Gezondheidszorg mag mens niet tot alleen maar object maken Sociale werkplaatsen gaan integreren Kamer akkoord met omroepveld van 108 gulden Scherper toezicht op kantines en clubgebouwen Maatschappelijke werker adviseert in taken politie &e lente van de Salopette Waardevaste welluidendheid Straatevangelisatie Boomplantdag in Schiedam 80.- Algemene teneur op congres in Utrecht: Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Er moeten in Ne derland een stuk of drie, vier proefcentra komen waar mensen die niet ziek zijn, toch geregeld medisch worden onderzocht. Tot deze voorlopige conclusie kwam gisteren in Utrecht een sympo sium over Techniek en preven tief gezondheidsonderzoek'. Wat er in die centra dan precies moet gebeuren, en waarom, en waar- Van onzd parlementsredactie DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met de verhoging van de om roepbijdrage per 1 juli van 75 tot 108 gulden (van 25 tot 33 gulden voor alleen radiobezitters). Tegen het wetsvoorstel van minister Engels (crm) stemden WD, CPN, GPV, SGP, BP, RKPN en PSP. Zij vonden de verhoging td fors. Voorstellen van verschillende kanten (PvdA, WD en DS'70), om de ver hoging onder de 100 gulden te hou den, werden door de Kamermeerder heid afgewezen. De meerderheid ging ook niet akkoord met een extra hef fing op kleuren tv's en vrijstelling van de omroepbijdrage voor alle bij stand genietende bejaarden. Wel zul len de alleenstaande bejaarden die in een tehuis zitten en uitsluitend zak geld krijgen, voor een jaar een min dere omroepbijdrage van 90 gulden behoeven te betalen. De Kamer nam een KVP-motie aan waarin de regering wordt verzocht binnenkort met een omroepnota te komen, waarin een meerjarenplan ning, de investeringen en de ontwik kelingen van de STER-inkomsten. Dit met hdt oog op de beslissing over de volgende verhoging van de omroepbij dragen die in 1975 moet worden geno men. Voorts zal er een effiency-onder- zoek bij de NOS worden ingesteld, naar aanleiding van de verwijten van verschillende kanten dat er bij de NOS geld over de balk gesmeten wordt Door de linkse partijen wdrd een motie ingediend om dit dure, onderzoek niet te doen plaatsvinden, maar deze werd verworpen. Een motie tenslotte van het D'66 Kamerlid Beekmans, waarin de moge lijkheid van nachtuitzendingen wordt DEN HAAG Het verschijnsel dat clubgebouwen en kantines in toene mende mate worden gebruikt voor functies, die in wezen door de Horeca bedrijven worden uitgeoefend, is voor de gemeente aanleiding maatregelen te overwegen. Het komt de laatste tijd steeds meer voor dat in zulke gelegenheden zg. 'paracommerciële' activiteiten worden ontplooid, zoals het organiseren van verenigingsavon den en feesten. Over deze gang van zaken maken de Horeca-bedrijven, die hun klandizie zien teruglopen, zich ernstige zorgen. Wethouder Van Ommen Kloeke kon digde in de commissievergadering eco nomische zaken aan, dat dergelijke gelegenheden strenger gecontroleerd zullen worden. Zo zal de politie inten siever toezicht uitoefenen, zal het ver gunningenbeleid moeten worden her zien en het ontheffingsbeleid ver scherpt Bovendien zal in de gemeen teverordening een bepaling dienen te worden opgenomen, die zulke activi teiten kan beteugelen. Een uit twee Horeca- en drie gemeentevertegen woordigers samengestelde commissie zal zich over dit probleem buigen. De tweede fase van de enquête onder de bewoners van de Denneweg heeft uitgewezen dat tweederde van de ge- enqueteerden (80 procent heeft op de enquête gereageerd!) voorstander is van de aanleg van een zg. halve promenade (zoals in de Lange Poten). De definitieve resultaten zullen bin nenkort bekend gemaakt worden. voor, bleek met het uur een inge wikkelder probleem te zijn. Het symposium was eigenlijk begon nen met een schot voor de boeg, want toen de Rotterdamse prof. dr. J. Moll de stukken had gelezen, had hij nog net tijd om een boos artikel te schrij ven in het tijdschrift Wetenschap en samenleving. 