eal Madrid vooral stukje uropese voetbalhistorie 'Plan Huybrechts' jaar in ijskast Hughes weer terug naar Haarlem Borussia wil eerder legen Twente spelen rrico Grootmeester in 25 zetten weggespeeld Roozenburg straft speculatie af Voetbaloproer in Libanon eist dode geschrokken Spanjaarden klampen zich vast aan laatste winst op Ajax vijf jaar geleden) Kaas met ster-allures Van Miltenburg trainer van HVC Gordon Banks weer in selectie Ignis Varese wint Europa Cup A w i i"" fU m 1 ie s i 1 mm iW m m m m m m ujrum m El 81 S 3 i 1 i es Bi H SS jOUW/KWARTET ZATERDAG 24 MAART 1973 SPORT T23/K23 PEN HAAG (ANP) De competitie in de eredivisie van het betaald voetbal zal het volgend seizoen volgens de huidige opzet worden af gewerkt. De realisatie van het 'plan-Huybrechts', dat vorige week tijdens een opi nie-peiling tot heftige discus sies aanleiding gaf, is voorlo pig een Jaar uitgesteld. Dit heeft het sectie bestuur be taald voetbal in een speciale vergadering besloten. Het bestuur betaald voetbal houdt overigens onvermin derd vast aan de gedachte, dat het vermeerderen van het spanningselement in de competitie positieve invloed op het bezoekersaantal kan hebben. Het invoeren van het 'plan- Huybrechts' voor het komen de seizoen stuit op prakti sche bezwaren. Er zou bij amendement een na-competi tie met uit- en thuiswedstrij den moeten worden ge speeld. Het sectiebestuur neemt aan dat het Neder lands elftal zich voor het wereldkampioenschap in Duitsland zal plaatsen. Zon der twijfel worden dan spe lers geselecteerd, van wie de clubs in deze na-competitie zullen uitkomen. Dit zou een overbelasting betekenen voor deze selectiegroep. Bovendien is het sectiebe stuur van mening dat de verhitte discussies en de uitslag van de opiniepeiling met aarzelende voor- en te genstemmers nu niet be paald een reële basis is. om zonder meer dit plan door te voeren. Het bestuur betaald voetbal zal overigens niet nalaten met nieuwe voorstel len te komen, indien uit het marktonderzoek dat thans wordt gehouden, zou blijken dat door een verandering in de traditionele competitie-op zet meer toeschouwers naar de velden zouden komen. HAARLEM Het bestuur van de Haarlemse eredivisie- vereniging Haarlem is met Barry Hughes in principe overeengekomen een drie jaar durende verbintenis als trainer te sluiten. Er moet nog slechts over enkele de tailpunten worden gespro ken. Hughes is momenteel trainer van Go Ahead Eagles en had een contract tot en met het seizoen 1973-74. Hij is aan zijn derde seizoen be zig bij de Deventenaren. Daarvoor had Hughes Haar lem reeds onder zijn hoede. Haarlems trainer Joop Brand heeft een voor de duur van vier Jaar geldend contract getekend als trainer bij de Alkmaarse eredivisie club AZ'67. Brand volgt daar Cor van der Hart op, die in dienst van de KNVB is ge treden. Het contract van Brand, die tot het eind van het seizoen nog oefenmeester blijft van Haarlem, gaat in op 1 juni. Men heeft voor een langlopende verbintenis gekozen om Brand de gele genheid te geven te werken aan de opbouw van de Jeugd. fen onze speciale verslaggever 'AMSTERDAM Het is vooral de nóam van Real Madrid, die het het Europese bekervoetbal nog uitstekend doet. Toch bezit de ko llende tegenstander van Ajax in de halve finales van het toernooi loim de Europa