■Nerkgevers lieten )onden na aanbod ang in kou staan 'Voor het westen een rampzalige ingreep' fasson Discriminatie in berichtgeving pers Fasson zoekt dames voor halve dagen Hele dagen mag ook a Gemeente sleept stacaravans weg JF ■eld nodig! Misdaad Turken en Marokkanen krijgt onevenredig zwaar accent sterk begrenzen in Den Haag/ Rijnmond' Akzo-vuil nu naar verwerkingsbedijf Rijnmond Rotterdam Het weer jcW/KWARTET ZATERDAG 24 MAART 1973 BENJVENLAND L5 ieri Industriebond NVV lieeft dit gisteravond op ee n persconferentie in Den Haag onthuld. i de n v< sdie 'e vooi ent GLu Jaag 11' gri in ïidi 'oei sociaal economische redactie f HAAG De werkgevers hebben bijna twee weken lang een aanbod van de industriebonden NKV en het CNV genegeerd om in een gesprek te trachtn het conflict in onder meer de me- textiel- en confectie-industrieën tot een oplossing te brengen. Arie Groenevelt, voorzitter van aanbod van de industriebonden willen praten is het resultaat een initiatief van minister Boers- (sociale zaken). Woensdag 14 t nodigde hij de voorzitters van industriebonden, Groenevelt JaaeL'Brussel (NKV) en Van •>n« V) uit voor een gesprek, volgens j» Ornpn 1 i d d Groenevelt om eens uit te vissen it nu allemaal wel zo moest', hebben hem te kennen gegeven we best bereid waren tot een jp us gesprek.' Minister Boersma diirni pnntïinf nnoannmon mot daarna contact opgenomen met Prins, voorzitter van de onder- "jlelingsdelegatie van de werkge- 01 in de metaal. Deze liet minister a na hem bijna een week lang lord te hebben laten wachten weten 'niet de vrijheid te heb- te reageren omdat zijn achter- zich er nog niet over uitgespro- had,' aldi.3 de voorzitter van de j striebond. eer Groenevelt noemde deze hou- van de werkgevers volstrekt on- i aardbaar. 'De argumentatie van ker erkgevers dat de werkgelegenheid ideif de stakingen ernstig in gevaar gebracht is daarmee wel erg 'euï loofwaardig geworden,' zo zei hij. de ens hem is er niemand mee ge- dat er gestaakt wordt. Nu de zich echter zo ontwikkeld heeft ADVERTENTIE l/£BV\U® AUTo MEUBELS STUO/£ zullen de industriebonden hun sta kingsacties pas achterwege laten als de werkgevers er onomwonden van hebben blijk gegeven een 'serieus ge sprek' te willen. 'Tijdens de eerste verkennende bespreking zal er dus gewoon doorgestaakt worden, de werkgevers hebben te lang geaarzeld.' aldus Arie Groenevelt. Intussen zijn gisteren ook enkele, zij het minimale verschuivingen opgetre den in de tot nu toe onverzoenlijke opstelling van werkgevers en werkne mers. Zo liet ir. Prins gistermiddag weten dat zijn club bereid is om met de industriebonden te praten over 'het mechanisme van de prijscompen satie', het grote struikelblok in het huidige arbeidsconflict. De industrie bonden willen deze prijscompensatie binden aan een maximum, terwijl de werkgevers dit principieel van de hand wijzen. Voorwaarde is dan ech ter dat de vakbonden hun eisen op dit punt achterwege laten en hun verlangens op dit punt in een zakelijk gesprek naar voren brengen, 'waarbij vooral argumenten naar voren ge bracht zullen moeten worden, want die hebben we tot nu toe niet ge hoord,' aldus ir. Prins. Hij achtte het theoretisch mogelijk dat er uit zo'n gesprek een of ander maximum uit de bus zal rollen,'maar dan moet wel voor honderd procent vast staan dat de middeninkomens er geen schade van ondervinden'. Arie Groenevelt herhaalde dat de werkgevers tot nu toe een gesprek over een maximum in de prijscompen satie principieel geweigerd heb ben. 