'Een toekomstbeeld van een onmenselijke en ontmenselijkte geneeskunde', zag hij voor zich. 'Men schetst een ontwikkeling waarbij in de gezondheidszorg een grote plaats wordt ingenomen door uitvoerig peri odiek onderzoek van iedereen. Over heersend is een verwerpelijke visie waarbij de medemens louter als ob ject wordt gezien. Een lijdend voor werp dat men niet te bang moet maken, want dan wordt het onwillig, maar die onwilligheid is nou ook weer niet zo erg, want men kan de patiënt toch altijd dwingen te komen'. Prof. Moll hoopte dat hij alsnog onge lijk zou krijgen, en dat kreeg hij gisteren dan ook. Zekerheid 'Het enige doel is, de behoefte aan zekerheid van de patiënt te dienen', zei dr. M. J. Hartgerink van de in spectie volksgezondheid. En prof. dr. H. J. J. Leenen zag zoveel moeilijke kanten aan een bevolkingsonderzoek zitten dat hij nadrukkelijk pleitte voor een wettelijke regeling. En voor dat pleidooi was voorzitter Leuftink van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst hem even nadrukke lijk dankbaar. Alleen minister Stuyt viel in zijn openingswoord wat uit de toon door te verklaren dat preventie niet genoeg bevorderd kon worden en dat in dat verband mensen volgens hem 'bij voorkeur vrijwillig' aan een preven tief onderzoek konden worden onder worpen. Zo zagen andere sprekers het niet helemaal zitten. Prof. dr. A. H. Wie- benga vond preventief onderzoek op zich al een heilloze term. Preventie is het echt voorkómen van ziekte. Wat wij hoogstens doen is het constateren van een ziekte voordat de patiënt zelf met klachten komt, om hem daarna te behandelen, wat prof. Wiebenga lie ver 'vroegdiagnostiek' noemde. En dat behandelen lukt met een groot aantal ziekten ook maar zo zo. Als we weten dat iemand longkanker heeft, dan ko men we daar maar in beperkte zin verder mee. Experiment Wat we wel kunnen doen is bevol kingsonderzoek uitvoeren als experi ment om gegevens te krijgen die uiteindelijk kunnen helpen bij het vinden van ziekteoorzaken voor de gevallen waar we nu nog voor een wetenschappelijke barrière staan. Dat zou één van de taken moeten worden van de proefcentra. Een heel andere benadering had prof. dr. H. H. W. Hogerzeil, in wiens biometrisch centrum (van Philips) massaal onderzoek van werknemers wordt uitgevoerd. Hij noemt dat 'systematisch signaalonderzoek'. en be doelt daarmee niet alleen het vinden van vroege ziektesymptomen, maar ook tekenen die wijzen op negatieve invloedsfactoren in het milieu (gezin, werk, woning). Die negatieve invloe den kunnen dan worden aangepakt, en dat kan echt preventief werken. Prof. Hogerzeil zit nog wel midden in de onderzoeksfase, want het herken nen van signaalpatronen is in strikt medische zin al vaak moeilijk of on mogelijk, en de psycho-sociale facto ren die hij ook wil aanvatten maken het er niet eenvoudiger op. Ook dit zou een onderzoekterrein van meer proefcentra kunnen worden. Deze aanpak bestrijdt in ieder geval een door prof. Leenen aangeduid ge vaar van massaal gezondheidsonder zoek, namelijk dat de biologisch-me- dische benadering van het begrip ge zondheid erdoor wordt versterkt. De eenzijdige nadruk op wat je aan iemands lichaam kunt meten zou bo vendien een vertekening opleveren van de werkelijke gezondheidstoe stand, die mede door psychosociale factoren wordt bepaald. DEN HAAG Hoofdcommissaris dr. C. N. Peijster heeft de maatschappe lijk werker G. J. Koops als staffuncti onaris in de geüniformeerde politie beëdigd. Zijn taak kan worden om schreven als 'het ondersteunen van sociale politietaken'. De maatschappelijk werker zal m.i.v. 1 mei moeten adviseren hoe sociaal getinte activiteiten van de politie het beste kunnen worden