Ballon bij Prometheus knullig duur speelgoed Verontrusten willen geen 'geref. bond' worden Les Silencieux weinig- logische spionagefilm j Ds. Oomkens: Er is een grens crp Boeiend recital van Elisabeth Lugt Trouw K wartet Herdenking overval bevolkingsregister Koster luidt klok uur lang uit gramschap Kroon gebiedt: Ede moet zandwinning onmiddellijk staken Schipbreukelingen op Atlantische Oceaan ontdekt Landing op één motor Hiswa 217.000 bezoekers Tweede ronde gesprek Rome-lutheranen Politicus verandert in kijk op Oosterschelde Vrouw verongelukt vandaag Barbezoeker neergeschotei Borovoi weg bij wereldraad van kerken Boeken etalage TROUW/KWARTET MAANDAG 26 MAART 1973 KUNST/KERK door R. N. Degens DEN HAAG Niemand had verwacht dat de uitvoering van Alexander Skriahine's 'Prometheus' zo'n geweldige anti-climax zou worden in het concert dat het Residentie Orkest zaterdagavond in de ten dode opgeschreven Scheveningse Kurzaal gaf. Ik hoorde iemand na afloop hartgron dig zijn teleurstelling uiten met de wat in onbruik geraakte modieuze tenn 'waardeloos'. Maar dat was het dan ook wel. Het begon zo goed; met opgewekte, en door Jac Kort AMSTERDAM De sopraan Elisa beth Lugt had voor haar liederenreci- tal van zaterdagavond een zeer onalle daagse keuze uit haar omvangrijke repertoire gemaakt. Daar waren allereerst drie liederen van William Walton. Vervolgens een tweetal liederen voor sopraan en kla rinet van Léon Orthel en vijf copla's van Jan Mul, waarna Elisabeth het gedeelte besloot met vijf liederen van de in 1968 gestorven Italiaanse compo nist, Pizetti. Na de pauze volgde Hindemith's mo tet: Cum natus est. In het daarop volgende Ring a Dump carillon van Harrison Birthwistle voor sopraan, klarinet en veler hande slagwerk, had de zangeres behalve haar niet geringe Elisabeth Lugt vokale taak, ook nog vier bekkens te bespelen, waarna zij eindelijk met Henry Purcell's The blessed Virgin's Expostulation en twee geestige liede ren van dezelfde componist op meer bekend terrein kwam. Het zal duidelijk zijn, dat voor het vertolken van zulk een veeleisend programma een zangeres over bijzon dere begaafdheid en dito stemmidde- len moet beschikken. Ook aan de intelligentie en de slagvaardigheid worden zeer hoge eisen gesteld. Elisa beth Lugt beschikt over al deze bo vengenoemde eisen in hoge mate, waardoor zelfs liederen die ik nu niet zo hoog om hun vokale schoonheid kon aanslaan, zoals die van Leon Orthel, nog bleven boeien door de bewonderenswaardige vertolking door de zangeres. In Purcell zette zij zowel in de aan grijpende Expostulation als in de twee humoritische liederen de kroon op een zeer boeiend recital. Felix de Nobel was als steeds een slagvaardig en hoogst muzikaal begeleider. Geert van Keulen, klarinet en Niels Le Large, slagwerk, waren eveneens in alle opzichten tegen hun taak opge wassen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280. A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X 500. verwachting wekkende berichten over een nieuwe poging (de derde in ruim een halve eeuw) Skirabine's 'lichtkla- vier' bij de uitvoering van het 'poème de feu' dat hij in 1919 voltooide, te gebruiken. Niemand weet precies wat de geëxalteerde Rus, wiens muziek in hoofdzaak uit slecht uitgewerkte goe de ideeën bestaat, met dat lichtklavier bedoelde. Maar aangezien het 'Elektrisch Circus* uit Amsterdam pas met overheids steun een grote plastic opblaasballon voor lichtprojecties had laten maken, leek dat een goede gelegenheid het daar eens mee te proberen. Er was voldoende publiciteit aan vooraf ge gaan, zodat het 's avonds voor de kassa een heel gedrang was van men sen die er ook nog bij wilden zijn. Samen met de vaste bezoekers van deze altijd wel boeiende R.O.