Cup voor landskampioenen (11 april in Amsterdam veertien dagen later de Spaanse hoofdstad) aanzienlijk minder alent dan een slordige tien jaar geleden. Toen nog vormde de 'Ko- ïinklijke' het machtige elftal, dat bijna onverslaanbaar leek. Jaarlijks m het ook de grote favoriet voor het winnen van de Europa Cup. e rollen zijn inmiddels omgedraaid, lil ing een ploeg als Feyenoord in die ouden' periode van Real nog bevend in angst naar het imposante Berna- niu-stadion van Madrid, nu is de •l rees naar Real geslopen. Het elftal, at toen steunde op spelers van grote •putatie als Francisco Gento, Santa- aria, Alfredi di Stefano en Ferenc Uskas is allang niet meer. De groten ibben allemaal via een goed betaalde mefiet afscheid genomen. Alleen ainer Miguel Munoz i§ gebleven, unoz, eens vedette van Real, is nu voor het dertiende achtereenvolgen seizoen trainer van de steenrijke ub. In zijn carrière maakte hij met h eal de grootste triomfen mee. Zes ser won zijn ploeg de Europa Cup lor landskampioenen, één keer de ereldcup. Zelfs Munoz zelf is verge- n hoeveel bekers en titels daaraan >g toegevoegd kunnen worden. De jd echter, dat Real als een vorst er het Europese voetbal heerste, is rfinitief voorbij. Real teert goed- eeis nog op zijn reputatie, incasseert Jantrekkelijke kapitalen voor het spe- 'v!n van vriendschappelijke wedstrij den en bezit in de totale voetbalorga- "visatie van Spanje nog steeds een ïdrukwekkende macht, iiinds '66, toen Real voor de laatste eer de Europa Cup veroverde, is de eerschappij van de ploeg echter na drukkelijk getaand. De kritiek op Mu- zwelde ieder jaar aan. Maar 1? eeds weer besloot Don Santiago Ber- 'jjabeu, de invloedrijke voorzitter, zijn •aintr de hand boven het hoofd te De loting voor de verschillende toernooien had het volgende re sultaat: EUROPA CUP I AjaxReal Madrid JuventusDerby County EUROPA CUP II AC MilanSpartak Praag Leeds UnitedHadjuk Split UEFA CUP Borussia MFC Twente LiverpoolTottenham H. houden. Munoz: 'Geen club kan jaren lang aan de absolute top blijven staan. Wij wonnen de Europa Cup in een periode, dat de overige landen qua voetbal nog niet zo ver waren. De rest is bijgekomen, heeft ons verdron gen. Het totale voetbal, zoals Ajax dat speelt, heeft de toppositie overgeno men. Alleen: hoe lang zal dat duren? Manchester United, Celtic en Inter hebben naast Real ook terrein prijs moeten geven. Als vedetten in een bepaalde club oud worden, volgt er een kentering'. Die veranderingen zijn bij Real de laatste jaren zeer sterk geweest. Mu noz werd gedwongen zijn aandacht voor de opleiding van jonge talenten te verscherpen. Temeer, omdat de Spaanse voetbalgrenzen voor buiten landers gesloten bleven. Real zorgde voor een aantal wijzigingen in zijn eerste elftal. Oudere spelers, Gento was de laatste van het beroemde elf tal, werden vervangen. Een algehele verjonging heeft de trainer blijkbaar niet aangedurfd. Nog steeds vormen gevestigde namen als die van de lan ge, vaak steenharde Velasquez, de be dreven centrale verdediger Benito, de middenvelders Grande en Zozo en schutter Amancio de basis van de ploeg. Slechts de van Santander ge kochte rechter spits Santillana en doelman Garcia Remon zijn echte nieuwelingen. Real Madrid klampt zich voor de rest van dit seizoen dan ook