k wil alleen spelers oor het eerste leveren' Feyenoord-leden eisen inspraak Nederlandse ruiters kiezen Nice Spaarrente tot Fadrhonc geen clubtrainer van der Veen, ondanks titel voor Jong Amsterdam oord-Korea veer kandidaat el Merckx-Ocana Spanje begonnen rstraaten (RBC) U' FC Brugge Gorjanski coach Russisch elftal JÈfelp" - Strenge straffen Poolse boksbond Okker vijfde in B-groep Volleybalbond wijzigt competitie /KMTARTET DINSDAG 27 MAART 1973 SPORT T9/K11 inze speciale verslaggever 1RDAM Jany van der voelt zich weer zoals hij zich toen hij bij Ajax nog de had voor de opleiding van Ijonge talent. Het waren de waarin zich het rijpings- voltrok van kapitale voet als Johan Cruijff, Piet •r, Barry Hulshoff en Willem lier. Stuk voor stuk spelers lij Ajax' jeugdtrainer Jany der Veen vandaan kwamen, it rijtje mensen dat verant- delijk is voor de huidige top- I r Ajax staat de naam van de erdammer hoog. Nu bij FC erdam voelt hij zich weer in die tijd en met dat werk Ie drassige grond van De weekeinde veroverde het B- van FC Amsterdam de titel tweede klasse B. Officieel iet B-elftal, want FC Amsterdam zelf de naam Jong-Amsterdam ht voor de vergaarbak van ta- Aan het begin van het seizoen iet nog op een echt stuk ongere- Een half jaar later heeft de ng van Van der Veen zijn ten al afgeworpen. Niet alleen el werd behaald, maar Van der stoomde ook spelers klaar die in edivisie opmerkelijk mee kunnen Koopman, Vissers, Olk, de is gewaardeerd ausputzer van EFA-elftal. Jany van der Veen telde die liet eens zo. Hij vond het leuk, de werkelijke bevrediging ligt feit dat hij spelers heeft kun- ifleveren voor de Amsterdamse macht. 'En kijk eens hoe ik zegt hij. 'Ik was vorig jaar op tie in Zuid Engeland. Ik dacht ie fusie er in Amsterdam wel neer door zou komen. Toen ik cwam hoorde ik pas dat het toch ebeurd. Ik heb toen een gesprek met het bestuur. Ik was er wel van geschrokken omdat ik trainer was van Blauw Wit. In esprek werden mij de plannen elegd die men had met FC Am- En daar hoorde ook die cht bij voor de opleiding van spelers. Maar dat was allemaal FRICH (Reuter) Noord-Ko- is alsnog opgenomen in het iatisch gezelschap, dat op rte termijn via kwalificatie- dstrijden gaat uitmaken wei natie een ploeg kan uitzen- n naar het wereldkampioen- lap voetbal 1974 in West- litsland. Noord-Korea had ei- ïlijk te laat ingeschreven, s daardoor ook als kandidaat zijde geschoven, maar heeft een nieuwe kans gekregen ordat India zich uit de sub- oep B2 terugtrok. Deze moge- kheid biedt Noord-Korea erigens weinig kans om in- rdaad door te dringen tot de idronden. Er moet een grote rie wedstrijden worden afge- kkeld voordat één nationale >eg uit het Aziatisch-Australi- wereldddeel wordt aan- ardt door de IFA. IA (EFE) Het duel Eddy K-Luis Ocana is begonnen. In de etappe van de Catalaanse week, lalgrat de Mar naar Berga over kilometer, had de slanke Span de overhand. Ocana finishte als 45 seconden na de winnaar ond Delisle (Frankrijk). Merckx vijf seconden later binnen, als Edide Merckx handhaafde zich :oed na zijn ziekte (angina), die ad opgelopen tijdens Parijs-Nice larvan de gevolgen hem zondag Brabantse Pijl deden afstappen, de start had hij verklaard: 'De K die u voor u ziet is nog maar procent Merckx, maar ik denk at dat voldoende zal zijn voor de inning'. ag in de eerste Catalaanse etappe >p dertig kilometer van de eind- Veertien renners, onder wie x, Ocana en Zoetemelk, maakten los van de grote groep (110 rs waren gestart). Even later Raymond Delisle aansluiting Ie kopgroep. Met nog zes kilome- e gaan, tijdens de beklimming sen Col demarreerde de Frans- opnieuw en kwam tenslotte met eeonden voorsprong in Berga. ond Poulidor bevestigde zijn 'de vorm door Luis Ocana en Zoetemelk (respectievelijk derde arde) in de eindsprint te klop- Merckx arriveerde vijf seconden gevolgd door zijn luitenant Van Sol, die nog eens vijf seconden nodig had )A (AP) Louis Vcrstraaten, orer van de amateurvereniging zal het volgende seizoen uitko- '■oor FC Brugge (Belgische eerste e). Verstraaten heeft in de hui- aojnpetitie 18 doelpunten gemaakt RBC, dat op het punt staat kam- te worden van de eerste klas- JANY VAN DER VEEN kort voor de competitie weer begon. Uit amateurs, nieuwe spelers, spelers van DWS en jongens van Blauw Wit die ik al kende heb ik toen een elftal moeten maken. En dat is aardig ge lukt dacht ik.' Jany van der Veens schrik bij zijn terugkeer in Nederland van vakantie werd binnen korte tijd omgezet in grote tevredenheid. FC Amsterdam bleek alle belangstelling te hebben voor de opleiding van jonge voetbal lers. 'Welke club,' stelt Van der Veen, 'heeft ook nog een A-trainer in dienst voor zijn jeugdelftal? En voor mij was het financieel gezien geen stap terug. Voor de rest deert het mij weinig, dat ik nu niet in de schijn werper sta. Ik ben nu 25 jaar trainer. Me dunkt dat ik in die tijd voldoende publiciteit heb gehad. Het gaat alle maal gewoon over je heen. Ik heb in die jaren ook nooit gesolliciteerd. Als men mij nodig had dan was ik wel te vinden. En ik heb ook altijd nog een ander beroep achter de hand. Ik ben typyograaf, ik zou zo weer aan de slag kunnen.' Hij typeert het FC Amster dam zoals dat nu minder dan een jaar na een vrijwel gedwongen fusie is als 'een hardstikke leuke club. Iedereen is druk in de weer om er wat van te maken. Je moet niet vergeten dat we een moordende concurrentie hebben van Ajax. Dan is het een uitdaging onder die druk uit te komen. We moeten een heel nieuw publiek kwe ken. Dat duurt natuurlijk wel even. Maar het komt .Met de goede resulta ten van het eerste. Wat we nu in deze competitie bereiken met het eerste team is gewoon erg goed. Pim van de Meent heeft het de spelers van het eerste bijgebracht dat ze nu best mogen gaan denken, tegen wie ze spelen ook als het Ajax is, wij zijn FC Amsterdam en wie zijn jullie dan wel helemaal. Kijk maar naar de resultaten tegen bijvoorbeeld Ajax Dat tekent de sfeer goed. Ik ben met mijn werk voor Jong-Amsterdam na tuurlijk zelfstandig. Er wordt wel veel overlegd met Van de Meent. Dat MOSKOU (RTR) De Russische voetbalbond heeft een nieuwe coach benoemd voor het nationale elftal. Het is Jevgeni Gorjanski, in de jaren vijftig een vermaard voorhoedespeler van Lokomotiv Moskou. Na zijn carriè re als speler werd Gorjanski trainer van achtereenvolgens Lvov Karpati, Dynamo Kiev, het Oekraïense elftal en het Russische Olympische elftal. De laatste twee jaar werkte hij als assistent-coach van het nationale A- elftal. Op de door Gorjanski verlaten plaats is benoemd Aleksej Paramonov, oud speler van Spartak Moskou. gaat geweldig, 't Is ook een klankbord'. Op het eerste gezicht lijkt dat klank bord ook hard nodig als je op zater dagmiddag met een nauwelijks in het oog lopend B-elftal moet opereren. Het publiek laat het meestal afweten. De interesse in het competitieverloop van die B-elftallen is ook bij de clubs niet groot. Een B-elftal is handig als reservoir, maar het kost handen vol geld. Veel clubs hebben oude troeven opgeborgen in dat team. Nieuw bloed wordt in de transferperiode wel toege voegd. Jany van der Veen vindt ech ter dat de clubs zelf een hoogstbelang- rijke taak hebben op dit punt. 