-concer- ten zorgden zij voor een mud-volle zaal, die voor een groot (midden-)deel in beslag werd genomen door de bal lon. Die leeg en plat, maar veelbelo vend, voor de pauze op de grond lag, en die in het begin veler aandacht afleidde van de muziek die door het Residentie Orkest o.l.v. Michael Gie- len op het podium werd uitgevoerd. Onzuiver Daardoor hebben waarschijnlijk maar weinigen gehoord hoe onzuiver Stra- winsky's Octet voor blaasinstrumenten werd gespeeld, waarmee het program ma begon. Voor Joan Caroll die daarna liederen van Strawinsky zong, was het niet moeilijk aller aandacht te trekken; ook al doordat zij een voortreffelijke vocaliste is, die wat de Strawinsky-liederen betreft vooral die op Japanse teksten suggestief vertolk te. En haar aandeel in de 'Haiku II' van Ton de Leeuw maakte mede de uitvoering daarvan op dit concert de beste die ik tot nu toe van dit werk hoorde. Dit ondanks een andere opstelling van de diverse instrumentale groepen dan door de componist is voorgeschre ven voor het ruimtelijke effect Maar daarvoor was de zaal nu te vol met publiek; moderne componisten hou den met zoveel belangstelling geen rekening meer Goed, toen werd het dan pauze, waarin de ballon opgeblazen werd; wat achteraf het spannendste onder deel van dit experiment bleek te zijn. Veel bezoekers lieten er hun pauze- koffie voor staan. En toen moesten we nog één nachtje slapen (tijdens de uitvoering van een terecht nooit gespeeld symfonisch ge dicht van Liszt dat 'Van de wieg tot het graf' heet) en toen kwam Prome theus. Alle lichten in de zaal uit, en ja hoor, daar ging gelijk mét de inzet van de muziek de toverlantaren in de lichtballon aan. Dat was de eerste en laatste merkbare synchronisatie van muziek en licht. Verder was er noch in ritme, noch in intensiteit, noch in vorm iets van verwantschap merkbaar. Met onregelmatige tussen pozen, als bij een defecte lichtrecla me. verscheen er een ronde groene of lila lichtplek op het bal-oppervlak. Soms werd dat in zijn geheel flauw groen of paars verlicht, en soms kwa men er wat meer gekleurde rondjes tegelijk Daarbij bleef het; en daarmee bleek het een knullig gehanteerd stuk speel goed dat alleen maar de aandacht afleidde van hetgeen dirigent Gielen daar met het Residentie Orkest en het Toonkunstkoor Den Haag (in ieder geval nog) namens Skriabine stonden te doen. Wat ook niet zó opwindend was; want Prometheus lijkt heel veel op het uit 1908 daterende Poème de l'extase, dat echter veel dwingender in zijn niet aflatende 'extatische' mo tiefherhaling is. Kortom, een enorme anti-climax aan het slot van een avond die naar ik meen toch niemand had willen missen die op ongewone concertprogramma's uit is. Dat 'waar deloos' sloeg dan ook alleen maar op bet teleurstellende ballongeknutsel. Lino Venture in Les Silencieux door Ber Huising AMSTERDAM Les Silen- cieux (de stillen) is een onduidelijk spionageverhaal, en niet erg logisch ook. Een lang verdwenen Fransman komt uit de Sowj et-Unie vol atoomgeheimen, valt in handen van de Britse Secret Service, die hem weer laat 'verdwijnen', verraadt spionnen en wordt daarna door de Russen achter volgd, totdat hij een Russische dirigent als spion kan uit leveren en daarvoor dan wordt ingeruild. Het gaat hier alleen om de achtervolging. Lino Ventura, die er niet als