)en Uyl besprak rrote knelpunten Poging vriendschap met VS op te llappen Zó paart u junstig: Zeer weinig controle ojp rijtijden en rust beroepschauffeurs mro bank Belasting betaler kwam in opstand Tubbergen verwerpt verkaveling lesprek met Andriessen en Aantjes je van ontslagen w leidt tot staking CNV verliest 3100 leden Week respijt van b anken voor CO-OP 'Godyn Selection': nieuw duo FÜoperdieven in actie iip 'Sleep-in' Herdenking overval Groot aantal particulieren bezint zich op nieuwe verhouding m Het weer ^W/KWARTET DINSDAG 27 MAART 1973 BINNENLAND T3/K.5 n onze parlementsredactie IN HAAG De abortuswetgeving en de grondpolitiek zijn de twee be- grijkste onderwerpen van beleid waarop de formatiepoging van mr. rger nog hangt, na het gesprek dat de leiders van de Tweede-Kamer- icties van de KVP en ARP, mr. Andriessen en mr. Aantjes, gistermiddag der leiding van de formateur hebben gehad met kandidaat-minister-presi- int drs. J. den Uyl. AMSTELVEEN Een belasting betaler uit Amstelveen de 50-jarige J. de V. kwam gistermiddag in opstand toen een gesprek op het belastingkantoor in zijn woon plaats niet naar zijn zin was verlo pen. Hij rukte op de gang van de vierde verdieping een brandblusap- paraat van de muur en smeet het door een groot spiegelruit naar buiten. Ook een andere ruit ging aan diggelen toen hij achtereenvol gens een bijzettafeltje een metalen prullenbak en een stoel de weg van het brandblusapparaat liet vol gen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Wel werden enkele voor de deur geparkeerde auto's beschadigd. In totaal bedroeg de schade ruim 1000 gulden. De op standige belastingbetaler werd door de politie ter zake van ver nieling aangehouden. ictieleiders van KVP en ARP ;n drs. Den Uyl tijdens het on- riud met formateur Burger ge- igd wat zijn kabinet zou doen, lieer de Tweede Kamer zijn plan ter zake zou tegenhouden. De lidaat-minister-president heeft geen zekerheid over gegeven. kabinet zou conflicten met de Ier steeds weer willen beoordelen let licht van de actuele politieke indigheden. Op de persconferen- Den Uyl erbij dat met name jrondpolitiek voor hem zwaar Voor het overige heeft hij lid dat het kabinet terughou- zal zijn met het stellen van •tskwesties. Het zal als minder- tabinet van de Kamermeerder- met het volle pond kunnen vra- Het zal wel een redelijk deel van irogramma moeten kunnen reali- lagpunten ractieleiders van KVP en ARP jen, volgens de verklaring van Uyl tijdens het gesprek onder ig van Burger, nog belangstelling een reeks van andere vraagpun- de vraag of de invoering van de agsreserve zal vallen onder de iene stijging met 3 procent van iciale premiedruk; of het integra- leid voor de middenstand zal en voortgezet; wat is precies het nale stelsel van gezondheidszorg; at er een automatische koppeling n de stijging van sociale uitke- ji en van het minimumloon; hoe het met de verhouding tussen te en indirecte belastingen; wel- logelijkheden bestaan er om een te maken met een vermindering de stijging van belasting- en pre- ruk; hoe denkt een kabinet Den over de levensbeschouwelijke or aties? er zijn onderwerpen als onderne- srecht, inkomensbeleid, successie vermogensbelasting en de Fractieleiders Andriessen (KVP,) en Aantjes (ARP) marcheren ge zamenlijk op naar formateur Bur ger die de politieke leiders giste- Speculatie ren op zijn werkkamer ontving CRM in de komende jaren kan be schikken heeft Den Uyl aan Andries sen en Aantjes een specificatie be loofd. Al eerder gaf hij