duidelijk aan het Europese bekertoernooi vast. Voor de prolongatie van het lands kampioenschap is Real, dat op de vierde plaats van de ranglijst staat, vrijwel uitgeschakeld. Om de kritische supporters, die al seizoenenlang hun ontevredenheid over het bestuursbe leid uiten en bij iedere nederlaag het hoofd van de 'oude' Munoz eisen, tot rust te brengen móet Real nieuwe glorie in dit Europees toernooi gaan veroveren. Het door Munoz bewonder de Ajax zal daar echter weinig gele genheid voor geven. De Amsterdamse club is dan ook de grote kanshebber in de beide confrontaties voor het bereiken van de finale, die op 31 mei in de Joegoslavische hoofdstad Belgra do wordt gespeeld. Berti Vogts: 'De Nederlanders zijn gevaarlijk Wan onze sportredactie '?ÜRICH Borrussia Mönchen- [ladbach heeft FC Twente kort ia de loting in Zürich gevraagd ie eerste wedstrijd tussen beide iloegen voor de halve finales van iet toernooi om de UEFA-beker al op dinsdagavond 10 en niet op 11 april te spelen. De West- luitse club verzocht dit aan Erik duider, die namens het bestuur van FC Twente in de Zwitserse ■tad aanwezig was. De Enschede- se formatie heeft hierover echter nog geen beslissing genomen. Het voorstel van de Westduitsers zal op korte termijn besproken worden. Hennes Weisweiler, de fameuze trai ner van Borussia Mönchengladbach, heeft FC Twente afgelopen woensdag in Enschede in de kwartfinales tegen OFK Belgrado in actie gezien. Weis weiler noemde toen vooral René van de Kerkhof als uitblinker bij FC Twente. Beide ploegen kennen elkaar van de beeldbuis. Mönchengladbach ligt vlak aan de grens bij Venlo. Berti Vogts, de terriër in de defensie van de Borusscn en het Wcstduitse elftal: 'De Nederlanders zijn gevaar lijk. Dat zie ik bijna wekelijks op de televisie. Ik had liever tegen een Engelse ploeg geloot'. Glinther Net- (ADVERTENT1E) zer, de grote dirigent in Weisweilers elftal op het middenveld, die dit sei zoen echter voortdurend door blessu res geplaagd wordt: 'Wie de laatste vier van een Europees bekertoernooi bereikt, mag nooit onderschat worden. Vogts kan zijn zin nog krijgen. In de finale speelt in ieder geval een Engel se ploeg'. De tweede halve finale in het toer nooi om de UEFA-Cup wordt ge speeld tussen twee Engelse ploegen: Liverpool en Tottenham Hotspur,; de houder van de UEFA-beker. Billy Ni- colson, manager van de Londense ploeg, zei naar aanleiding van dit 'onderonsje': 'Clubs uit één land moet je zo lang mogelijk uit elkaar houden. Overigens is dit de loting die wij verwacht hadden. Omdat het echter een Europese competitie betreft, had den wij liever tegen een niet-Engelse club gespeeld. Wanneer er twee ploe gen uit één land tegen elkaar in de finale aantreden, is daar niets aan te doen. Dat kan gebeuren'. Vorig sei zoen ging de eindstrijd van het toer nooi om de UEFA-beker tussen twee Engelse ploegen: Wolverhampton Wanderers en Tottenham Hotspur. Beide teams waren toen bij de loting voor de halve finales uit elkaar ge houden. Borussia Mönchengladbach, de oppo nent van FC Twente, schakelde voor dat het de halve finales bereikte twee Westduitse clubs uit: FC Köln en Kaiserslautern. De loting voor de diverse Europa Cup toernooien in Zürich. V.l.n.r.: Bangerter, UEFA-voorzitter Fran- chi, Barcs, Schmidlin en Taperneaux. Real