erkeerde organisatie It veel leraren dwars fff l \WWMJ£MWM\ P u 11 E] Ml cu ,abc voor caravan-kopers' JuanPeroa heeft nooit bestaan Matthijssen: leraar moet zich specialiseren lekenetalage uw probleem ook het: onze ff/KWARTET ZATERDAG 24 MAART 1973 BINNENLAND T19/K19 i onderwij sredactie JELVEEN 'De overheid [de vernieuwing van het on- |s niet via wetten verplicht l Maar zij moet wel zoveel en mogelijkheden schep- ht scholen die willen ver- jen daartoe in staat zijn. In van de vernieuwing te dic- zou de overheid veel meer i stimuleren'. oekomst moet iteeds meer lisseling zijn be uitspraak kiest dr. M. A. J. fehijssen, auteur van het sup jt bij het deze,.week verschenen (•rapport, voor een 'totale om- bg' in het beleid van de over- |r Matthijssen is tot zijn aanbe- ta gekomen op grond van het j>ek naar de taak van de leraar [voortgezet onderwijs. Een van dusies uit dat onderzoek is dat art van de leraren onder grote ig leeft. Matthijssen: 'Sommige zijn gefrustreerd omdat ze rk niet kunnen of mogen doen het zelf zouden willen. Ande- i ontevreden omdat ze ver worden tot vernieuwingen die niet willen of niet aankunnen die hun werk als moeilijk wijten dat aan verschillende het rooster, de eigen per- e organisatie en samenwerking deren, de belasting van het en de onderwijsvernieuwing, tthijssen zoekt de oorzaak van rt moeilijkheden vooral in de itie van het onderwijs. 'Je ituurlijk zeggen dat de menta- an leraren verkeerd is of dat sen niet deugen. Maar ik ge it het meer een gevoel van t is. En dat komt door een de organisatie. De leraren kun- ar niets aan doen. jt dan de fout? Matthijssen: derwijs wordt steeds meer ge- 3 de individuele leerling. Dat t dat het systeem van jaarklas- liaten moet worden. In de toe- ~~*zal er steeds meer afwisseling soms werken in grote groepen structie, soms in kleine groep- een project, soms zelfstandig Van de leraar wordt behalve ie vooral ook begeleiding ge- Matthijssen zoekt de oplos specialisatie van de taak van iar. De ene leraar zal goed zijn ructie, de ander in begeleiding. leraren kunnen goed een egroep leiden, anderen kunnen it beste met de organisatie of onderwijstechnologie bezig nieuwe lerarenopleiding schiet punt te kort, vindt Matthijssen. denten krijgen wel meer peda- didactiek en onderwijskunde, lalen een bevoegdheid in twee Maar toch wordt uitgegaan n leraar die alles kan. Met de ik van specialisatie wordt geen gehouden. Het zou al een rbetering zijn als er een moge- kwam om naast de onderwijs- dheid voor één vak een andere isatie te kiezen op een ander organisatie, leerplan-ontwik groepswerk, enz. me weektaak niet moeilijk voor te stellen ministerie van onderwijs nog- £ite heeft gehad met deze ideeën, üidige organisatie is helemaal nd op de leraar die aan zoveel Een belangrijk punt in het verhaal van Matthijssen is de radicale koerswijzi ging van de onderwijspolitiek van de overheid. Het ministerie heeft tot nu toe vooral administratief gereglemen teerd. Maar dat beleid loopt stuk als de mensen om vernieuwingen vragen. Als je het onderwijs wilt afstemmen op de behoefte van de individuele leerling kom je niet meer uit met een stel wettelijke regelingen vanuit Den Haag. Over de onderwijspolitiek zegt Mat thijssen: 'Wij willen dat de overheid een beleid gaat voeren. Maar dan niet zoals bij de mammoetwet. Een dergelij ke wet komt tot stand doordat de regering eindeloos overlegt met on derwijsorganisaties, leraren en parle ment. Tenslotte komt er dan een compromis uit de bus dat de een te ver gaat en de ander juist niet ver genoeg. En na zo'n ingreep moet het dan weer tien jaar stil zijn. Dat kan niet meer, want vernieuwing van het onderwijs krijgt steeds meer het ka rakter van een voortdurende ontwik keling. Daarbij zal de ene school har der vooruit willen dan een ander. Dat is niet erg, want uiteindelijk kun je het onderwijs toch niet veranderen als de mensen die het moeten maken niet willen.' H H Brieven die niet zijn voorxlen van naam en adrca kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verxekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te woeden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 94t, Rotterdam. 