Angst van FC Den tegen r eyenoord tataal Frans Derks opnieuw in dubieuze hoofdrol bij winst Ajax: 0-1 z I Tweeling Van de Kerkhof in selectie van Fadrhonc Multi-raciale wedstrijd in Pretoria van start eredivisie un topscorers Ongeregeldhede in Heinenoord TROUW/KWARTET MAANDAG 26 MA ART 1973 SPORT fop Vitesse 30 17 7 6 Roda JC 29 12 13 4 PEC 30 15 7 8 SC Cambuur 30 10 15 5 De Graafschap 30 10 15 5 Wageningen 30 13 8 9 Heerenveen 30 11 12 7 Fortuna SC 30 10 13 7 Helmond Sport 30 9 15 6 Volendam 30 12 7 11 Eindhoven 29 11 6 12 Willem II 30 8 12 10 Veendam 29 7 12 10 HVC 30 5 15 10 Heracles 30 8 9 13 SVV 29 5 14 10 Fortuna VI 29 7 9 13 FC VVV 30 5 13 12 Volewijckers 30 5 12 13 FC Dordrecht 29 2 16 11 Wageningen, De Graafschap ei 'periode-kampioen'. VIERDE PERIODE Heerenveen 2 2 0 0 4 FC VW 2 2 0 9 4 Roda JC 2 1 1 0 3 Helmond Sport 2 1 1 0 3 Heracles 2 1 1 0 3 Volendam 2 1 1 0 3 PEC 2 1 0 1 2 Vitesse 2 1 0 1 2 De Graafschap 2 0 2 0 2 HVC 2 0 2 0 2 Cambuur 2 0 2 0 2 Veendam 2 0 2 0 2 Wageningen 2 1 0 1 2 Eindhoven 2 0 1 1 1 Fortuna SC 2 0 1 1 1 Volewijckers 2 0 1 1 1 SVV 2 0 1 1 1 Willem II 2 0 1 1 1 FC Dordrecht 2 0 1 1 1 Fortuna VI 2 0 0 0 0 Zondag: Willem II-Dc Volewijckers, l dam-Fortuna VI Heerenveen-Heracl tesse-Roda JC. FC Dordrccht-De Graa HVC-Wageningen Eindhoven.SC Ca Ver Helmond Sport-Volendam. SVV-FC VV eh tuna SC-PEC. 33 n 0 ID vei ijd ildi uw est un ch< er 1 ei De cijfers van sporttoto 37 zijn verderf tal deelnemers 565 550 Inleg Prijzenbedrag 552.303. Eerste derde prijs en premie elk ƒ138.01' hadden zich zondagavond reeds zei nemers voor de eerste prijs gemeld, aki a rd< de cif J r EREDIVISIE ICh De schutters ln de eredivisie lieten hi lopen zondag liggen Alleen Jeurinj frere en Redel konden hun positie el ,at verbeteren. g, 1. Janssens (NEC) 15 doelpunten; 2 v Kreuz (Sparta) en Cruljff (Ajax) 14; 4 Veen (FC Utrecht), Rep (Ajax) en sl (FC Twente) 12: 7-13 Van der Kuylen h"l Ressel (Feyenoord). Boveld (Sparta). »jj Mühren (Ajax). Brokamp. Redel en B allen MVV) 11 14 en 15. Keizer <A René v.d. Kerkhof i FC Twente) 1 er Haan (Ajax) 9. 17-25 Van Haneg |p. Schneider (Feyenoord). Van Dijk Schmidt Hansen iPSVi. Berg iF ln< Haag) Venneker en Heycrman (S !u; Swart <Ajex) en Van der Berg (Haaiiap EERST3 DIVISIE 1 en 2 Heskamp (PEC) en Zuicn Cambuuri beiden 19 doelpunten. 3. lu; van Kerkhoff (Vitesse) 18 4.6 Veer i (Vitesse. Hazelhekke (Wageningei Hoosendoorn <PEC> 15. 7. Blotenber <1 na SC( 12 S Van Leeuwen (Roda JC 13 Kreekels 'Helmond Sport i. De (Cambuuri. Hoogmoed (Dordrechti. 'Wageningen) en Van Mourik (HVC) Van Meeteren (Willem 2> 9. HEINENOORD (ANP) .d wedstrijd HeinenoordZBi !d. voor de vierde klasse zaterd Kl voetbal KNVB moest zes mil1" ten voor rust bijna geheel v den gestaakt toen er een mass P' vechtpartij tussen spelers en ti schouwers ontstond. De aanl0 1 ding was een onvriendeli houding tussen de spelers Klerk van koploper ZBVH 1 Leeuwenburg van Heinenoo lb In het tumult vielen heel v ei rake klappen en moesten enkf1 brillen het ontgelden. Er volg llc een oponthoud van maar lie 31 27 minuten, waarna scheidsre er ter Bol uit Krimpen aan d IJssel toch maar besloot door laten spelen. Hij liet echter r* zes minuten meteen draaien stond geen rust meer toe. H n nenoord zegevierde met 1- Dit alles gebeurde op een nie 11 veld dat met deze wedstrijd 't' ficieus in gebruik werd gerwn men. o FC UtrechtHaarlem