Vet enorme bedreiging voor geplaagde harten dichtbij Kamerleden: minister verliest recht van ingrijpen radio en tv Mnmentaar Verontrusten achteloos amenvatting van iterland voetbal ërsoiialia 'Omstreden' linolzuur aan winnende hand X DELFIN Examen SPD blijft moeilijk Roofoverval op agentschap giro Simon Wiesenthal in Ander Nieuws-extra zielige eenden krities voeren rotzak loeres vreugde prestatie uitstapje OUW/KWARTET DINSDAG 27 MAART 1973 BINNENLAND T5/K7 1 sfeer die zaterdag in Amersfoort dc verontruste gereformeerden itc was toch wel duidelijk anders, in vorige jaren op de vergaderin- in Urk en Rotterdam. Bitterheid wrok overheerste gelukkig niet. De tm van prof. Kuitert werd de hele jg misschien drie keer genoemd, die dr. Wiersinga iets vaker. Veel •r werd geprobeerd, het positieve eigen opvattingen te beklemtonen, •voorzitter J. J. Rippen (die overi- best op een rijtje wist te zetten, E't hij aan dwalingen ziet) riep de ontrusten op, het zo druk te heb niet het zich voorbereiden op listus' wederkomst, dat ze nog en passant gelegenheid zouden len, zich bezig te houden met 'de lingen'. Van de synode heeft men al te grote verwachting meer. De le, die in mei begint, hoeft van georganiseerde verontrusten geen zwaarschriften tegemoet te zien. De sluiten van de laatste synode wer- in niet meer serieus geanalyseerd aarentegen werden jongerenevangeli- iiebewegingen als Youth for Christ de Navigators ten voorbeeld ge- ;ld. De tendens was er, de aandacht lemaal te concentreren op het ondvlak en daar opnieuw te begin- n gemeente van Jezus Christus te n in bijbelkringen en huisgemeenten, t hebben de verontrusten dan op ppante wijze gemeen met hun te- ïvoeters aan de andere kant van de r (tze ontwikkeling biedt nieuwe per- jectieven, vruchtbaarder dan een si- itie, die trekken begon te vertonen n een koude oorlog. Er zit ook een ensgroot gevaar in: dat men zich meer van elkaar distancieert. or de synode ligt er dus toch een k en wel om de dialoog gaande te iden. ds het koortsachtig monetair be id tussen veertien rijke landen in rijs zweven de voornaamste Europe- munten tegenover de dollar en de t van de wereld moet zich daaraan iar zien aan te passen. Bij een dere crisis beredderde een 'Groep Tien', de meest bemiddelde leden het Internationaal Monetair nds. )at leidde reeds tot de klacht dc ontwikkelingslanden dat. ze >r voldongen feiten werden gesteld, vormden toen tegenover die Tien groep van 24 om in het IMF druk te oefenen voor een behoorlijke ^csentatie bij een dergelijke besluit- )rming. Dat heeft ertoe geleid dat de itwikkelingslanden in elk geval wel lelijk vertegenwoordigd zijn in de :r gevormde officiële Groep van 'intig, die inmiddels begonnen is de beraadslagingen over hervor- ng van het wereld-geldstelsel, lar hangende zulk overleg moet er uurlijk telkens opnieuw beredderd rden en nu is het dan wéér ge- ird, niet precies door de Tien maar nzeer door een club yan rijke den met uitsluiting van de Derde reld. De gevolgen van zulke beslis sen voor de ontwikkelingslanden te gevarieerd en vaak ook te borgen om ze meteen te dramatise- Bij een dollar-devaluatie kan een d immers tegelijkertijd voordeel en leel hebben en dat geldt ook voor ontwikkelingslanden. Maar naast onzekerheid die zij al hebben op grondstoffenmarkten, kunnen ze de zekerheid van zwevende valuta's ten zichte van de dollar er wel erg cht bij gebruiken. Het zal hun ging vergroten om hun valuta's te spelen aan een van de sterkere inten van de rijke landen en dat lekent een nieuwe impuls voor een metaire blokvorming in de geest de franc-zone, het