4 3 maal 10 gulden aan prijzen Engelse beleid Dr. M. A. J. M. Matthijssen is medewerker van stichting interuniversitair instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek. Hij heeft de eerste versie geschreven van het supplement bij het deze week verschenen leraren-rapport. De adviezen uit dat rapport stuitten bij het ministerie op veel bezwaren. Toch is uiteindelijk niets wezenlijks weggelaten, zegt dr. Matthijssen. Dat wil niet zeggen dat alle moeilijkheden zijn opgelost. Dat bleek op de persconferentie waar het rapport werd toegelicht: dr. Matthijssen zat niet achter de tafel om vragen te beantwoorden. Er waren meer afwezigen achter de tafel. Minister Van Veen was niet gekomen om zijn opvolger in moeilijkheden te brengen. En daarom was ook prof. dr. J. A. van Kemenade, een van de vier auteurs vjan het rapport en kandidaat minister van onderwijs in een kabinet-Den Uyl, maar weggebleven. Het supplement ls in zijn uiteindelijke versie verschenen onder verantwoorde lijkheid van de vier onderzoekers (onder wie prof. Van Kemenade) en dr. Matthijssen. Wie het interview hiernaast leest krijgt alvast een indruk van de ideeën die de eventuele opvolger van minister Van Veen over het onderwijs heeft. kinderen in een klas les geeft Ga je dat veranderen dan moet alles op z'n kop. De leraarstaak verandert van een 'volledige betrekking' van 29 lesuren in een gewone weektaak die voor een deel uit instructie kan bestaan, maar even goed een ander specialisme kan omvatten. Ook de schoolgebouwen moeten anders worden ingericht. In plaats van een aantal gelijkvormige lokalen moet er nu een indeling ko men waarin ruimte is voor grote en kleine groepen en ook voor individu eel werken. Dr. Matthijssen stelt hier het Engelse onderwijsbeleid ten voorbeeld. Daar laat de overheid de scholen vrij om het onderwijs in te richten zoals ze zelf willen. Er verschijnen witboeken en rapporten met suggesties en ideeën. De ontwikkeling in de richting van wat wij een middenschool noemen wordt gestimuleerd, maar niet gedic teerd. En op een gegeven moment kan dan een rapport verschijnen on der de titel: 'Half way there": halver wege. Zal het resultaat van grotere vrijheid voor de scholen niet zijn dat er weinig meer gebeurt? Matthijssen is daar niet bang voor. Maar dan moet de overheid wel ruimte scheppen voor vernieuwing. De school moet binnen bepaalde grensen vrij zijn het geld en de mankracht naar eigen goeddunken te besteden. Daarbij moet de school (in de huidige situatie) wel voldoen aan de minimum-eisen die bijvoor beeld de eindexamens stellen. En er moet ook een verantwoordingsplicht achteraf zijn. Maar verder moet de overheid veel aan de school zelf overlaten. Behalve 'ruimte' moet de overheid ook wat Matthijssen noemt 'kaders' schep pen. Dat zijn de instrumenten om het te doen op je eigen manier. Er moe ten leerplaninstituten zijn, toetsinsti- tuten, schooladviesdiensten, enz. die het onderwijs van dienst zijn bij het maken van hun eigen plannen. Als ze dan willen vernieuwen moet de over heid alternatieven aanbieden: je kunt het zus doen, maar ook zo of zo. En als een school dan voor een van die alternatieven gekozen heeft moet zij ook deskundige hulp krijgen bij het uitwerken van die ideeën in een bruik baar onderwijsplan. Vraag: Ondanks