Vu ook acties in lardewerksector Bij breuk zijn ARP en KVP onoprecht geweest Weinig gevaar bij kernreactor Kalker KVP/ARP gaan door met Burger gel van collega ;ft marechaussee ie doden frontale tobotsing Blijetijds Gereedschap Stuyt: stijging hartinfarcten onrustbarend Oud-bestuurder van CNV H. R. Plomp in Utrecht overleden Van Hulst: 19 mei de laatste kans Van Goghs blijven toch in Otterlo Langman in nota over snelle kweekreactoren: Het weer MJW/'KWARTET MAiANDAG 26 MAART 1973 BINNENLAND T3/K5 wee fabrieken in Maastricht bijten spits af in een onzer verslaggevers 1IEBERGEN De stakingsacties van de drie industriebonden, die tot op den plaatsvonden in de sectoren metaal en textiel, worden nu ook gevoerd de sector aardewerk. De eerste fabrieken waar niet meer gewerkt wordt vinden zich in Maastricht: Sphinx-Céramique (3000 werknemers) en [osa (1000 werknemers). ster Boersma, wil bemidde- HAAG Bij een vechtpartij in loordpolderstraat in Den Haag n enige politieagenten en drie len is een marechaussee getrof- door een kogel van een collega, loste twee schoten op de benen :wee mannen die de marechaus- aanvielen. Een van de kogels .zijn geschrampt en in het been Ie marechaussee terecht zijn ge- n. echtpartij begon toen een agent m marechaussee een man aan- <n, die met hoge snelheid in een door de buurt reed. Dat bleek de rige chauffeur M. J. M. te zijn. el/ng kwamen de 21-jarige gla- J. Th. en zijn 18-jarige iM, P. (zonder beroep) aan re k- clie de twee politiemannen aan- 11. Korte tijd daarna, toen de vallen agenten per mobilofoon hadden gevraagd, had een van invallers thuis een mes gehaald, jl de autobestuurder terug kwam een sabel waarmee hij op de len af ging. De politieman loste waarschuwingsschot, waarna de en met een mes en de sabel op afkwamen. De agent loste toen vee schoten. Bij de rel waren itte ongeveer twintig agenten ezig. rie mannen allen bekenden e politie werden aangehouden igesloten. f AND Op rijksweg 58 (Bergen oom-Vlissingen) ter hoogte van nd zijn zondagmorgen bij een ale botsing drie mensen om het gekomen. De vrouw van een le slachtoffers en drie kinderen en ernstig gewond, maar zijn nu n levensgevaar. estuurder van een DAF, de 42- e H. J. Lenzen uit Vlissingen. die zijn vrouw en drie kinderen in ichting Bergen op Zoom reed, i een vrachtauto te passeren. Uit igenovergestelde richting kwam Volkswagen, bestuurd door de 25- mej. M. Wienese uit Breda, die zeischap was van haar vriendin, -jarige M. Joosse uit Utrecht, frontale botsing was onvermijde- De heer Lenzen was op slag Zijn vrouw en drie kinderen en ernstig gewond. Mej. Wienese eveneens op slag dood en haar din overleed op weg naar het nhuis. er kwamen het afgelopen week- om het leven: de driejarige A. Boll uit Bemmel bij Nijme- de 16-jarige Antonio J. M. Thijs- lit Veghel, de 18-jarigeJ. Hofman en Haag, de 19-jarige A. Welling idam, de 22-jarige P. S. Rood uit g. de 24-jarige F. Boks uit Apel- i, de 25-jarige M. de Vries uit luizen (NH) de 27-jarige J. S. de uit Vrouwenparochie, de 27-jari- Windhouwer uit Amsterdam, de rige A. M. Dekker uit Enschede e 83-jarige A. de Groot uit Hil- m. ADVERTENTIE In totaal werd vandaag gestaakt in 32 ondernemingen met samen 27.000 werknemers. De leiders van de actie hebben beslo ten voortaan een taktiek te volgen, zoals ook bij de Hoogovenstaking werd gehanteerd, namelijk het stilleg gen van de meest vitale bedrijfsge- deelten via stakingsacties, tengevolge waarvan een heel bedrijf de produktie moet stoppen. De bij het NKV aangesloten bond voor hoger personeel, de Unie BLHP, wil bemiddelen. In de zaterdag gehou den regionale vergadering van de af