AFGANG VAN ORANJE Fisher en Russen niet bij eeuwfeest van schaakbond Coach Fadrhonc oordeelt weer mild FIFA zal ban over China niet opheffen ngeïnteresseerd Nederlands elftal komt met 1-0 verlies tegen Oostenrijk nog goed weg Vragen van PvdA over medische begeleiding Ajax 614e Staatsloterij Borussia: toch op woensdag tegen FC Twente Portugal nog juist op 1-1 Megh de Jong trainer NEC Basketbaltitel voor Fiat Stars OUW/KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 SPORT Tll/Kll' Heinz Schilcher ligt uitgeteld op !j|le grond. De spons van de ver* torger van het Oostenrijkse team helpt niet. De Ajacied zou in de rust worden vervangen. Zijn bles sure 'ik zag sterretjes' valt iEN HAAG (ANP) De Tweede- iamerleden van de PvdA Voogd, Mas- ïan en Ter Beek hebben schriftelijk ragen gesteld aan minister Stuyt van Volksgezondheid en secretaris Vonhoff 'an CRM over de geneeskundige be handeling van de Ajax-spelers Mühren en Blankenburg. Zij vragen zich af of hierbij de vrijheid van keuze niet is jaangetast. Zij willen weten of het waar s dat de twee Ajacieden, die door hun 'lisarts naar een specialist werden irwezen, door een sportarts (dr. Ro- ink) daarvan zijn weerhouden en dat leze sportarts zelf een behandeling nzette of voortzette. )e drie Kamerleden vragen de mi- ïister en de staatssecretaris verduide- ijking in de relatie huisarts, specia- ist en sportarts, mede gelet op het eit.dat het genoemde geval wellicht liet op zichzelf staat. 5ETIF (AFP) De Nederlandse ama- eurwielrenner Gerrie Knetemann leeft opnieuw een overwinning in de itonde van Algerije behaald. Knete mann won de achtste etappe, een rit over 127 kilometer van Constantine naar Setif in 3 uur en 33 minuten. Kne temann versloeg in de eindsprint een groep van 26 renners. Van onze speciale verslaggever WENEN Wat als een gave ex hibitie was geprogrammeerd werd een regelrechte afgang. Het Nederlands elftal, dat in een reeks van acht wedstrijden onge slagen was gebleven, verspeelde gisteravond in het Weense Pra- terstadion een flink brok van de Ir goodwill, die de formatie zelf en nog meer clubs als Ajax en Feyenoord in de laatste jaren ge kweekt hebben. Het ontgoochelde Oranje-team ver spreidde in de vriendschappelijke in terland tegen Oostenrijk zoveel des interesse en onmacht, dat een zorgvul dige zelfanalyse van het vedette-ach- tige elftal hard nodig lijkt Nederland, strompelend als een beginneling, mag zelfs de handen dichtknijpen, dat de nederlaag tegen de enthousiaste Oos tenrijkers tot 10 beperkt is gebleven. Natuurlijk is het onzinnig de zo be langrijke toekomst van het Nederlands elftal louter aan de vernederende par tij in de Oostenrijkse hoofdstad op te hangen. Tevoren was bekend, dat de vriendschappelijke confrontatie tussen de beide landenploegen op een on gunstige datum was gezet. Het gros van de internationals heeft op dit mo ment bij hun clubs (Ajax en FC Twen te) heel andere besognes. Zelfs een rasvoetballer als Piet Keizer, een ter rier als Ruud Krol en een shower als Arie Haan kunnen zich niet wekelijks als een machine opladen voor een de monstratie van hun capaciteiten op in ternationaal niveau. De laksheid, die ze met de overige leden van het elftal lieten zien. kan niet alleen door ex cuses glad gestreken worden. Dat deze nationale formatie zich tegen de fana tieke Oostenrijkers niet over de kop zou werken, stond tevoren vast. Met zoveel potentiële klasse in de ploeg leek dat aanvankelijk zelfs niet nood zakelijk. BUITENLANDERS Oostenrijk immers, zo luidde de ver wachting, zoif rustig weggetikt worden. En waarom ook niet? Had Leopold Stastny, de grijze coach van de Oosten rijkers, niet vijf spelers van zijn elf tal uit het buitenland moeten halen om Nederland redelijk partij te kun nen geven? En wie waren die mannen wel? Heinz Schilcher, een vaste reserve van Ajax, of Franz Hasil, de uitgebluste middenvelder van Feyenoord, door trainer Ernst Happel al lang afge schreven? Het zijn twee voorbeelden uit