Uitweg uit impasse van formatie blijft mogelijk hiswa UW ic. Hermans heeft i teresse voor \0-OP Nederland Partijspion verbreekt zwijgen in Amerikaans verkiezingsschandaal LICHTRECLAME GEVELRECLAME GEVELLETTERS SHV heeft belangstelling eenkomst in ikistan werd ledige rel m cartoon KVP en CHL bepalen nog geen standpunt Dolfirodam weg uit Rotterdam Britse vakbonden gaan op 1 mei actie voeren Kikvorsman redt Oeganda naast Bata-bedrijven automobilist VADÉMO krant bon op de bres voor een sterke christelijke pers Leidse Cowant itelijk dagblad voor leioen en omgeving „Stantvaatich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" ZATERDAG 24 MAART 1973 53ste jaargang no. 47 Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG -passende omgeving straat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur i onzer verslaggevers iTERDAM Jac. Hermans levensmiddelenbedrijven heeft ebelangstelling voor een belangrijk deel van CO-OP. 'Wij wil- liet centraal magazijn, het wagenpark, het produktiebedrijf mi- de bakkerij en 140 a 150 van de 300 winkels overnemen, al- de heer Jac. Hennans, president van de raad van bestuur. 10 winkels, waarop de heer Her- doelt ressorteren onder de cen- organisatie Co-Op Nederland en aanzienlijk slechter dan de regi- coöperatieve organisaties, zoals en Co-Op Gelderland, die i de plannen van Hermans 'Alles bijeen is het zeker d, dal wij alleen de kluitjes uit p willen hebben', zegt hij. eet contact tussen Hermans en i was er gisteren nog niet. Wel de vakbonden van zijn plannen hoogte, maar de heer Hermans edelegeerd commissaris mr. Maz- van Co-Op Nederland ondanks logingen gisteren nog niet kun- lereiken. maal zo groot lermans heeft momenteel 44 za- ivaar men dit jaar een omzet te bereiken van 180 miljoen n. Dat is meer dan in die 150 zaken, zegt Hermans, het komt neer, dat onze omzet per vesti- Iriemaal zo groot is als bij de Ook in de Co-Op zaken zou ans de omzet sterk kunnen ver- s—fc—a— n, maar dan zou de opzet van de Is wel aangepast worden aan het Tm «1 ata ïrV*£BH^' ans-concept. Dat behelst een 1U 141 €*111/ chtig en klein assortiment, loor men voordelig kan werken. ans zou ook verschillende Co-Op- ingen willen omzetten in 'dran- pers' (slijterijen), waarvoor het neel zou moeten worden omge- ld. Het huidige personeel van zou werkzaam kunnen blijven ALPINDI (AP, Reuter) Pakistaanse hoofdstad Ra- mdi zijn gisteren zeven per- gedood en 75 gewond bij tpartijen die losbarstten tij een grote bijeenkomst van istanders van president Zoel- Ali Bhoetto. irgadering werd gehouden in één le dichtstbevolkte delen van Ra- ndi. Het schieten begon nog de bijeenkomst was begonnen, ns ooggetuigen kwamen de scho- anuit de menigte. In de volgende uren werden af en toe geweer- n gehoord. De politie verspreid- menigte en maakte gebruik van gasgranaten. Ook de pas gevorm- ira-militaire federale veiligheids ten werden ingezet. Daarna trok- Toepen mensen het stadscentrum raar een tiental autobussen in werd gestoken. Op de bijeen- zouden acht leiders van het cratisch Front het woord voe- onder wie Khan Abdoel Wali 1, de leider van de nationale In december werd op plek, waar gisteren de doden de Pakistaanse premier Lia- iAli Khan vermoord tijdens een waar Bhoetto het woord gezegd erland is voor ons de poort Europa en de Rotterdamse m de toegangsdeur voor de Economie r. De deur is thans open, ik dat hij nimmer wordt ge De Britse ambassadeur in Nederland, E. J. W. Barnes Haarlem herdenkt' Kenau en Alkmaar de victorie 17 Leraar ook begeleider19 Buitenland Paradijs voor blanken 11 Brandts partij bedreigd 11 Kerk Vertellen van het leven 2 Sport Jack van Zanten en de man naast de bondscoach21 Coöperatie