'Trans fersommen worden alleen maar hoger. Het valt voor de meeste clubs nauwe lijks meer op te brengen een speler van een beetje niveau te kopen. Daar om ook, en ik ben er blij om. heeft FC Amsterdam zo'n nadruk gelegd op de opleiding van spelers. Ik weet ook dat er gedacht wordt over een voet- balschool. Dat kost veel geld. Maar er wordt gelukkig over gedacht. Ik heb die internaten die er zijn al eens bezocht. Het is toch ook meteen een kans voor zo'n jongen die daar te recht komt. Je kunt niet alleen een voetbalopleiding stimuleren, je kunt ze ook stimuleren met leren. Dat is belangrijk'. FC Amsterdam werkt nog steeds met spelers die een part-time baan heb ben. De trainingen voor de jeugd groep zijn echter naar de middag gelegd. 'Daardoor kunnen we nu ook vier tot vijf keer per week trainen. Dat is al een vooruitgang. En ik merk ook dat er een bepaalde band ontstaat met de spelers. Ik ben bijvoorbeeld ook met heel persoonlijke zaken van de jongens bezig geweest. Dat ouders bij mij kwamen om het allemaal eens door te praten. Zo zijn er problemen opgelost Het komt ook het spel ten goede. Kijk, als je kiest voor een toekomst als eventuele profvoetballer dan zul je er wat voor moeten laten. Niet laat naar bed, geen sterke drank, geen meisje. Dat levert met deze leeftijdsgroep problemen op. Kan ook niet anders. Maar je moet er begrip voor hebben. Wijzen op de consequen tie van hun keuze. En dat is me goed gelukt. Ja er vallen natuurlijk wel spelers van af. Na een jaar moet je gewoon zeggen dat een aantal de capaciteiten niet heeft om ver te ko men. Dat is een moeilijke keuze voor mij. Maar in het voetbalbedrijf moet je die maken. Misschien heb ik vol gend jaar wel weer een groep met veel nieuwelingen.' Gezien de resultaten in de competitie echter, zal dat nu nog los moeten lopen. Van der Veen stelt dat hij het met dat soort zaken moeilijker heeft dan de trainer van het A-elftal. 'Je moet in je contacten met deze jon gens niet alleen trainer zijn. Je voedt ook op, je bent ook een beetje peda goog. En je bent de aanvuller voor het eerste team. Wij hebben mannen als Jan Fransz en Frits Flinkevleugel, als die ophouden dan moet ik klaar staan met de vervangers. Als ik er inderdaad twee per jaar lever, dan ben ik spekkoning. En dat is eerlijk gezegd ook de prikkel bij mij. Ik vind het een groter succes als ik twee spelers kan afleveren voor het eerste team dan als we kampioen worden met het B-elftal. Dat is vooral voor de spelers leuk. Ik moet gewoon zorgen dat ze de weerstand hebben om in de top mee te kunnen gaan. Dat is mijn taak, ik ben er heel gelukkig mee.' 'Maak er een positief verhaal van,' zegt Jany van der Veen bij het af scheid. 