Nixon beveelt: aftocht staken kentekens gevat in de maak Boze Rinus Israel niet in selectie Amnesty: Saigon lijkt gevangenen te doden Man doodgestoken door overbuurman deze krant Vervalsers van i i j stakingen Troepen blijven in Vietnam tot overdracht van Amerikanen in Laos Weinig hoop voor Britse mijnwerkers Grondwetscrisis dreigt in Turkije in cartoon Margarine duurder Italië: toerisme duurder Gastarbeider uit Zagreb nam wraak j'. n. MAANDAG 26 MAART1973 V 0 |gj 0 jl JW V 53ste jaargang no. 48 Nieuwe JLeicise txMrant „Stantvastich is gheblevan Ww Dordhnip i BISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in taghenspoati" Jj 0 J71 nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Swart maakt het beslissende Ajax-doelpunt tegen Telstar. Van onze sportredactie AMSTERDAM De Feyenoorder Rinus Israel is boos op bondscoach Frantisek Fadrhonc, omdat deze hem niet geselecteerd heeft voor het Nederlands elftal. Nederland speelt woensdagavond in Wenen een vriendschappelijke interland tegen Oostenrijk. De verdeidiger van de Rotterdamse club werd vol gens Fadrhonc gepasseerd, omdat hij nog niet geheel is gene zen van zijn vorig jaar opgelopen meniscus-blessure. Fadrhonc: 'Is raël krijgt een andere keer wel een kans om mee te spelen. In een vriendschappelijke wedstrijd kan ik niet het risico lopen, dat hij opnieuw geblesseerd raakt'. Com mentaar van Israel: 'Ik begrijp er niets van. Wat Fadrhonc zegt is onzin. Ik voel me weer volledig fit.' De tweelingbroers Rene en Willy van de Kerkhof van FC Twente maken voor het eerst deel uit van de Oranje-selectie, waarin wegens blessures de Ajacieden Neeskens, MUhren en Keijzer ont breken. Johan Cruijff is door het bestuur van Ajax overigens niet gestraft voor zjjn weigering om met het elftal van Ajax mee te reizen naar MUnchen voor de Europa Cup-wed strijd tegen Bayern. De aan de knie geblesseerde aanvoerder heeft zaterdag met het bestuur en de overige spelers uit de a-selectie uit voerig over de affaire gesproken. Daarna kondigde het bestuur aan, dat er geen maatregelen tegen Cruijff genomen zouden worden. In de competitie van de eredivisie won Ajax, ondanks de- handicap van drie geblesseerde spelers, de uitwedstrijd tegen Telstar met 1 0. Concurrent Feyenoord impo neerde opnieuw niet, maar zege vierde desondanks over FC Den Haag (2-0). Sparta raakte verder in de versukkeling door een neder laag (21) bij PSV. FC Twente, dat één wedstrijd minder dan de Rotterdammers heeft gespeeld en NAC versloeg (01) is Sparta op de ranglijst nu tot twee punten genaderd. HILVERSUM De 29-jarige H. Pan der is zaterdagnacht in Hilversum doodgestoken door de 23-jarige J. B. De heer Pander was om twee uur de straat overgestoken naar het huis van J. B. om te klagen over het lawaai dat deze maakte. B. was die avond met familie uitgeweest en hij schijnt nogal wat gedronken te hebben. Zijn familie zette hem tenminste uit de auto, toen het gezelschap terugkeerde uit de stad. B. is daarop naar huis gegaan. Even later kwam ook zijn familie daar aan. B. kwam zwaaiend met een mes het huis uit, maar zijn familie wist hem te kalmeren. Toen Pander, die hinder had van het la waai, naar buiten kwam om te vragen of het wat minder kon, ontstak B. opnieuw in woede. Hij stak Pander enkele malen met het mes in de hartstreek. Pander overleed ter plaat se. B. is ingesloten. 