De Boon woedend op de werkgevers Anders dan andere 2 711 Samkalden luidt bloembollenseizoen in Metaal CDAGCVERS onferentie over uropa-Amerika lerd, geen succes jewust mishandeld zonder.. Het weer VARKENSLAPPEN MAKER c)H 500 gram tp SNI.IWORST 150 gram* RANANEN 1 kilo HOLLANDSE KASSLA,^^ kroppen IU Keukenhof nu al open - op 28 april' heel Nederland in het corso' HT'KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 BINNENLAND T3/K13 Kb Coerant an een verslaggevers HSTERDAM 'Ik ben wel- erwogen en bewust in elkaar slagen. De Griekse autoritei- n beschouwden me kennelijk s een pottenkijker.' Dit zei de urnalist Ab Coerant, die Grie- inland is uitgewezen, gisteren j aankomst uit Athene op hiphol. mrant, die als correspondent jor ondermeer de VARA en KRO in Griekenland werkte, r verder na zijn ervaringen n de laatste tijd alles wat in iekenland gebeurt tot het ide toe mee te willen maken. was niet alleen door beroeps- jt betrokken, maar ook omdat geroerd ben door de op- fering van jonge mensen die jtesteren tegen de maatrege- van het Griekse bewind. Ze irden niet alleen door de litie met veel animo in elkaar slagen, maar ze worden ook i de universiteiten gestuurd, verliezen hun paspoorten en oers worden gearresteerd,' lus Ab Coerant. Griekse autoriteiten hebben Nederlandse journalist toe- zegd dat hij over een maand naar Griekenland mag ugkeren, 'op voorwaarde dat me in het buitenland netjes gedragen. De minister van orlichting verstaat daaronder ik wel kritisch mag blijven irijven, maar dat ik geen litieke vergaderingen mag den of beleggen tegen Grie- nland.' ;t gesprek met de minister zeer hartelijk verlopen, e minister deed bijna sympa- iek.' Coerant woont al tien jaar Griekenland. Zijn Griekse iuw en zoontje zijn daar nog. Geen sprake van stoppen acties Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN Van de besprekingen tussen de heer Adrie de Boon, waarnemend voorzitter van het NW en de heer Bakkenist, voorzitter van het VNO, is afgelopen vrijdag het protocol opgemaakt. In dat protocol staat, dat de besprekingen tussen de FME en de industriebonden richtinggevend voor alle andere sectoren zullen zijn. Voorts vermeld het protocol dat beide partijen in het metaal conflict de hardheid aan hun standpunten zullen ontnemen. Dit houdt in dat de industriebonden de 250 gulden-eis zullen laten vallen en de FME een plafond in de prijs-compensatie zal accepteren. (ADVERTENTIE) In een telefoongesprek met onze ver slaggevers heeft de heer De Boon dit protocol gisteren bekendgemaakt. De waarnemend voorzitter van het NW was zeer ontstemd over het feit dat hij bij de onderhandelingen in de textiel het protocol plotseling boven tafel is gehaald met de mededeling, dat de heren Bakkenist en De Boon vrijdag overeen zijn gekomen dat de stakingsacties zouden worden beëin digd wanneer het overleg zou begin nen. üok het VNO en het CNW hebben gisteren in een gezamenlijke verkla ring bij de bonddn geprotesteerd te gen wat zij noemen een verharding van de acties, met name in het Water weggebied, terwijl was overeengeko men dat ue stakingen zouden stoppen zodra het overleg op gang was geko men' Men wil mij een beetje in het verdomhoekje zetten', reageert de heter De Boon. 