atoomgeleerde uitziet, heeft wel dat simpele, gekwelde, halsstarrige van de opgejaagde eenling die voor zijn leven vecht Hij vlucht van Engeland naar en door Frankrijk en ontsnapt telkens weer net, in hotelletjes, auto's, kleine plaatsjes, langs een vriendin en zijn vroegere vrouw (Suzanne Flon, Léa Massari) en tenslotte in de bergen. Wel spannend maar ook wel erg toevallig af en toe. Lino rent voor de dood uit. En dat was voornamelijk wat regisseur Claude Pinoteau met zijn verhaal wilde vertellen. Deze bescheiden man wij ontmoetten hein even in Amsterdam had nog nimmer zelf een film gemaakt maar wel al zo'n negentig helpen maken. Met Abel Gance, Max Ophuls, Claude Lelouch, Henri Verneuil, Jean-Pierre Melville. Hij heeft er alles van geleerd. En nog een eigen stijl ook. Met veel close-ups van betekenisvolle onderdelen, die je dan wel moet zien en begrijpen, want na zo'n teken slaat hij gewoonlijk een stukje over om meteen een nieuw hoofdstuk te beginnen. Dit korte aanduiden en gehaast monteren geeft zijn film wel een dynamisch vaartje. Hij laat niet los, en laat geen tijd tot nadenken, zodat de toeschouwers een uurtje opwindend kimnen meeleven met Lino. Dat deden ze in Frankrijk en dat was de reden, dat deze film werd opgenomen in de Week van de Franse film in Amsterdams Du Midi, waar Les Silencieux maandag- en dinsdagavond (26 en 27 maart) om 20.15 uur wordt vertoond. Woensdagavond volgt Le Charme Discret de la Bourgeoisie van Luis Bunuel Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT 'De verontrusten blijven in de gereformeerde kerken, maar niet tot in het oneindige. Er is een grens, waarop het ons onmogelijk wordt nog langer te blijven. Wij denken er niet aan, een soort gereformeerde bond te worden.' Deze waarschuwing deed ds. E. J. Oomkes uit Uithuizen, voorzitter van de vereniging van verontrusten 'Schrift en Getuigenis', zaterdag horen op de druk be zochte landelijke bijeenkomst van verontrusten in Amersfoort. zij de identiteit van de gereformeerde kerken niet langer handhaaft. 'Wij willen alleen maar, dat onze kerken gereformeerde kerken blijven, die buigen onder het gezag van Gods Woord en de belijdenis honoreren.' Tenslotte maande ds. Oomkes, niet verbitterd of moedeloos te worden, maar in de liefde te handelen. EO-voorzitter J. J. Rippen vulde de morgen verder met een referaat 'Het feest nadert', waarin hij zijn gehoor wilde bevrijden van de spanning van het verontrust zijn. 'Wij zijn de brui loftskinderen. Wij behoren het zo druk te hebben met de voorbereiding van de bruiloft, dat we maar en passant de gelegenheid hebben, ons bezig te houden met de dwalingen. Trekt het bruiloftskleed aan en houdt de lampen brandende, want de Brui degom komt.' Klare taal 's Middags konden er vragen gesteld worden. Ds. G. Mulder uit Alphen aan de Rijn drong erop aan, dat er zo Ds. Oomkes wilde wel zeggen, dat voor hem persoonlijk die grens be reikt zou zijn, wanneer dr. Wiersin- ga's alternatieve verzoeningsleer offi cieel getolereerd wordt 'Het gesprek met dr. Wiersinga is nu nog gaande. Ik verwacht, dat de komende synode een uitspraak zal doen. Mocht die uitvallen in de zin, dat dr. Wiersin- ga's opvattingen duldbaar zijn binnen de grenzen van de kerk en van de belijdenis, dan is voor mij de grens bereikt.' Sinds 1970 zijn de gereformeerde ker ken volgens dr. Oomkes een nieuwe weg ingeslagen. Op papier blijft men vasthouden aan belijdenis en kerkor de, maar in de praktijk kan elk doen en leren wat goed is in zijn ogen. De hoop, dat de synode