wassen en stomen blijft een hardnekkige transpiratie- lucht aan bepaalde kledingstukken verbonden, een gewone deodorant helpt niet Antwoord: Bij een zeer sterke transpi ratie moet u toch maar eens naar de dokter. Misschien zal hij u aanraden uw dieet te wijzigen. Een poosje allerlei sterk doorgeu rende zaken als knoflook, uien en ramenas te vermijden. Voorts: dage lijks één k twee keer wassen en de oksels naspoelen met azijn of wat aluin in het naspoelwater. De nog steeds niet frisse kledingsstukken 's nachts regenvrij (en ongrijpbaar voor langvingerige belangstellenden) bui ten hangen. Als uw dokter u niét een bepaalde deodorant voorschrijft imoet u met behulp van een drogist zelf uitzoeken, wat u het beste voorkomt. De poriën mogen niet verstopt raken. Aanvulling: In onze rubriek op 27 februari noemden we twee vertaalde boekjes over zwangerschap en geboor te. Graag willen we hier nog bijvoe gen het boekje van een Nederlands arts, dat in dit rijtje niet mag ontbre ken: 'Waarom angst moeder te wor den?' door dr. J. G. Menken, arts te Amsterdam, uitgave la Rivière en Voorhoeve, Zwolle. Reactie van lezers: Het woord Koef noen heeft heel wat woordenboeken uit de kast laten komen en veel pennen in beweging gebracht. De let ter Kof en Koef heeft de getalwaarde van 100 en Noen die van 50 in het Hebreeuws. Het getal 150 kan veel betekenissen hebben. Men kan 150 psalmen lezen voor een in financiële nood verkerende vriend om hem te bemoedigen, maar niet in zijn zak tasten: ironisch zegt men dan KN: dat Kost dus Niets. Verder zou men 150 redenen kunnen aanvoeren om een onrein dier (cq een worm) rein te verklaren: het goed praten van een slechte zaak. In het Bargoens woordenboek wordt het woord Koefnoen vertaald door Gratis. Vraag: Twee Duitse jongens waren in een rubberbootje afgedreven in volle zee en werden in een geslaagde po ging gered door een 20 meter lange reddingboot van de KNZHRM. Wan neer gebeurde dit, waar was het en hoe heet de reddingboot? Antwoord: We vinden het niet zo sportief deelnemers aan een quiz in lichtingen te geven. In dit geval maakten wij een uitzondering, omdat velen reeds de KNZHRM hebben op gebeld en daar het juiste antwoord kregen. Daarom heeft het geen zin u teleur te stellen. De datum was 6 juli 1971, de boot de Prinses Marijke, een motorreddingboot van slechts 9 m lengte, die normaliter niet te Bres- kens (waar de gebeurtenis plaats-' vond) dienst doet. De Javazee, die' Breskens als thuis- en uitvaarthaven heeft is 20 m lang. Succes met de prijsvraag, maar velen waren u ook bij ons. voor. ADVERTENTIE froüw - onze voorvader' door Morgan. Uitg. Elsevier te Am- m. 256 blz. Prijs ƒ9,90. er mensen zijn die een drome- als een mislukte kameel be ren zijn er volgens Elainse Mor- lok antropologen, die in hun ijvingen over de verschillen - de seksen subtiel laten door eren dat de vrouw eigenlijk een rte man is. Ze is een vertekende van de oorspronkelijke blauw- Wanneer er in evolutie-theorie- rdt gesproken over het ontstaan e mens wordt gemakshalve aan- len dat dat een man was. Uit de an het boek 'de vrouw onze ider* blijkt al hoe Elaine Mor- lierover denkt. In de evolutie- e die zij ontwikkelt staat niet maar de vrouw centraal. Pologen dio daar anders over n, zoals Desmond Morris, Robert y eet. krijgen er van miss Mor- link van langs. Nu is de theorie e oorspronkelijk afstammen van oort strandaap, die in het geval waar het water in vluchtte en die oor in de loop der eeuwen zijn verloor, al enkele jaren oud. Zo- laarvoor als naarna is er geducht culeerd over de vraag waarom igenoeg naakt zijn, rechtlopen, uigen gebruiken etc. Elaine in voegt een nieuw aspect toe eze theorie. Niet de mannelijke maar het vrouwtje rende het de zee in. Dat is op zichzelf J opzienbarend, maar de schrijf- knoopt er een complete theorie de vrouwenemancipatie aanvast. 