RA zet strijd n Ulster voort f44.- In Panama-kanaalzone duurt koloniale tijdperk nog voort Dagen kriskras door lederland Zuidafrikaanse dominee: tijd van praten met de blanken is voorbij Grote Duitse hoogoven mag blijven draaien Yrovos wijzen Britse witboek van de hand VS dreigen Hanoi met represailles Franse studenten en scholieren blijven betogen mm Amerika blokkeert resolutie van Veiligheidsraad Afluisteraars van biechten in ban gedaan )UW/K.WiAiRTET ZATERDAG 24 MAART 1973 BUITENLAND T7/DRH8/U5 1LFAST, DUBLIN (Reuter, UPI) De militante 'provisionele' vleugel n het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft besloten de strijd in Ulster brt te zetten. en verklaring heeft de IRA in mis te verstane woorden laten n dat zij de plannen in het Britse jek verwerpt. Leiders van de ge- gde rooms-katholieke politieke leringen in Noord-Ierland hebben aard de beslissing van de IRA 's sterk te betreuren. inkele dagen van stilzwijgen 'we- het bestuderen' van het witboek de 'provisionele' IRA in een iele verklaring gezegd dat de blij- aanwezigheid van Britse troe- •efin Noord-Ierland geen andere openlaat dan met de strijd door n. Over het witboek zegt de 'Wij beschouwen het jongste e initiatief als een handige toe- ng van Engeland's eeuwenoude iel- en heerspolitiek. Nu zij er in geslaagd zijn de wil van de king in het noorden, om vrij te in een vrij land, met militaire elen te breken, presenteren de Isen een serie politieke voorstel- ie bedoeld zijn om de nationalis- gezinde gemeenschap in verwar- te brengen en te verdelen en jen die geloven in de instand- ing van de band met Engeland te igen en te provoceren'. ie federatie IA zegt te zullen blijven ijveren een federatief verenigd Ierland, n Ulster een zekere mate van ankelijkheid zal hebben. Scherpe k wordt geleverd op het feit dat ritse witboek geen rol toebedeelt e politieke pendant van de IRA, nn-Fein-partij. 'Geen enkele Ier ich bewust is van de geweldige die door de eeuwen heen zijn cht om de Ierse vrijheid veilig illen kan akkoord gaan met de ante Britse aanspraak op het ur van enig deel van ons land. Engeland niet erkent dat al- ïet Ierse volk gerechtigd is Ier- te regeren, is er geen basis :zig voor een rechtvaardige en ame oplossing', aldus de 'provisi- IRA. Volgens de IRA zal aan- ing van het witboek elke oplos- litstellen. Engeland heeft gewei- ien datum vast te stellen voor m rekking van Britse strijkrach- jiit Ulster en ook een andere ;rijke eis van de IRA, amnestie 11e geïnterneerde gevangenen, is igewilligd, aldus de IRA. inn Fein, de politieke vleugel e IRA, heeft eerder op de dag in meer gematigde verklaring de tellen in het Britse witboek af- en. Volgens de Sinn Fein, die in n zetelt, vormt het witboek geen tische basis voor een oplossing, inn Fein zou in het nieuwe ierse parlement 'weinig echte hebben en William Whitelaw, ritse minister voor Ulster zou isch dictator' zijn, zegt deze par idien kan Engeland niet als een tijdig scheidsrechter worden be- ft'd, omdat het 'verantwoordelijk or de dood van meer dan 450 sinds 1969, de marteling van genen en internering van 650 len zonder vorm van proces, r nog te spreken van de voort- lt, de moorden', aldus het commen- ran de Sinn Fein. Fit, een van de leiders van de te rooms-katholieke partij in Ui- leeft gisteren verklaard dat hij «sluit van de IRA 'bitter be- Fitt, die vertegenwoordiger is e meer gematigde SDLP (Soci ocratische Labourpartij) zei stap van de IRA de hoop van ergrote