uitgevoerd. Hij zal contacten onderhouden met het maatschappelijk werk in de gemeente en medewerking verlenen bij de aan pak van wijk- en woningverbetering. Zijn of dreigen er sociale spanningen in wijken of buurten, dan zal de maatschappelijk werker adviezen moe ten uitbrengen voor de maatregelen, die moeten worden genomen om de spanningen te verminderen of te voorkomen. De hoofdcommissaris herinnerde er aan, dat de ordeverstoringen in 1971 in de Stieltjesstraat tot de overtuiging hebben geleid, dat er een deskundige hulpkracht moest komen, die de soci aal getinte taak van de politie zou kunnen ondersteunen. TROUW /KWARTET DONDERDAG 29 MAART 1973 Kruidenier Boonekamp in nieuw winkelcentrum ZOETERMEER Kruidenier Boone kamp krijgt een plaats in het nieuwe winkelcentrum in Palenstein. Hij kan nu toch de ruimte krijgen, die de Spar al in het centrum had gehuurd onder voorwaarde dat hij ook Spar- artikelen verkoopt De Spar had reeds met de belegger van het nieuwe winkelcentrum afge sproken, dat ze daar een supermarkt zou vestigen, waardoor kruidenier Boonekamp er niet meer aan te pas kwam. Hij zou zelfs zijn noodvesti- ging aan het Anjelierspad hebben moeten sluiten. Maar bewoners van Palenstein zijn met een actie tegen deze sluiting in het geweer gekomen. Spar is toen met de heer Boonekamp aan de tafel gaan zitten met als gevolg bovengenoemde samenwerking. SCHEVENINGEN Kerkmuzikale mededeelzaamheid met een snufje leerstelligheid is een combinatie die bijzonder melodieus verpakt kan wor den. Dan moet men echter wel de juiste lees: romantische compo nisten kiezen. En als concertgever dient men dan niet zichzelf te zoeken, maar moet men welbewust middelaar willen zijn tussen de gewijde intentie en de luisteraars. Zo'n doorgever van diepere christelijke waarden via orgel muziek is ongetwijfeld Dirk Jansz. Zwart, organist van de Rotterdamse Simonstraatkerk. Als goed zoon van zijn muzikale vader omlijst hij zijn recital veelal met werk van Jan Zwart. Dat deed hij ook in de kerk van Sint Antonius Abt, waar ook nu wederom Zwarts 'Sombere Muziek over Psalm 103 Gelijk het gras is ons kortstondig leven' en vooral diens liedbewerkingen, als bijvoorbeeld 'Scheepje onder Jezus hoede' melo disch veel merkbare respons bij de toehoorders kregen. Waardevaste wel luidendheid ook in de Franse roman tiek van Vieme en Guilmant, tussen welke beide orgelmeesters in een 'A- vondzang' van de gelijkgeaarde Itali aan Bossi het uitstekend deed. Een jeugdwerk als 'Toccata' van Hendrik Andriessen misstond op dit recital, waarop de melodieën centraal waren gesteld, evenmin. Aan de Duitse kant stonden Micheelsen en Bach. Van laatstgenoemde werd het koraalvoor- spel 'Meine Seele erhebt den Herrn' hoorbaar vanuit de tekst vertolkt. In de Passacaglia zou een wat dunnere registratie op het pneumatische Ver- meulen-orgel zowel figuratief als me lodisch en harmonisch meer deugd hebben gedaan. ROTTERDAM De Raad voor Inter kerkelijke Straatevangelisatie organi seert op zaterdag 31 maart des avonds om 7 uur, een bijeenkomst in de omgeving Hillesluis. Startplaats in de Groninger straathoek Beijerlandse- straat. Sprekers zijn de heren W. de Bone en D. Visser. Medewerking ver leent het Leger des Heils. SCHIEDAM De volkstuindersvere- niging 'Vijfsluizen' organiseert op za terdag 31 maart een boomplantdag. Des morgens om 11 uur zal burge meester H. Roelfsema de eerste boom uitreiken aan een van de oudste leden van de vereniging. Het geheel zal muzikaal opgeluisterd worden door de chr. harmonievereni ging 'De Harpe Davids'. Deze boom plantdag betekent en aanvulling van de bestaande bebossing en tevens de opening van het nieuwe tuinseizoen. VLAARDINGEN Vlaardmgen en Rotterdam voeren momenteel bespre kingen om na te gaan, hoe de sociale werkplaatsen in beide gemeenten het beste kunnen