4- 1 nenland KEY BISCANE (AP, Reuter, UPI) President Richard Nixon heeft bevel gegeven dat de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam moeten blijven totdat alle Amerikaanse krijgsgevangenen in Indo-China ook die in Laos zijn vrijgelaten. De instructies van Nixon werden gis teren bekendgemaakt nadat Noord- vietnaraese functionarissen in Saigon een lijst met 107 namen van gevangen genomen Amerikanen hadden over handigd, waarop niet de namen ston den van de negen krijgsgevangenen die in handen zijn van de Laotiaanse Pathet Lao. Nixons perschef Ronald Ziegler, die het bevel van de president publiceer de, zei dat het Parijse Vietnam-ak- koord in de vrijlating voorziet van krijgsgevangenen in geheel Indo-Chi na en niet alleen in Noord- en Zuid- Vietnam. Hanoi en de Viet Cong stellen zich op het standpunt dat in Parijs mondeling over de gevangenen in Laos is gepraat en toegezegd dat bij de Pathet Lao een goed woordje zou worden gedaan, maar dat niet schriftelijk is vastgelegd dat de Ame rikaanse troepenaftocht gebonden zou zijn aan de vrijlating van Amerikaan se krijgsgevangenen, met inbegrip van die in Laos. Volgens Ziegler moeten alle Amerika nen voor of op 28 maart worden vrijgelaten. Als dat niet gebeurt is de andere partij in gebreke en heeft zich dan niet aan de Vietnam-overeen- komst gehouden, aldus Ziegler. Tot de vrijlating blijven de 6000 Amerika nen, die nog in Vietnam zijn op hun post De Noordvietnamese vredesdelegatie in Parijs heeft gisteren geweigerd commentaar te geven op Nixons nieu we maatregel. Commissie Vertegenwoordigers van Hanoi en Viet Cong in de gemengde militaire commissie hebben gisteren krachtig ontkend dat zij raketinstallaties heb ben geplaatst ten zuiden van de gede militariseerde zone tussen noord en zuid. Het weghalen van deze installa- ties was een van de andere Ameri- Onthullingen kaanse eisen aan de tegenpartij. adviseurs dezelfde taken toegewezen krijgen als thans de Amerikaanse strijdkrachten. De senator heeft mi nister van defensie Eliott Richardson gevraagd een verklaring af te leggen over deze berichten. De Amerikaanse Democratische sena tor Gaylord Nelson heeft verklaard verontrust te zijn over berichten dat de laatste tijd het aantal Amerikaanse burgeradviseurs in Zuid-Vietnam bij na is verdubbeld van 5000 tot iets minder dan 10.000 man. Volgens Nel son blijkt uit de berichten dat de President Nixon Het Amerikaanse zondagsblad Sunday Oklahoma heeft geme'd dat de moord partij van 1968 in het Zuidvietnamese gehucht Son My (My Lai) 'van tevo ren is gepland en gecoördineerd met de CIA, de Amerikaanse centrale in lichtingendienst, in een weloverwogen poging een dorp van de kaart te vegen en de burgerbevolking uit te roeien als een lesje voor de vijand'. Het blad citeert niet met name ge noemde zegslieden, die verklaren dat de onderzoeken van het leger na de moord op bijna 450 Vietnamezen en de beschuldigingen tegen 25 mensen 'een dekmantel waren die alleen was bedoeld om de verontwaardiging on der het publiek te sussen'. Dit is vooral ook gedaan om de CIA en de militaire politie schoon te praten, al dus de zegslieden. Volgens het Amerikaanse blad hadden de zegslieden willen praten onder be lofte van anonimiteit Onder hen wa ren vijf officieren 'die nauw bij de affaire Son My betrokken zijn geweest en die toegang hebben gehad tot ge heime documenten over de moordpar tij'. Twee zegslieden 'waren betrokken bij de voorbereiding en de uitvoering van de operatie zelf, aldus de Sunday Oklahoma. e hoop op de redding van zeven rltse mijnwerkers, die al sinds oensdag opgesloten zitten in een ljn in Yorkshire, is