meerderheid der katho- op vrede de bodem inslaat. Devlin, een andere SDLP-leider Je het IRA-besluit het bewijs :e organisatie 'gevangene is ge il van hun eigen krankzinnige, activiteit'. Het is bctrcurcns- ig dat de IRA-provisionals niet n inzien dat hun bommen-cam- ADVERTENTIE "Wie 8 dagen lang veel in ons land wil reizen, is het voordeligst uit met een ,rjB-daags kriskras-abonne- inent. Kinderen 4 t/m 9 jaar half geld. En als extra plussen: half geld op de inter lokale bussen; recht op 't kopen van voordelige koppeling- - kaartjes voor bijna alle NS-vakantiedagtochten. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meebrengen. pagne geen verdere invloed kan uitoe fenen op de situatie in Noord-Ier land', zo vervolgde hij. 'Het zou beter zijn geweest als de guemlleros beslo ten hadden volledig deel te nemen aan een nieuw politiek proces in het noorden', aldus Devlin. In het front van Noordierse protes tantse 'loyalisten', die eerder het wit boek hebben verworpen is gisteren een deuk geslagen. Elen van de loya listische leiders, kapitein Lawrence Orr, die tevens de protestantse Oranje Orde aanvoert, en Brits Lagerhuislid is, heeft zich verzet tegen het organi seren van een grote bijeenkomst om tegen het witboek te protesteren. Orr heeft verklaard dat deze bijeenkomst moet worden afgelast omdat zij een gevaar oplevert voor de openbare vei ligheid. Deze uitlating wordt be schouwd als een klap in het gezicht van het overige deel van de extreem- protestantse groeperingen. DEN HAAG De Zuidafri kaanse negers zijn het punt voorbij, waarop nog kontakt met de blanken mogelijk is. Het enige wat de kerken kun nen doen is proberen het punt te vermijden, waarop het tot een uitbarsting komt. Deze mening geeft dominee Magina, voorzitter van de associatie van Afrikaanse onafhankelijke kerken, in een uitvoerig ge sprek over de situatie in Zuid- Afrika met het missieblad 'Bij een'. Dominee Maqina, die stichter en voormalig leider is van de spiritua listische kerk in Zud-Afrika met 55.000 leden, ziet het als taak van zijn kerk om samen met groepen, die hen als gelijken aanvaarden, te proberen een toekomstige grote botsing te voorkomen. Het is bij zonder moeilijk voor zijn kerk om als pressiegroep te fungeren. Hij zegt: 'Je kunt niet meedoen aan demonstraties, je mag niet zo openhartig zijn. Je moet je als kerk verschrikkelijk op de vlakte houden. Wanneer je maar zou zeg gen: Ik ben bang dat daar revolu tie van komt, is dat al terrorisme. Daar krijg je vijf jaar voor, dat weet ik heel goed.' Van de kant van de negers wordt geen kontakt met de blanken meer gezocht. Dominee Maqina zegt: 'De zwarten zijn zich aan het vereni gen in Black Power-groepen. De toestand dwingt ons zo te hande len. Wij voelen dat we de blanken niet langer kunnen verdragen. Het is nutteloos om onze mensen te smeken zich niet volledig af te wenden van de blanke minderheid. Welnu, als het onmogelijk is tegen de stroom in te gaan, dan moet je daarmee meegaan om hem te kana liseren. Met onze zwarte broeders blijven praten. Proberen invloed op hen uit te oefenen. Proberen het punt te vermijden, waarop het tot een uitbarsting komt. We we ten niet of we daar steeds in zullen slagen.' Het enige wat volgens dominee Maqina nog kan, is 'de kleurlingen afkoelen en proberen de minstbe deelden te verheffen. Opvoeding en onderwijs geven aan hen, die vreselijk zijn ten achter gesteld. Dze onontwikkelde mensen kun je niet in de hand houden, je weet