi want een kerk hoeft niet altijïen eerste plaats verstandig te ha ,atse De kerk heeft een excommu inser. verklaring afgegeven. Dat is k( gd gedacht. Iemand die zo omga tder( wat voor de kerk heilig is hoc n ni in de kerk. Intussen hebben de beide verklaard atheisten te zijn. atheisten die deze verklaring mengde gevoelens zullen hebbekfoed nomen. De drukker was 'protjkva wat dat dan ook in de gegeveizal tie moge wezen. Wel kan mijden afvragen of de excommunicatiejjjrdir ring zo niet een slag in de.es sl wordt? Deze vraag wordt d nc onderstreept wanneer men 1 dat dan voor de zoveelste k wereld gekonfronteerd wordt tfnrri kerk die vrijwel onmiddellijk ban gereed staat wanneer het lijkheid op seksueel gebied terwijl die andere onzedelijkl denk b.v. aan het geweld dat j, kerkleden in allerlei dictatoria geerde landen uitoefenen, c blijft. Is het een wonder blijken dat opnieuw een aant sen afgehaakt aillen hebben, dan ondanks het feit dat ook mening zijn dat sex in de biecorwi een minderwaardige publikatie ÏIDI ng ,iatscl eet1 el stalt rder jcht <g ;ns clerh sdie it d k: rtoe: tvan reao ke f •ens iel bsid NED. HERV. KERK Benoemd tot leraar godsdienfent wijs aan de ch. scholengeme ranc te Katwijk: J. Poort te Leid deze benoeming heeft aangenoiper Aangenomen naar Marsum: Sloot te Oudkerk. Beroepbaar: B. A. Venemans, i straat 49 IV, Amsterdam. GEREF. KERKEN Dll Beroepen Te 'santpoort: H. GrT te Vlissingen; te Zaandam: r Brink, wonenden te Laren v/hW nair pred. op Soemba. Aangenomen naar Enkhuizen:|n e de Bruiijne te Goes. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Pieterbeuren. Kand. J. Kruidhof te Zwolle. ÏIDI 1 n h< onii CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk: P. Beekl^f^ Noordeloos; te De Krim: C. Sobering te Rotterdam-Charloii it d t m Wat een teleurstelling voor de vele kiezers die op één van de confessione le partijen gestemd hebben, nu blijkt dat een breuk is ontstaan in dit blok, doordat de KVP en ARP hun CH- partner niet wilden volgen in haar besluit niet verder mee te kunnen werken aan een kabinet Den Uyl. Men was gezamelijk de verkiezings strijd ingetrokken met één program. Dus samen uit, of samen thuis. Nu heeft de CH gemeend niet langer als bijwagen mee te kunnen werken waarbij dan nog al dat 'geharrewar' over de zetel, al dan niet. En over dat 'gedogen' van het kabinet Den Uyl: had Den Uyl het kabinet Biesheuvel maar willen gedogen, dan was ons veel narigheid bespaard gebleven. De band die met de jaren is ontstaan, vooral tussen ARP en CH, is nu wel krachtig verstoord, dankzij Burgers wijze van formeren. Is dat nu do wens van de kiezers? Er was één program van deze drie de kiezers voorgehouden. Uw ja zij ja, en uw neen zij neen, ook in de politiek. Leerdam J. Steketee door dr. C. Rijnsdorp 'De dokter voor het lichaam, de dominee voor de ziel.' Hoe gemakkelijk zou het zijn, als de zaak zó lag! Dan hoefde de een zich over de 'afdeling' van de ander geen zorgen te maken. Als ze toevallig tegelijk aan het ziekbed verschenen, zou er alleen een kwestie van voorrang zijn: 'Wat is op het ogen blik urgenter, het lichaam of de ziel?' Een beleefd: 'Na u, dokter', of: 'Na u, dominee', zou dan vol doende zijn. Deze volstrekte deling in tweeën, dit dualisme, is evenwel tot op zekere hoogte overwonnen, althans in theorie. Het boek waarvan ik iets ga zeggen: Psychiatrie en Theologie in gesprek gaat over een veel subtieler spanning. De auteurs zijn dr. S. J. Ridderbos (eindredacteur), drs. M. J. M. Koenen, drs. M. Oosterlee, dr. W. van Tilburg en drs. J. G. Veldkamp; het is een uigave van J. II. Kok B.V., Kampen, telt 156 blz. en kost 14,90. Zowel de psychiater als de pastor houdt zich bezig met de geestelijke kant van de totale mens. 