sterling-blok De ontwikkelingslanden hebben weinig macht om te zorgen dat er ening met hen wordt gehouden, at ze zouden doen als ze wèl wat in melk te brokkelen hadden ziet men de veertien olie-exporterende lan- i van de OPEC; die gaan meteen er hogere prijzen vragen als com- asatie van dc dollar-devaluatie. LVERSUM De NOS-lelevisie zal •rgenavond in het programma 'Stu- d Sport' (22.20 tot 22.45 uur op Né- rland 1) een samenvatting uitzenden tl de voetbalwedstrijd Oostenrijk sderland. NOS-adio zal tussen 19.02 en 21.00 r een aantal rechtstreekse reporta- üitsen uitzenden via Hilversum 3. Noemd: Benoemd tot buitengewoon •ogleraar in de civiele gezondheids- chniek aan de T.H. Delft: P. L. 'oppert. moemd tot gewoon hoogleraar in het •hitectonisch ontwerpen aan de n- Delft: dr. ir. C. L. Temminck oil. ffloemd tot gewoon hoogleraar in de 'athuishoudkunde en de statistiek n de rijksuniversiteit te Utrecht: C. F. Nieuwenburg. 'Het is noodzakelijk, dat de mensen zelf hun leefgewoonten veranderen.' Dit zei minister Stuyt (volksgezondheid) zaterdag op een medisch symposium in Leiden, waar hij de stijging van het aantal hart- en vaatziekten in Nederland alarmerend noemde. De voeding behoort tot die risico-factoren, die we zelf in de hand hebben. In onderstaand interview zegt dr. E. H. Groot, verbonden aan de afdeling voeding van de Land bouwhogeschool in Wageningen en lid van de Voedingsraad, dat van de totale hoeveelheid calo rieën, die elke Nederlander gebruikt 42 procent van vet afkomstig is, en dat dit percentage tot 35 a 30 moet worden teruggebracht. Van dit vermin derde percentage vet zou dan nog circa eenderde deel moeten bestaan uit meervoudige onverzadig de vetzuren, waarvan linolzuur het belangrijkste In de discussie van deskundigen over de voor- en nadelen van het rijkelijk in dieetmargarlnes voor komende linolzuur, lijkt de weegschaal door te slaan naar de voorstanders van linolzuur. Op het congres over vetstofwisseling en atherosclerose ('aderverkalking') en op 2 en 3 februari door de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie in Am sterdam gehouden, werd algemeen aanvaard dat plantaardige vetten dc voorkeur verdienen, speci aal indien bereid met meervoudige onverzadigde vetten (voornamelijk Linolzuur). De Amerikaanse 'Food and Nutrition Board' en de voedingsraad van de 'American Medical Association', evenals soortgelijke instanties in Noorwegen, Zweden en Finland hebben ook de raad gegeven het eten van vet te beperken en het vet, dat nog wordt gebruikt, te laten bestaan uit meervoudige onver zadigde vetzuren. Zoals bekend, wordt aangenomen, dat er verband bestaat tussen het cholesterolgehalte van het bloed en het optreden van atherosclerose. De meervoudige onverzadigde vetzuren (vooral in plantaardige vetten) verlagen het cholesterolgehal te en de verzadigde vetzuren (vooral in dierlijke vetten) verhogen het. Op verzoek van het ministe rie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft dc Nederlandse Voedingsraad een jaar geleden een commissie ingesteld, die zich moet beraden over het verband tussen het gebruik van vetten en de volksgezondheid. De Voedingsraad hoopt binnenkort advies uit te brengen over dc hoeveel heid en de aard van dc vetten in onze voeding. Inmiddels vroegen wij voedingsdeskundige dr. Groot om zijn mening; hij wilde deze geven als privé-persoon en niet namens de Voedingsraad, die immers nog geen beslissing heeft genomen. door Huib Goudriaan WAGENINGEN Dr. E. H. Groot vindt dat ter bestrijding van de hart- en vaatziekten ons voedingspatroon voornamelijk op