B urger zoekt toch og confessionelen UW l 1 nma Jesprekingen over naximum voor het erst 'fundamenteel' Fanatieke klopjacht op drie weggelopen Russische militairen Zuidvruchten Deelneming kandidaat-ministers Boersma en De Gaay Fortman onzeker li deze krant Uitlaatgas door vinding Siemens Zon Grieks verzet: VS steunen de kolonels Thaise politie overmeestert tien kapers Twee bloemetjes voor de burgemeester Stakers in Natal negeren ultimatum krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Dode en vier gewonden bij botsing op Grevelingendam Nieuwe Leidlse Courant DONDERDAG 29 MAART 1973 53ste jaargang no. 51 IRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING gistraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 LEIDEN. ZoelerwoudspwCB 23. tel. 33711. LEIDERDORP v. d. Yalk/Boumanweg 18». lel. 31290. WASSENAAR. Zuylen NIJevelUtr 37Ï. lel. Mil. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur hdriessen: naar Burger 'an onze parlementsredactie (EN HAAG Formateur Burger blijft van plan christen-demoeraten in een kabinet-Den Uyl aan te •ekken, ook al hebben de Tweede-Kamerfracties van KVP en ARP besloten geen medewerking meer an zijn formatie te geven. at Burger zich niet van zijn oorspron- lijke bedoelingen wil laten afbren- n, blijkt o.a. hier uit, dat hij van- ag een kandidaat-bewindsman uit fP-kring zal willen ontvangen. Het luitenant-generaal J. L. Antonissen, kwartiermeester-generaal bij de land macht. die wordt genoemd voor de post van defensie. Dit bericht kwam gisteren nadat dins dagnacht de fractieleiders Aantjes (ARP) en Andriessen (KVP) hadden aangekondigd dat zij geestverwanten zouden ontraden tot het kabinet-Den Uyl toe te treden. Een grote meerder heid uit dc KVP-fractie (22 van de 26) sprak daarbij desondanks uit, het kabinetsbeleid zakelijk te willen be- (ADVERTENTIE) luitenland lessmer biijit 7 brandschoon Ir. F. J. Kranenburg innenland iuroparleirient machteloos ligitalisproces lollen bloeien weer Van 'onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Volgens prof. dr. B. Goudzwaard hebben de werk gevers en de vakbonden in de metaalindustrie een 'verhelde rend gesprek' gevoerd over de pro's en contra's van de prijscom pensatie. Met name is er gespro ken over het door de industrie bonden geëiste maximum in de prijscompensatie. Deze discussie heeft 'meer begrip voor eikaars argumentatie aan het licht ge bracht'. Prof. Goudzwaard, de onafhankelijk gespreksleider voor de strijdende par tijen in de metaalindustrie, deed deze uitspraak na afloop van het overleg, dat gisteren door de Federatie Metaal- en Electrotechnische Industrie, de drie industriebonden en de twee be- ambtenbonden de Unie BHLP en de NBT in Den Haag werd ge voerd. Het overleg had een algemeen oriënterend karakter. In hoeverre de discussies gevolgen zullen hebben, moet vandaag blijken tijdens de voortzetting van het overleg. Er is nu in ieder geval een uitgangspunt gefor- muleerd.Zowel de heer A. Prins (werkgevers) als de heer Wamsteker (industriebonden) gaf toe, dat er nu voor het eerst een fundamentele dis cussie is gevoerd over de prijscompen satie en over de vraag of deze com- Zie verder pagina 13 250 gr. rijst -1 ui -1 a2 tomaten - 50 gr. boter - 1 eetl. gehakte peter selie - 2 eetl. krenten - 1 theel. paprika - (kippe)bouillon. Pilaf met krenten Was de krenten en Iaat ze 20 mi nuten in lauw water weken. Snipper de ui, pel de tomaten, verwijder de pitjes en snijd ze in stukjes. Smelt de boter, fruit daar in de ui niet verder dan lichtgeel en voeg de rijst toe. Strooi er paprika over en Iaat de rijst met de uien even bakken, waarbij steeds geroerd wordt, tot alle kor rels vet zijn. Voeg er dan de toma ten en de uitgelekte krenten aan toe en de peterselie en zoveel bouillon (evt. van een tablet) tot de rijst geheel onder staat. Laat ailes met elkaar zo op zeer zacht vuur gaar koken. De rijst moet nog enigszins vochtig blijven. Zout zal niet nodig zijn, aangezien de bouil lon gezouten is. Deze pilaf smaakt uitstekend bij alle geroosterde vlees, sjisj kebap enz. Smulpapen kunnen een boekje met leuke Zuidvruchten-recepten aan vragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde ïixon en Zuid-Amerika iturgisclie ka terns (erk