'el aanvechtbaar vrouwen zou- iet moederschap weigeren omdat beroep huisvrouw economisch ^ordt gewaardeerd is deze ie interessanter dan de vraag: fas er het eerst de kip of het ei'? E. Peron (rijk geworden door de verkoop van paspoorten aan ex-nazi's) zal iedereen Wélvaart brengen. Peron (bouwer van speeltuinen voor de kinderen der élite) zal de arme Argentijnse jeugd een Toekomst geven. Peron (konkelaar met het Amerikaanse groot-kapitaal) zal de Amerikanen verdrijven. Peron (fascist, genadeloze dictator) zal Democratie brengen. Peron (zéér koelbloedig machthebber) zal Vrijheid brengen. Juan Peron, de onbarmhartige heerser, groeide sinds zijn ballingschap uit tot een verlosser en werd het slachtoffer van een waanzinnig politiek spel. Een spel, dat hij ontwierp... Konrad Boehmer rapporteert over de tragi-komische Peron-verering. Een adembenemend verhaal over politiek en bijna religieuze verheerlijking. Lezen I In de nieuwe Avenue. De redactie behoudt zlcb het recht voor ons ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzen der ondertekend. Brieven kunnen worden gestuurd aan het secretariaat hoofdredactie Trouw/Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Groten en kleinen Een advertentie over twee pagina's vol voordelen dezer dagen in de grote kranten kan aan onze aandacht niet zijn ontgaan. Een groot bedrijf biedt voordelen niet van enkele artikelen maar van liefst meer dan vijftig, met de belofte dat er nog honderden zul len volgen. Ik behoef niet te bewijzen dat deze voordelen ten koste gaan, zoniet de ondergang betekenen van kleine zelfstandigen, die nu al met de grootste moeite het hoofd boven wa ter kunnen houden. Een ander groot bedrijf dat met een eigen krant uitkomt en gratis huis aan huis in de bus komt publiceerde vorige week het grote nieuws, dat de weekomzet van de melk met 60 pro cent was gestegen. De melkslijters die ons de melk iedere dag aan huis bezorgen zullen daarvan het slachtof fer worden. Haarlem L. J. H. Douwes-Koppers Gezond verstand Ik heb me in het buitenland nooit geschaamd Nederlander te wezen. Was er misschien zelfs een beetje trots op, gezien de historie. Maar de kritische houding van vele Nederlanders tegen over president Nixons Vietnampoli- tiek heeft me diep teleurgesteld. De meerderheid van het Amerikaanse volk het volk dat bij de verkiezin gen 49 staten aan Nixon gaf en 1 aan McGovern denkt daar heel anders over. Wij geloven niet, wat de profes soren van de Harvard-universiteit ons proberen te leren, en ook niet wat de Washington Post, de New York Times en de Wereldraad van Kerken vertel len. Het volk heeft teveel gezond verstand om daarin mee te gaan. Ik had altijd gedacht, dat Nederland zich een eigen oordeel kon vormen. Maar, oh boy, hebben de Nederlan ders zich laten hersenspoelen? Zolang Amerika ervoor zorgde, dat Nederland niet onder het totalitaire nazisme bleef, waren al die dode Amerikanen hun prijs waard. Het was voor Neder land. Maar het is goddeloos van Ame rika als het hetzelfde doet aan de an dere kant van de Pacific. Los Angeles, California A. O. Smith Lieve jongens Opnieuw besprak uw literaire com mentator, J. van Doorne, een boek van G. K. van het Reve nl.