ACK VAN ZANTEN EN DE FADRHONC AAN NAAST Hoe moet het over vier jaar met Willem van Hanegem? m W/KWiAiRTET ZATERDAG 24 MAART 1973 SPORT T21/K21 - en r Gerrit den Ambtman iee rERDAM Frantisek Fadrhonc acteert aanstaande woensdag enen nog alleen. De vriendschappelijke interland tegen Oosten- n het Prater-stadion zal echter de finale gaan betekenen van het kortstondige als woelige solo-optreden van de bondscoach. In geval zal hij tijdens de eerstvolgende officiële gelegenheid (2 in Amsterdam tegen Spanje) een dialoog moeten aangaan met an der Hart straks het bastion Koninklijke Nederlandse Voet- and zal veroveren, zal Van Zan- ■rmoedelijk terugkeren naar de Van Zanten, chef d'équipe et Nederlands elftal, plaatst zich inen nog naast Fadrhonc op de uw in de dug out. Dit overigens op ikkelijk verzoek van de bonds- Fadrhonc, toch al niet de trainer het grootste zelfvertrouwen ter heeft Van Zanten in het ver- gevraagd om naast hem op de ielsbank te gaan zitten. Van Zan- IHij wilde kennelijk iemand heb- m tijdens een wedstrijd tegen praten. Heus, ik zit niet graag dug out. Als het moet, sluip ik snel en onopvallend mogelijk oe. Veel liever echter zit ik op bune. Als chef d'équipe vind ik betere plaats. Je ziet de ijd ook beter. In de dug out zit te en die benen aan te ikbord irzoek aan Van Zanten om hem Irukkelijk te seconderen is te nd voor het optreden van Fadr- De bondscoach zelf zou al direct aanstelling bij de KNVB om uidelijk klankbord een man het directe overleg, verzocht i. Die extra schakel in het team egeleiders van het Nederlands dat eindelijk een unieke moge- koestert om volgend jaar te dringen tot de eindronden t wereldkampioenschap, is er comen. iedelijk heeft Cor van der Hart ;hter veel nadrukkelijker aange- dan de man, die Fadrhonc in ten had. Van der Hart is geen orcl, maar een tweede (straks ijken eerste) bondscoach. De steekt de handen wanhopig in it, als de aanstelling van Van art als vijfde bondstrainer zó uleerd wordt. De bond noemt bewind Van der Hart-Fadr- .icver 'een tweehoofdige lei- Hoe de samenwerking tussen heren met twee totaal verschil- karakters en omgangsvormen. ;t, zal de toekomst leren. Ver- ilijk zal die zich al zeer snel iteren. Fadrhonc immers lijkt e benoeming van Van der Hart angeerd. Al zal iedere KNVB'er uggestie nu nog verontwaardigd le Fabeltjeskrant verwijzen, ocedure die aan de benoeming )ü|an der Hart is voorafgegaan, •jgjn geen verhouding tot het predi- Grootste sportbond van Neder- dat de KNVB zich zo graag op lelden. Fadrhonc blijkt nu twee eleden al om een tweede man sich verzocht te hebben. Dat kan heeft Fadrhonc zich daarover meer uitgelaten, zelfs geen sug- in die richting geleverd. De van de bondscoach kwam pas voor de kwalificatie voor het )I( [kampioenschap zo belangrijke eting tegen België, vorig jaar ber, in het geding. Fadrhonc, Neerlands Hoop in Bange Dagen, be geleidde het Nederlands elftal welis waar naar een alleszins redelijk resul taat tegen de Belgen (00), maar de manier waarop die uitslag bereikt werd, is aan alle kanten gekraakt. Reacties Het nieuwe sectie-bestuur betaald voetbal onder leiding van mr. Jacques Hogewoning kwam, geschrokken door de reacties, haastig tot een besluit om de bestaande constellatie te verande ren. Een aanvechtbare beslissing. Te meer, omdat geen voorganger van Fadrhonc op de immer omstreden KNVB-post dergelijke overtuigende resultaten had opgeleverd en dat geen bondscoach eerder zoveel vertrouwen van de spelers had gekregen als juist die Frantisek Fadrhonc. Na België-Nederland kwam het spel pas goed