Metaaloverleg wordt hervat UW 'adat u ook remier Egypte Vijftien miljoen schade bij brand in loodsen Rechtstreeks van importeur Dagravit B-complex Zonnig In deze krant ien cartoon vitamines met stootkracht Vandaag gesprek zonder voorwaarden Rockefeller ontmoet Luns Amerikanen in Laos ook vrij krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Nieuwe Leidlse Courant DINSDAG 27 MAART 1973 53ste jaargang no. 49 IHBISTELIJK dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Meer keus in passende ^omgeving eenslraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Voor bepaalde periode' IRO (UPI, Reuter, AP) resident Anwar Sadat heeft gis- feren aangekondigd dat hij ook b functie van premier aan zich eeft getrokken om Egypte voor voorbereiden op een 'totale I Düfrontatie' met Israël. Sadat zal j ijn dubbelfunctie 'voor een be- aalde periode' uitoefenen en net een speciaal doel' uitoefe en. jdat vervangt Aziz Sidki, die 14 landen premier geweest is en die it het gehele kabinet is afgetreden. |t nieuwe kabinet zal vandaag be ll worden gemaakt. In een toe- lak tot een gezamenlijke bijeen- ist van het parlement en het cen- le comité van de Arabische Socia- sche Unie, zei Sadat: 'Een totale frontatie is onontkoombaar en we leren haar, of we het leuk vinden niet. De militaire situatie (met raël) moet in beweging komen, met je opofferingen, die dat eist'. I Egyptische president maakte ook t aftreden bekend van Sajed Marej i secretaris-generaal van de ASU, [ypte's enige politieke partij. Een den voor het aftreden werd niet geven. Marej werd opgevolgd door ifez Ghanem, voormalig minister a onderwijs. moeten de wereld vertellen dat hier zijn en dat wij onze wil nnen dicteren', zei Sadat, die overi- ns ook liet weten dat de politieke jingen om tot een vreedzame rege- ROTTERDAM Een felle brand, gepaard gaande met een reeks kleine explosies en een dikke rookwolk over het centrum die tot in de verre om geving was te zien, heeft gistermid dag het gemeentelijk loodsencomplex aan de Eenhaven in Rotterdam vol ledig in de as gelegd. De schade wordt geschat op twaalf tot vijftien miljoen gulden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De brand ontstond door kortsluiting in een elektrische vorkheftruck, die een grote steekvlam veroorzaakte. De bestuurder die wist dat er een grote partij chemische stoffen lag opgeslagen rende de loods uit. Toen de Rotterdamse brandweer van die chemische stoffen hoorde, werd het 'klein alarm' in 'groot alarm' omgezet. Er werden 73 brandweer lieden ingezet met vier blusboten en vijf autospuiten. Dit kon echter niet voorkomen dat de brand, die aanvan kelijk beperkt bleef tot het gedeelte waar de chemische stoffen lagen, ook de andere helft van het complex aan tastte waar metaal was opgeslagen. De inhoud van de loods bestond, al dus directeur II. C. Boontjes, uit hars en ongevaarlijke chemische sloffen, die goeddeels eigendom waren van de NV Hercules in Den Haag. Het metaal was eigendom van de NV Me- lallurgica. Onder de brandweerlieden bevonden zich tien man in opleiding, die juist in de buurt aan het oefenen waren. Ze kregen nu hun 'vuurdoop'. (ADVERTENTIE) r CHERNY-pianO'S WAARDE 3300.- 0 dat: confrontatie g te komen zullen worden voortge- 'In de komende fase van de totale ïfrontatie moet de militaire op- iw worden voltooid, zodat de mili- f ren hun taak kunnen vervullen ïi it alles wat zij bezitten. Op dezelfde I moeten de diplomatieke pogingen rden voltooid. Dit kan voor, tijdens na de slag gebeuren', ook het premierschap op zich te Hmen volgt Sadat het voorbeeld van n voorganger, president Nasser, die deed na de oorlog van 1967 met aël. Op deze wijze zal hij grotere rloed kunnen uitoefenen op het inenlandse front. Hoewel Sidki het p premier behoorlijk gedaan heeft, s hij niet geliefd bij de doorsnee iptenaar. Sadat zei niets over Sid- maar wel dat zich aan het lisfront zekere tekortkomingen heb- n gemanifesteerd. Egypte werd ge- ffen door voedseltekorten, stijgen prijzen, studentenonlusten en sec- ische onlusten, terwijl in het parle- nt vragen zijn gesteld over Sidki's 1 rlogsbegroting'. desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-PIANO'S WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Maatregelen dat kan van mening zijn dat hij ele drastische maatregelen moet nen om het thuisfront tevreden te iden. 