er een over de beoogde bezuiniging voor defensie. Den Uyl verklaarde na afloop van het gesprek er bijzonder waardering voor te hebben dat de heren Andriessen en Aantjes geen moment hebben gepro beerd programmatische afspraken te maken of in onderhandeling te tre den. Hij vond dat het een reëel en zakelijk gesprek was geweest. Bij de oplossing van problemen die hier nog liggen zal zo wordt ver wacht de kandidaatminister van justitie de sleutelpositie innemen. Een belangrijke kandidaat voor deze post is zoals bekend op dit moment nog de demissionaire minis ter Van Agt (KVP), die het abortus wetsontwerp van het kabinet-Biesheu vel op zijn naam heeft staan. Deze achtergrond wordt beschouwd als een moeilijke complicatie, omdat de abortuswetgeving van het kabinet- Biesheuvel wezenlijk verschilt van de desbetreffende paragraaf uit Keer- punt'72, het progressieve regeerak koord. In het eerste ontwerp blijft het plegen van abortus onder een aantal omstandigheden nog strafbaar, in het tweede niet. Den Uyl. die gistermiddag door Andriessen en Aan tjes onder andere over deze kwestie is ondervraagd, heeft niets willen toe voegen aan wat de formateur ter zake enkele weken geleden had vastgelegd, namelijk dat beide ontwerpen tegelij kertijd in de Kamer moesten worden behandeld. Het kabinet nu zouv bereid moeten zijn het 'winnende' wetsont werp uit te voeren. omvang van de hulp aan arme landen ter sprake geweest. Over de stijging van de gelden voor ontwikkelingshulp evenals die van het bedrag waarover DA Het ontslag van een machinist heeft gisteren in Bre- sleid tot een staking van circa 60 de 95 personeelsleden van de ise eonstructiewerkplaats. 'Dit ag wés de druppel die de emmer overlopen', zo verklaarden sta- Zij zijn ontevreden over het ineelsbeleid en stellen dat de cao bij het bedrijf niet onverkort is oerd. ïaóhinist was vrijdag op staande ontslagen wegens 'onverantwoor- ïanoeuvres'. Hij zou al eens een dè van 4.000 gulden hebben ver lakt. Gisteren kwam de kraanma- st toch naar het bedrijf. Hij hanste zich dertig meter hoog in van de kranen. pnkele uren wisten politiemannen ite overreden zijn protestactie te hdigen. Op dat moment legden I 60 collega's het werk neer. Zij en de vakbonden te hulp, die al tact hebben gehad met de directie, bonden zullen vandaag een poging I om bemiddelend op te treden, nebben zich (nog) niet achter de tag gesteld. Van onze correspondent UTRECHT De bij het CNV aange sloten vakbonden hebben in 1972 3100 leden verloren. 'Het afgelopen jaar is voor de ontwikkeling van het ledental geen best jaar geweest,' schrijft De Gids, het blad van het CNV dan ook. Het ledenverlies werd voor een niet onbelangrijk deel veroorzaakt door het uittreden van de Nederlandse or ganistenvereniging met 650 leden. De Bond van overheidspersoneel groeide met 760 leden, de politiebond met 200 leden. Bij de Bouw- en houtbond werd een verlies van 450 leden ge boekt. Drs. Den Uyl verklaarde gisteravond op een persconferentie na afloop van het onderhoud, dat minister Van Agt ook gehouden zou zijn de paragraaf uit het progressieve regeerakkoord over de grondpolitiek uit te voeren. Op dit punt is volgens waarnemers misschien een stil vergelijk mogelijk, omdat Keerpunt '72 op dit punt al leen duidelijk is over het na te stre ven doel: namelijk het tegengaan van grondspeculatie. In progressieve kring wordt gemeend dat onteigening tegen gebruikswaarde daarbij het aangewe zen middel is. Bij de KVP bestaat voorkeur voor onteigening tegen