'De mens is nu eenmaal evenmin als de wetenschap in stuk jes te knippen' staat er op blz. 9. Maar elke weten schap is alleen mogelijk door beperking, 'aangezien deskundigheid nu eenmaal q.q. stoelt op beperkt heid' (45). De psychiater heeft zich gespecialiseerd in de ziekten van de menselijke geest; het is zijn taak 'de patiënt tot redelijke zelfhandhaving in de huidige maatschappij te brengen' (16). Hierachter doemt de vraag op, of de psychiater op deze wijze niet bezig is het establishment te steunen door de patiënt te helpen zich daaraan te conformeren, zulks volgens 'de armzalige normen van de gemid delde psychiater, die de ziel van zijn patiënt offert op het altaar van de adaptie (aanpassing)' (116). Zo kan de psychiater zijn vak wel empirisch en waardenvrij noemen, maar er wordt in het boek óók gesteld 'dat aan elke psychiatrie een geloofs- beslissing of tenminste waardeoordeel voorafgaat' (112). Zo wordt 'de psychiatrie aan haar voorwetenschap pelijke vooronderstellingen herinnerd' (111) en aan het onontkoombare verband met de ethiek. Dit gebeurt dus door de pastor, en door Frank Lake, psychiater en amateur-theoloog, die in 1966 een boek van 1200 bladzijden heeft doen verschijnen, getiteld Clinical Theology (Klinische Theologie), snle: idei me* intk >ere ROME In Rome maakt m zorgen over de toename van w testantisme in Brazilië. Er zijiit v land nu al meer protestantse ïjoere gers, dan r.k. priesters. Dit het tekort aan predikanten kerken, en de werkzaamheid v buitenlandse priesters. Het Itaig r.k. tijdschrift Aimis noem groeiend aantal protestanten ii lië een regelrechte invasie, die meerderheid in het land wel warring moest brengen. De col ïkan dent van Aimis in Porto Alegur v de een artikel aan het wermi; twaalf groepen zendelingen Paulo, Rio de Janeiro en deer binnenland in. Overal is een van nieuwe kerken van allerleL, i rnnfl dat door Ridderbos en Van Tilburg uitvoerig wordt besproken. Grenzen Aan de andere kant heeft ook de pastor zijn dui delijke grenzen. 'De wetenschap van de pastor is (voornamelijk als exegetisch gezien, C. R.) zal daarom een theologische zijn' (10). Maar een kind begrijpt dat de dominee bij een geestelijk gestoor de zelden in de gelegenheid zal verkeren teksten uit te leggen. Hij moet spreken en handelen van uitgelegde teksten uit; de exegese is hier geen doel, maar achtergrond en middel. De nadruk valt op het spreken over God en Christus, op de verte genwoordiging dus van de transcedente factor, die bij de psychiater buiten de lijst valt. De pastor moet over geestelijke dingen op geestelijke wijze spreken (vgl. 15). En hier zit nu precies de spanning in de verhou ding tussen pastor en psychiater. De psychiater komt met empirie, wetenschappelijk verwerkte er varing dus, de pastor komt met openbaringsgege- vens. Wanneer de psychiater en de pastor toevallig tegelijkertijd bij de geestelijk gestoorde verschij nen, worden met elkaar geconfronteerd openbaring en empirie, geloof en wetenschap, hemel en aarde. De spanning wordt nog, een tikkeltje vergroot doordat 'de pastor juist als pastor vaker buiten zijn speciale werk zal moeten treden dan de medi cus' (14). Geloof reikt verder dan kennis; een vol strekte nevenschikking is niet mogelijk. Persoon En zo valt het accent onvermijdelijk op de persoon van de pastor en de persoon van de psychiater. De psychiater stoot vaak op de verwoestende werking van een godsdienstige opvoeding zonder echte liefde en begrip. Van zijn vak uit zal hij de gods dienst soms meer als een storende dan als een helpende factor ervaren. Maar tevens weet hij, 'dat geneeskunde geseculariseerde godsdienst is' (65), wat dus ook zeggen wil dat de religie in het alge meen en de christelijke godsdienst in het bijzonder (al of niet als tegenstellingen gezien) in het men selijk geestesleven nooit terzijde kan worden ge steld. 