'Er zijn dringende zaken in binnenland die zonder uitstel ge- an moeten worden. Anders zullen een gevaar vormen voor onze irkte' zei hij. Er waren bovendien leste pogingen' ondernomen om binnenlands front uiteen te verklaarde Sadat. Een aantal nplotten 'zijn mislukt, maar heb- in repercussies veroorzaakt, die wij i iden moeten voorkomen', een eerste reactie werd in Israël dat Sadats rede niets nieuws 'atte, maar alleen bedoeld scheen zijn voor 'binnenlandse consump- Ook de huidige Egyptische koers betrekkingen met het Westen te beteren zal onverminderd van icht blijven, zo meenden politieke arnemers in Jeruzalem. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. In de ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Maxima van 10 tot 15 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: aanvankelijk hier en daar een bui, later zonnige perioden, tem peraturen omstreeks normaal. Morgen zon op: 06.25 onder: 19.07 maan op: 03.45 onder: 12.06 Huur nü Uw orgel, mèt gratis les, bij van Urk. Alle wereldmerken. Westersingel 42-44, ROTTERDAM, telefoon (010) - 36 35 00 Vrijdagavond geopend van 7 - 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner, Rich. Weber. Binnenland Congres Euroa-VS5 Buitenland Veldslag Filippijnen 9 Sport Jany v. d. Veen traint Jong Amsterdam11 Economie Kritiek op rijke landen13 Kerkbladen 2 Boekenctalage 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton6 (ADVERTENTIE) RITA ize tekenaar is ziek. Zijn bij- agen zullen de komende dagen 1 deze plaats niet verschijnen. 'Het duurt nog wel even, voor dat we bij de snoepafdeling zullen zijn Let opDagra moet er op staan j dat is betrouwbaar ledereen moet wel eens ergens tegen opboksen. Maar ook onder minder belastende omstandigheden is een goede vooiziening mei o.a. vitamines van het B-Complex nodig. Anders kunnen moeheid, lusteloosheid, prikkelbaarheid, gejaagdheid en slechte «etiust optreden. En dat gevoel van geen twintig meer te zijn. Kent ook u 'dat gevoel? Vraag dan om Dagravit B-Complex. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De oplossing van het metaalconflict is een eind dichterbij gekomen, nu de werkgeversorganisatie FME besloten heeft de onderhande lingen met de drie industriebonden vandaag te beginnen. De besprekingen zullen onder leiding van prof. dr. B. Goudzwaard, die de rol van een on afhankelijke voorzitter vervult (en dus niet die van bemiddelaar), in Den Haag plaatsvinden. De stakingsacties zullen voorlopig voortduren. Het presidium van de FME besloot gisteren na een lange vergadering de onderhandelingen te beginnen zonder enige voorwaarde vooraf. De werkge versorganisatie heeft ook niet als eis gesteld dat de stakingen eerst ophou den, De industriebonden willen het resultaat van de besprekingen afwach ten. alvorens het stakingsparool in te trekken, zo deelde de heer A. Groene- velt, voorzitter van de Industriebond- NW ons gisteravond mee. Hij zei voorts te hopen dat de onderhandelin gen zullen leiden tot overeenstem ming. De basis voor het vandaag te houden gesprek tussen industriebonden en FME werd het afgelopen weekeinde door de waarnemend voorzitter van het NVV De Boon, en de voorzitters van CNV en NKV. Lanser en Mer- tens, gelegd. Vrijdagavond, zaterdag en zondag hebben zij overleg gevoerd met de directeur van de FME, Prins, en de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, Bakke nist. Zij kwamen in principe overeen dat de onderhandelingen geopend zou den worden onder leiding van een onafhankelijke voorzitter met als uit gangspunt de inkomensnivellering. Gisteren riep de heer Prins het presi dium van de FME bijeen om toestem ming te vragen voor de onderhande lingen. De werkgevers in de metaal hebben altijd geweigerd met de bon den over de maximering in de prijs compensatie. het essentiële punt voor de industriebonden, te onderhandelen Dit standpunt is nu verlaten. In ile Arnhemse Rijnhal kwamen gistermiddag ruim 1500 stakers bijeen van bedrijven uit Twente, waar acties werden gevoerd onder meer in de textiel. John Rockefeller, de gouverneur van