deling Zuid-Holland-Zeeland werd dit meegedeeld door voorzitter A. Hub- ben. Naar zijn mening moet de oplos sing gezocht worden in een meng vorm centen-procenten. Laagstbetaalden De Unie BLHP vindt dat de verhou ding tussen centen en procenten ge lijk moet zijn. Daarbij, zo zei de heer Hubben, moet wel de positie van de laagstbetaalden in aanmerking geno men worden. Ook is de Unie BLHP van mening dat een in geld uitge drukt bedrag als maximumcompensa tie nodig is, -maar de Unie BLHP wil dit maximum niet al laten ingaan voor diegenen die 25.000 gulden en meer verdienen (een maximum dus van 250 gulden per procent prijscom pensatie). Arie Groenevelt. voorzitter van de Industriebond NW, heeft vrijdag ook al gezegd dat over het inkomen van waar af het maximum moet gelden, te praten valt. We moeten, zei hij, de fouten in het systeem corrigeren. Het is overigens waarschijnlijk dat de bonden bij hun overleg met de dissi dente metaalwerkgevers, de Contact groep, ook al akkoord zijn gegaan met een hoger maximumbedrag. Groenevelt zei verder dat werkgevers, die een verzoek van de tminister van (ADVERTENTIE) LEIDEN Minister Stuyt van volksgezondheid en sociale zaken vindt dat de situatie met betrek king tot het steeds stijgende aantal hartinfarcten zo ernstig is dat niet langer kan worden berust in de bestaande toestand. De overheid zal in samenwerking met het pu bliek maatregelen ter bestrijding en preventie moeten nemen. Een groot deel van de bevolking loopt in toenemende mate de kans door een coronaire ziekte (aandoe ning van de kransslagader van het hart) getroffen te worden. Dat Ne derland ook daarin de trend volgt van de andere geïndustrialiseerde landen vindt de minister maar een schrale troost. De overheid wil in samenwerking met de Nederlandse Hartstichting nagaan of drie consultatiebureaus voor tuberculose bestrijding dienst kunnen doen bij de bestrijding Minister Stuyt van coronaire hartziekten. Dit on derzoek zal worden gefinancierd door het ministerie. De verontrusting van de minister van volksgezondheid wordt veroor zaakt door de nieuwste cijfers over de ontwikkeling van de coronaire hartziekten. De sterfte tengevolge van coronaire hartziekten stijgt te snel en dat is met name het geval bij mannen tussen de 40 en de 60 jaar. Bij tweederde van de geval len vindt het overlijden niet plaats in een ziekenhuis. De helft van deze overlijdensgevallen betreft een plotselinge en onmiddellijke dood. Van de ongeveer 45.000 per sonen, die jaarlijks door een hart infarct getroffen worden, is een jaar later de helft overleden. Als beste preventieve maatregel noem de de minister een gezonde levens wijze, dus minder eten en minder vet eten, niet roken en veel li chaamsbeweging nemen. sociale zaken om de onderhandelingen weer te openen, rustig twee weken naast zich neerleggen, ongeloofwaar- dig zijn. wanneer ze steeds maar be weren dat ze het zo ernstig menen met de nationale economie, de werk gelegenheid en de inflatie. Groenevelt zed dit als reactie op een mededeling van metaalwerkgever ïr. A. Prins, dat zijn organisatie (de FME) de minister op de hoogte had gesteld van de situatie in de metaalin dustrie. Dit was gebeurd op verzoek van de minister. Groenevelt zei dat minister Boersma de bedoeling heeft gehad de partijen om de tafel te krijgen. De bonden hebben de minis ter onmiddellijk laten weten dat ze hem als bemiddelaar willen aanvaar den. Minister Boersma is ook bereid te bemiddelen bij de Hoogovens. De ca tegorale Nederlandse centrale van ho ger personeel heeft de minister en de werkgeversorganisatie FME laten we ten, te venvachten dat zij als werkne