'Onze voorstellen op dit punt werden zonder meer van de hand gewezen. We konden toen moeilijk anders dan onze voorstellen in ultima ta omzetten', aldus de voorzitter van de Industriebond. De industriebonden zijn echter ook nu nog bereid om alsnog een gesprek over deze kwestie te hebben. Arie Groenevelt ging zelfs zo ver dat hij zei dat het door de vakbonden voorgestelde maximum van 25.00 gulden waarboven geen prijs compensatie mag plaatsvinden 'niet als heilig gel^l zal worden gehan teerd'. Bovendien zal volgens de heer Groenevelt geen enkele inkomens groep een nadelig effect mogen onder vinden van de voorstellen van de vakbonden. Er zal daarom een studie plaats moeten vinden en mocht dan blijken dat bepaalde inkomensgroepen er netto op achteruit zijn gegaan dan zal dit alsnog gecorrigeerd moeten worden, aldus de heer Groenevelt. Gezien deze, zij het geringe verschui vingen in de standpunten van werkne mers en werkgevers wordt het niet uitgesloten geacht dat het minister Boersma binnenkort zal gelukken bei de partijen aan de onderhandelingsta fel te krijgen. Het is niet zeker of minister Boersma dan zelf als bemid delaar zal optreden. De industriebon den hebben al laten weten daar geen bezwaar tegen te hebben. Ijsfabriek Gisteren werd bij 47 bedrijven met in totaal 38.480 werknemers gestaakt. Onder de grote bedrijven die in sta king gingen, behoorden de ADM in Amsterdam (1500), de NDSM in Am- DEN HAAG Over enkele weken zal worden begonnen met de afbraak van de besmette hal van de voormalige fabriek van Philips-Duphar, gelegen langs het Noordzeekanaal. Het puin zal worden gestort in binnenschepen, die met puin en al zullen verdwijnen in de Atlantische Oceaan, ongeveer 360 mijn uit de Spaanse kust ter hoogte van kaap Finisterre, waar de oceaan meer dan vierduizend meter diep is. een paar dagen kunt u het Ebben. Met- een persoonlijke ing van de NMB. Gemakke- k, zonder onnodige formali- len. In óverleg met u worden bedrag én de maandelijkse osslngstermijnen vastgesteld, en lening van-2.000,- kunt u r. terugbetalen In 18 x 129,50 er maand. Of ƒ3.500,- in 24x "171,50. Inclusief alle rente en kosten, eens binnen. We vertellen graag alles over een persoon lijke lening voor welk doel dan ik of een woningkrediet, voor irbetering en onderhoud van uw huis. NEDERLANDSCHE WIIDDENSTANDSBANK sterdam (3000)', de NKF in Delft (2000), Gusto in Schiedam (1200), Wilton in Schiedam (4000), Smit in Kinderdijk (1200), De Schelde in Vlis- singen (3600), Lips Drunen (2000) en Vlisco Helmond (4000). Opnieuw is een werkgever gisteren door de knieën gegaan. De ijsfabriek De Vlak in Hellendoorn bij Nijverdal bood de bonden de meest aanvaardba re voorstellen die tot nu toe gedaan zijn. Het maximum in de prijscom pensatie zal bij dit bedrijf 228 zijn, waardoor de salarissen, hoger dan 22.000 niet meer dan 228 per percent compensatie krijgen. De Vlak kwam tot dit bedrag na een bereke ning van het gemiddelde van alle salarissen van de 75 werknemers. De drie industriebonden hebben de afgelopen 4 weken in totaal 6 miljoen gulden uitgekeerd aan de georgani seerde stakers. Volgens de industrie bonden bevatten de stakingskassen voldoende geld, om de stakingen nog weken voort te zetten. De ritsenfabriek Optilon in Winscho ten en Nieuw Buinen wil een grote hoeveelheid halffabrikaten naar zuster ondernemingen in Zweden en Zwit serland verzenden. Bij Optilon drei gen stakingsacties. De drie industrie bonden hebben een beroep gedaan op de Zweedse en Zwitserse vakbonden om dit als besmet werk aan te mer ken. BURGERVEEN Op last van de gemeente Haarlemmermeer werden gisteren twee stacaravans weggesleept van een terrein bij de boerderij van de heer P. A. Post aan de Leimuider- dijk. Herhaaldelijk had zowel de ge meente als de provincie erop gewezen, dat de heer Post geen toestemming kreeg een camping te beginnen. Nu was het zover dat de waarschuwingen in daden werden omgezet. 