het Oostenrijkse elftal, dat ook nog de geblesseerde Willy Kreuz in de aan val miste. Toegegeven, ook Nederland verscheen gehandicapt aan de start. Johan Nees- kens, hoe jammerlijk werden zijn in zet en heerschappij op het midden veld gemist, en Johan Cruijff waren afwezig. Maar het Nederlands elftal steunt toch niet alleen op die twee Ajacieden? Het leek er gisteravond echter verdacht veel op. Want het na tionale team slaagde er niet in het gemis van Neeskens op het midden veld afdoende op te vangen. OVERTREDINGEN Oostenrijk bleef daar uitstekend com bineren, de spitsen lanceren en bre kend werk verrichten. Slechts door een beschamend aantal overtredingen kon den de aanvalsgolven van de opponent vaak afgezwakt worden. Wim van Ha- negem, die de gele kaart kreeg van de zwak leidende Westduitse scheids rechter Biwersi na een overtreding te gen Hasil, en De Jong slaagden er ADVERTENTIE 28 maart 1973 eerste klasse Prijzen van 10,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 5 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 29 50,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 88 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 357 100,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 367 200,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 803 400,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 876 1.000,— zijn gevallen op nummers eindigende op: 4664 Een prijs van 2.000,— is gevallen op het nummer: 033173 2.000,— is gevallen op het nummer: 000052 f 2.000,— is gevallen op het nummer: 090607 2.000,— is gevallen op het nummer: 012149 2.000,— is gevallen op het nummer: 037717 De prijs van 5.000,— is gevallen op het nummer: 071343 ƒ25.000,— is gevallen op het nummer: 087275 Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie R op het nummer: 056688* En een troostprijs van 1.000,op nummer: 056688* van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000,is gevallen in de serie L op het nummer: 008054 En een troostprijs van 1.000,op nummer: 008054 van elk van de andere series. LET WEL: op een met een gemerkt nummer is ook een van de lagere prijzen gevallen. ENSCHEDE (ANP) Het eer- ste duel tussen Borussia Mön- chengladbach en FC Twente voor de halve finales van het UEFA Cup-toernooi zal toch op woensdag 11 april in Mönchen- gladbach worden gespeeld (aan vang 20.00 uur). Direct na de vorige week vrijdag gehouden loting lieten de Westduitsers weten liever op dinsdag 10 april te spelen, maar na enige ge sprekken tussen de clubbestuur ders is toch voor de woensdag gekozen. De competitiewedstrijd voor de eredivisie tussen Ajax en FC Twente, die voor zondag 8 april op het programma stond, zal nu een dag eerder op zaterdag 7 april (aanvang 20.00 uur) In Amsterdam plaatsvinden. Het enige doelpunt in beeld. Köglberger (tweede van rechts) kopt de (uiterst rechts) kijkt gebiologeerd toe. Aad Mansveld ƒ3) kan de bal in de defensie werd vaak zo laconiek gereageerd dat een man als Willy Kreuz in het centrum van de Oosten rijkse aanval ongetwijfeld voor een nog grotere misère had gezorgd. Dat de nederlaag niet groter dan 10 werd, mag zeker niet de verdienste van de defensie genoemd worden. Jan van Beveren, de doelman, maakte zijn non-stop-goede-vorm van dit sei zoen ook nu weer waar. Van Beveren stopte onder meer in de eerste helft een strafschop van Franz Hasil, nadat de doelman van PSV de doorgebroken Hichersberger naar de benen had ge grepen. Daarvóór echter had al een gigantisch misverstand tussen Schnei der, Hulshoff en Mansveld plaats ge vonden. Gedrieën liepen zij op een hoge bal toe, maar misten alle drie, waardoor Hichersberger een vrij veld voor zich kreeg. Een dergelijke aanvalsstorm van de geen moment in bouwend werk voor de aanval te verrichten. De situatie veranderde ook niet toen bondscoach Fadrhonc na rust 'de Kromme' door Suurbier verving en Dick Schneider naar de middenlinie opschoof. Nederland liep achter de Oostenrijkers aan inplaats van