be- stemmingswaarde. De persoonlijke op vattingen van kandidaatminister Van Agt hierover zijn niet bekend In progressieve kring wordt erop ge hoopt dat met name de KVP wat aan het standpunt van Keerpunt '72 zal tegemoet komen. De abortuswetgeving en de grondpoli tiek zijn twee van de zes onderwerpen van beleid, waarover het kabinet-Den Uyl in een mogelijk conflict met de Tweede Kamer zijn bestaan op het spel zou kunnen zetten. De overige punten zijn: verlaging defensie-uitga ven, huurliberalisatie, de gekozen for mateur, de toekomst van de West en verlaging van het collegegeld. BPfoSSEL (ANP) V an de controle op de rijtijden, de rustpe rioden, de controle op de werkboekjes enz. van chauffeurs die in lieüberoepsgoederenverkeer werken, komt vrijwel niets terecht. Dit is gebleken uit een 'hoorzitting' van de commissie voor regionaal belfcid en vervoer van het Europees parlement. Derikundigen en vertegenwoordigers vat i sociale partners in deze bedrijfstak maakten duidelijk dat de al uit 1969 stammende verordening van de EEG (det eerste 'sociale EEG-verordening voor het wegvervoer') door de lidsta ten 'vrijwel genegeerd wordt. In enke le landen zijn nog niet eens uitvoe ringsmaatregelen genomen en daar besflaat de verordening alleen nog maar op papier. Vai Awerknemerszijde werd tijdens de ze 'noorzitting opgemerkt dat de Euro- pes commissie in Brussel druk op de lid; daten zal moeten uitoefenen om een: waterdichte controle te verkrij gen l Desnoods zal de commissie naar hetr. hof van justitie moeten gaan om via de rechter naleving van de veror dening af te dwingen. Va n ondernemerszijde werd tijdens de hoorzitting aangedrongen op ver- soe peling van de verordening. De wei jkgevers vinden ze in het algemeen te weinig soepel speciaal als het om ma timale rijtijden en de maximaal toellaatbare afstand gaat. De geldende voorschriften zijn in de praktijk moei lijk: na te leven en ze roepen, vooral voor kleine en middelgrote vervoers bedrijven, economische problemen op, aid lis de werkgevers. De parlementscommissie stelde zich op het standpunt dat werkgevers en weirknemers eerst onderling tot een akkoord moeten zien te komen en gemeenschappelijk voorstellen moeten doen. Daarna kan dan een beroep op de joverheden gedaan worden. U' f RECHT De bankiers van de in gr Ite moeilijkheden verkerende CO-OP N rderland en CO-OP u.a. hebben nog ee n week respijt gegeven om een over- ee instemming tot stand te laten komen milt een mogelijke overnemingskandi- daait. Topbestuurders van de coopera tes zeggen alle aanleiding te hebben te j verwachten dat iemand gevonden kan worden die de zaken kan voortzet te^ ofwel uitbreiden. O p het ogenblik zijn gesprekken gaan- d e met 'een tiental kandidaten', zo v f rklaarde de heer W. A. van der S cheer van het raadgevend bureau Berenschot na afloop van de gisteren g èhouden vergaderingen met de com missarissen cn zogenaamde B-deelge- nbten. Het 21-jarige zangeresje Anneke Konings en haar 30-jarige Poolse Z re ook financiële pagina man, popzanger/gitarist Ryszard Godyn, gaan samen onder de naam 'Godyn Selection' in de amusementswereld opereren. (ADVERTENTIE) Heeiiijk...gebakken vis Schol, schar, makreel, wijting, schelvis, kabel- i jauw, koolvis, spiering, tonggebakken: verrukkelijk! f Laat de schoongemaakte en licht gezouten vis op vergiet uitlekken. Gebruik een pan met stevige bodem. Wentel de vis luchtig door de bloem en bak ze in hete olie of boter mooi bruin. U bóft als u van vis houdt want vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap^ -n Visprodukten, Wassenaarseweg 20. Den Haag, AtMSTERDAM Uit de sleep-in in d Rozenstraat is de laatste weken v»mor ruim 10.000 aan kranen, kope ren leidingen en verlichtingsappara- tcni ontvreemd. AM STERDAM Naar aanleiding van om; bericht in de krant van gisteren Herdenking overval bevolkingsre gister Amsterdam waarin wordt gemeld dat alle overvallers zijn te rechtgesteld maakt men er ons op opmerkzèam dat er twéé overlevenden zijpi geweest. Dat zijn C. A. Honig tha ns chirurg te Utrecht en W. Beek thans arts te Enschede. ADVERTENTIE Bij de Amro Bank hebt u de soit tien verschillende aivormen. Van een arboekje met 4% rente tot i spaarrekening met een Ie looptijd van 5 jaar,die nu seön gegarandeerde rente it van maar liefst Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Tussen de Verenigde Staten en de Westeuropese landen botert liet niet meer zo goed. De dagen, waarin de grote vriendschap lussen beide blok ken eventuele tegenstellingen overheerste, zijn voorbij. Bezinning op de nieuwe ver houdingen tussen Europa en Amerika is daarom dringend gewenst. Deze redenering bracht de Eu ropese Beweging er toe de grote Europa-Amerika-confe- rentie t€* organiseren, die gis teren in het RAI-gebouw in Amsterdam is begonnen met een redevoering van prins Bernhard. Dat aan beide kanten van de Atlantische Oceaan de nood zaak voor die bezinning wordt gevoeld, kan blijken uit de grote belangstelling voor de conferentie. Zo'n 350 politici, zakenlui en wetenschapsmen sen nemen efr aan deel. Onder hen bevinden zich heel wat 'zware jongens'. Om wat na men te noemen: Nelson Roc kefeller, Dean Rusk, George Ball, Roy Jenkins, Michael Stewart Herbert Wehner en Giscard d'Estaing. Niet één vertegenwoordigt de regering van zijn land, want het is een conferentie van par ticulieren. De regeringen zijn alleen maar belangstellende toeschouwers. Er waren giste ren officiële boodschappen van de presidenten Nixon en Pompidou, de premiers Heath en Trudeau (Canada) en bondskanselier Brandt. Laat u bij de Amro Bank vrij— ^end adviseren over de voor neest geschikte spaarvorm. Zorgen Uit tal van eerdere verklarin gen was al duidelijk gewor den, dat de betrekkingen tus sen de VS en Europa de rege ringshoofden nogal zorgen baren. President Nixon heeft al gezegd dat 1973 'het jaar van Europa' zou worden. Hij bedoelde daarmee, dat er dit jaar maar eens een nieuwe orde op zaken moet worden gesteld tussen de VS en West- Europa. Prins Bernhard zei in zijn rede van gisteren dat de aetrekkingen tussen deze bei de machten 'in een delicate fase' zijn gekomen. Nu zijn er altijd wel menings verschillen gewdest tussen de ze twee, maar in de eerste jaren na de oorlog was de verhouding erg duidelijk. De Verenigde Staten waren de leiders van wat het vrije wes ten werd genoemd. In de eco nomie. het internationale geldwezdn en de politiek gaf Amerika de toon aan, omdat Amerika verreweg het sterkste was. In deze rol stimuleerden de VS de eenwording in Europa. Overwicht weg Op economisch terrein is die eenwording ook wel van de grond gekomen. Mede daar door kan West-Europa zich wat dit betreft al aardig me ten met de VS. Van een groot economisch overwicht van Amerika is geen sprake meer. Dat is de eerste belangrijke verandering in de verhouding tussen de twee grotere wester se blokken. Hier vloeit één van de grote knelpunten di rect uit voort. Amerika ver wijt West-Europa al jarenlang, dat het niet berdid is zelf genoeg voor