op gang. Jack van Zanten, vroeger gewoon elftalleider, inmiddels gepromoveerd tot chef d'équipe, kreeg van regisseur Hogewoning een hoofd rol aangeboden. Achter de coulissen werd aanvankelijk uiterst omzichtig en behendig met de voor de mens Fadrhonc pijnlijke materie geschoven. In het zicht van de eindstreep liep de procedure ook de KNVB-leiders volle dig uit de hand. Voortijdige publica ties van geruchten en zelfs namen (Canjels. Rijvers, enz.) zokgden voor een opmerkelijke opwinding. Alleen de bondscoach zelf bleef onberoerd. Uiterlijk dan. Jack van Zanten, die eerst zorgvuldig het door het sectie- bestuur aan hem overhandigde ijzer moest smeden, dreigde zélf in het vuur te vallen. Van Zanten: 'Mij is een paar maanden geleden al gevraagd het een en ander op papier te zetten over de werkzaam heden van de bondstrainers in Zeist. Dat gold niet alleen Fadrhonc, maar de totale situatie daar. Iedereen die de papieren gezien heeft, zal dat geen rapport noemen. Over België-Neder land heb ik zelfs met geen woord gesproken. Mij is alleen duidelijk ge worden. dat Zeist behoefte had aan een vijfde bondstrainer. Zwartkruis (coach van het militaire elftal, red.) was al als part-time kracht ingescha keld. De positie van Fadrhonc heb ik niet in het geding gebracht. Hij bleef voor mij de eerste man' De geschriften van Van Zanten maak ten voor het sectiebestuur de eerste weg al vrij. De KNVB ging op zoek naar een vijfde trainer en kon daarbij uiteraard de vraag van Fadrhonc om een klankbord goed gebruiken. Van Zanten: 'Mij is verweten, dat ik als een verlengstuk van het sectiebestuur optreedt. Dat wil ik bestrijden. Mijn relaties met leden van het bondsbe- stuur, het bondsbureau en de mensen in Zeist is even goed. Toegegeven: de leden van dit sectiebestuur zijn men sen die op dezelfde golflengte als ik denken, zijn bereid de zaken wat concreter aan te pakken. Dat is het laatste halfjaar wel gebleken. Ik heb de situatie altijd al graag zo gewild zoals die nu is'. Van Zanten, blijkbaar gecharmeerd van het slagvaardige optreden van het *fTlSKK FADRHONC er geschreven wordt dat er een mens kapot gemaakt wordt dan ik dat sterk overdreven'. Cor van der Hart. De oud-international, nu nog trainer van de Alk- maarse eredivisie-club AZ '67, is inmiddels benoemd tot de 'man naast Fadrhonc'. Een benoeming met een zacht uitgedrukt weinig elegant voorspel. En met Jack van Zanten in een van de be langrijkste rollen. sectie-bestuur, leek te vergeten dat .het Nederlands elftal nog steeds offi cieel onder het bondsbestuur resor- teert. Het bondsbestuur gaf dan ook nadat de eerste geruchten waren ge publiceerd haastig een communiqué uit waarin verklaard werd dat aan de positie van Fadrhonc niet getornd zou worden. Van Zanten: 'Van tegenstel lingen en of een machtstrijd binnen de voetbalbond probeer ik me te dis- tancieren. Daar heb ik ook niets mee te maken. Door mijn functie heb ik nu eenmaal meer te maken met het sectie-bestuur betaald voetbal dan met andere bestuursleden van de bond. Toen mij gevraagd werd om mee te zoeken naar een geschikte bondstrainer, heb ik dat gedaan. Maar ik kies maar één partij, dde van het Nederlands elftal. Dat elftal is een nationale zaak, het pradepaardje van ons voetbal. Daar wil ik nu ook weieens wat mee bereiken'. Van Zanten heeft in Vlissingen een uitvoerig gesprek met Leo Canjels voor de functie van bondscoach ge voerd. Lange tijd behoorde de trainer van FC Brugge tot de belangrijkste kandidaten. Op het laatste mrnient werd Canjels echter afgezegd. De in België wonende Nederlander