anders om. Daarom ook werd de aanval ho peloos zwak gesteund. René van de Kerkhof was geen moment gevaarlijk, werd zelden in de diepte gezonden. Jan Jeuring bleef bewegen maar waarvoor eigenlijk? Ieder opkomende actie miste immers overtuiging en Piet Keizer, op de linkervleugel, moest meer op het middenveld as sisteren dan dat hij de aanval wer kelijk kon verkiezen. ELLENDE De ellende was met het falen van de opbouw nog niet afgerond. Want ook bal hard langs de niet zichtbare Van Beveren. Dick Schneider alleen volgen. Ingrijpen is er niet meer bij. Oostenrijkers bleek geen uitzondering. Gestimuleerd door de voortreffelijk spelende Hasil, vaak onheus hard door zijn Feyenoord-ploeggenoten Van Ha- negem en De Jong bejegend, bleef Oostenrijk de Nederlanders onder druk zetten. En één minuut voor rust leidde dat tot het dikverdiende resultaat. Op nieuw dommelde de Oranje-defensie bij een hoge voorzet van middenvelder Hattenberger, waardoor linker aanval ler Köglberger, de minste speler in het Oostenrijkse elftal notabene, de Franz Husil: 'Ik heb me weer eens laten zien' Van onze speciale verslaggever WENEN Bondscoach Frantisek Fadrhonc bleek na het vriendschappe lijk treffen met Oostenrijk opnieuw opmerkelijk mild te oordelen over de prestaties van zijn pupillen. De dokter, die voor het laatst alleen de scepter over de nationale formatie zwaaide, voerde zijns inziens voldoende veront schuldigingen naar voren. Hij zei: 'We hebben er rekening mee te houden dat de spelers van deze ploeg de afgelopen weken op hun tenen hebben gelopen voor de respectievelijke clubs. Ga maar eens na wat de Ajacieden de laatste tijd hebben moeten verrichten. Je kunt deze zwakke prestatie dan ook voor een belangrijk deel verklaren met de licha melijke kwetsbaarheid van de ploeg. Oostenrijk daarentegen was zowel gees telijk als lichamelijk in een voortref felijke conditie. Niet zo vreemd als je bedenkt dat die spelers de laatste twee maanden een rustperiode hebben ge kend en over enkele weken de be langrijke wk-kwalificatiewedstrijd met Hongarije moeten uitvechten. Die ploeg móet dus in vorm zijn en die noodzaak kenden wij niet.' Fadhronc wisselde de geblesseerde Van Hanegem tijdens de eerste helft uit voor Wim Suurbier ('Ik had vol gens mij de hele wedstrijd kunnen spelen. Maar dat is niet mijn zaak; de staf moet maar beoordelen of ik medisch gezien in staat ben te spe len'). Een keus die vragen oproept. Immers op de reservebank zetelden middenvelders van origine zoals Willy van de Kerkhof. Fadrhonc dirigeerde echter Schneider naar de tweede lijn en motiveerde dat als volgt: 'De te genstander had op het middenveld steeds een man over. Ik moest wel een verdediger laten aanrukken'. De Oostenrijkse meerderheid op het zo belangrijke middenveld was niet het gevolg van een tactische mis greep. Het betrof eerder persoonlijke fouten. Zoals Wim van Hanegem on derkende: 'Ik liep me het heen en weer om Hasil te kunnen afstoppen. Theo de Jong had hem moeten af stoppen, maar deed dat niet. Het is eigenlijk een schande dat Hasil en Schilcher, twee mensen die we zo goed kennen, zo veel vrijheid van hande len hadden'. Franz Hasil, de bij ZURICH De FIFA ls vooralsnog niet bereid de ban over China op te heffen. In mei zal het uitvoerend comité van de internationale voetbalbond besluiten geen wijziging in de totnogtoe gehanteerde houding ten aanzien van China aan te brengen. Aldus voorspelt Sir Stanley Rous in het onlangs uitgekomen blad van de FIFA. De president van de FIFA betreurt dat. Hij stelt: 'Wat jammer is het eigenlijk dat duizenden jonge voetballers uit de Volksrepubliek China door een politiek veto geen contact kunnen hebben met het buitenland'. China trok zich in 1958 uit de FIFA terug. De reden: de aanwezigheid van het door China niet erkende Taiwan in de FIFA. Volgens Sir Stanley Rous hand haaft China dat hardnekkige standpunt. Rous verwacht bovendien niet dat daar binnenkort enige verandering in zal komen. Zolang dat