defensie uit te geven. Het in economisch op zicht zo machtige Europa is wat zijn defensie betreft af hankelijk van de inspanningen van de VS, zo luidt het ver wijt. Europa leeft onder de bescherming van de Ameri kaanse parapluie en wil nau welijks bijdragdn in de kosten van dat scherm. De wens om de Amerikaanse troepenmacht in Europa aanzienlijk in te krimpen leeft heel sterk in de VS. Gouverneur Rockefeller heeft de congresgangers daar gisteren nog eens nadrukke lijk op gewezdn. Gesloten markt Een ander Amerikaans verwijt is, dat Europa zijn eenheid (de EEG) onder meer ge bruikt om Amerikaanse pro- dukten van zijn markt te we ren. Vooral de Amerikaanse landbouw zou daaronder lij den. Maar de Europeanen kunnen ook wel wat Ameri kaanse maatregelen opnoemen, die erg schadelijk zijn voor de Europese handel. Bovendien kunnen de Europeanen wijzen op de grote moeilijkheden, die zij te danken hebben aan de toevoer van dollars, waarvoor de VS weer verantwoordelijk zijn. Verder zit het Europa ntet lekker, dat Nixon zijn 'traditi onele bondgenoten' in dit we- Prins Bernhard opende het congres. relddeel wat verwaarloosd zou hebben bij zijn opzienbarende reizen naar Moskou en Pe king. Wat de moeilijkheden met de dollar betreft, is de lucht een beetje geklaard. Maar een ech te oplossing voor de crisis in het geldwezen is er nog niet. De Engelse parlementariër Roy Jenkins drukte zich giste ren het sterkst uit: er bestaat op dit moment geen internati onaal monetair systeem, alleen maar een truc. Uiterst moeilij ke onderhandelingen zijn no dig, om aan die toestand een einde te maken. Maar nog moeilijker ligt het met die andere twde knelpunten defensie en de economische ritatie wederzijds. Nuttig Daarom is het congres in 4lm- sterdam erg nuttig. Allerlei figuren, die nauw betrokklén zijn bij de beleidsvorming fin hun landen, ontmoeten elkaar nu in een positie, waar ze vuel vrijer met elkaar om kunnen gaan. Omdat ze als partieul le ren bezig zijn naar betere 16e- trekkingen tussen Europa jen Amerika te zoeken kunnen (ze wat meer zeggen dan in eien officiële functie. Ze hoevfcn geen onderhandelingstaktiek in het oog te houden. Vooral door contacten in de wandel gangen kunnen ze iets van het achterste van hun tong laten zie*i. Dat kan jde onderhande lingen op regeringsniveau, die dit jaar op uitgebreide schaal worden gevoerd, wellicht iets gemakkelijker maken. Maar ook als het Amsterdamse con gres in al deze opzichten vol- ledig slaagt zal het nog niet helemaal koek en ei zijn tus sen de VS en West-Europa. Er bijven duidelijke belangente genstellingen bestaan. Die zijn met alle mooie wo -den van een congres niet u; e wissen. Van een onzer verslaggevers TUBBERGEN De meerderheid van de circa 1400 boeren in de Twentse gemeente Tubbergen, die gisteren opnieuw konden 'stemmen' in verband met de voorgenomen ruilverkaveling voor dit gebied, heeft zich tegen uitvoering van de plannen ver klaard. 's Avonds om 9 uur maakte gedepu teerde dr. H. Schoemaker van de provincie Overijsel in hotel Kempe rink de voorlopige uitslag bekend: 746 stemmen tegen en 487 vóór. Er deden zich gisteren geen relletjes voor. Dit in tegenstelling tot 21 de cember 1971, toen ongeveer 3.000 grondeigenaren in Tubbergen een op roep hadden gekregen om te stemmen over de ruilverkavelingsplannen. Een actiecomité maakte het stemmen toen vrijwel onmogelijk, vooral omdat men de procedure ondemocratisch vond. Volgens de toen geldende wet werden degenen die niet verschenen, geacht te