reageerde dan ook teleurgesteld op het resultaat van de loting, die gisteren in Zürich door de nieuwe voorzitter van de UEFA, de Italiaan Franchi, werd verricht. Antonio Cal- deron, secretaris van Real: 'Het heeft ons bepaald niet meegezeten. Een ding kan tijdens de wedstrijden een geweldige steun voor ons zijn. Name lijk de wetenschap dat wij de Neder landers vijf jaar geleden hebben uit geschakeld. Natuurlijk is dat erg lang geleden en is Ajax aanmerkelijk ster ker geworden. Maar bij voorbaat uit geschakeld voor de eindstrijd zijn we zeker niet'-. Real Madrid heeft de demi-finale van dit belangrijkste Europa Cup-toernooi zeker niet via opvallende verrichtin gen bereikt. In de eerste ronde scha kelde het weliswaar 't IJslandse Kef- lavik uit, maar de cijfers tegen deze zwakke opponent waren verre van imponerend: 30 in Madrid en 10 in IJsland. Ook in de tweede ronde trof Real geen tegenstander van grote naam. Arges Pelisti slaagde er zelfs in op eigen, Roemeens, terrein de Madri- lenen te verslaan (21) en werd pas tijdens de return na veel moeite (3 1) door de Spaanse formatie uit het toernooi gestoten. Voor de kwartfina les reisde Real naar Odessa aan de Zwarte Zee, waar Denamo Kiev niet verder kwam dan een doelpuntloos gelijkspel. Vrij gemakkelijk wonnen de Spanjaarden deze week het tweede duel (3—0). Ajax kende, nadat de loting voor de halve finales van het toernooi om de Europa Cup bekend was geworden, geen angst voor de tegenstander. De enige vrees bij de Ajacieden voor de halve finales was fitheid van de eigen spelers. Horst Blankenburg bijvoor beeld, thuis met zijn knieblessure ui trustend zei: 'Wat zou ik er tegen die ploeg graag weer bij zijn. Op dit moment ben ik er echter nog lang niet zeker van over drie weken weer fit te zijn. Stefan Kovacs dacht ook meer aan zijn eigen elftal dan aan de volgende tegenstander. 'Onze eigen blessures zijn veel belangrijker dan Real Ma drid. Een gezond Ajax behoeft voor geen enkele ploeg bang te zijn, maar nu valt er nog niets definitiefs te zeggen over het herstel van de gewon de spelers. Als Johan Cruijff al weer zou kunnen spelen op 11 april, dan zijn er nog altijd twijfels over Horst Blankenburg en Gerrie MUhren. We zullen een Real Madrid treffen dat zich uitsluitend op deze wedstrijd kan concentreren, terwijl voor ons ook nog competitiebclang op het spel staat. Real immers is nagenoeg kans loos voor het Spaanse kampioenschap. Niettemin mag ik niet klagen over deze tegenstander, het was immers de wens van alle spelers nog eens hun krachten te meten met Real Madrid, nadat Ajax in 1967 door de Spanjaar den was uitgeschakeld. AMERSFOORT (ANP) De Amers- foorLse eerste divisieclub HVC heeft de 28-jarige Nico van Miltenburg ge contracteerd als trainer. Hij volgt Bas Pauwe sr. op, die aan het einde van het seizoen gaat vertrekken. Pauwe kwam vorig jaar bij HVC in dienst toen deze club zonder trainer kwam te zitten omdat Henny yHollink naar Roda JC vertrok. Van Miltenburg is nu nog trainer van de zaterdag eerste klasser DOVO uit Veenendaal. Hij heeft enkele jaren geleden ook bij HVC gewerkt als hulptrainer. LONDEN (UPI) Hoewel Gordon Banks het gezichtsvermogen in het rechteroog slechts zeer gedeeltelijk te rug heeft, is hij toch geselecteerd door sir Alf Ramsey om deel uit