mersvertegenwoordigster 'vanzelfspre kend zal worden betrokken bij even tuele bemiddelingspogingen'. UTRECHT In het diaconessenhuis is zaterdag overleden de heer H. R. Plomp, oud-secretaris van het CNV. De heer Plomp was van 1953 tot 1966 secretaris van het CNV, speciaal be last met sociale verzekeringen. Voor 1953 was hij secretaris van de Haagse Chr. bestuursbond en nadien van de Christelijke bedrijfsgroepencentrale. Vanaf 1966 was hij rijksconsulent voor de complementaire sociale verze keringen in de provincie Zeeland. De heer Plomp is 63 jaar geworden. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van KVP en ARP in de Tweede Kamer willen zich door het afhaken van de CHU er niet van laten weerhouden, ook vér der aan de formatie-Burger mee te werken. De KVP-fractie gaf zaterdag haar voorzitter, mr. Andriessen 'met zeer overtuigende meerderheid' mach tiging weer met de formateur te gaan overleggen. De AR-fractie had vrijda gavond eenzelfde beslissing genomen, met een stemverhouding van negen tegen vijf fractieleden. Het is in Den Haag opgevallen dat zich onder de vijf tegenstanders van de formatie-Burger in de AR-fractie twee leden van het fractiebestuur be vinden: mej. Hannie van Leeuwen (vice-voorzitter) en mr. G. C. van Dam (secretaris). De andere drie zijn dr. W. de Kwaadsteniet (partijsecreta ris), oud-minister B. Roolvink en de heer M. W. Schakel. Intussen hebben mr. Andriessen en mr. Aantjes een lijst van programma punten opgesteld waarover zij van formateur Burger zekerheid wensen voordat zij geestverwanten willen ad viseren, tot het kabinet toe te treden, of het kabinet willen gedogen. De programmapunten waaraan beide frac ties het zwaarst tillen zijn: staatkundi ge vernieuwingen, kwesties van leven en dood (zoals abortus), defensie, bui tenlands beleid, woningbouw en grondpolitiek. Met name terzake van dit laatste punt constateerde Andries sen zaterdagmiddag op een persconfe rentie 'duidelijke verschillen van in zicht' met de progressieve drie. De fractieleiders van KVP en ARP zullen vandaag bij formateur Burger op bezoek gaan om over deze kwesties te overleggen. Ingewijden menen te weten dat de heer Burger ook nu niet bereid zal zijn om onderhandelingen met kandidaat-minister-president Den Uyl te leiden over dergelijke program matische verschillen. Moeilijk punt De programma-formule die de forma teur voor het toekomstige kabinet hanteert zou nog een moeilijk punt kunnen worden. Het kabinet zal, zoals bekend, in de opzet van de heer Burger gehouden zijn, alleen het pro gressieve regeerakkoord 'Keerpunt '72' althans een geactualiseerde versie daarvan uit le voeren. Met name voor AR-fractieleider Aantjes zou dat bezwaarlijk aanvaardbaar zijn wanneer het er om gaat dat hij alsnog zijn goedkeuring verbindt aan de deel- ma en De Gaay Fortman aan het kabinet. Aantjes zou bereid zijn, hun het groene licht alsnog te geven, echter alleen als zij er niet alleen zitten om Keerpunt '72 uit te voeren. De beslissing van de CHU-fractie om zich buiten de formatie t e houden, wordt in de fracties van KVP en ARP nog steeds alom betreurd. Andriessen gaf zaterdag toe dat het verschil in optrecen tussen enerzijds de CHU en anderzijds KVP en ARP tot spannin gen kan leiden. Hij hoopte dat er in de parlementaire praktijk weer een weg van toenadering zal kunnen wor den gevonden. Tweede Kamerlid H. Wisselink CHU Van onze parlementscommissie UTRECHT Als zaterdag 19 mei, wanneer KVP, ARP en CHU over hun gezamenlijke toekomst moeten beslissen, de samenwer king wordt verbroken, moet wor den erkend dat de bereidheid tot samenwerking bij ARP en KVP niet altijd oprecht is