zou overgaan tot maatregelen jegens hen, die blijven afwijken van de belijdenis, is in no vember radikaal de grond ingeslagen. Op goed gefundeerde bezwaarschriften volstond de synode met dubbelzinnige uitspraken. Daarmee heeft zij grote schade toebebracht aan de identiteit van de gereformeerde kerken en de weg geplaveid voor de eenwording met de hervormde kerk, de vrijzinnig heid incluis. Ds. Oomkes sprak verder van verdon kering van de betekenis van kruis en opstanding in de prediking en steeds verder gaande uitholling van het christelijke leven. Toch is de tijd om heen te gaan nog niet aangebroken. Van zekere zijde zou men misschien wel willen, dat wij weggingen, maar wij zullen de strijd voortzetten, zei hij. Appel Er zal een appel komen, gericht aan alle kerkleden, om hen wakker te schudden. Ook zullen alle kerkeraden opgeroepen worden om de dwaling tegen te staan en te weren van de kansel. De verontrusten willen verder alternatieve katechisaties en kerkdien sten en de stichting van belijdenisge meenten en zij hebben het jeugdwerk ter hand genomen. Maar ds. Oomkes accentueerde, dat dit alles als tijdelij ke zaken gezien moet worden. 'Wij denken er niet aan. een soort gerefor meerde bond te worden.' Het verwijt, dat de verontrusten met deze activiteiten polarisatie in de hand werken, schoof ds. Oomkes af op de synode, die de oorzaak is, doordat Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Morgen zal in Am sterdam een herdenking worden ge houden ter gelegenheid van het feit dat dertig jaar geleden door de illega liteit een overval werd gepleegd op het toenmalige bevolkingsregister van Amsterdam. De herdenking wordt ge houden bij het gedenkteken aan de Plantage Kerklaan. -De verzetsgroep, die het bevolkingsre gister in brand stak en gedeeltelijk liet exploderen beoogde hiermee ad ministratief materiaal te vernietigen, zodat de bezetters niet over de gege vens konden beschikken die nodig waren om mensen naar Duitsland weg te voeren. Van de dertien mannen die de overval pleegden, werden er twaalf door de bezetters opgepakt nadat ze verraden waren. De leider van de groep, Gerrit van der Veen, wist te ontkomen, maar hij werd later gepakt bij een overval op de SD-gevangenis aan de Amstelveenseweg. Alle leden van de groep zijn terechtgesteld. gauw mogelijk een synode komt, die werkelijk een zuivere vertegenwoordi ging is van het kerkvolk en die weer klare taal kan spreken. Als dat langs de gewone weg niet kan, moet het maar een schaduwsynode worden. Ds. Oomkes was het met ds. Mulder eens, dat 'het overgrote deel in onze kerken niets moet hebben van de nieuwlich terij', maar er is in de synode toch ook nog een deel, waarvan hetzelfde geldt. Ds. M. Vreugdenhil uit Nijkerkerveen kreeg een aantal schriftelijke vragen te beantwoorden, zoals of het geen zondagsontheiliging is, als verontrus ten uit de hele provincie Utrecht worden opgeroepen tot alternatieve diensten in de stad, waardoor ze goe de gereformeerde-bonds, christelijke gereformeerde of vrijgemaakte domi nees voorbij rijden. Ds. Vreugdenhil kon dat bezwaar niet delen. Ook de afgescheidenen liepen vroeger uren om de waarheid te kunnen horen. Vormen de verontrusten geen ver deeld huis? In 'Waarheid en Eenheid' lees je stukken pro en contra Kom over de Brug, Baarn. de ARP, de NCRV. Er moet klare taal komen, vonden verschillende aanwezigen, maar ds. Vreugdenhil was het ook daar bepaald niet mee eens. Het zou sektarisme zijn, aan schrijvers in 'Waarheid en Eenheid' de eis te stel len, dat zij