FC AmsterdamAZ'67 Go AheadMVV PSVSparta NECExcelsior FeyenoordFC Den Haag FC GroningenFC Den Bosch NACFC Twente TelstarAjax Ajax 26 23 0 3 46! Feyenoord 25 20 2 3 42 Sparta 26 17 3 6 37 FC Twente 25 15 5 5 35 FC Den Haag 26 12 8 6 32 MVV 26 11 7 8 29 PSV 25 11 6 8 28 FC Amsterdam 26 10 6 10 26 FC Utrecht 26 1 6 10 26 f Telstar 25 10 3 12 23 ir NEC 26 8 6 2 22 Haarlem 26 7 7 12 21 AZ'67 26 8 5 13 21 FC Groningen 25 4 10 11 18 Go Ahead 26 6 6 4 18 )r NAC 25 5 7 13 17 FC Den Bosch 26 2 7 17 11 V Excelsior 26 2 6 18 10 Dick Advocaat: 'Doodgewone ploeg zonder uitblinkers' Zaterdag: Excelslor-Feyenoord. Zondag: Haarlem-FC Amsterdam, Ahead. MW-PSV. Sparta-NEC. Haag.FC Groningen, FC Den Bosch-K Twente-Telstar, Ajax-FC Utrecht. -w a -w VolewijckersVeendam J I k I Fortuna VI.Heerenveen 4 W A/ SC CambuurHelmond Sport VolendamSVV Van onze speciale verslaggever Fc vw—Fortuna SC AMSTERDAM Rcné en Willy van de Kerkhof zijn dc debutanten in de selectie van het Nederlands elftal, dat woensdagavond in liet Prater- stadion van Wenen een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Oostenrijk speelt. Naast dc tweelingbroers ma ken nog drie spelers van FC Twente deel uit van de selectie van bonds coach Frantisek Fadrhonc: doelman Piet Schrijvers en de aanvallers Theo Pahlplatz en Jan Jeuring. In dc selectie van dc bondscoach is, enigszins verrassend, nog geen plaats ingeruimd voor de Feyenoor- der Rinus Israel, die in de interland tegen België, vorig jaar november door een langdurige meniscus-blessu re was uitgeschakeld. Israels vervan ger in die wedstrijd, Aad Mansveld van FC Den Haag, heeft zich clan ook als laatste verdediger in het Oranje-team gehandhaafd. Fadrhonc, die gisteren aanwezig was bij dc wedstrijd Feyenoord-FC Den Haag verklaarde na afloop dat zijn keus (Israel of Mansveld) woensdag al vaststond. 'Rinus is aan het terugko men. Hij heeft een ernstige blessure achter de rug en ik kan in ccn vriendschappelijke interland niet hel risico lopen dat hij opnieuw geblesseerd raakt. Een andere keer krijgt hij zeker wel een kans om mee te spelen', aldus Fadrhonc, die eraan toevoegde dat voor Israel het het beste is zich niet te forceren. Commentaar van Israel: 'Ik begrijp niets van deze beslissing. Zaterdag wist ik al dat ik er niet bij zou zijn, omdat alle kandidaten al bericht hadden gekregen. Wat Fadrhonc zegt is onzin. Ik voel me weer volledig fit. Dat Feyenoord op dit moment niet draalt zo als het moet, kan ik niet helpen'. De selectie van Fadrhonc is nogal ingrijpend gewijzigd, omdat drie van de vaste Oranje-klanten, Johan Cruijff, Johan Neeskens en Gcrrie Mühren wegens blessures niet be schikbaar zijn. De opstelling van het Nederlands elftal ziet er (vermoede lijk) als volgt uit: doel: Van Beve- ren (PSV); achter: Suurbier (Ajax), Mansveld (FC Den Haag), Hulshoff (Ajax) en Krol (Ajax); midden: Haan (Ajax), De Jong (Feyenoord), en Van Hanegem (Feyenoord); voor: René van de Kerkhof (FC Twente), Jeuring (FC Twente) en Keizer (Ajax). Wisselspelers: Schrijvers (FC Twente), Schneider (Feyen oord), Willy van de Kerkhof (FC Twente), Brokamp (MVV) en Pahl platz (FC Twente). Bij Telstar waren gisteren drie geblesseerde Ajacieden in het gezelschap van een ex-Ajacied op bezoek. Van links naar rechts Gerrie Mühren, Dick van Dijk, Johan Neeskens en Johan Cruijff. ROTTERDAM Het gevaar bestaat om bij wedstrijden van Feyen oord