niet gebeurt zal er in de nabije toekomst geen passende oplossing voor het probleem gevonden kunnen worden. ZURICH (SID) Ajax—Heal Madrid, het eerste duel tussen beide clubs in de halve finales van het toernooi om de Europa Cup 1. zal worden geleid door de Oostdultse scheidsrechter Rudi Glöckner. Voor de re turn in Madrid heeft de scheldsrechtercom- raissie van de UEFA de Belg Loraux aan gewezen Do wedstrijden worden gespeeld op 11 cn 25 april. FC Twente en Borussia Mönchengladbach, halve-finatlsten in het toernooi om dc UEFA- Cup. zullen spelen onder respectievelijk Bulgaars cn Iers toezicht. Nikolov arbl- treert op 11 april in Mönchengladbach en Carpenter veertien dagen later in Enschede. De UEFA selecteerde ook arbiters voor de volgende interlandwedstrijden: Nederland- Schotland: de Luxemburger Hermann; FrankrijkNederland: de Bulgaar Blilanov. bal uit vrije positie achter de kansloze Van Beveren kon koppen. Nederland heeft in de tweede helft inderdaad geprobeerd om in die be schamende stand een wijziging te brengen. Vergeefs echter. Alles wat bij de Oostenrijkers lukte, ging bij de Nederlanders mis. Niet één 1-2-corabi- natie slaagde, niet één opkomende ac tie vond rendement. Doelman Koncilia kon achteraf op een zeer rustige avond terugzien. Nederland kreeg namelijk niet één uitgespeelde kans en waagde zich zelfs niet aan een schot uit de tweede lijn. Kortom: deze editie van het Nederlandse elftal rammelde in ie der geval van de misverstanden. Van de door Fadrhonc uitgedokterde stra tegie bleef geen spat heel. En dat, terwijl hoe ironisch de afspraak voor de wedstrijd was gemaakt dat de formatie ook bij een ruime voorsprong dóór zou gaan. Jeuring zou in het cen trum van de aanval ruimte forceren voor de opkomende middenvelders Van Hanegem, De Jong en vooral Haan. De snelheid van René van de Kerkhof zou op de rechtervleugel via dieptepasses belet worden en Keizer en Van Hane gem zouden via vertragende acties de aandacht van de opponent op de lin kerflank moeten trekken. Het leek allemaal zo mooi. In de prak tijk werd het een débacle. De vraag is na het duel, dat voor Nederland een Weense wals had moeten zijn, maar een danse macabre werd, of vriendschappelijke wedstrijden met een dergelijke instelling, met zoveel onnodig harde overtredingen, nog enig nut hebben. De verwende clubvedet ten zijn blijkbaar niet meer te bewe gen in een vertegenwoordigend elftal naar een eenheid te streven. Of de premie moet misschien tot een bedrag van 65 mille per wedstrijd verhoogd worden. Het solo-optreden van Fran tisek Fadrhonc als bondscoach is met deze interland afgelopen. Op 2 mei, als Oranje op eigen terrein eveneens vriendschappelijk tegen Spanje aan treedt, zit Cor van der Hart naast hem. Voor Fadrhonc, zoals dat tijdens de wedstrijd tegen Griekenland met vijf doelpunten zo overtuigend bleek, wil het elftal zich blijkbaar ook niet meer verkopen. Nadat de kwalificatiewed strijd tegen België een qua voetbal diepe teleurstelling is geworden, was Wenen niet meer dan een verlengstuk. Het resultaat echter kon dit keer niet slechter. Voor het Nederlands elftal mag gerust een keer op de alarmbel èedrukt worden. Anders maken deze spelers het wereldkampioenschap vol gend jaar alleen thuis voor het tele visiescherm mee. Oostenrijk-Nederland 1-0 (1-0) 45. Koegl- berger 1-0. Scheidsrechter Biwersi (WDld). Toeschouwers 32.000. Oostenrijk: Koncilia: Schmidradner, Sturm- berger, Schilcher (Pumm), Krleger (Sara); Haftenberger, Hasil, Starek; Hlckensberger (Gallos), Paritz, Köglberger. Nederland: Van Beveren; Schneider. Mans veld, Hulshoff, Krol; Haan, De Jong, Van Hanegem (Suurbier), Rene van de Kerkhof, Jeuring. Keizer. GERRIT DEN AMBTMAN AMSTERDAM Olympisch voetbal kampioen Polen heeft gisteravond in Cardiff na een 00 ruststand met 20 van Wales verloren in een wedstrijd tellende voor groep 5 van de voor ronden van het wereldkampioenschap. Leighton James (46ste) en Trevor Hockey (89ste) scoorden voor Wales, dat