geen lid mogen zijn van de AR. Ds. W. C. van den Brink uit Nieuw- Loosdrecht handhaafde, wat hij eerder had geschreven, dat de gereformeerde kerken als zodanig niet meer bestaan. Die zijn begraven in de bossen van Lunteren. Maar er zijn nog wel gere formeerde mensen, die niet aan hun lot mogen worden overgelaten, al rammelt prof. dr. K. Runia met de kerkorde. Wanneer de gereformeerde kerken inderdaad de alternatieve praktijken der verontrusten met de kerkorde zouden gaan bestrijden, ter wijl ze Kuitert c.s ongestoord hun gang laten gaan, zouden ze volgens ds. Van den Brink het kenmerk van de valse kerk gaan vertonen, die volgens artikel 29 van de Nederlandse geloofs belijdenis 'zich en haar ordinantiën meer macht en autoriteit toeschrijft dan aan het Woord van God.' Zaterdag werd in ieder geval wel duidelijk, dat de verontrusten, wan neer zij eventueel uit de gereformeer de kerken zouden weggaan, in geen geval een nieuwe kerk willen stich ten. 'Wij denke er niet aan, om naast de 57 kerken, die er al in Nederland zijn, een 58e te stichten', zei ds. Oomkes onder flink applaus. Advertentie Er werd overigens veel geapplaudis seerd, zoals voor ds. W. van Benthem J. J. Rippen uit Nieuwlande, die zich van zijn ziekbed naar Amersfoort had begeven, en die met zijn advertentie in Trouw/Kwartet, zoals ds. Oomkes zei, 'de kerken een geweldige dienst had bewezen.' (Ds. Van Benthem had za terdag al 1300 gulden aan giften ont vangen en de rest van de advertentie- kosten zal door Waarheid en Eenheid worden betaald.) Ds. J. Schelhaas uit Delft sprak een slotwoord, waarin hij vooral opwekte om niet pessimistisch te denken over de jeugd, zoals enkele vraagstellers hadden gedaan. Geestdriftig vertelde hij over Youth for Christ en de Navigators. Veel studenten in Delft worden bekeerd. Jongeren brengen hun ouders tot. Jezus. Maar de jeugd verwacht het niet meer van synoden. Daarom wekte ds. Schelhaas de ver ontrusten op, om zo ook helemaal opnieuw op het grondvlak te begon nen, gemeente van Jezus Christus te zijn in bijbelkringen en huisgemeen ten samen met allen, die echt van Jezus houden. KLEVERSKERKE De koster van de hervormde kerk in Kleverskerke (Walcheren), die door het kerkbe stuur is ontslagen, omdat hij verleden jaar verklaarde overtuigd heiden te zijn, heeft zondag zijn gramschap ken baar gemaakt door ruim een uur lang de klok van het kerkje te luiden. Hij zal vervolgd worden wegens versto ring van de zondagsrust. Toen hij de toren weer uit kwam, werd hij door twee agenten meegenomen naar het bureau. Voor de koster werd tweemaal een ontslagvergunning geweigerd. Afgelo pen vrijdag werd deze eindelijk afge geven door het arbeidsbureau in Mid delburg. Koster Herman Uyterwijk (26) had naar aanleiding van de affaire klach ten ingediend bij de officier van jus titie in Middelburg, wegens beledi ging van zijn persoon. Deze klachten werden niet ontvankelijk verklaard. Alles bij elkaar reden voor de koster om zich te laten horen. Van een verslaggever DEN HAAG De gemeente Ede moet de ontzanding van een perceel bosgrond, waarmee zij onlangs is be gonnen, voor ten minste een jaar stoppen. In die tijd zal onderzocht worden of deze activiteit in strijd komt met het algemeen belang. De kroon heeft dit zo beslist. In oktober vorig jaar verhinderde de kroon al dat aan het stuk bos in een gemeentelijk uitbreidingsplan de 'be stemming bos met centrale zandwin ning' werd gegeven. Zij maakte de goedkeuring, die Gedeputeerde Staten hadden gegeven, ongedaan. Ede kreeg al in 1968 