niet waartoe ze in staat zijn. Je moet laten voelen, dat ze mensen zijn. Over de apartheid in Zuid-Afrika zegt hij nog: 'Apartheid is een vreselijk ingewikkeld systeem. Al les gaat weliswaar dezelfde kant op, maar wel volkomen gescheiden. Alleen de blanke mag naar de zwarte toegaan. Om iets te halen of iets te brengen. Genezing of evangelie. De zwarte moet afwach ten en gehoorzamen. Het is ondra gelijk.' SAIGON (Reuter, UPI) De VS hebben Hanoi laten weten dat zij zich het recht voorbehouden in te grijpen als de Noordvietna- mezen weigeren twee luchtdoel- raketbatterijen weg te halen, die zij op de voormalige Amerikaan se basis Khe Sanh zouden heb ben neergezet. De Amerikaanse generaal Wickam liet deze waarschuwing horen op een bij eenkomst in Saigon van de gemengde militaire commissie. Dit nieuwe conflict in de commissie volgt op eerder onenigheid tussen de VS enerzijds en Hanoi en de Viet Cong anderzijds over de voorwaarden voor terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam en de uitwisse ling van Amerikaanse krijgsgevange nen als tegenprestatie. Volgens de VS moeten Hanoi en de Viet Cong ook de krijgsgevangenen, die in Laos zijn uitwisselen of minstens een lijst met hun nzmen overleggen. De VS weige ren tot zolang hun troepen verder uit Vietnam terug te trekken. Maar Ha noi en de Viet Cong hebben u hun vrijlating van Amerikanen stopgezet. GEVAARLIJK Hanoi heeft de Zuidvietnamese rege ring gisteren beschuldigd van het scheppen van 'een gevaarlijke situa tie', die volgens Hanoi 'ernstige conse quenties' met zich mee kan brengen en 'de naleving van het bestand in groot gevaar brengt'. Het officiële Noordvietnamese partijblad Nhan Dan schreef gisteren, dat Saigon sinds een maand 'omvangrijke pantser- en infan- terie-eenheden' heeft gemobiliseerd voor het uitvoeren van 'een reeks aanvallen tegen de vrije zone' in de provincie Thoe Dau Mot. Zuid-Vieftnam en de Viet Cong kwa men gisteren het eerste lokale be stand overeen binnen het raam van het Vietnam-akkoord. Ze besloten de wapens twee uur lanê te laten zwij gen om bij Thong Le Khan (dichtbij Saigon) de evacuatie mogelijk te ma ken van gewonde regeringssoldaten. Helikopters konden zo 58 gewonden oppikken, die al meer dan een week op hun evacuatie hadden gewacht. PARIJS (Reuter) Na de he- vige vechtpartijen in Parijs tus sen studenten en de politie heb ben gisteren honderdduizenden studenten hun college's geboycot. Meer dan twee en een half miljoen middelbare scholieren bleven thuis om te protesteren tegen de wet van minister van defensie Michel Debré, die studerenden niet langer uitstel geeft van militaire dienst. De machtige door communisten be heerste vakbond CGT heeft zich ach ter de bezwaren van de betogers te gen de 'wet Debré' geschaard. Georges Seguy, de leider van de CGT heeft laten weten dat de Franse regering verantwoordelijk is voor de ontstane onrust onder studenten en scholieren. De hoogovens van August Thyssen, bijgenaamd de 'Zwarte Reus'. DUISBURG (AFP, ANP) De grootste hoogoven ter wereld in de Westduitse stad Duisburg, veelbetekenend de 'zwarte reus' genoemd, mag blijven draaien. Op voorwaarde echter, dat de dagelijkse produk- tie wordt beperkt tot 7000 ton ruw ijzer. De administratieve rechtbank van Diisseldorf heeft dit gisteren laten weten aan de eigenaar van de hoogo ven, het August Thyssenconcern, naar aanleiding van de klacht, die door de bewoners van de Duisburgse wijk Marxloh bij haar was gedeponeerd. De