nu uit drie duels drie punten heeft veroverd. Voor Polen was dit de eerste wedstrijd. Wales had eerder verloren van Engeland en datzelfde Engeland op Wembley op 11 ge houden. Voor groep 6 speelden in Coventry Noord-Ierland en Portugal met 11 gelijk. Eusebio scoorde vijf minuten voor het einde de gelijkmaker uit een strafschop. Martin O'Neill had de Ieren in de achttiende minuut de leiding bezorgd. Voor Ierland was dit het eer ste winstpunt, voor Portugal het eer ste verliespunt in drie duels. Vriendschappelijke interlands: Roeme niëIsraël 31, BulgarijeRusland 10, West-DuitslandTsjechoslowa- kije 3—0. NIJMEGEN Morgenmiddag voert NEC een slotbespreking met de opvol ger van trainer Wiel Coerver. De Nij meegse club heeft de huidige oefen- meester van Hcerenveen, Megh de Jong voor die bijeenkomst uitgenodigd. Volgens manager Jansen is het overi gens nog mogelijk, dat er een tweede kandidaat komt opdraven. Dat zou Piet Visser van De Graafschap moeten zijn. De sollicitatie van Joop Castenmiller (Excelsior) is afgewezen. Castenmiller vernam die melding dinsdagavond al. NEC heeft met alle sollicitanten ge sprekken gevoerd en voorlopig Megh de Jong als do meest aangewezen fi guur uit de lijst gelicht. Aangenomen kan worden dat een verbintenis tussen NEC en De Jong slechts dSn niet ge concretiseerd wordt als de twee part ners geen overeenstemming kunnen bereiken over volmachten en salarië ring. AMSTERDAM Het damesteam van Fiat Stars heeft gisteravond voor de derde keer in successie (en de zes tiende keer in totaal) de nationale basketbaltitel in de wacht gesleept Fiat Stars versloeg het onderaan in de eredivisie staande Amstelveen na een 3519 ruststand met 7325. Janny van Ham was met 26 punten topscoor- ster. Vreugde bij de Oostenrijkers 11a het winnende doelpunt van Kögl berger. Links de verslagen Schneider en Mansveld. Feyenoord tot een verblijf in het B- team gedegradeerde Oostenrijker: 'Het doet me goed, dat men heeft kunnen constateren, dat ik er nog wat van kan'. Jan van Beveren: 'Dit is een enorme tegenvaller voor mij. Bij gebrek aan succes bij PSV concen treer ik me doorgaans zeer sterk op triomfen met de nationale formatie. Dan ben ik zeer ambititeus. Daarom ben ik zo teleurgesteld'. Over de straf schop: 'Je kunt het geloven of niet, maar ik heb die man niet aangeraakt Hij speelde de bal te ver voor zich uit. Toen hij dat zag liet hij zich prompt vallen. Een meter voor mij. Niette min wees die scheidsrechter naar de stip. Het stemde we wel voldaan dat ik die strafschop hield. Ik was een beetje voorbereid op een penalty. Ik koos de rechterhoek, mijn sterkste kant'. Gepland topduel gaat definitief niet door Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Neder landse Schaakbond (KNSB) krijgt als hoogtepunt definitief niet een wed strijd tussen Rusland en 'de rest van de wereld'. Lange tijd is er gewerkt naar dat topevenement, maar uitein delijk is toch gebleken, dat het om verschillende redenen niet meer haal baar is. Het jaarfeest heeft nu als topschaakevenement een dubbelrondi- ge wedstrijd tussen acht schakers. Vier erkende grootmeesters (Geiler, Ivkov, Poloegajewski, en Unzicker) en vier jonge of bijna grootmeesters (Andersson, Ljubojevic, Sax en Tim man). De gang van zaken rond de organisa tie van de strijd tussen Rusland en de rest van de wereld werd gistermiddag door KNSB-voorzitter Ruth uit de doeken gedaan. 