van Gedeputeer de Staten een ontgrondingsvergun ning. Deze en een nieuw artikel in dt ontgrondingswet maakten het moge lijk dat de gemeente onlangs toch met de ontzanding begon. In de tweede ronde heeft de kroon Ede nu toch voor een jaar buiten gevecht gesteld. De kroon wil een nader onderzoek, maar acht ter voorkoming van verde re schade onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk. NEW YORK (DPA, Reuter) De piloot van een Amerikaans vliegtuig heeft gisteren op de Atlantische Oceaan twee overlevenden ontdekt van de Noorse vrachtboot 'Norske Variant', die donderdag in een zware storm ver ging. De ene man dreef op een dek- luik en de andere hield zich ongeveer 40 mijl verder drijvende, vastgeklemd aan een stuk hout. GOTENBURG (UPI) Eeh DC-9 van de KLM heeft zondag op één motor een geslaagde landing gemaakt op de luchthaven Torslanda bij Goten- burg. Geen van de 24 inzittenden liep letsel op. Het toestel maakte een lijnvlucht van Amsterdam, toen de piloot bemerkte dat een van de twee straalmotoren niet goed werkte .Nadat hij deze mo tor had uitgeschakeld, zette hij de machine zonder incidenten aan de grond. De brandweer, die uit voorzorg gealarmeerd was, behoefde niet in actie te komen. AMSTERDAM De watersportten toonstelling Hiswa, die tot en met gisteren in de Amsterdamse RAI werd gehouden, heeft bijna 217.000 bezoekers getrokken tegen iets meer dan 222.000 vorig jaar. Volgens de organisatoren had het achterblijven van het bezoekersaantal geen invloed op de verkopen. GENÈVE (KNA) Verleden week is in Genève de tweede ronde begonnen van het gesprek tussen rooms-katho- lieken en lutheranen. De eerste ronde werd in 1971 afgesloten. Men consta teerde toen, dat de leer der rechtvaar diging de rooms-katholieken en luthe ranen niet langer meer behoeft te scheiden. Een verrassende overeen stemming kwam ook tot uitdrukking bij de opvatting over het kerkelijke ambt. SINT MAARTENSDIJK Het Zeeuwse statenlid en Tweede-Kamer lid voor de PvdA, P. A. Roels uit Sint Maartensdijk, is nu voorstander van een nieuw onderzoek naar alternatie ve beveiligingsmogelijkheden van de Oosterschelde, op voorwaarde dat zo'n studie niet meer dan zes maanden duurt Stopzetting van de werken voor zes maanden acht het socialisti sche statenlid werd verantwoord. De heer Roels gaf deze mening op een forumbijeenkomst in Sint Maar tensdijk over het onderwerp 'Tholen, wat is onze toekomst na 1978?' De heer Roels nam tot nog toe het standpunt in, dat elke vertraging van de afsluitingswerkzaamheden voor een nieuw onderzoek verwerpelijk was. VENLO Door een voorrangsfout zijn zondagmiddag op een wegkruising onder Helden (bij Venlo) twee per sonenauto's op elkaar gebotst. De 71- jarige mevrouw J. Mansvelders-Vlie- genberg uit Helmond, die naast de bestuurder van een van de auto's zat. werd vrijwel op slag gedood. Beide auto's werden zwaar beschadigd. KRUISENDE WEGEN Het resultaat van alles wat tot ..Ufc gebeurd is in het gezin van Isa'Sl 'C Rebekka is niet hartverheffend, zien Esau vol wrok. Z'n vader mag hem gauw sterven, dan is de baan om zijn broer aan te grijpen. VanL kob komt geen initiatief, waar is jj eigenlijk, houdt hij zich ergens sci Moeder Rebekka is weer aktief. heeft van de wrok van Esau gehc m en zal haar zoon Jakob bescher K Hij moet naar haar broer Laban, moet vluchten. Tegen haar man bruikt ze een ander motief voor overhaaste vertrek: Jakob moet meisje uit de Hethieten nemen, ali dat wel zou doen: waarvoor lee! p dan? En Isaak gaat op het voorste Nergens meer