vrijwel opge ven. Derek Ezra (links), president n het bestuur van de Britse staats- Ijnen, praat met een van de leden n de reddingsploegen, die voort- irend in touw zijn geweest om hun Uega's naar boven te halen. Er is d tunnel gegraven tot ongeveer >n meter vanaf de plaats waar de ichtoffers worden vermoed. Giste- d is het graven vertraagd om in- irtingen te voorkomen. De red- igspogingen worden echter voort iet. :n gevaar in Kalkar5 king in aardewerk 5 tenland ed: 'Fatach en Zwarte ember zijn één' 7 'geref. bond'2 nst netbeus, Lugt, ise filmweek 2 letftlage 2 en t.v4 feuilleton 4 4 laandag 6 eberlchten 14 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met de arrestatie van de 32-jarige Amsterdamse drukker J. P., mede-eigenaar van een drukkerij in Amsterdam-Oost, heeft de Amsterdamse politie een einde weten te maken aan het op grootscheepse wijze drukken en in omloop brengen van valse ken tekenbewijzen. In totaal gaat het hier om 400 valse kentekenbewij zen, waarvan er nog 150 zoek zijn. Het aantal mensen, dat bij deze zaak betrokken is, bedraagt tien, van wie er negen uit Amsterdam komen en een uit Hilversum. De afdeling auto diefstallen is in samenwerking met de afdeling falsificaties van de Amster damse politie ruim een jaar bezig geweest qm deze zaak tot een oplos sing te bremgen. Het afgelopen jaar kwam de politie op het spoor van de verspreiding van zeer goed vervalste kentekenbewijzen, die werden gebruikt bij de verkoop van auto's, die gestolen of verduisterd waren of op frauduleuze wijze waren ingevoerd. In december vorig jaar werd de 26-jarige verkoper G. C. K. S. aangehouden, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting, aan het ste len van legitimatiebewijzen, zoals pas poorten en rijbewijzen en aan het verduisteren van veertien gehuurde auto's, waarbij hij de kentekenbewij zen aanpaste. De tweede arrestatie betrof de 20- jarige R. A. C. en de 52-jarige J. II. de J. Dit tweetal had zich schuldig gemaakt aan het stelen van auto's, waarvan er vier met valse kenteken bewijzen waren doorverkocht. Na diepgaand speurwerk kwam de politie de leveranciers van deze kentekenbe wijzen op het spoor, te weten de 34- jarige slager J. S. en dé 32-jarige schilder P. C. J. van R. De afgelopen twee maanden werd dit tweetal door de politie in de gaten gehouden en begin vorige week waren er zoveel verdenkingen tegen hen, dat tot aan houding kon worden overgegaan. Bij Van R. vond de politie thuis elf blanco valse kentekenbewijzen en twee revolvers met vijftig munitiepa tronen. Na uitvoerige verhoren beken den ze de kentekenbewijzen gekocht te hebben van de 37-jarige autohande laar H. R. uit Amsterdam, die even eens werd gearresteerd. Bij hem wer den 67 valse kentekenbewijzen gevon den. Het spoor leidde verder naar de 35-jarige A. H. M. J. C. ten S. en de 43-jarige W. M. S., een broer van de al eerder aangehouden J. S. Bij de laatste werd één vals kentekenbewijs aangetroffen, een stempelkussen en een afdruk van het stempel van het kantoor van invoerrechten en accijn zen te Amsterdam. Hierna volgde de arrestatie van de 34- jarige Hilversumse autohandelaar L. J. van S., die drie gestolen auto's met vals kentekenbewijs naar Engeland probeerde uit te voeren. En met de arrestatie van drukker J. P. was de zaak rond. In zijn drukkerij vond de politie honderd valse kentekenbewij zen, alsmede enkele stempels. Zijn motief was het voorkomen van liqui datie van zijn bedrijf, wegens een hoge belastingschuld. Deze is