'Wij hebben vanaf het begin gestreefd naar de organisatie van een groot evenement bij ons honderdjarig bestaan. Daarbij stond een match tussen Rusland en de 'rest van de wereld' vooraan op onze lijst. Daarbij was ons streven natuurlijk Spasski en Fischer aan het eerste bord te krijgen. Toen wij daar tijdens de Olympiade in Skopje over spraken, is dat in goede aarde gevallen. De moeilijkheden begonnen daarna ech ter pas goed.' Fischer achter het eerste bord te krijgen, bleek echter een vrijwel on doenlijke opgave voor de KNSB. Ruth weer: 'Hij vroeg daar honderdduizend dollar voor. Maar als je een Fischer zoveel geeft, dan moeten de startgel- den van de overige deelnemers in een redelijke verhouding liggen. Het hele evenement zou ons dan zo'n anderhalf miljoen gulden gaan kosten. En dat krijgen wij nooit bij elkaar. De FIDE en professor Euwe hebben geprobeerd alles bij te dragen tot een oplossing, maar het is ons niet gelukt. Wij hebben toen een uitstel voor de strijd gemaakt van het geplande mei tot september. Toen hebben de Russen echter weer af moeten haken. Dat bleek in verband met andere beslommeringen een te zware belas ting te worden voor de schakers. Nu kijken we alleen nog of er mogelijk heden zijn overgebleven om misschien AMSTERDAM Een groot aantal Neder landse topschakers zal het op het Neder lands kampioenschap dit jaar laten afweten. Kick Langeweg komt niet. omdat is geble ken dat hij zich als professioneel schaker geen toekomst k»a opbouwen en daarom is gaan studeren. TTJtiens de Nederlandse kam pioenschappen moet hij belangrijke tenta mens doen. Jan'Timman zal niet verschij nen, zo ls vla.via bij dc bond bekend geworden, omdat hij met een auto door Europa wil gaan zwerven. Hans Ree zal aan het grote toernooi van Las Palmas deelne men. Omdat dit toernooi eindigt als het Nederlands kampioenschap al enkele ronden op weg is, zal hij ook niet op de Nederland se kampioenschappen verschijnen. Tenslotte heeft ook Jan-Hein Donner giste ren laten weten, niet mee te doen aan de kampioensslrijd. steld in de houding va nde overige Neder landse topschakers voor wat het kampioen schap betreft. De bond zal echter gce actie ondernemen tegen de schakers, omdat zoals voorzitter Ruth het zei. 'de KNSB een democratische bond ls. waarin de persoon lijke vrijheid van de schakers wordt geres pecteerd. Hoe Jammer dat ook is voor de strijd om de Nederlandse titel volgend jaar deze wedstrijden te orga niseren. Misschien dan ook zonder Fischer, tenzij hij natuurlijk zijn fi nanciële eisen wat verlaagt.' Volgens professor Euwe, voorzitter van de Internationale Schaak-Federa tie (FIDE), was Fischer zeker niet alleen het grote breekpunt. 'Fischer heeft het niet getorpedeerd. In de eerste plaats hebben de Russen im mers nooit ook werkelijk verzekerd dat zij zouden komen. Er waren moei lijkheden met het sportcomité. Rus land wil natuurlijk alleen spelen met een redelijke kans op winst. Er is nooit een definitieve toezegging geko men. De eisen van Fischer waren natuurlijk belachelijk. Tijdens onder handelingen heeft hij gezegd, dat hij niet voor twintigduizend dollar wil komen. Nou zeg ik, we moeten het verder maar zonder Fischer doen. De Russen zouden er trouwens geen punt van maken of Bobby Fischer er nou wel of niet bij zou zijn.' KNSB- praeses Ruth: 'De Russen hebben in Skopje in ieder geval laten doorsche meren, dat zij blij zouden zijn, als Fischer zou deelnemen.' Er worden overigens nog steeds po gingen in het werk gesteld, Fischer naar Nederland te krijgen. In Den Bosch zijn initiatieven ontwikkeld om Fischer simultaan te laten spelen. Eu we: 'Voor minder dan vijfduizend dol lar per dag komt hij in ieder geval niet.' In principe was er overeenstem ming bereikt over een bedrag van 50.000 dat zou worden uitge trokken voor Fischers komst. Onderhandelingen met hem, via Eu we, leverden echter nog steeds geen instemming van de wereldkampioen op. Voor Fischer zou het project al leen maar interessant zijn, als hij er een toernee in Europa aan zou kun nen verbinden. Daarvoor is al contact opgenomen met West-Duitsland, Joe goslavië en Spanje. Ook daar blijkt de belangstelling voor het Amerikaanse fenomeen groot te zijn. Tot een afge ronde afspraak is het echter nog steeds niet gekomen. Maar de kans is nog steeds aanwezig, r-als ook de kans blijft bestaan dat Nederland vol gend jaar als klein vervolg op het eeuwfeest van de KNSB, nog een strijd tussen Rusland en de 'rest van de wereld' organiseert RUUD VERDONCK

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11