Bij verkeersongeval: verzekerde moet zélf voor belangen opkomen Tasi be 'óude Luck/-fans en nieuwe Diiis groo en. meer smaak. En.,.meer Noel Coward overleden Zitten doetpifn TROUW KWARTET DINSDAG 27 MAART 1973 Van een onzer verslaggever AMSTERDAM 'Bedenk dat u zelf voor uw belangen moet op komen', staat in een onlangs uit gegeven brochure over schade en schadevergoeding bij verkeers ongevallen. Het mopje van een verzekeringsinspecteur betreffen de de overeenkomst tussen een vrouw en een verzekeringmaat schappij ('Ze ontvangen in vreug de, maar baren in smart') is ech ter illustratief voor de problemen die zich bij het incasseren van schadevergoeding kunnen voor doen. Dat is ook de ervaring van een auto mobilist die, geheel buiten zijn schuld, een aanrijding met een andere automobilist kreeg en daardoor zijn auto veertien dagen voor reparatie moest missen. Omdat hij een nogal ambulante betrekking had en veelal onverwacht voor de zaak de stad uit moest, huurde hij na overleg met de verzekeringsmaatschappij van de tegenpartij gedurende die twee weken een andere wagen. Hierbij moet wordenopgemerkt dat de be trokkene van zijn werkgever de reis kosten tussen woon- en werkplaats vergoed kreeg op basis van een trein abonnement, terwijl hij voor de overige reizen voor het bedrijf een vergoeding per kilometer ontving. Schade en autohuur leken dus gere geld. De verzekeringmaatschappij 'schoof' er echter na drie maanden een expertisebureau tussen dat na Wel instanties die hulp en raad kunnen geven eerst telefonisch inlichtingen te heb ben ingewonnen de kwestie per brief dacht 'op te lossen'. Die brief begon met de mededeling dat de technisch noodzakelijke repara- tieduur van de auto op zes dagen werd gesteld. Over een termijn was echter door de verzekeringmaatschap pij van de tegenpartij niet gesproken. Bovendien kon daar tegenin worden gebracht dat de termijn van zes da gen, gezien het drukke winterseizoen en het feit dat bij de garage op spoed was aangedrongen, tenminste arbitrair worden geacht. Voorts meende het expertisebureau dat het huren van een andere auto niet noodzakelijk was geweest, aange zien er met die wagen geen extra afstanden boven die tussen woon- en werkplaats waren gereden. Daaruit werd vastgesteld dat de noodzaak tot het huren van een andere auto niet bewezen was. Hier bracht de automobilist tegenin dat het 'toevallige' feit dat er in die bewuste veertien dagen geen reizen bu.ten de stad werden gemaakt, niets afdeed aan het feit dat de auto nood zakelijk was. De werkzaamheden brachten met zich mee dat de man elk moment van de dag en de avond op weg moest kunnen gaan om zijn werk te verrichten. Om dat duidelijk te maken schreef hij: 'als bedrijf (exper tisebureau) dat zo nauw bij het verze keringwezen betrokken is. moet het u toch duidelijk zijn dat bijvoorbeeld een brandverzekering voor iedereen noodzakelijk is. Noodzakelijk, ook al blijkt dat grote groepen nooit een brand krijgen en dus nooit een be roep op hun verzekering behoeven te doen. In deze en soortgelijke omstan digheden kan toch moeilijk worden gesteld dat een verzekering niet nood zakelijk is. Dat een auto voor mijn werk niet noodzakelijk zou zijn, is eveneens een misvatting'. Tenslotte werd het expertisebureau gewezen op het feit dat er in de brief bepaalde woorden op een merkwaardi ge wijze waren geïnterpreteerd, ter wijl sommige andere mededelingen die werden gedaan er niet in terug te vinden waren. Ook werd de mening uitgesproken dat in de brief van het expertisebureau een zekere achter docht te bespeuren was. Het resultaat was uiteindelijk dat de automobilist alsnog de autohuur te rugbetaald kreeg, onder aftrek van 'bespaarde kosten wegens stilstand van de eigen auto'. In ons land bestaan er overigens di verse instanties die zonodig kunnen helpen en/of goede raad kunnen ge ven bij pogingen de geleden schade vergoed te krijgen. De Nederlandse Vereniging van Automobielassuradeu ren (NWA), Groot Hertoginnelaan 8 in Den Haag, noemt een advocaat of de rechtskundig adviseur van de vak bond. Iemand die een advocaat niet kan bekostigen, kan gratis rechtsbij stand aanvragen, maar daartoe dient bij de sociale dienst van de gemeente een bewijs van 'minvermogendheid' worden aangevraagd. Indien men van mening is dat de eigen verzekeraar of de verzekeraar van de tegenpartij niet correct han delt. dan kan een schriftelijke klacht worden ingediend bij de Raad van Toezicht op het Schadeverzekeringsbe drijf (Postbus 990 Den Haag). Overigens, de hoofdregel is: 'Wie eist moet bewijzen'. Wie schadevergoeding vordert, zal het recht daarop moeten aantonen. Er zijn op deze regel even wel enkele uitzonderingen. De belang rijkste daarvan is dat wanneer een fietser of voetganger in botsing is gekomen met een rijdend motorrijtuig, aangenomen wordt dat de bestuurder van dat voertuig aansprakelijk is. Tenzij deze.kan aantonen, dat hij niet schuldig is aan de botsing. In dit ver band wordt een bromfiets ook als motorrijtuig beschouwd. Deze (voordelige) bewijspositie geldt ook in