geweest. Met deze uitspraak legde het Tweede Kamerlid van de CHU H. Wisselink zaterdag in Amersfoort de verant woordelijkheid voor de breuk bij de ARP en KVP. De heer Wisselink gaf op het congres van de CHU, met de christen-democratische samenwerking als onderwerp, zijn persoonlijke visie op de gang van zaken rond de kabi netsformatie. Hij vertelde hoe de frac tie van de CHU met de problemen heeft geworstld. Tot 23 februari ging alles met de KVP en ARP goed. Daarna liep het mis door de gelukte inbraakpoging van formateur Burger door Boersma en De Gaay Fortman Sr aan te trekken. De KVP is toen in verwarring gekomen en murw ge raakt, zei de heer Wisselink. Maar wij zijn blijven werke'n en hopen tegen beter weten in. Maar, zo sprak hij de formateur na, er zijn grenzen. Als Tilanus nu nog met Burger gaat pra ten, kan hij alleen maar kwaad weglo pen. HOOFD KOEL Voorzitter mr Van Verschuer zei, dat de lijnen van de drie frakties moge- Van een verslaggever OTTERLO De directie van het rijksmuseum Kröller-Möller op de Hoge Veluwe spreekt het gerucht te gen als zouden de werken van Vincent van Gogh, waarvan dit museum er 273 bezit, worden overgebracht naar Amsterdam. De Van Gogh's uit Kröl- ler-Möller blijven in Otterlo, aldus de directie. In het museum zullen twee maanden lang, van 15 april tot en met 17 juni, een honderdtal tekeningen van be roemde kunstenaars te zien zijn uit het museum Modern Art in New York. Als tegenprestatie zullen ongeveer honderd tekeningen uit het bezit van het Kröller-Möller museum worden uit geleend aan de Verenigde Staten. Van een verslaggever DEN HAAG Er is nog nergens ter we reld een kernongeval met ernstige gevol gen voor de omgeving voorgekomen. Ver wacht mag worden, dal dit in de toekomst zo zal blijven. Dit zegt minister Langman (economische zaken) in zijn nota naar aanleiding van het verslag wetsontwerp financiering ontwikkeling snelle-kweek- reactor in Kalkar (Duitsland). Vraag de DHZ-brocnure aan bij Nooitgedagt, Postbus 1, IJlst. De toenemende ervaring met kernreactoren zal, naar de mi nister vertrouwt, ertoe leiden dat de gevarenkans sneller te rugloopt. Voor wat het afval probleem van kernreactoren betreft, wijst de minister er op, dat dit volgens een OESO- publikatie geen ernstige be lemmering behoeft te vormen. De deelneming van Nederland aan de ontwikkeling van de snelle kweekreactor betekent extra werk voor de Nederland se industrieën. Naar schatting zal het Kalkarproject ongeveer 3.000 manjaren werk voor de Nederlandse industrie opleve ren, ongeveer 2.200 voor de metaalindustrie en 800 voor de bouwnijverheid. De deelne ming levert de Nederlandse industrie voorts versterking van haar concurrentiepositie op. De minister tekent hierbij verder aan, dat het tot nu toe verrichtte ontwikkelingswerk reeds heeft geleid tot het be heersen van nieuwe technie ken en het scheppen van nieu we vakgebieden, die in de toe komst toepassing kunnen vin den op andere werkgebieden, waar hoge kwaliteitseisen wor den gesteld. De minister spreekt in zijn nota over alternatieve moge lijkheden om in de energiebe hoefte te voorzien en zegt over zonne-energie o.a., dat de opwekking hiervan eenheden nodig maakt, die tientallen vierkante kilometers beslaan. Bij toepassing op grote schaal van dergelijke eenheden zijn klimaatsveranderingen moge lijk, waarvan de gevolgen op dit ogenblik niet zijn te over zien. De minister somt verder- een aantal onderzoekprojecten op het gebied van alternatieve energiebronnen op en zegt over afremming van het ener gieverbruik door middel van tariefsverhoging, dat hiervoor een drastische tariefsverho ging vereist zou