'Dat is echt nodig. Voor de jeugd.' Dèt is hem helemaal. RUUD VERDONCK I De selectie voor het Nederlands elftal dat morgen in Wenen tegen Oostenrijk speelt, kwam gisteren in Zeist bijeen. Achter het biljart staat de grote Twentse inbreng: Jan Jeuring, Theo Pahlplatz, Willy van de Kerkhof, Renee van de Kerkhof en Piet Schrijvers. Van onze sportredactie AMSTERDAM Bondscoach Fran- tisek Fadrhonc zal zijn contract met de KNVB niet voortijdig verbreken om clubtrainer te kunnen worden. Fadrhonc heeft het bestuur van NEC, dat contact met de bondscoach had gezocht, gezegd niet in aanmer king te willen komen voor de opvol ging van de naar Feyenoord vertrek kende Wiel Coerver. Het bestuur van de Nijmeegse vereniging zM op korte termijn de nieuwe trainer be noemen. De komende dagen zullen gesprekken met de kandiaten (o.a. Ben Pceters, Pim van der Meent, Joop Castenmiller) plaatsvinden. Hans Alleman (35), nu nog trainer bij de eerste divisieclub Eindhoven, wordt de opvolger van Bob Janse bij FC Dordrecht. Alleman krijgt bij zijn nieuwe club vergaande bevoegd heden. Overeengekomen is dat hij ook als manager zal worden aange steld. Alleman heeft een contract voor twee jaa/ gesloten. Bob Janse keert hoogstwaarschijnlijk terug bij Excelsior, dat hij uit de tweede- in de eredivisie bracht. WARSCHAU (SID) Een ge rechtshof in Warschau heeft ge vangenisstraffen variërend van vijf tot één jaar uitgesproken tegen bestuursleden en functio narissen van de Poolse boks bond, die in de jaren 1966 tot 1970 zich schuldig hebben ge maakt aan verduisteringen. Geld dat bestemd was voor Olympische trainingsstages en buitenlandse wedstrijden werd door de veroordeelden ge bruikt ten eigen bate en voor het houden van feesten. De penningmeester en de kas sier van de Poolse boksbond werden elk tot vijf jaar gevan genisstraf veroordeeld alsmede tot een forse geldboete. De voormalige secretaris-gene raal Czuporski en trainer Dani- luk kregen gevangenisstraffen van resp. ZVz en 1V2 jaar. Hen werd ook nog een geldboete opgelegd. Een vijfde beklaafde werd veroordeeld tot een jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Naar aanleiding van dit ver duisteringsschandaal is de Pool se boksbond danig gereorgani seerd. Vele functionarissen zijn door de bond zelf geschorst. Buitengewone ledenvergadering komt bijeen Van onze correspondent ROTTERDAM Het bestuur van de eredivisieclub Feyenoord zal volgens de statuten op korte termijn genoodzaakt zijn zijn leden bij een te roepen voor een buiengewone, algemene ledenvergadering. Dit is het gevolg van een buitenparlementaire aktie van 31 leden, die niet tevreden zijn over het huidige beleid en er via een verzoekschrift op hebben aangedrongen, dat er spoedig een buitengewone vergade ring wordt gehouden. Terivijl internationale top volgende week in Den Haag start Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Terwijl talrijke gerenommeerde ruiters uit de ge hele wereld hebben ingeschreven voor het derde internationale concours hippique in de Haagse Houtrusthallen, zullen volgend weekeinde op dat evenement ver moedelijk drie topruiters uit Ne derland ontbreken. Zowel Jan Maathuis, Harry Wouters van den Oudenweijer als Johan Heins hebben hun deelname toegezegd aan het CHIO in de Franse stad Nice. Het bestuur van de Nederlandse Hip pische Sportbond (NHS) toont zich duidelijk verlegen met de weigerachti ge houding van de drie ruiters op 5, 6, 7 en 8 april niet in Den Haag te starten. De NHS immers heeft door Den Haag alsnog toestemming te ge ven voor de organisatie van het eve nement tegelijkertijd een beschennen- de functie op zich genomen. Pieters Boogaardt, secretaris van de organise rende stichting in Den Haag: 'Ook daarom vinden we, dat de NHS ook deze drie ruiters naar ons toe moet sturen'. Aan de keerzijd-t van de affaire staat echter de argumentatie van chef d'é- quipe Ben Arts en de drie betrokken ruiters, die onder meer