'Zij mogen alles van mij zeggen, maar dat ik lieg, dat heb ik nog nooit gehoord. Ik heb de indruk dat de heer Prins hetgeen gebeurd is naar de heer Bakkenist wil afschuiven. Ik begrijp niet dat Bakkenist zich daarvoor leent. Bakke nist moet zeggen: Prins jij moet on derhandelen.' Vertrouwelijk De heer De Boon had d'd tekst van het protocol liever niet naar buiten gebracht. Het. is een vertrouwelijk stuk, dat door de heren Bakkenist en de Boon is opgesteld. Toen de heer Bakkenist de waarnemend NW-voor- zitter gisteren dan ook meedeelde dat hij het protocol naar buiten wilde brengen, heeft de heer De Boon ge antwoord: 'Wanneer dat gebeurt krij gen wij slaande ruzie. Ik heb hele maal niet overlegd met mijn bestuur over het protocol. Door de bekendma king zou ik er organisatorisch zo naast zitten. De heer Bakkenist heeft het persbe richt toch naar buiten gebracht. Re den voor de heer De Boon te vertel- TERDAM De groots opgezette Europa-Amerika-conferentie steren niet geëindigd in de sfeer van een verbroederingsfeest. gisteren nog wel een resolutie aangenomen, maar zelfs over n de meest neutrale bewoordingen gestelde stuk moest nog zeer )erig worden gepraat, voordat er een kleine meerderheid voor gevonden. :rn van de resolutie is, dat het k tussen West-Europa en l-Amerika over de betrekkingen deze twee blokken moet wor- 'oortgezet. De Europese bewe en haar Amerikaanse tegenhan- e Atlantische Raad zullen wor- itgenodigd die dialoog op een of manier te organiseren. bleek er niet in te zitten na lagen praten over de verhoudip- lussen Europa en de VS, die niet zo opperbest zijn als men tot kort gewend was. Dat is de ipen drie dagen in vele toonaar- teleden. En ook dat het anders laatste dag zette de Amerikaan- jk liticus George Ball nog eens op •ijtje, wat er scheef dreigt te tussen de VS en West-Europa, paarschuwde de Europeanen te- et ongenoegen in zijn land over 'age gang van zaken bij de Euro eenwording. Men betwijfelt of de ooit meer zal worden dan een ilsblok, dat fundamenteel niet ithiek tegenover de belangen e VS staat. 'ees op de toenemende neiging e Amerikaanse regering om Eu- maar niet meer te raadplegen, a Europa niet met één mond kan re en. George Ball zei verontrust te beaver deze ontwikkelingen in de a Europa, befcongres was eigenlijk belegd om ulafe doen tegen die verontrusting, de sfeer van 'met elkaar de ders er onder' wilde gisteren niet komen op de laatste alge zittingen. lerst was daar de kritiek van e zijde op het Engels-Ameri- e ovebwicht. Voor de Fransen e uitnodigingen te laat gekomen as de keuze van sprekers onbe- :end. Een ander punt van kri- vas dat de stem van de jongeren vakbonden te weinig was ge- op het congres, otte was er dan de moeizame «ie over de resolutie. De eerste irpen waren in de wandelgangen sneuveld. De algemene vergade rd daarom geconfronteerd met eer neutraal ontwerp, opgesteld de Amerikaanse hoogleraar Eu- Rostov en de Belgische Europe- lean Rey. Met twee van deze tfiguren zou het wel lukken, de vergadering ging rustig aan wijzigen. Het zo vlak mogelijk 'den stuk dreigde daardoor toch •en duidelijke politieke stelling- te worden. itter Walter Hallstein, Rostov, in nog enkelen haastten zich om ggen, dat zoiets toch nooit de bedoeling van het congres geweest kon zijn. Vooral de Engelsen gingen echter rustig door. Afgevaardigde Winston Churchill kwam zelfs met een geheel nieuwe resolutie. Daarin werd vastgesteld, dat de veiligheid van Eu ropa en de VS ondeelbaar is, dat er een gemeenschappelijke raad voor een energiebeleid moet. komen en dat Eu ropa alleen maar zijn rol in de we reld kan vervullen 'als het met één mond kan spreken'. Gestemd werd er niet over deze stel lingen, want de heer Molenaar, voor zitter van de Europese Beweging in Nederland, redde de zaak. Hij kwam met het voorstel niet meer over amendementen te praten. Het werd aangenomen en daarmee was aan het rumoer een eind gemaakt. De oor spronkelijke