ter ziele 27 fleer bewolking tot vanavond: roog weer-met geleidelijk meer ewolking, tot matig toenemen- e wind uit zuidelijke richtin- en. Maxima tussen 16 en 20 raden, maar aan zee enkele raden lager. De vooruitzichten oor morgen en overmorgen: laatselijk regen, later zonnige erioden en overdag lagere tem- eraturen. lorgen zon op: 06.32 onder: 19.01 maan op: 01.43 onder: 09.04 hermorgen zon op: 06.29 onder: 19.03 maan op: 02.33 onder: 09.56 Radio en tv Strips, feuilleton Recepten Commentaar Dichtbij en verder Puzzel Men schrijft ons Problemen Postzegels e tekenaar is ziek. Zijn hij sen zullen de komende dagen deze plaats niet verschijnen. RITA 'Moet ik hiervoor per se naar bed? Kan het niet met een boe te worden afgedaan?' in de over te nemen concern-onderde len. De groep Grootwinkelbedrijf van de Steenkolen Handelsvereniging - waar van de Gruyter deel uitmaakt - is sinds veertien dagen in gesprek met Co-Op Nederland. De groep heeft be langstelling voor delen van het Co-Op concern, maar kan niet zeggen welke delen dat zijn. 'De SHV is in de groei en heeft belangstelling voor alle sa- menwerkingspatronen die passen in haar beleid', aldus woordvoerder drs. J. Habbema. Wat de overige mogelijke kandidaten voor overname van (delen van) het Co-Op concern betreft zegt Albert Heijn 'van niets te weten'. Het snel groeiende Edah-concern in Helmond heeft 'geen plannen betreffende Co- Op' en de Duitse grootgrutter Theo Albrecht laat via zijn Nederlandse dochter Combi weten dat 'Co-Op ons niet heeft benaderd en wij zelf zullen geen initiatief nemen'. Zie ook de financiële pagina) Binnenland Den Haag is boos5 Wijsbegeerte der wetsidee 13 Partijvoorzitter De Zeeuw van de KVP klopt fractieleider Andriessen op de schouder tijdens de vergade ring die de Kanterfractie gisteren hield. WASHINGTON (Reuter) Eén van de Republikeinen, die het hooldkwartier van de Amerikaanse Democratische partij'heeft af geluisterd. heeft gisteren verklaard dat er andere personen bij het schandaal betrokken zijn en dat politieke druk is uitgeoefend op de verdachten'om niet alles te vertellen tijdens hun proces. James McCord, oud-spion en veilig heidscommissaris van Nixons herver kiezingscomité, verklaarde dat hij be reid was onder vier ogen met de rechter te praten ondanks de vrees van familieleden, dat dit wel eens zijn leven zou kunnen kosten. McCord zelf gelooft niet dat dat zo'n vaart zal lopen, hoewel hij er wel van over tuigd is dat er represailles tegen hem zullen worden genomen. De brief van McCord was een drama tische ontwikkeling in het zogenaam de 'Watergate-schandaal'. dat zijn naam ontleent aan het gebouw, waar in het Democratische hoofdkwartier was gevestigd. Verleden jaar werden zeven mannen op heterdaad betrapt bij politieke spionage in het gebouw. Zij opereerden op kosten van Nixons herverkiezingscomité, maar tijdens het proces tegen hen wilde ze niets onthullen over wie hun ware op drachtgevers waren. Om kruisverhoor te voorkomen, verklaarden vijf van hen zich bij voorbaat schuldig. Alleen de leider van het zevental, Gordon Liddy, en diens assistent, Ja mes McCord. hielden vol dat zij on schuldig waren, maar een jury ver klaarde hen wel schuldig. Ook zij hadden niet veel te onthullen over het politieke schandaal. 'Er is politie ke pressie op de verdachten uitgeoe fend om schuld te bekennen en verder te zwijgen', schreef McCord echter tenslotte in zijn brief aan de rechter. 