verkondigen, dat Nederland zijn internationale con tacten niet mag verwaarlozen. Het CHIO in Nice is het enige officiële concours-hippique in Frankrijk. Daar staat ook een landenwedstrijd op het programma en de vraag is, als Neder land niet in Nice verschijnt, of de Fransen straks nog bereid zijn naar het Nederlandse CHIO in Rotterdam te komen. Maathuis, Wouters van den Oudenweijer (en de Limburger Leon Melchior, die individueel voor Nice heeft ingeschreven) staan daarnaast op het standpunt, dat het concours hippique in Nice beter past in de voorbereiding voor de strijd om het Europees kampioenschap, deze zomer in Engeland. Nice is het eerste grote evenement van het nieuwe seizoen in de open lucht, terwijl Den Haag een 'indoor-evenement' organiseert. Het dagelijks bestuur van de NHS zal morgenavond over de situatie verga deren. Secretaris Herman de Jager: 'Omdat we nooit eerder met iets der gelijks geconfronteerd zijn en het reg lement van onze organisatie hierover ook geen uitsluitsel kan geven, willen we de zaak eerst zorgvuldig bekijken. We betwijfelen overigens of de paar den van de betrokken ruiters wel geschikt zijn om ons land op een waardige wijze in Nice te vertegen woordigen. Als de ruiters uitgezonden worden, zullen we eisen, dat ze daar met hun beste paarden in actie zullen komen'. Opmerkelijk genoeg heeft de concur rentie van Nice nauwelijks geleden onder het aanta' inschrijvingen van Den Haag. De organisatie heeft zelfs moeten selecteren en besloten, dat een ruiter in een internationaal con cours slechts met één paard mag star ten. Voor Den Haag hebben combina ties uit acht landen ingeschreven. Ook Frankrijk is vertegenwoordigd. Uit West-Duitsland komen onder meer Al- win Schockenmöller, Gerd Wiltfang en Fritz Ligges. Deze laatste twee maakten deel uit van de équipe, die tijdens de Olympische Spelen in München een gouden medaille won. Ook de Engelse wereldkampioen Da vid Broome en zijn landgenoot Har vey Smith hebben ingeschreven. Zij zullen als profs overigens op een fikse onkostenvergoeding kunnen rekenen. De organisatoren van Den Haag heb ben voor de derde editie van het concours, dat zij de naam 'Barrage '73' hebben gegeven, talrijke hinder nissen moeten overwinnen. Vooral door de financieel wankele basis is het lange tijd onzeker geweest of de wedstrijden ook dit jaar gehouden konden worden. Boogaardt: 'We heb ben een garantie-fonds van 75.000 gul den, dat we in de komende week nog HARRY WOUTERS VAN DEN OUDEYVEIJER niet naar Haags CHI? Het initiatief tot deze aktie is afkom stig van de vorig jaar ingestelde structuurcommissie, waarvan de in Bussum wonende heer C. G. Abra hams voorzitters is. De structuurcom missie had tot taak enige voorstellen tot wijziging van de verenigingsstatu ten voor te bereiden met het doel de leden meer inspraak in het beleid te geven en een scheiding tot stand te brengen tussen de afdelingen voor betaald voetbal, amateurvoetbal en honkbal. De structuurcommissie, waarin ook twee leden van het be stuur zitting hebben, had vorig jaar al een afgerond rapport bij de huidi ge bewindhebbers gedeponeerd, dat door het merendeel echter onvoldoen de is bevonden. De aktievoerende leden zijn het wach ten hu moe geworden en eisen via een buitengewone ledenvergadering een duidelijke uitspraak over het rap port. Feyenoord en Sparta zullen aan het eind van het lopende seizoen hun B- elftallen afschaffen. Voor een groot aantal contractspelers zal dit tot