uitte de ze week nog zijn verontwaardiging omdat hij niets meer van zijn eerste en enige gesprekspartner Van Zanten gehoord zou hebben. Van Zanten hier over: 'We hebben geprobeerd voor zichtig met allerlei kandidaturen te handelen. We zijn eerst naar het type trainer gaan zoeken. Daarnaast heb ben we ook gekeken of de personen die in aanmerking kwamen eventueel wel gecontracteerd kónden worden. Met Canjels heb ik op verzoek van het sectie-bestuur een oriënterend ge sprek gevoerd. Dat hij na die ontmoe ting erop gerekend had, dat hij die functie zou krijgen, dat is zijn zaak. Hij wist. dat ik verder geen enkele bevoegdheid had. Ik kan me voorstel len, dat hij zich ongelukkig over de afloop toont. Onlangs heb ik de zaak met hem uitgesproken. Hoewel hij op een contract gerekend had. toonde hij geen rancune of zoiets. Ik zou hier liever niet meer over praten. De affai re is voorbij'. Kandidaten Terwijl echter de KNVB links en rechts kandidaten polste wist Fadr honc officieel van niets. Hij werd pas in de allerlaatste fase van de onder handelingen in de situatie gekend. Op een moment, dat de benoeming van Van der Hart al vrijwel vast stond. Van Zanten: 'Door de voortijdige pu blicaties ging het er inderdaad op lijken, dat er met de man gesold werd. Iedereen kreeg de indruk, dat Fadrhonc overal buiten gehouden werd. Dat is niet waar. Toen ik op een zondag begin maart terug kwam van vakantie heb ik de ochtend daar na onmiddellijk Fadrhonc en de spe- lersraad van het Nederlands elftal gebeld en gezegd, dat het niet uitge sloten was dat er verwarrende publi caties over de bemoeming van een vijfde bondscoach zouden volgen. Toen was het in feite te laat, ja. Maar het heeft toch geen zin de bondscoach in te lichten over zeer vrijblijvende onderhandelingen? Het was gewoon de bedoeling om de zaak beter te presenteren, dat wel. Onbewust is het allemaal anders gegaan. Als er dan geschreven wordt dat er een mens hel hele jaar de kolere loopt dart krijg ik er vreselijk de ziekte in dat we nu op de tweede plaats staan. Sommige jongens dachten zeker, toen we in het begin van de competitie overwinning op overwinning behaal den, we zijn er. Dat is een volstrekt verkeerde instelling. Toen wij in 1970 die prachtige successen boekten, ivas het elftal heus zoveel beter niet. Maar toen hadden we een Laseroms en een Piet Romeijn. Geen grote voetballers, maar ze hadden wel karakter, ze wis ten wat doorgaan en werken beteken den.' Voel je jezelf ook schuldig? 'Ik wil toegeven dat ik in de belang rijke wedstrijd tegen Ajax ronduit slecht heb gespeeld. Voor me zelf was dat een grote teleurstelling, omdat ik in dit soort wedstrijden veelal goed pleeg te draaien.' Wat zou er moeten veranderen wil Feyenoord weer terug aan de top komen? 'De spelers moeten met elkaar praten, 't Gekke is dat nooit iemand zijn mond opendoet, ledereen zwijgt meestal, be halve Rinus Israel en Theo van Dui- ve.nbode. Het moet altijd van dezelf den komen. Waarom zeggen die ande ren niets tegen Ilappel of Brox? Ik heb daarom zoveel respect voor de havenarbeiders. Die mogen niets zeg gen, maar staken. Bij ons mogen ze iets zeggen, maar dan doen ze het niet. Ik sla bekend als een kankeraar. Daar moet iedereen maar aan wen nen. Als ik voetbal dan wil ik win nen. Dat was bij Velox zo en bij Xerxes en nu ook bij Feyenoord.' Trainer Ernst Happel en jij hebben de afgelopen vier jaar nogal eens met elkaar in de clich gelegen. Hoe ervaar je zijn vetrek? 