klacht betrof vooral het enorme la waai, dat de hoogoven produceert, alsmede de luchtvervuiling en de stankverspreiding. De 'Schwelgern-1' zoals de eigenlijke benaming van de hoogoven luidt, werd begin februari in gebruik geno men en moest volgens de plannen dagelijks 10.000 ton ruw ijzer produ ceren tot geleidelijk een gemiddelde maandelijkse produktie van 200.000 ton zou zijn bereikt. Op voorstel van de bevolking had de arbeidsinspectie van Duisburg de alge hele sluiting van de hoogoven geëist (die 400 miljoen gulden heeft gekost), met name wegens de gevaren voor de voordelig uit met NS door Ferry Versteeg 'De pie o muertos, nunca de rodillas' 'Levend of dood, maar nooit op de knieën', is een veelzeggende leuze op de talrij ke publieke plakborden langs de Avenido de 4-de julio in de Pa namese hoofdstad Panama-City Want deze laan markeert de fel betwiste grens tussen de repu bliek Panama en de door de Verenigde Staten beheerste Pa nama-kanaalzone. Deze zone, die tachtig kilometer lang is en zich acht km aan weerszijden van het Panama-kanaal uit strekt, is in feite een Ameri kaanse kolonie op Panamees ge bied, een staat in de staat)die in toenemende mate weerstan den oproept. Panama's sterke man, de anti-com munistische, maar sterk nationalisti sche generaal Omar Torrijos, liet rijn landgenoten in dit verband on- angs weten: 'De tijd is gekomen, lat een generatie bereid moet zijn tiaar leven te offeren, opdat toekom stige generaties in een vrij land kunnen leven'. Nu zullen de Pana mese offers ter bestrijding van het Amerikaanse kolonialisme en ten ba te van de ontwrichte Panamese nati onale gevoelens vooralsnog 'n ver baal karakter behouden. Want dit kleine Middenamerikaanse land, met zijn anderhalf miljoen inwoners, z'n gebrekkige hulpbronnen en z'n zes duizend nationale gardisten, kan Washington in militair opzicht aller minst verontrusten. Vandaar dat de Panamezen hun ac ties tegen de 'Amerikaanse bezet ting' van een deel van hun grondge bied doorgaans langs diplomatieke wegen voeren. Nu stond Panama in zijn strijd tegen de Amerikaanse belangen op het internationale vlak in tegenstelling tot een land als Vietnam tot voor kort geheel geïsoleerd. In deze situatie kwam in januari verandering, toen de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties tegen de zin van Washington een uitnodiging van Panama aanvaardde rnn in Panama-City een speciale zit ting te beleggen ter bespreking van ie slapende Amerikaans-Panamese controverse over de Kanaalzone. Beklaagdenbank Deze zitting werd gehouden van 15 tot 22 maart jl. en leverde de VS een plaats in de beklaagdenbank op. Het verweer van de nieuwe Ameri kaanse VN-afgevaardigde John Scali, kwam weinig overtuigend over, evenmin als het Amerikaanse veto tegen een resolutie van de raad, die de spoedige sluiting van een nieuw akkoord over de status van de Pana ma-kanaalzone eiste. Het nu nog geldende akkoord dateert uit 1903 en behoort niet tot de volkenrechtelijke hoogtepunten. Na dat de Fransen omstreeks de eeuw wisseling bij de aanleg van een Panama-kanaal waren blijven steken doordat enkele tienduizenden arbei ders aan de malaria bezweken, be sliste de Amerikaanse president Theodore Roosevelt in 1903, dat de VS de aanleg van het kanaal van de Fransen moesten overnemen. Maar Panama was destijds een provincie van Colombia en dat Zuidamerikaan- se land weigerde de Amerikanen de benodigde concessies in Panama. Waarna Roosevelt volgens goed im