'Als de heer Post gevraagd had een paar caravans te mogen plaatsen bij zijn boerderij, had dat ongetwijfeld gemo gen. Hij wil er te veel', aldus de heer L. W. Hofstraat van Provinciale Wa terstaat, afdeling Landschapbescher ming. Hij was als waarnemer aanwe zig, omdat ook de provincie ermee te maken heeft. De stacaravans vallen onder de gemeentelijke woningwet. Met tourcaravans is dat anders. Dan heeft men te maken met de caravan- en tentenverordening van de provin cie, in dit geval Noord-Holland. Dins dag zal de provincie beslissen. Als dat in het. nadeel van de heer Post uit valt, zullen de elf tourcaravans, die er nu nog staan, ook binnen enkele we ken worden weggesleept, tenzij de eigenaren ze zelf al hebben verwij derd. Marijnen valt spreidingsbeleid aan Van onze parlementsredactie DEN HAAG In felle bewoordingen beeft burgemeester Ma- rijnen van Den Haag liet regeringsbeleid aangevallen inzake de spreiding van rijksdiensten. Hij deed dit gisteren tijdens een hoor zitting van de bijzondere commissie spreidingsbeleid van de Twee de Kamer. Afgezien van de door hem als rampza- regering dat er nauwelijks sprake is lig afgeschilderde gevolgen van een geweest van enig overleg met Den eventuele spreiding verweet hij de Haag en de provincie Zuid-Holland, We zitten in Hazerswoude te springen om dames, die best voor halve of hele dagen willen werken. Om wat verder weg te kunnen straks in de vakantie of gewoon - omdat ze 't leuk vinden. Welnu, dat kan bij Fasson. Op een aantal afdelingen hebben we typistes, fakturistes en sekretaresses nodig en er is ook nog (ander) licht administratief werk. Schrijf een kort briefje mpt uw vooropleiding en ervaring: bijvoorbeeld mulo, typen, diktafoonervaring enz. Zet op de envelop: Fasson (Nederland) bv, Rijndijk 86, Hazerswoude-Rijndijk, t.a.v. de heer J. N. C. van Heerdt. En binnen een week heeft u antwoord van ons. __Jrijfsleven, vooral in da grafische Industrie. 22 Verkoopvesti gingen. waarvan 19 in Europa. 3 Fa brieken onder supervisie van het hoofdkantoor in Leiden. ondanks herhaaldelijke verzoeken hierom. Het regeringsbeleid inzake de sprei ding van rijksdiensten, kan volgens burgemeester Marijnen leiden tot een rampzalige, kunstmatige ingreep, die, niet alleen voor het westen, (maar voor het gehele land, zijn weerga in de historie niet vindt Hij wees de Kamercommissie op de verouderde ge gevens, waarop de regering zich had gebaseerd. In tegenstelling tot de me ning van de regering stelt het rapport van het Nederlands Economisch Insti tuut, in opdracht van de gemeente gemaakt, dat er wel degelijk een ach teruitgang in bevolking en werkgele genheid is. Van enige overspanning van de arbeidssituatie in de Haagse regio is dan ook geen sprake. Integen deel, meende burgemeester Marijnen, het plan tot spreiding komt op een verkeerd ogenblik, omdat de huidige situatie in en rond Den Haag ieder een ernstig zorgen baart. Het aantal werkzoekenden is inmiddels gestegen tot 7519 personen. De heer Marijnen verwees hierbij nogmaals naar het NEI-rapport, dat zegt, dat in de Haag se agglomeratie de komende tijd elk jaar duizend arbeidsplaatsen verloren zullen gaan zelfs zonder enige kunst matige ingreep. Ongenegen het noorden en het zuiden te helpen was de burgemeester niet: 'Ik verlang echt geen groei meer van Den Haag, maar toch stabilisering van de huidige situatie.' Aanvaardbaar zou hij het vinden als de groei bij de rijksoverheid buiten de agglomeratie het westen des lands wordt opgevan gen. Hierin werd hij gesteund door de provincie Zuid-Holland, die bij monde van Gedeputeerde Buijsert betoogde, dat Den Haag zijn metropool-functie niet mag verliezen, dit gezien de in ternationale concurrentie ten opzichte van buitenlandse cities, als Brussel en Parijs. Minder negatief stelde de regionale raad voor de arbeidsmarkt in Zuid- Holland zich op tegen de spreiding. Het verlies van 6500 arbeidsplaatsen door de spreiding in de komende jaren zou Den Haag niet schaden. Burgemeester Marijnen bestreed deze redenering met de mededeling dat ook deze uitkomst gebaseerd zou zijn op niet-recente gegevens. Voor het overige bestond de hearing uit een schermutseling tussen verte genwoordigers uit Groningen, Fries land, Overijssel en de gemeenten Zwolle en Kampen. Allen trachtten de commissie duidelijk te maken hoe hun gebied in het bijzonder geholpen zou zijn met een rijksdienst. AMSTERDAM In de Bijlmermeer (Amsterdam) is donderdag een toren kraan omgevallen. De kraandrijver, de 42-jarige H. Verwoerd uit Amersfoort is bij dit ongeval om het leven geko men. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er wordt in de berichtgeving over criminaliteit van etnische min derheden in de Nederlandse dagbladpers gediscrimineerd. Dit blijkt duidelijk het geval bij Turken en Marokkanen: hun misdaad verschijnt onevenredig vaak in de krant en onevenredig vaak op de voorpagina. Het feit dat het om een Turk of Ma rokkaan gaat wordt vaak in de kop bove n deze artikelen genoemd. Ook de misdaad van Surina- mers en Antillianen komt dik wijls in de krant. Artikelen over hun misdaad verschijnen echter niet vaker op de voor pagina's dan artikelen over de misdaad van 'Hollanders'. De bekende klacht dat als Surina- mers en Antillianen bij mis daad betrokken zijn, hun nati onale afkomst vaak in de kop wordt genoemd, blijkt niet ge grond te zijn. Dit zijn conclusies uit een onderzoek 'Surinamers en An tillianen in de Nederlandse pers', dat de afdeling culturele antropologie van de Universi teit van Amsterdam heeft ge daan. Dit onderzoek maakt op haar beurt deel uit van een groter onderzoek naar oorza ken en gevolgen van de migra tie van Surinamers en Antilli anen naar Nederland. Het eer ste rapport hierover werd sa mengesteld door F. Bovenkerk en L. M. Bovenkerk-Teerink, beiden verbonden aan het an- tropologisch-sociologisch cen trum. Niet bewust De onderzoekers hebben de in druk, dat journalisten c.q. re dacties tegenover Surinamers en Antillianen wel een zekere voorzichtigheid in acht ne men. Dit zal wel te maken hebben met het feit, dat er uit deze hoek zo vaak is ge protesteerd tegen sensationele berichtgeving. Dat er wordt gediscrimineerd door onevenre dig vaak berichten over Suri naamse en Antilliaanse mis daad in de kranten te plaat sen, is men zich bij de kran tenredacties niet bewust Wij hebben er in ieder geval nooit over gehoord. Intussen zijn Turken en Ma rokkanen in veel meer opzich ten het slachtoffer van discri minatie in de pers. Zij hebben ook nog nooit een protest la ten horen, al was het alleen maar omdat de inhoud van Nederlandse kranten voor hen in het algemeen niet toegan kelijk is. Er is alle reden om tegen deze vormen van discri minatie te protesteren. We zullen, aldus de samenstellers van het rapport, de berichtge ving over misdaad van Surina mers, Antillianen, Turken en Marokkanen in ieder geval met belangstelling blijven vol gen. Vijf dagbladen Voor het onderzoek werd een steekproef van misdaadberich- ten getrokken uit 480 kranten edities in de jaren 1963 tot en met 1970 van de volgende rijf dagbladen: De Telegraaf, Trouw, De Tijd, Het Vrije Volk en het Algemeen Han delsblad. In totaal leverde dit 677 artikelen op, die als basis hebben gediend voor analyse. Ter controle is er naast mis- daadberichten van Surinamers en Antillianen enerzijds en van 'Hollanders' anderzijds nog een derde categorie van misdaadberichten in het on derzoek betrokken namelijk van Turken en Marokkanen. Zouden we n.l., aldus de on- DEN HAAG In het Haagse ge bied cn in Rijnmond zal de groei van de werkgelegenheid 'in belangrij ke mate' moeten worden begrensd. Dit constateert de regionale raad voor de arbeidsmarkt voor de provincie Zuid-Holland in een 'werkgelegen- heidsnota Zuid-Holland.' In deze ge bieden is een zo sterke groei van de werkgelegenheid te verwachten als er niet wordt ingegrepen, dat alleen een sterke toeneming van pendel naar deze gebieden in de vraag naar arbeids krachten zal kunnen voorzien. Over het geheel genomen is in Zuid- Holland maar een beperkte groei van het eigen natuurlijke aanbod van ar beidskrachten te verwachten. Dit aan bod zal in 1980 niet meer dan 9.000 groter zijn dan in 1970. Zou het huidige beleid niet worden veranderd, dan zal de vraag naar arbeidskrachten met 60.000 groeien. DEN HAAG De zevenduizend ton chemische afval, die jaarlijks bij de produktie in de verschillende Akzo- bedrijven ontstaat, zal door de NV Afvalverwerking Rijnmond te Rotter dam voortaan worden vernietigd. Dit gaat Akzo jaarlijks driekwart miljoen gulden kosten. De afvalstoffen die vrij komen bij de