'Tijdens het proces is-, meineed ge pleegd in zaken die van het grootste belang zijn voor de opbouw, de oriën- ROTTERDAM Vrijdag is de beslis sing gevallen over Dolfirodam aan de Leuvenhaven: door velen een ontsie rende puist genoemd in het stads beeld. Na 7 mei worden het hele bassin, de tribune-schepen en het 'buitengebeuren' overgebracht naar het plaatsje Scharendijke op Schou- wen-Duiveland (Zeeland). tatie en het gewicht van de zaak en voor de motivering en de bedoelingen van de verdachten'. Na het voorlezen van de brief, liet de rechter zijn vonnissen horen. Gordon Liddy werd veroordeeld tot een straf van minimaal zes jaar en acht maan den en een boete van 40.000 dollar. Dc vijf verdachten, die zelf schuld hadden bekend, kregen 'tijdelijke' maximumstraffen, eenmaal 35 jaar en vier maal 55 jaar. Binnen een paar maanden zal de rechter de definitieve vonnissen vellen en hij raadde de verdachten aan in de tussentijd alles te vertellen wat zij wisten. Het vonnis tegen McCord werd uitgesteld. LONDEN (AFP, UPI, AP). De Britse vakcentrale TUC heeft zij le den opgeroepen op 1 mei, de dag van de arbeid, te protesteren tegen het bevriezen van dc lonen door de rege ring en het falen de voedselprijzen in toom te houden. De bonden kunnen zelf beslissen welke acties zij zullen voeren: korte werkonderbrekingen of een 24-uursstaking Eerder was aange kondigd dat te zijner tijd een algeme ne staking van 24 uur in Engeland zou worden georganiseerd om tegen het regeringsbeleid te protesteren. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De formatie Burger is nog steeds niet kansloos on danks liet feit dat de CHL-Tweede Kamerfractie er niet aan wil meewerken. Na urenlang vergaderen hebben de fracties van KVP en ARP gisteravond laat nog geen standpunt ingenomen. Vel werd in de loop van dc dag duidelijk, dat in beide fracties wordt ge zocht naar de mogelijkheid, de formateur zijn werk te lalen vol tooien zonder verder overleg met mr. Andriessen en mr. Aantjes. formatie voort te zetten. Zij betreu ren het besluit van de CH-fractie en achten haar verantwoordelijk voor de eventuele negatieve gevolgen voor de christen-democratische samenwerking. De zes leden zijn: unieraadslid J. Baarda, het voormalige uniebestuurs lid dr. E. Bleumink, C. H. J. O. voorzitter Chr. van Gulik, oud-kamer lid (en eerste opvolger op de kandida tenlijst), J. Juijsen, oud-Kamerlid me vrouw ing N. C. de Ruiter en de Rotterdamse wethouder drs. H. J. van Viersen. Drs. van Viersen is de afge lopen weken genoemd als mogelijke CH-kandidaat voor een ministerspost in het kabinet Den Uyl. Uit het oosten van het land hebben enkele CH-statenkringen en - kierverenigin gen zich in een telegrafische verkla ring achter het beleid van de CH- fractie gesteld. NAIROBI (Reuter) Oeganda heeft de dochterondernemingen genaast van het internationale schoenenconcern Bata en ook drie Keniaanse bedrijven overgenomen. Dit heeft radio Oeganda gisteren gemeld. Dc Oegandese Bata- schoenenindustrie maakt deel uit van onderneming van Thomas Bata, die in Tsjechoslowakije werd geboren en die nu in het Canadese Toronto woont. Vorig jaar heeft Oeganda reeds meer dan 30 Britse bedrijven genationali seerd, een Amerikaanse firma overge nomen en tevens 40.000 Aziaten het land uitgezet. Animator van dit be leid, dat zwarte Oegandezen zeggen schap over de economie van het land moet geven, is president Idi Amin. f ADVERTENTIE) Naar verluidt zien grote groepen in nen de fractie hierin een kans na het afhaken van de CH-fractie zowel de formatie -ils de christen-democratische samenwerking te redden. Er wordt gedacht in twee varianten: mr. Burger zou een kabinet kunnen samenstellen met ministers die uitsluitend uit PvdA, D'66 en PPR worden betrok ken. Zo'n uitsluitend links kabinet zou moeten worden gedoogd door KVP en ARP, althans delen daarvan. Het kabi net zou dan, ook in de ogen van de progressieven, moeten functioneren als