- 'Lieve jongens.' Van Doorne argumenteert helemaal niet; hij gaat zich te buiten aan pseudo-psychologische interpreta ties die uitmonden in regelrechte ha telijkheden jegens homoseksuelen, al doet hij moeite om dat te verbloe men: Zij zullen bemerken, dat ik het oordelen over homofilie heb nage laten. Ik betreur het bestaan van homofilie, maar niet op morele, laat staan op ethische gronden. Ja, toch wel ook op ethische gronden: ik wens mijn naasten alle goeds, en zeker de verrukkingen van de heteroseksuele liefde. Je hoeft het met de inhoud van een boek niet eens te zijn om die toch enigszins rationeel te analyseren. Van Doorne kan dat niet. Daarom ga ik niet verder op de inhoud van zijn artikel in. Amsterdam Minder Eiting. Horizontaal: 1. markt (Mal.), 6. tas, 12. vreemde imunt, 14. bijbels figuur, 16 rund, 18. laatstleden (afk.), 19. meisjesnaam, 21. voorvoegsel, 22. afk. van pint, 23. uitstalkast, 26. ooievaar met prachtige staartveren, 29. meisjes naam, 30. plaats in N. Br. 32. vaar tuig, 33. en personne (afk.), 34. maan stand, 36. arrondissement (afl.), 37. muzieknoot, 38. voorzetsel, 39. levens lucht, 41. sappig, 43. landbouwwerk tuig, 44. vogellijm, 45. spil van een wiel, 47. plaats in Duitsland, 49. slim, 52. Algemeen Kiesrecht (afk.), 54. reeds, 55. schrijfgerei, 57. scheik. ele ment, 58. voorzetsel, 59. bun, 61. witte suiker, 63. lusthof, 65. gehalte, 67. zelfbewust, 69. oude lengtemaat, 70. scheik. element, 71. een der Cycladen, 73. Oriënt Express (afk.), 74. meisjes naam, 75. model, 77. eenmaal, 79 in- sekt, 80. soort hond. Verticaal: 2. Administratie Troepen (afk.), 3. streek in Overijssel, 4. teken dat in de psalmen voorkomt, 5. tel woord, 7. scheik. element, 8. bloed huis, 9. gelijkenis, 10. Emeritus (afk.)', 11. familielid 13. voedsel, 15. doren, 17. kurk, 19. vaste brandstof, 20. water in N.Br. 22. wijnsoort, 24. voertuig, 25. pers.- voornaamw. 27. meisjesnaam, 28. foed, 31. kwast als versiering, 35. houtworm, 37. vuurpijl, 39. turks bevelhebber, 40. kerel, 41. dwaas, 42. vruchtenat, 46. maat, 48 soort rendier, 50. werkkring, 51. lei der, 53.. niet begroeid, 55. bloembed, 56. moeraspalm, 58. kraam, 60. reeds, 61. pers. voornaamw. 62. welaan, 64. kindergroet, 66. boom, 68. schoor- steenzwart, 72. afnemend getij, 75. afk. van Vrijdag, 76. pers. voornaamw. 77. water in Friesland, 78. scheik. element. Oplossingen per briefkaart tot en met woensdag a.s. sturen naar: Trouw/Kwartet, postbus 859, Amster dam, Linksboven vermelden: Week endpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK: Hor.: 1. rente, 5. aar, 7. Artis, 11. Lena, 12. lam, 14 Ier, 16. ante, 18. aet, 20. leder, 23. kas. 24. Tp, 25. mal, 27. ram, 28. keg, 30. pt, 31. polis, 33. patat, 34. ia. 36. meter, 38. betel, 39. o.r. 40. A.P.42. teken, 44. den, 45. al, 46. span, 48. keker, 50. Emma, 52. aak, 53. getal, 54. rio, 55 part. 57. teler, 59. keer, 61. ld, 62. lev, 63. lever, 66. re, 67. A.M. 68. negen, 69. lelie, 71. ma, 7$. nevel, ^5. Niger, 76. re, 78. gel, 79. pal, 81. sek, 82. st., 83. ode, 85. label, 87 ale, 88. Nero, 90. sar, 91. nip, 93. snor, 94. leges, 95. kog, 96. leest. Vert: 1. reep, 2. ent,3. na, 4. el, 5. Amer, 6, riem, 7. ar, 8. Ta, 9. ink, 10. stap, 11. latèi, 13. al, 15. er, 17. ester, 19. palet, 21. dam, 22. keten, 25. mom, 26. liter.2 8. kater. 29. gal, 32. sek, 33. pedel, 35. aap, 37. rekel, 39, olm, 41. paard, 43. netel, 45. Amoer, 46. sap, 47. nat, 49. Karei, 50. eik, 51. air, 53. gevel, 56. alm, 57. tegel, 58 melis, 60. Eem, 62. leven, 64. ven, 65. Rigel, 67. Aardrt, 68. neg, 70, eek, 72. aster, 74. lab, 77. edel, 79. park, 80. leng, 82. slot, 84, ere, 85. la, 86 li, 87 Ans, 89. Og, 90 ss. 92 pl. 93. Se. Prijswinnaars van vorige week: mevr. Dorleljn-Blom, Edisonstraat 59, Amers foort; J. A. Blaak, Beatrlxstraat 36, Zwartsluis; mevr. J. Groen-Keizer, Pr. Marijkestraat 34, Middelharnis. (ADVERTENTIE) Vrijdan de oaravan. Graag!, zegt u. Maar welk type caravan moet u kopen? Er zijn zóveel verschillende soorten en modellen Een caravan „naar maat" kopen Is niet eenvoudig. Daarom wil het boekje „ABC voor caravan-kopers" een wegwijzer door caravan-land zijn, om u te