maatstaven uit het verleden te hanteren toen de Rotterdam mers alom lof ten deel viel voor hun glanzende prestaties. Maar dat Feyenoord bestaat niet meer. Wie daar nog aan twijfelt na het duel tegen FC Den Haag, dat op gelukkige wijze door de stadionformatie met 20 werd gewonnen, is nu wel goed genezen. Feyenoord speel de in deze confrontatie even middelmatig als zijn opponent. De ne gentig minuten durende worsteling ontwikkelde zich tot een droeve vertoning waarbij de vraag rijst of er nog een zinnig mens te vinden is die van oordeel is dat dit Feyenoord nog een serieuze kanshebber voor het kampioenschap is. Maar opnieuw zat het vernijn in de staart. Telstar, opmerkelijk gelukkig met de 00 stand, trok zich in de slotfase massaal terug in de verdedi ging. Het gevolg: toch nog pressie van Ajax, dat plotseling in kansen gros sierde. Suurbier: 'In die periode kre gen we meer kansen dan Telstar en Ajax tezamen daarvoor hadden gehad'. Sjaak Swart, opgeroepen om zijn in nood verkerende collega's in deze moeilijke dagen bij te staan, destil leerde uit dat scala van mogelijkhe den de beslissende treffer. Via die treffer vluchtte Ajax op de valreep fortuinlijk over een niet inge calculeerde hindernis, Frans Derks. De Bredase glamourboy had zich in dit duel kennelijk één opdracht ge steld: het voorkomen van doelpunten. Hij keurde allereerst een doelpunt van Monne de Wit terecht wegens buitenspel af. Daarna weigerde hij Co Stout van Telstar een penalty te schenken toen deze een voorzet van De Vries wilde afronden ('Ik wil niet zeggen dat het gegarandeerd een doel punt was geweest, maar die bal was wel voor het inkoppen toen Arnold Mühren dat duwtje gaf') en veroor loofde zich vijf minuten voor tijd een identieke houding toen Sjaak Swart zich magnifiek van André ontdeed, vervolgens vernietigend wilde uitha len maar door dezelfde André werd vastgehouden. Tegen die achtergrond was het zéér opmerkelijk dat Derks Swarts een mi nuut later gescoorde doelpunt wel honoreerde. Tijdens de voorbereiding van die actie had Sjaak Swart de bal immer duidelijk met de hand beroerd. Telstars trainer Jan Rab: 'Je maakt je over het gedrag en optreden van een scheidsrechter nooit zo druk als zijn beslissingen geen directe gevolgen hebben voor het scoreverloop. Maar dat was nu beslist wel het geval. Het wedstrijdbeeld vroeg eenvoudig om een puntenverdeling. En daar had ik vrede mee gehad'. En: 'Ik moet toch eens aan Kovacs vragen of ik zijn hoefijzer eens mag gebruiken'. Frans Derks had een inderdaad niet weg te cijferen invloed op de uitslag. Jammer. Anderzijds verdiende Telstar geen al te grote beloning. Immers, de ploeg had niet gretig geprofiteerd van de mogelijkheden die dit Ajax zonder Cruijff, Neeskens, Blanken burg en Gerrie Mühren dus bood. Ajax kon het gemis van kapitale krachten niet compenseren via een overdosis inzet dat ontbrak ten enen male. Desondanks weigerde de formatie van Rab opportuun te hande len. Zoals gebruikelijk gedroeg Tel star zich te bescheiden, te behoudend. Illustratief daarvoor was de confronta tie tussen debutant Kist en de gerou tineerde Van Egmond. Waar Van Eg- mond zijn opponent had moeten dwingen hém te achtervolgen, was het juist andersom: Van Egmond scha duwde Kist óók bij Telstar-balbezit. Terwijl Kist nota bene zó nerveus was in het Ajax-gezelschap, dat er geen goede pass van zijn voeten vertrok. Rab echter: 