over pratend geeft Jakob de reiszegen mee, hij moet in den vreemde maar een vrouw ken. net als zijn vader een vrouw vandaan gekregen heeft. Jakob, de gen met de huiskleur, altijd on n tent, gaat zwerven, wordt een Esa al de wildernis. Daar gaat hij, alleei i weg. En Esau? Ook met hem gaat vreemd. Hij ziet het alles aan of b >>pt en hij gaat iets onverwachts d Hii neemt zich een vrouw uit den milie. een dochter van vaders b Ismaël. Er valt een eigenaardig over Esau. Hij zal het wel gauw geten zijn, zegt Rebekka, tegen Ja en dan zal je terugkomen. En nai lijks is Jakob Esau geworden, de dernis in, of Esau wordt Jakob en beert zijn vader en moeder te vei jj nen door een huwelijk met iemant vertrouwde omgeving. De wegen 1 sen elkaar. Israël wordt Edom Edom wordt Israël. Volk wordt volk en niet-volk wondt volk. Een bels geheim. Aan het kruis hangt" verlatene om de vervreemden thui brengen. Die zijn leven wil behou zal het verliezen en die het wil ve zen om Hem. die zal het behou (Genesis 27, 41-28, 9). AMSTERDAM Bij een schietp in een bar in de Wagenstraat Amsterdam is zondagmorgen vroef 18-jarige automonteur F. Fles uit sterdam door drie kogels uit revolver in de onderbuik en aan been getroffen. Hij werd ernstig wond in het Binnengasthuis opg men. De dader was gisteravond onbekend. De 34-jarige caféhouder werd tiji de vechtpartij met een barkruk g( gen en kreeg een bierglas in gezicht. Hij moest voor een behai ling naar het ziekenhuis. In de nacht van vrijdag op zatei werd de 44-jarige Amsterdammer J Melisse ernstig gewond in de t achter zijn huis aangetroffen, man, die werd ontdekt doordat luidkeels om hulp riep, werd met zijn rechterschouder een schaar een steekwond in de rechterzij het Wilhelminagasthuis opgenomei Volgens zijn verklaring was hij os vallen door een man die hij kende Haagse Henkie. Volgens de pol kregen de mannen vermoedelijk ri om geld. GENÈVE (KIPA) De synode Russisch orthodoxe kerk heeft an mandriet Kyrill Gundjajew aange zen als nieuwe vertegenwoordiger het patriarchaat van Moskou bij wereldraad van kerken. Tot du: vervulde aartspriester Borovoi functie. Borovoi is thans overgepla naar de theologische academie 1 Moskou en bovendien benoemd consultor van het bureau buitenlac zaken van het patriarchaat. Donald Moore Dodelijk schaaks Uitgave: Scheltens Giltay NV 1 Haag. Prijs 18,90. Dit is weer een oorlogsverhaal, w bij het klamme zweet je in de han komt. Het gaat in dit mannenboek de harde strijd van een Engels vooi in de Noordelijke IJszee, op i r.aar een Russische haven. De aut is erin geslaagd een epos uit periode van de onbeperkte duib oorlog, op meermalen indrukwekl de wijze te verwoorden. Moore paalt ons bij een dodelijk schaaks; bij ijzige koude en striemende s men. De geschiedenis concentr» zich aan boord van een Brits vli dekschip, van waar een onherroepi ke aanval van een Duits slagscl nadat duikboten al herhaaldelijk d en vernietiging hebben gezasid, wo afgeslagen. Deze roman berust op thentieke gegevens over een der av tuurlijkste tochten naar Aloermai De konvooien móésten doorgaan de Russen te steunen in hun tegen Hitier. Donald Moore toont in z'n beschrij* gen een grote ook technische, desk1 digheid, alsmede het vermogen dood wone zeelieden en piloten tot men te maken, die tot een bijna bovenin selijke taak zijn geroepen. Het van dit epos getuigt niet alleen de beste tradities van de Britse i ne, maar ook van bewonderenswaai ge offervaardigheid van de lut macht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 2