inmid dels voldaan. J. P. verkocht de valse kentekenbewijzen voor 50 gulden per stuk aan H. R., die deze op zijn beurt doorverkocht voor 150 gulden. De 'de tailhandelaar' maakte prijzen van 500 en zelfs in enkele gevallen van duizend gulden. In totaal heeft de politie tachtig au to's opgespoord, waarmee dit misdrijf is gepleegd. De valse kentekenbewij zen zijn voor een leek niet te onder scheiden van echt. Alleen uit de num mers onderaan kon de politie opma ken, dat het hier om kentekenbewij zen ging, die waren 'uitgegeven' in de jaren '68 en '69, terwijl ze in de meeste gevallen bij nieuwe auto's hoorden uit de jaren '71 en '72. UTRECHT Er is een oplossing in de maak om de nu al wekenlang strijden de partijen in het arbeidsconflict in de metaal- en textielindustrie weer aan de onderhandelingstafel te krij gen. Daarover is tijdens het afgelopen weekeinde op het hoogste niveau van werkgevers- en werknemersorganisa ties overleg gevoerd. Een beslissing wordt in de loop van vandaag verwacht als de grondslag voor een hervatting van het cao-over leg ter beoordeling wordt voorgelegd aan de top van de metaalwerkgevers organisatie FME, die bij het gesprek achter de schermen niet direct betrok ken was. Naar verluidt is de grondslag gelegd door topfiguren van de centrale werk geversorganisaties en de vakcentrales. Ook de top van de industriebonden was bij dit geheime overleg niet betrokken. Zie ook pagina 5. ANKARA (AP) De Turkse Senaat heeft gisteren een amendement op de grondwet verworpen, dat het mogelijk zou hebben gemaakt dat president Cevdet Soenay aan zou blijven. De ambtstermijn van Soenay loopt woens dag af, waardoor in Turkije een ern stige crisis dreigt. Het Turkse leger heeft eerder ge dreigd de macht over te nemen als de politici er niet in slagen snel in de presidentiële vakature te voorzien. De militairen hadden zelf al een kandi daat, generaal Faroek Goerler, gepre senteerd. Maar deze werd in zes stem mingen geweigerd door beide kamers van het Turkse parlement in een reeks gezamenlijke zittingen. Het voorstel tot wijziging van de grondwet kreeg gisteren 19 stemmen minder dan de benodigde 123 stem men die de tweederde meerderheid vormen. Daardoor is de politieke situ atie op hetzelfde punt teruggekeerd waar zij op 13 maart was. PRAWDA Ook het Russische partijdagblad Prawda heeft gisteren de behandeling van politieke gevangenen door het Thleubewlnd fel gehekeld. Volgens de Prawda is Zuid-Vietnam bezig met het massaal elimineren van politieke ge vangenen die zich tegen het bewind van president Thieu verzetten. Meer nieuws over Vietnam op pag. 7. zou ze daar niet neerzetten, ar begraaft Bonzo altijd zijn len.' gezegd lieuwste cijfers over de ont- [eling van hartziekten in ons zijn alarmerend. Minister Stuyt. lonnige perioden pioden met zon, vooral aan le. Landinwaarts stapelwolken let hier cn daar een bui. Over- legend matige wind, ruimend »ar west tot noord-west Maxi- lumtemperaturen ongeveer 10 faden. I0RGEN EN OVERMORGEN: innige perioden, maar later laatselijk wat regen. Tempera- ■ren meest boven normaal. lorgen zon op: 06.27 onder: 19.05 maan op: 03.13 onder: 10.58 tekenaar is ziek. Zijn hij gen zullen de komende dagen deze plaats niet verschijnen. De Amsterdamse inspecteur Sietsma laat de papieren en de stempels zien die werden gebruikt bij het drukken en in de handel brengen van valse kentekenbewijzen. In de drukkerij, waarin deze materialen werden aangetroffen, werden ook twee revolvers gevonden. DEN