'Ik zie dat niet zo zitten. En het argument dat tegen dit Ajax zoveel goodwill was te kweken doet evenmin ter sprake. Mijn enige uit gangspunt is: winnen. Dat hebben we niet alleen geprobeerd, daar hadden we ook nog kansen voor'. Het logische gevolg van die omstan digheden: een vervelend verloop van een confrontatie die zo spectaculair had kunnen zijn. Pas in de tweede helft nam de amusementswaarde toe. Telstar werd wat agressiever, toonde wat meer brutaliteit, en Ajax counter de met meer overleg sinds Piet Keizer de rol van Kist op het middenveld had overgenomen. Stefan Kovacs: 'Ik moest constateren dat het aanvanke lijk niet liep. Op het middenveld vooral. Daarom heb ik Kleton met Kist laten wisselen en Piet Keizer naar de tweede lijn laten terugvallen. Een verbetering'. Dat klopte, maar Telstar had er niet voor hoeven te bezwijken. De ploeg liquideerde zich zelf door uiteindelijk al te nadrukke lijk uit angstgevoelens in de defensie te kruipen. Cees de Vries: 'Dat is het verschil tussen Ajax en Telstar: routi ne. Ik weet zeker dat Ajax min of meer tevreden was met een 00 af loop. Maar toen ze eenmaal con stateerden dat we ons terugtrokken profiteerden ze daar alsnog knap van'. Wim Suurbier: 'Telstar zowel als Ajax speelden slecht. Wij wonnen deson danks. Nietwaar»' Telstar—Ajax 0—1 (0-0» 85. Swart 0.1. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 18.000. Telstar: Van der Meeren. Driesscn. André. Zwaan. Van Essen. De Wit De Vries. Van Egmond. Willim. Van Kooten, Stout. Ajax: Stuy. Suurbier. Hulshorf. Schilcher, Krol. Haan. Arnold Mühren. Kist (Kleton), Swart, Rep, Keizer. JOHN LINSE PRETORIA (Reuter, UPI) In Pretoria zijn zaterdag de derde In ternationale Spelen van Zuid-Afrika van start gegaan. Het startschot voor deze multi-raciale wedstrijden, die twee toeken duren en waarin 600 buitenlandse atleten in 27 tak ken van sport uitkomen, werd gege ven door president Jim Fouce. Tij dens de wedstrijden mogen blanke en niet-blanke atleten tegen elkaar uitkomen een compromis dat Zuid-Afrika onder dwang van de internationale boycot reeds eind 1971 toestond. De voorgaande multi- raciale loedstrijden zijn echter niet zo omvangrijk geweest als de in Pretoria begonnen Spelen. De wedstrijden in Pretoria zijn vooraf gegaan aan een lange en woelige internationale discussie. Zo hief de internationale voetbalfedera tie (FIFA) tijdelijk zijn ban op Zuid-Afrika op om zijn leden in de gelegenheid te stellen aan het sport- festival deel te nemen. Die beslis sing werd later herroepen toen bleek dat er in het voetbaltoernooi geen sprake was van geïntegreerde sportbeoefening. Tegen de multi-ra ciale wedstrijden bestaan veel be zwaren: de wedstrijden vormen slechts een uitzondering in de poli tiek van de gescheiden rassen; zij dragen niets bij tot een oplossing van de apartheid maar vormen inte gendeel een brok versluierende propaganda. Een aantal buitenland se atleten heeft dan ook geweigerd aan deze ivedstrijden deel te nemen. Maar niet alleen tegenstanders van de apartheid keren zich tegen de Spelen, ook voorstanders van de apartheid brengen tegen de sport wedstrijden bezwaren naar voren. Zo menen ultra-rechtse leden van de Nationale Partij (die al 24 jaar het voor het zeggen heeft in Zuid-Afri ka) dat de multi-raciale wedstrijden de eerste stap zijn op weg naar integratie. Zij spraken de verwach ting uit (in Die Afrikaner) dat