zijn, dit ge zien de geringe prijselastici teit van energie. Reserves Ook de steenkolenreserves in de wereld zullen een ander dan het door de minister voorgestelde energiebeleid niet kunnen wijzigen. De eco nomisch winbare kolenreser- ves zijn bij een groei van 2 procent per jaar nog toerei kend voor 75 jaar. Zelfs al zou een prijsstijging van 75 pro cent het mogelijk maken zo veel meer steenkolen te win nen, dat men er nog een eeuw mee toe kan, dan zal dit toch de wereldenergie-situatie niet zodanig wijzigen, dat een an der beleid zou kunnen worden gevoerd, aldus minister Lang man. (De- nota van minister Lang man lijkt een nieuwe officiële filosofie over de kans op een ernstig reactor-ongeval in te houden. De bij de overheid levende opvattingen waren tot nog toe het duidelijkst gefor muleerd door ir. C. J. van Daatselaar, die namens het mi nisterie van sociale zaken zit ting heeft in de React orveilig- heidscommissie. Volgens ir. Van Daatselaar is de kans op een 'catastrofaal ongeluk', icaarbij grote hoe veelheden radioactief materi aal in de atmosfeer zouden geraken, niet te berekenen. Daarvoor zijn onvoldoende ge gevens bekend óver de be trouwbaarheid van af zonder- De kernreactor Kalk; r lijke onderdelen van de cen trales. Er zijn wel verstandige schattingen mogelijk, en die komen erop neer dat de kans op een ramp 'dichter bij een maal per miljoen reactorjaren ligt, dan bij eenmaal in de verkilling optreedt in de verhouding tussen de fractieleden. Wij zijn bij elkaar gaan zitten in de hoop, dat dit landelijk ook zou gdbeuren, verklaar de hij. Mevrouw D. Y. W. de Graaf- Nauta, fractievoorzitter van de drie christelijke partijen in de Friese sta ten. getuigde dat de fractieleden van de verschillende partijen naar elkaar toe waren gegroeid. De heer Wisse link tenslotte vertelde over de vele voordelen van de christen-democrati sche samenwerking in de Tweede Ka mer. Maar er zijn ook nadelen. Zo gebeurt het ook nog, dat de Kamerle den de lekkere krenten voor elkaar wegpikken. Prof. dr. J. W. van Hulst lijk uit elkaar gaan lopen. Maar voor de politici moet dat een reden zijn het hoofd koel te houden en de weg open te houden voor de christen democratische samenwerking. Oud- Unid-voorzitter prof. J. W. van Hulst, voorzitter van de CHU-fractie in de Eerste Kamer, verzekerde dat wan neer 19 mei geen positief besluit wordt genomen over het samengaan van de drie christelijke partijen, de laatste kans wordt gemist. De laatste weken is ons de rekening gepresen teerd van onze traagheid. Jardn zijn de drie partijen met elkaar bezig geweest, zonder ook maar een stap verder te komen. Wanneer de fracties het nu nog niet kunnen opbrengen met elkaar te vergaderen, moet je je niet verbazen over de kortsluiting die» is opgetreden, aldus prof. Van Hulst. Wanneer 19 mei de laatste kans wordt gemist, slaan er stoppen door, die niet meer kunnen worden vervangen. Dr. E. Bleumink stelde, dat de fractie van de CHU een duidelijke verant woordelijkheid had genomen door af te koppelen. Als de fractie bezwaar blijft maken tegen de formatie-Bur ger, waarschuwde hij, is de samenwer king goed voorbij. De CHU komt dan in het rechtse kamp van de VVD terecht. Het CHU-congres werd georganiseerd door de De Savornin Lohmanstich- ting, het wetenschappelijke bureau van d'd Unie. Er was veel tijd uitge trokken voor de discussies. De heer A. van Wijngaarden, de fractievoorzit ter van de CIIU. ARP en KVP in Capelle aan de IJssel, klaagde, dat door het niet vlotten van de samen werking in de top van de partijen een Plaatselijk een bui Van onze iveerkundige medewerker Zaterdag bereikte het lenteweer