overgangskabinet dat maximaal twee jaar zit. De andere variant is: een kabinet dat, volgens de oorspronkelijke bedoeling van de formateur, wordt aangevuld met confessionelen, maar die zouden dan zonder verder overleg met de twee fractieleiders moeten worden aangezocht. Overigens is de verdeeldheid zowel bij KVP als ARP nog groot. Een minderheid van de confessionele Ka merleden ziet in de opstelling van de CH-fractie reden om de heer Burger alsnog te laten ophouden met zijn werk en te proberen met de VVD en eventueel DS'70 tot een vergelijk te komen. De KVP-fractie vergadert zelfs vanmorgen nog door, nadat gister avond het dagelijks bestuur van de partij met het fractiebestuur heeft overlegd. De fractie vannde ARP was gisteravond laat. bij het ter perse gaan van deze editie, nog niet tot een standpunt gekomen. Ook het bestuur van de CHU vergader de gisteren tot laat in de avond. Dc voorzitter mr. O.W.A. van Verschuer verklaarde ons nog tijdens de bijeen komst dat de christen-democratische samenwerking ook van de zijd? van de unie met kracht moet worden voortgezet ondanks 'de kreukels die er door deze formatie zijn verooizaakt'. Het bestuur had al besloten woensdag een bijzondere vergadering wn de unieraad te beleggen. Het ber.tadde zich nog over een uitspraak ter beoor deling van de gebeurtenissen van don derdagavond. Zachtzinnig ALMELO De 52-jarige Almeloër L. Bloemink is gistermorgen door een kikvorsman van de Almelose brand weer uit het kanaal Almelo-Nordhorn gered. Hij was met zijn auto te water geraakt na een botsing. Vier voorbij gangers en een politieman probeerden eerst tevergeefs om de man uit de onder het water verdwenen auto te halen. Toen de beroepsbrandweerman D. R. van de Boon in kikvorspak te water ging, had hij de automobilist binnen twee minuten aan de opper vlakte. De formateur zelf heeft gisterochtend in aller vroegte met een brief aan drs. Tilanus gereageerd op de stap van de CHU-fractie. In dit - algemeen als ongekend zachtzinnig ervaren - schrijven, zegt Burger het te betreu ren, dat de CH-fractie het kabinet den Uyl niet wil gedogen. Zijn brief lijkt nog een laatste mogelijkheid voor een andere oplossing te willen openlaten. 'Mondeling overleg door middel van de door mij geplande bijeenkomst ware al met al, wellicht nog de beste mogelijkheid om af te tasten of er nog perspectief zou zijn. Mochten de KVP en/of ARP-fracties, die zich zo zeer hebben beijverd u bij de formatie betrokken te houden, nog hanteerbare ideeën hebben, dan zal ik daar stellig voor open staan', aldus Burger. Intussen hebben zes bekende CHU- leden KVP en ARP gisteren telegra fisch opgeroepen hun steun aan de Morgen laatste dag RAI Amsterdam Geopend: Kinderen 10-17en19-22uur; tot 14 jaar f 2.- zondags10-17uur. TT biljetten Toegang (4.- aan NS stations ADVERTENTIE Makelaardij HOOGEVEEN. Tel. 05280 - 64250 ADVERTENTIE noteer ols nieuwe abonnee maarten groenendijk reclame bedrijven* van speykstraat 22 utrecht tel. 711968 vraag vrijblijvend w adviseursbezoek Naam.- Adres: Plaats: Betaalt per: maand; kwartaal. De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. naar inhoud en overtuiging een krant die gezien is en gezien mag worden! Door de benadering van het plaatselijk, landelijk en wereldgebeuren. In kerk en maatschappij, in politiek, kunst en sport. Kritisch, kort en bondig! Een krant ook voor uw buurman. Zet hem vandaag nog op de bon. Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapjes postpapier met enveloppen 1 pletine schaaltje (flessen onderzetter] handige paraatmap met briefpapier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnr. 267 Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 1