de wedstrijden protesten en mogelijk ook gewelddadige acties zullen op roepen. Volgens het persbureau Reuter hopen veel sportofficials in stilte dat als de Spelen een succes worden, de deur naar de Olympische beweging voor Zuid-Afrika weer open staat. Zuid-Afrika is sinds 1964 door het IOC uitgesloten. Die weg zou echter kunnen worden geblok keerd indien de multi-raciale wed strijden door extremisten worden verstoord. Om veiligheidsredenen hebben de organisatoren ook lang de namen van deelnemende buitenlanders ge heim gehouden. Zij vreesden, zoals Hannes Botha (voorzitter van de Zuidafrikaanse atletiekbond) vertel de, dat op de atleten in eigen land druk zou worden uitgeoefend niet naar Zuid-Afrika te gaan. Tegen deze 'provocaties' ivilde hij de atle ten beschermen. Daardoor waren bijvoorbeeld vorige week pas de na men van elf buitenlandse atleten bekend. Aan de wedstrijden nemen ook sportmensen uit Nederland deel. In het eerste weekeinde werd turnster Ans Smulders-Van Gerwen tweede achter de Amerikaanse Kim Chase. Op de vier onderdelen won Ans Smulders nog drie zilveren medailles. Zij is op huwelijksreis in Zuid-Afrika. Cor Smulders werd vierde bij de heren. om een plaats in Oranje was door een goede tweede helft de grote overwin naar. 'Ik had Israël toch niet mee naar Oostenrijk genomen', beweerde bondscoach Fahdronc later heel stel lig. Ik kan het risico niet nemen dat Rinus in een vriendschappelijke wed strijd weer wordt geblesseerd. Ik heb veel liever dat hij zich voorlopig rustig houdt. Reactie van Israel: 'Daar begrijp ik niets van. Ik voel me weer volledig fit. Dat ik er woensdag niet bij ben is dan ook een grote teleur stelling voor me'. Dat Fahdronc de voorkeur gaf aan Mansveld is wellicht nog niet eens zo onverstandig. Israel heeft sinds zijn rentree nog geen opvallende vorm gedemonstreerd en waagt zich om die reden wellicht ook te weinig naar de voorste bloedarme linie, die er gisteren weer ontstellend weinig van terecht bracht. Het trio Ressel-Ladinsky-Knstensen vond el kaar zelden of nooit in een vloeiende combinatie. Er werd bovendien veel te traag geopereerd, zodat de Hage naars doorlopend met succes hun toe vlucht tot de buitenspelval konden zoeken waarin met name Attila La- dingszky gretig trapte. De samenwer king tussen Ladinszky en Wim van Hanegem vormde in feite nog een hoofdstuk apart in deze trieste verto ning. Kees Bregman die in de eerste helft bij een charge van Van Hane gem aan de knie geblesseerd raakte en zich moest laten vervangen door Bres: 'Wij hadden minstens een punt moeten pakken'. Die mogelijkheid heeft er voor de Hagenaars, die uit de laatste zes wedstrijden elf punten dis tilleerden, zonder twijfel ingezeten, hoewel de ploeg zelden een aanvaard baar niveau bereikte. FC Den Haag werkte wel hard maar in het spel viel nauwelijks enige lijn te bespeuren. De acties van Advocaat, De Graaf en Berg ontbeerden op het middenveld overtuiging en in de voorste linie kon Pas zich niet losmaken van Dick Schneider, werd Van Eeden door een simpele speler als Rijsbergen uitge schakeld en had Harry Vos weinig moeite met Bregman. Pas in de twee de helft, toen Feyenoord een absoluut dieptepunt bereikte, beseften de Hage naars dat zij nog niet in een kansloze positie waren gemanoeuvreerd. Maar opnieuw kwam toen aan het licht dat de voorhoede kwaliteit mist. Trainer Evert Teunissen: 'Met Fuglset