twee on derdelen moet worden gewijzigd: van de totale hoeveelheid calorieën, die de Nederlander thans gebruikt, is gemiddeld 42 procent van het vet afkomstig, dit percentage moet worden teruggebracht tot 35 a 30 procent; Van deze 35 a 30 procent zou "in het licht van de tegenwoor dige kennis" circa eenderde deel dienen te bestaan uit meer voudige onverzadigde vetzuren, waarvan linolzuur het belang rijkste is. Dr. Groot benadrukt hierbij dat de voeding weliswaar een belangrijke factor kan zijn in het beperken van het risico van hart- en vaatziekten, maar dat zij slechts één van een aantal risico bepalende factoren is. Deze zijn in willekeurige volgorde: roken, in het bijzonder van sigaretten als daarbij wordt geïnhaleerd; erfelijk bepaalde aanleg; d e sekse (mannen lopen meer risico dan vrouwen; ge brek aan lichamelijke activiteit; span ningen (stress) en hoge bloeddruk. Dr. Groot: Ons bepalend tot de voe ding, moeten we zeggen dat de voe ding op zichzelf ook weer een com plex geheel is. De hoeveelheid calorie ën, die je gebruikt moet bij voorbeeld in v erhouding staan t ot hetgeen j e nodig hebt iemand, die zwaar werk doet, verbruikt meer calorieën dan ie mand die zittend werk verricht. Het vetgebruik is een belangrijke factor, maar een andere factor waar overi gens minder over wordt gesproken is het zoutgehalte. Een verhoogd zout gehalte k an e en verhoging va n de bloeddruk veroorzaken, wat weer het risico van hart- en vaatcomplicatie s verhoogt. Overigens behoeft een hoge bloeddruk beslist niet alleen het gevolg te zijn van een te hoog zoutgebruik. Sprekend over het gebruik van vetten moet een onderscheid worden gemaakt naar hoeveelheid en aard van de vetten. De hoeveelheid zichtbare en niet zichtbare (verwerkt in allerlei voedings- en genotmiddelen) vetten, die de gemiddelde Nederlander ge bruikt is te hoog. Dr. Groot: 'Naar mijn mening zou een verlaging van het caloriepercentage vet van 42 tot 35 30 het risico van hart- en vaatcomplicaties sterk ver minderen. Maar het zal niet meeval len onze bevolking zover te krijgen, omdat het nogal zal ingrijpen in onze voedingsgewoonten'. 'Wat betreft de aard van het vet: de een eet'roomboter, de ander margari ne en een derde dieetmargarine met een hoog gehalte aan onverzadigde vetzuren. In het licht van onze tegen woordige kennis vind ik het aan te bevelen een hoger percentage van ons vet dan thans te laten bestaan uit meervoudig onverzadigde vetzuren (li nolzuur). Ik denk hierbij aan onge veer eenderde deel. Wanneer iemand thans bij voorbeeld 2200 calorieën per dag gebruikt waarvan ruim 900 calorieën door vet worden geleverd dan zal ik willen adviseren dit aantal vetcalorieën tot 750 k 700 terug te brengen. Hiervan zou dan ongeveer eenderde door linolzuur moeten wor den geleverd'. Dr. H. de Waard, voedingsdeskundige van het Nederlands Instituut voor Zuivcionderzoek (NIZO) te Ede, meent dat we ook aan voldoende linolzuur toekomen als we boter eten. 'Bovendien' aldus dr. Do Waard 'weten we niet wat het effect zal zijn van het gebruik van grote hoeveelhe den linolzuur'. De Duitse prof. dr. Lembkc heeft in 1972 in een voedings- proef aangetoond, dat 'de door de margarine-industrie gepropageerde, in zekere mate heilzaam werkende, hoe veelheden linolzuur talrijke ongewen ste reacties in het menselijk lichaam (o.a. kankerverwekkend red.) veroor zaakten en hierdoor een bijdrage le verden aan het optreden van bepaalde ziekten. Is het dan niet gevaarlijk de mensen aan te bevelen meer linolzuur te gebruiken? Dr. Groot: 'Ik heb de publikaties dat linolzuur een factor