te maken van de Britse selectie, die een trip naar Gibraltar maakt. De 35-jarige Banks werd, voordat hij bij een auto-ongeluk ernstig gewond raakte, beschouwd als één van de beste doelverdedigers ter wereld. Sinds het ongeluk van vijf maanden geleden heeft hij nog slechts twee maal 45 minuten het doel van zijn club Stoke City bij vriendschappelijke wedstrijden in Athene en Nice verde digd. Stoke manager Tony Waddington ver klaarde dat Banks, die door zijn rech teroog nauwelijks iets ziet, problemen heeft en zich zal moeten aanpassen. Om hem daarin te helpen heeft sir Alf Ramsey besloten de 73-voudige Britse international op te nemen in zijn selectie, die 10 april een vriend schappelijke wedstrijd speelt. LUIK (BELGA, RTR, AFP) De Italiaanse club Ignis Varese heeft in Luik de Europa Cup basketbal voor landskampioenen heren opnieuw vero verd. De Italianen versloegen In de finale TSKA Moskou met 7166. Bij de rust had Ignis Varese reeds een voorsprong van 4129. De Rus Sergej Belov was topscorer met 34 punten. Er waren 3700 toeschouwers. In Clermont Ferrand won Daugawa Riga (Sowjet-Unie) de eerste finale wedstrijd voor het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen dames tegen Clermont Université met 6444. De Russinnen leidden bij de pauze met 3424. niet vergeten...Frico eten DEN HAAG (ANP) De cijfers van de midu-eekse toto no. 36. waarin op de Europa Cup wedstrijden werd (jespeeld. zijn: antal deelnemers 420 186. Inleg 795.000,—. Prijzenbedrag 336.285.le prijs. 35 win naars. die elk bruto 2.402.ontvangen. 2e prijs. 703 winnaars, die elk 119.50 ont vangen. 3e prijs. 8.255 winnaars, die elk 10.10 ontvaneen. A. König (1836-1911) 1875 i 4-5 Mat in drie zetten. Wat is een 'echo-mat?' In de schaakliteratuur ontmoeten wij vaak kenmerkende benamingen voor bepaalde matbeelden. Zo bijvoorbeeld ook het 'echomat.' Wat betekent dit? Wij zullen het direct begrijpen, wan neer wij ons verdiepen in de oplos sing van het huidige probleem. Twee hoofdvarianten eindigen met een her haling van een volkomen gelijk mat- beeld. Het mat wordt echter op een ander veld bereikt. Dat is dus een 'echo.' Wanneer de zwarte koning in de ene matstelling op een wit veld en in de andere op een zwart veld staat, spreekt men van een 'kameleon-echo' of kortweg: 'kameleon.' Het Scandinavisch duel In het traditionele Hastings-toernooi van dit jaar leverden twee jonge ver tegenwoordigers van het noordelijke schaakleven een interessante minia tuur-partij. De Finse internationale meester Westerinen overwon ditmaal zijn anders meer succesvolle Zweedse collega, die in de schaak-hiërarchie een trapje hoger staat en al internationaal grootmeester is. Robatsch-vcrdediging Westerinen-Andersson. 1. c4 g6 2. d4 Lg7; 3. c4 (Een andere populaire voortzetting is 3. Pc3 d6. 4. f4) <16; 4. Pc3 Pd7 (hier wordt dik wijls 4. Pc6; 5. Le3 e5 gespeeld, bijvoorbeeld 6. d5 Pd4; 7. Pge2! of 6. Pe7 7. g4! 5. Pf3 e5 6. Le2 Ph6!? Solider is de normale opbouw met Pgf6. Het nadeel van de tekstzet wordt na het energie ke antwoord duidelijk. 