erbij Peter Ressel wordt de voet dwars Mansveld. zou Feyenoord het heel wat moeilij ker hebben gehad.' De Rotterdammers hadden overigens niet over geluk te klagen dat scheidsrechter Boosten een schitterende treffer van Hans van Ee den afkeurde, omdat Thijs Wijngaar- de een van de beter spelende Hage naars, zittend achter de doellijn, hin'- derlijk buitenspel zou hebben gestaan. Formeel had Boosten wellicht gelijk, maar zelfs Feyenoord moest toegeven dat het niet zou hebben geprotesteerd wanneer de rechtspreker zijn fiat aan de treffer had gegeven. Boosten die uitgesproken slecht leidde en doorlo pend hardnekkig weigerde de voor- deelregel toe te passen drukte door deze beslissing wel heel nadrukkelijk zijn stempel op de wedstrijd, die in niets herinnerde aan de vaak zo boei- gezet door Piet de Zoete en Aad ende confrontaties in het verleden tussen beide ploegen. Duidelijk is ook geworden dat Feyenoord geen kampi oensaspiraties meer heeft. Er wordt plichtmatig en lusteloos gespeeld. Zelfs de kwalificatie karakterploeg is niet meer van toepassing. Feyenoord is ziek. Het wachten is op de chirurg. FeyenoordFC Den Haas -0 1-036 De Zoete (eigen doel) 1-0, 50. De Jong 2-0. Scheidsrechter: Boosten. Toeschouwers: 31.000. Feyenoord: Treytel, Rijsbergen. Israel, Schneider, Vos. Schoenmaker, De Jong. Van Hanegem, Ressel, Ladinszky. Kristensen (Wery). FC Den Haag: Thie. Wljngaarde. Mansveld. De Zoete. De Caluwe.- Advocaat, Berg, De Graaf, Pas, Bregman (Bresi, Van Eeden RICHARD MATTHIJSSE Van onze speciale verslaggever VELSEN Er leek Ajax weinig meer te resten dan genoegen te nemen met een gelijkspel tegen Tel star. Vier dagen na de slijtageslag in München die naast succes ook veel lichamelijke schade opleverde, wekte de Amsterdamse formatie een dermate vermoeide indruk dat er nog nauwelijks een positieve score verwacht kon worden. Ajax sleepte zich aanvankelijk zéér plichtmatig over de harde grasmat en voerde pas na de pauze het tempo tot aanvaardbare hoogte op. Zelfs toen haperde de machine nog. In een dusdanige mate dat Telstar nog regelmatig gevaarlijk kon uitbreken. Amsterdamse formatie kwetsbaar tegen Telstar Vreugde bij Ajax nadat Sjaak Swart kort voor tijd de overwinning van Ajax realiseerde. Tot degenen die hem komen feliciteren be horen Piet Keizer (links) en Johnny Rep (16). Dick Advocaat, Wim van Hanegems directe tegenstander, sprak na afloop ware woorden: 'Er waren er bij ons een paar bij die nog angst hadden voor de Feyenoorders. Eigenlijk onbe grijpelijk. Het is een doodgewone ploeg zonder uitblinkers, zonder spe lers die het kunnen maken. Niettemin viel er voor de Hagenaars geen greintje eer te behalen, maar dat was eerder een rechtstreeks gevolg van een paar ongelukkige omstandigheden dan de verdienste van Feyenoord. De nuchtere feiten zeggen in dit verband voldoende. Allereerst was Piet de Zoe te in de 37ste minuut zo ongelukkig om de bal na een combinatie tussen de beide niet onverdienstelijk spelen de Feyenoorders Lex Schoenmaker en Dich Schneider in eigen doel te schie ten en kort na rust ook doelman Ton Thie veel te laat naar een ver, niet eens gevaarlijk schot van Theo de Jong 20 'Twee schlemielige doelpunten', was de reactie van libero Aad Mansveld, die ons de genadeklap gaven. Mansveld met Rinus Israel in een felle concurrentiestrijd gewikkeld

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 8