zou kunnen zijn in het ontstaan van kanker, kritisch gelezen. Het doorslaggevende bewijs acht ik op het ogenblik echter niet geleverd, zodat ik in het licht van onze tegenwoordige kennis geen geva ren zie bij het gebruik van meer linolzuur. Overigens vind ik dat in de eerste plaats het gebruik van de tota le hoeveelheid vet naar beneden moet. In de tweede plaats komt pas mijn aanbeveling het linolzuur te ver hogen ten koste van de verzadigde vetzuren. Hierbij moeten we alle ge gevens waarover wij beschikken tegen elkaar afwegen, zonder emoties of be langen in het geding te brengen tegen dikwijls nog hypothetische nadelige gevolgen, die in de toekomst weieens aan het licht zouden kunnen komen. Dit betekent een grote verantwoorde lijkheid, namelijk het hanteren van de weegschaal. Het kan zijn dat er te zijner tijd dusdanige aanwijzigingen komen, dat we onze mening moeten Dr. E. H. Groot herzien. Laten we overigens niet ver geten dat het probleem van het steeds toenemend aantal hartinfarcten ook om een oplossing schreeuwt! Moeten we twee generaties wachten terwijl ondertussen mensen sterven, die met goede voedingsadviezen in leven wa ren gebleven? Met andere woorden: moeten we wachteh op absolute zeker heid?' Dr. De Waard wijst er ook op, dat er enkele tientallen jaren geleden min der hartinfarcten in Nederland voor kwamen, terwijl er méér zuivelpro- dukten werden gebruikt. Thans wordt negentig procent margarine gegeten en tien procent roomboter. Sinds 1950 is de consumptie van melk- en zuivel- ADVERTENTIE the water champion Het superwaterdichte horloge voor mannen die het onmogelijke verlangen. - 5 jaar garantie op waterdichtheid. - absoluut condensvrij! Handopwinding v.a. 120.- Automatisch v.a. 180.- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het SPD-examen blijft moeilijk. Dat is de kern van de vraagstelling van het Tweede Kamerlid Beekmans (D'66) en de beantwoording door minister Van Veen. Voor het examen SPD-1 (staatsprak- tijkdiploma voor bedrijfsadministra tie) slaagde in de jaren 1970, '71, '72 resp. 27, 28 en 32 procent. Voor het examen SPD-II waren die percentages 46, 37 en 49. Minister Van Veen antwoordt dat de resultaten van de SPD-studie afhan gen van de studiezin van de kandida ten en tevens van de kwaliteit van de opleiding. Die opleiding is in handen van een groot aantal particuliere in stituten. Over de kwaliteit van de prestaties van de kandidaten maakt de examencommissie zich ernstige zor gen, aldus de minister. Volgens de commissie zijn veel examenkandidaten onvoldoende voorbereid. Overwogen is het examen voortaan twee keer per jaar te doen afnemen. Maar organisa torisch levert dat grote problemen op. De invoering van vrijstellende tenta mens is eveneens overwogen, maar ook dat stuit op bezwaren. Wel is een vrijstellingsregeling ingevoerd die gunstig werkt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De minister van CRM zal nog voor de zomer het recht verliezen in te grijpen naar aanleiding van radio- of tv-uit- zendingen die in strijd zijn met de openbare orde, de goede zeden of de veiligheid van de staat. Dit verwachten de Kamerleden Roet hof en Voogd (PvdA), de indieners van een wetsontwerp om de bevoegd heid tot ingrijpen door middel van een berisping of intrekking van de zendtijd, uit de omroepwet te schrap pen. De Kamerleden dienden hun wetsont werp in 1971 in nadat de VPRO wegens de radioreportage over sabota ge in het leger was berispt. Nu de VPRO opnieuw berispt is, vanwege de Barend Servet-show, hebben de initia tiefnemers haast gezet achter de pro cedure om