ge volg hebben, dat zij geen nieuw con tract meer krijgen aangeboden. Feyen oord heeft het plan het volgend sei zoen de spelers die tot de selectie- groep van het eerste elftal behoren en niet regelmatig in aktie komen, via vriendschappelijke wedstrijden op de doordeweekse dagen de gelegenheid te geven in vorm te blijven. Feyenoords scheidende trainer Ernst MERRIEFIELD (SID) Door zijn overwinning in het toernooi van Mer- riefield is Tom Okker geklommen naar de gedeelde vijfde plaats op de ranglijst in de B-groep van de profes sionals. Hij heeft 18 punten evenals de Australiër Ken Rosewall. De Ameri kaan Marty Riessen heeft de leiding met 26 punten, voor Brian Fairlie (24), Roger Taylor (23) en Arthur Ashe (22). In de A-groep staat de Australiër Rod Laver met 43 punten eerste voor de Amerikaan Stan Smith, die 35 punten heeft verzameld. Happel tenslotte overweegt een jaar op non-actief te gaan. Het contact met Anderlecht, dat de Oostenrijker overi gens ontkent, heeft niets opgeleverd. De Brusselse ploeg heeft zijn keuze laten vallen op de huidige trainer van Antwerp FC de leraar lichamelijke op voeding Braams. 'Ik ben niet van plan om te solliciteren, dat heb ik mijn hele leven nog niet gedaan', aldus Iichtte_Happel zijn besluit toe. Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM De competitie van de heren eredivisie wordt opnieuw gewijzigd. Aldus werd op de zaterdag in Utrecht gehouden bondsraadverga dering van de Nederlandse Volleybal Bond beslist. Het komende seizoen zal er vóór eind december een gehele competitie afgewerkt worden. Daarna komt er een splitsing in een kampi- oens- en een degradatiepoule. De eer ste zal uit vijf ploegen bestaan, de tweede uit zeven. Daarvan zullen er drie degraderen, zodat het aantal teams in het daarop volgende seizoen elf bedraagt. De puntentelling zal nader bekeken worden, evenals de competitie voor de eredivisie dames. Deze zal waarschijn lijk hetzelfde patroon krijgen als de competitie bij de heren dit seizoen. De bondsraad benoemde verder nog het aftredende hoofdbestuurslid Arie Uitentuis tot lid van verdienste. Eind deze week zullen de besprekingen met de nieuwe trainer van de NeVoBo, de Pool Krysik, afgesloten worden. De Nederlandse teams zullen deelnemen aan de Westeuropese kampioenschap pen dames en heren. De nationale jeugdteams zullen in verband met de voorbereiding voor de in september in ons land te organiseren Europese jeugdkampioenschappen, waarvoor een maximale inschrijving plaats vond, een stage lopen in Polen en Roeme nië. hopen op te voeren. Daarnaast zijn we met tachtig procent van onze credi teuren een bevredigende regeling aan gegaan en verleent de gemeente Den Haag een subsidie van 25 mille. Het aantal toeschouwers is sterk stijgende. Vorig jaar was dat 8000, een winst van 25 procent in vergelijking met het eerste evenement. Als we dit jaar 10.000 toeschouwers krijgen, dan zit ten we goed. We rekenen daar ook op. De toegangsprijzen zijn verlaagd. Belangrijker is nog, dat we de organi satie duidelijk versoberd hebben. Er zullen bijvoorbeeld geen dure feesten voor de deelnemers meer georgani seerd worden. Wc passen nu goed op ons geld'. GERRIT DEN AMBTMAN ADVERTENTIE De rente, die wij vergoeden op spaargelden, looptvan 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7%% voor onze NMS-Spaarbrleven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar I deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11