'Het is nodig uitdrukkelijk te onderscheiden tussen de psychiatrie als wetenschap en de psychi ater als medicus' (48). Dat ze allebei een weten schappelijke opleiding hebben gehad, de pastor en de psychiater, elk in het hunne, biedt weinig meer gemeenschappelijke basis dan een trapeze. Het komt vóór alles aan op de psychiater als mens en de pastor als mens. Dit zijn ongeveer de mijmeringen die na de lec tuur van dit belangwekkende boek bij de lezer opkomen. Het werk biedt geen pasklare oplossing en het is ook goed dat de spanning levend blijft. Daarbij komt dat zowel de theologie als de psychi atrie in beweging zijn. Hoezeer ook dit laatste het geval is, blijkt b.v. op blz. 73, waar gezegd wordt dat 'mens zijn is mens worden'. Ook de zieke 'wordt', d.w.z. in medische zin wordt hij zieker of gezonder. 'Hieraan dient onvermijdelijk een dyna mische beschouwingswijze van ziekte en behande ling gekoppeld te zijn, waarin het statisch begrip 'defect' b.v. niet past.' Hoofdstukken Het boek omvat drie hoofdstukken: 1. Relaties (met een discussie tussen Ridderbos en Koenen), 2. Waarden (over waarden en nonnen, kennen en weten in de psychiatrie, met een uitvoerige be spreking van 'klinische theologie' aan de hand van het boek van Lake); hier zijn de auteurs: Veldkamp, Ridderbos, Oosterlee en Van Tilburg, en 3. Structuren, een theologische visie op de ho- mosexualiteit, door Ridderbos. Dit derde en laatste hoofdstuk is dus min of meer een aanhangsel. Het boek geeft meer rapport dan conclusie, is meer een uitvoerige situatieschets dan de uiteenzetting van theorieën, meer overzicht dan balans. De bij drage van drs. M. Oosterlee heeft speciaal tot achtergrond de Inrlchtings-psychiatrie. Het geheel is een boeiende, deskundige en eerlijke discussie, die door de gemiddelde lezer, dus de niet-pastor, de niet-psychiater en de niet-geestelijk gestoorde met te meer belangstelling zal worden gevolgd, naarmate de lezer erg heeft in de funda mentele verhoudingsvragen die eraan ten grond slag liggen. minaties, schreef hij. Om confl vermijden is inmiddels een gedaan, een gesprek op gang gen tussen protestantse en rc tholieke voormannen. ID gt etht b£ •vol ën, et Helleense krijgsgeschiedenis, ferle Bakker. Uitgave Dekker en arti, Vegt, Nijmegen, 254 blz., ƒ25. Er is in Nederland nooit veel i ceerd op het gebied van de kjusvi schiedenis, merkt majoor Bak ïan; op. En dan kwam nog vrijwe e oj vaderlandse en moderne algen orte schiedenis aan bod. Des te opnomr ker is zijn werk, dat vanw strategische uiteenzettingen 11 der belang is voor de (a.s.) maar voor zo'n specialistsck werp! ook nog interessai leken, zeker voor klassiek gevo Bakkers verhalen over de Spartaanse, Macedonische en sche legers en de vele veld- et gen in de grote Peloponnesisi log en Alexanders veldtocht zi end en helder geschreven, ei licht met originele kaartjes ei sen. Ook zijn de beschrijvinge spekt met actuele notities en kingen met latere tijden, ooi (betrekkelijk weinige) noten, gelijkt Bakker de mentaliteit derland met die van het oud 'Geen lange dienstplicht, de bi boven alles en als het erop zal men zijn mannetje wel st dacht men in 431 v. Chr., zo da in 1939 né Chr. Evenwel, én ii Chr. én in 1939 bleek overd de ondeugdelijkheid van reden als deze'. be

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2