geval van schade aan gepar keerde voertuigen, gebouwen, hekken enz. Is de tegenpartij aansprakelijk voor de toegebrachte schade, die niet door de eigen verzekering is gedekt, dan moet men zelf actie nemen om de schade op de tegenpartij te verhalen. De tegenpartij dient schriftelijk aan sprakelijk te worden gesteld. Hierbij dienen de nodige gegevens te worden verzameld, zoals de beschrijving van het ongeval naam en adres van de tegenpartij en het kenteken van de auto (of bromfiets), die naam van KINGSTON (Reuter) De Britse componist en toneelschrijver Nooi Co ward is gisteren in zijn woning in Blue Harbour op Jamaica op 74-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Sir Noel, die in 1970 door koningin Elizabeth in de adelstand werd verhe ven wegens zijn verdiensten voor to neel en muziek, woonde afwisselend in Zwitserland en Jamaica. Noel Coward werd op 16 december 1899 in de Londense buitenwijk Ted- dington geboren. Hij stond in 1910 al voor de eerste keer op het toneel. Tijdens zijn loopbaan schreef hij stuk ken voor film en toneel, waarin hij zelf dikwijls optrad. Bij veel toneelge zelschappen over de hele wereld beho ren zijn stukken tot de vaste repertoi re. Zijn bekendste toneelstukken zijn 'Blithe Spirit', 'Private Life', 'Bitter Sweet' en 'Brief Encounter'. Hij maakte films zoals 'Een reis om de wereld in tachtig dagen' en 'Onze man in Havana'. Musicals, die op-zijn werk zijn gebaseerd hebben op dit moment veel succes, zowel in Londen als in New York. diens verzekeraar en de namen en adressen van eventuele getuigen. Is alleen het kenteken van het motor voertuig of de bromfiets bekend, dan is achter de andere gegevens te ko men respectievelijk via de Rijksdienst voor het Wegverkeer of de Nederland se Vereniging van Automobielassura deuren, beiden gevestigd in Den Haag. Bij reparatie van omvangrijke schade is het in een aantal gevallen mogelijk vergoeding voor waardevermindering van het voertuig te eisen. Die wordt vastgesteld door een expert en bere kend volgens een vaste formule. Fotograaf Steichen (93) overleden WEST REDDING (UPI) De foto graaf Edward Steichen is zondag in zijn huis in West Redding, in de Amerikaanse staat Connecticut, over leden. Hij zou vandaag 94 jaar gewor den zijn. Als directeur van de fotocollectie van het museum voor moderne kunst in New York richtte Steichen in 1955 de tentoonstelling 'The Family of Man' in, welke reizende expositie onder meer in het Stedelijk Museum in Amsterdam te zien is geweest. Steicher werd in 1879 in Luxemburg geboren. Zijn moeder nam hem als baby van 18 maanden mee naar Ame rika. waar hij in Michigan zijn jeugd doorbracht. Zijn liefde voor de kunst bracht hem er toe in 1900 naar Parijs te gaan, maar hij strandde in New York waar de fotograaf Alfred Steig- litz zijn belangstelling voor de foto kunst wist te trekken. Steicher was een der eersten die de kunstzinnige mogelijkheid van de fo tografie onderkenden. Horizontaal. 1. gil, 4. slappe k( rijsmiddel, 9. werpspies, 11. gord toespraak, 15. zware zoete wij voertuig, 17. wandversiering, 1| werk, 20. bijbels figuur, 22. oi god, 24. torenkraai (gew.), 25. g gezind, 28. bloem, 29. voegwoot meisjesnaam. Verticaal. 1. pit met was omgev plaats in N.H., 3. voorzetsel, 4 gensnaam, 5. water in N.Br., 6. nische verbinding, 8. lawaai, scheiding, 10. deel van de hal elk, 14. zuidvrucht, 18. schatte kloof, 20. plaats in N.Br., 21. suiker, 23. teken dat in de p$ voorkomt, 24. leed (Z.N.), 26. 27. zwart agaatsteen. P1 Oplossing van gisteren 1. vaal-lava 2. eelt-tele 3. edel-leed 4. reek-keer 5. mier-riem 6. adem-made 7. neep-peen VEERMAN Lopen ook. als u last hebt yan aambeien. Die narigheid gaat voorbij met Zwltsanal van Zwltsal. Dat helpt goed. brengt die noodzakelijke verlichting: u hebt meteen al minder pijn. De Jeuk stopt en de gevoelige zwellingen verdwijnen.Zwltsanal.een we tenschappelijke combinatie van helende, verzachtende en pijnstillende stoffen, kan u vlug van uw aambeien- ellende afhelpen. ZWI75ANA1! De meest spannende, schok kende en curieuze momenten uit ons lieve leven van de laatste 100 jaar op heterdaad betrapt door de vaderlandse persfotografen. Palingoproer in de Jordaan. Juliana wordt gekroond. Pro- vorellen. Springvloed in Zee land. Dit alles en nog veel meerzaken vastgelegd op 472 gevoelige - en soms kleurige - platen. Met interessante bij schriften I Een zeldzaam boei end, nooit eerder getoond tijdsbeeld. f 17,60 Verkrijgbaar in de boekhandel üv L.J. VEEN FOTON WAGENINGEN Ideaal baak vaar hondenvrienden DE HOND en zijn verzorging door M. Koch Een overvloed van deskun dige edvlezen In boeiende vorm. Het handige boek over alles wat u weten moet om uw hond een goede verzor ging en opvoeding te geven. In een apart gedeelte een interessant overzicht van de meest bekende honderassen met hun kenmerken en eigen schappen. Met 280 tekeningen en 100 hondenfoto's ilUj9U waarvan 10 In kleur Verkrijgbaar in de boekhandel LJ. VEEN - WAOENINBEN .USE IOt.9K.3g©

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 10