'Alle conflictjes met Ilappel zijn opge blazen. Als het goed gaat zijn de spelers de helden, gaat het slecht dan heeft de trainer het gedaan. Dat het dit seizoen niet naar wens loopt ligt niet aan Happel. Ik heb jaren met hem opgetrokken en hem leren ken nen als een groot vakman. Ik had grote waardering voor hem en hij naar ik aanneem voor mij. Daarom vond ik het zo verschrikkelijk voor hem dat ik tegen Ajax zo'n teleurstel lende partij speelde. Maar de competi tie is nog niet beslist. We staan maar twee puntjes achter en er zijn nog negen wedstrijden te spelen. Ik weet wel dat andere Feyenoorders er niet zo over denken., maar dat getuigt dan van een verkeerde instelling. Ze moes ten eigenlijk allemaal zo'n instelling hebben als Wimpie Jansen. Ik heb een ontstellend grote bewondering voor hem sinds ik door de komst van Theo de Jong een meer defensieve taak heb gekregen. Wim Jansen zegt nooit iets. hij zwoegt alleen. Nu besef ik pas hoeveel gaten hij stopt. Ik hoop voor hem niet dat hij, net zo als ik, zo gaat piekeren over zijn toe komst. Feyenoord zou het eigenlijk aan Wim Jansen verplichtzijn dat het zijn toekomst veilig stelt. Hij is die club zijn hele leven trouio ge weest.' Ja'CK van Aan ten (rechts) met naast hem KNVB-secretaris-pcnningmeester Henk Burgwal 'Mijn rela tie niet de leden van het bondsbestuur is goed'. kapot wordt gemaakt, dan vind ik dat sterk overdreven. Dat is speculeren op het sentiment van de man in de straat. Zoiets gaat zelfs buiten alle proporties'. 'Ook toen het sectie-bestuur eenmaal overeenstemming met Van der Hart had bereikt, hebben we de uiteindelijke beslissing van zijn benoeming af laten hangen van het gesprek tussen Fadr honc en Van der Hart. Ook de spelers hadden zich hierover uitgesproken. Via Cruijff en Keizer is gesteld, dat ze geen inspraak bij de keuze van de man wensten als hij voor Fadrhonc acceptabel was en de beide bondscoa- ches tot een juiste werkverdeling kon den komen. Dan was het hun allemaal best. Echt, Fadrhonc is Van der Hart niet opgedrongen. Het gesprek tussen die twee heeft de beslissing moeten brengen'. Jack van Zanten is blij met de nieu we situatie. 'Ik zie het wel zitten' zegt hij. 'Juist omdat Van der Hart en Fadrhonc eikaars tegenpolen zijn. Ik vind de situatie nu ideaal. Als de taken en bevoegdheden maar duide lijk komen te liggen. Fadrhonc blijft onbetwist de enige verantwoordelijke man". Naast Frantisek Fadrhonc lijkt ook Van Zanten als verliezer uit Van der Harts benoeming te voorschijn te ko men. Juist hij wordt verantwoordelijk gesteld voor het 'gesol met de bonds coach'. De vaak scherpe kritiek die recent op hem afgevuurd is, heeft de succesvolle zakenman niet onberoerd gelaten. Van Zanten: 'Het is eigenlijk voor het eerst, dat ik zo fel belaagd word. Ik had het al veel eerder verwacht. Maar ik wist, dat ik kritiek zou krijgen toen ik aan dit werk begon. Vergeet niet dat tientallen mensen stinkend jaloers op me zijn. Kritiek is inharent aan een functie als deze. Persoonlijke aanvallen vind ik wel wat vervelend maar ik lig er niet wakker van. Natuurlijk, er zijn in deze zaak vaak foutjes gemaakt. Maar dat is per sé niet te kwader trouw gebeurd. Het is altijd het stre ven geweest de mogelijkheden rond het Nederlands elftal zo optimaal mo gelijk te maken. Ik zie niet in waar om ik nu weg zou moeten. Stel je voor, als iedereen op zoiets reageert. Dan had de halve KNVB nu al z'n biezen gepakt. Ik vind zelf, dat ik me niet onmogelijk heb gemaakt' En nu voetballen Desondanks heeft Van Zanten op zijn post al menig bondscoach overleefd. 