7. h4! c6; 8. c5! ed4: Na 8. dc5: 9. de5: De7; 10. Lg5! De6 11. Lf4! met de dreiging Pg5 zou wit ook duidelijk in het voordeel zijn. 9. Lh6:Lh6: 10. Dd4: 0-0; 11. cd6: Lg7; 12. De3 b5? Met Db6! kon zwart de snelle ineenstorting verhinderen. Hij zou zelfs met zijn loperpaar een zeker tegenwicht voor de verloren pion heb ben. 13. Tdl, Da5; 14. Pd4! Lb7 15. Pb3, Db6; 16. Dh3J Nu moet wit natuurlijk de dames niet meer ruilen Tegen de dreigende aanval h4-h5 heeft zwart geen voldoende verdediging meer. 16. Tad8; 15. h5 Tfe8. Na 15. g5 zou 18. h6 Lf6; 19. Df5 met Th5 volgen. 18. hg6: hg6: 19. f4 Pf8; 20. e5. Nu dreigt dodelijk 21. Pe4 met Pf6t Daartegen heeft zwart maar een ver dediging, die echter een ander mooi slot mogelijk maakt. 20f6; 21. Pa4ü ba4: (21Lc8; 22. d7! Td7: 23. Dd7:! of 21. Da6; 22. Pac5 Db6; 23. e6 is even hope loos)'. 22. Lc4f Pe6; 23. Le6t Kf8; 24. Pd4! Db2; 25. Dh7 Dc3t 26. Kf2 Zwart gaf op. D. Peckover 1957 mm ■fX-A 'i:' iÉjjll Wit speelt en maakt remise Eindspelstudie en praktische partij Veel schaakstudies zijn ook voor de praktijk van de partij zeer leervol. In bovenstaande compositie vindt men een belangrijk eindspelmotief: Met be hulp van een patcombinatie beheerst wit de kritieke velden in het pionnen- eindspel. Oplossingen PROBLEEM: 1. Lf4-d6! De thema varianten zijn: 1Ld6: 2. Dd8! Kc5 (c5 3. Da8 mat) 3. Da5 mat en 1. .Lc5; 2. Da5! KdG: 3. Dd8 mat. Na 1. c5 komt 2. Le7 of 2. Lf8. EINDSPEL: 1. Td3ü (Na 1. Kd2 Kg2; 2. Kd3 f2; 3. Td2 Kgl 4. Tf2: Kf2: beheerst zwart de kritieke velden van pion e4 en wint die pion dan snel.) 1. Kg2; 2. Td2+ f2; 3. Kd3 Kgl; 4. Tdlt flDt; 5. Kc3! Wanneer nu Ddl: volgt, staat wit pat. En na 5. Kg2; 6. Tfl: Kfl: 7. Kf3 is het eind spel remise. LUDEK PACHMAN Aan het begin van de clubcompetitie zijn al direct enige verrassingen ge vallen. De kopman van Twente's Eer ste, Roozenburg slaagde erin mij te verslaan. Deze overwinning had hij trouwens te danken aan mijn halsstar righeid. Tijdens de gehele partij had ik gemakkelijker spel, dankzij het ge durfde optreden van de ex-wereldkam pioen. Het spel liep uit op een positie die ik mijns inziens moest winnen, en aangezien dit alles veel tijd vergde, was het verloop sensationeel. Na in de onderstaande cijferstand de winst gemist te hebben, werd mijn specule ren afgestraft. Een geheel ander aspect van de eerste ronden was de sponsoring van R.D.G. door een tapijtenfabriek. Ongetwijfeld is dit een voorbode van nieuwe ont wikkelingen in de dambond. In de tweede ronde zegevierde Hui- zum met 14-6 over Almelo; aan het derde bord was men getuige van de volgende inmaakpartij. Wit: Terlouw wart: Wiersma. I. 33-28, 19-23 2.28x19, 14x23 3.37-32. 10-14 4.34-30, 17-21. Ook wordt hier vaak 14-19 of 13-19 gespeeld; zwart wil deze beslissing uitstellen. 5.42-37, Een ongewone zet. Vaak wordt 30-25 gespeeld. De voorkeur verdient echter 40-34. Door de tekstzet krijgt wit een zwakke lange vleugel opstelling. 514 19 6.30-25, 11-17 7.25x14, 9x20 8.35-30, Een lastige zet, die veel rekenwerk vergt. Zwart moet kiezen tussen 20-25 en 5-10. Met de laatste berekende zwart het verloop, met gunstige perspectieven. 8. 5-10 9.30-25, 10-14 10.40-34, 6-11 II.44-40, 4-9 12. 50-44, (op 33-28 was 18-22! gevolgd; dan winst na 38- 33, 23-29, 22-27, en 12-18, en na 39-33, 21-27. 32x21, 23x32, enz.) 12. 1-6. Wit wil zwart een beslis sing afdwingen, maar met de tekstzet zijn de rollen omgedraaid. Of wit moet naar de rand, of wit moet a) 47- 42; b) 31-27 met bezetting van de lange vleugel; c) 34-29, 17-22; spelen; bij alle varianten is de reeds opgelo pen tempowinst van zwart voordelig. 