versie, met enkele wijzi gingen, waaraan wel niemand zich een buil zal vallen, werd met een kleine meerderheid en zeer veel ont houdingen aangenomen. Tot de ont houders behoorden ook de Italianen, die vantevoren al hadden gezegd niets te voelen voor welke gemeenschappe lijke verklaring dan ook. Voorzitter Hallstein sprak na afloop van een 'succesvolle bijeenkomst', waar een 'belangrijke eerste stap' was genomen op de weg naar 'een permanente dia loog' tussen de VS en Europa. A. de Boon len wat er het afgelopen weekend is gebeurd. Hier volgt zijn relaas. Vrijdagavond heb ik de heer Bakke nist in Breukelen, zijn woonplaats, bezocht. Er is den protocol van zes punten opgesteld. De heer Bakkenist had graag in dat protocol opgenomen dat de stakingsacties beëindigd zouden worden wanneer het overleg weer op gang zou komen. Ik heb hem toen gezegd dat dat een overleefde zaak was. Eerst werken dan praten, past niet meer in de huidige tijd. Hij is er toen mee akkoord gegaan dat het gesprek zonder voorwaarden vooraf zou beginnen. Vrijdagavond is de heer Bakkenist met de heer Van Boven (voorzitter Nederlands Christelijke Werkgeversbond) rondgekomen. Maar de heer Prins wilde nog niet. Zater dag is er heel wat getelefoneerd. Ik kan dat controleren omdat ik drie kwartier lang geprobeerd heb de heer Bakkenist te bereiken. Toen ik hem eindelijk aan de lijn had, zei hij: 'dat was Prins.' Witheet Ook zondag slaagde de heer Bakkenist er niet in, de heer Prins te overtui gen. Bakkenist was toen witheet op Prins Het open gesprek had immers maandag al kunnen beginnen, wan neer de heer Prins toegestemd had. 's Maandags had ik een afspraak met Bakkenist', vervolgt Adrie De Boon. 'De besprekingen tussen de heer Prins en het presidium van de FME waren toen nog bezig. Ik werd in een hokje gezet èn Bakkenist liep als een soort postiljon tussen de FME en het gebouw van de VNO waar ik zat, op en neer. Rond halfzeven was de zaak nog niet geregeld. Bakkenist heeft toen nog de grootst mogelijke druk op Prins uitgeoefend. Op het laatste moment heeft Prins nog geprobeerd professor Erdbrinck als onafhankelij ke voorzitter bij het overleg te be trekken. Erdbrinck heeft vorig jaar ook al in het metaalconflict bemid deld, en lag toen meer in de lijn van het werkgeversstandpunt. Vrijdaga vond waren ook de namen van Albe- dam en Bosma genoemd, maar Bakke nist was vrijdag zelf met de naam Goudzwaard komen aandragen.' Gebarricadeerd Dinsdag begon het overleg tussen de FME en de industriebonden. Een dag later, gisteren, begonnen de eigenlijke besprekingen, die al spoedig geschorst werden. De heer Prins had vernomen, dat de Rotterdamse Droogdok Mij, door stakers bezet was. Woedend liep hij de vergaderzaal uit. Na wat heen en weer getelefoneer bleek, dat de poort, bij de RDM gebarricadeerd was. Het actiecentrum in Driebergen wist te bewerkstelligen, dat de poort open ging. Gistermiddag kreeg de heer De Boon (NW) een telefoontje van de heer Bakkenist. Hij vertelde de heer De Boon dat er een escalatie van de stakingsacties waar te nemen viel en dat de heer Wamsteeker giste ren via de televisie had meegedeeld, dat de acties verschérpt zouden wor den. 'Ik belde met het actiecentrum en begreep van de heer Groenevelt dat de heer Wamsteeker helemaal niet op de televisie was geweest. Ook van- verscherping, met name in het Water weggebied, was geen sprake. De in dustriebonden willen juist helemaal niet escaleren. De heer Bakkenist heeft het persbericht toch de deur uit gestuurd. Ik vind dat onverstandig. Dit is een zaak die speelt tussen de industriebonden en de FME. Daar moeten de centrale organisaties zich niet mee bemoeien', aldus de heer De Boon Geen commentaar De heer Bakkenist wenste gisteravond geen commentaar te geven. Hij zei ons, dat het perscommuniqué verknipt is doorgekomen. 