fsychiater en pastor iport Nederland verliest van )ostenrijk (01) 11 •ekencialage en schrijn ons ommentaar SchtblJ en verder cekbladen aüio en tv reept rips. feuilleton izzel obleein Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind uit noordwest tot noord. Minimum temperaturen omstreeks 3 gra den, maxima rond 10 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: zonnige perioden, later kans op regen en temperaturen overdag meest boven normaal. Morgen zon op: 06.20 onder: 19.10 Maan op: 04.31 onder: 14.32 Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Volgens de uitvin ders staat de definitieve oplossing van het probleem der vervuilende uitlaat gassen op het ogenblik proef te draai en op de testbanken van het Siemens onderzoekcentrum in Erlangen, West- Duitsland. De kraak-carburateur, zoals het appa raat heet, zet de benzine om in een mengsel van gassen dat in de cilin ders zonder hinderlijke bijprodukten verbrandt. Het gasmengsel bestaat uit methaan (het hoofdbestanddeel van aardgas), waterstof en koolmonoxide. Voeding van een 'benzine-motor' met een dergelijk gas zou ongeveer dezelf de voordelen bieden als het rijden op aardgas, waarmee in ons land in Gro ningen een proef wordt genomen. Het functioneren van de kraak-carbu rateur wordt voortdurend elektro nisch gestuurd. Het systeem zou ook tijdens de start van 'n koude motor goed werken, een periode waarin an dere zuiveringssystemen voor auto motoren het nogal moeilijk hebben. Het gasmengsel dat uit de kraak- carburateur komt is klopvast, zodat toevoeging van loodverbindingen aan benzine overbodig wordt. Er kan zelfs ruwe benzine gestookt worden van een kwaliteit die tot nog toe als onaanvaardbaar gold. Ruime toepas sing van het systeem zou daardoor een niet geringe technische en econo mische omschakeling betekenen voor de olieraffinaderijen. Wanneer de kraak-carburateur rijp zou zijn voor de produktie, is volgens Siemens nog niet helemaal te overzien. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Griekse verzets organisatie DA heeft zich gisteren met een telegram tot de deelnemers aan het Europa-Amerika-congres in Amsterdam gewend. De vroegere Griekse minister Mylonas roept de doeelnemers op 'n grondig onderzoekin te stellen naar de steun die de dicta toriale regering van Griekenland ont vangt van de VS. Volgens Mylonas is dat één van dé oorzaken van wrijvin gen tussen Europa en de VS. De Griekse banneling verwijst naar een rede, die de Nederlandse parlementa riër Berkhouwer (sinds kort voorzit ter van het Europese parlement) in 1967 in de Tweede Kamer hield. RITA oordelen. Een minderheid uit de AR- fractie (vier van de veertien: Aantjes zelf, Vermaat, Schouten en Van Hou- welingen) dacht hier ook zo over. De rest van de fractie wil het kabinet niet gedogen. Naar verwacht zal formateur Burger op korte termijn Andriessen voor een gesprek uitnodigen. Hij zal zich nader willen laten informeren over de zake lijke opstelling van de KVP-fractie. De progressieve drie toonden zich gis teren nogal pijnlijk verrast over 'de plotseling verharde opstelling van ICVP en ARP' ten aanzien van de programmapunten waarop Den Uyl de kabinetskwestie zou kunnen stellen. In het gesprek vorig eweek onder leiding van Burger met Den Uyl, hadden Andriessen en Aantjes zich programmatisch milder opgesteld dan in hun brief van gisteren aan de formateur. Met name om de punten van de liuurliberalisatie, de gekozen formateur en het vastprikken van de datum waarop de West onafhankelijk zou moeten worden. Gisteravond heeft ARP-fractievoorzit- ter Aantjes de kandidaatministers Boersma en De Gaay Fortman van het standpunt van de AR-fractie op de hoogte gesteld. Hij vindt dat deze kandidaatministers zich niet langer beschikbaar moeten houen voor een kabinet Den Uyl. BANGKOK (Reuter. AP) De Thai se politie heeft gisteren een einde gemaakt aan een dramatische kapings poging door jonge guerrilla's, die een bus vol passagiers gijzelden en eisten naar Moskou of Peking te wor den gevlogen. De tien kapers werden gearresteerd, nadat zij waren wegge lokt van hun gijzelaars onder het voorwendsel dat zij naar het geëiste vliegtuig zouden worden gebracht. De kapers hadden gedreigd de bus met zijn 30 