op het continent zijn hoogtepunt. Op het moment dat de temperatuur op de Britse eilanden al niet hoger meer kwam dan 10 d 12 graden en in het Noordierse Malin Head een ivindstoot van 10 Beaufort was geregistreerd, meldden Schiphol, Eindhoven. Deelen en Maastricht 20 graden. In Oost- België werd het nog iets warmer: Kleine Brogel en Bree 21 graden. In Frankrijk gingen Saint Dizier (noord oosten) en Pau (zuiden) met de hoog ste eer strijken: 22 graden. Daar kivam Malaga nog bovenuit met 23 graden. Door de aanhoudende zonne schijn liep zelfs in westelijk Polen de temperatuur tot 19 20 graden op, maar verder naar het oosten bleef het kouder om maar te zwijgen van Noord-Europa met Hopen in Noord Lapland midden op de dag -16 graden. Ook op IJsland toas de winter inge vallen. De maxima in Reykjavik en Galtarviti waren zaterdag resp. -4 en - -7. Dit eiland lag dan ook aan de koude achterkant van dezelfde storm- depressie, die in de Lage Landen de u-arme zuidelijke stroming bevorderde. Vandaag passeert een wat in beteke nis afgenomen trog van lagedruk ons land. In Zuidoost-Engeland werd zon dagmiddag een zware hagelbui met onweer gemeld uit het gebied ten zuiden van Londen. De temperatuur op 5.000 meter hoogte was daar trou wens ook -32 graden tegenover -23 graden Celsius op hetzelfde niveau boven De Bilt. Morgen zullen er zonnige perioden zijn maar later slaat de bewolking opnieuw toe onder invloed van een volgende atlantische storing die wat regen voor ons in petto heeft. De meeste regen in Frankrijk werd gister avond op gegeven door Biarritz, te weten 12 millimeter na onweer; Bar celona meldde 13 millimeter. ZONNIG >n OPKLARINGEN REGEN HAGEL BEWOLKING MAX.TEMP. WINDRICHTING duizend reactor jaren' Deze beschouwing van een de partementale deskundige had in het algemeen betrekking op water-gekoelde reactoren, waarmee tot nog toe over de hele wereld nog geen duizend reactorjaren ervaring is opge daan. Over de veiligheid van met natrium gekoelde snelle reactoren is nog minder be kend, omdat zij in het stadium van prototypesverkeren. red.). Weerraporten van gisteravond 7 uur. maxi mum temperaturen van gisteren en neerslag tussen 's morgens en 's avonds 7 uur. Amsterdam licht bew 13 gr. 0 mm. De Bilt zwaar bew. 12 gr 0.2 mm. Deelen regen 11 gr 0.4 mm. Eelde regen 11 gr. 0 1 mm. Eindhoven zwaar bew. 11 gr. 2 mm. Den Helder licht bew. 11 gr. 0 mm. Luchth. R.dam licht bew 13 gr. 0 mm. Twente motregen 11 gr. 0.4 mm. Vlissingen licht bew. 10 gr. 0 mm. Zd. Limburg geheel bew. 10 gr. 2 mm. Aberdeen zwaar bew. 15 gr. 0 mm. Athene zwaar bew. 15 gr. 0 mm, Barcelona zwaar bew. 12 gr. 13 mm. Berlijn zwaar bew. 20 gr. 0 mm. Bordeaux regenbul 13 g r 4 mm. Brussel licht bew. 13 gr. 1 mm, Frankfort zwaar bew. 18 gr. 0 mm. Genève regen 14 gr. 0 mm. Helsinki onbew 8 gr. 0 mm, Innsbrilck zwaar bew. 16 gr. 0 mm. Locarno zwaar bew. 15 gr. 0 mm. Londen regenbul 12 gr. 1 mm. Luxemburg zwaar bew. 10 gr. 0 mm. Madrid licht bew 12 gr 0 mm. Malaga zwaar bew. 18 gr. 0 mm. Milnchen half bew. 14 gr. 0 mm, Nice zwaar bew. 16 gr. 0 mm, Oslo zwaar bew. 7 gr. 0 mm. Parijs half bew. 14 gr. 0.1 mm. Rome zwaar bew. 16 gr. 0 mm. Split geheel bew. 14 gr. 0 mm, Stockholm onbew. 1 gr. 0 mm. Wenen half bew. 18 gr. 0 mm. Zürich half bew. 1 gr. 0 mm. Casa Blanca zwaar bew. 16 gr. 2 mm. Las Palmas half bew. 21 gr .0 mm, Tunis half bew. 17 gr. 0 mm. HOOG WATER 27 maart: Vlissingen: 7.30- 20 02; Haringvlietsluizcn: 8.50-21.25: Rotter dam: 9.52-22.29; Scheveningen8.17-20 55; IJmuidcn: 9.06-21.44; Den Helder: 12.01 Harllngen: 2.20-14.39; Delfzijl: 4 45-17.02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5