'Ik acht het verstandi ger nu mijn mond te houden.' Op de vraag of er twee protocollen in omloop zijn, antwoordde hij: 'Ik heb de heer De Boon voorgesteld het protocol te publiceren, maar hij wilde niet.' In het protocol dat een verslaggever van Trouw/Kwartet gisteren van de heer Bakkenist ter inzage kreeg, staat in de laatste alinea, dat wanneer de onderhandelingen zijn herval, de on derhandelingen in de andere bedrijfs taken woraen opgeschort en de sta kingen worden beëindigd. Onder het protocol staat slechts één naam, die van de heer Bakkenist. De heer Goudzwaard, onafhankelijk voorzitter bij de besprekingen, deelde ons gisteravond mede, dat de huidige besprekingen als overleg ter voorbe reiding van de onderhandelingen ge zien moeten worden. 'De huidige be sprekingen mogen niet worden gezien als de eigenlijke onderhandelingen," aldus de heer Goudzwaard. 'Wanneer die beginnen, hangt van beide partijen af.' De clausule in het protocol over het beëindigen van de stakingen heb ben voorlopig dus nog geen geldigheid. Ed. Laurens Continental Vervolg van pagina 1 pensatie moet worden voorzien van een maximum. 'De fundamentele dis cussie over de prijscompensatie, die tijdens de cao-onderhandelingen niet mogelijk is gebleken, heeft nu wel plaats gevonden,' aldus de heer Wam- steker, die herhaalde dat de bonden nog niet zullen overgaan tot opschor ting van de acties. De heer Prins voegde daaraan toe dat het gesprek 'nuttig* is geweest, omdat men voor het eerst sinds het onder breken van de onderhandelingen over de metaal-cao op 7 februari de argu menten pro en contra een maxime ring in de prijscompensatie op een rijtje heeft kunnen zetten. Zoals be kend eisen de bonden een maximum in de prijscompensatie van 250 gulden per procent prijsstijging. In een protocol dat is overeengeko men tussen werkgeversvoorzitter Bak kenist en waarnemend NVV-voorzitter De Boon naar aanleiding van het hervatten van de besprekingen tussen de sociale partners, staat te lezen dat de werkgevers minister Boersma van sociale zaken onaanvaardbaar achten als bemiddelaar in het conflict. Volwassen Tijdens de besprekingen tussen indus triebonden en de werkgeversorganisa tie in de textiel Fenetex hebben de werkgevers voorgesteld een bemidde laar te benoemen. De heer L. Ester van de industriebond CNV zei na afloop van h et gesprek weinig voor een bemiddelaar te voelen, 'anders kan er binnenkort geen gesprek meer zonder bemiddelaar worden gehouden. Wij zijn volwassen genoeg om zelf te onderhandelen,' aldus de heer Ester. Vierhonderd werknemers uit de sec tor middelbaar en hoger personeel van een aantal Twents-Gelderse be drijven beschouwen zich bij de lopen de cao-onderhandelingen niet verte genwoordigd door de industriebonden. In een verklaring aan de werkgevers in de textiel weigeren zij de indus triebonden 'zoals deze nu functione ren' als hun rechtstreekse vertegen woordigers te erkennen. De bonden en de directie van Hoogo vens zijn het eens geworden over de naam van de i nformateur, d ie het overleg bij Hoogovens weer op gang moet brengen. Het is mr. F. J .Kra nenburg, commissaris van d e konin gin in Noord-Holland. De heer Kra nenburg is inmiddels met het voorstel akkoord gegaan. De besprekingen bij de zuivelindus trie zijn vastgelopen. De bonden heb ben meegedeeld, dat er na 1 april acties en stakingen in