13.34-30, 21-27. (Natuurlijk is 20-24, 40-35, 24-29, en 23-28 ook goed speel baar; zwart verliest de tekstzet.) 14.31x22, 18x27 15.32x21, 16x27 16.40- 35, Wit voelt weinig voor 30-24; na dubbel slaan heeft wit geen cen trum. 1617-22 17.44-40, 20-24 18.47-42?, Hier was 36-31 en 25-20 nog het beste. 1 812-18 19.37-32, Nog was 49- 44 en 33-29 mogelijk. 1 911-16 20.32x21, 16x27 21.42-37, 7-11; (Na 6-11 had wit zich goed kunnen herstellen door 22.39-34! Dan volgt na 14-20, 30-25! zodat 24-30 ver boden is door dam op 1.) 22.37-32, 11-16 23.32x21, 16x27 24.41-37, 23-28! H. Wiersma I 8 1 I I 3! S K i 8 1 1 a n ■„hVB S HJBI s? s BEIROET (UPI) Eén dode en één zwaargewonde is de voorlopige balans van de ongeregeldheden, die zich voordeden bij de overgespeelde wedstrijd voor de nationale competitie van Libanon tussen Racing en Momenmen. Twee weken geleden was de ontmoeting gestaakt, omdat een toeschouwer amok maakte. De wedstrijd was nu verplaatst naar de havenstad Tripoli in Noord- Libanon. De hoop, dat hierdoor de gemoederen minder opgewonden zouden geraken, werd niet vervuld. In de tweede helft bij de stand 0—0 ontstonden vecht partijen tussen de spelers, waarbij een speler van Racing, George Chamoun, ernstig aan het hoofd werd gewond. Aanvankelijk probeerde de politie met hagcl-salvo's het publick te beletten op het veld te komen. Toen dat niet gelukte, werd het vuur op de menigte ge opend. Daarbij werd de 26-jarige Joseph Karam gedood. Een andere supporter kreeg een kogel in het hoofd. In de geboorteplaats van de omgekomene, het dorpje Zghorta, op 8 km van Tripoli, kwam het tot nieuwe ongeregeldheden. Twee politie-agenten liepen daarbij schotwonden op. W. Terlouw 25. 49-44, 8-12. Wit dacht dat zwart hier reeds kon winnen door 18-23, de volgende variant toont het tegendeel aan. 25-20! (14x34) 40x18 (2-7) 45-40! (8-12) 40-34 (12x23) 48-42! Nu volgt op (3-8) 36-31 en 33-29 (36-4127-21 en 42-38!; terwijl na 13-18 bijzonder fraai 36-31, 35-30 en 38-32 volgt. En niet 36-31 en 38-32 wegens 24-29! en 22-27!met altijd winst. 26.4842, Na 40-34 kan zwart even tueel (27-32), 28-32), (14-20) en (29- 33) spelen. 2 66-11 27. 33-29, Indien wit hier 37-31 (11-17) 31-26 (2-8) 33-29 a) had gespeeld, dan volgt 17-21 met snelle doorbraak, a) na 40-34 speelt zwart alleen op zijn korte vleugel met snel winst, of haalt direct dam. 2 724x33 28.38x29, 11-17 29.29-24, Op 37-31 volgt direct 14-20. 2917-21 30.39-34, 21-26 31.43-38, 2- 7 32.4641, Een iets langere verde diging geeft 44-39. Nu gaat zwart verrassend snel winnen door. 3217-21 30.39-34, 21-26 31.43-38, 2- 7 32.4641, Een iets langere verde diging geeft 44-39. Nu gaat zwart verrassend snel winnen door. 3228-23. en 33. 22-28! Zowel op 44-39 als 42-38 volgt 28-32 en 18-23 met twee dammen. Wit geeft op. Het tweede fragment is tussen Wiers ma (wit) en Roozenburg (zwart). Wit: schijven op: 26, 27, 31, 32, 36, 38, 39, 45 en 50. Zwart: schrijven op: 8, 12, 13, 16, 18, 19, 20 en 29. Wit speelde 45-50 (20-25 gedwongen) 38-33? cn kon niet meer winnen; ver loor in tijdnood zelfs nog. In plaats van 38-33 is 39-33! of 39-34! mijns inziens winst. HARM WIERSMA

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 23