passagiers op te blazen als hun eisen niet werden ingewilligd. Er volgden lange uren van gespannen onderhandelingen, voordat de kapers werden overmeesterd op het Dom Moeang vliegveld, 30 km buiten Bang kok. Aanvankelijk eisten de kapers dat ze naar Moskou zouden worden gevlogen, maar naderhand wijzigden zij de bestemming in Peking of ieder ander land dat vriendschappelijke be trekkingen met China onderhoudt. Het was de tweede maal dat de Thai se autoriteiten met succes een einde maken aan een gijzeling door guerril la's. Drie maanden geleden wisten zij de vrijlating te bewerkstelligen van zes Israëli's, die door Arabische guer rilla's werden vastgehouden in de Is raëlische ambassade. Burgemeester Samkalden van Amsterdam heelt gisteren de Keukenhof in Lisse geopend. Een bloemen meisje mocht hem op beide revers een bloem opspelden. Voor verslag zie pagina 13 RICHARDS BAY (Reuter). Onge veer 500 Afrikaanse arbeiders in een aluminium-fabriek in de havenstad Richards Bay in de Zuidafrikaanse provincie Natal hebben gisteren hun staking voortgezet. De bedrijfsleiding had dinsdagavond meegedeeld dat ie dereen die het werk woensdag niet zou hervatten en akkoord zou gaan met de loonsverhoging van twee rand (acht gulden) per week. op staande voet ontslagen zou worden. De stakers eisen dat de minister van gemeenschapszaken van de bantoestam Ivwazoeloe in het conflict komt be middelen. De minister, Barney Dladla, die eerder in andere stakingen van Zoeloes in Natal heeft bemiddeld, heeft toegezegd dat hij morgen zal komen. In het naburige Charleston is- de helft van 1000 stakers in een textielfabriek weer aan het werk ge gaan hoewel hun looneisen niet zijn ingewilligd. BERLIJN (AP, UPI) Nabij de grens tussen Oost- en West-Duits- land heeft zich dinsdag een vuurgevecht afgespeeld tussen de Rus sische militaire politie en drie gedeserteerde Russische soldaten. Dit hebben westerse reizigers meegedeeld. Bij het gevecht zouden een deserteur, twee Russische MP's en een Oostduitse soldaat ge sneuveld zijn. Twee van de drie deserteurs zouden zich nog op vrije voeten bevinden, hoewel Russische en Oostduitse solda ten fanatiek naar hen zoeken. Russi sche pantserwagens bewaakten alle m- en uitgangen van de internationale autobaan van Leipzig naar Herleshau- sen. Waarschijnlijk willen de R.issi- Kunt u haar vijftig cent min der geven? Dan heb ik bij het kwartetten van haar gewon- noteer als nieuwe abonnee naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Plaats: Betaalt per: G maand; G kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen lJ pletine schaaltje (flessen onderzetter) D handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden sche deserteurs het onmogelijke pro beren: naar het westen te vluchten over de ondermijnde en gebarrica deerde grens. De Westduitse grenspolitie verklaarde dat zij berichten had ontvangen out zondag al het verkeerintensief werd gecontroleerd, hoewel het vuurge vecht zich dinsdag voordeed. Een wes terse vrachtwagenchauffeur vertelde dat hij dinsdagmorgen vroeg plotse ling moest remmen omdat planken met spijkers op de weg waren gelegd. Hij zag zware Russische en Oostduitse patrouilles. Oostduitsers trokken het portier open om zijn auto te doorzoe ken en plotseling barstte het vuurge vecht los. Aan de kant van de weg .ag een dode Russische soldaat. Een andere chauffeur rapporteerde dat het twee vernielde pantserwagens had gezien nabij Herleshausen. Eén brandde en de andere lag op z'n kop. Een gedode Rus lag ernaast. Mogelijk hebben de deserteurs geprobeerd met een pantserwagen te ontsnappen. Ten zuidwesten van Erfurt, nabij Ohrdurf. liggen de Russische oefenterreinen, vanwaar de Russische militairen znn gedeserteerd. Van een verslaggever BRUINISSE De 69-jarige A. K. Giljam uit Ellemeet is gistermorgen omgekomen bij een botsing in zeer dichte mist op de Grevelingendam. Vier mensen werden gewond. De heer Giljam reed samen met zijn vrouw, die de auto bestuurde in de richting van Zierikzee, toen zij fron taal tegen een uit de andere richting komende op de linkerweghelft rijden de auto botsten. Kort daarna reden een vrachtwagen en een derde perso nenauto op de ravage in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1