produktie van vinylchloridc en die jaarlijks eveneens circa zevenduizend ton bedragen, zullen op een andere manier vernietigd moeten worden. Bij de verbranding hiervan komen name lijk zekere hoeveelheden zoutzuur vrij en die kunnen nog niet door de Afvalverwerking Rijnmond onschade lijk worden gemaakt. Voor de verwerking van dit afval zal daarom een aparte verbrandingsinstal latie in het Rijnmondgebied worden gebouwd. ADVERTENTIE WILT U VAKANTIE HOUDEN MET EEN BEETJE DIEPGANG? neem dan deel aan een zomerweek in het Vormingscentrum ..De Drie klank" te Patcrswoldc. Voor nadere informatie zie advertentie elders in dit blad. Eerst zon, later regen Van onze toeerkundige medewerker Ook vandaag is er een voortzetting van de voortreffelijke voorjaarsshow met aanvankelijk zon. De temperatuur zal er vermoedelijk in slagen in de Lage Landen tot 17 a 20 graden op te lopen (Eindhoven vrijdagmiddag al 18 en Brussel 19 graden). Later op zater dag komt er beioolking, maar niet voor zondag verwachten wij een over gang naar vlinder vast weer. Het voortdurend in betekenis afnemen van het continentale hogedrukgebied met centrum boven de Balkan, leidt er toe dat het koufront van een oceaandepressie ten westen van Ier land (het weerschip J gisteravond: 981 millibar bij een daling van 3.6 millibar in drie uur) vorderingen in oostelijke richting maakt. Dit zal aan leiding zijn tot wat regen of een bui, vermoedelijk pas zondag. De Engelse iveerdienst voorspelde vrijdagochtend voor het weekeinde al een weersom- slag met regen en lagere temperaturen maar 's avonds werd een vertraging voor de zuidoostelijke gebieden in het vooruitzicht gesteld. De computers ge ven wat het iceer van volgende week betreft te kennen dat er na tijdelijk enige regen bij een overwegend zuid westelijke circulatie weer ruimte zal zijn voor flinke zonnige perioden, maar wel met lagere middagtempera- turen, Over het algemeen blijft het kwik echter overdag nog ivel boven de normale meet. Regen van betekenis valt er sinds vrijdag uit een onweers- achtig lagedrukgebied boven oost- Spanje, zuid-Italië en noord-Afrika. Valencia tapte vrijdagmorgen 24 mm neerslag af, het station Annaba aan de Middellandse Zeekust in noordoost- Algerije 80 mm. Vrijdagavond tapte Mahon op de Balearen 17 mm water af. Regenen doet het ook in Ierland, op de Far-Oer en in west-Noorwegen, maar de hoeveelheden zijn hier niet zo groot. Een groter aantal stations in Frankrijk bereikte vrijdagmiddag een temperatuur van 20 graden Celsi us of hoger. Toppers waren Poitiers, Cognac, Auxerre (midden-Frankrijk) en Montelimar met 22 graden Celsius. De lucht was zeer droog vergelijk Orly om 19 uur een luchttemperatuur van plus 16, maar een dauwpunt mi nus vijf graden. De hoogste tempera tuur in Engeland was 19 graden op het oost-Engelse station Marham en in Duitsland 18 graden Celsius onder meer in Keulen en DüsseldorJ. derzoekers, tot de conclusie komen, dat volgens onze meet procedure Surinamers en An tillianen niet gediscrimineerd worden, dan zouden we er niet zeker van zijn of dit koent omdat er echt niet ge discrimineerd wordt of omdat de wijze van meting niet juist is. Vinden we daarentegen dat Surinamers en Antillianen niet, maar Turken en Marok kanen wel worden gediscrimi neerd, of andersom, dan geeft dit steun aan de gedachte dat er wel degelijk discriminatie is gemeten. Als discriminatie werd het be schouwd, wanneer kranten sensationeler schrijven over misdaad van Surinamers en Antillianen dan over misdaad van 'Hollanders'. HOOG WATER 25 maart: Vlissingen: 5.36-18.00; Harlng- vlietslulzen: 7.16-19.38: Rotterdam: 8.15-20.46: Scheveninget): 6.42-19.06: IJmuiden 7.26. 19.50; Den Helder: 1 .47-23.05; Harlingen: 1.14-13.24: Delfzijl: 3.26- 15.45. 26 maart: Vlissingen: 6.27-18.55; Haring, vlietslulzen: 7.55-20.24; Rotterdam 8.54-21.31; Schevenlngcn: 7.23-19.53; IJmuiden: 8.10- 20.40; Den Helder 11.16-23.36; Harlingen 1.44-13.54: Delfzijl: 4.04-16.18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5