helpen bij uw keus. U ontvangt het boekje na overmaking van 3,50 op postgiro 162120 t.n.v. SRC, Amsterdam. Vermeld „ABC." De uitgifte van de jaarlijkse Europa postzegels staat ons over een paar weken weer te wachten. Volgens de inlichtingen waarover ik thans de be schikking heb, zullen 21 van de zoge naamde CEPT-landen dit jaar mee doen met die uitgifte. Bovendien slui ten zich de postadministraties van Frans en Spaans Andorra bij de le den-landen aan met een emissie. De 21 landen zijn: België, Cyprus, Duitse Bondsrepubliek, Finland, Frankrijk (4- Andorra), Griekenland, Ierland, Italië, Joegoslavië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco, Neder land, Noorwegen, Portugal, San Mari no, Spanje Andorra) Turkije, IJs land en Zwitserland. De meeste van die landen zullen hun zegels rond 1 mei of later laten verschijnen. Liechtenstein heeft dat al heel vroeg op 8 maart tegelijk met zijn 2e reeks landschapszegels gedaam- Frankrijk treedt op 14 april ook als voorloper op. De meeste postadlmini- straties zenden hun berichten omtrent nieuwe emissies doorgaans tijdig ge noeg vóór de dag van uitgifte toe. Maar er zijn er ook, die soms weken na de dag van uitgifte met hun 'nieuws' loskomen. Het meest aktieve land ter wereld op het gebied van postzegels uitgeven, Rusland het aantal uitgegeven Russische zegels sinds zijn eersteling in 1857 bedraagt 4000 stuks is over het algemeen erg laat met het bekend geven van zijn nieuwtjes in West-Europa. Zo kreeg ik pas dezer dagen bericht omtrent een uitgifte van 21 februari die zeker de verzamelaars van het onderwerp 'muziek' zal interesseren. Het betreft een herdenkingszegel ter gelegenheid van de viering van de 100e geboortedag van Fyodor Ivano- wich Chaliapin (1873-1938). De be roemde baszanger was de zoon van 't Russische boerenland, die zich op 17- jarige leeftijd zonder enige scholing aansloot bij een rondtrekkend opera gezelschap en wegens zijn vele talen ten spoedig wereldfaam verwierf. Na de revolutie van 1917 verliet hij zijn vaderland. Op de zegel is zijn, portret te zien. Een zestal oude gravures van steden is door de Joegoslavische pos terijen vorige week als onderwerp voor evenzovele bijzondere postzegels aangegrepen. De betrokken steden zijn: Novi Sad, Zagreb, Kotor, Beo- grad, Split en Kranj. De gravures stammen uit 17e, 18e, en 19e eeuw. Spanje liet 21 maart vijf zegels het licht zien met afbeeldingen van het rijk der flora uit de Canarische eilan den. Algerije geeft 26 maart as. ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Wereld Voedsel-programma een herdenkingszegel uit. Zoals de laatste jaren gebruiukelijk is, werd het weer een grafisch gaaf produkt mei de symbolische voorstelling van een globe met korenaar. Voorts nog een nieuwtje voor de verzamelaars van het onderwerp 'munten op postzegels', waarvoor de posterijen van de Cook-eilanden met een 7-tal zegels een bijdrage leverden. De emissie is namelijk gewijd aan de munten die ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van het Engel se koninklijke paar onlangs zijn ge slagen. Op de zegels zijn voor- en keerzijde van die munten gereprodu ceerd. Als beeldenaar koos men een nieuwe afbeelding van koning Elisabeth II met diamanten diadeem, die zij bij haar huwelijk van koningin-moeder Mary ten geschenke kreeg. Op de keerzijde zijn afbeeldingen te zien van producenten, van de flora en fauna en de cultuuT van het gebied. Tenslotte nog Japan, waar a.s. week drie zegels zullen verschijnen met een toeslag ter bescherming van de histo rische en kulturele schatten in het Asuka-district De afbeeldingen zijn gedeelten van muurschilderingen af komstig uit een graftombe. J. J. M. Kiggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19