perialistisch gebruik met dollars in Panama-City een eenheid opstande lingen bijeenkocht, die in november 1903 de onafhankelijke republiek Pa nama uitriep. Deze actie slaagde, doordat Amerikaanse marineschepen de landing verhinderden van Colom biaanse militairen die de opstand moesten onderdrukken. Washington_erkende Panama vrijwel onmiddellijk en precies veertien da gen later tekende de jonge repu bliek een verdrag, waarbij de VS de soevereiniteit over het nog te gra ven Panama-kanaal afdwongen en voor eeuwig' beheer, onderhoud en militaire bescherming van het ka- ïaal in handen kregen. En dat tegen jen bedrag van tien miljoen dollar .neens en een jaarlijkse pacht van jen kwart miljoen dollar, die inmid dels is opgelopen tot 1.9 miljoen, terwijl de jaarlijkse Amerikaanse ïn- Somsten van het kanaal honderdtien miljoen dollar belopen. In 1914 werd het Panama-kanaal vol tooid en in de jaren, die volgden verd de Kanaalzone een zenuw centrum van de wereldhandel waar per etmaal zo'n veertig schepen pas seren uitgebouwd tot een strate gisch steunpunt, dat overeenkomstig het verdrag met Panama bescher ming biedt aan het kanaal, maar dat in strijd met dat verdrag ook nog vele andere wereldwijde doelen dient. Zo worden in dit Amerikaanse Gi braltar op veertien grote militaire bases onder meer Amerikaanse mili tairen geoefend in de jungle-oorlog- voering en de anti-guerrillastrijd. Verder bevindt zich in de Kanaalzo ne het bijna legendarische Fort Gu- lick, waar sinds 1949 al zo'n dertig duizend Latljnsamerikaanse officie ren door Amerikanen ideologisch en militair zijn getraind. En als hoofd kwartier van het Amerikaanse Sou thern Command is de Kanaalzone een fysieke garantie voor de Mon- roedoctrine de al anderhalve eeuw oude, maar weinig bekende tegenhanger van de veel gekritiseer de Russische Breznjew-doctrine die een voortdurende Noordameri- saanse dominantie van Latijns-Ame- rika moet waarborgen. Groene Ba retten van Southern Command wa ren actief in landen als Guatemala, Nicaragua, de Dominicaanse Repu bliek en Bolivia. Dit zuidelijke Commando houdt zich verder onder meer bezig met een rekbare activiteit als het karteren van Latijnsamerikaanse landen, met de organisatie van Amerikaanse deelname aan defensie-oefeningen bezuiden de Rio Grande en met het uitvoeren van militaire bijstandspro gramma's aan Latino-landen ter be vordering van de binnenlandse vei ligheid en naar met zekerheid mag worden aangenomen ter beveiliging van de uitgebreide Amerikaanse be langen ter plekke. Langdurige juridische studies zijn overbodig om in te zien clat de VS met de ontplooiing van al deze acti viteiten het toch al kreupele ver drag van 1903 fors overtreden. Het is daarom geen wonder, dat de anti- imperialistische lijn van de Paname se machthebber Torrijos en zijn energieke streven naar herstel van de Panamese soevereiniteit over de Kanaalzone niet alleen in eigen land, maar ook in nationalistische kringen in Latijns Amerika uiterst populair zijn. Dat bleek ook uit de anti-Ameri kaanse toon, die tijdens de recente sitting van de Veiligheidsraad in Panama-City door veel Latijnsameri kaanse ministers van buitenlandse taken werd aangeslagen. De Paname se acties zijn in Washington alleen al daarom hoogst onwelkom. Doodgelopen Het c-erleg, dat tussen Panama en de VS is gevoerd, sinds de bloedige onlusten van 1964, waarbij 22 Pana mese studenten door Amerikaanse militairen werden doodgeschoten, is steeds weer doodgelopen. Vorig