hun voorstel tot wet ver heven te zien. In hun gisteren uitgebrachte memorie van antwoord op het voorlopig ver slag van de vaste Kamercommissie voor CRM, wijzen zij erop dat zij niet iedere mogelijkheid tot ingrijpen wil len afschaffen, maar dat zij daarvoor uitsluitend de rechter als aangewezen man zien. Dat ook de vrijheid van meningsuiting niet absoluut is. wordt gerealiseerd door het bestaan van de rechterlijke macht. Het is niet aan de politieke overheid om daar extra re gels voor te scheppen, aldus de memo rie van antwoord. De Kamerleden vinden dat er wat dit betreft geen verschil mag bestaan tus sen de omroepen en de pers. Zij ervaren het feit dat de rechter in normale gevallen alleen personen ter verantwoording kan roepen en niet de omroepvereniging als zodanig, niet als een nadeel. Eventueel kan de rechter ook nog materiaal in beslag nemen. De indieners verwachten dat de meer derheid van de Tweede Kamer (PvdA, VVD. CHU, deel KVP) zich voor het voorstel zal uitspreken, waarna de behandeling in de Eerste Kamer eind mei of begin juni kan volgen, zodat het wetsontwerp voor de zomer door het parlement kan zijn. produkten niet toegenomen, terwijl wel het aantal hart- en vaatziekten is gestegen. Een amateur-onderzoeker in Amsterdam, dc heer J. den Os, meent aan de hand van statistieken die te- teruggaan tot voor de tweede wereld oorlog, een verband te kunnen leg gen tussen eten van margarine (linol zuur) cn hart- en vaatziekten ener zijds en boterverbruik en een teruglo pen van hart- en vaatziekten ander zijds. Dr. Groot: 'Het zien van een samen hang. betekent nog niet, dat daaruit een oorzakelijk verband mag worden afgeleid. Indien er in 1945 veel ooie vaars in Nederland geweest zouden zijn, wil dit nog niet zeggen dat dit de verklaring is van de geboortegolf van 1946. Er is de afgelopen jaren zoveel veranderd, er zijn zoveel ande re factoren die in aanmerking moeten worden genomen. Wisten we maar van welk gewicht al die factoren on derling zijn: lichamelijk niet-actief zijn of roken kunnen onder omstan digheden weieens belangrijker zijn dan de factor vetgebruik'. 'In de oorlog waren er in Nederland een gering aantal hart- en vaatziekten. Er werd toen een laag percentage vet gebruikt, dus dat is een argument om die richting uit te gaan. Daar staat echter tegenover dat in die tijd een heleboel dingen anders lagen: nauwe lijks vervoer, dus meer lichaamsbewe ging (fietsen) en een ander soort spanningen. De spanningen, die een joodse onderduiker had, zijn van ccn geheel andere aard dan de 'stress', die een zakenman tegenwoordig heeft. En het is verder belangrijk, hoe men die spanningen verwerkt'. Dr. Groot besluit: 'Naar mijn opvat ting is primair een flinke verlaging van het percentage vet in onze voe ding noodzakelijk. Daarbij is niet te voorkomen omdat we het in de eerste plaats moeten zoeken in min der snacks (frites, worstjes enz.), snoepgoed en gebakjes dat wij bijvoorbeeld in de ogen van patat- en banketbakkers onaangenaam zijn'. AMSTERDAM Twee gewapende mannen, met de col van hun trui over het gezicht getrokken, hebben gister middag een roofoverval gepleegd op een agentschap van de Gemeentegiro in de Tweede Hugo de Grootstraat in Amsterdam. Het tweetal kwam het in een sigaren winkel gevestigde agentschap binnen en deed een greep in de geldla. Ver volgens vluchtten zij met een auto, die kort daarna in de Zaagmolenstraat werd aangetroffen. HILVERSUM In Ander Nieuws- Extra van de NCRV zal vanavond een gesprek te beluisteren zijn met Simon Wiesenthal naar aanleiding van diens nieuwe boek 'Zeilen der