de Amerikaanse staat New York, ontmoette gisteren op de internationale conferentie over de verhouding tussen West-Europa en Noord-Amerika in Amsterdam, de secretaris-generaal van de NAVO Luns. Zie ook pagina 5. Afwachtend De werkgevers in andere sectoren ne men een afwachtende houding aan. Zij willen het resultaat van de onder handelingen tussen de bonden en de metaalwerkgevers afwachten, zo wordt in Driebergen vernomen. De onder handelingen bij Akzo liepen gisteren dan ook vast. Oo) in de brouwerijsac- tor, met name bij Heineken, zit wei nig schot in de besprekingen, terwijl het er vorige week op leek, dat een akkoord bereikt kon worden. Het overleg bij Hoogovens heeft gisteren als resultaat opgeleverd, dat de bon den akkoord gaan met de aanstelling van een informateur, die de standpun ten van beide partijen op een rijtje moet zetten en nader analyseren. Onderhandelaar L. Ester van de In dustriebond CNV zei na afloop van de besprekingen met het Akzo-concern. dat de directie zich onverantwoord hard heeft opgesteld. 'Zelfs een aantal secondaire eisen werden door Akzo afgewezen', zei hij. Deze eisen hielden in een 40-urige werkweek voor het hele personeel en een uitbreiding van het aantal vakantiedagen met name voor het oudere personeel in. Akzo weigerde onder alle omstandigheden de maximering en de prijscompensatie te aanvaarden. De vakbonden hebben Akzo-onderhan- delaar Van der Bent eraan herinnerd dat er pogingen worden ondernomen om beide partijen in het metaalcon flict weer aan tafel te krijgen. Deze bemiddelingspoging had echter geen invloed op het Akzo-standpunt. 'Wij zijn onafhankelijk', deelde de heer Van der Bent de bonden mee. Akzo heeft verder het voornemen na te gaan of het hogere personeel bij het concern behoefte heeft bij de cao besprekingen betrokken te worden. Akzo denkt in dit verband aan een geslaagd overleg. De bonden spraken gisteren voor de tweede maal met de directie van Ak zo. Het resultaat zal morgen aan de cao-commissie van de industriebonden voorgelegd worden. Dan zal ook beslo ten worden, of het overleg zal voort gezet worden. De kans daarop is zeer klein, aldus de heer Ester. Bondsraden Vandaag komen de bondsraden van het NW het NKV en het CNV KEY BISCAYNE, SAIGON (Reuter, Ul'I, AP) Het Witte Huis heeft gisteravond laten weten, dat een ak koord is bereikt over de algehele te rugtrekking van Amerikaanse milita- ren uit Zuid-Vietnam en over de vrij lating van de laatste Amerikaanse krijgsgevangenen in Vietnam en Laos. Zie voor een uitvoerig verslag pag. 9 afzonderlijk in Utrecht en Zeist bij een. De besprekingen met de contact groep voor werkgevers in de metaalin dustrie en de voorstellen van een aantal individuele werkgevers aan de industriebonden zijn onderwerp van gesprek. Gisteren werd er bij 38 ondernemin gen met in totaal 28.450 werknemers gestaakt. Naast de metaal- en textiel bedrijven die in staking waren, zijn ook de aardewerkfabrieken Vlosa en Sphinx-Céramique in Maastr.-.-ht met samen in totaal 4.000 werknemers, gisteren plat gegaan. De drie indus triebonden moeten vrijdag voor de Leeuwardense rechter verschijnen in verband met een kort geding, dat le sleepbooteigenaar de heer P. Dijkhui zen uit Vlissingen tegen de bonden heeft aangespannen. De boot van de heer Dijkhuizen, de Temi IV. ligt voor reparatie bij de werf Welgelegen in Harlingen, een bedrijf dat al enige dagen door stakingen wordt getroffen. De heer Dijkhuizen heeft de bonden gesommeerd het werk te hervatten, omdat hij schade lijdt door het niet kunnen exploiteren van de sleepboot. De bonden hebben aan deze sommatie geen gehoor gegeven. In het actiecentrum van de bonden heeft gisteravond een gesprek plaats gevonden tussen de industriebonden en de Unie-BLHP van het NKV. Hier bij is van de zijde van de industrie bonden nogmaals onderstreept dat men niet star wil vasthouden aan een bedrag van 250 gulden per procent prijscompensatie. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: Betaalt per: maand; naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: O kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen pletine schaaltje (flessen onderzetter) handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1