jaar besloot bovendien het nieuwe Pana mese parlement om de jaarlijkse Amerikaanse pachtbetaling van 1.9 miljoen te weigeren, om de wereld aan te tonen, dat de Kanaalzone niet is gekocht, noch verhuurd, afgestaan of veroverd, maar eenzijdig is bezet. Sinds 1964 heeft de Amerikaanse president Johnson geprobeerd druk uit te oefenen met het denkbeeld van een tweede kanaal door een ander land. Maar dit argument is inmiddels sterk ondergraven door de financiële consequenties, die zo'n onderneming ook voor de rijke VS iou hebben en door de twijfel of de indere Middenamerikaanse landen meer 'veiligheid' kunnen bieden dan Panama. Kort samengevat eist Panama tegen woordig behalve de soevereiniteit Dver de Kanaalzone ook de vaststel ing van een exacte en zo kort mogelijke termijn, waarna de Ame- Generaal Omar Torrijos, Pana mas' nationalistische sterke man. rikanen zich grotendeels dienen te rug te trekken. Panama zou nog wel bereid zijn het beheer over het kanaal goeddeels in handen van een Amerikaanse maatschappij te laten en de Amerikanen zouden eventueel enkele militaire installaties mogen bandhaven voor de 'directe en nood zakelijke' verdediging van de water weg. Ook heeft Panama ingestemd met een Peruaans voorstel tot neu tralisering van de Kanaalzone. Maar dit alles vermocht de goedkeuring van Washington niet weg te dragen. Volgens Panamese bronnen houden de laatste Amerikaanse voorstellen in, dat Washington zou kunnen af zien van zijn formele soevereiniteit over de Kanaalzone, op voonvaarde, dat de huidige toestand wordt ge handhaafd tot het jaar 2007 en daar na eventueel nog enkele decennia kan worden geconserveerd, als Wash ington het kanaal met nieuwe slui zen uitrust Bovendien dienen de VS een optie van zestig jaar te krijgen op de aanleg van een tweede kanaal. Maar Panama wil onder geen enkele voorwaarde langer wachten dan 1994. Uit de droeve omstandigheid, dat de Amerikanen deze weg in Panama- City een met dertien tegen twee stemmen aanvaarde resolutie van de Veiligheidsraad blokkeerden, die op roept tot de spoedige sluiting van ;en nieuw verdrag, blijkt dat het koloniale tijdperk in dit deel van de wereld nog altijd geen verleden tijd is. ROME (AFP, UPI). De Vaticaans® congregatie voor de geloofsleeer heeft de medewerkers aan het boek 'Seks in de biechtstoel' in de ban gedaan. De maatregel werd genomen op directe instructies van paus Paulus. Ze geldt niet voor zetters en boekhandelaren. Het Italiaanse weekblad l'Espresso onthulde onlangs dat een groep jour nalisten langs katholieke kerken trok en daar bandopnamen maakte in de biechtstoelen. Het Vaticaan reageerde onmiddellijk met een bitter protest, want het biechtgeheim is één van de grootste vertrouwenskwesties van de katholieke kerk. De twee journalisten hebben 632 biechten opgenomen en zijn van plan de tekst van 112 daarvan in hun boek 'Seks in de biechtstoel' te plaatsen. De twee journalisten zijn echter over tuigde atheïsten, zodat een ban hen niet zoveel zal doen. Maar ook de staat overweegt maatregelen. De offi cier van justitie van de staat Padua heeft twee exemplaren in beslag geno men om na te gaan of hier sprake is van een misdrijf. Peron in Rome ROME (AP, Reuter). De Argen tijnse oud-dictator Juan Peron is gis teren vanuit Madrid naar Rome gevlo gen voor een onderhoud met Hector Campora, de peronistische kandidaat die de Argentijnse presidentsverkie zingen heeft gewonnen. Campora wordt zondag in Rome verwacht Pe ron