hoop' over de geschiedenis van Columbus, dat on langs verscheen. Ander Nieuws wordt uitgezonden om 22.20 uur op Nederland 2. Ga met de klas naar een park. Zoek een overzichtelijke groep een- den en voer deze dieren met stuk jes brood. Tel hoeveel brokjes de verschillende eenden te pakken krijgen. Je moet dan wel systema- tisch voeren. Dus steeds op éen plek gooien en niet 'zielige' dieren i bevoordelen. Zo begint een van de lessuggesties j uit Scholing in Aktie nummer 3. In onze krant van zaterdag stond een klein berichtje over de pro- duktie van leermiddelen door de Kritische Leraren. Dit weekend zijn ze bezig geweest met het verzame len en stencillen van hun eigen lesmateriaal. Maandag lag het re sultaat bij ons in de bus. Welke uitgever heeft zulke korte levertij den? (Inlichtingen over deze pijl snelle produktie bij de Kritiese Le raren, Kloveniersburgwal 61, Am- Grijp de rotzak! roepen de actie voerders van de groep 'Geef de lente 'n kans' het hele land toe, waarmee ze bedoelen dat iedereen alle achteloos weggeworpen plastic zakken en andere milieuverstikken- de rommel zou moeten opzoeken en oprapen. Want 'er komen steeds meer plekken in de natuur, waar de zon er niet meer in slaagt de zaden te laten ontkiemen'. En daar ligt dan een hele serie plastic verpakkingsspul ('nu ja, wat is er tegenwoordig niet meer van plas tic?') dat de normale vormen van leven op die plekken onmogelijk maakt. 'Ze gooien we met elk stuk je plastic een stukje leven weg en richten we een stukje onherstelba re schade aan in de hele ecosfeer. Als we zo doorgaan stikken we over 'n tijdje in onze eigen troep.' De bedoeling van de actiegroep 4 (Willem de Zwijgerlaan 163, Ze venaar) is dat iedereen, alleen, met het hele gezin, met vrienden, met vereniging, actiegroepje, wijk, dorp of gemeente een plastic-zoek- aetie in eigen buurl ontketent en die op gezette tijden herhaalt. Het opgeraapte plastic moet dan bij de gemeente of plaatselijke plastic- fabriek (als die er is) worden ingeleverd, want 'de natuur kan er niets mee beginnen'. De juli-kermis van Tilburg is niet alleen een jaarlijks terugkerende vreugde voor graag in molens zwe vende. in autootjes botsende, frites en suikerspinnen etende en op schijven schietende Tilburgenaren, maar zeker ook voor hun gemeen tebestuur. Dat houdt er in elk geval een lekker centje aan over: om tussen 21 en 27 juli op het terrein te mogen staan, hebben Tilburglievende kermisexploitanten de gemeente met z'n allen al 646.000 betaald, een stuk meer dan vorig jaar. Want omdat alles duurder wordt, heeft de gemeente ook de pacht van het kermister rein die vorig jaar nog 'maar' 425.000 in het gemeentelijke laadje bracht flink opgetrokken. Op de duurste standplaats staat een autoscootertent. die de auto scooterbaas dik 18.000 kost. Die zal dan ook heel wat meer kwart jes en guldens moeten zien te verdienen dan de glasblazer, die met 250 het goedkoopst uit is. sterdam 020-65417). De eetgewoonten van de eenden kunnen, volgens Scholing in Aktie, in zogenaamde blokdiagrammen worden uitgezet. Gewoon beginnen bij de eend die het meeste te pakken kreeg, dan de daarop vol- gende, enzovoorts. 