IIAAG Met ingang van van daag is de prijs van een pakje mar garine van 250 gram met één cent verhoogd. De prijsstijging wordt ver oorzaakt door nog niet doorberekende stijgingen van de grondstoffenprijs en het uitblijven van verwachte prijsda lingen van de grondstoffen, aldus de bond van Nederlandse margarinefabri kanten. Over de prijsverhoging is overleg ge pleegd met het ministerie van econo mische zaken. ROME (DPA) Een vakantie in Italië zal dit jaar gemiddeld tien procent duurder uitkomen dan in 1972. Volgens een enquête van het Milanese blad 'Corriera della Sera' zijn er vergeleken met vorig jaar prijsverhogingen ingevoerd, die van streek tot streek variëren van 7 tot 15 procent Vooral de invoering van de BTW, die op toeristisch gebied 6 procent bedraagt is hieraan debet BELGRADO (AFP) In de Joego slavische stad Zagreb heeft een man gisteren een benzinebom gegooid door een raam van het Westduitse consu laat-generaal. Er brak een felle brand uit, die echter snel kon worden ge blust. De dader werd door voorbijgan gers opgepakt en aan de politie over geleverd. Hij zou uit wraak hebben gehandeld tegen West-Duitsland, waar hij als gastarbeider slecht was behan deld. Hij zou naar huis zijn gestuurd terwijl hij ziek lag in een Westduits ziekenhuis, Over de afwikkeling van de vrijlating van de Amerikanen en de Amerikaan se aftocht uit Vietnam was daarvoor uitvoerig beraadslaagd in de gemeng de militaire commissie in Saigon. De impasse die daar eerder vorige week was ontstaan kon ook gisteren niet worden doorbroken. Hanoi en de Viet Cong hadden op hun beurt geëist dat de VS alle manschappen uit Zuid- Vietnam terugtrekken. Dat zou ook moeten gebeuren met de 825 Ameri kaanse officieren die zijn toegevoegd aan de gemengde militaire commissie. Ook hebben Hanoi en de Viet Cong zich gekeerd tegen Amerikaanse plan nen 159 mariniers in Saigon te laten om de Amerikaanse ambassade daar te bewaken. STOCKHOLM, SAIGON (AP, Reuter, UPI) Begin maart hebben Zuid vietnamese vissers meerdere duizen den lijken waargenomen in zee in de buurt van Hon Rai, in de Golf van Siam. De lijken waren gekleed in het zwarte gevangenisuniform dat gevan genen van het bewind in Saigon ple gen te dragen. Dit heeft de voorzitter van de Zweed se afdeling van Amnesty Internatio nal, de advocaat Hans-Görcn Franck verklaard. Franck legde zijn verkla ring dit weekeinde af tijdens de jaar lijkse vergadering van Amnesty Inter national, de internationale organisatie die zich inzet voor politieke gevange nen overal ter wereld. Op de bijeenkomst in Stockholm heeft Amnesty gezegd dat er op dit ogen blik 200.000 politieke gevangenen in Zuid-Vietnam vastzitten. Er zijn er slechts enkelen losgelaten sinds het ingaan van het Vietnam-bestand. De regering in Saigon probeert te beletten dat neutrale waarnemers de gevangenissen bezoeken, zoals dat vol gens de overeenkomst van Parijs moet gebeuren, aldus Hans-Gören Franck. De Zweedse Amnesty-voorzltter zei zijn feitenmateriaal gedeeltelijk uit officiële verklaringen, gedeeltelijk van een correspondent van het Ameri kaanse weekblad Time en voor de rest uit getuigenverklaringen te hebben verworven. Franck zei dat in novem ber 1972 ongeveer 40.000 personen waren gearresteerd, die door Saigon 'communistische agenten' worden ge noemd. Voor die tijd werden maande lijks gemiddeld 14.000 Zuidvietname- zen opgepakt. Volgens Franck duren deze massale arrestaties nog steeds voort.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1