'Elek Schwartz ging een jaar eerder weg, waarna Denis Neville hem als part-time bondscoach opvolgde. Dat duurde maar een half jaar. Toen kwam Kessler. Met die man kon ik niet samenwerken. Daar heb ik ook mijn conclusies uit getrokken, ben toen twee jaar naar het UEFA-jeugd- elftal gegaan. Met Fadrhonc is de samenwerking voortreffelijk. Hij is de vakman. Ik houd me verre van speci fieke voetbalzaken. Ik waardeer al leen, dat Fadrhonc in mij een ge sprekspartner ziet. Door de zaak met Van der Hart is mijn persoonlijke relatie met Fadrhonc beslist niet be ter of slechter geworden dan voor heen. Maar laten we dit onderwerp alsjeblieft afsluiten. Ik wilde er eigen lijk helemaal niet meer over praten. We moeten niet meer achterom kij ken. Voor het Nederlands elftal moe ten we nu full speed geven. Nu gaan we voetballen, hè?' door Richard Matthijsse ROTTERDAM De komende dagen zijn beslissend voor de toekomst van Wim van Hanegem (28), Feyenoords gevoelige vedette, maar bovenal grootste zorgenkind. Zal hij tot het einde van zijn carrière aan de Rotterdamse club verbonden blijven of is een definitieve scheiding op komst? Vaststaand feit is dat sommige bestuursleden de 'buik meer dan vol hebben' van Van Hanegem, zoals een hunner het enkele weken geleden nog onomwonden stelde. Maar een vertrek van de meer bewonderde dan verguisde Wim van Hanegem zal zonder twijfel een revolutie veroorzaken bij Feyenoords nog altijd immense aanhang en na alle schokkende gebeurtenissen van de laatste weken zal men die niet willen riskeren. En nu Wiel Coerver, de nieuwe trainer en pleitbezorger voor karaktervoetballers, te kennen heeft gegeven dat hij een'vertrek van Van Hanegem ten diepste zou be treuren, lijkt een kentering in de oordeelsvorming van Van Hanegems opposanten op komst. Trouwens, Feyenoord kan het (nog) niet zonder zijn vorst van het mid denveld stellen, alle soms gerechtvaar digde kritiek op zijn speler ten spijt. Willem, de kankeraar, de wispelturi ge, de soms nukkige Feyenoordcr die in tal van Europese en vaderlandse confrontaties heeft geschitterd, dank zij een geslaagde combinatie van ka rakter, inzet, spelinzicht en techniek, kan bij de opbouw van een nieuw Feyenoord nog altijd een belangwek kende rol vervullen. Willem van Hanegem, alias de Krom me, is een uniek figuur in de voetbal wereld, zoals ook zijn humor uniek is. Toen na een Europa-cup-wedstrijd eens een journalist die nogal opval lend klein van gestalte is op Van Hanegem afstapte voor commentaar, kreeg deze te horen: 'U werkt zeker bij een kleine krant.' Zijn humor, zijn gedragspatroon dat hemelsbreed verschilt met dat van buiten of binnen de witte kalklijnen, hebben hem tot een begeerd object gemaakt voor journalisten van dag- en weekbladen. In al de verhalen die over hem zijn geschreven komt ook de naam van echtgenote Truus, even bekend als de Koningin, naar voren. De kleinste details van zijn gezinsle ven zijn uit de intimiteit gehaald. Nochtans gaat Willem er niet onder gebukt dat zijn privacy is aangetast. Hij blijft journalisten te woord -staan, maar schroomt niet hen midden in het gezicht striemend te veroordelen wanneer ze naar zijn opvatting on juist of te kritisch hebben geschre ven. Willem is en blijft echter een aardige doodeerlijke kerel. Donderdag na de ochtendtraining, rond het lunch- uur, heeft hij enkele minuutjes tijd' voor het beantwoorden van enke le actuele en wat minder actuele vragen. Feyenoord heeft je een voorstel ge daan voor een nieuw contract? 