'Het ideaal is natuurlijk dat de grafiek horizon taal loopt. Dan krijgt iedereen evenveel. Hoe steiler hij loopt, hoe onrechtvaardiger de verdeling.' Van de eenden komen de kritische leerlingen via allerlei lineaire en exponentiële functies terecht bij de maatschappelijke rangorde en wan* orde. Wat met eenden en wat oud brood mogelijk is, kan eigenlijk met alles wat je om je heen ziet. Het ver band tussen de hoogte van het zakgeld en de lengte van het haar, de beïnvloeding door modereclame, diëten van gastarbeiders en Chine zen, oliebaronnen en benzinepomp houders. in principe kun je het allemaal als lesmateriaal beschou wen. Een inventieve leraar heeft Scholing in Aktie niet eens nodig. De kritiese leraren bewijzen met hun eigen fabrikaat dat leermidde len goedkoper kunnen. Die indruk leeft ook bij de vereniging voor openbaar onderivijs. De V.O.O. is de ouderorganisatie voor het open baar onderwijs. De vereniging ver zamelt nu gegevens over de situa tie op het terrein van de leermid delen. Ouders die belangstelling hebben kunnen schrijven aan de V.O.O. Jan Luykenstraat 29, Am sterdam, Het gaat om vragen zoals: Zijn al die dure boeken nodig, hoe zit het met de herdrukken, hebben de ou ders inspraak, worden de boeken lijsten goed samengesteld en tijdig bekend gemaakt? Omdat het alweer bijna 1 april is, zit het Nationaal 1 april-Genoot- schap zich danig druk te maken. Want in de nacht van 31 maart op Grappendag breekt het moment aan dat het genootschap twee bronzen loeressen toekent aan de beste grapjassen van het land. De gebeurtenis grijpt plaats in de so ciëteit Duysterghasrt in Zand/voort, het wordt de elfde 'prix de joke' en voorzitter Cees de Lange reikt de onderscheidingen uit. Naar wie de eerste loeres gaat is al bekend: Max Tailleur, die 'voor zijn hele oeuvre' zelfs een ere- loeres krijgt. De tweede loeres zal vallen in de categorie 'humor in daad'. Daar gaat het er om wie vorig jaar de beste practical joke heeft bedacht, en uitgevoerd, maar wie dat wordt is nog een groot raadsel, temeer daar de jury ge heel uit dames bestaat. Normaliter worden er ook nog loeressen toege kend voor 'humor in beeld' en 'humor in reclame', maar dat gaat dit jaar over. Blijkbaar heeft het genootschap niets geestigs in recla me en aanverwante humor kunnen ontdekken. Deze man is ongelogen pas 29 jaar. Hij heet Frank Putcke, woont in de Amerikaanse staat Minnesota cn heeft het op deze jeugdige leeftijd al tot 450 pond gebracht. Dc zwaargewicht houdt niet van lopen. Liever zit hij rede lijk comfortabel op een wel ro buust, maar klein type motor hij krijgt 't niet meer voor elkaar op een gewoon model te klimmen dat hem nog houdt ook. 's Mans benen zijn net als de rest zó buiten alle proporties dat hij ze niet op de gebruikelijke voorsteu- nen kan zetten. Desondanks pres teert de verbazingwekkende Frank het met een vaartje van zo'n veer tig kilometer over de wegen te snellen zonder zijn evenwicht te verliezen. Zonder ei, maar met twee messte ken kwam een Leeuwardenaar zon dagavond via het ziekenhuis thuis van een uitje, dat aanvankelijk veel pret beloofde. Met zijn vrouw maakte de man een ritje door de Friese dreven en toen hij langs een aanlokkelijk weiland kwam, besloot hij uit te stappen en zijn eigen eerste kievitsei te zoeken. Tijdens dit werkje tikte hem de 60-jarige bijbehorende boer op de schouder, die hem vroeg of hij het bordje 'verboden toegang' niet had gezien. Jawel, zei de Leeuwarde naar, maar dat geldt toch niet voor eieren zoeken? Kortom, het liep op een letterlijk slaande ruzie uit, waarbij de zoeker eieren voor zijn geld koos en gauw de benen nam naar zijn vrouw die nog in de auto zat. Daar merkte hij pas dat de boer hem in een schouder had gestoken en in het ziekenhuis hoorde hij dat hij maar beter een paar weken thuis kon blijven. De politie heeft proces verbaal op gemaakt. 'Nee, Simpkins, als je een sinaasappelboompje op een ruberboom ent, krijg je geen tennisballen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7