heeft verklaard spoedig naar Ar gentinië te zullen gaan, maar of hij terug zal keren in gezelschap van Campora is niet bekend. Lennon niet welkom NEW ORK (UPI). De voormalige Beatle John Lennon zal niet in Ame rika mogen blijven en moet het land binnen 60 dagen verlaten, zo heeft de Amerikaanse immigratiedienst beslo ten. De beslissing werd genomen op grond van een veroordeling tegen Lennon in 1968 wegens het bezitten van hasjies. Zijn vrouw Yoko Ono mag wel blijven. Het paar had in Amerika willen blijven om Ono's 8- jarig dochtertje uit haar huwelijk met de cineas* Anthony Cox op te sporen. kinderen en de slapeloze nachten die hij de bewoners bezorgde. De rechtbank was gevoelig voor de argumenten van beide partijen. Het August Thyssenconcern stelde, dat sluiting van de hoogoven een ernstige aantasting zou betekenen van de acti viteit van het bedrijf in het gehele Ruhrgebied. De vertegenwoordiger van Thyssen vond het bovendien een belangrijk element, dat het concern al 50 miljoen gulden heeft gestoken in de bestrijding van de milieuvervui ling. Thyssen werd gedeeltelijk in het ge lijk gesteld, maar op zeer scherpe voorwaarden. Niet alleen moet de pro duktie worden beperkt, maar tevens moet het lawaai van 65 decibels tij dens de nachtelijke uren worden te ruggebracht tot 55 decibels. De resul taten moeten om de twee dagen aan de arbeidsinspectie worden gemeld. Versterkingen WOUNDED KNEE (UPI). Volgens de indiaanse bezetters van het Ameri kaanse dorpje Wounded Knee zulllen vandaag 500 indianen uit de nabijge legen reservaat Rosebud trachten door de omsingeling te breken. De india nen zullen 'jachtuirtusting' voedsel en medicamenten bij zich hebben. Inmid dels worden comité's van advocaten opgericht, die een juridische aanval zullen doen op de Amerikaanse rege ring wegens het verbreken van de verdragen met de indianen. Foto: Een indiaan houdt de uxicht in de toren van het kerkje van Wounded Knee Weinig hoop WAKEFIELD (Reuter, UPI). Voor de mijnwerkers, die ingesloten zitten in de steenkoolmijn van het Engelse Wakefield is steeds minder hoop. On danks het inschakelen van pompen met enorme capaciteit bleef gisteren het water stijgen. Mn hoopt dat de zeven man zich in een luchtbel lm de mijn bevinden. Men hoopt het peil van het water zo te verlagen dat kikvorsmannen de ondergelopen gangen binnen kunnen gaan om te onderzoeken of er nog iemand in leven is. Hereniging FRANKFURT (AP). Slechts één op de vijf Westduitsers gelooft in de mogelijkheid tot hereniging van de twee Duitslanden, zo concludeert een Westduitse opiniepeiling. Slechts 22 procent achttte hereniging mogelijk op grond van het basis-verdrag. 57 procent gaf te kennen dat een hereni ging niet kan worden bereikt Amerika-Cuba NEW YORK (AFP). Volgens een Amerikaanse opiniepeiling wenst 51 procent van de Amerikanen dat de diplomatieke betrekkingen met Cuba worden hersteld. 33 procent was tegen een dergelijke stap. Het merendeel van de Amerikanen gelooft niet dat het zin heeft om het isolement van Cuba te handhaven, nu Amerika wel betrekkingen met China heeft aange knoopt. Weer stemmen ANKARA (UPI). Het Turkse par lement zal nog een poging doen om een nieuwe president te kiezen, nu een amendement om de ambtstermijn van de zittende president Cevdet Su- nay met twee jaar te verlegen afge wezen is. Woensdag loopt diens ambtstermij af. Wanneer de achtste stemronde zal plaats vinden is niet bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15