worden samengevoegd. Daarmee wordt uitvoering gegeven aan een raadsbesluit van zes december vorig jaar. Vlaardingen en Rotterdam besloten tot integratie-besprekingen, nadat sa menwerking met Schiedam en Maas sluis niet mogelijk bleek. Er is een ambtelijke werkgroep gevormd, die een tweeledige taak heeft: het bespre ken van de gemeenschappelijke orga nisatie en het ontwerpen van een gemeenschappelijke regeling en het bevorderen dat in afwachting van de ze regeling reeds in onderdelen wordt samengewerkt. Er wordt naar gestreefd de integratie per 1 januari 1974 gestalte te geven. Belangrijk punt bij het overleg is verbetering van de huisvesting van de sociale werkplaats in Vlaardingen. Wethouder Weeda zegde destijds in de raad toe, dat hij dit als een van de eerste punten in het overleg met Rotterdam zou aansnijden. Uit een mededeling aan de raad blijkt dat er op dit punt nog geen beslissin gen zijn genomen. Wel hebben de gesprekspartners het door de raad gestelde uitgangspunt aanvaard. Dit houdt in dat in Vlaardingen een ge heel van werkverbanden moet ont staan dat aan de eisen voldoet en adequaat is gehuisvest. Omdat nog niet vaststaat op welke wijze de beide sociale werkplaatsen kunnen worden samengevoegd, kun nen nog geen plannen worden ge maakt. 'Eerst zullen grootte en func tie van de onderscheidene bedrijfseen- heden moeten worden vastgesteld. De ze beslissingen zullen in de loop van dit jaar moeten worden genomen', zo delen b. en w. aan de raad mee. Het uitwerken en realiseren van de plan nen wordt een taak van een nieuw in te stellen beheerslichaam. Beëindigen B. en w. delen de raad voorts mee dat zij het dienstverband met een aantal in het toeleveringsbedrijf in Vlaardin gen (sociale werkplaats) te werkj stelde geestelijk gehandicapten 2 beëindigen. Mogelijkheden om de j handicapten binnen het toelever bedrijf op te vangen blijken aanwezig. In december vorig jaar schreven besturen van de ouderverenigi Philadelphia en Helpt Elkander 1 brief aan de voorzitters van de raa fracties, waarin op de moeilijkheë rond deze geestelijk gehandicapt werd gewezen. Op aandrang van J raad zegden b. en w. daarop toe onderzoek in te stellen naar de md lijkheid een oplossing binnen het 1 drijf te vinden. Nagegaan is of in Vlaardingen zogenaamd begeleidingscentrum (zt van de vereniging Dr. Schroeder-Vj der Kolk in Den Haag) zou kin worden gesticht. 'Deze voorzien] specialistisch met verschillende on( scheidingen en een vrij zware begf ding is binnen het toeleveringsbi of daaraan verwant te organiseren. 9 aantallen zijn daarvoor bepaald j klein, aldus b. en w. Andere oplossingen blijken evem haalbaar en daarom willen b. en 1 nu hun oorspronkelijk voornemen ff uitvoering brengen. Dit betekent d g zestien werknemers van het toelei ringsbedrijf, die onvoldoende in g werkplaats functioneren, niet in g WSW-regeling worden gehandhaal g Vijf gehandicapten worden verwez naar het dagyerblijf in Monster. I is een tijdelijke oplossing, omdat plannen zijn om ook in Vlaardingi g een dagverblijf te bouwen. Het beë 1 digen van het dienstverband met S overige elf werknemers zal op vrijv lige basis geschieden. B. en w. zulli hiertoe kontakt opnemen met de f ders. DEN HAAG Staatssecretaris hout (onderwijs) heeft er geen ren tegen leegstaande lokalen kleuterscholen te laten gebruiken peuterspeelzaal. Dit blijkt uit zijn teren gegeven antwoord op lijke vragen van het mevrouw Smit-Kroes (WD). Twennie modellen van links naar rechts: Mix-salopette: op het rokje zitten kontrastzakkenin een ander ruilje dan dat vanhet overhemd.In 6 verschillende kleuren. Salopette-pakje in 5 verschillende kleuren acryl met een voile overhemdbloes. met stiksels versierd. Deze 3-delige set voor; 110.- wordt de sportieve salopette opeens vrouwelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10