de zuivelbedrij ven verwacht kunnen worden. Ook in de brouwerijsector is het overleg vast gelopen. Nadat Heineken de eisen van de vakbonden heeft afgewezen, heb ben ook Breda-Oranjeboom en de lan delijke brouwerijen afwijzend gerea geerd op de voorstellen van de bon den. In het actiecentrum in Drieber gen zal maandag overleg over komen de acties worden gepleegd. Bij de drie brouwerij-cao's zijn tienduizend werk nemers betrokken. De industriebonden h ebben gisteren bij veertig metaal- en textielbedrijven met 32.50 Owerknemers volledige sta kingen en selectieve acties uitgeroe pen. Het grootste bedrijf, dat in sta king ging, was de scheepswerf RDM in het Waterweggebied, waar enige moeilijkheden ontstonden (zie elders in de krant). Zonnig ADVERTENTIE 7313 c TJwc-vllJer-alJer' cBeSte kguze geldig t/m zaterdag U vindt alle andere VIVO-aanbtedingen op pagina 2en 3 van Uw damesblad Van onze weerkundige medewerker De barometer is gisteren flink geste gen en de wind is geruinid naar het noordwesten. Dat gebeurde allemaal aan de achterzijde van een kleine depressie boven de Oostzee en het hogedruksysteem op de Oceaan: Ier land gisteravond 1032 millibar. Toch betekende deze ontwikkeling nog niet direct een overgang naar all-round zonnig weer. De in de hogere niveaus binnengedrongen zachte lucht u weet wel met die actie van 10 mm neerslag in Twente dinsdag moest namelijk eerst nog het veld ruimen. Daartoe zijn in de afgelopen nacht pogingen in het werk. gesteld. Het koufront van de Britse eilanden dat deze operatie onder handen nam, zag er gisteravond niet actief uit en veel neerslag was er dan ook niet ie verwachten, hoogstens wat verspreide lichte regen en sommige gebieden zul len het misschien wel droog hebben gehouden. De aftappingen in Enge land gisteravond waren op de meeste stations kleiner dan 1 mm, de lucht was er veelal licht tot halfbewolkt. Vervolgens is de weg vrij vandaag en morgen uoor flinke zonnige peroden in een noordwestelijke tot noordelijke stroming waarin normale tot iets boven normale middagtempe- raturen mogelijk zijn: 11 tot 14 gra den In Sevilla werd het gistermiddag 23 graden, in Biarritz (ZW Frankrijk) waar 9 mm regen viel, werd het nauwelijks 12 graden. Zestig jaar te rug. Tot 31 maart 1914 had de Engel se meteorologische dienst over voor afgaande 12 maanden 5.752 draadloze weerberichten van Atlantische sto mers ontvangen waarvan 394 of slechts 7% tijdig genoeg binnen kwam om voor het weerkaartje van dezelfde dag gebruikt te worden. Iets meer dan de helft kwam op tijd voor verwerking in het overzicht van de vorige dag. Soms bereikten de berichten hun bestemming reeds 1 d l'/o uur na het ogenblik van waarne ming, iets van bijzondere praktische betekenis voor het opmaken der ver wachtingen, bijvoorbeeld voor de stormwaarschuwing van 9 maart 1914, die uitsluitend gebaseerd was op uit zee ontvangen materiaal. Tegen- ivoordig komen de rapporten van de weerschepen en veel andere boten om de drie uur al 10 d 20 minuten na het waarnemingsmoment op het interna tionale telexnet. Van een onzer verslaggevers LISSE Amsterdams burgemeester Sam kalden heeft gisteren met een narcis in het knoopsgat, de 24ste Keukenhof geopend en tevens het bloembollenseizoen in geluid Het grote evenement in de Bollenstreek is het corso, dat voor de 26ste keer wordt gehouden, ditmaal op zaterdag 28 april. De bloemenstreek tussen Lei den en Haarlem verwacht in die periode Fasen en het april-weekend, met Koningin nedag een grote invasie uit binnen- en buitenland. De bloeiperiode der bolgewassen zal, bij aanhoudend