hebben vóórgestemd. Bij de rellen werden toen een twintigtal politie mannen en boeren gewond, werd er met gier gespoten en sneuvelden er honderden ruiten. In overleg met minister Lardinois van landbouw en visserij werd de zaak in de ijskast gezet voor een afkoelingspe riode. Naderhand vonden voor- en tegenstanders elkaar in de afspraak dat er opnieuw gestemd zou worden, ditmaal over het al dan niet doen uitvoeren van de plannen. Wettelijk achtte men de ruilverkaveling op 21 december 1971 aangenomen. Aangeno men kan worden dat na de uitslag van gisteren (er kon in drie dorpen gestemd worden, behalve in Tubber gen ook in Albergen en Geesteren) de ruilverkaveling voorgoed in de ijskast gaat Mooie dag Van onze weerkundige medewerker Vandaag zal het weer gunstig zijn met flinke zonnige perioden. En we blijven onder de hoede van een rug van hogedruk uit het ivesten. De opbouiv van de atmosfeer is van dien aard dat er bij temperaturen van 12 tot 15 graden geen buien tot ontwik keling komen. Gistermiddag al waren de verspreide buien die in het bin nenland vielen van weinig betekenis. Zij stonden in geen verhouding tot de zware complexen die zondagmiddag vlot autorijden op de route Harder wijk - Amersfoort onmogelijk maak ten. Wist U, dat er in Ridderkerk zelfs nog onweer is waargenomen? Regen van betekenis is er in de afgelopen 24 uur geweest aan de Rivièra. In Nice werd maandagochtend al 19 millimeter gemeten, Maandagavond tapte Mar seille ook 19 millimeter af die overdag gevallen teas. Montpellier komt op 15 millimeter, Toulon 22 millimeter, Manby, aan de Engelse oostkust, kwam zowaar nog met 7 millimeter op de proppen. Op de oceaan naderen enkele nieuwe storingen, die na vandaag kans geven op hier en daar een bui (het Ierse Valencia, gisteravond 1 millimeter re gen), maar deze zullen geen sta in de weg zijn voor hernieuwde zonnige perioden. De temperatuur blijft op een voor eind maart ongeveer nor maal niveau van circa 12 graden Cel sius, als gevolg t an voortdurende aan voer van tamelijk frisse oceanische lucht. Gistermiddag bedroegen de maxima in ons land over het alge meen 11 tot 13 graden Celsius. Straatsburg en Reims kwamen tot 14, Nice en Diisseldorf 15, Bastia op Corsica tot 16 graden Celsius, Greno ble viel uit de toon met 7 graden Celsius maximaal, maar daar regende het vrijwel de hele dag. geen verandering Weerrapporten van gisteravond 7 uur! maxi mum-temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur: Am sterdam onbew. 12 graden 0 millimeter. De Bilt onbew 12 0.1. Deelen licht bew. 12 0. Eelde half bew 11 0. Eindhoven licht bew. 13 0. Den Helder onbew. 14 0. Luchth. Rot terdam onbew 12 0. Twente onbew. 13 0. Vlissingen licht bew. 11 0. Zd.-Limburg zwaar bew. 13 0, Aberdeen licht bew. 8 0. Athene niet ontv.. Barcelona half bew. 15 0. Berlijn zwaar bew. 15 0, Bordeaux half bew 12 0, Brussel licht bew. 13 0. Frankfort half bew. 14 0. Cenève zwaar bew. 11 1. Helsinki zwaar bew. 11 0. Innsbruck zwaar bew. 14 0. Kopenhagen half bew. 13 0, Lissabon mot regen 14 0 1, Locarno zwaar bew. 14 0, Lon den half bew. 12 0. Luxemburg geheel bew 13 0. Madrid zwaar bew. 12 0 Malaga half bew 18 0, Mallorca onbew. 15 0. München licht bew. 11 0. Nice geheel bew. HOOG WATER 28 maart Vlissingen: 8 41—21.18; Haringviietsluizcn: 10.01—22.47: Rotterdam: 11.0623.47; Scheveningcn: 9.31 22 22; IJmuiden: 10.20—23.11: Den Helder: 0.28—13.08. Harllngen: 3.15—15.46; Delfzijl; 5.47—18.11.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5