'Ja, ik wil echter eerst naar voren brengen dat ik heel graag bij Feyen oord wil blijven. Het contract dat het bestuur mij heeft gezonden laat de keuze tussen een eenjarige en een vierjarige verbintenis. Voor Feyen oord en voor mezelf gaal het er nu om het zo snel mogelijk eens te worden.' Je laat je adviseren door Cor Coster, de schoonvader van Johan Cruijff. Het is algemeen bekend dat Feyen oord niet met hem om de tafel wenst te zitten. Dat is niet bepaald bevor derlijk voor de sfeer van de onder handelingen. 'Ik dacht dat dat wel mee zal vallen. Ik zie het in elk geval allemaal wel gunstig in. De mensen hebben een heel verkeerde opvatting over Cor Coster. Ze zien hem als een boeman, een Feyenoord-hater. Maar heus hij heeft niets tegen de Rotterdammers. Israel, Keizer, Cruijff en ik hebben op een gegeven ogenblik met hem gesproken. Hij begrijpt onze proble men en biedt belangeloos aan om ons te helpen. Dat Johan Cruijff nu toe vallig bij Ajax speelt, doet niets ter zake. Ik mag Feyenoord nu een tegen voorstel doen. Daarin is natuurlijk het advies van Coster vervat, deson danks geloof ik dat we het eens zullen worden. Zo enorm groot is het verschil tussen het aanbod van Feyen oord en mij ook weer niet.' Je maakt je veel zorgen over je toekomst? 'Ja, vooral de laatste jaren. Als je 22 k 23 jaar bent, denk je nergens aan. Maar nu pieker ik steeds: hoe moet dat over vier jaar. Veel mensen den ken dat ik door het voetballen steen rijk ben geworden. Nu, als ik een kwart zou verdienen van wat Cruijff heeft, dan zou ik al dik tevreden-zijn. Niet dat ik onmiddellijk na mijn car rière met een zak stenen op mijn nek of bij de reinigingsdienst moet gaan werken, maar van een onbezorgde toe komst is geen sprake. Ik weet ook absoluut niet wat ik moet gaan doen. Voor het drijven van een zaak, zoals Coen Moulijn, ben ik volmaakt onge schikt. Als iemand een zielig gezicht trekt, zou ik alles weggeven. Het vak van trainer lijkt me ook niets. Je krijgt er alleen maar hartkwalen en maagzweren van. Daarom wil ik nu in de komende jaren zoveel mogelijk v erdienen.\ Vorig jaar kon je voor een astrono- Wiliem van Hanegem (op de foto in duel met Ruud Krol;: 'Bij ons mogen ze iets zeggen maar doen ze 't niet'. misch bedrag naar Marseille, maar je weigerde. 'Als ik nu zo'n aanbod zou krijgen, zou ik onmiddellijk gaan. Ik kon driemaal zoveel verdienen als nu en dan schoon. Elke keer als die lui van de belasting voor de deur staan, om dat ik vergeten ben iets op te geven, moet ik aan Marseille denken. liet uit Nederland vertrekken was het door slaggevende argument om het niet te doen, maar n i zou ik geen minuut behoeven na te denken, ook Truus niet. Ik wou overigens maar dat die hete ellende met dat nieuwe contract achter de rug was. Tal van mensen brengen de laatste drie nederlagen van Feyenoord in verband met mijn nieuwe contract en de besprekingen met Coster. Ze trekken je zo maar op straat aan je arm, ze schelden je uit voor saboteur. Ik krijg anonieme brie ven, gelukkig niet zo gek veel, waarin wordt gedreigd dat mijn kinderen zullen worden ontvoerd. Ik geef mijn vrouw niet de kans om in de post te neuzen, maar ze zou zich al die drei gementen verschrikkelijk aantrekken, mij doen ze niets. Sommige mensen verkeren ook in de mening, dat ik gek van Ajax ben. Nu, dan zijn ze verkeerd ingelicht.' Wat schort er aan bij Feyenoord. dat het zich op eigen veld door FC Twen te (1-3) in de boot laat nemen en zich door NEC (1-0) uit de bekerstrijd laat gooien? 'Ik dacht dat Feyenoord te weinig spelers van karakter had. Spelers, die er niet van doordrongen zijn dat voetballen hun beroep is. Als je je

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 21