gunstig voorjaarsweer, als volgt verlo pen: late narcissen en tulipa's 1-20 april, hyacinten en vroege tulpen 15-30 april en late tul pen 20 april-20 mei. Het corso heeft als motief: 'Heel Nederland in het corso' Alle provinciale VW's zenden een praalwagen voor deze bloemenstoet. Zuid-Holland za' op het strandleven wijzen. Zeeland zal bruggen tonen, Limburg zal de carnavalsprei herhalen, Gelderland zal bos- beelden presenteren en Over ijssel met midwinterblazers komen. Er worden ongeveer een half miljoen bezoekers verwacht bij deze moDiele ma nifestatie. die om tien uur in Haarlem begint aan de tocht naar Sassunneim Nedenandse harmonie- en fanfare-orkesten zullen het geneel opluisteren. De Keukenhof vandaag: 6'^ miljoen bollen, vijftien kilo meter wandelpaden, met een nieuwe Lindenlaan en par keerruimte voor 166.000 auto's per dag en 830 autobussen. Maar géén tijdelijke halte meer in Lisse, van de Spoor wegen. Traditiegetrouw zijn er ook dit jaar weer beeldhouwwer ken op de tentoonstelling: een Zwitserse inzending, bestaande uit dertig werkstukken. De 'Bol met binnenvorm', van de Nederlandse beeldhouwer Jan Verschoor, heeft weer een ere plaats aan de grote vijver. In de kassencomplexen zijn meer dan zeshonderd variëteiten tulpen te bewonderen. Streek in kleur De bollenstreek zorgt weer voor veel fleurige entourage: er komen versierde tuinen en bloemenmozaieken. Op 30 april is er in Lisse een kin- derbloemenoptocht. In Sassen- heim en Hillegom presenteren zich de Haarlemse bloemen meisjes, die gisteren op het Haarlemse stadhuis officieel zijn geïnstalleerd', ditmaal in een hoogst modieuze groen witte kledij. Ook in het bui tenland zullen zij de kleurrijk ste streek van het land verte genwoordigen. Warmond ver bindt de Kaagweek met bloemen en de kustgemeenten Noordwijk. Katwijk. Noordwij- kerhout en Rijnsburg maken zich niet allen op voor het bollengebeuren, maar ook voor het strandgebeuren. In Katwijk wordt van 23 tot 28 april het 'Tulip Time Interna tional Festival' gehouden in de sporthal. Het recreatiepark Linnaeushof deelt in de voor- jaarsweelde. Leiden houdt van 21 tot 25 april weer zijn Len telunapark bij de Groenoord- hal. De ANWB heeft in de Bollenstreek weer de bekende zeskantige bordjes 'Bloerabol- lenroute' uitgezet. In Noord- wijk volgt deze route sinds 1971 de Nieuwe Duinweg, aan de landzijde het Noordwijk- duingebied met prachtige ver gezichten over de bloeiende bollenvelden. Het laatste nieuws van giste ren was: de kwekers hebben besloten de narcissen niet te snel te 'koppen'; vlug 'koppen' van de gele bloemen was een veelgehoorde grief tijdens het vorige seizoen. Weerraporten gisteravond 19 u.. max.-temp. en neersl. v. 7—19 u.: Amsterdam 1. bew. 11 graden 0 mm, De Bilt zw. bew. 12 0. Deelen zw. bew. 11 0, Eelde onbew. 10 0. Eindhoven zw. bew. 11 0. Den Helder regen 9 0.1. Luchth. R'dam geh. bew. 11 0. Twente zw. bew. 10 0. Vllsslngen zw. bew. li 0.1. Zd.-Llmb. half bew. 11 0. Aberdeen 1. bew. 11 0. Athene regen 14 0.2, Barcelona 1. bew. 15 0. Berlijn onbew. 15 0, Bordeaux geh. bew. 11 7. Brussel regenbul 13 0.1, Frank fort geh. bew. 15 0. Genève 1. bew. 17 0, Helsinki 1. bew. 6 0. Innsbrück h. bew. 17 0. Kopenhagen geh. bew. 5 1, Lissabon h. bew. 16 0. Locarno 1. bew. 19 0, Londen onbew. 13 0, Luxemburg zw. bew. 12 0, HOOG WATER 30 maart - Vlissingen; 11.08-23.39; Haring, vllctslulzen: 0.22-12.50; Rotterdam: 1.17-14.02; Schevenlngen: 0.00-12.33; IJmulden; 0.44- 13.14; Den Helder: 3.10-16.04; Harllngen: 5.59-18.37; Delfzijl: 8.35-20.51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13